daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old July 10th, 2013, 01:44 PM   #2161
Mateusz25
Olsztynianin

Mateusz25's Avatar

Likes (Received): 855

Widzę z daleka, że na Obiegowej w okolicach sanepidu pracują min. dwie koparki

Sponsored Links
Old July 10th, 2013, 01:50 PM   #2162
stingu
L'homme d'erable

stingu's Avatar

Likes (Received): 601

No jak podziela, to beda pilnowac tego, co jest wg nich wazne i przez co w ogole ten projekt powstal ;-)
stingu está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 10th, 2013, 11:14 PM   #2163
marol80
Registered User

marol80's Avatar

Likes (Received): 434

Quote:
Originally Posted by Mateusz25 View Post
Widzę z daleka, że na Obiegowej w okolicach sanepidu pracują min. dwie koparki

Fotka z "Budowlanki" Prace ziemne idą pełną parą.Na zdjęciu nie bardzo widać ale wywieziono już sporo ziemi.Kształt nabiera wykop pod jezdnie obiegowej.
Old July 11th, 2013, 12:29 AM   #2164
LukasOln
.::MADE IN EU::.

LukasOln's Avatar

Likes (Received): 79

Moim zdaniem cały projekt tramwajowy jest w czarnej dupie mamy 10 lipiec, na placu budowy nie widać ani porządnego sprzętu, ani fachowców co jedynie koparki i ciężarówki wywożące ziemie. Wybudować 11 km linii tramwajowej od podstaw w mieście w 1 rok w tym zima zabierze z 3-4 miesiące i to ma być gotowe w II połowie 2014 roku . Nigdzie nie ma podkładów tramwajowych, nigdzie nie przeszli przez chociaż jedno skrzyżowanie, a w centrum budowa już będzie bardziej skomplikowana. Podobno brakuje dalej wszystkich projektów, projektanci z Hiszpanii pili z Hiszpanami z Erasmusa do roboty przychodzili wczorajsi. Jedna wielka siesta i maniana, a ratusz to w ogóle ma porządnych prawników, bo za takie coś Hiszpanie FCC to już dawno powinni być przegonieni. Może jednak w tym projekcie chodzi, o nie wybudowanie sieci tramwajowej.
LukasOln no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 12:36 AM   #2165
Mateusz25
Olsztynianin

Mateusz25's Avatar

Likes (Received): 855

Fajne zdjęcia W tym miejscu mają chyba najwięcej ziemi do wybrania bo jakoś muszą te jezdnie Obiegowej zmieścić się pod Żołnierską Obiegowa powstanie na pewno.
W sobotę widziałem w Gazecie olsztyńskiej ogłoszenie Prezydenta "wszczęcie postępowania administracyjnego prowadzącego do wydania decyzji zezwalającej na budowę linii tramwajowej wzdłuż Witosa" czy jakoś tak więc chyba otrzymają na dniach pozwolenie na budowę tego odcinka...
Old July 11th, 2013, 08:51 AM   #2166
tscharny
Registered User

Likes (Received): 32

Popieram Lukas.można by rzec,że mają fachowców od zrywania warstwy wierzchniej,innych efektów nie widać i tak na każdym odcinku.
tscharny no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 09:58 AM   #2167
JohnnyBravo
Registered User

Likes (Received): 43

Cała ta inwestycja "tramwajowa", podobnie jak "buspasy" wydaje mi się chybionym pomysłem. W przypadku buspasów można dopatrywać się plusów, bo przecież mamy nową nawierzchnię, nowe instalacje pod powierzchnią dróg, dodatkowe kilkusetmetrowe.... odcinki pasów, wąziutkie chodniczki. W przypadku tramwajów mamy przed sobą jeszcze 3-4 lata babrania w całym mieście. Już nie mogę się doczekać jak w październiku spadnie pierwszy śnieg, który zaskoczy Hiszpanów . Październik-listopad-grudzień-styczeń-luty-marzec i mamy pół roku przerwy w pracach i rozkopanych dróg, chodników... Wcale nie wymyślam bo tej jesieni-zimy w wymienionych miesiącach nie zrobiono nic. Jak już dotrwamy do końca inwestycji za te kilka lat mogę się założyć, że przy okazji budowy linii tramwajowej zostaną poniszczone nowe odcinki dróg takie jak Tuwima czy płoskiego. I teraz pytanie kluczowe: jaką popularnością będą cieszyły się tramwaje? Olsztyn zbyt wielki nie jest, więc podejrzewam że będziemy nimi podróżowali 2-3 min szybciej niż autobusami. Rozpisałem się Osobiście dziś sprawdzę co sie dzieje na poszczególnych odcinkach

P.S. Wie ktoś może coś więcej na temat zajezdni autobusowej na Sikorskiego??
JohnnyBravo no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 10:21 AM   #2168
darols
Registered User

O popularność bym się nie martwił, w zamian skasują część autobusów i tramwaje się zapełnią.
Co do wielkości Olsztyna, to w znacznie mniejszym Grudziądzu tramwaje mają sens, wszystko zależy od dopasowania tras do potrzeb (to się ostatecznie okaże po uruchomieniu).
Poza tym mogę się założyć, że tramwaje jako "bajer" pozyskają trochę nowych pasażerów na początku funkcjonowania i część z nich może zacznie na stałe korzystać z usług komunikacji.
Podobne wątpliwość towarzyszą każdej nowej sieci tramwajowej na świecie i w większości przypadków okazuje się, że tramwaj był sukcesem.
darols no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 10:40 AM   #2169
BorOl
Registered User

Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by JohnnyBravo View Post
Czy ktoś orientuje się czy wspomniana zajezdnia na Sikorskiego to rozwiązanie tymczasowe czy już tak zostanie....?? Ma to być jedyna zajezdnia czy przejmie część autobusów z dotychczasowej?
Nie mam czasu teraz szukać źródła (zapewne platforma konsultacji społecznych), ale to ma być zajezdnia tymczasowa. Docelowo ma powstać druga zajezdnia na "poligonie" między Krasickiego a masztem rtv. Zmieniają (zmienili? - nie śledzę na bieżąco) dokumenty planistyczne w tym celu.

Jeśli zaś chodzi o projekty, to im dłużej czekamy, tym gorzej, bo bez refleksji przechodzić będą największe bzdury. Zresztą jeśli złe rozwiązania przechodzą po wielu miesiącach uzgodnień i opiniowania... To, co miasto proponuje na Kościuszki czy Piłsudskiego to pomysły rodem z lat 60-70 ubiegłego wieku. Co więcej, są częściowo niezgodne z PFU. Na Kościuszki między Piłsudskiego a Żołnierską ma powstać kolejny asfaltowy plac - po 2-3 pasy ruchu w każdym kierunku. Kompletnie zapomniano (?), że akurat na tym odcinku powstanie alternatywa w postaci Obiegowej. Ponadto na Kościuszki już dawno temu zaplanowano pasy rowerowe. Do tego też nie będzie nawiązania. W ogóle sprawy rowerowe potraktowane zostały znowu jako marginalne. Zaproponowane rozwiązania będą nie tylko niekomfortowe, ale też niebezpieczne. Zamiast prostych i sprawdzonych rozwiązań proponuje się olsztyńskie wygibasy - np. przejazdy dla rowerzystów prowadzące donikąd, albo drogi dla rowerów zaczynające się po lewej stronie jezdni.
Wracając do projektów i terminów, najgorsze jest to, że im dłużej to się ciągnie, tym więcej głupich pomysłów będzie przechodzić opinie. Szybko, szybko i część złych rozwiązań pozostanie niezauważonych. Jeśli dołożyć do tego błędy już w samych założeniach (np. ddr tylko po zachodniej stronie Obiegowej), to nic dobrego z tego nie wyjdzie.
Także rozwiązania szczegółowe w zakresie przystanków są często nietrafione. Np. przystanek przy szkole muzycznej na Kościuszki ma być wyspowy, a dodatkowo mają być na tej ulicy wykonane zatoki autobusowe. I nikt nie jest w stanie wyjaśnić w jakim celu i dlaczego to tak zaprojektowano. Na zgłaszane wnioski i uwagi w ogóle nie odpowiedziano. A można było zintegrować przystanek tramwaju z autobusowym w postaci przystanku wiedeńskiego. Niech tam nawet na razie z sygnalizacją. Byłoby wygodniej, bezpieczniej i zaoszczędziłoby się mnóstwo przestrzeni na tej wąskiej ulicy. Ale nie - nie da się...

Przy okazji polecam film pokazujący "działanie" śluzy na końcu pasa autobusowego w ciągu ul. Pstrowskiego i Niepodległości - przed skrzyżowaniem z Kościuszki. To naprawdę może działać dobrze bez ITS.
http://www.youtube.com/watch?v=HTSR0bG5rTA

JohnnyBravo, rba555, projektor liked this post
BorOl no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 11:04 AM   #2170
projektor
Wściekły Ajsenbiśla

projektor's Avatar

Quote:
Cała ta inwestycja "tramwajowa", podobnie jak "buspasy" wydaje mi się chybionym pomysłem. W przypadku buspasów można dopatrywać się plusów, bo przecież mamy nową nawierzchnię, nowe instalacje pod powierzchnią dróg, dodatkowe kilkusetmetrowe.... odcinki pasów, wąziutkie chodniczki.
No a teraz doszukajmy się plusów dla komunikacji zbiorowej:
- Rozkład jazdy zostaje taki sam jak przed budową,
- Autobusy muszą co chwila zjeżdżać z buspasa z wiadomych względów.

Wniosek: Zero plusów tej inwestycji. Nie poprawi to komfortu i czasu podróżowaniu autobusami. ZDZiT może oczywiście zmienić rozkład np. skracając czas między przystankami ale to tylko spowoduje większe opóźnienia. ;>
Wiem, że ITS-u jeszcze nie ma ale patrząc na to kto będzie to instalował (no naszych trzeba wspierać) nie wróżę większych zmian od tego co jest obecnie.

@darols: No to jak już podajesz przykład Grudziądza to trzeba jednak zrobić porównanie tych z pozoru podobnych tras:

- Grudziądzka sieć przebiega w głównej mierze przez gęsto zabudowany obszar w tym centrum, Stare Miasto. Na południu już co prawda zabudowa jest rzadsza ale tramwaj dojeżdża do blokowiska jakim jest Rządz. Jest też odnoga na dworzec która w obecnej formie spełnia znikomą rolę - wykorzystywana jest jako dojazd do i z zajezdni oraz wykorzystywana jest awaryjnie. Cóż się dziwić skoro na dworcu ("Biedronka") prawie nic się nie dzieje. Ale przez to, że tramwaj przebija się przez środek jednak dużych skupisk ludzi pasażerów jest trochę. Na tyle, że za tramwaje ledwo dawały sobie radę z napełnieniami.
- Olsztyńska sieć będzie przebiegała po uboczach kompletnie omijając Jaroty (40 tys. ludzi), a komunikacja z Centrum i Kortowem (i to nie do końca) zapewniona będzie beznadziejnymi jednotorowymi odnogami których rozbudować o drugi tor bez rozebrania toru się nie da (to już jest coś nie tak skoro rezerwa nie jest nawet zapewniona). W efekcie tramwaj będzie łączył Dworzec z domkami jednorodzinnymi na Witosa, gdzie obecnie przy sporej liczbie autobusów one wożą tam powietrze, przez Galerię Warmińską, Galerię Jaroty (sic!), Alfę 2 i Real. :>

Ja nie jestem zwolennikiem kasowania linii autobusowych na rzecz tramwaju za wszelką cenę. Obecna sieć autobusowa nie jest idealna ale porównując to z innymi podobnej wielkości miastami w tym kraju to też źle nie jest. Jeżdżą w miarę punktualnie, tabor - jest źle ale to się zmienia, informacja pasażerska przy środkach jakie są wykładane na zbiorkom też trzyma jakiś poziom...
O ile kasowanie linii które rzeczywiście dublują tramwaj (taka jest 24 która w większości niby dubluje ale lepiej spełnia zadanie jeżeli chodzi o komunikację w centrum) to tyle kasowanie linii 15 która nie dubluje się z tramwajem (jedynie dubluje się jeżeli chodzi o punkty które łączy) to pomyłka. Jeżeli będziemy likwidować na siłę linie autobusowe tylko po to by do tramwaju przenieść ludzi... Cóż - nawet przy dobrej taryfie przesiadkowej myślę, że będzie znaczny odpływ pasażerów którzy będą przesiadać się do samochodów. Miasto przecież zachęca do tego. ;>
To muszą być przemyślane zmiany a myślenie w ZDZiT to tak jakby dzieło przypadku: raz pomyślą (jak ktoś im będzie co chwila przypominał) a często też nie pomyślą (jak sami do czegoś przystąpią).

No i sam rozkład tramwaju który jest wielką niewiadomą. Na razie wiem tyle, że na głównej trasie ma być takt 5 minut, na odnodze do Centrum 6-8 minut (przy początkowych założeniach miał być takt półgodzinny (sic!)), na Kortowo już nie pamiętam. Przy 15 tramwajach z czego trzeba liczyć, że 5 może stać na zajezdni z różnych powodów... Ciężko to widzę. ;>

Wiem, że się powtarzam i wiem, że ryzyko nieukończenia inwestycji jest spore ale trzeba czasem przedstawić dlaczego tramwaj w Olsztynie w obecnym kształcie może się okazać niewypałem. Przynajmniej ukazane zostanie, że nie zawsze tramwaj jest cudownym lekiem na wszystko - jeżeli ci co za niego zabierają nie znają się na tym i główny nacisk stawiają na poprawę komfortu poruszania się... samochodem.

Quote:
P.S. Wie ktoś może coś więcej na temat zajezdni autobusowej na Sikorskiego??
Opierając się na wiedzy którą posiadam (i która może być mało aktualna) to będzie kilka stanowisk postojowych i mały punkt obsługi pojazdów. W skrócie - wielka prowizorka.
Old July 11th, 2013, 11:11 AM   #2171
rba555
Warmiak

rba555's Avatar

Likes (Received): 1230

Quote:
Originally Posted by BorOl View Post
Przy okazji polecam film pokazujący "działanie" śluzy na końcu pasa autobusowego w ciągu ul. Pstrowskiego i Niepodległości - przed skrzyżowaniem z Kościuszki. To naprawdę może działać dobrze bez ITS.
http://www.youtube.com/watch?v=HTSR0bG5rTA
Śluza działa wymaga jednak delikatnej regulacji (szybsza reakcja na sygnał z pętli indukcyjnych) lub korekty sposobu jazdy kierowców autobusów - kto zwolnił przed śluzą przejeżdżał płynnie, kto cisnął zatrzymywał się do zera.
rba555 no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 11:31 AM   #2172
BorOl
Registered User

Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by rba555 View Post
Śluza działa wymaga jednak delikatnej regulacji (szybsza reakcja na sygnał z pętli indukcyjnych)
No działa, tylko nie tak jak trzeba. Jak długo będą czekać, żeby to wyregulować? Przecież to tak działa już chyba kilka tygodni.

Quote:
lub korekty sposobu jazdy kierowców autobusów - kto zwolnił przed śluzą przejeżdżał płynnie, kto cisnął zatrzymywał się do zera.
Ale przecież o to chodzi, żeby cisnąć a nie zwalniać.
Old July 11th, 2013, 11:34 AM   #2173
darols
Registered User

Quote:
Originally Posted by projektor View Post
@darols: No to jak już podajesz przykład Grudziądza to trzeba jednak zrobić porównanie tych z pozoru podobnych tras:

- Grudziądzka sieć przebiega w głównej mierze przez gęsto zabudowany obszar w tym centrum, Stare Miasto. Na południu już co prawda zabudowa jest rzadsza ale tramwaj dojeżdża do blokowiska jakim jest Rządz. Jest też odnoga na dworzec która w obecnej formie spełnia znikomą rolę - wykorzystywana jest jako dojazd do i z zajezdni oraz wykorzystywana jest awaryjnie. Cóż się dziwić skoro na dworcu ("Biedronka") prawie nic się nie dzieje. Ale przez to, że tramwaj przebija się przez środek jednak dużych skupisk ludzi pasażerów jest trochę. Na tyle, że za tramwaje ledwo dawały sobie radę z napełnieniami.
- Olsztyńska sieć będzie przebiegała po uboczach kompletnie omijając Jaroty (40 tys. ludzi), a komunikacja z Centrum i Kortowem (i to nie do końca) zapewniona będzie beznadziejnymi jednotorowymi odnogami których rozbudować o drugi tor bez rozebrania toru się nie da (to już jest coś nie tak skoro rezerwa nie jest nawet zapewniona). W efekcie tramwaj będzie łączył Dworzec z domkami jednorodzinnymi na Witosa, gdzie obecnie przy sporej liczbie autobusów one wożą tam powietrze, przez Galerię Warmińską, Galerię Jaroty (sic!), Alfę 2 i Real. :>
Napisałem, to w kontekście wielkości miasta, kolega Castle Bravo, zastanawiał się czy Olsztyn jest wystarczająco duży na tramwaje. Grudziądz był przykładem, że nawet mniejsze miasta mogą je odpowiednio wykorzystać jak mają optymalny przebieg tras, tym bardziej jest to możliwe w Olsztynie. Problemem nie jest wielkość miasta, tylko przebieg tras - tutaj w Olsztynie zmarnowano potencjał ale nie wszystko stracone. Jak ruszy obecna trasa, to trzeba walczyć o rozbudowę systemu o trasy w bardziej uczęszczane rejony. Łatwiej rozbudować niż budować od zera, więc powinno pójść łatwiej i szybciej. Moim zdaniem Olsztyn ma potencjał na tramwaje, tylko trzeba go wykorzystać, ta trasa tego nie zrobi w oczekiwanej skali ale może kolejne trasy pomogą.
Quote:
Originally Posted by projektor View Post
Ja nie jestem zwolennikiem kasowania linii autobusowych na rzecz tramwaju za wszelką cenę. Obecna sieć autobusowa nie jest idealna ale porównując to z innymi podobnej wielkości miastami w tym kraju to też źle nie jest. Jeżdżą w miarę punktualnie, tabor - jest źle ale to się zmienia, informacja pasażerska przy środkach jakie są wykładane na zbiorkom też trzyma jakiś poziom...
O ile kasowanie linii które rzeczywiście dublują tramwaj (taka jest 24 która w większości niby dubluje ale lepiej spełnia zadanie jeżeli chodzi o komunikację w centrum) to tyle kasowanie linii 15 która nie dubluje się z tramwajem (jedynie dubluje się jeżeli chodzi o punkty które łączy) to pomyłka. Jeżeli będziemy likwidować na siłę linie autobusowe tylko po to by do tramwaju przenieść ludzi... Cóż - nawet przy dobrej taryfie przesiadkowej myślę, że będzie znaczny odpływ pasażerów którzy będą przesiadać się do samochodów. Miasto przecież zachęca do tego. ;>
Tutaj dobrym przykładem jest Warszawa i kasowanie prawie wszystkiego co może konkurować z metrem czy SKM, jak skończą II linię, czeka nas kolejny pomór tras. Część likwidacji była uzasadniona ale część jest bez sensu, niektórym mieszkańcom wydłużył się dojazd, bo metrem mają dookoła i jeszcze z przesiadkami a autobus jechał bezpośrednio i krótszą trasą, nawet w korkach było szybciej.
Wiem nie ta skala ale można się spodziewać, że jak wydadzą kasę na tramwaje to będą chcieli udowodnić, że były niezbędne. Polegną linie dublujące i część bezpośrednich a powstaną dowozowe do tramwaju.

Poczekamy, zobaczymy.
darols no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 11:57 AM   #2174
staff1703
Registered User

Likes (Received): 152

Quote:
Śluza działa wymaga jednak delikatnej regulacji (szybsza reakcja na sygnał z pętli indukcyjnych) lub korekty sposobu jazdy kierowców autobusów - kto zwolnił przed śluzą przejeżdżał płynnie, kto cisnął zatrzymywał się do zera.
Problem w tym, że ta śluza ma działać lepiej w wyniku wdrożenia ITS - sama nie jest w stanie zapewnić priorytetu dla KM (autobus nie jest w stanie utrzymać prędkości 40km/h tylko i wyłącznie przez jej obecność).

Teraz spójrzcie na schemat działania systemu po wdrożeniu ITS: autobus za pomocą [1] sieci bezprzewodowej transmituje swoją pozycję z [2] GPS do centralnego serwera. Następnie serwer [3] prawidłowo analizuje czas przejazdu, porównując go z planowym i odpowiednio [4] estymuje w jakim czasie śluza ma wpuścić autobus. Następnie informację tą [5] przesyła za pomocą sieci informatycznej do śluzy.

W nawiasach kwadratowych są oznaczone miejsca, które mogą się zepsuć - co jest normalne. Urządzenia mogą się psuć i nie chodzi o to by minimalizować liczbę awarii - system należy projektować tak, by tych miejsc awarii było jak najmniej. Olsztyńskie rozwiązania są świetne i naprawdę światowego kalibru. W najnowocześniejszych miastach na świecie są stosowane... ALE na największych skrzyżowaniach, a nie na każdej malutkiej śluzie. Każda z nich powinna działać autonomicznie z bezwzględnym priorytetem dla KM, po to by po prostu działała - a ITS na skrzyżowaniach jak najbardziej...

A Sprint da radę, o to się nie martwcie. Można się martwić co najwyżej o późniejszą obsługę sami_wiecie_kogo.

los77 liked this post
staff1703 no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 12:35 PM   #2175
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2240

Jakoś to, że zamiast torów budują drogę mnie nie dziwi

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 04:31 PM   #2176
modzerowiak
Registered User

Likes (Received): 59

Nad kontraktem wisi widmo samospełniającej się przepowiedni.
Miasto straszy że wyrzuci FCC za brak postępu
Postępu nie ma, bo potencjalni podwykonawcy boją się, że miasto wyrzuci FCC.
I kółko się zamyka.
FCC to duża firma, ale polski oddział to głównie kadra menedżerska a prawie wszystkie prace zlecają podwykonawcom.
modzerowiak no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 04:34 PM   #2177
rusek007
Registered User

Likes (Received): 463

Mała fotorelacja z ogromnych robót drogowych 11/07/2013 godz 14.00
Ulica Dworcowa
Zdjecie od strony Urzędu Celnego w stronę dworca, jak widać ułożono ok 50mb kanalizacji, ale jeszcze nie skończono, robotników zero!!

Z tego samego miejsca w stronę OZGrafu, kanalizacjia jest układana, robotników zero!

Ulica Towarowa
Na wysokości dawnych warsztatów łącznosci , widok w stronę OBI położone nowe krawężniki wewnętrzne lewej jezdni, wzdłuż chodnika jest układany kabel energetyczny wraz z bednarką, na tym odcinku naliczyłem pięciu robotników!!!

Widok z tego samego miejsca w stronę OZGrafu postęp robót taki sam, dostrzegłem jednego pracownika w minikoparce i jednego opartego o łopatę.

Tempo robót jest naprawde powalające

los77 liked this post
rusek007 no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 05:27 PM   #2178
JohnnyBravo
Registered User

Likes (Received): 43

na Tuwima mniej więcej to samo ale spokojnie jeszcze rok
JohnnyBravo no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 05:42 PM   #2179
rba555
Warmiak

rba555's Avatar

Likes (Received): 1230

Spokojnie panowie, 15 lipca na poszczególnych odcinkach znowu pojawi się po 5-6 ludzi czyli będzie zapowiadane przez FCC (ustami urzędników) zdecydowane przyspieszenie. Przynajmniej w stosunku do bieżącego tygodnia.....
Ciekaw jestem ile czasu zajmie urzędnikom zaobserwowanie, że tego przyspieszenia nie ma?
rba555 no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2013, 07:30 PM   #2180
esbek
Registered User

Likes (Received): 1168

Przy odpowiedniej organizacji i odpowiedniej ilości sprzętu i ludzi to zadanie jest wykonalne. Tylko czy przypadkiem FCC nie uważa, że ma w kontrakcie jako termin zakończenia rok 2114.
Linki do filmów na YouTube sortowane w/g krajów i miast.
esbek no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
olsztyn, solaris, tramino, tramwaj, tramwaje, warmińsko-mazurskie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules