search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 7th, 2016, 12:53 PM   #341
HarryMiller
Registered User

HarryMiller's Avatar

Likes (Received): 840

Swoją drogą, ta nowa pięćsetka kolorystycznie bardzo mi przypomina stare 2 miliony z Paderewskim (maksymalny nominał na początku lat 90., równowartość obecnych 200 zł). Nominał fioletowy, postać na szaro, niebiesko-żółte tło, zielone elementy - prawie wszystko się zgadza.

Quote:
Originally Posted by mlodyy1985
BTW może nowy prezes NBP będzie w ramach ograniczenia kosztów dążył do wycofania miedziaków(1,2,5gr) bo owszem, NBP nie ma inicjatywy ustawodawczej a taka zmiana by się przydała(mniejsze koszty, ułatwienia itd.) Zawsze padnie argument, że ,,dajemy kasę obcej mennicy za bicie naszych monet"
Umowa na produkcję miedziaków z brytyjską mennicą wygasa pod koniec tego roku, więc zobaczymy, co będzie dalej
HarryMiller no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 8th, 2016, 11:16 AM   #342
Pan spięty
Registered User

Pan spięty's Avatar

Likes (Received): 3162

Quote:
BTW może nowy prezes NBP będzie w ramach ograniczenia kosztów dążył do wycofania miedziaków(1,2,5gr) bo owszem, NBP nie ma inicjatywy ustawodawczej a taka zmiana by się przydała(mniejsze koszty, ułatwienia itd.) Zawsze padnie argument, że ,,dajemy kasę obcej mennicy za bicie naszych monet"
1 i 2 groszówki to prędzej przejdzie, niż 5. Już samo pozbycie się monet 1 i 2 groszowych pozwoli na realne oszczędności. W obecnej sytuacji wycofanie 5 groszówek jest chyba przedwczesne.
Old June 9th, 2016, 08:03 AM   #343
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 9632

Kiedyś przedstawiano argumenty ze strony ekonomicznej (rynek) dlaczego nie można wycofać 1 i 2 groszówek. Choć może w czasie ta tendencja zmieni się.
Old June 9th, 2016, 09:06 AM   #344
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 10095

Tutaj chodzi tylko o politykę tj. zmianę w prawie-co było opisywane jak jest w wielu krajach np. Czechy-płacąc kartą co do grosza, gotówką byłoby zaokrąglenie. PO nie miało jaj, odpuścili temat(bo owszem NBP nie ma inicjatywy ustawodawczej , musi wykonywać zadania w tym emisję znaków pieniężnych), ale minister finansów, posłowie mogli zgłosić i by przeszło bo to oznacza szybsze i wygodniejsze transakcje a po stronie NBP mniejsze koszty(emisji) a tym samym większy zysk=>więcej kasy do budżetu państwa.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2016, 10:04 PM   #345
HarryMiller
Registered User

HarryMiller's Avatar

Likes (Received): 840

Najdalej posunięta w zaokrąglaniu jest Szwecja - tam minimalnym nominałem jest 1 korona tj. ok. 40 groszy.
HarryMiller no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2016, 02:47 PM   #346
mlodyy1985
Registered User

Ale oni są znacznie bogatsi, więc realnie 45gr to dla nich niewiele. Porównajmy się z naszym południowym sąsiadem-trochę bogatsi(realnie,nominalnie) i u nich najniższy nominał to korona czyli koło 15 gr. U nas jakby nawet wycofano nawet 5 groszówkę to i tak najniższa moneta to,,zaledwie" 10 groszy, czyli może być ok- ani z dużo ani za mało, łatwo zaokrąglić(np. do 5 groszy w dół a od 5 w górę).
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
Old June 23rd, 2016, 09:15 AM   #347
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 2821

Od lutego 2017 ma zostać wprowadzony banknot 500 zł. Po co jest to robione? Przecież już teraz prawie nie spotyka się banknotów 200 zł. No i jak w praktyce taki banknot wydać na jakieś codzienne sprawunki? Myślę że nawet w dużym hipermarkecie nie będą przy kasie zadowoleni, gdy będą musieli wydawać resztę z 500 zł. O ile banknot 100 zł jest jeszcze dość użyteczny i zdarzało mi się nawet płacić takim za przejazd autobusem (który normalnie kosztuje 6 zł) bez jakiegoś problemu, to jak ktoś stanie się "szczęśliwym" posiadaczem 500 zł w jednym papierku, będzie mieć po prostu kłopot.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
- Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2016, 10:06 AM   #348
bad455
54Y MY N4M3

bad455's Avatar

Likes (Received): 6168

Może przeczytaj kilka ostatnich stron.

Kpc21 liked this post
bad455 no está en línea   Reply With Quote
Old June 24th, 2016, 01:40 PM   #349
KptMarchewa
Registered User

Likes (Received): 326

Quote:
Przecież już teraz prawie nie spotyka się banknotów 200 zł.
Tylko dlatego, że niewiele jest w obiegu. Jakby przy wypłacaniu 1000 zł dostawałbym 5 banknotów 200 zł, to bym ich używał. A zazwyczaj dostaję 10 stówek.

Quote:
No i jak w praktyce taki banknot wydać na jakieś codzienne sprawunki? Myślę że nawet w dużym hipermarkecie nie będą przy kasie zadowoleni, gdy będą musieli wydawać resztę z 500 zł.
Och nie, przerażające. Może w końcu nauczą się nie czyścić kas do ostatniego grosza co chwilę.
KptMarchewa está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 24th, 2016, 01:45 PM   #350
PiotrG
庶民サンプル

PiotrG's Avatar

Quote:
Tylko dlatego, że niewiele jest w obiegu. Jakby przy wypłacaniu 1000 zł dostawałbym 5 banknotów 200 zł, to bym ich używał. A zazwyczaj dostaję 10 stówek.
Jako, że ostatnio pobrałem kilka tysięcy w dwusetkach - nie polecam.
Przeklinają człowieka w każdym sklepie. I nie tylko, weterynarze, punkty z częściami, składy paszowe
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old July 7th, 2016, 01:27 PM   #351
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Banknoty są coraz dłużej w obiegu. Średnio banknot zużywa się po blisko 300 dniach - obliczył Narodowy Bank Polski.

297 dni, tyle dokładnie banknot był w obiegu w II kwartale, zanim z powrotem trafił do NBP.

Banknoty są coraz dłużej w obiegu. W I kwartale, zanim powrócił do NBP, banknot był w obiegu 288 dni. W końcówce ubiegłego roku było to 278 dni.

NBP podał również ile i jakich banknotów jest w obiegu. Najwięcej, bo ponad 1 mln sztuk jest 100-złotówek. Najmniej, bo nieco ponad 100 tys. jest 20-złotówek.
http://biznes.onet.pl/waluty/wiadomo...300-dni/625pxj
Old July 8th, 2016, 10:47 PM   #352
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 2159

Quote:
Przeklinają człowieka w każdym sklepie. I nie tylko, weterynarze, punkty z częściami, składy paszowe
To ktoś jeszcze płaci gotówką?
Angulo no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2016, 10:35 AM   #353
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Likes (Received): 1767

Quote:
Originally Posted by Vistr View Post
A tak w ogóle jest tu ktoś kto kolekcjonuje banknoty albo monety? Ostatnio naszła mnie ochota na zbieractwo
Najlepiej wykup sobie abonament w jednym ze sklepów internetowych. Monety wychodzą oczywiście troche drożej ale nie musisz na nie polować ani stać w kolejce do NBP.
Na ogół abonamenty są podzielone na 3-4 kategorie:

-monety srebrne podstawowe nominały 10 zł i 20 zł (tu dochodzą wszystkie banknoty kolekcjonerski)
-monety srebrne abonament rozszerzony o te wyższe nominały (3-4 monety w roku)
-monety złote
-monety złote i srebrne

Tu masz przykładową oferte:

https://www.numizmatyczny.pl/go/_cat...fb79f8ab130c7d

ABONAMENT:

Podstawowy srebrny wyjdzie średnio miesięcznie 150-180 zł (w roku jest około 10-14 monet)

Rozszerzony srebny to dodatkowy koszt o te droższe monety srebrne (sztuka o ile pamiętam to ok 800-900 zł i wychodzi ich w roku 3-4)

Złoty to już droga impreza bo najtańsza moneta to kilka tysięcy, a w roku jest ich niewiele mniej niż monet srebrnych. Można policzyć, ale to wyjdzie pewnie koło 20 000 zł rocznie.
Maciek Lublin no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2016, 07:06 PM   #354
Vistr
Registered User

Likes (Received): 1119

Nie skorzystam bo wciągnąłem się w kolekcjonowanie banknotów Ale dzięki.

A1+A2+S8+S14+LK 14+Tunel Średnicowy+KDP+DŁF+0,5 mln m2 biur
Vistr no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2016, 09:14 AM   #355
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Nie skorzystam bo wciągnąłem się w kolekcjonowanie banknotów Ale dzięki.
No jak same banknoty to faktycznie można to robić na własną ręke. W roku wychodzi chyba tylko jeden więc można spokonie postać nawet w dłuższej kolejce do NBP

Co do banknotów to sam też kiedyś zbierałem. Mam sporo. Trochę carskich rubli z przełomu XIX i XX wieku, trochę z II RP (marki, złote) pare niemieckich oraz trochę z okresu PRL. Więkoszość banknotów niestety przechodzone Z wygody przerzuciłem się na monety, bo tu sporo łatwiej o dobre egzemplarze, szczególnie jak sie je zbiera od ich nowości.
Old July 12th, 2016, 11:33 AM   #356
Vistr
Registered User

Likes (Received): 1119

Ale ja nie zbieram kolekcjonerskich tylko zwykłe banknoty z całego świata

A1+A2+S8+S14+LK 14+Tunel Średnicowy+KDP+DŁF+0,5 mln m2 biur
Vistr no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2016, 08:20 PM   #357
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Ale ja nie zbieram kolekcjonerskich tylko zwykłe banknoty z całego świata
Najlepiej "zielone" i w "100". Tego koledze, z całego serca życzę
Old July 12th, 2016, 08:38 PM   #358
k%
Pijże

k%'s Avatar

Likes (Received): 12820

Quote:
Originally Posted by Angulo View Post
To ktoś jeszcze płaci gotówką?
nigdy nie płaciłem czymś innym niż gotówką, niezależnie od kwoty.

Pieniądz to pieniądz wolę go mięć fizycznie w ręce niż jakiś przelew.

Quote:
Originally Posted by PiotrG View Post
Jako, że ostatnio pobrałem kilka tysięcy w dwusetkach - nie polecam.
na wsi może tak, w Krakowie nie miałem nigdy problemów.

Nie raz rozmieniam 100 czy 200 kupując sobie piwko czy inne gumy do żucia.

gnite liked this post
k% no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2016, 07:29 PM   #359
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 1329

Zarządzenie nr 16/2016 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 8 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia wzorów, próby, masy i wielkości emisji monet o wartości nominalnej 10 zł i 200 zł „Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016”
http://monitorpolski.gov.pl/MP/2016/687

ABWera no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2016, 07:30 PM   #360
ABWera
Registered User

ABWera's Avatar

Likes (Received): 1329

del
ABWera no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
finanse, pieniądze