search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 4th, 2017, 11:18 AM   #10821
Maya83
Registered User

Likes (Received): 6536

Już drugi rok z rzędu mamy rewelacyjne dane z budżetu, tylko po to, by w grudniu dowiedzieć się, że jest jednak źle. Trudno inaczej oceniać takie działania, jak zwykłą wirtualną księgowość.

Sponsored Links
Old November 4th, 2017, 12:06 PM   #10822
jmigna
Registered User

Likes (Received): 208

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
Już drugi rok z rzędu mamy rewelacyjne dane z budżetu, tylko po to, by w grudniu dowiedzieć się, że jest jednak źle. Trudno inaczej oceniać takie działania, jak zwykłą wirtualną księgowość.
Nie jestem pewien na ile masz do czynienia ze specyfiką struktury wydatków i dochodów budżetowych (które nie są liniowe) i na ile możesz faktycznie ocenić, że stan budżetu państwa jest zły (bo to zawsze zależy do czego chcemy ten budżet porównać).

Zabiegi do których być może się odnosisz są zupełnie normalne nie tylko na poziomie budżetów krajowych, ale nawet małych firm. Niektórzy mówią nawet, że każda księgowość musi być kreatywna, bo inaczej nie jest dobrą księgowością.

Nie jednak i miejsce na taką dyskusję, bo każdy może mieć swoje zdanie. Prosiłem, żebyśmy nie tworzyli wrażenia, że ministrem finansów został dyletant i że my mamy kompetencje, żeby go tutaj merytorycznie krytykować.
jmigna no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 12:25 PM   #10823
Darole
Registered User

Darole's Avatar

Szacunek do drugiego człowieka jak najbardziej ale do ekonomisty to już nie za bardzo - ekonomista nie myśli jak człowiek. Patrzy na świat bez szacunku do innego człowieka a najważniejsza jest idealnie panująca cyfra w tabeli. Pan Minister Finansów jest gdzie jest i był lub będzie, ale tez ma świadomość że nie będzie głównie mówiło dobrze bo jest ekonomistą i politykiem dlatego będzie zawsze oceniany czy tego chce czy nie w ten czy inny sposób.
Darole no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 01:33 PM   #10824
bewu1
Registered User

Likes (Received): 1896

Pan minister finansów jest z wykształcenia historykiem https://pl.wikipedia.org/wiki/Mateusz_Morawiecki

W 1987 ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu[1], a w 1992 historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Kształcił się następnie na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University, a w 1995 uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (1995). Ukończył także studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu (1995). Studiował też na Uniwersytecie Bazylejskim[2] i w Kellogg School of Management przy Northwestern University[3].

Darole liked this post

Last edited by bewu1; November 4th, 2017 at 03:07 PM.
bewu1 no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 01:38 PM   #10825
esteon
Registered User

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by bewu1 View Post
Pan minister finansów jest z wykształcenia historykiem
Że co???

O ja pie..... wiki twierdzi, że masz rację. Historię na UWr, potem coś na PWr (bez dyplomu?), Uniwersytet stanowy Connecticut i wreszcie MBA na AE Wrocław?!

A ja naiwnie myślałem, że on się zna na rzeczy, tylko mu nie dają działać.
esteon no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 01:55 PM   #10826
Darole
Registered User

Darole's Avatar

Quote:
Originally Posted by bewu1 View Post
Pan minister finansów jest z wykształcenia historykiem
No to jeszcze lepiej ekonomiczny - historyk Tak zawierzamy "politygierkom "
Darole no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 02:13 PM   #10827
Maya83
Registered User

Likes (Received): 6536

Quote:
Originally Posted by jmigna View Post
Nie jestem pewien na ile masz do czynienia ze specyfiką struktury wydatków i dochodów budżetowych (które nie są liniowe) i na ile możesz faktycznie ocenić, że stan budżetu państwa jest zły (bo to zawsze zależy do czego chcemy ten budżet porównać).

Zabiegi do których być może się odnosisz są zupełnie normalne nie tylko na poziomie budżetów krajowych, ale nawet małych firm. Niektórzy mówią nawet, że każda księgowość musi być kreatywna, bo inaczej nie jest dobrą księgowością.

Nie jednak i miejsce na taką dyskusję, bo każdy może mieć swoje zdanie. Prosiłem, żebyśmy nie tworzyli wrażenia, że ministrem finansów został dyletant i że my mamy kompetencje, żeby go tutaj merytorycznie krytykować.
Ale teraz powiedz szczerze. Jaki jest sens chwalić się w listopadzie nadwyżką, jeżeli wiesz, że za miesiąc będzie 30-40mld deficytu? To wszystko jest po to, by pokazać jak jest dobrze, a na koniec tych złych danych nie pokazać, albo w ogóle o nich nie mówić. To już jest wirtualna księgowość, bo przez prawie cały rok nie jesteśmy informowani o rzeczywistym stanie budżetu. To tak, jakby się chwalić, że mi została wypłata na koncie, kiedy w ostatni dzień miesiąca mam zapłacić wszystkie rachunki i ratę kredytu. Niby mam pieniądze na koncie, ale i tak ich nie mogę wydać, bo muszę trzymać na rachunki.

A o kompetencjach człowieka trudno mówić, kiedy ciężko sprawdzić co dana osoba rzeczywiście potrafi, bo bycie ministrem z nadania politycznego akurat o kompetencji nie znaczy.

Mkbewe, Maro85, darius. liked this post
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 03:02 PM   #10828
jmigna
Registered User

Likes (Received): 208

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
Ale teraz powiedz szczerze. Jaki jest sens chwalić się w listopadzie nadwyżką, jeżeli wiesz, że za miesiąc będzie 30-40mld deficytu?
1. Oddzieliłbym 'chwalenie się' i takiego czy innego przedstawiania informacji od tego w jaki sposób faktycznie on zarządza finansami publicznymi. Robienie dobrego PRu może się Tobie nie podobać, ale chyba ciężko go tak mocno krytykować za same parametry budżetu. Wydaje mi się, że dużo rzeczy zostało bardzo dobrze zrobione w kontekście poprawienia ściągalności podatków (jednolity plik kontrolny, odwrócony VAT w kolejnych branżach, szereg drobnych rozwiązań legislacyjnych, umowy międzynarodowe TEIA itd) i warto to docenić, bo to nie są bardzo trudne rzeczy do zrobienia a wcześniej nikomu przez kilkanaście lat się 'nie chciało' i mieliśmy ewenement w postaci ciągłego wzrostu gospodarczego i braku wzrostu wpływów z VAT i CIT. Warto to chyba mu uczciwie oddać.

2. Ja nie zauważyłem, żeby ministerstwo na swoich konferencjach ukrywało fakt, że cały rok zakończymy deficytem i wydaje mi się, że to czytelnie komunikują. Na konferencjach prasowych 'chwalą się', że za dany miesiąc deficyt był mniejszy od planowanego albo mniejszy od tego, w zeszłym roku. Raczej tego typu narracja tam występuje. A to normalne, że takie informacje przedstawiają co miesiąc do informacji publicznej, taki mają obowiązek ustawowy.

vuv liked this post
jmigna no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 03:08 PM   #10829
bewu1
Registered User

Likes (Received): 1896

Quote:
Originally Posted by jmigna View Post
1. Oddzieliłbym 'chwalenie się' i takiego czy innego przedstawiania informacji od tego w jaki sposób faktycznie on zarządza finansami publicznymi. Robienie dobrego PRu może się Tobie nie podobać, ale chyba ciężko go tak mocno krytykować za same parametry budżetu. Wydaje mi się, że dużo rzeczy zostało bardzo dobrze zrobione w kontekście poprawienia ściągalności podatków (jednolity plik kontrolny, odwrócony VAT w kolejnych branżach, szereg drobnych rozwiązań legislacyjnych, umowy międzynarodowe TEIA itd) i warto to docenić, bo to nie są bardzo trudne rzeczy do zrobienia a wcześniej nikomu przez kilkanaście lat się 'nie chciało' i mieliśmy ewenement w postaci ciągłego wzrostu gospodarczego i braku wzrostu wpływów z VAT i CIT. Warto to chyba mu uczciwie oddać.

2. Ja nie zauważyłem, żeby ministerstwo na swoich konferencjach ukrywało fakt, że cały rok zakończymy deficytem i wydaje mi się, że to czytelnie komunikują. Na konferencjach prasowych 'chwalą się', że za dany miesiąc deficyt był mniejszy od planowanego albo mniejszy od tego, w zeszłym roku. Raczej tego typu narracja tam występuje. A to normalne, że takie informacje przedstawiają co miesiąc do informacji publicznej, taki mają obowiązek ustawowy.
Brak wzrostu wpływu z VAT jest dość oczywisty w sytuacji braku inflacji i deflacji (a tak było w Polsce w latach 2013-2016 https://pl.wikipedia.org/wiki/Inflacja_w_Polsce), a także inwestowania (zwrot VAT). Nowe inwestycje obniżają też wpływy z CIT (amortyzacja).

JPK i odwrócony VAT to praca poprzedniego rządu; tylko efekty są już za tego
Old November 4th, 2017, 03:19 PM   #10830
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 16525

Quote:
[wyborcy, socjal i gospodarka=polityczno-infastrukturalny HP; drogi z kolejnej perspektywy - Hydepark]
Chyba poczekamy do końca weekendu z tym wątkiem
Old November 8th, 2017, 06:39 PM   #10831
dominobb
Registered User

Likes (Received): 4992

Do dodania do wątku: http://www.skyscrapercity.com/showth...66671&page=482

Quote:
Kolejne obwodnice bliżej realizacji
2017-11-08
http://mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1798125-p_1.htm

Minister Infrastruktury i Budownictwa podjął decyzję o zapewnieniu finansowania dla obwodnic: Niemodlina, Warzymic i Przecławia oraz Myśliborza.

dominobb no está en línea   Reply With Quote
Old November 14th, 2017, 10:38 PM   #10832
3,14saR
Registered User

3,14saR's Avatar

Likes (Received): 1019

Ponieważ odpowiedni wątek zamknięty, daję tutaj z prośbą o przeniesienie.

Nastąpiła aktualizacja i zatwierdzenie nowej wersji dla "Szczegółowy opis osi priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020".
Do załącznika nr 5 – Wykaz projektów zidentyfikowanych (pozakonkursowych) dodano następujące projekty infrastruktury drogowej:
- Budowa autostrady A1, odc. koniec obwodnicy Częstochowy - Tuszyn
- Budowa autostrady A2, odc. Warszawa (w. Lubelska) - Mińsk Mazowiecki
- Budowa obwodnicy Węgierskiej Górki w ciągu S1
- Budowa drogi ekspresowej S19 odc. Rzeszów - Babica
- Budowa obwodnicy miasta Zator w ciągu DK28
- Budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9
- Budowa obwodnicy Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40
- Budowa obwodnicy Myśliny w ciągu DK46
- Budowa obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46
- Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciagu DK78
- Budowa obwodnicy Zabierzowa
- Budowa obwodnicy Łańcuta
- Budowa północnej obwodnicy Krakowa w ciągu S52

źródło: http://www.pois.gov.pl/strony/o-prog...sko-2014-2020/

oraz załącznik 5: http://www.pois.gov.pl/media/46682/Z...anych_1_21.pdf
Old November 16th, 2017, 03:01 PM   #10833
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Likes (Received): 30747

W zał. 5 skorygowali też część projektów. Dla przykładu odc. S3 na płd od Legnicy (do granicy z Czechami) został wydłużony do Lubawki (wcześniej obejmował tylko odc. Legnica - Bolków). Odpowiednio tutuj zweryfikowano wartości kosztowe i szacunki środków UE dla tej inwestycji.
Poza tym, dziwi nieco to forsowanie "kolanem" fragmentu S19 i POK, które są dopiero na etapie wykkonywania KP, choć może ma to związek z tą wzmianką poniżej odnośnie wys. środków.

Tymczasem zawarto umowę o wsparcie z POIiś dla odc. S17 Garwolin - Kurów:
Quote:
Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało dziś z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę o dofinansowanie z funduszy unijnych budowy trasy ekspresowej S17 Garwolin – Kurów.

(..) "- Mamy w POIiŚ około 45 mld zł na inwestycje w najważniejsze drogi w kraju, głównie ekspresowe. Mniej więcej połowa tych środków jest już zagospodarowana. Fundusze przeznaczyliśmy na 36 inwestycji – informuje wiceminister rozwoju Witold Słowik."
http://www.mr.gov.pl/strony/aktualno...y-odcinek-s17/
Dane dot. wartości:
Całkowita wartość projektu: 2 282 411 370,44 PLN

Wydatki kwalifikowane: 1 386 443 159,38 PLN

w tym dofinansowanie unijne: 1 178 476 685,47 PLN

Ciekawa jest ta informacja o "zwiększonej" puli środków z POIiŚ

Last edited by Kazusik; November 16th, 2017 at 03:16 PM.
Kazusik no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 04:08 PM   #10834
3,14saR
Registered User

3,14saR's Avatar

Podejrzewam, że te około 45 mld to razem z inwestycjami w działaniu 4.1 i 4.2 (infrastruktura drogowa dla miast) konkursowymi (około 3,7 mld).
3,14saR no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 04:17 PM   #10835
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Zapewne, tylko że GDDKiA na swoich stronach podaje:
Quote:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest beneficjentem 76 projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w tym: 49 projektów w Działaniu 3.1, 11 projektów w Działaniu 4.1 oraz 16 projektów w Działaniu 4.2. Łączna kwota alokacji dostępna na projekty GDDKiA to 9,942 mld EUR.
https://www.gddkia.gov.pl/pl/2966/POIiS-2014-2020

Fakt, że nie uwzglęnili jeszcze tej aktualizacji, niemniej aktualizacja listy priorytetów nie skutkuje zwiększeniem puli środków UE w obecnej perspektywie.

Nawet gdyby brać pod uwagę jakieś wahnięcia kursowe euro, to jednak nie zmieniły się one aż tak znacząco od 2013-2014 r., tj. od momentu wynegocjowania i ostatecznej decyzji o przyznanej puli środków z POIiŚ na drogi. Przy dzisiejszym kursie w ok. 4,24 zł/euro daje to nieco ponad 42 mld zł.

Skąd w takim razie wiceminister rozwoju Witold Słowik bierze te ok. 3 mld zł ? Zakładając średni poziom wsparcia z POIiŚ dla projektu (w odniesieniu do łącznych kosztów) na poz. 50%, to pozwala zrealizować (sfinansować) w tej perspektywie inwestycje o łącznym koszcie w granicach 5-6 mld zł. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że MR w porozumieniu z KE dokonało jakiegoś przesunięcia środków w ramach POIiŚ np. z kolej na drogi.

Last edited by Kazusik; November 16th, 2017 at 04:42 PM.
Old November 16th, 2017, 04:40 PM   #10836
3,14saR
Registered User

3,14saR's Avatar

Bo GDDKiA podaje tylko dane które jej dotyczą. Beneficjentami środków w działaniu 4.1 i 4.2 (3,7 mld) są również "miasta" których projekty uzyskały dofinansowanie w konkursach.
GDDKiA ~40-41 mld
"miasta" ~3,7 mld
razem na drogi około: ~43,7-44,7 mld
Przy czym działanie 4.1 i 4.2 ma dwóch beneficjentów GDDKiA oraz "miasta" i wtedy ma sens te około 45 mld. Tak to interpretuję.
3,14saR no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 04:45 PM   #10837
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Ok, wtedy ma to sens. Tylko nieco jednak informacja o wys. puli przy podpisywaniu umowy o wsparcie dla inwestycji realizowanej przez GDDKiA wprowadza w błąd (być może ma).
W efekcie brak informacji, że poprzez to rozszerzenie zał. nr 5 o kolejne projekty realizowane przez GDDKiA na tę perspektywę (dodatkowo ok. 2,66 mld zł) i rozszerzenie zakresu kilku innych, powodowuje jeszcze wiekszą nadwyżkę szacowanych śrdoków UE niż przyznana pula.
Swoją drogą jak pamiętam A1 (podobnie A2) miała być realizowana w całości ze środków własnych/krajowych

Last edited by Kazusik; November 16th, 2017 at 05:04 PM.
Old November 19th, 2017, 09:50 PM   #10838
michael_siberia
Trzecie pokolenie akowców

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 24886

A2 Stryków-Konotopa ostatecznie okazała się być zbudowana w całości za nasze pieniądze. Albo inaczej - nigdzie nie znalazłem informacji o podpisaniu umowy na dofinansowanie jej z programu "Infrastruktura i Środowisko".
Old November 19th, 2017, 11:21 PM   #10839
kophew
Registered User

Likes (Received): 169

Może się mylę, alr zawsze myślałem że na ten odcinek było dofinansowanie z UE i dlatego nie wprowadzono tam opłat za przejazd. Ale jak już wspomniałem, mogę się mylić.
kophew no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 11:37 PM   #10840
Tomek_
sky

Likes (Received): 90

A2 nie byla dofinansowana z UE
Tomek_ no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
droga ekspresowa, drogi, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules