daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Istra, Primorje i Gorska Hrvatska

Istra, Primorje i Gorska Hrvatska Istria, Kvarner, Mountainous region: Rijeka, Pula, etc.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old May 18th, 2009, 06:48 PM   #1
Nika Loncar
Registered User

Nika Loncar's Avatar

Likes (Received): 2

[Gorski kotar] - Construction update (2009 - 2014)

Cross kaže da je Gorski kotar na Sjevernom Jadranu pa zato ovdje:

Mali cons. update iz Delnica:

Nika Loncar no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 18th, 2009, 06:54 PM   #2
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Likes (Received): 19

da, tu je jer je u primorsko-goranskoj zupaniji

steta sto nema nikoga iz GK, ali malo cemo popratiti mi sa novinskim clancima, sad kada je dretva tu

odlican update.

ivan_ri no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2009, 07:00 PM   #3
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

za pocetak

----------------------------------------------------------------------------

SPEKTAKULARNIM PROGRAMOM SINOĆ U DELNICAMA SVEČANO OTVORENA DVORANA ZA ZIMSKE SPORTOVE
Ledena »ljepotica« otvorila vrata

Višenamjenski sportsko-turistički objekt će tijekom većeg dijela godine služiti kao klizalište i dvorana za zimske sportove, a u drugom dijelu za organizaciju raznih sportskih, zabavnih i kulturnih događanja

DELNICE – Raznovrsnim i na trenutke spektakularnim programom jučer je u Delnicama pred oko tisuću i pol posjetitelja svečano otvorena Ledena dvorana, višenamjenski sportsko-turistički objekt koji će tijekom znatnog dijela godine služiti kao klizalište i dvorana za zimske sportove, a u drugom dijelu godine moći će ga se koristiti za organizaciju drugih raznih sportskih, zabavnih i kulturnih događanja. Slavljeničko ozračje osjećalo se jučer u Delnicama od ranog poslijepodneva, a na samom klizalištu već od 17 sati nastupom na ledu »podgrijavale« su ga brojne delničke glazbene udruge kojima su se u prigodnom mimohodu uskoro pridružili i predstavnici 32 delnička sportska kluba koji su svojom masovnošću doista ne samo potvrdili tezu o Delnicama kao sportskom gradu, već i uljepšali uvodni dio slavlja. Isto se može reći i za voditeljske parove, Slavicu Kljaić i Zlatka Butigana koji su vodili službeni dio programa te Davora Grgurića i Marija Lipovšeka »Battifiacu« zaduženih za zabavni dio u kojem su predstavljeni zimski sportovi.
U ime Grada Delnica nazočne je pozdravio gradionačelnik Marijan Pleše istaknuvši kako će ovaj atraktivni objekt cjelogodišnjom ponudom raznovrsnih sadržaja obogatiti turističku ponudu Delnica i Gorskog kotara, zahvalivši Županiji i EU na pomoći te istaknuvši kvalitetan rad svih izvođača, kao i voditelja projekta Milivoja Tomca te voditelja izgradnje Miljenka Pešuta. Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina naglasio je kako mu je drago što i otvaranje ovog višenamjenskog objekta dokazuje kako je ideja PGŽ vezana uz razvoj infrastrukture sportskog turizma u Gorskom kotaru bila ispravna.
– Uvjeren sam da će Gorski kotar za nekoliko godina uz Jakova Faka imati i prvake u klizanju i hokeju, a zahvalni smo EU komisiji koja je prepoznala kvalitetu ovog projekta i pristala ga sufinancirati – rekao je Komadina najavivši kao realnu mogućnost nastavak izgradnje druige i treće faze kojom bi bile izgrađene tribine i dvorana pretvorena u zatvoren objekt.
Prije samog čina otvaranja, koji je zajednički priopao delničkom gradonačelniku Plešeu i županu Zlatku Komadini, dvoranu je blagosloivio msgr. Stanislav Kovačić, a nakon toga uslijedio je atraktivni program kojeg su bacanjem curling kugli otvorili Pleše i Komadina, potom je uslijedila prezentacija umjetničkog klizanja, zatim najatraktivniji dio plesa na ledu kojeg su majstorski izvele »Zagrebačke pahuljice«, a kraj je bio rezerviran za kratku demonstraciju hokeja u čemu su uz članove zagrebačkih klubova »Medveščaka« i »Zagreba« sudjelovali i prvi delnički mladi hokejaši kojima su Zagrepčani darovali opremu. »Ledena fešta« u Delnicama nastavlja se i danas i to od 11 sati kada počinje program umjetničkog klizanja, slijedi potom demonstracija brzog klizanja te na kraju i tri hokejaške utakmice zagrebačkih momčadi.

Marinko KRMPOTIĆ

Old May 18th, 2009, 07:02 PM   #4
cross
BANNED

Likes (Received): 0

Ma bravo za Delnice.

Da nije otvoren ovaj thread ne bih ni znao za ovu dvoranu.

Nego, gdje Ogulin spada? Pod Liku ili G. kotar?
cross no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2009, 07:03 PM   #5
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

PREDSTAVNICI HRVATSKO-TALIJANSKIH INVESTITORA KOD OPĆINSKOG NAČELNIKA
I Fužine dobivaju vjetroelektrane
Samo mjerenje traje minimalno godinu dana, za studiju utjecaja na okoliš i ishodovanje lokacijske dozvole treba oko tri godine, 2013. godine bio bi gotov vjetropark, a sve bi koštalo više od 100 milijuna eura

Tako će izgledati i vjetropark u Fužinama

FUŽINE – Već u tijeku travnja na Zvirjaku u Općini Fužine postavljanjem jednog velikog stupa počet će prva mjerenja vjetropotencijala tog područja, a cilj je točno ustanoviti pojedinosti vezane uz gradnju velikog vjetroparka od čak 28 vjetroturbina ukupne snage 56 megawata. O kolikoj je snazi riječ, najbolje svjedoči podatak da fužinska elektrana ima snagu 3,5 megawata, a svaka od 28 spomenutih vjetroturbina sama bi proizvodila 2 megawata! Nakon pokusnih mjerenja uslijedit će, već u tijeku ove godine, izrada Studije utjecaja na okoliš, rečeno je na sastanku predstavnika investitora – Gordane Puškarić (Prodomo) i Carla Draga (Elettrostudio) s načelnikom Općine Fužine Marinkom Kauzlarićem
Sve to samo je dio do sada već obavljenog posla započetog još 2007. godine, kada su počeli prvi pregovori između investitora, švicarske grupacije RES SpA čije je hrvatsko poduzeće Prodomo član, i Općine Fužine te županijskog Zavoda za prostorno uređenje. Uz punu podršku općinskih i županijskih vlasti nedugo nakon toga krenulo se na odabir najpogodnije lokacije što je, prema podacima dobivenim od Hidrometeorološkog zavoda RGH, bilo područje Zvirjaka. Potom je, krajem prošle godine ishodovano i prethodno Energetsko odobrenje od Ministarstva gospodarstva vezano uz početak procesa realizacije vjetroparka u Općini Fužine. Cjelokupan proces, ističe Gordana Puškarić, traje između 3 do 4 godine.

Posao za pet ljudi

Samo mjerenje mora trajati minimalno godinu dana, potom treba napraviti Studiju utjecaja na okoliš i dati zahtjev za ishodovanje lokacijske dozvole za što će sve trebati oko tri godine, kada bi mogli početi prvi radovi, a 2013. godine na ovom bi području trebao biti gotov vjetropark u kojem bi posao trebalo naći minimalno pet ljudi«, najavljuje Puškarić, podsjećajući kako je upravo Općina Fužine, prva od svih u Primorsko-goranskoj županiji, imala još pred 7-8 godina u svom prostornom planu predviđene vjetroelektrane: »No, one su bile planirane po staroj, a mi nudimo novu tehnologiju koja između svake pojedine turbine nudi razmak od 400 do 500 metara, čime je puno manja devastacija okoliša, flore i faune. Također, mi vjetroturbine gradimo na što višim područjima gdje obično nema nekih aktivnosti, što u Ličkom polju nije bio slučaj, rekla je Puškarić.
Vjetroparkom, a riječ je o investiciji od 100 milijuna eura, upravljat će poduzeće Elettrostudio koje je dio RES grupe, o distribuciji i otkupu brinut će HEP, a investitor se već posebnim ugovorom obvezao da će godišnje Općini Fužine isplaćivati 2 posto vrijednosti isporučene energije iz tog vjetroparka. Elettrostudio trenutno radi u Estoniji, Češkoj i Rumunjskoj, a ovaj projekt u Fužinama prvi je njihov posao u Hrvatskoj, rekao nam je Carlo Drago.

Na Zvirjaku i Kobiljaku

Zadovoljan dosadašnjom dinamikom i sređivanjem potrebnih dokumenata i dozvola je i fužinski načelnik Marinko Kauzlarić koji kaže: »Izmjenom Prostornog plana vjetropark smo smjestili na područje gdje se u najvećoj mjeri susreću kontinentalna i primorska klima pa je strujanje zraka i najjače, a uz to Općini Fužine neće biti nanesena ni ekološka ni vizualnu šteta jer će se te vjetroturbine nalaziti na području Zvirjaka i Kobiljaka, nepristupačnim i od naselja udaljenim lokalitetima. Štoviše, budući da je riječ o golemim stupovima veličine 80 metara i s 40 metara visokim lopaticama, to će područje zasigurno ubuduće privlačiti i pažnju turista jer se to događa i drugdje u svijetu. Dakle, korist ćemo dobiti na područjima energetike i turizma. Dobro je što na tom području već postoje izgrađene ceste koje treba dodatno urediti i prilagoditi, a većina tih vjetroturbina bit će smještena na zemljištima ovdašnjih ljudi koji će za korištenje tog prostora, do sada najčešće mrtvog kapitala, dobiti naknadu«, rekao je Kauzlarić.

Marinko KRMPOTIĆ, Novi List

Fužine, Jelenje, Bakar, Italija i Rumunjska

Carlo Drago je najavio kako su uz Fužine pregovori o izgradnji vjetroparka vođeni i s Općinom Jelenje te Gradom Bakrom gdje se također planira izgradnja ovih ekoloških postrojenja: »U okvirima naših poslova u Europi ovo je projekt srednje veličine. Primjerice, u Italiji bi ovih 28 vjetroturbina bilo velik projekt, ali u Rumunjskoj gdje su velika prostranstva s jakim vjetrovima ovo bi bio projekt manje srednje veličine. Vjerujem da će ovaj vjetropark, kao i oni koje planiramo u Jelenju i Bakru, donijeti korist ovom dijelu Hrvatske, a posebno bih zahvalio na pomoći i razumijevanju načelniku Kauzlariću, istaknuo je Drago.

Old May 18th, 2009, 07:04 PM   #6
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
Originally Posted by cross View Post
Ma bravo za Delnice.

e to je i meni misterij... ali posto je u Karlovackoj zupaniji onda u centralnu Hrvatsku

Old May 18th, 2009, 07:05 PM   #7
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

jos malo o najavljenim vjetroparkovima

Quote:
Originally Posted by acy View Post
Počinje mjerenje vjetropotencijala na Jelenskom vrhu
Uskoro vjetropark u Jelenju?

JELENJE – Na području Općine Jelenje u narednoj će se godini najvjerojatnije početi s izgradnjom vjetroparka čiji je investitor talijanska tvrtka Elettrostudio Energy S.p.A iz Mestra kod Venecije. Projekt vjetroparka u Jelenju, koji će obuhvaćati 26 vjetroturbina na lokaciji Jelenskog vrha, pionirski je projekt takve vrste u ovoj županiji, budući da su konkakti s talijanskim investitorom ostvareni još 2006. godine. U međuvremenu je investitor iste projekte pokrenuo i u Bakru te Fužinama, a jelenjska je investicija vrijedna oko 100 milijuna eura.

Održan i radni sastanak predstavnika Elettrostudia Carla Draga i predstavnice hrvatskog poduzeća Prodoma (u vlasništvu Elettrostudio Energyja) Gordane Puškarić s načelnikom Jelenja Brankom Juretićem. Sastanak je za cilj imao utanačiti detalje oko postavljanja uređaja za mjerenje vjetropotencijala koji bi trebao dati podatke o isplativosti pokretanja projekta na ovom području, iako je po prethodnim ispitivanjima i podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda jasno da je Jelenje izvrsna lokacija za gradnju vjetroparka.

Prvi su pregovori talijanskih investitora s Općinom Jelenje te s Javnom ustanovom za održivi razvoj PGŽ-a počeli još polovicom 2006. Kako su i jedna i druga hrvatska institucija izrazile vjetroparku punu podršku, pristupilo se izradi idejnih projekata. Naime, Jelenski se vrh na osnovu preliminarnih istraživanja pokazao pogodnom lokacijom za izgradnju vjetroparka snage 52 MW. U međuvremenu su se definirali zakonski propisi koji su se uskladili s europskim zakonima o obnovljivim izvorima energije, pa je Prodomo krajem 2008. dobio od Ministarstva gospodarstva takozvano Prethodno energetsko odobrenje za početak procesa realizacije vjetroparka u Općini Jelenje. Sljedeći je korak spomenuto započinjanje s prvim mjerenjima vjetropotencijala na Jelenskom vrhu nakon čega će se pristupiti izradi detaljne studije utjecaja na okoliš te definiranju ugovora s HEP-om o priključenju na 110 kW mrežu.

Koristi su za Općinu višestruke: ugovorom je utvrđeno da će, godišnje, dva posto prihoda od HEP-u isporučene električne energiju pripasti Općinskom proračunu. Zatim, za izgradnju sve popratne infrastukture trošak isključivo snosi investitor, dogovoreno je da će se na svim radovima, kad god će biti moguće, zapošljavati domaći ljudi, a investitor obećaje ulagati i u lokalnu zajednicu. Općinska je obveza bila predvidjeti vjetropark u prostornim planovima, što je i učinjeno. Projekt podupire i Županija primorsko-goranska budući da je riječ o izvoru energije koji znatno doprinosi smanjenju emisije stakleničkih plinova.

Old May 18th, 2009, 07:38 PM   #8
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Oko fužinskih jezera od subote vozi vlakić

Nedjelja, 17 Svibanj 2009, http://www.korzo.net/regija-aktualno...zi-vlakic.html

Prekrasna jezera u Fužinama od jučer obilazi i turistički vlakić.

Vlakić može prevesti 40-ak osoba, a redovno će obilaziti jezera Lepenica, Bajer i Potkoš.
Vlakić "Fužine express" kupljen je u Sloveniji za oko pola milijuna kuna.

L.Z., foto: korzo.net

Old May 18th, 2009, 09:19 PM   #9
gorgoroth
Sunce ti žarko

gorgoroth's Avatar

Likes (Received): 10975

O još jedna dretva
Tko će to sve pohvatati
gorgoroth no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2009, 09:29 PM   #10
Nika Loncar
Registered User

Nika Loncar's Avatar

Likes (Received): 2

...

Last edited by Nika Loncar; May 18th, 2009 at 09:34 PM.
Nika Loncar no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2009, 11:31 PM   #11
Avet
Registered User

Avet's Avatar

Likes (Received): 45

Za ogulin se kaže da je grad na tromeđi
Avet no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2009, 08:09 AM   #12
OettingerCroat
Disenfranchised

Likes (Received): 4

po meni najslikovitiji dio lijepe naše

živjela dretva
OettingerCroat no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2009, 08:39 PM   #13
kutinA
Kutinainen

kutinA's Avatar

Likes (Received): 15

Quote:
Ni jedno,niti drugo,nego Ogulinsko-plaščanska udolina.

Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda nebu da nam nekak nebu. Kajti: kak bi bilo da ne bi nekak bilo, kaj je bilo, a je ne, kaj neje nikak bilo

Rekel sam ti nek te vrag odnese, ali vrag te zeti nije smel :)
kutinA no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2009, 11:08 PM   #14
MountMan
unavailable

Quote:
Ma bravo za Delnice.

Ogulin nije ni Lika ni Gorski kotar, pripada Karlovačkoj županiji.

A što se dvorane tiče - ima nekoliko update-ova u delničkoj fotodretvi.
MountMan no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2009, 11:22 PM   #15
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

joj da. znam da sam negdje pratio napredak dvoran, a nikako se sjetit dretve

idem polako prebacivati tih par postova, da sve bude na jednom mjestu, na CU dretvi, jer to je dosta vazan projekt za Delnice

Quote:
Originally Posted by kutinA View Post
October 23rd, 2007, 10:27 PM

evo o klizalištu

da upozorim da je ova vijest od 28.11.2006
Počeli radovi na izgradnji klizališta
DELNICE – Radnici »Maxela« jučer su počeli s prvim radovima vezanim uz izgradnju budućeg delničkog klizališta koje će se nalaziti u Parku kralja Tomislava, na mjestu sadašnjeg rukometnog igrališta. Početni radovi vezani su uz uklanjanje ograda na rukometnom igralištu i iskopu zemlje iznad i pored igrališta.

na kraju bu to ovak izgledalo

inače gorski kotar se kandidiral za zimsku univerzijadu 2013. i ak ju dobiju,dobit će golemu sportsku infrastrukturu i 800 novih radnih mjesta za visokoobrazovane

Old May 21st, 2009, 11:23 PM   #16
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
Originally Posted by MountMan View Post
May 5th, 2008, 08:10 PM

Teren za klizalište

Priprema terena za klizalište, snimljeno pred deset dana:

Old May 21st, 2009, 11:25 PM   #17
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
December 19th, 2008, 02:37 PM

Novi list

U sitnim noćnim satima radnici »zaglađuju« beton

PRI KRAJU PRVA FAZA GRADNJE SPORTSKO-TURISTIČKE DVORANE U DELNICAMA
Trenutno se uređuje betonska podloga budućeg klizališta koja mora malo odležati, a nakon novogodišnjih praznika uslijedit će fini radovi te bi potkraj siječnja trebao biti postavljen led i dvorana krenuti u probni rad

DELNICE – Radovima završnog uređivanja betonske podloge budućeg klizališta, odnosno višenamjenskog objekta sportsko-turističke dvorane, kraju se ovih dana privode radovi ove faze izgradnje tog objekta od kojeg u Delnicama očekuju da će svojim radom dati novi poticaj daljnjem razvoju Delnica kao sportskog i turističkog odredišta.
Jučer i danas djelatnici »Skale« Jurdani danonoćno, čak i tijekom sitnih noćnih sati, u što smo se osobno uvjerili, rade na zaglađivanju betona, a njihov je rad zbog atraktivnosti strojeva koje nazivaju »helikopteri« izazvao pažnju Delničana koji rado navrate promotriti te završne činove »glancanja« prostora na kojeg će biti postavljena ledena podloga. Radovi na, kako se to u stručnoj terminologiji kaže, pisti, zadnji su veliki posao kad je riječ o obimnijim građevinskim radovima, ističe Milivoj Tomac, voditelj projekta izgradnje višenamjenskog objekta i dodaje:
– Budući da nakon postavljanja i zaglađivanja betonska podloga mora odležati neko vrijeme kako bi daljnji radovi na njoj bili mogući, odlučili smo preko božićnih i novogodišnjih praznika ljudima dozvoliti da se odmore pa stoga za predstojećih prazničnih dana ovdje neće biti živosti na kakvu smo bili navikli proteklih mjeseci. Uz radove na betonskoj podlozi kraju privodimo i poslove vezane uz montažu kompresorskog postrojenja i postavljanje elektro instalacija, a uz objekt buduće višenamjenske dvorane trenutačno traju radovi na izgradnji i uređenju vodovoda koji će uz ovaj objekt opskrbljivati i obližnju Srednju školu Delnice, kaže Tomac.
– Nakon božićnih i novogodišnjih praznika uslijedit će manji, fini radovi, a potkraj siječnja postavit ćemo led i krenuti u probni rad što znači da ćemo već ove zime, nadam se, u Delnicama moći klizati. Po završetku zimske sezone krenut ćemo u radove uređenja okoliša, a tada će biti jasniji i daljnji planovi, zaključio je Tomac.

Pohvale izvođačima

S dosadašnjim radovima i njihovom realizacijom vrlo sam zadovoljan jer smo usprkos nizu poteškoća uspjeli realizirati sve zamišljeno pa svi izvođači, pogotovo oni glavni, poput zagrebačkog poduzeća »Beton Lučko« i delničkog »Gorangrađevnog«, zaslužuju pohvale. S obzirom na plan mi smo gotovo do detalja u okviru zamišljenog, a da su nam uvjeti išli na ruku, bili bismo gotovi i prije zacrtanog roka, ističe Tomac.

Old May 21st, 2009, 11:27 PM   #18
ivan_ri
rekreativac

ivan_ri's Avatar

Quote:
January 24th, 2009, 05:08 PM

Quote:
January 24th, 2009, 05:10 PM

Old May 22nd, 2009, 11:54 AM   #19
kutinA
Kutinainen

kutinA's Avatar

Likes (Received): 15

Ovo je stvarno lijepo ispalo.

Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda nebu da nam nekak nebu. Kajti: kak bi bilo da ne bi nekak bilo, kaj je bilo, a je ne, kaj neje nikak bilo

Rekel sam ti nek te vrag odnese, ali vrag te zeti nije smel :)
kutinA no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2009, 01:46 PM   #20
sesvecan
mojarijetschsesluscha

sesvecan's Avatar

Likes (Received): 619

Quote:
Originally Posted by kutinA View Post
Ovo je stvarno lijepo ispalo.
sta je molim sportsko-turisticka dvorana?

ZAGREB

Vergewaltiger des Bösen - rapist of the evil
sesvecan no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules