search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 1st, 2011, 07:07 PM   #2081
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Likes (Received): 806

Quote:
Originally Posted by kabook.83 View Post

Z ulicy Okopowej zniknął już przystanek autobusowy. Budynek w głębi, z reklamą Palety, przeznaczony jest do wyburzenia.

Ten budynek też jest już w trakcie wyburzania.
boogie11 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 1st, 2011, 08:06 PM   #2082
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Likes (Received): 52

Szkoda, mnóstwo godzin pod tym budynkiem wystałem czekając na autobus
MłodyWilk no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 01:50 PM   #2083
Legvan
Iguana iguana

Legvan's Avatar

Likes (Received): 344

1 czerwca @ Roztocze.net

Old June 2nd, 2011, 03:42 PM   #2084
Art79
Registered User

Art79's Avatar

Likes (Received): 170

Piękny!!Mnie zastanawia jeszcze jedna kwestia.Ciekawe czy pracach na plantach prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim, myślę, że sporo ciekawych rzeczy może kryć ziemia.
Art79 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 04:07 PM   #2085
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Na zdjęciu nie wygląda na 800 kg wagi i 1.60 m wysokości, ładny.
Old June 2nd, 2011, 06:02 PM   #2086
kabook.83
Registered User

Likes (Received): 152

Kolejna porcja fotek świeżych jak bułeczki Już się przyzwyczaiłem, że codziennie coś nowego można zobaczyć

Prace przy Bastionie III.

Amfiteatr.

Prace na Plantach, przy bastionie VI.

Prace przy wschodniej kazamacie Bastionu I.
kabook.83 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 06:47 PM   #2087
michail6
Registered User

michail6's Avatar

Likes (Received): 121

Dlaczego orzełek nie został wymieniony na tego, który obecnie "obowiązuje"?
michail6 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 06:55 PM   #2088
Gianbattista
Registered User

Likes (Received): 2

Poprzedni orzeł był właśnie tym obecnie obowiązującym, o ile się nie mylę. Obecny orzeł wyraźnie opiera się na polskim godle obowiązującym w latach 1919-1927, które Bogiem a prawdą bardziej mi się podoba od współczesnego.
Gianbattista no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 07:59 PM   #2089
opolePL
Registered User

opolePL's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Legvan View Post
1 czerwca @ Roztocze.net

Bardzo ładny orzeł i chyba dużo bardziej pasujący pod względem ikonograficznym i historycznym do architektury ratusza – tworzy to spójną całość. Interesuje mnie natomiast co stało się z godłem, które zdjęli? Czy będzie wyeksponowane w innym miejscu? Wierzę, że nie zniszczyli go w czasie usuwania z elewacji!?
opolePL no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 08:35 PM   #2090
jbudzynski
Registered User

jbudzynski's Avatar

Likes (Received): 713

Quote:
Originally Posted by Gianbattista View Post
Poprzedni orzeł był właśnie tym obecnie obowiązującym, o ile się nie mylę. Obecny orzeł wyraźnie opiera się na polskim godle obowiązującym w latach 1919-1927, które Bogiem a prawdą bardziej mi się podoba od współczesnego.
Poprzedni był orłem z PRL obowiązującym do 1990 r. z doklejoną koroną.
jbudzynski no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2011, 09:55 AM   #2091
Grzechooo Zamotek
Registered User

Likes (Received): 0

Krzysztofa Bednarskiego przymiarki do pomnika Leśmiana

Krzysztof Bednarski, światowej sławy rzeźbiarz, autor pomników m.in. Federico Felliniego, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Kieślowskiego, pracujący nad pomnikiem Czesława Miłosza, przebywał w Zamościu w związku z rozpoczęciem prac nad realizacją pomnika Bolesława Leśmiana (1.06.).

Artysta, dzielący czas pomiędzy Rzym i Warszawę, przybył na zaproszenie członków Towarzystwa Leśmianowskiego, inicjatorów budowy pomnika wybitnego poety, związanego z Zamościem. W ich towarzystwie zwiedził Zamość poszukując najbardziej optymalnego miejsca, w którego przestrzeni stanąłby pomnik Leśmiana.

- Jestem zdania, że pomnik Leśmiana najlepiej wkomponowałyby się w zieleń Parku Miejskiego. Tam go widzę, czyli w okolicach bocznej, od głównej alei, ścieżki, przed schodami prowadzącymi do stawu. To jedyny klimat leśmianowski. Na Rynku Wodnym dzieje się zbyt dużo, a kula jest znaczącą dominantą i już skupia uwagę widzę. Chyba, że pojawiłby się zamysł wykorzystania jej jako dalszego planu dla pomnika. Zdecydowanie jednak lepszy jest park, to mikrokosmos dla poety - powiedział Krzysztof Bednarski, miłośnik poezji Leśmiana.

Utalentowany artysta rzeźbiarz w najbliższym czasie zaproponuje koncepcję pomnika Leśmiana uwzględniając dwie, trzy lokalizacje. Zaprezentowana wizualizacja zostanie oceniona przez członków Społecznego Komitetu Upamiętnienia Bolesława Leśmiana w Zamościu, działającego przy Stowarzyszeniu "Towarzystwo Leśmianowskie". Zadowolenia z tej wizyty nie kryje Sławomir Bartnik, prezes Towarzystwa.

- Wchodzimy w kolejną fazę działań związanych z budową pomnika najznakomitszego polskiego poety dwudziestego wieku. Z uwagi na przerwę w realizacji pomnika Czesława Miłosza, jest szansa, że Krzysztof Bednarski sprawnie poprowadzi nasz projekt.

Jaki będzie pomnik Bolesława Leśmiana, trudno jeszcze powiedzieć. Przyglądając się jednak dokonaniom artystycznym wszechstronnego artysty na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, projektującego już na studiach dla Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego można być pewnym, że będzie to wymiar pomnika o cechach sztuki nowoczesnej, głęboko metaforyczny, a może nawet metafizyczny. A może będzie tak jak z rzeźbą upamiętniającą reżysera Federico Felliniego i Giuliettę Masinę - jego żonę i muzę, którą o określonej porze dnia odwiedzają tłumy by doświadczyć magicznego momentu - ich pocałunku.

Źródło: www.zamosconline.pl

Zdecydowanie uważam, że jeśli pomnik miałby gdzieś stanąć to park jest dużo lepszym miejscem niż rynek wodny Chyba że użyłby rzeczywiście tej kuli w jakiś sposób i tak bardzo by ona mnie nie denerwowała
Grzechooo Zamotek no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2011, 12:45 PM   #2092
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Likes (Received): 177

Quote:
Zamojski amfiteatr znika z powierzchni

To już jest koniec zamojskiego amfiteatru. Rozpoczęła się wyburzanie budowli wzniesionej w latach 70. ubiegłego wieku.
Zamościanie są świadkami historycznego wydarzenia: na ich oczach ginie z krajobrazu amfiteatr, który wzniesiono w latach 1971–1975. Widownia mogła pomieścić 3,6 tys. osób. Starsi mieszkańcy miasta pamiętają występy na plenerowej scenie Marka Grechuty czy popularnego dziecięcego zespołu Gawęda.

Agonia amfiteatru zaczęła się w latach 90. ub. wieku, z czasem popadł w ruinę. Ostatnim lokalem, który musiał się stamtąd wyprowadzić był popularny klub „10". Po jego wyburzeniu ta część Starego Miasta zostanie zrewitalizowana w ramach ogromnego projektu „Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki". W miejscu po amfiteatrze przewidziano częściowe odtworzenie umocnień ziemnych z miejscem na scenę pośrodku.

Przypomnijmy, że w ramach projektu, który pochłonie prawie 60 mln złotych brutto, zostaną odtworzone pozostałe elementy murów zamojskiej twierdzy. Odrestaurowania doczekają się także wszystkie obiekty znajdujące się w promieniu 300 metrów od zewnętrznej części Starego Miasta, w tym m.in. Park Miejski. Powstaną parkingi i trasa turystyczna z systemem monitoringu i bezprzewodowym Internetem. Zadania podjął się firma Budimex SA z Warszawy. Wszystko ma być gotowe na wiosnę przyszłego roku.
Źródło: www.mmzamosc.pl
radoskor89 no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2011, 10:09 PM   #2093
brink
Registered User

brink's Avatar

Likes (Received): 10

Mała foto relacja remontów na Starówce i Plantach.

Prace ziemne na Plantach.

Duża wersja.

Boisko przy ekonomiku.

Wyburzanie amfiteatru.

Zieleń przy Bramie Lubelskiej.

Jatki Żydowskie - fundamenty.

Obrodzenia przy kamienicy gdzie był kiedyś klub kosz.

Remont elewacji kamienicy koło synagogi.

Remont elewacji na klasztorze i szkole muzycznej.

Fundamenty bastionu II.

Prace ziemno-rekonstrukcyjne przy bastionie II.

Duża wersja.

Wnętrze bastionu II.

Tunel na "górce".

Dziury w podłodze korytarza, pokazują że pod spodem są zasypane pomieszczenia.

Korytarz pomiędzy kazamatami i jego odnogi.

Odnalezione fundamenty przed arsenałem.

Park miejski przed remontem.

Last edited by brink; June 6th, 2011 at 12:20 AM. Reason: dodanie zdjęć
brink no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2011, 10:26 PM   #2094
kabook.83
Registered User

Likes (Received): 152

Brink dzięki za fotorelację Też chciałem zajrzeć do tych tuneli ale bałem się, że coś się może zawalić

Ja natomiast mam jedno pytanie do zorientowanych:

Czy na wschodniej elewacji Katedry umieszczony zostanie wizerunek Baranka Bożego (Agnus Dei) ? Jeżeli tak, to czy wynika to z historycznych uwarunkowań ?
kabook.83 no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 11:21 AM   #2095
brink
Registered User

brink's Avatar

na pewno się nie zawali, ale trzeba uważać na pod nogi. Osobiście wpadłem w jedną taką dziurę, więc samemu nie ma co tam iść. Przydałaby się też latarka, bo jak widziałem to gdzie nie gdzie można zobaczyć ciekawe rzeczy.
Old June 6th, 2011, 02:42 PM   #2096
UtharQ
Kaboom!

UtharQ's Avatar

A ja mam takie pytanie odnośnie "generałówki", ktoś wie kiedy zostanie z nią coś zrobione?
Ps: Witam wszystkich, gdyż to mój pierwszy post
UtharQ no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 03:03 PM   #2097
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

3 lata na remont ma nowy właściciel "Generałówki".
Old June 6th, 2011, 03:58 PM   #2098
UtharQ
Kaboom!

UtharQ's Avatar

Dzięki wielkie
UtharQ no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 06:49 PM   #2099
Nyslion
Registered User

Nyslion's Avatar

Likes (Received): 148

News na zamosc.pl
http://www.zamosc.pl/zamosc.php?get=news,818,0
Quote:
Firma "Budimex", która wygrała przetarg na realizację projektu „Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki" z dużym rozmachem rozpoczęła pracę.
Ekipy budowlane pracują rownocześnie w kilku miejscach m.in. za Pałacem Zamoyskich, przy Bastionie III, na Osiedlu Planty i przy rozbiórce amfiteatru.
W ramach projektu zrealizowana będzie:
- Rekonstrukcja Bastionu III w stanie zbliżonym do projektu Jana Michała Linka,
- Rekompozycja (zaznaczenie) słoniczoła przed Bastionem III, wraz rozszerzoną fosą wodną,
- Rekompozycja (częściowa rekonstrukcja) rawelinu II/III, przed Bramą Szczebrzeską,
- Integracja (częściowa rekonstrukcja) Bastionu II,
- Parking południowy przed czołem Bastionu II,
- Rekompozycja (częściowa rekonstrukcja) rawelinu I-II,
- Rekompozycja (zaznaczenie w terenie) Bastionu I wraz ze słoniczołem i enwelopą,
- Zaznaczenie w terenie rawelinu I/VII,
- Parking wschodni przed czołem rawelinu I-VII,
- Rekompozycja układu parkowego przed czołem Bastionu VII,
- Rekompozycja lunety przed kurtyną VI/VII z adaptacją budynków koszarowych na centrum obsługi turystyki kulturowej („Brama do Twierdzy"),
- Parking północno-wschodni przy czole lunety VI-VII,
- Integracja krajobrazu warownego północnego przedpola twierdzy,
- Rekompozycja lunety (rawelinu) przed kurtyną V/VI- korekta funkcji amfiteatru,
- Zaznaczenie Bastionu V,
- Integracja krajobrazu w obrębie Parku Miejskiego,
- Rekompozycja kurtyny III/IV wraz z parkową adaptacją przedpola łęgowego, zaznaczeniem rawelinu i odtworzeniem kinety,
- Rekompozycja muru kurtyny VI-VII,
- Wykonanie dróg dojazdowych wraz z odwodnieniem i oświetleniem,
- Wykonanie ciągów pieszych, ścieżek, placyków,
- Budowa placów zabaw i terenów rekreacyjnych,
- Budowa sieci oraz przyłączy sanitarnych (sieci i przyłącza wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej),
- Budowa sieci energetycznej oraz przyłączy (linie SN i NN wraz z nową lokalizacją stacji transformatorowej, przyłącza do obiektów, oświetlenie ciągów pieszo-jezdnych (głównych), tablic informacyjnych, iluminacje wybranych fragmentów fortyfikacji),
- Sieć teletechniczna,
- Sieci i przyłącza c.o. i gazowe,
- Ukształtowanie terenu i urządzenie zieleni,
- Budowa elementów małej architektury (przystanki autobusowe, altany, pulpity informacyjne, tablice informacyjne, pulpity informacyjne, tablice informacyjne, latarnie średnie, latarnia wysokie, kierunkowskazy, słupki trasowania szlaku, bariery drewniane, ławki, kosze na odpadki, stojaki na rowery, latarnie średnie w parku, latarnie wysokie w parku, ławki w parku, kosz na odpadki w parku itp.),
- Rozbiórka obiektów

Wartość projektu to blisko 60 milionów złotych, z czego 40 milionów pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Termin realizacji projektu to kwiecień 2012 roku.
Nyslion no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 07:17 PM   #2100
brink
Registered User

brink's Avatar

czyli z tego wynika że ulica Szczebrzeska od Katedry do stacji paliw będzie zamknięta... chyba miało być inaczej...

Reply

Tags
fortress, fortyfikacje, lubelskie, stare miasto, twierdza, unesco, zabytki, zamość, zamosc

Thread Tools

Posting Rules