daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old September 10th, 2009, 05:57 PM   #1
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Lajme pėr Mjedisin | Environmental News

Veshtire se mund te gjenden ne ndonje pjese tjeter te globit(pervec Shqiperise) qytete qe i kane shpallur lufte gjelberimit...Qytetet shqiptare ngjajne si nje grumbull germadhash,te shemtuar dhe te ndotur...Krimi i betonizimit duhet te ndaloje.


[IMG]http://i27.************/2zqrbly.jpg[/IMG]

image hosted on flickr


image hosted on flickr
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2009, 06:16 PM   #2
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,067

Betonizimi eshte nevoje, na pelqen apo nuk na pelqen. Por eshte mire te mendohet per me teper parqe te gjera ne te gjitha qytetet, si dhe mbjellje fidanesh anash rrugeve. Ne fakt, ne Tirane kam vene re njefare mobilizimi ne mbjelljen e fidaneve, po mbase eshte bere vetem ne zonen perreth qendres. Ne fakt, nga fotografite qe solle nuk duket aq alarmante. Fotografia e pare eshte nga kryeqyteti, qe detyrimisht si i tille do kete ndertime masive, plus qe nuk dyket aq e pagjelberuar. E dyta, prape qyteti i dyte i vendit. Gjithsesi, bie dakrot qe duhet me shume rendesi ti kushtohet gjelberimit, ka te beje me hijeshine, pastertine, dhe bukurine e qytetit.
BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2009, 11:35 PM   #3
Locos aGuide
Registered User
 
Join Date: Oct 2008
Location: Drenica
Posts: 170
Likes (Received): 0

Pajtohem me mendimin e Veriorit
Locos aGuide no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 02:16 AM   #4
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Teme kot fare...
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 08:27 AM   #5
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Duhet te kalosh fazen e betonit. Qe te vije faza e gjelberimit.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 10:16 AM   #6
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
Per mua eshte teme kot fare...
Eshte e rendesishme te flasesh per veten
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 10:18 AM   #7
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by DanMs View Post
Duhet te kalosh fazen e betonit. Qe te vije faza e gjelberimit.
A do jete i mundur riparimi ath?
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 10:36 AM   #8
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Shqiptario View Post
A do jete i mundur riparimi ath?
As nuk eshte e diskutueshme.

Vende si Anglia kaluan ne nje kaos urbanistik gjate revolucionit Industrial. Dhe shikoje si eshte Londra sot.


Prandaj them kur te kalohet faza e betonit, do vije faza e gjelberimit. Sepse nje shtet ka me shume fuqi te mbroje mjedisin e vete kur eshte i pasur. Jo kur eshte i varfer.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 04:15 PM   #9
artantirana
Registered User
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 477
Likes (Received): 228

Riparimi do te jete i mundur pas ndonje termeti. DanMs e qeteson mire veten me justifikime te tilla. pse nuk mesojme nga gabimet e Britanise dhe t'i lejojme vetes gjelberim. Pastaj revolucioni industrial ishte mbi 200 vjet me pare. Dicka ka ndodhur ne mendjet e njerezve keto 200 vjet apo jo?
artantirana no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 07:32 PM   #10
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Fotografi koplet ordinere. C'do qytet eshte ashtu.
Mirupafshim gjelberim:

Bye, bye, we will miss you:


image hosted on flickr


image hosted on flickr

image hosted on flickr


Mireserdhe gjelberim:
image hosted on flickr


image hosted on flickr
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 07:48 PM   #11
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,106
Likes (Received): 2814

lol qyteti im Chieti nuk ka as edhe nje park te gjelber per femije , mbipopullimi sjell betonizim....
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 09:59 PM   #12
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
Fotografi koplet ordinere. C'do qytet eshte ashtu
Po he pra!! Sa njerez te CUDITSHEM qe kemi neve...Tru-Shqiptar fare...hic asgje s'merr vesh nga bota.

Ve fotografi te Tirones dhe Vlores dhe Durresit...si shembuj "dendesie" dhe "mungese gjelberimi".

Ke pare ndonjehere ndonje qytet Evropian ti zotni? Ke qen ndonjehere ne Athine, ose Rome...ose ku te dush ti? E di cfar do me then DENDESI?

Tirana nuk i afrohet as ke thembra ndonje qyteti Evropian...per DENDESI.

Shko ne Google Earth dhe shiko zonat me te populluara te qyteteve Evropiane. Ne Tirane shiko Tiranen e Re (si zona ME e dendur e qytetit)...dhe krahaso ate dendesi "betoni" me Athinen...me Romen...me Parisin...me Barcelonen...me ke te dush ti.

Tirana duket si katund nga pikpamja e dendesise...pra e betonit

-----------

Dyshimi im eshte se kta tru-shqipot qe shkruajn ktu jane ne shumice ne Amerike...dhe kujtone se modeli Amerikan i 1 shpi cdo 100m eshte modeli i nje "qyteti".

Qytet Evropian


Qytet AmerikonTani eshte e vertet qe ne disa rruge anesore etj mund ose duhet te mbillen peme buze rruges. Kjo eshte dicka tjeter dhe pa lidhje...dhe mund te behet ne cdo kohe.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2009, 10:57 PM   #13
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by artantirana View Post
Riparimi do te jete i mundur pas ndonje termeti. DanMs e qeteson mire veten me justifikime te tilla. pse nuk mesojme nga gabimet e Britanise dhe t'i lejojme vetes gjelberim. Pastaj revolucioni industrial ishte mbi 200 vjet me pare. Dicka ka ndodhur ne mendjet e njerezve keto 200 vjet apo jo?


Ishte 200 vjet perpara per Angline jo per Shqiperine. Per neve revolucioni industrial ndodhi shume here me vone. Ndoshta ende s'ka mbaruar.

S'jam shume i shqetsuar nga betoni sepse jam i sigurt se pas betonit do vije ==> gjelberimi. Eshte vecse nje faze qe duhet kalohet.

Juve doni te kaperceni fazat dhe te shkoni direkt ne shpi private, me dendesi te ulet, dhe me gjelberim.

Me 28,000 metra katror siperfaqe qe ka shqiperia ajo mund te ndodhi vetem kur Shqiperia te kete 1 milion banore gjithsej. Dhe nje gdp-per-capita(ppp) mbi 30,000 ne vit.

Me nje fjale aspak realiste.

Last edited by DanMs; September 11th, 2009 at 11:02 PM.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 07:21 PM   #14
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Quote:
Originally Posted by DanMs View Post
Ishte 200 vjet perpara per Angline jo per Shqiperine. Per neve revolucioni industrial ndodhi shume here me vone. Ndoshta ende s'ka mbaruar.
Ti me ngjane sikur te kane indoktrinuar me keq sec jane protestantet e rinje te shqiperise. Pse shqiperia do veje pas modelit te anglise, dhe keshtu ka vajtur e gjithe bota, me nje revolucion diku ne mese dhe me utopine ala disney/suburbia amerikane ? Apo flet si Spartak Ngjela qe foshte se problemi ne shqiperi eshte qe nuk prodhojme nje gje, as dhe nje gozhde, dhe ja mbylli gojen ajo e PRs, koka e INSTAT dhe nje nga njerezit qe flasin me mire ne shqiperi, duke i thene se servicet jane pjese te prodhimit.
Quote:
Originally Posted by DanMs View Post
S'jam shume i shqetsuar nga betoni sepse jam i sigurt se pas betonit do vije ==> gjelberimi. Eshte vecse nje faze qe duhet kalohet.

Juve doni te kaperceni fazat dhe te shkoni direkt ne shpi private, me dendesi te ulet, dhe me gjelberim.

Me 28,000 metra katror siperfaqe qe ka shqiperia ajo mund te ndodhi vetem kur Shqiperia te kete 1 milion banore gjithsej. Dhe nje gdp-per-capita(ppp) mbi 30,000 ne vit.

Me nje fjale aspak realiste.
Dhe njehere, bre, meqenese ti jeton ne springfield (ku secili ka shtepi private), nuk do te thote qe e tere bota do behet si springfield. Dhe meqenese ti ke lexuar nje liber mbi revolucionin industrial ne angli nuk do te thote qe e tere bota do behet ashtu.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 08:15 PM   #15
EdiAlb
Registered User
 
EdiAlb's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: Londer
Posts: 451
Likes (Received): 32

Speaking of UK

this is Central London 'build-up area'
but you also have thisand this

http://images.fanpop.com/images/imag..._1920_1440.jpg

and this

http://www.travelphotoguide.com/phot..._hyde_park.jpg


and this is near the area where I live in St Albans.

__________________

Behold, I stand at the door and knock. If anyone hears My voice and opens the door, I will come in to him and dine with him, and he with Me – Revelation 3:20
EdiAlb no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 08:17 PM   #16
EdiAlb
Registered User
 
EdiAlb's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: Londer
Posts: 451
Likes (Received): 32

Central London

__________________

Behold, I stand at the door and knock. If anyone hears My voice and opens the door, I will come in to him and dine with him, and he with Me – Revelation 3:20
EdiAlb no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 09:07 PM   #17
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Could you stop being tards? For one day?

Please?

Why is this thread still alive?
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 09:32 PM   #18
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,832
Likes (Received): 6077

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
Why is this thread still alive?
Because today is Saturday and Saturday is comedy day.
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 09:55 PM   #19
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by thebackdoorman View Post
Ti me ngjane sikur te kane indoktrinuar me keq sec jane protestantet e rinje te shqiperise. Pse shqiperia do veje pas modelit te anglise, dhe keshtu ka vajtur e gjithe bota, me nje revolucion diku ne mese dhe me utopine ala disney/suburbia amerikane ? Apo flet si Spartak Ngjela qe foshte se problemi ne shqiperi eshte qe nuk prodhojme nje gje, as dhe nje gozhde, dhe ja mbylli gojen ajo e PRs, koka e INSTAT dhe nje nga njerezit qe flasin me mire ne shqiperi, duke i thene se servicet jane pjese te prodhimit.


Dhe njehere, bre, meqenese ti jeton ne springfield (ku secili ka shtepi private), nuk do te thote qe e tere bota do behet si springfield. Dhe meqenese ti ke lexuar nje liber mbi revolucionin industrial ne angli nuk do te thote qe e tere bota do behet ashtu.
C'lidhje ka spartak ngjela ketu me cfare thashe une? Dhe koka e instat-it? (kur perdor fjalen koke, ngjan sikur eshte ndonje koke madhe kjo lol. nejse muhabet shqiptari)
Kush tha qe modeli duhet te jete springfield. Ne evrope ky model nuk punon njehere sic thash ka siperfaqe te vogel dhe dendesi popullsie te madhe.

Jo vetem ate por dhe sikur te duan s'ka leke dhe mireqenie njerezia te arrije nivelin e springfield-it. Ndoshta ne Gjermani mund te shikoj ngjashmeri por jo ne vendet e tjera te jugut dhe lindjes.

Last edited by DanMs; September 12th, 2009 at 10:10 PM.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2009, 10:21 PM   #20
DanMs
BANNED
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Veriori View Post
Betonizimi eshte nevoje, na pelqen apo nuk na pelqen. Por eshte mire te mendohet per me teper parqe te gjera ne te gjitha qytetet, si dhe mbjellje fidanesh anash rrugeve. Ne fakt, ne Tirane kam vene re njefare mobilizimi ne mbjelljen e fidaneve, po mbase eshte bere vetem ne zonen perreth qendres. Ne fakt, nga fotografite qe solle nuk duket aq alarmante. Fotografia e pare eshte nga kryeqyteti, qe detyrimisht si i tille do kete ndertime masive, plus qe nuk dyket aq e pagjelberuar. E dyta, prape qyteti i dyte i vendit. Gjithsesi, bie dakrot qe duhet me shume rendesi ti kushtohet gjelberimit, ka te beje me hijeshine, pastertine, dhe bukurine e qytetit.
DanMs no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:58 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium