daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 28 votes, 5.00 average.
Old February 15th, 2007, 07:44 PM   #121
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 1012

Ale KE ma też zastrzeżenia do obwodnicy Wasilkowa.

GW

Prorodzinna obwodnica

Osiem błyszczących szpadli i wielu świeckich oraz duchownych dygnitarzy - tak wyglądało oficjalne rozpoczęcie budowy obwodnicy Wasilkowa.

W czasie gdy w błysku fleszy i reflektorów trwały przemówienia o doniosłości wydarzenia, w tle ciężki sprzęt usuwał wycięte wcześniej drzewa. Budowlańcy nie czekali bowiem z rozpoczęciem prac na oficjeli. Muszą się spieszyć - na wybudowanie ponad pięciu kilometrów trasy z dwoma dużymi węzłami drogowymi, kilkoma mostami i wiaduktami mają niecałe dwa lata. Przecięcie wstęgi zapowiedziano bowiem na listopad 2008.

- To doniosły moment w życiu biednego województwa, które z utęsknieniem czeka na nowe bezpieczne drogi - mówił Tadeusz Topczewski, szef podlaskich drogowców. Jego zdaniem rozpoczęcie budowy tej obwodnicy ma także wymiar symboliczny - jest ona bowiem pierwszą z kilku poważnych inwestycji drogowych, które mają w Podlaskiem powstać w najbliższych siedmiu latach. W podniosłe tony uderzała również obecna na uroczystości Barbara Kondrat - wiceminister transportu:

- To będzie obwodnica prorodzinna. Za nią bowiem przyjdą inwestycje i nowe miejsca pracy. Dzięki nim zaś mieszkańcy Podlaskiego nie będą musieli wyjeżdżać za chlebem i rodziny pozostaną razem - stwierdziła.

Błyszczące szpadle, które posłużyły do wbicia przysłowiowych pierwszych łopat, nie były jedynym folklorystycznym elementem imprezy. Kolejny to pomarańczowe wstążki rozdawane uczestnikom przez przedstawicieli społecznego komitetu wspierania budowy obwodnicy Wasilkowa. Mają one symbolizować solidarność z Augustowem i planowaną tam obwodnicą. Drogowcy zaplanowali ją na bagnach rzeki Rospudy, co budzi sprzeciw ekologów. Ci zaś noszą wstążeczki zielone.

Jest więcej elementów wspólnych, łączących obie inwestycje. Tak jak droga omijająca Augustów, tak i ta wczoraj rozpoczynana opodal Wasilkowa znajduje się na czarnej liście Komisji Europejskiej. Zdaniem jej ekspertów analizy przyrodnicze sporządzane przy projektowaniu były niewystarczające i na ich podstawie nie można było pozwolić na budowę. Wczoraj w obu tych sprawach rząd wysłał do Brukseli wyjaśnienia. Jeżeli okażą się niewystarczające, Polskę czeka proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. W wypadku przegranej - kary finansowe.

Last edited by Białostoczanin; February 15th, 2007 at 10:01 PM.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 17th, 2007, 11:17 AM   #122
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 1012

http://ww6.tvp.pl/4468,20070215460155.strona

"Obiektyw" z 15 lutego i ceremonia otwarcia budowy obwodnicy Wasilkowa. Przy okazji też trochę o Augustowie.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2007, 01:29 PM   #123
krzy65siek
Registered User

Likes (Received): 186

Pojechałem dzisiaj w rejon budowy, ale bez efektów - nie znalazłem tego miejsca.

Tyle tylko, że po przejechaniu tych terenów jeszcze bardziej zjeżyłem się na ekologów... szczerze mówiąc gdyby nie protestowali przeciwko obwodnicy Wasilkowa, ich protest przeciwko obwodnicy Augustowa byłby dla mnie znacznie bardziej wiarygodny.

Ten las, który jest w rejonie obwodnicy prezentuje się stanowczo bardzo słabo...

No nic, mam nadzieję, że będziemy mogli w miarę na bieżąco podsyłać fotki.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2007, 07:32 PM   #124
krzy65siek
Registered User

Przejechałem dzisiaj teren budowy - wycinka drzew wre w najlepsze. Niestety było już ciemno i nie udało mi się zrobić fotek. Wiem dokładnie gdzie to jest

Cieszę sie, że coś się dzieje

jeśli będę mógł, zrobię fotki.

Pozdrowienia dla wszystkich,
Krzysiek
Old March 7th, 2007, 07:46 PM   #125
Oktawiusz
Registered User

Likes (Received): 10

Koniecznie zrób te fotki Krzysztofie

Są duże szanse, że to będą ostatnie fotki z tej budowy
Bo krom wioseł, krom prumów już dziś suchą nogą, twój grzbiet nieujeżdżony wszyscy deptać mogą."
Oktawiusz no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2007, 07:51 PM   #126
Witt
Registered User

Witt's Avatar

Likes (Received): 2

Oby zdązyli paliki zalać zanim, zieloni się tam pojawią
TAK dla obwodnicy w Warszawie i ... nie tylko.
Witt no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2007, 11:21 PM   #127
krzy65siek
Registered User

Oktawiusz, oprócz Twojego ego, co jeszcze tam chronisz?

Możesz mi podać jakie stanowiska zostaną zagrożone tą inwestycją?

Jakie gniazda chronionych ptaków są na trasie? (i w promieniu 500 metrów)

O ile dobrze pamiętam, nie tak dawno Vampi_r pisał, że sprawdzaliście i absolutnie nic tam się nie działo (tydzień temu?).

Albo słabo szukaliście, albo sporo zrobili.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old March 8th, 2007, 12:29 AM   #128
Oktawiusz
Registered User

Krzysztofie, daję Ci czas do jutra Jeśli sam w swoim ego nie znajdziesz w internecie, nawet na tym forum, o co chodzi Komisji Europejskiej (no bo chyba nie o własne ego ) w przypadku obw. Wasilkowa, to osobiście Ci tu wkleję odpowiednie materiały.
Bo krom wioseł, krom prumów już dziś suchą nogą, twój grzbiet nieujeżdżony wszyscy deptać mogą."
Old March 8th, 2007, 03:36 PM   #129
krzy65siek
Registered User

Czytałem te materiały. Możesz spokojnie założyć, że je znam.

Moim zdaniem w tym przypadku jednoznacznie można powiedzieć, że zarzuty KE w tym temacie nie mieszczą się w ramach Dyrektywy Siedliskowej i Ptasiej.

Merytorycznie natomiast wszystko jest zrobione poprawnie. I to zarówno jeśli chodzi o kwestie prawne (brak alternatyw, analizę wariantów, interes społeczny), jak i wpływ na chronione siedliska (które na trasie przebiegu obwodnicy Wasilkowa po prostu nie występują) i gatunki.

Wszystkie protesty organizacji ekologicznych w tym przypadku mają tylko i wyłącznie podstawy ambicjonalne - na zasadzie "My im pokażemy", oraz obawę (całkiem nie uzasadnioną) o przebieg S8 przez Białystok, co wiele środowisk chce koniecznie zablokować.

Włączenie obwodnicy Wasilkowa do sporu o Augustów, moim zdaniem dyskredytuje organizacje ekologiczne, oraz w znacznym stopniu podważa sugestie o merytorycznym charakterze uwag KE.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old March 8th, 2007, 04:41 PM   #130
mac_s
BANNED

Ja proponuje, wszystkim niezadowolonym z protestow ekofaszystow warszawskich, oprotestowac obwodnice Warszawy. I budowe mostu Polnocnego. Trzeba zadbac o Syrenke
pozdro
maciek
ps
na wampiry sa kolki osikowe - jakie sa na zielonych?
mac_s no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2007, 04:49 PM   #131
semi-dry
Registered User

Likes (Received): 0

bagienko na Ursynowie pilnie poszukiwane
semi-dry no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2007, 05:11 PM   #132
mac_s
BANNED

Quote:
Originally Posted by semi-dry View Post
bagienko na Ursynowie pilnie poszukiwane
Wystarcza swistaki
Old March 8th, 2007, 06:21 PM   #133
Oktawiusz
Registered User

Quote:
Originally Posted by mac_s View Post
Ja proponuje, wszystkim niezadowolonym z protestow ekofaszystow warszawskich, oprotestowac obwodnice Warszawy. I budowe mostu Polnocnego. Trzeba zadbac o Syrenke
pozdro
maciek
ps
na wampiry sa kolki osikowe - jakie sa na zielonych?
Kolego, ja pochodzę z Wasilkowa, choć obecnie mieszkam w Warszawie, więc daj sobie spokój z hasłami w stylu "niech się warśiawa odczepi".

Krzysztofie, zakładam więc, że wg Ciebie KE reprezentuje w swoim stanowisku złośliwych ekologów? Chyba przeceniasz ich wpływy...
Old March 8th, 2007, 06:50 PM   #134
semi-dry
Registered User

Quote:
Originally Posted by Oktawiusz View Post
ja pochodzę z Wasilkowa, choć obecnie mieszkam w Warszawie,
I co zrobiłeś dla swoich ziomków, chociażby tylko tych mieszkajacych przy 19, żeby poprawić im komfort życia?
semi-dry no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2007, 07:46 PM   #135
mac_s
BANNED

Przy robieniu blokad nalezy pamietac, ze blokuje sie drogi wyjazdowe. Wjazdowe nalezy pozostawic odblokowane. Po czasie same sie zablokuja
pozdro
maciek
Old March 8th, 2007, 08:54 PM   #136
krzy65siek
Registered User

Nie Oktawiusz, nie przeceniam ich wpływów. Mam znajomego który jest asystentem sędziego w ETS, wiem coś o wpływach partii Zielonych i Greenpeacu w KE.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old March 8th, 2007, 11:19 PM   #137
Oktawiusz
Registered User

Quote:
Originally Posted by krzy65siek View Post
Nie Oktawiusz, nie przeceniam ich wpływów. Mam znajomego który jest asystentem sędziego w ETS, wiem coś o wpływach partii Zielonych i Greenpeacu w KE.

Pozdrawiam
Krzysiek
Kurcze, Krzysztofie, nie przestajesz mnie zadziwiać, niezłe znajomości, czterech wojewódzkich konserwatorów przyrody, asystenci sędziów z ETS'u, nieźle

Tymczasem szturchnij swego kolegę asystenta to...

Quote:
Rospuda: UE uznała argumenty Polski za wątpliwe
2007-03-08 16:29

Dolina Rospudy
Fot. Paweł Supernak/PAP

W odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej do budowy obwodnicy Augustowa, polski rząd przekonuje, że nie łamie unijnego prawa, bowiem decyzje o inwestycji zapadły jeszcze przed wstąpieniem Polski do UE. To całkowicie nietrafny argument - odpowiada w czwartek Bruksela i Luksemburg.
dalej »

PAP nieoficjalnie dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do KE, że w przesłanym w środę liście, polski rząd podtrzymuje wolę kontynuowania budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy. Argumentuje m.in., że decyzja o inwestycji zapadła przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, kiedy Polska nie była związana surowymi wymogami unijnych dyrektyw: ptasiej i siedliskowej, których złamanie - w związku z inwestycją - zarzuca Komisja Europejska.

Rząd w 25-stronicowym liście pisze, że plany zagospodarowania przestrzennego powstały w 2000 roku, a decyzja burmistrza o budowie zapadła trzy lata później.

- Ten argument jest znany Komisji Europejskiej od samego początku i mimo to, przecież 12 grudnia otworzyliśmy postępowanie- powiedziała w czwartek rzeczniczka komisarza ds. ochrony środowiska Stawrosa Dimasa, Barbara Helfferich.

Jeszcze bardziej krytycznie wypowiedziały się nieoficjalne źródła w unijnym Trybunale w Luksemburgu, przed którym Komisja Europejska zdecydowana jest postawić Polskę. - Liczą się ostatnie decyzje, czyli przede wszystkim pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, wydane 9 lutego przez wojewodę podlaskiego - poinformowali rozmówcy PAP. Ich zdaniem, ewentualna obrona argumentami formalnymi, a nie merytorycznymi, nie ma w tym przypadku szans powodzenia.

