SkyscraperCity Forum banner

[Niemcy] Strefy ekologiczne (zielona nalepka)

154K views 233 replies 74 participants last post by  cc1 
#1 · (Edited)
Od 1 stycznia 2008r. pojazdy wjeżdżające do centrum Berlina bedą musiały spełniać normy czystości spalin, co potwierdzi nalepka na szybie.

Drogie mieszkanki i mieszkańcy Berlina,

wysokie koncentracje substancji szkodliwych, powodowane przez ruch pojazdów drogowych, stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkanek i mieszkańców wewnątrzmiejskich dzielnic Berlina. Z tej przyczyny od początku 2008 r. pojazdy wykazujące się szczególnie wysoką emisją substancji szkodliwych nie będą już mogły jeździć po obszarze tych właśnie dzielnic. Ograniczenie to dotknie niespełna 7 % spośród 1,2 miliona pojazdów zarejestrowanych obecnie na terenie Berlina. Jednakże przyczyni się ono do wyraźnego obniżenia koncentracji zagrażających zdrowiu szkodliwych substancji, a to zaś jest ważnym krokiem na drodze do ekologicznej i zdrowej metropolii. Z pożytkiem dla nas wszystkich.

Katrin Lompscher
Senator ds. Zdrowia, Środowiska
i Ochrony Konsumentów
Zasięg strefy:

Aktualne informacje dla Berlina - na końcu postu.


Informacja ze strony internetowej miasta.

Link do pdf-a w języku polskim. Tu jest informacja, w jaki sposób cudzoziemcy mogą zdobyć nalepkę, niestety dość pokrętna.

Jaki obszar obejmuje strefa ekologiczna?
Strefa ekologiczna obejmuje wewnątrzmiejskie dzielnice Berlina, znajdujące się w obrębie obwodnicy kolejowej, po której kursuje kolej miejska S-Bahn (tzw. „Wielka głowa psa”). Granice strefy ekologicznej, pokrywające się z obwodnicą kolei S-Bahn, będą wyraźnie oznakowane: odpowiednie znaki drogowe umieszczone zostaną przed wszystkimi wiaduktami kolejowymi oraz przed wszystkimi wiaduktami drogowymi, przekraczającymi tory kolei miejskiej. Strefa ekologiczna nie obejmie południowej części autostrady miejskiej, która przebiega wewnątrz obwodnicy kolejowej S-Bahn. Ruch na tym odcinku autostrady nie będzie podlegał ograniczeniom, gdyż miejska obwodnica autostradowa służy do objazdu strefy ekologicznej. Ze względu na spowodowaną wymogami ruchu drogowego konieczność odejścia w kilku punktach od przebiegu obwodnicy kolejowej jeszcze dziewięć dalszych ulic, znajdujących się wewnątrz obwodnicy S-Bahn, nie należy do strefy ekologicznej. W obszar strefy weszła natomiast jedna ulica spoza obwodnicy kolejowej.

Po czym rozpoznać strefę ekologiczną?
Specjalnie w celu oznakowania strefy ekologicznej do niemieckiego kodeksu drogowego wprowadzono nowy znak drogowy (...). Na dodatkowej tablicy uwidoczniono barwne plakietki. Tylko pojazdy wyposażone w takie plakietki będą od 1 stycznia 2008 r. uprawnione do poruszania się w obrębie strefy ekologicznej.

--------------------

Mapa miast w których utworzono lub planuje się strefy (za stroną www.umwelt-plakette.de):


--------------------

Od 1 stycznia 2010 nastąpi zmiana w Berlinie. Do centrum prawo wjazdu będą miały tylko samochody oznaczone zieloną nalepką.

 
See less See more
3
#75 ·
ten renault chyba przez "chwilę" się już z tego miejsca nie ruszał... To go przystawili i podwędzili wycieraczkę. Aż dziw, że jeszcze nikt nie dzwonił po policję. No chyba że po prostu ma TUV i nawet jeździ, a my tu ględzimy.
 
#77 ·
Coś w tym jest, że chyba już długo stoi, bo widuję go codziennie, tylko się samochody zmieniają przed i za nim. Dziś np. stoi granatowe BMW 5 E60, cudeńko :kiss: Z racji, że we Frankfurcie od X.2008 wprowadzają tę plakietkę, coraz więcej aut już je ma przyklejone do szyby i wspomniane BMW ma zielone "4" :)
 
#79 ·
Pytanie: Czy kupował ktoś przez internet naklejkę w GTÜ dla auta zarejestrowanego w Polsce?

Tutaj na dole strony napisane jest:

Wir prüfen anhand Ihrer Unterlagen, welche Plakettenfarbe Ihr Fahrzeug bekommt. Sie erhalten dann die Plakette und die Rechnung per Post zu einem Preis von 10,- € incl. Porto, Versand und MwSt.
Czy dobrze zrozumiałem że naklejka wysyłana jest za pobraniem, czy może mój niemiecki nie jest tak dobry jak mi się wydaje?

Dodam, że nigdzie na stronie nie ma wzmianki o wysyłaniu pieniędzy na konto.
 
#86 · (Edited)
Pytanie: Czy kupował ktoś przez internet naklejkę w GTÜ dla auta zarejestrowanego w Polsce?

Tutaj na dole strony napisane jest:



Czy dobrze zrozumiałem że naklejka wysyłana jest za pobraniem, czy może mój niemiecki nie jest tak dobry jak mi się wydaje?

Dodam, że nigdzie na stronie nie ma wzmianki o wysyłaniu pieniędzy na konto.
Kupowałem przez internet: kopia dokumentów samochodu na adres mailowy urzędnika z Berlina i przelew na niemieckie konto (mam również niemieckie, więc bez niepotrzebnych kosztów). Koszt chyba 6€. W razie czego mogę pomóc.

EDIT: nie chyba, tylko na pewno 6€ z przesyłką do PL, dość szybka obsługa (4-5 dni), wysyłka bezpośrednio z urzędu odpowiedzialnego za rejestrację pojazdów.
 
#81 ·
Korzystając z naszych dokumentów sprawdzimy jakiego koloru naklejkę dostaniesz.Wyślemy ją razem z fakturą pocztą.Cena 10 Euro w tym wysyłka,vat i opłata pocztowa(?) .
Jakoś tak to mniej więcej brzmi (ale to pewnie wiesz ;) ) więc jeżeli nie ma nigdzie numeru konta ani nic,to zapewne ,za pobraniem :)
 
#83 ·
Na "Rechnung" (rachunek) oznacza, że przysyłają fakturę razem z danymi konta i trzeba wpłacić pieniądze na ich konto przelewem bankowym.

A pobranie to w Niemczech "Nachnahme". Jeśli nie jest to słowo nigdzie napisane, to zapłata bardzo prawdopodobnie nie jest za pobraniem.
 
#87 ·
Dodam tylko, że "MwSt." czyli skrót od "Mehrwertsteuer" to po prostu podatek od wartości dodanej, u nas VAT. Z opisu wynika, że dostaniesz rachunek (fakturę) razem z naklejką, gdzie będą dane do zapłaty, możesz wtedy uiścić na niemieckiej poczcie czy banku (dla nas łatwiej, Szczecin leży blisko granicy :D ), albo w Polsce w swoim banku zrobić przelew stosując SWIFT. Wiem, że mBank oferuje też przelewy zagraniczne.
 
#88 ·
Co do samej strony to dzięki wielkie za linka. Niby do Pasewalku czy do Schwedt mamy tak blisko, ale jednak jak pracuję, to nie mam czasu podjechać i to załatwić na miejscu, a tak to przyślą do domu, bez problemu... Dzięki :cheers:
 
#94 ·
Wjezdzajacym do Berlina od strony Szczecina polecam wizyte w jednym z salonow samochodowych w dzielnicy Weisensee - przy Gehringstrasse (niedaleko Berliner Allee) jest ich chyba z 5, ja bez problemu kupilem nalepke w Mazdzie (w Hondzie stwierdzili, ze tylko w Dekrze, wiec poszedlem do Mazdy), pewnie w innych tez sa.
 
#96 ·
#98 ·
Pozwolicie, że odkopię temat...

Wymyśliłem dzisiaj, że być może pojadę na długi weekend do Berlina. Wiąże się z tym konieczność wyrobienia tej nieszczęsnej plakietki. Opcja wysyłkowa odpada, bo mogą się chłopaki w 2 tygodnie nie wyrobić, pozostaje zajechać gdzieś do jakiegoś salonu/dekry i kupić to tradycyjnie.

Problem polega na tym, że mam czarne tablice i stary różowy dowód (rejestracja 1999). Czy przysłowiowa baba w okienku będzie wiedziała co z tym zrobić?

Problem nr. 2 polega na tym, że dojechać planuję w godzinach wieczornych. Nie orientujecie się może do której jest czynny jakiś punkt wydawania plakietek wygodny przy dojeździe od strony Świecka? Ewentualnie, czy we Frankfurcie n.O. znajduje się coś blisko zjazdu z Autobahnu?
 
#99 ·
Problem polega na tym, że mam czarne tablice i stary różowy dowód (rejestracja 1999). Czy przysłowiowa baba w okienku będzie wiedziała co z tym zrobić?
Nie będzie żadnego problemu - widziałem samochód na czarnych blachach z tymi naklejkami.

Jedna ważna uwaga - nie daj się wrobić w żadne badania spalin albo inne pierdoły. Liczy się tylko i wyłącznie data produkcji i czy to benzyna czy diesel.

Nie kupuj tej naklejki w Polsce, bo ceny z kosmosu (powinno być 5 Euro, a u nas chodzą nawet po 180 zł:nuts:)

Problem nr. 2 polega na tym, że dojechać planuję w godzinach wieczornych. Nie orientujecie się może do której jest czynny jakiś punkt wydawania plakietek wygodny przy dojeździe od strony Świecka? Ewentualnie, czy we Frankfurcie n.O. znajduje się coś blisko zjazdu z Autobahnu?
Szukaj TÜV, Dekra, GTÜ, ADAC

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&lr...rsSVBw&sa=X&oi=local_result&ct=image&resnum=1

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&lr...h0eScBw&sa=X&oi=local_group&resnum=1&ct=image

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&lr...T6KzoAw&sa=X&oi=local_group&resnum=1&ct=image
 
#101 ·
Mam samochód z 2005r (diesel) i na dzień dobry dostałem od urzędnika informację, że dostanę żółtą plakietkę ("seryjnie na pewno nie ma odpowiedniego filtra" - gościu nie miał racji). Wiedząc, że samochód spełnia najwyższe wymogi (PM5, FAP) szukałem dowodu na to. Peugeot w Polsce miał z tym problem ("samochód sprowadzony, możemy potwierdzić tylko Euro3,...."). W końcu dodzwoniłem się do niemieckiego oddziału i dostałem potwierdzenie faksem, przesłałem do urzędnika w Berlinie i okazało się, że się da. Przelałem 6EUR i na dniach dostanę plakietkę. Standardowo diesle zieloną plakietkę dostają tylko, jeśli są nowsze niż 2005r. Dla benzyny wystarczy dowolny regulowany katalizator (czyli z sondą lambda, wtrysk jedno- lub wielopunktowy).
 
#102 ·
Witam\
Chcialem zapytac czy ktos z szanownych forumowiczow nie orientuje sie w takiej sytuacji - kupilem auto w Berlinie, zarejestrowalem w Polsce i mam na szybie zielona nalepke z berlinskimi numerami - musze kupic 2 plakietke i wpisac obecny nr rejestraycjny?
POzdrawiam
 
#103 ·
Z pdfa zacytowanego w pierwszym poście:
Kiedy plakietka traci ważność?
Ważność plakietki nie jest ograniczona w czasie. Jednakże każde przemeldowanie pojazdu, powodujące zmianę jego znaków rejestracyjnych, wymaga zmiany plakietki, gdyż wypisany na niej numer musi się pokrywać z numerem rejestracyjnym pojazdu.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top