daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old October 19th, 2017, 08:32 PM   #5221
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,434
Likes (Received): 1848

Quote:
Originally Posted by Dorado. View Post
Pikerisht, me 3 miliarde dollar qyl ne vit edhe Shqiperia do te bente avancime te jashtezakonshme duke u nisur nga nje kapital i dhuruar.

Une e pranova qe ne krye te heres qe kane qene te zotet qe ti menaxhojne mire ato para por mbetet fakti qe eshte nje lluks qe asnje shtet tjeter ne bote nuk e ka.
Po koston direkte prej 15 miljard dollare ne vit ( si shpenzime ushtarake) edhe ate indirekte prej qindra miljardash dollaresh si pasoje e embargos edhe luftrave perjodike nga te gjithe gjitonet a e llogarit ? Sa e veshtire eshte per tu konceptuar qe ky nuk eshte thjesht kapitall i dhuruar , por kapital i dhuruar per armatime , te cilat perfundojne madje me te shtuara prape ne Amerike ?

Dmthene do ishin lluks per ty ato 3 miljard sikur 80 % e Europes te mos te kishte marredhenje diplomatike me ty njekohesisht duke pasur embargo nga gjitonet e tu duke te bllokuar tregtine? E gjitha kjo ne bashkeveprim edhe me luftrat perjodike kundra ekzistences tende si shtet ?!!!

Nejse , let us agree to disagree edhe per kete ceshtje.
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )

Last edited by instantmalbin; October 19th, 2017 at 08:39 PM.
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 08:41 PM   #5222
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,871
Likes (Received): 4202

Quote:
Originally Posted by instantmalbin View Post
Po koston indirekte prej 15 miljard dollaresh ne vit ( si shpenzime ushtarake) edhe ate indirekte prej qindra miljardash dollaresh si pasoje e embargos edhe luftrave perjodike nga te gjithe gjitonet a e llogarit ?
Perse ti llogaris!!! Ne bote vende ne konflikt me fqinjet ka plot (ne jemi nje prej tyre, me ligj lufte te hapur) por nuk ju dhuron kush 3 miliarde dollare ne vit.

Ata kane embargo me fqinjet qe akoma nuk e njohin shtetin e tyre por fqinjet pervec naftes nuk kane pothuajse asgje tjeter per te eksportuar. Vendet e lindjes se mesme importojne edhe gjerat me bazike.

Pikerisht nga keto mardhenie me fqinjet Izraeli ka arritur te jete i perkedheluri i perendimit dhe ka perfituar lehtesira qe asnje shtet tjeter i rajonit nuk i ka.

Ti kur flet per Izraelin e ben sikur dikush ju ka borxh!.
__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 08:45 PM   #5223
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,434
Likes (Received): 1848

Kurse ti flet sikur te kane pervetesuar shtepine e familjes. Fakti eshte se Greqia qendron edhe sot e kesaj dite si investitori i huaj me i madhe ne vend , edhe ka gjeneruar 50-60 % te remitancave ne perjudhen post komuniste , edhe nga ku shume persona - perfshi babain tim - kane krijuar pasuri ne vlera shume te konsiderueshme te cilat i kane transferuar ne Shqiperi. Per mos te folur per know-hown edhe edukimin e nje gjenerate shqiptaresh ne universtitetet greke .

A beson se ekziston ndonje ngjashmeri me rastin e Izraelit edhe Sirise p.sh ? Tani te lutem ....
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )

Last edited by instantmalbin; October 19th, 2017 at 08:52 PM.
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 08:47 PM   #5224
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,871
Likes (Received): 4202

WTF are you talking about .
__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 08:50 PM   #5225
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,434
Likes (Received): 1848

Quote:
Originally Posted by Dorado. View Post
WTF are you talking about .
Po te flas per realitetin , edhe ate qe cdo statistike zyrtare apo jo po te deshmon. Konkretisht po te theme qe asnje ngjashmeri , qofte ne nivelin me nanometrik nuk ka rasti jone me rastin e Izraelit.
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 08:54 PM   #5226
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,053
Likes (Received): 1898

O dorado nuk i merr qyl dhuratat izraeli jo... i meriton ato!

Vetem para pak javesh i tha informacion ShBAse se zyrat e veta pergjohen me ane te KasperSky. E shume te tjera me rradhe.

Aftesia e mbrojtes se qytetareve te vet eshte per tu admiriuar pavarsisht se shkel te drejtat e palestinezeve.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2017, 08:55 PM   #5227
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,871
Likes (Received): 4202

Quote:
Originally Posted by instantmalbin View Post
Po te flas per realitetin , edhe ate qe cdo statistike zyrtare apo jo po te deshmon. Konkretisht po te theme qe asnje ngjashmeri , qofte ne nivelin me nanometrik nuk ka rasti jone me rastin e Izraelit.
Ne jemi ne mos me keq se Izraeli ne mardheniet me fqinjet. Jo vetem qe na kercenojne vazhdimisht por njeri prej tyre ka dhe ligj lufte te hapur me ne.

Je ne rregull ti!.
__________________
“Religion is a by-product of fear. For much of human history it may have been a necessary evil, but why was it more evil than necessary? Isn’t killing people in the name of god a pretty good definition of insanity?”
― Arthur C. Clarke

Scanderbeg liked this post
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2017, 11:30 AM   #5228
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,138
Likes (Received): 1427

__________________
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 01:29 PM   #5229
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,053
Likes (Received): 1898

Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 01:33 PM   #5230
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,434
Likes (Received): 1848

Foli gjithe ato fjale edhe harroj te thote me te rendesishmen ' sa eshte rritja/ulja krahasimisht me vitin e kaluar ' ? Porti i Durresit ka qene aty edhe vitet e kaluara edhe ka bere po te njeten gje duke transportuar mallra per rusine , italine edhe turqine .......
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 03:24 PM   #5231
Eagleson
Registered User
 
Eagleson's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 1,666
Likes (Received): 1095

Porti i Karpenit, Avokatura e Shtetit sėrish nė kėrkim tė konsulentit pėr kontratėn “5 miliardė USD” me Star Bridge

Projekti 5 miliardė dollarė i Portit tė Karpenit ėshtė rikthyer nė skenė nė fillim tė mandatit tė dytė tė qeverisė Rama. Avokatura e Shtetit bėri me dije se ėshtė nė kėrkim tė njė konsulenti qė do ta asistojė nė fazėn e negocimit tė propozimit dhe lidhjes sė kontratės qė do tė nėnshkruhet me kompaninė Star Bridge Port Development Limited e cila ka shprehur interesin dhe ka propozuar projektin.

http://www.monitor.al/porti-i-karpenit/

Veshtire se realizohet, por po tu realizonte atehere vertete ky projekt do ishte nje dhurate nga qielli.
__________________
Eagleson no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 07:10 PM   #5232
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 1,285
Likes (Received): 490

Unė dyshoj qė ėshtė kompani mashturesish. Shiko ēfarė web faqe kanė. Faqja ėshtė krijuar nė 2016, nuk pėrmban thuajse fare tė dhėna pėr projekte aktuale dhe pėr kompaninė dhe prej 2016-ės nuk ėshtė aktualizuar kurrė: http://starbridgeltd.com/index.html
Korca Forever está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 07:42 PM   #5233
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,434
Likes (Received): 1848

Asetet e pėrfituara nė mėnyrė tė paligjshme – “Vjeshtė 2017”, policia sekuestron 44.900 Euro dhe 9900 USD

Quote:
Vijon sekuestrimi i aseteve tė pėrfituara nė mėnyrė tė paligjshme, nė kuadėr tė plan operacionit tė koduar “Vjeshtė 2017”. Konkretisht, Policia e Vlorės ka sekuestruar vlera monetare prej 44.900 Euro dhe 9900 USD.

“Nė kuadėr tė Plan Operacionit ”Vjeshtė 2017”, lidhur me sekuestrimin e aseteve tė cilat rezultojnė tė pėrfituara nė mėnyrė tė paligjshme, Policia Vlorė ka bėrė tė mundur sekuestrimin e disa vlerave monetare. Konkretisht, janė sekuestruar 44.900 Euro dhe 9900 USD, nė posedim tė shtetasit L.M., 22 vjeē, banues nė Vlorė, shuma monetare tė cilat dyshohen tė jenė pėrfituar nė mėnyrė tė kundėrligjshme”, thuhet nė njoftimin e policisė.

Materialet janė referuar nė Prokurori pėr veprėn penale ”Pastrimi i produkteve tė veprės penale ose veprimtarisė kriminale”, parashikuar nga neni 287 tė Kodit Penal.

scan tv
Ndoshta nuk i perket ketij threadi , por eshte threadi me i pershtateshem ne mungese te te tjereve.

Nuk e kuptoj dot mbi cilen baze juridike veprojne keta ?! Policia ne baze te dyshimeve ( qe mund te jene edhe pjelle e imagjinates apo te inatit te shefit te policise) vjen edhe te sekueston/perveteson pasurine ?! A nuk behet sekuestrimi me vendim gjykate pasi te eshte provuar fajesja ?

Nuk me intereson rasti specifik, ajo qe me intereson eshte menyra e veprimit e cila eshte jashte cdo nocioni demokratik. Personit ne fjale nqs i provohet fajesja le ti konfiskohet , edhe madje te shkoj ne burg sipas legjislacionit perkates , por pasi te provohet fajesja ne gjykate edhe jo ne baze te dyshimeve te qazimit/baftjarit etj. i cili u be shef policie me defterin e partise.
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )

Dorado. liked this post
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 09:17 PM   #5234
helloween 1
Registered User
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2,756
Likes (Received): 1823

Quhet sekuestro preventive, parate jane ligjerisht te tuat por nuk mund te kryesh asnje veprim me to(jane te ngrira). Pritet pastaj vendimi i gjykates per sekuestron perfundimtare ose zhbllokimin e tyre. Problemi eshte se shkojne vetem pas peshqve te vegjel, dhe jo pas peshqve te medhenj(politikaneve,drejtorave,kryebashkiakeve etj.)
__________________

Dorado. liked this post
helloween 1 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 24th, 2017, 09:49 PM   #5235
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,434
Likes (Received): 1848

Keshtu ka me shume kuptim , nqs e bejne ne ate menyre. Ajo qe thua eshte pjesa tjeter e monedhes , edhe po aq e rendesishme. Ne kete menyre nuk luftojne parane e piste per se, por luftojne parane (qofte te piste) qe mund te kete dikush jashte piramides se pushtetit shqiptar , mqs vete fikin radaret per te kaluar droga , apo pervetesojne fondet e kompensimit etj. ( nga te gjitha partite politike shqiptare)

Eshte gati si ajo puna e propozimit te 3 viteve burg per berberet per evazjon fiskal(ne retrospektive , kjo eshte nje nga cudirat me titanike te historise se njerezimit ) , nderko qe vete nuk deklarojne gje , edhe kompanite e huaja qe shfrytezojne naften edhe mineraret dalin akoma me 'humbje'.

Paraja eshte pushteti ndoshta me absolut ne kapitalizem.
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2017, 08:53 AM   #5236
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 1,285
Likes (Received): 490

Ėshtė ashtu siē thotė halloween 1. Kėshtu veprohet nė shumė shtete europiane.
Korca Forever está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 27th, 2017, 12:47 PM   #5237
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,053
Likes (Received): 1898Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2017, 02:33 AM   #5238
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,434
Likes (Received): 1848

Raporti i komisionit europian per ekonomine shqiptare

Quote:
Komisioni Europian ka publikuar raportin e tremujorit tė tretė pėr vendet kandidate dhe potenciale kandidate.

Pėr Shqipėrinė raporti thekson se rritja e PBB-sė reale ishte 4.1 % me bazė vjetore, nė krahasim me 4.0 % nė tremujorin e mėparshėm. Kontributi ishte pozitiv nga tė gjithė elementėt e kėrkesės sė brendshme. Konsumi i individėve u pėrshpejtua nė 2.3 % dhe ai i qeverisė me 5.8 %, kryesisht si rrjedhojė e rritjes ė pagave nė mars. Rritja e investimeve u pėrshpejtua nė 14.3 %, si rrjedhojė e investimeve tė huaja nga ndėrtimi i gazsjellėsit TAP dhe hidrocentralit tė Devollit. Eksportet neto kontribuan pozitivisht, sidomos si rrjedhojė e shėrbimeve qė u zgjeruan me 22.0 %, pėrfshirė turizmin dhe transportin. Eksporti i mallrave (+4.4 %) u zgjerua pėr tė tretin tremujor radhazi, duke konfirmuar rikthimin e trendit rritės, pas tre viteve rėnie.

Nė kahun e prodhimit, aktiviteti i ndėrtimit shėnoi rritjen mė tė lartė me 22.7% me bazė vjetore, duke reflektuar kulmin e aktivitetit tė investimeve nė sektorin e energjisė. Aktivitetet financiare dhe tė sigurimeve (+10.6 %) dhe pėrpunimi (+6.3 %) kishin gjithashtu ecuri tė fortė.

Tė dhėnat sugjerojnė se aktiviteti ekonomik ka vazhduar zgjerimin dhe nė tremujorin e tretė, besimi i konsumatorėve ėshtė pėrmirėsuar dhe ai i bizneseve mbetet nė nivele tė larta.

Tregu i punės ka pasur zhvillime tė favorshme nė tremujorin e dytė. Punėsimi ėshtė rritur ndėrsa papunėsia ra nė 14.3% dhe papunėsia tek tė rinjtė zbriti me 3.4 pikė pėrqindje nė 26.4 %. Pagat u rritėn me 11%, kryesisht si rrjedhojė e rritjes sė pagave nė sektorin shtetėror.

Rritja e kredisė pėr ekonominė ishte negative qė nga muaji prill (-0.2 % me bazė vjetore nė gusht), qė ėshtė gjithsesi rrjedhojė e zhvlerėsimit tė monedhave tė huaja ndaj lekut. I rregulluar pėr efektin e kursit tė kėmbimit, kredia pėr bizneset dhe konsumatorėt u rrit pėrkatėsisht me 2.0 % dhe 7.5 % me bazė vjetore. Rritja e ulėt e kredisė reflekton pjesėrisht rregullimin e kredive me probleme, pėrfshirė fshirjet nga bilanci, thekson raporti. /Monitor/
Eksportet e mallrave faktikisht jane zgjeruar me 13 % (pra ose ky raport e ka gabim ose e kan shkruar gabim gazetaret). Per me teper eksportet e sherbimeve (ku perfshihen edhe te ardhurat nga turizmi , transporti etj.) jane zgjeruar me 22 %. Pagat qenkan rritur me 11 % , edhe ndertimi eshte ne rritje dyshifrore (22.7%). Aktivitetet financiare jane zgjeruar me 10 % , kurse perpunimi me 6,3 % .

Te gjithe keta indikatore sugjerojne nje rritje me te madhe se 4,1% qe eshte rritja zyrtare e tremujorit te dyte , madje rritja ekonomike duhet te jete mbi 6-7%. Rritja e pagave ( 11 % ) edhe rritja e eksporteve te sherbimeve (22 %) te cilat jane dyfish sa ato te produkteve jane vecanerisht domethenese. Tregues te tille kemi pasur vetem ne kulmin e rritjes ekonomike tone para krizes globale se 2008-es.
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )

Last edited by instantmalbin; October 28th, 2017 at 02:48 AM.
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2017, 09:38 PM   #5239
shqipo_
Registered User
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 729
Likes (Received): 329

shqipo_ no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2017, 12:21 AM   #5240
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 1,285
Likes (Received): 490

Ky lam as qė ia vlen tė pėrmendet.
__________________

helloween 1 liked this post
Korca Forever está en línea ahora   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:17 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu