search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 7th, 2011, 11:11 AM   #2021
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Likes (Received): 52

Quote:
Originally Posted by brink View Post
tak naprawdę zamojska starówka to studnia bez dna. Żeby przywrócić jej iście renesansowy wygląd trzeba zainwestować setki milinów zł.
...oraz przebudować połowę zabytków, które w pełni renesansowe nie są (silne wpływy baroku, klasycyzmu) Ale układ miasta jest renesansowy, i owszem.

Na szczęście remont pałacu to kwestia czasu, bo za parę lat sądy się wyprowadzą i pałac wróci do miasta. Myślę że uzyskanie dofinansowania nie będzie trudne, w końcu tak duży obiekt może mieć szereg praktycznych zastosowań.

Z Franciszkanami jest problem o tyle, że a)jest to ich własność, b)to jest jednak kościół, więc zakres zadań w projektach w których można brać udział się zawęża. Kiedy zapytałem księdza na kolendzie o tę kwestię to narzekał, że "Unia nie chce dawać na kościoły". Oczywiście casus katedry temu zaprzecza, ale coś w tym jest. Wiem, że Franciszkanie mają problem przede wszystkim z wkładem własnym, dlatego liczą na wsparcie miasta w tej kwestii. Bo dokumentację do rewitalizacji mają z tego co wiem gotową.

Okolicom pl. Wolności remont jest szczególnie potrzebny, ponieważ jest to ta część SM, która w zasadzie pozostaje nietknięta od wielu lat. No pomijając remont elewacji urzędu pracy, co szczególnym osiągnięciem nie jest.
MłodyWilk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 7th, 2011, 11:34 AM   #2022
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Likes (Received): 700

Dokładnie pl. Wolności i okolice wymagają ruszenia. Sam plac chyba nie będzie szybko remontowany, bo nie wiadomo co z dzwonnicą chyba, ale skwer i ulicę Staszica można wyremontować chociaż ze środków budżetu...
Strasznie wygląda przejście stare/nowe przy "DaGrasso".
mceurytos no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2011, 11:34 AM   #2023
kabook.83
Registered User

Likes (Received): 152

Wydaje mi się że do zakończenia rewitalizacji jeszcze długa droga, oto moje postulaty na przyszłość :

1) utrzymanie tego chociaż w takim stanie, w jakim jest teraz, czyli gonienie debili oraz wandali

2) ujednolicenie nawierzchni uliczek (niezrobione kawałki Bazyliańskiej, Staszica, Plac Wolności, Plac Stefanidesa)

3) co z tym Placem Broni (miał być miedzy Pałacem a Katedrą) ?

4) Akademia Zamojska

5) otoczenie kościoła św. Katarzyny (to działka diecezji)

6) kościół Franciszkanów wraz z dzwonnicą (może bez klasztoru, bo parking w tamtym miejscu przydatny )

7) Pałac Zamoyskich wraz z otoczeniem

8) Stara i Nowa Brama Lwowska jako odcinki nierementowane w żadnym z dotychczasowych planów rewitalizacji. (Ale już zamykanie przejazdu i ronda jest wg mnie zdecydowanie złym pomysłem)

9) Niektóre bloki zabudowań aż proszą o remont (ul. Pereca obok Akademii oraz kwadrat Moranda/Kolegiacka/Kościuszki/Żeromskiego, kamienice obok Placu Wolności, Podkarpie, ul. Ormiańska...)

10) Dostosowanie 5 obiektów "nowoczesnej" architektury do otoczenia: Verbum, ul. Staszica 4, Dom Rzemiosł Różnych na Bazyliańskiej, taka wysoka kamienica na ul. Pereca, wiecie która i last but not least - Hotel Renesans

Duża część tych nieruchomości nie należy do miasta, jest w rękach prywatnych właścicieli.

Czy może o czymś zapomniałem ?

Młody Wilku, a Franciszkanie nie mieli dostać pieniędzy na wkład własny od Ministerstwa Kultury ?
kabook.83 no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2011, 02:42 PM   #2024
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Quote:
Originally Posted by kabook.83 View Post
Młody Wilku, a Franciszkanie nie mieli dostać pieniędzy na wkład własny od Ministerstwa Kultury ?
Mieli dostać i chyba dostali, ale nie jestem pewien. W każdym razie ten wkład i tak byłby za mały, potrzebnych będzie jeszcze ok. 1,5 mln. Choć przyznam się szczerze że na sto procent nie wiem jak to wygląda obecnie, te kwoty są przed roku, dwóch. Z "kolędy" zapamiętałem tyle, że brak jest tego wkładu własnego i że lepsze info ma proboszcz, ale nie miałem okazji go o to zapytać.
Old May 8th, 2011, 02:39 PM   #2025
Fantom123
Est modus matulae

Fantom123's Avatar

Likes (Received): 0

Tajemnicze znalezisko przy Arsenale.

Ekipa budowlana pracująca w obrębie Arsenału znalazła podczas prac podziemne pomieszczenie. Taką informację przekazał nam jeden z naszych Czytelników. Potwierdziła ją Maria Krzyżanowska z Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji (menadżera projektu): - Podczas prac przy budowie ...

... Muzeum Fortyfikacji i Broni znaleźliśmy budynek, który zostanie opisany i zinwentaryzowany - powiedziała Krzyżanowska dodając równocześnie: - możliwe, że zostanie on rozebrany, ale ostateczna decyzja należy do konserwatora zabytków.

Muzeum Fortyfikacji i Broni powstaje w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu. Wykonawcą prac jest konsorcjum P.W. "BUDMAT" z Zamościa i Przedsiębiorstwo "AGAT" z Kielc. W ramach projektu zrekonstruowany będzie wał forteczny przy murze kurtyny od XVII-wiecznego Bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej. Termin zakończenia realizacji robót planowany jest na listopad 2012 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 18 mln zł.

Źródło. + Co można zrobić z Twierdzą za 65 milionów?

Omnis qui se exaltat, humiliabitur.
Fantom123 no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2011, 12:55 PM   #2026
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 881

Quote:
Originally Posted by Ma_Ka View Post
Nie wiem jak wy, ale ja miałem ochotę luknąć sobie do sali koncertowej w dawnym kościele Klarysek, czyli obecnej siedzibie (wraz z dawnym klasztorem) Państwowej Szkoły Muzycznej - na szczęście Pani dyżurna okazała się na tyle miła, że wpuściła mnie do środka! Chętnie wybrałbym się tam na jakiś koncercik :-)

Dobrze, że to miejsce będzie żywe, ale sądzę, że można było w tym wypadku trochę poszaleć z nieco mniej zachowawczym wystrojem.

Np. tak jak Qubus Design Studio w kościele w Chodovicach.
Old May 9th, 2011, 01:02 PM   #2027
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 26547

Quote:
Originally Posted by MłodyWilk View Post
.Z Franciszkanami jest problem o tyle, że a)jest to ich własność, b)to jest jednak kościół, więc zakres zadań w projektach w których można brać udział się zawęża. Kiedy zapytałem księdza na kolendzie o tę kwestię to narzekał, że "Unia nie chce dawać na kościoły". Oczywiście casus katedry temu zaprzecza, ale coś w tym jest. Wiem, że Franciszkanie mają problem przede wszystkim z wkładem własnym, dlatego liczą na wsparcie miasta w tej kwestii. Bo dokumentację do rewitalizacji mają z tego co wiem gotową.
To jest bzdura. W żadnym z programów pomocowych KK nie jest pominięty wśród beneficjentów pomocy na rewitalizację/odnowę dziedzictwa. Poza tym warto pamiętać, że z wyjątkiem największych projektów (które musi zatwierdzić Komisja Europejska) UE nie ingeruje w merytoryczny zakres przyznanej dotacji - pieniądze przyznaje instytucja zarządzająca programem, czyli (upraszczając) albo ministerstwo albo urząd marszałkowski. Jeśli gdzieś jest problem to albo w ograniczonej liczbie środków, albo w kiepskim przygotowaniu koscilenych projektów, albo własnie w braku wkładu własnego. Ale być może, jak to z księżmi bywa, życzyliby sobie ekstra programu tylko dla KK, na specjalnych zasadach i bez kontroli ze strony przyznającego srodki...
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2011, 01:56 PM   #2028
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Jak KK nie potrafi zdobyć dotacji? O proszę: http://www.gadu-gadu.pl/proboszcz-50...a-nasz-kosciol

Edit:
Katedra zamojska ma nową sygnaturkę
http://zamosc.tv/tv/3178-katedra-zam...wa-sygnaturke/
http://www.mmzamosc.pl/artykul/dzwon...ie-343268.html
Zgadnijmy jakie imię mu nadano? Taak bez zaskoczenia, czyli dwóch Janów teraz będziemy mieć

oraz
Podpisano umowę o wartości ponad 60 mln
http://zamosc.tv/tv/3167-podpisano-u...-ponad-60-mln/

Last edited by mceurytos; May 10th, 2011 at 05:04 PM.
Old May 11th, 2011, 09:52 AM   #2029
Grzechooo Zamotek
Registered User

Zamość. Kolejny zabytek w prywatnych rękach
WOZOWNIA SPRZEDANA

WOZOWNIA SPRZEDANA Miasto sprzedało dawną wozownię – XVIII-wieczny parterowy budynek przy ul. Szczebrzeskiej (naprzeciwko katedry). Do przetargu stanął jeden oferent – spółka Euro-Car z Zamościa.

Cena wywoławcza całej nieruchomości (budynku i gruntu) wynosiła 1 mln 800 tys. zł. Spółka zaproponowała 1 mln 820 tys. zł.

Nowy właściciel (już zawarto akt notarialny) uzyskał 50-procentową bonifikatę przy zakupie budynku, który jest zabytkiem.

Źródło: www.tygodnikzamojski.pl

Tak na marginesie to muszę przyznać, że jakoś trochę po cichu sprzedano tą wozownię. Kiedy sprzedawano generałówkę to w każdej gazecie o tym pisano, a jeśli chodzi o wozownię to tylko raz się natknąłem na informację o tym że będzie sprzedana. Teraz można mieć tylko nadzieję że szybko zostanie wyremontowana i w jakiś sposób powiązana z tym co będzie w przyszłości w sąsiedztwie
Grzechooo Zamotek no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2011, 09:56 AM   #2030
Grzechooo Zamotek
Registered User

Moim zdaniem na naszym Starym Mieście zawsze będzie coś do zrobienia, także jeszcze długa droga przed nami... Chociażby ekonomik i boisko w jego sąsiedztwie, zielony ryneczek przy placu stefanidesa, jeśli miałby tam zostać to chociaż przydałoby się go trochę odświeżyć Okolice hotelu renesans itd.
Grzechooo Zamotek no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2011, 01:28 PM   #2031
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Quote:
Originally Posted by Grzechooo Zamotek View Post
WOZOWNIA SPRZEDANA Miasto sprzedało dawną wozownię – XVIII-wieczny parterowy budynek przy ul. Szczebrzeskiej (naprzeciwko katedry). Do przetargu stanął jeden oferent – spółka Euro-Car z Zamościa.
Oczywiście nic w tym budynkiem nie można zrobić bez nadzoru konserwatora? Mam nadzieję.. Po realizacji nowego muzeum Arsenał tamta okolica będzie bardzo elegancka i dobrze by było żeby się wszystko komponowało ze sobą Budynek jest całkiem niezły np. na jakieś biuro.
Old May 12th, 2011, 08:42 AM   #2032
kabook.83
Registered User

Co się dzisiaj ukazało moim oczom na Katedrze :

EDIT:
I jeszcze jedno zdjęcie od strony południowej:

Last edited by kabook.83; May 12th, 2011 at 06:18 PM. Reason: dodanie zdjęcia
Old May 13th, 2011, 03:36 PM   #2033
art-ysta
Only ART can save us

art-ysta's Avatar

A ja dodam, że na Ratuszu wzięli się za wymianę orła. Rusztowanie postawili, wejście dołem albo od oficyny. Ile potrwa akcja - zapomniałem się spytać...

Tradycyjnie proszę o wybaczenie jakości zdjęcia.

Old May 13th, 2011, 03:44 PM   #2034
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Quote:
Nowy orzeł zawiśnie na ratuszu

Orła wiszącego na froncie zamojskiego ratusza zastąpi szczuplejszy i zgodny z konstytucją. Obecnie trwają prace związane z wymianą. Wizerunek orła z lat 50. zastąpi orzeł z roku 1927. Według władz miasta, orzeł wiszący obecnie jest to typowy wizerunek z czasów PRL-owskich i nie pasuje do odnowionej bryły ratusza. Były propozycje, by zamiast orła przenieść tam herb miasta ale konserwator nie wyraził na to zgody.

Wymiana wizerunku orła odbywa się w ramach projektu remontu wieży i frontu ratusza.

Źródło: ezamosc.pl

Gdzieś jak pamiętam wrzucałem wcześniej szkic nowego orła, który ma zawisnąć, jak ktoś byłby ciekawy.

art-ysta, każde zdjęcie lepsze niż żadne
Old May 15th, 2011, 07:02 PM   #2035
lord115
Registered User

lord115's Avatar

Mam pytanie, czy w Zamościu będą odbudowane całe fortyfikacje, czy tylko poszczególne części?
lord115 no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2011, 08:18 PM   #2036
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Quote:
Originally Posted by lord115 View Post
Mam pytanie, czy w Zamościu będą odbudowane całe fortyfikacje, czy tylko poszczególne części?
Raczej niemożliwe jest żeby były całe odbudowane kiedykolwiek. Pozwól, że opiszę ci jak to będzie wyglądać:

Bastion I - w zasadzie cały będzie odbudowany
Mur pomiędzy I a II - odbudowany
Bastion II - będzie odbudowany
Mur między II a III - jest już częściowo, będzie cały
B III - będzie cały
Mur III-IV - będzie w części
B IV - znajduje się w parku, będzie silnie zaznaczony w terenie
Mur IV-V - jest fragment z Bramą Lubelską
B V - nie ma i nie będzie
Mur V-IV - jest w części
B VI, Mur VI-VII, B VII - są i to bardzo potężne
Mur VII-I - nie ma i chyba nie będzie

Ogólnie za jakieś dwa lata jakieś 60% długości fortyfikacji powinna być odbudowana, a reszta będzie zaznaczona w terenie. Z powietrza na pewno będzie to wyglądać imponująco.
Old May 18th, 2011, 02:26 PM   #2037
brink
Registered User

brink's Avatar

Likes (Received): 10

Dom III Tysiąclecia w planach

Plac jest gotowy, ale robotników nie widać. Budowa Domu III Tysiąclecia obok zamojskiego kościoła p.w. św. Katarzyny została zawieszona. Dlaczego? Kuria Diecezjalna inwestuje w zamojską Katedrę

W tym roku nie uda nam się rozpocząć prac związanych z budową Domu III Tysiąclecia – mówi ks. kan. Jan Zdzisław Ciżmiński, rektor kościoła p.w. św. Katarzyny w Zamościu. – Po prostu są inne potrzeby... Nie wiem, kiedy prace ruszą.

O budowie Domu III Tysiąclecia mówi się w Zamościu od lat. Ma powstać na starych, klasztornych fundamentach, obok kościoła p.w. św. Katarzyny. Budowla miała być czteroskrzydłowa i dwukondygnacyjna. Na powierzchni ok. 3 tys. m kw. miały być m.in.: dom rekolekcyjny, centrum kongresowe. Budynek miał być nietypowym pomnikiem ku czci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Co udało się zrobić? Na razie odkopano zabytkowe, klasztorne fundamenty i... prace stanęły. Plac budowy ogrodzono płotem. Przy kościele miała być też Kalwaria Zamojska z czternastoma tzw. „stacjami”. Na razie postawiono tylko Krzyż Katyński. Wybudowano okazałe ogrodzenie ze specjalnymi wnękami.

Całość inwestycji miała być realizowana przez zamojską Kurię Diecezjalną. Szkopuł w tym, że prace pochłoną co najmniej kilka milionów złotych. Takich pieniędzy zamojskie duchowieństwo na razie nie ma.

– Trwają prace renowacyjne w zamojskiej Katedrze – tłumaczy ks. kan. Ciżmiński. – Ich koszt jest duży (remont pochłonie ok. 11,2 mln zł – przyp. red.). Wszystkiego na razie zrobić się nie da. Dom III Tysiąclecia i kalwaria mogą poczekać. Jak długo? Zobaczymy.

Nie wszystkim się to podoba. – Rozumiem, że w ostatnich latach kościół św. Katarzyny odnowiono niemal gruntownie – mówi pani Bożena (nazwisko do wiadomości redakcji). – Wygląda znacznie lepiej niż kilka lat temu. Dom III Tysiąclecia może sobie poczekać... jednak wybudowane przy kościele ogrodzenie mogliby chociaż otynkować.

Źródło: roztocze.net
brink no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2011, 09:16 PM   #2038
zamoscianin
Registered User

zamoscianin's Avatar

Likes (Received): 29

Przypadkiem dzisiaj znalazłem taką oto stronę (fotopolska.eu) i bardzo fajną kolekcję zdjęć dotyczących Zamościa (sporo Starówki, więc wrzucam tutaj). Nie wiem czy już się pojawiała. Najciekawsza jest mapa pod zdjęciami "Generałówki". A na niej perełki. Łezka się w oku kręci widząc zdjęcia saturatora pod "Delikatesami" Społemowskimi na dawnej Lubelskiej (dzisiaj Piłsudskiego).

Last edited by zamoscianin; May 18th, 2011 at 09:31 PM.
zamoscianin no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2011, 09:56 PM   #2039
kabook.83
Registered User

Zabójczy artykuł z Kroniki Tygodnia

Quote:
Nie będzie przerw w sikaniu

Fontanna na zamojskim Rynku Wodnym przestanie się niebawem zacinać. Zamojskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zainwestuje w nowy komplet filtrów.

Jestem w Zamościu dwa razy w tygodniu i nie mogę się tej fontannie przyjrzeć – denerwuje się jeden z turystów. – Dlaczego? Bo prawie nigdy nie działa. Mam pecha? – Dzieciaki pchają w te dysze od fontanny patyki, śmieci – dodaje pani Janina z Zamościa.
Fontanna na Rynku Wodnym funkcjonuje od kilku tygodni. Gdy fontanna jest włączona, wprost z nawierzchni placu wypływa kilkadziesiąt strumieni wody. Wygląda to efektownie.
– Fontanna ma charakter otwarty – mówi Franciszek Josik, prezes PGK w Zamościu. – Ma to swoje wady. Często gromadzą się w niej zanieczyszczenia, m.in. piasek. Wtedy musi być wyłączona.
W urządzeniu znajduje się komplet filtrów, które często się zapychają (nawet kilka razy w tygodniu). Wtedy specjalna ekipa z PGK musi je oczyścić. Nie da się tego jednak zrobić na miejscu. – Filtry czyścimy w zakładzie – tłumaczy prezes Josik. – To zwykle trwa kilka godzin. Fontanna wtedy nie pracuje. Jednak to się zmieni. Za jakiś czas kupimy nowy komplet filtrów i będziemy je wymieniać na miejscu.
Kiedy to się stanie?
– Nie umiem powiedzieć czy to kwestia tygodnia, czy miesiąca – zastanawia się prezes. – Chcemy, aby stało się szybko.
Źródło: http://www.kronikatygodnia.pl/tekst....=8&reio=4&dz=1

Czy nie można tego było przewidzieć na etapie planowania ?

W innym artykule, dotyczącym znaleziska obok Arsenału zamieszczono zdjęcie, ale niedużo widać:

Old May 18th, 2011, 10:43 PM   #2040
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

A może wezwać wykonawcę do regulacji dysz. Chyba nie tylko ja miałem wrażenie o nierównej silne hmm ... sikania

Reply

Tags
fortress, fortyfikacje, lubelskie, stare miasto, twierdza, unesco, zabytki, zamość, zamosc

Thread Tools

Posting Rules