daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old January 4th, 2009, 12:59 PM   #361
nataus
Don't touch me tomatoes

nataus's Avatar

Likes (Received): 0

Wyciąłem z filmu polecanego przez Zygzaka najciekawszy fragment (tramwaj), żeby nie trzeba było czekać na załadowanie całego reportażu i żeby nie trzeba było przewijać celem obejrzenia tramwaju raz jeszcze
http://www.youtube.com/watch?v=V-ue8mdyhQ4

Sponsored Links
Old January 4th, 2009, 06:02 PM   #362
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

Likes (Received): 2

dzięki, dobra robota... przydatny wycinek

Last edited by Ranov; January 4th, 2009 at 07:34 PM.
Ranov no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2009, 06:24 PM   #363
macromatic
Registered User

Quote:
Originally Posted by marol80 View Post
Pomysł OK tylko zasatnawiam się co powiedzą mieszkańcy Warszawskiej (okolice sklepu Kesja) jeśli będa chcieli dojechać dom swoich podwórek z centrum?
Niestety będą zmuszeni zawrócić przy stacji NESTE i skręcić w Armii Krajowej.
macromatic no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2009, 11:31 AM   #364
nataus
Don't touch me tomatoes

nataus's Avatar

Widzę, że ratusz nie odpuszcza z tym translohrem http://olsztyn.eu/index.php?option=c...=1123&Itemid=1
Old January 6th, 2009, 03:56 PM   #365
macromatic
Registered User

"wprowadzenie nowego dodatkowego środka transportu (szybki tramwaj lub autobus), który pozwoli zredukować czas podróży, ograniczyć emisję hałasu i zanieczyszczeń komunikacyjnych"

Tekst z ww. linka. Wiem, że macie koncepcje poprowadzenia tramwaju ulicą Wilczyńskiego. Pytanie jak sprawić, żeby on był tam szybki?
Old January 6th, 2009, 04:44 PM   #366
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2235

w ogóle nie sprawiać. Po co? Ja nie wiem skąd oni wymyślili to hasło o szybkim tramwaju. Rozumiem, że to jest medialne i fajnie brzmi ale to czysta abstrakcja. Pytanie podstawowe - po co nam taki tram, co on ma niby przewozić? Dalej UM nie rozumie istoty tego środka transportu.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2009, 05:01 PM   #367
macromatic
Registered User

Quote:
Originally Posted by zygzak View Post
w ogóle nie sprawiać. Po co? Ja nie wiem skąd oni wymyślili to hasło o szybkim tramwaju. Rozumiem, że to jest medialne i fajnie brzmi ale to czysta abstrakcja. Pytanie podstawowe - po co nam taki tram, co on ma niby przewozić? Dalej UM nie rozumie istoty tego środka transportu.
pozwoli zredukować czas podróży, ograniczyć emisję hałasu i zanieczyszczeń komunikacyjnych

Tak wynika z zalożeń UM. Tramwajem powiniennem szybciej dojechać do Centrum z Jarot, aniżeli autobusem...
Old January 6th, 2009, 08:14 PM   #368
nataus
Don't touch me tomatoes

nataus's Avatar

Tramwaj, nawet jak nie będzie to "szybki tramwaj" to i tak będzie szybszy od autobusu.
Old January 6th, 2009, 08:35 PM   #369
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Dokładnie tak. Dodatkowo należy też pamiętać, że często tzw. "szybki tramwaj" może i jest szybszy (na naszych nędznych 9 km podejrzewam że nie więcej niż 1-2 min) to jednak zwykle jego przystanki są usytuowane dalej od najgęściej zamieszkanych rejonów niż w klasycznym tramwaju. Pytanie więc co lepsze - jechać troszkę dłużej na pełnej trasie czy szorować kilkaset metrów dalej piechotą? Naprawde nie widzę potrzeby aby w Olsztynie należało wprowadzać bezkolizyjne trasy tramwajowe, jak dla mnie zupelnie wystarczy dobrze zsynchronizowana sygnalizacja świetlna. Estakady, tunele i inne tego typu badziewia to rozwiązania drogie, zżerające niesamowite ilości miejsca i przeżynające miasto na getta.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old January 6th, 2009, 11:00 PM   #370
macromatic
Registered User

Koledzy ja przytoczyłem cytat ze strony Urzędu Miasta. Od początku wydawało mi się, że Olsztyn ma otrzymać dotacje na szybki tramwaj, gdyż tak to przedstawili urzędnicy.

"(na naszych nędznych 9 km podejrzewam że nie więcej niż 1-2 min)" to moim zdaniem jest grubo przesadzone. Śmiało można powiedzieć, iż będzie o 1/3 szybciej.
Nie wydaje mi się również, że mieszkańcy Winograd czy Piątkowa czują, że mieszkają w getcie...
Wracając do synchronizacji. Przypuśćmy, iż w godzinach szczytu tramwaj przejeżdza przez olsztyńskie skrzyżowania co 5 minut. Mamy 2 ruch dwustronny daje nam to zamknięcie skrzyżowania na 30 sekund co 2,5 minuty, czyli jego przepustowość zmniejsza się o 1/5 to dużo jeśli weźmiemy pod uwagę, że w mieście "tysiąca czerwonych świateł" jeździ się już źle!
Swoją drogą ta zielona fala jakoś nie chce lub nie może wciąż zadziałać...

Myślę, że powinniśmy znaleźć kompromis pomiędzy efektownością i efektywnością pierwszej linii tramwaju w Olsztynie i co ważne zrobić to tak, aby projekt zmieścił się w ramach wytyczonych przez inwestora, czyli UE.
Old January 7th, 2009, 03:43 PM   #371
LukasOln
.::MADE IN EU::.

LukasOln's Avatar

Likes (Received): 79

macromatic prawda trzeba pójść na kompromis, ale jak rozmawiałem na spotkaniu z Zygzakiem to doszliśmy do wniosku, że tramwaj będzie tracił prędkość w ścisłym mieście, ale za to aspekt dezurbanizacji wyhamuje a nastąpi proces re-urbanizacji, czyli mówiąc po ludzku śródmieście i tereny gdzie będzie przebiegał tramwaj ożyją wiadomo tramwaj generuj ruch itd. Jeśli chodzi o hałas to są technologie minimalizujące fale rezonansowe tramwaju, skutecznie tłumione w specjalnej mieszańce podłoża pod torami. Przede wszystkim tramwaj jest szansą rozwoju tego miasta, skutecznej mobilności mieszkańców. Jeśli w Londynie samochody poruszają się średnio z prędkością 12km/h tak jak 100 lat temu, to widać że samochody nie mają przyszłości w dużych miastach.
Zrobiłem 2 linie tak jak Nataus mówił na spotkaniu, że potrzeba całościowego planu z kolejnymi etapami rozbudowy linii.
LukasOln no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2009, 03:58 PM   #372
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Podoba mi się, zwłaszcza że obejmujemy drugą nitką Zatorze.
Co do środkowej części II nitki to bardziej podoba mi się opcja z dłuższym przebiegiem po Piłsudzkiego, chociaż faktycznie ta którą narysowałeś na różowo leci po najgęściej zaludnionym obszarze, więc może i dobrze.
Południowy odcinek drugiej nitki oczywiście za daleko i za długi, ale rozumiem, że chciałeś pokazać możliwości rozwoju... - w tym wypadku ja bym poprowadził II nitkę po Wilczyńskiego do końca(czyli po I nitce) i wykręcił na południe.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old January 7th, 2009, 04:17 PM   #373
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

W drugiej linii widzę, że także jak na złość szerokim łukiem omijamy Nagórki...
A właśnie ludzie z tego osiedla tłoczą w dużym procencie centrum dehumanizującymi samochodami...
A o ile linia przedwojennego tramwaju do Jakubowa miała sens (wystawy a la Expo, nierozbudowane Zatorze) to teraz pozbawione zostało go zupełnie.
Przecież to jest pod samym lasem i na skraju całej północnej części miasta zwanej potocznie Zatorzem!
Jak już się uprzemy na wprowadzenie go w ogóle do tej zwartej zabudowy to do centrum, gdzie każdy będzie miał dostęp- najlepiej Jagiellońską trochę pod górkę, ale jest tam mniejszy ruch niż na innych arteriach (Al. Wojska, Limanowskiego= ruch tranzytowy lub ruch niebawem tranzytowy=ruch za miasto)!
Old January 7th, 2009, 05:23 PM   #374
LukasOln
.::MADE IN EU::.

LukasOln's Avatar

Likes (Received): 79

Ranov Nagórki mają nie typowe ukształtowanie, co jest przeszkodą w projektowaniu i zwiększonymi kosztami. Oni mają blisko do centrum wystarczy szybka linia autobusowa dla tego osiedla i po sprawie. Poza tym zapełniony tramwaj na Jarotach, jadący do centrum miałby słabą efektywność wolnych miejsc dla ludzi wsiadających na Nagórkach.
Od razu pokazuje zasięg wariantów
LukasOln no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2009, 08:35 PM   #375
Ranov
rychtyczny Warnijok!

Ranov's Avatar

A po co w ogóle II linia na Jarotach? Przecież pierwsza obsługuje całość...
Wytłumacz się jeszcze z Alei Wojska, bo ta linia nie spełnia tam swoich funkcji, a tylko jeszcze bardziej korkuje...
Old January 7th, 2009, 09:59 PM   #376
macromatic
Registered User

Quote:
Originally Posted by LukasOln View Post
macromatic prawda trzeba pójść na kompromis, ale jak rozmawiałem na spotkaniu z Zygzakiem to doszliśmy do wniosku, że tramwaj będzie tracił prędkość w ścisłym mieście, ale za to aspekt dezurbanizacji wyhamuje a nastąpi proces re-urbanizacji, czyli mówiąc po ludzku śródmieście i tereny gdzie będzie przebiegał tramwaj ożyją wiadomo tramwaj generuj ruch itd. Jeśli chodzi o hałas to są technologie minimalizujące fale rezonansowe tramwaju, skutecznie tłumione w specjalnej mieszańce podłoża pod torami. Przede wszystkim tramwaj jest szansą rozwoju tego miasta, skutecznej mobilności mieszkańców. Jeśli w Londynie samochody poruszają się średnio z prędkością 12km/h tak jak 100 lat temu, to widać że samochody nie mają przyszłości w dużych miastach.
Zrobiłem 2 linie tak jak Nataus mówił na spotkaniu, że potrzeba całościowego planu z kolejnymi etapami rozbudowy linii.
Porównanie warunków komunikacji w Olsztynie i Londynie nie ma racji bytu, z uwagi na oczywiste względy rangi ośrodka.
Problem dezurbanizacji jest znacznie bardziej złożony. Zdecydowana większość mieszkańców Olsztyna chciałaby mieszkać w domku z ogródkiem, wcale się nie dziwie, gdyż jest to celem i marzeniem wielu osób. Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich latach jeszcze nasiliła tę tendencje, gdyż mieszkania w mieście były przewartościowane. Kryzys, który teraz dotknął gospodarkę powinien to zweryfikować.
Warto również zauważyć, że wjazd do Olsztyna (poza kierunkiem Morąg i Barczewo) nie stanowi najmniejszego problemu o każdej porze dnia. Wiele miast w Polsce ma z tym ogromny problem, a i tak to nie odstrasza ludzi migrujących z miasta. Jestem przekonany, że szybciej dojadę pod ratusz z Tomaszkowa czy Dorotowa, aniżeli z Pieczewa.
Celem reurbanizacji jest wyeksponowanie zalet mieszkania w mieście. Myślę, że automatyczne odrolnienie działek w miastach, które powinno wejść w życie w tym roku zahamuje nieco proces deurbanizacji.
Patrzę na wizualizację która zamieściłeś. Na pewno jadąc z Zacisza szybciej dostałbym się do centrum samochodem aniżeli tramwajem.
W pewnych miejscach przebieg linii wydaje mi się abstrakcyjny jak chociażby budowa przejazdu nad torami PKP, drogą dojazdową na osieldlu Pojezierze na której co kilkadziesiąt metrów ustawiono progi zwlaniające tylko po to, żeby nikt tam szybko nie jeździł lub budowa wiaduktu nad torami i tunelem.

Jeśli Nagórki mają blisko do Centrum to Zatorze jest w Centrum
Szybka linia autobusowa?
Pamiętacie naszą jedyną?
A - bo o niej mowa przechodzila przez petle przy u. Barcza i dalej przez Centrum na Dworzec. Została zlikwidowana jako nierentowna.

Kolejna sprawa co nam po tramwaju, który stoi w korkach razem z samochodami (ul.Wojska Polskiego, Wilczyńskiego, Piłsudskiego, 3-go Maja)?
Old January 7th, 2009, 11:34 PM   #377
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Quote:
Originally Posted by macromatic View Post
Koledzy ja przytoczyłem cytat ze strony Urzędu Miasta. Od początku wydawało mi się, że Olsztyn ma otrzymać dotacje na szybki tramwaj, gdyż tak to przedstawili urzędnicy.
Zgadza się, ale uważam (i nie tylko ja) że szybki tramwaj to nieporozumienie.

Quote:
"(na naszych nędznych 9 km podejrzewam że nie więcej niż 1-2 min)" to moim zdaniem jest grubo przesadzone. Śmiało można powiedzieć, iż będzie o 1/3 szybciej.
O 1/3 szybciej na całej trasie. Daje to ok. 5,6 minut. Sporo, ale trzeba najpierw dojść. Tracimy też jak już pisałem olbrzymie ilości miejsca.

Quote:
Nie wydaje mi się również, że mieszkańcy Winograd czy Piątkowa czują, że mieszkają w getcie...
Jak sie ich spytasz bezpośrednio to pewnie że tak nie powiedzą...ale realnie tak właśnie jest. Przejście z jednej strony torów na drugą to w warunkach Piątkowa "WYPRAWA NA INNĄ PLANETĘ". Jak wygląda Piątkowo?...macromatic, wybacz ale ja nie widzę w Olsztynie czegoś takiego:

Spójrz na to ^ ostatnie zdjęcie - tak ma wyglądać miasto? Abo nadal nie rozumiem twojej wizji albo mówimy o czymś zupełnie innym.

Quote:
Wracając do synchronizacji. Przypuśćmy, iż w godzinach szczytu tramwaj przejeżdza przez olsztyńskie skrzyżowania co 5 minut. Mamy 2 ruch dwustronny daje nam to zamknięcie skrzyżowania na 30 sekund co 2,5 minuty, czyli jego przepustowość zmniejsza się o 1/5 to dużo jeśli weźmiemy pod uwagę, że w mieście "tysiąca czerwonych świateł" jeździ się już źle!
Swoją drogą ta zielona fala jakoś nie chce lub nie może wciąż zadziałać...
Liczę na pomysły jak to rozwiązać (też od ciebie ). Nie mówię że mamy recepte na wszystko, i że to będzie łatwe. Mam taki zawód w który ze zdaniem "nie da się" mam do czynienia codziennie....zawsze się daje.

Quote:
Myślę, że powinniśmy znaleźć kompromis pomiędzy efektownością i efektywnością pierwszej linii tramwaju w Olsztynie i co ważne zrobić to tak, aby projekt zmieścił się w ramach wytyczonych przez inwestora, czyli UE.
...zgadza się. Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Jak już to świetnie ujął Lukas, wprowadzenie tramu do miasta to coś o wiele więcej niż tylko zafundowanie sobie nowego środka transportu pozwalającego na wygodniejsze przemieszczanie z miejsca na miejsce. Tu chodzi o wiele spraw które trudno ująć słowami i liczbami, np. nowego rodzaju skojarzenia z miastem, poczucie większej więźi z jego sercem, wreszcie zupełnie inny sposób mierzenia odleglości i czasu (jakże inne jest myślenie o wyjeździe do miasta ludzi spod Tomaszkowa czy Dorotowa od tych z Pieczewa - najwyraxniej nie jest to tylko kwestia czasu i odległości).

PS. Inwestorem jest chyba nadal miasto Olsztyn, a nie UE, dlatego to sie nazywa dofinansowanie przecież..

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old January 8th, 2009, 12:25 AM   #378
macromatic
Registered User

"(jakże inne jest myślenie o wyjeździe do miasta ludzi spod Tomaszkowa czy Dorotowa od tych z Pieczewa - najwyraxniej nie jest to tylko kwestia czasu i odległości)"

Mieszkałem na Pieczewie, później na Jarotach teraz w Tomaszkowie i kiedy jade do miasta to i tak myślę czy uda mi się znaleźć miejsce w Alfie, która jakby nie było jest błogosławieństwem dla kierowców parkujących w centrum i dziwie się zarządcy, że nie limituje czasu postoju lub nie pobiera opłat.

Co do szybkiego trmawaju: Czy nie jest przypadkiem tak, że jest on wymogiem realizacji inwestycji. Przy projektowaniu mojego wariantu zakładałem, że tak, gdyż wyraźnie jest to zawarte w bulietynie informacyjnym. Jeśli się myliłem proszę o poprawienie.

Ja zakładałem nawet przy takiej linii jak PST przejścia dla pieszych. Zygzak zauważ również, że linia w Poznaniu jest przeprowadzona we wkopie, co potęguje wrażenie granicy obszarów.

Tak na marginesie turkusowa linia w projekcie Lukasa przecina zabytkowy park w Podgrodziu z bardzo ciekawą wierzbą, nie wiem czy widzieliście. Drzewo to było kiedyś w tzw. magicznych miejscach Olsztyna czy jakoś tak w GO.

Jestem w stanie poprzeć linie wiodącą ulicą Warszawską, to podajże był projekt Ranova. Jednak mam pewne zastrzeżenia postaram się je przedstawić w najbliższym czasie. Pozdrawiam.
Old January 8th, 2009, 01:13 AM   #379
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Quote:
Co do szybkiego trmawaju: Czy nie jest przypadkiem tak, że jest on wymogiem realizacji inwestycji. Przy projektowaniu mojego wariantu zakładałem, że tak, gdyż wyraźnie jest to zawarte w bulietynie informacyjnym. Jeśli się myliłem proszę o poprawienie.
Trudno mi powiedzieć ale gdyby był to warunek już na tym etapie (czyli na żadnym) to byłoby to conajmniej dziwne. Każdy taki wymóg można przecież negocjować, żadne pieniądze z UE jescze z tego co wiem nie wpłyneły.

Quote:
Ja zakładałem nawet przy takiej linii jak PST przejścia dla pieszych. Zygzak zauważ również, że linia w Poznaniu jest przeprowadzona we wkopie, co potęguje wrażenie granicy obszarów.
To prawda, ten wykop to totalna porażka (choć ma też kilka zalet, np. mniejszy hałas czy mozliwość przeprowadzania jezdni nad torami bez zmiany jej poziomu). Niemniej jednak tak właśnie wygląda rozwiązanie Szybkiego tramwaju - rowy, estakady, tunele...

Quote:
Tak na marginesie turkusowa linia w projekcie Lukasa przecina zabytkowy park w Podgrodziu z bardzo ciekawą wierzbą, nie wiem czy widzieliście. Drzewo to było kiedyś w tzw. magicznych miejscach Olsztyna czy jakoś tak w GO.
Mówisz o tym parku wzdłuż murów miejskich?, ja jestem zwolennikiem wersji z przejazdem przez Stare Miasto, potem zdecydowalismy sie także zaznaczać opcję przez ul.Pieniężnego, potem Lukas (chyba to był on) zauważył, że można przejechać też uliczką mieszczącą się "za" dawną WSP. Nie jestem co do tego kompletnie przekonany, chociaz na pierwszy rzut oka wyglądało to calkiem fajnie (chodziło o to żeby alternatywa "nie przez Stare Miasto" nadal biegła możliwie jak najbliżej murów)

Quote:
Jestem w stanie poprzeć linie wiodącą ulicą Warszawską, to podajże był projekt Ranova. Jednak mam pewne zastrzeżenia postaram się je przedstawić w najbliższym czasie. Pozdrawiam.
Jak nic macromatic musisz przyjść na walne spotkanie (17 lub 18 styczeń - sprawdzaj w wątku stowarzyszeniowym).
pozdrawiam!

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old January 8th, 2009, 01:24 AM   #380
macromatic
Registered User

Mam na myśli park przy ulicy Tuwima, przy dawnej stadninie koni.
Znacie jakieś przykłady nowobudowanych systemów tramwajowych w UE?
Mam na myśli budowę od podstaw pierwszej linii.

1)Dublin

Last edited by macromatic; January 8th, 2009 at 01:30 AM.

Reply

Tags
olsztyn, solaris, tramino, tramwaj, tramwaje, warmińsko-mazurskie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules