daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Klub Forum [powyżej 100 postów] > Turystyka miejska i nie tylko

Turystyka miejska i nie tylko Polish tours | Wycieczki forumowe

Reply

Thread Tools
Old June 26th, 2014, 10:00 AM   #21
Piekarz
HD Rider

Piekarz's Avatar

Likes (Received): 843

Kamper i przyczepa to trochę inne sposoby uprawiania tego rodzaju wypoczynku. Faktycznie, kamperem gdy stoi się na kempingu, to trudno zwiedzać okolicę. Są na to 2 sposoby. Jeden to rowery lub skuter. Drugi, to wożenie samochodu na przyczepce. Oba były przez moją rodzinę praktykowane.

Przy czym drugi sposób jest nieco upierdliwy, bo trzeba wjeżdżać i zjeżdżać z przyczepki, co nie zawsze jest proste, kamper pali więcej oraz jeździ wolniej i większe są opłaty za autostrady.
Dlatego, ja preferuję pakowanie się jak najbliżej wybranej atrakcji kamperem i spanie gdzie popadnie. A pod koniec wyprawy, gdy wszyscy są już zmęczeni takim trybem zwiedzania, staję na 2-3 dni na kempingu, żeby wypocząć.

Ja nie stałem na kempingu w zimie, ale moi rodzice to praktykowali. Gdy jest podpięcie do prądu, wystarczy mały grzejniczek olejowy, aby ogrzać całego kampera (w razie czego, można na szybko dogrzać klimatyzatorem dachowym, który też ma funkcję grzania).

Co do szybkości przemieszczania, kamper jest nieco szybszy, ale tu chodzi o wypoczynek. Po co się spieszyć? Często specjalnie zjeżdżam z autostrady, żeby się napawać krajobrazami mijanych wsi i miasteczek

Kamper ma rzeczywiście tą przewagę, że dzieciaki mogą biegać po całym samochodzie w czasie jazdy. Mogą sobie poczytać, pograć w jakieś gry, czy pójść spać do łóżek, gdy jest późno (łózka są wyposażone w siatki bezpieczeństwa, które łąpią delikwenta w przypadku hamowania).

Ale to wszystko wyłącznie podczas jazdy autostradą ze stałą prędkością. Ponieważ jedzie się z prędkością 90-100 km/h, nie ma ciągłej zmiany pasów, wyprzedania, itp.

Po zjeździe z autostrady wszyscy muszą być pozapinani pasami, dzieci w fotelikach, bo przy nagłym hamowaniu, omijaniu, itp - strach się bać co by mogło się stać.

Co do hałasu, to oczywiście jest on większy niż w osobówce. Ale nie z powodu sztućców (które owszem brzęczą, ale tylko gdy jedzie się po dziurawych drogach), tylko z powodu szumu opływającego powietrza. Ja mam wersję 6 osobową z sypialnią nad kabiną i przy prędkościach autostradowych poziom hałasu jest dość wysoki. To jest też argument za częstszym zjeżdżaniem z dróg szybkiego ruchu.

Teraz powiem, dlaczego u mnie wygrał kamper. To jest moja subiektywna ocena i proszę kolegów/koleżanki z przyczepami o nieobrażanie się

Kamper służy mi do aktywnego zwiedzania w sposób całkowicie improwizowany. Ustalam tylko kierunek w jaki chciałbym się udać i jadę. Ostatnio, miałem jechać w góry, ale w dzień wyjazdu okazało się, że pogoda ma być kiepska, więc pojechałem nad morze. I nie musiałem się martwić tym, że wyjechaliśmy o 15.00, zamiast o 10.00, więc dojechaliśmy do Torunia zamiast do Gdańska, bo znalazłem genialnie położone osiedle domków jednorodzinnych z miejscami postojowymi tuż przy lasku. Gdy obudziliśmy się rano, był piękny zapach drzew i śpiew ptaków. Zwiedziliśmy Trójmiasto, Hel, Malbork. Spędziliśmy na północy 7 dni nie stawając na żadnym kempingu, mając wciąż wszelkie udogodnienia, typu internet, TV Sat, WC i prysznic ze sobą.

Oczywiście są kempingi, które same w sobie są wspaniałymi miejscami wypoczynku (np. Marina di Venezia, czy La Marina w pobliżu Alicante) i wtedy lepiej może od kampera sprawdziłaby się przyczepa. Ale jeżeli ma się stać na kempingu 2 tygodnie, to dużo wygodniejsze jest wynajęcie domku, które mają normalne toalety, prysznice, itp. I wtedy nie ma w ogóle sensu kupować przyczepy

kowbojPL, Andrus, Virgileq liked this post
Piekarz no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2014, 10:59 AM   #22
kowbojPL
Urbancard Premium

Likes (Received): 680

Fajnie, że napisałeś jak to wygląda z drugiej strony

Ze względu na późną porę zapomniałem o jakimś zakończeniu mojej 'wypowiedzi'. Otóż, ja mimo przyzwyczajenia do przyczepy, też wolałbym kampera - Zarówno ja, jak i moja lepsza połówka posiadamy prawo jazdy na motocykl, więc przemieszczanie się z kempingu nie byłoby żadnym problemem.
Generalnie nie da sie ukryć, że kamper to opcja wygodniejsza.
Tylko, że co za tym idzie sporo droższa - i wcale nie o koszt zakupu mi chodzi - a o utrzymanie - kupowanie kampera, żeby pojechać nim na 2 tygodnie to jest 351 dni utrzymywania nieruszanego auta (silnik, zawieszenie, opony i pozostałe podzespoły) - wbrew pozorom bardziej się 'zużywają' kiedy auto stoi nieruszane, niż kiedy jeździ. A przyczepę, raz do roku zawiezie się na przegląd, kupi OC i można śmigać
kowbojPL no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2014, 11:08 AM   #23
Piekarz
HD Rider

Piekarz's Avatar

Likes (Received): 843

Oczywiście - jak nie jeździ to się psuje. Dlatego nasz kamper jeździ cały czas - jest użytkowany przez 2 rodziny. Rocznie przejeżdża ok. 10 tys. km

Co do silnika i innych podzespołów - Fiat Ducato to maszyna nie do zdarcia. A opony są specjalne, które nie odkształcają się od stania.

Poza tym niezwykle mało traci na wartości. Jeśli kupisz używanego, masz szansę sprzedać go po kilku latach za podobną kwotę.

Mój, kupiony nowy, po 9 latach stracił (wg. ostatniej wyceny rzeczoznawcy potrzebnej do ubezpieczenia) mniej niż 1/3 ceny zakupu
Piekarz no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2014, 12:48 PM   #24
Andrus
street-arab

Andrus's Avatar

Likes (Received): 6942

Cieszy mnie ponowny "ruch" w temacie Chcę się jakoś odnieść do powyższych odpowiedzi tylko nie wiem od czego zacząć.
Może trochę o różnicy przyczepa / kamper - od razu zaznaczam, że sam praktycznie nie miałem z nimi do czynienia w konkretny sposób, ale jak chyba każdy obdarzony jestem jakąś wyobraźnią i potrafiłbym lepiej lub gorzej zaplanować pobyt i dokonać wyboru. Ja tak samo postawiłbym na kamper z tego względu, że przyczepa potrafi zachowywać się w sposób nieprzewidywalny podczas dużych prędkości, na manewrach jak cofanie, wykręcanie itp. Pamiętajmy, zestaw samochód + przyczepa bedzie miał 7-9 m. i więcej, a z tej przestrzeni wykorzystuje się siedzenia w samochodzie, bagażnik i to co w przyczepie, dyszel od przyczepy to zupełnie zmarnowana przestrzeń.
Należy jeszcze dostosować wybór do swojego trybu kempingowania: jak długo, jak często, ile osób, dystans do pokonania, okolice w któych będziemy sie zatrzymywać i to jak surowe warunki możemy znieść.
Plan dla mnie, pary lub rodziny 2+1 to wszelkiego rodzaju dostawczaki z zabudową kempingową (VW Transportery, Fiaty Ducato, Renault Trafic itp.) Można wkładając/wyjmując rząd lub rzędy siedzeń można w zależności od potrzeb podróżować jak i np. wozić dzieci do szkoły, okazjonalnie coś przewozić. W tym przypadku mistrzostwo świata to VW Westfalia:
T2: http://www.worldtour360.com/360.php?...eVWbus20120623
T3: http://www.mainecampers.com/images/floorplan.gif
T3 po rozłożeniu kanapy:

Nawet motorynka się zmieści :

A te samochody faktycznie trzymają wartość, jest ich po prostu stosunkowo mało.

kowbojPL, Czifo liked this post
Andrus no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2014, 10:52 AM   #25
Czifo
Rzeczpospolita Niedasie

Czifo's Avatar

Likes (Received): 8510

Jest jeszcze nowa wersja, ale już całkiem minimalistyczna. Zabudowy występują w różnych wersjach, na youtubie jest kilka przykładów.

http://www.motofakty.pl/artykul/cadd...ach-od-vw.html

Last edited by Czifo; June 27th, 2014 at 10:57 AM.
Czifo está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 27th, 2014, 11:30 AM   #26
Andrus
street-arab

Andrus's Avatar

To jest VW Caddy a Transportery to inna klasa gabarytowa. Obencnie to T-5 z wieloma wersjami wykończenia, w większości opracowanymi trochę dziwnie bo kible/prysznic i obszerna zabudowa kuchenna jak na pojazd tej wielkości są zbyt przerośnięte, brakuje przestrzeni do poruszania się: https://www.youtube.com/watch?v=HIUwrCRNj3M
Ceny też jak z kosmosu.

Last edited by Andrus; June 27th, 2014 at 11:45 AM.
Old June 27th, 2014, 11:49 AM   #27
K3
Registered User

K3's Avatar

Likes (Received): 1807

Quote:
Originally Posted by Andrus View Post
To jest VW Caddy a Transportery to inna klasa gabarytowa. Obencnie to T-5 z wieloma wersjami wykończenia, w większości opracowanymi trochę dziwnie bo kible/prysznic i obszerna zabudowa kuchenna jak na pojazd tej wielkości są zbyt przerośnięte, brakuje przestrzeni do poruszania się: https://www.youtube.com/watch?v=HIUwrCRNj3M
Ceny też jak z kosmosu.
Ciekawa musi być reakcja kierowcy jadącego za nami, jak pasażer pójdzie na tył pojazdu zrobić dwójkę...
K3 no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2014, 02:43 PM   #28
Andrus
street-arab

Andrus's Avatar

Takie rzeczy to robi się raczej na postoju, z resztą wątpię aby jakikolwiek producent zostawił użytkownika z takim problemem jak brak dyskrecji Kabiny prysznicowe i kible zawsze są albo całkowicie zabudowane albo mają malutkie okienka a w przypadku cytowanego powyżej fragmentu filmu to na pewno jest jakaś zasłonka.
Swoją drogą pewnie znajdzie się ktoś o zapędach ekshibicjonisty i w czasie posiedzenia zapragdnie podziwiać świat a może nawet wchodzić w interakcję z jadącymi za nim
Old January 11th, 2015, 11:42 PM   #29
Andrus
street-arab

Andrus's Avatar

Odkopuję temat, mimo zimy (w domyśle to okres mało kempingowy) ale to nawet dobrze się składa - poniżej filmik z jednego z moich ulubionych kanałów na YT. Jest tu kamper z kominkiem Warto wsłuchać się co jest mówione, m.in. uargumentowanie wielkości jego kampera, jak dla mnie idealna. Większość chyba będzie rozumieć, polecam też inne filmy tego użytkownika, sporo dobrych porad.

(pierwsze 2 min. trochę spamowe, można przewinąć)

A tak wygląda z zewnątrz:

Last edited by Andrus; January 11th, 2015 at 11:51 PM.
Old April 27th, 2016, 10:27 PM   #30
Andrus
street-arab

Andrus's Avatar

Odkopuję i od razu wklejam film z tego samego kanału co wyżej, ale z innym kamperem:

ixs liked this post
Old July 18th, 2016, 11:49 AM   #31
lith
Registered User

lith's Avatar

Likes (Received): 2158

Jakbym ja miał lecieć w kampery to myslę, że raczej byłaby to jakaś spartańsko przystosowana ruska/wojskowa ciężarówka. Raz - żeby była terenowa. Dwa- żeby wśród lokalsów nie uchodzić za jakiegoś burżuja.

Andrus liked this post
lith está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 24th, 2016, 09:42 PM   #32
Andrus
street-arab

Andrus's Avatar

Jeśli do środka nikt by Ci nie zaglądał, to po co odmawiać sobie wyposażenia? W USA istniej pojęcie "Stealth Camper" - czyli kampera nie rzucającego się w oczy, najczęściej są to zwykłe furgonetki ze zorganizowanym wyposażeniem niezbędnym do spania, gotowania, czasem z kiblem, prysznicem itd. Z zewnątrz cały czas pozostaje to zwykła furgonetka, niejednokrotnie nawet bez okien poza czołową i bocznymi przednimi. Trafiają się też osobówki jak i ciężarówki.
Old July 24th, 2016, 10:33 PM   #33
lith
Registered User

lith's Avatar

Jeśli kiedyś bym się na 'kampera' zdecydował to pewnie po to, żeby dotrzeć nim do Mongolii, Władywostoku, czy na inny koniec świata. Oczywiście atrakcje typu prysznic, ogrzewanie itd. trzeba by ogarnąć, Poprostu bez luksusów typu:
http://bi.gazeta.pl/im/3/5841/z58417...uiser-2008.jpg

Do obecnych podróży wystarcza mi spokojnie minivan/seryjna terenówka + namiot.
Old July 24th, 2016, 10:55 PM   #34
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

Likes (Received): 46670

Quote:
Originally Posted by lith View Post
Jakbym ja miał lecieć w kampery to myslę, że raczej byłaby to jakaś spartańsko przystosowana ruska/wojskowa ciężarówka. Raz - żeby była terenowa. Dwa- żeby wśród lokalsów nie uchodzić za jakiegoś burżuja.
ten jest fajny, wszystko ma, wszedzie wjedzie i nie wyglada bogato

(maja tam sporo odcinkow z kamperowych przygod)
Old July 25th, 2016, 12:01 AM   #35
lith
Registered User

lith's Avatar

Fajny. Chociaż bardziej mnie właśnie jarają te klimaty:

I chyba nie ma takiego pojęcia, że coś 'wszędzie' wjedzie :P

O, a najfajniejszy kamper jakiego widziałem na żywo to chyba ten wrzucany już w wątku islandzkim:

Last edited by lith; July 25th, 2016 at 12:11 AM.
Old July 25th, 2016, 01:26 AM   #36
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

Likes (Received): 46670

nieza bestia(ta z filmu), ale kurde kto to bedzie tankowal
Old July 26th, 2016, 12:24 AM   #37
Andrus
street-arab

Andrus's Avatar

A w Warszawie:

Quote:
Rzucił pracę w korpo i przeprowadził się do kampera. "Żyję za 10 zł dziennie, pracuję tylko przez dwa miesiące w roku"
https://www.facebook.com/KamperwMiescie/

Old October 19th, 2016, 07:21 PM   #38
RoWeRs
Registered User

RoWeRs's Avatar

Likes (Received): 21

Polecam filmy na YT z Romualdem Koperskim – wyprawy na Syberię wojskowym manem.

Jeśli ma to być samochód bardziej ekonomiczny i równie dzielny to w tym roku na targach poznańskich był zaprezentowany EarthCruiser na bazie fuso mitsubishi 4x4. Mieści się do kontenera można wysłać go na inny kontynent. Z ciekawostek – ma bezpieczną kuchnię, gdzie w razie napadu można się zamknąć
RoWeRs no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2017, 05:25 PM   #39
gorol
Zjadacz Wszelkich Rozumów

gorol's Avatar

Likes (Received): 3

Zanim się kupi kampera polecam spróbować coś podobnego najpierw.
Co mam na myśli? Spanie w osobowce.
Kiedy wziąłem ślub, to zapragnęliśmy, żeby miesiąc miodowy był prawdziwym miesiącem. Dlatego wziąłem mojego SEATA CORDOBĘ VARIO (sic!) 1.9 TDI, podjechałem do tapicera który za niecałe dwie stówki wyciął mi gąbkę o obrysie podłogi po złożeniu tylnych siedzeń i obszył jakaś włókniną. Przyciemniłem szyby, sprawdziłem technicznie auto i dwa dni po ślubie w drogę!
Przez Bawarie, Innsbruck wylądowaliśmy we Włoszech gdzie byliśmy miesiąc. Najdalej na południe zajechaliśmy do Rzymu. Oprócz tego udało się odwiedzić Monaco, Ljubliane i Budapeszt.
Często korzystaliśmy z pól campingowych. Wtedy liczą tylko za dwie osoby i samochód osobowy czyli ok. €8.
W nocy bagaże szły na przód, a my do śpiworów z tyłu.
W ciągu podróży chyba 5 razy spaliśmy w hotelach. Infrastruktura (taka jak pranie, prasowanie, prysznice) była na kempingu.
Polecam wziąć kuchenkę gazową. Można bez wychodzenia "z łóżka" parzyć kawę. :-)

Było nieco spartańsko ale na pewno niezapomnianie.

Na pewno polecam większy samochód. My jesteśmy wyjątkowo kompaktowi i dla nas starczyło.

Dla zainteresowanych mogę na priva podesłać zdjęcia i więcej info.

Szczerze polecam takiego "campera" na mega tanie i niezależne wakacje. Można bardzo dużo tym sposobem zwiedzić bez wielkich kosztów.

Kardamon liked this post
gorol no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2017, 01:37 PM   #40
lith
Registered User

lith's Avatar

W te wakacje tak polecimy mniejszym autem, ale za to w dwójkę. Ale spanie w sedanie 'z tyłu' (Fiat Albea) to jednak grubsza akcja, więc raczej nastawiamy się po prostu na namiot. Dużo w cenach noclegu to nie zmienia.
btw. Jesli chodzi o kuchenkę, to do auta polecam raczej benzynową niż taka malutką gazową na naboje - więcej zabawy, ale za to dużo większa efektywność i paliwo za grosze.

Teraz mam inną rozkminę - co zabrać do spania na wycieczkę rowerową. Można oczywiście karimaty i pewnie tak zrobimy, ale moja trochę narzeka na plecy po takich noclegach, więc myślałem może o jakiejs samopompie... na jalpepiej cos od razu dwuosobowego, a tu mały wybór nawet w karimatach.
Reply

Tags
camper, camping, kamper, kemping, motorhomes, pola kempingowe, samochód, spanie w samochodzie, turystyka, van, zabudowa kempingowa

Thread Tools

Posting Rules