- Linia orzecznictwa jest taka, że po przystąpieniu do UE każdy organ państwowy jest zobowiązany stosować się do prawa wspólnotowego. Wojewoda podlaski też miał obowiązek wziąć pod uwagę obowiązujące normy. Tymczasem jasne jest, że decyzja została wydana z naruszeniem norm unijnych - argumentował informator.

- Zapisana w art. 10 traktatu zasada lojalnej współpracy państw członkowskich dotyczy wszystkich organów państwa. Dla takiego organu, jak wojewoda, Trybunał nie uczyni wyjątku - dodał.

Po przetłumaczeniu z języka polskiego odpowiedzi i przeanalizowaniu jej treści, najwcześniej we wtorek, Komisja Europejska podejmie decyzję, czy skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Trybunał - w przypadku przegranej Polski - może orzec olbrzymie kary finansowe. Jeszcze zanim zapadnie wyrok, będzie mógł już w ciągu kilku dni od wpłynięcia wniosku KE, wydać decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu prac.

Komisja Europejska już od grudnia kwestionuje budowę obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy i obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej, które są częścią korytarza drogowego Helsinki-Warszawa. Zdaniem komisarza Stawrosa Dimasa, dolina rzeki Rospudy jest terenem unikatowym i żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Dlatego - jego zdaniem - najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie alternatywnej trasy.

Polski rząd dotychczas zaprzeczał, jakoby naruszał unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska. Tłumaczył, że proponując działania kompensacyjne wypełnił wszelkie wymagania związane z unijnym programem ochrony obszarów Natura 2000. Argumentem przemawiającym za budową obwodnicy jest dla Polski bezpieczeństwo drogowe.

(PAP)
...może coś nam powie jakie mamy szanse w ETSie Czy nadal jesteś święcie przekonany, że te inwestycje są zgodne z prawem unijnym? Zapewne tak

Wiesz ile dróg nie powstanie przez panów, których całym sercem popierasz?

Acha, aparacik w łapki i leć na budowę robić zdjęcia. Chyba masz już ostatni tydzień
Old March 9th, 2007, 01:16 AM   #138
Max C.
*

Max C.'s Avatar

SISKOM ma jakiś wajrak alternatywny dla Wasilkowa?
Max C. no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2007, 09:19 AM   #139
krzy65siek
Registered User

Ma, nie widziałeś? Vampi_r zaprojektował jeden wariant, to nic, że przechodzi przez ujęcie wody i torfowiska nad Supraślą, zły Topczewski go nie przeanalizował i nie odrzucił. Chyba naprawdę jutro w dzień zrobię parę zdjęć tych terenów, bo niektórym trudno sobie wyobrazić o czym rozmawiamy.

Oktawiusz, nie tylko wiem, że KE ma zastrzeżenia, ale nawet wiem jakie. Zarzucają tam, (o ile nie pamiętasz), że nie przeanalizowano łącznego oddziaływania wszystkich planowanych inwestycji drogowych na obszar Natura 2000 - Puszcza Knyszyńska.

Jeśli wskażesz mi takie wymaganie w Dyrektywie będę wdzięczny, bo chyba przegapiłem w czytaniu.

A jeśli chodzi o znajomości... no cóż, troszkę żyję na świecie i troszkę angażuję się w różne przedsięwzięcia. Nic dziwnego, że znam sporo ludzi.

Nie powiedziałem, że znam iluś tam konserwatorów, ale że z nimi rozmawiałem, to jest różnica.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old March 9th, 2007, 05:26 PM   #140
vlad
Registered User

Likes (Received): 4445

co ciekawe komisarzowi Stawrosowi nie podoba się także min.modernizacja trasy z Wasilkowa w kierunki Kuźnicy gdzie "zagrożona jest fauna i flora Puszczy Knyszyńskiej" .Nie wiem czy ten pan wie że ta droga już istnieje i ruch tranzytowy już się tam odbywa i wpływa na florę i faunę w.w.Tyle że jest to wąska droga kompletnie niedostosowana do obecnego natężenia i rodzaju ruchu który się po nim odbywa
vlad no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
białystok, ekspresówka-s19, obwodnica, podlaskie, s19

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules