daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 16 votes, 5.00 average.
Old July 14th, 2009, 12:19 PM   #1
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3238

[Bydgoszcz] Zachodnia pierzeja Starego Rynku

Głos młodej Bydgoszczy

Zespół młodych bydgoskich architektów z pracowni GM Architekci Sp. z o.o. z Bydgoszczy zwyciężył w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zabudowy Zachodniej Pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku.

- To bardzo ważny dzień dla Bydgoszczy – powiedział jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. – Mam nadzieję, że werdykt zadowoli wszystkich. Chcemy uzyskać nową przestrzeń w naszym mieście, która będzie budować nowe oblicze Bydgoszczy. Powstanie budynek, który będzie pełnił funkcję m.in. siedziby przyszłej metropolii. Wszystkie funkcje obiektu są ważne dla miasta. Powstanie przestrzeń otwarta na ludzi, przestrzeń jawnych obrad Rady Miasta, miejsce pozwalające upamiętnić bydgoszczan, którzy w tym miejscu zginęli z rąk hitlerowców i przestrzeń upamiętniającą istniejącą tu kiedyś świątynię – powiedział prezydent.

Na konkurs wpłynęły 52 prace. Oceniał je sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Konrada Kuczy-Kuczyńskiego, wybitnego polskiego architekta, laureata Honorowej Nagrody SARP (Stowarzyszenie Architektów RP), który ogłosił wyniki. Prace zostały zaszyfrowane, dlatego nazwy zwycięskich pracowni jednocześnie poznali zarówno członkowie jury, jak i uczestniczący w ogłoszeniu werdyktu goście.

Decyzją sądu konkursowego I nagrodę i 200 tys. zł przyznano zespołowi pracowni GM Architekci Sp. z o.o. z Bydgoszczy w składzie: Maciej Gajownik, Joanna Janusz-Stępak, Agata Łuczaj, Szymon Muszyński, Przemek Gawęda, Zbigniew Rąbalski, Marcin Sajdak, Darek Witucki i Paweł Zarecki. – Cieszymy się, że to nam jury przyznało pierwszą nagrodę – powiedział w imieniu zwycięskiej pracowni Szymon Muszyński. – To dla nas szczególna nagroda, bo wszyscy członkowie zespołu pochodzą z Bydgoszczy. Stary Rynek jest dla nas istotnym miejscem. Mamy nadzieję, że te funkcje i rozwiązania, które zaproponowaliśmy, spotkają się z oczekiwaniami bydgoszczan – dodał.

Wizualizacje przedstawiające zwycięską pracę:

Uzasadnienie wyboru przedstawił prof. Konrad Kucza-Kuczyński. – Szukaliśmy pracy, w której m.in. odnaleźć można relację zabudowy z płytą Starego Rynku, w której widoczne jest przenikanie się parteru pozwalające na otwarcie budynku na rynek. Pracy, która zawiera zaznaczenie przestrzenne śladów po zburzonym kościele oraz martyrologicznej pamięci tego miejsca – mówił profesor. – Nagrodzona praca proponuje w miejscu dawnego kościoła transparentną, wielofunkcyjną salę obrad na 350 osób. Nie mamy 100-procentowej pewności, jak wyglądają fundamenty kościoła, ale trzeba zrobić wszystko, aby je wyeksponować. Ten projekt na to pozwala dzięki zaplanowanemu obniżeniu posadzki – dodał przewodniczący jury.

Pozostałe wyróżnione prace:

- II nagroda – JEMS Architekci z Warszawy

- III nagroda – Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych AiB Sp. z o.o. z Warszawy

- dwa równorzędne wyróżnienia: HS99 Herman i Śmierzewski z Koszalina oraz Architekton – Ostrowscy Architekci z Katowic

- wyróżnienie dodatkowe za koncepcję ruchomej płaszczyzny wody – Arch-Deco Sp. z o.o. z Gdyni

Wszystkie nadesłane na konkurs 52 prace można oglądać w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej od wtorku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, a w weekendy od godz. 11.00 do 18.00.

http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktua...goszczy.aspx#1

Galeria z dużymi wizualizacjami:

http://www.bydgoszcz.pl/po_godzinach...nego-2009.aspx

Last edited by zonc; July 14th, 2009 at 04:11 PM.
zonc no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 14th, 2009, 02:01 PM   #2
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

I miejsce:

GM Architekci z Bydgoszczy.

Krótkie przypomnienie o co chodzi:

Quote:
Originally Posted by www.bydgoszcz.pl
Najlepsi zaprojektują Zachodnią Pierzeję

Za nami pierwsze spotkanie Sądu Konkursowego rozpatrującego zgłoszenia chętnych do zaprojektowania Zachodniej Pierzei bydgoskiego Rynku. Wszystkie 142 wnioski są zgodne z regulaminem.

Kapituła Konkursowa, pod przewodnictwem profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego – kierownika Katedry Podstaw Kształtowania Architektonicznego Politechniki Warszawskiej, zakończyła pierwsze obrady. Kwalifikowano złożone wniosków do dalszego rozpatrywania. Wszystkie zgłoszenia są poprawne formalnie i zostały przyjęte do drugiego etapu postępowania. Na konkurs wpłynęły 142 wnioski, między innymi z zagranicy i od cieszących się największym uznaniem fachowców polskich pracowni. Sąd Konkursowy zajął się również przygotowaniem odpowiedzi na pytania zadane przez wnioskodawców.

Do 10 czerwca 2009 roku oczekuje się na projekty od zakwalifikowanych pracowni. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 200.000 złotych oraz zlecenie opracowania projektu wykonawczego.
Quote:
Pół setki pomysłów na Stary Rynek

Aż 52 projekty zabudowy zachodniej pierzei Starego Rynku i odnowy jego płyty wpłynęły do bydgoskiego ratusza. Rozstrzygnięcie konkursu, w którym biorą udział najważniejsze polskie pracownie architektoniczne, nastąpi w ciągu miesiąca.

Na razie wszystkie prace są tajne. Zarówno Grzegorz Rosa, szef Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, jak i miejski architekt Grzegorz Łucka przekonują, że nie wiedzą, jakie prace i od kogo wpłynęły na konkurs. Do ratusza dotarły w wielkich, zalakowanych teczkach. W środku znajdują się opisy techniczne, rzuty, przekroje i wizualizacje.

- Są one zakodowane, opieczętowane. W przyszłym tygodniu trafią do Białego Spichrza, gdzie przejdą pierwsze sito - wyjaśnia Łucka. - Będzie wówczas wiadomo, które prace nie spełniają wymogów formalnych i je będzie można wyeliminować. A nad resztą będzie obradowało jury.

Prac jest tak dużo, że jedno posiedzenie na pewno nie wystarczy. Łucka przypomina, że w czasie konkursu na marinę na Wyspie Młyńskiej było osiem projektów, a jurorzy spotykali się cztery razy. Jednak Rosa przekonuje, że w ciągu miesiąca poznamy wyniki konkursu.

- Myślę, że architekci bardzo poważnie podeszli do tematu. W końcu nie jest to opracowanie studyjne, a zwycięski projekt ma ogromne szanse na realizację - podkreśla Rosa. - Jednak do chwili rozstrzygnięcia tego konkursu nie ma szansy, żebyśmy pokazali projekty. Przedstawimy jedynie pracę, która zwycięży.

Przewodniczącym jury konkursu architektonicznego jest wybitny architekt prof. Konrad Kucza-Kuczyński. Już w czasie ostatniej wizyty w Bydgoszczy podkreślał, że zainteresowanie bydgoskim konkursem jest ogromne. Świadczył o tym fakt, że swój akces zgłosiły 142 pracownie. Duże grono z nich zdecydowało się o przesłaniu swoich prac do olejnego etapu. A jest o co walczyć. Zwycięzca najlepszej propozycji w konkursie otrzyma nagrodę w wysokości 200 tys. zł oraz zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej o wartości maksymalnej 2,5 mln zł.

Urząd Miasta chce odbudować zachodnią pierzeję oraz wyremontować płytę Starego Rynku. Według wstępnych założeń, gmach przed ratuszem nie będzie odtworzeniem zabudowy sprzed II wojny światowej, lecz nowoczesną budowlą konweniującą z historycznym otoczeniem. W środku znajdą się m.in. muzeum martyrologii, galeria, kawiarnia i wydziały Urzędu Miasta. Maksymalny koszt inwestycji został określony na poziomie 63 mln zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. ze sprzedaży budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej oraz obiektu po Teatrze Kameralnym na Rybim Rynku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

Last edited by zonc; July 14th, 2009 at 03:43 PM.
Old July 14th, 2009, 02:49 PM   #3
riffen
Registered User

riffen's Avatar

Likes (Received): 0

http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/51...19659.html?i=0

jak dla mnie nieporozumienie...
riffen no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 02:58 PM   #4
cubism
cubism

cubism's Avatar

wiem Zonc, że chcesz Ty tu powrzucać zdjęcia, ale nie mogłem się powstrzymać, toć to "hit dnia" w Bydgoszczy

Zwycięski projekt GM Architekci
zdjęcia z gazety.pl

cubism no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:02 PM   #5
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Poczekajcie na inne rzuty. Intense jest zadowolony, ja chyba też. Te dwie wizualizacje mało pokazują - podoba mi się rozwiązanie z płytą rynku.
Old July 14th, 2009, 03:02 PM   #6
marboro
marboro

Likes (Received): 2818

No nie spelnily sie wszystkie obawy. Klocek niczym majacy powstac biurowiec na Fordonskiej no i te lampy pasujace do starego miasta jak....... Nie nie wiecej nie pisze bo krew mnie zalewa zasrana komsja
marboro no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:04 PM   #7
wit_m
Registered User

wit_m's Avatar

Likes (Received): 5

OMG :/ co ma znaczyć ten prostokątny szklany klocek na środku??! to jest ta dominanta nad rynkiem? a płyta rynku żywcem wzięta z paryskiego betonowo-szklanego la defense..
ja jestem rozczarowany, choć miałem ogromne nadzieje. Chyba jednak najlepiej by było gdyby tej pierzei nie odbudowywali, niech zostawią tak jak jest, niech ktoś się za to weźmie za 20 - 30 lat.Tak będzie lepiej dla tego miasta..
beznadzieja :/
wit_m no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:09 PM   #8
turan_bydg
Registered User

Nawet nie zdążyliśmy się pozbyć starej Kaskady a będzie nowa "Kaskada"?
turan_bydg no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:11 PM   #9
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Likes (Received): 1809

Niektóre rozwiązania płyty niezłe, ale ogólnie słabo...i niestety dużo słabsze od dawnego kościoła.
Bakos no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:12 PM   #10
.V.
arch

.V.'s Avatar

Likes (Received): 417

del
.V. no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:14 PM   #11
PHANTOM OF THE OPERA
Registered User

PHANTOM OF THE OPERA's Avatar

Likes (Received): 1

to jakis zart...
PHANTOM OF THE OPERA no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:16 PM   #12
marsof
BANNED

Likes (Received): 26

CH Pierzeja ?
marsof no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:18 PM   #13
obywatel_Kane
Registered User

obywatel_Kane's Avatar

Likes (Received): 10

Takie budynki stawiano w latach 70-tych w 100-200 tysiecznych miastach jako urzędy wojewódzkie. Teraz od biedy mógłby to być jakis peryferyjny biurowiec, ale nie jest to projekt który tchnie nowego ducha w architektoniczny ład śródmieścia. Rozczarowanie. Wśród prac było kilka ciekawszych projektów np. ten z fasadą z wody.
obywatel_Kane no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:20 PM   #14
pit1233
PIT

Likes (Received): 54

Skoro zwolennicy nowoczesnej architektury tak sceptycznie oceniają ten projekt, to co mają powiedzieć tradycjonaliści ?

Wydaje mi się, że większość piszących tu osób oczekiwała nawiązania do istniejącej architektury Rynku, a nie wprowadzania "szklanej rewolucji".

Obawiam się, że powtarzamy budowę kaskady. Twór nie zdał próby czasu, bo był wyobcowany architektonicznie.

Zamiast tracić czas i pienądze, należało dokonać rekonstrukcji dawnej pierzei, ewentualnie w jakiś sposób ją zretuszować i zaufać w ten sposób wzorcowi sprawdzonemu przez 300 lat użytkowania.
pit1233 no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:32 PM   #15
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 762

Widać nawiązanie do przedwojennej pierzei - jeden budynek po prawej, trzy kolejne "szklane kamienice" po lewej, a pośrodku najwyższy budynek. Tak samo jak przed zburzeniem pierzei. Tak tylko to piszę w razie jakby ktoś(zwłaszcza spoza Bydgoszczy) nie zauważył tego nawiązania.

Ogólnie jednak jestem mocno zawiedziony Nie widzieliśmy jeszcze wszystkich rzutów, ale nie sądzę, żeby mogły jakoś znacząco wpłynąć na negatywne oceny. Czy ten projekt bardzo się różni od tego co przedstawiło MPU? Dla mnie jest tak samo słaby, jak tamten, przez wszystkich równo skrytykowany. To ma być najlepszy projekt spośród ponad 50 prac?! Nie było nic lepszego? Nie wierzę, że pozostałe prace są jeszcze gorsze...
Phelot no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:34 PM   #16
kiwi_74
BANNED

Dla mnie tragedia, przynajmniej na tych dwóch wizualkach. Czekam na więcej. Jestem ciekaw opinii Dawida.
Naprawdę mi się nie podoba. O Boże, modlę się o to żeby tych dwóch budynków nie sprzedali to się kasa nie znajdzie na budowę.
A może się mylę? Może będzie ok? Proszę, błagam, żeby było.
Ja tego nie chcę.
kiwi_74 no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:35 PM   #17
.V.
arch

.V.'s Avatar

Likes (Received): 417

na tych dwóch wyglada slabo, ale tutaj juz dużo lepiej:

.V. no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:37 PM   #18
Mosee
Registered User

Mosee's Avatar

Likes (Received): 1

Jeśli to jest najlepsza propozycja na zagospodarowanie Starego Rynku, to można tylko współczuć szanownej komisji... Oglądanie pozostałych prac musiało przyprawiać o konwulsje...
Mosee no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:37 PM   #19
krystiand
ВАИNЕD

Likes (Received): 9510

To jakiś żart?
no to mam nadzieje, ze na projekcie się skończy toć to będzie tak pasować do SR jak... nie dokończę, bo jeszcze jakiegoś briga bym zarobił

Zgadzam się z Pitem1233
Quote:
Originally Posted by pit1233 View Post
Obawiam się, że powtarzamy budowę kaskady. Twór nie zdał próby czasu, bo był wyobcowany architektonicznie.
Nie byłem zwolennikiem odbudowy pierzei, ale szczerze mówiąc lepsza odbudowa niż takie coś

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: Nowość: Astana (Kazachstan), Europa, Czarnobyl, Maroko
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2009, 03:39 PM   #20
kiwi_74
BANNED

A ten trawnik i drzewa z tyłu mają być? Jaka będzie odległość między tym budynkiem a ratuszem? O co chodzi?
kiwi_74 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bydgoszcz, rynek

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules