search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old December 5th, 2013, 10:13 AM   #19361
Robert_C
Registered User

Robert_C's Avatar

Likes (Received): 7836

Quote:
Originally Posted by sumas View Post
Robercie istnieje coś takiego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych
OK. Tam co do występowania MOP warunek jest ostry - musi być.
Tyko, że jednoczesnie piszą, że odległość między sąsiednimi MOP powinna być nie mniejsza niż 15 km. Nie ma nic o odległości "nie większej niż".
Czyli na odcinku płatnym 100 km może być jeden MOP.
W tym rozporządzeniu nie narzuca się też ostro obowiązku wyposażena w stację paliw. Tzn. określa się rodzaje MOP-ów, ale nie znalazłem nigdzie nakazu, ze na autostradzie płatnej musi być MOP II lub MOP III.
Czyli A2 Łódź - Warszawa już spełnia kryteria by być płatną.
Robert_C no está en línea  

Sponsored Links
Old December 5th, 2013, 11:56 AM   #19362
rybenbaum
Razcep Razdrto

rybenbaum's Avatar

Likes (Received): 289

Poza łącznością alarmową
rybenbaum no está en línea  
Old December 6th, 2013, 05:57 PM   #19363
arct
Inżynier Beton

arct's Avatar

Likes (Received): 2004

Quote:
Originally Posted by wifon View Post
Przeciętny Polak zapewne większą uwagę przywiązuje do darmowości ausostrady, niż do możliwości szybkiego wezwania służb sytuacji krytycznej... Taka sytuacja
Tak samo jak Przeciętny Ziemianin. Taka sytuacja.
arct no está en línea  
Old December 6th, 2013, 06:18 PM   #19364
mkuldane
autoBAHNED

mkuldane's Avatar

Likes (Received): 1747

Parę sytuacji z dzisiejszego powrotu z Bemowa do Milanówka
Quote:
Originally Posted by mkuldane View Post
- osobówka obrócona pod prąd na S8
- trochę wiekszy obrócony pod prąd na A2
- stłuczka na serwisówce
- zerwany fragment tablicy
I na koniec mało spektakularne ( choć całym wiadukt drżał i skakał ąż nieprzyjemnie było ) podmuchy.

Nie chciałbym być tym, który dostał w gębę fragmentem tej porwanej tablicy.
Old December 7th, 2013, 12:03 PM   #19365
Laskos
Registered User

Laskos's Avatar

Likes (Received): 1595

Mijaliśmy się gdzieś koło tego TIRa Od siebie dorzucę jeszcze megakorek na S8 od Górczewskiej aż do mostu Grota-Roweckiego(w sumie z Milanówka do Zielonki jechałem 1:20h) i w drugą stronę, od Łabiszyńskiej do Wisłostrady(tu nieco sprawniej). Swoją drogą ciekawy sprawdzian dla 100% kierowców: na Trasie AK miałem przed sobą Matiza, który zamiast ruszać powoli, dawał po garach tak, że co ruszanie ściągało go we wszystkie strony
Laskos no está en línea  
Old December 9th, 2013, 02:26 AM   #19366
michael_siberia
Trzecie pokolenie akowców

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 21056

Quote:
Originally Posted by wifon View Post
Przeciętny Polak zapewne większą uwagę przywiązuje do darmowości ausostrady, niż do możliwości szybkiego wezwania służb sytuacji krytycznej... Taka sytuacja
Tak się składa, że dzisiaj raczej nie ma potrzeby dyrdania średnio 1 km do kolumny alarmowej, tylko wyciąga się komórę z kieszeni i dzwoni się na trzycyfrowy numer.
Old December 9th, 2013, 02:49 PM   #19367
Robert_C
Registered User

Robert_C's Avatar

Pod tym względem wymóg łączności alarmowej na autostradach wygląda nieco archaicznie. W kraju, w którym ilość aktywnych numerów komórkowych wynosi 150% ilości obywateli, wliczając w to niemowlaki.
http://www.wykop.pl/ramka/1489807/te...wnych-numerow/

michael_siberia, czarbox liked this post
Old December 10th, 2013, 11:17 AM   #19368
rybenbaum
Razcep Razdrto

rybenbaum's Avatar

Quote:
Originally Posted by Robert_C View Post
Pod tym względem wymóg łączności alarmowej na autostradach wygląda nieco archaicznie. W kraju, w którym ilość aktywnych numerów komórkowych wynosi 150% ilości obywateli, wliczając w to niemowlaki.
http://www.wykop.pl/ramka/1489807/te...wnych-numerow/
Ta statystyka jest bzdurna. To jest liczba wydanych kart SIM w stosunku do liczebności populacji. Absolutnie nie oznacza to, że każdy ma komórkę. W praktyce, aktywne komórki ma ok. 90% Polaków. Przy czym w niektórych grupach demograficznych wygląda to zdecydowanie gorzej.

Komórka może się wyładować, zniszczyć podczas kolizji, albo będąc w szoku nie będziesz w stanie jej odblokować. Jak zadzwonisz po pomoc, gdy np. zacznie Ci się np palić samochód, a komórka zostanie w środku?

Poza tym autostradą może podróżować ktoś z zagranicy nie mający roamingu. Komórki też nie mają wszędzie zasięgu, np spróbujcie wykonać 15 minutowe połączenie na CMK.
Old December 10th, 2013, 12:38 PM   #19369
wyborczy
Parampampam

wyborczy's Avatar

Likes (Received): 233

Przekonuje mnie tylko czyjś brak roamingu.

Uwaga! Zagadka:
Niebieskie ławki, niebieskie kosze, niebieskie słupki, niebieskie wiaty (z blachy falistej), niebieskie głośniki, niebieskie latarnie, niebieskie tablice, różowe krawędzie, szara (oczywiście baumowa) nawierzchnia, zielone ekrany dźwiękochłonne, czerwono-żółte płotki. ; D
Nienawidzę PKP PLK. Pracują tam betonowi wysłannicy komunistycznego dziada.
wyborczy no está en línea  
Old December 10th, 2013, 01:22 PM   #19370
toonczyk
autostradożerca

toonczyk's Avatar

Połączenia alarmowe są przyjmowane przez wszystkie sieci, niezależnie od umowy, nabitych minut etc. W większości krajów można wykonać telefon alarmowy nawet bez włożonej karty SIM (w Polsce chyba też). 112 powinien zadziałać w zasięgu każdej sieci na świecie, nawet jeśli 112 nie jest lokalnym numerem alarmowym, aparat po prostu wykonuje priorytetowe połączenie alarmowe które lokalne sieci powinny łączyć z odpowiednimi służbami.

Autostradowa łączność alarmowa ma taką zaletę, że dyspozytor od razu dostaje informację o lokalizacji dzwoniącego (pikietaż), ale to prawda, że sensowność utrzymywania tego systemu powoli spada. Nie tylko dlatego, że jest prawie pewne, że uczestnicy lub świadowie wypadku wezwą pomoc przez komórkę, ale też np. coraz więcej samochodów ma wbudowane systemy automatycznie łączące z dyspozytorem ratownictwa w razie wypadku, do tego drogi są coraz gęściej monitorowane przez kamery automatycznie wykrywające zagrożenia drogowe... Idzie przyszłość, ale jeszcze trochę czasu minie zanim słupki alarmowe staną się bezużyteczne. A do tego czasu, tak długo jak ratują zdrowie i życie, niech stoją.

knorrr, czarbox, mr1120 liked this post
toonczyk no está en línea  
Old December 10th, 2013, 02:53 PM   #19371
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 2760

Na S-kach ich nie ma, więc dużo kasy z tego tytułu nam nie ubędzie.
Angulo no está en línea  
Old December 10th, 2013, 10:35 PM   #19372
Robert_C
Registered User

Robert_C's Avatar

Oczywiście, że łączność alarmowa na autostradzie może się przydać.
Tylko w czym różni się ruch i jego bezpieczeństwo na autostradzie płatnej w stosunku do darmowej lub ekspresówek i innych dróg krajowych, że taki wymóg musi być spełniony, by autostrada mogła być płatna? No dobra - płacę to wymagam. Ale ważniejszy pod tym względem byłby wymóg stacji paliw co 15-20 km, a takowego w rozporządzeniu o autostradach płatnych nie ma.
Czas może przyjrzeć się temu rozporządzeniu i co nieco go uaktualnić.
Wymóg łączności postawiłbym nie ostro - może być. Zaś wymóg MOP co 15-25 km wraz ze stacją paliw, postawiłbym ostro. Dlatego, że mało pradopodobne jest, by uczestnik wypadku lub świadkowie nie dysponowali ani jednym telefonem komórkowym, a o wiele bardziej prawdopodobne jest, że może dojść do wypadku, gdy komuś zabraknie paliwa (np. przy wyprzedzaniu) i zablokuje jeden z pasów ruchu.

Last edited by Robert_C; December 10th, 2013 at 10:40 PM.
Old December 10th, 2013, 11:37 PM   #19373
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 1582

Zapalenie kontrolki braku paliwa pozwala przejechać 50-80km i powoduje u większości ludzi włączenie hiper-ekono-mode a w katalogu tego trybu wyprzedzanie jest niedozwolone. Coś ten twój argument jest inwalidą.

IMHO stacja wystarczy co 50 a nawet 100km (ceny i tak są z sufitu więc i tak nie przyoszczędzisz na innej).
ArtiiP no está en línea  
Old December 11th, 2013, 12:16 AM   #19374
rybenbaum
Razcep Razdrto

rybenbaum's Avatar

Quote:
Ale ważniejszy pod tym względem byłby wymóg stacji paliw co 15-20 km
Aż tyle stacji przy autobanie się nie utrzyma. Zresztą nasi zachodni sąsiedzi od tego raczej odchodzą, przy samych autostradach istnieją wypasione, wygodne, ale nieliczne i drogie MOPy, ale zaraz przy węzłach są znacznie tańsze autofoffy.

A jak to się ma do płatności? Nijak, przecież A2 Stryków-Konotopa jest już płatna
Old December 11th, 2013, 09:16 AM   #19375
jhirny
Registered User

Likes (Received): 338

Quote:
Originally Posted by rybenbaum View Post
A jak to się ma do płatności? Nijak, przecież A2 Stryków-Konotopa jest już płatna
No przecież, że nie, nie w tym sensie, o którym mowa, czyli dla <3,5 t.
jhirny no está en línea  
Old December 12th, 2013, 07:48 AM   #19376
Matss
Registered User

Matss's Avatar

Likes (Received): 2506

Łączność alarmowa inna niż komórkowa jest bardzo przydatna. Kiedyś uczestniczyłem w zdarzeniu drogowym w środku miejscowości gminnej w trakcie burzy. Z powodu silnego wiatru padło zasilanie, więc nadajniki sieci komórkowej też przestały działać. Efekt był taki, że nawet na policję nie dało się dodzwonić. 112, 997, 998, 999 po prostu były nieosiągalne.
Matss no está en línea  
Old December 12th, 2013, 08:50 AM   #19377
quasimodo
Observing user

quasimodo's Avatar

Likes (Received): 314

Quote:
Jest też dobra informacja dla kierowców narzekających na brak stacji benzynowych na trasie autostrady A2 między Łodzią a Warszawą. Wczoraj zezwolenie na budowę pierwszej stacji przy tej trasie dostał koncern BP.
całość tutaj
quasimodo no está en línea  
Old December 13th, 2013, 02:22 PM   #19378
Robert_C
Registered User

Robert_C's Avatar

Nie dalej, jak we wrześniu miałem małą przygodę na tym odcinku A2 z powodu braku paliwa.
Miałem ze swoim kolegą herpetologiem pojechać na POW i skontrolować zabezpieczenia dla płazów. Miałem mało paliwa (max na 20-25 km), ale wiedzac, że tuz obok węzła POW/Al. Krakowska jest stacja BP, stwierdziłem, że tam zatankuję. Jednak jadąc od strony S8 w ostatniej chwili kolega stwierdził, że olać POW i lepiej znów sprawdzić odcinek C. W ostatnim momencie na węźle Konotopa zmieniłem pas na ten idacy na A2. Za węzłem Pruszków przypomniałem sobie, że mam mało paliwa. Zamiast zjechac w węźle Wiskitki, zjechałem w weźle Grodzisk. Nie wiedziałem gdzie tam jest jakas stacja (na A2 nie było żadnej informacji), a z moich wyliczeń wynikało, że mam już w baku opary. Skręciłem w stronę Błonia licząc, że do Błonia lepszy jest dojazd, niż do Grodziska (mniejsze korki). Na szczęście jakieś 2 km za węzłem przy DW była stacja benzynowa. Paliwa mi zabrakło 5 m przed dystrybutorem.
Old December 13th, 2013, 04:06 PM   #19379
michael_siberia
Trzecie pokolenie akowców

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 21056

Dopchaliście auto?
Old December 13th, 2013, 06:24 PM   #19380
Warsaw spectator
concrete jungle

Warsaw spectator's Avatar

Likes (Received): 207

Quote:
Nie dalej, jak we wrześniu miałem małą przygodę na tym odcinku A2 z powodu braku paliwa.
no i?
Warsaw spectator no está en línea  

Closed Thread

Tags
łódź, a-2, autostrada-a2, droga ekspresowa, mazowieckie, stryków, warszawa

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules