search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 14th, 2005, 08:31 PM   #1
erni
WROCLAW

Likes (Received): 0

LOT

Obszarpany luksus LOT-u.

Z biletami Lufthansy i LOT-u pasażerowie latają do Niemiec samolotami Eurolotu skarżą się, że w warunkach znacznie gorszych niż w tanich liniach.

Obie linie współpracują ze sobą w ramach największego na świecie sojuszu
lotniczego Star Alliance. Ustaliły, że pasażerów m.in. z Warszawy do Berlina
oraz z Poznania i Wrocławia do Frankfurtu i Monachium będzie wozić LOT. Polski
przewoźnik promuje warszawskie połączenie m.in. na gigantycznym bannerze na
warszawskim Dworcu Centralnym, w telewizji i internecie. Ale słowem nie
wspomina, że wozi maszynami swojej spółki-córki o nazwie Eurolot. A różnica
jest zasadnicza, bo to są nie odrzutowce, lecz o połowę wolniejsze samoloty
turbośmigłowe ATR-72 i ATR-42.

Nie tylko dlatego komfort podróży jest niższy. W ubiegłą sobotę oba ATR-72,
które leciały do Berlina (jednym z nich podróżował dziennikarz "Gazety"), miały
niewygodne postrzępione siedzenia, prujące się wykładziny, brudne stoliki.
Zasłonka oddzielająca klasę ekonomiczną i biznes była obszarpana. Pasażerowie z
biletami Lufthansy lecący m.in. do Meksyku z zażenowaniem kręcili głowami. Cena
na tej trasie w obie strony kosztuje dziś 2,5 tys. zł.

Sprawa zbulwersowała wiceprezesa Lufthansy ds. marketingu i sprzedaży
Thierry'ego Antinoriego, który na konferencji prasowej w Berlinie promował
ostatnio wysoką jakość usług Lufthansy. - Nasi pasażerowie nie powinni latać w
takich warunkach. Postaram się tę sprawę jak najszybciej wyjaśnić -
zapowiedział, odpowiadając na pytanie "Gazety".

Rzecznik LOT-u Leszek Chorzewski idzie w zaparte. Jego zdaniem opis siedzeń i
wykładzin to "subiektywna ocena, które nie pokrywa się z rzeczywistością".
Inaczej mówi Maria Adam Berezowski, wiceprezes Eurolotu ds. operacyjno-
technicznych: - Ostatnia renowacja w samolocie lecącym w sobotę do Berlina była
przeprowadzona w maju ub.r., ale materiał okazał się kiepskiej jakości i teraz
zastąpimy go skórą - wyjaśnił.

- Od maja będziemy modernizować w ten sposób pozostałe maszyny, stopniowo przez
pół roku - zadeklarował.

Sponsored Links
Old March 14th, 2005, 09:59 PM   #2
AGC
digitisebanking.com

AGC's Avatar

Likes (Received): 205

to lipa..ja sie wybieram z WAW do Monachium i z powrotem z Frankfurtu do WAW, ale w obie strony Lufthansa (a w jedna w zasadzie Eurowings..) i odrzutowcami (BAe i Boeing)
AGC no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2005, 03:36 AM   #3
discoWAW
BANNED

Likes (Received): 0

mysle ze przez ten artykul przebija wielka "milosc" wyborczej do LOTu. Polataliby niektorymi liniami podobnego zasiegu czy to w Europie czu Stanach i zobaczyliby naprawde wiecej niz poszarpane siedzenia....Np. latanie takim Malevem w Eurpopie albo American Eagle w USA np to po prostu PKP tylko ze w powietrzu
discoWAW no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2005, 10:42 AM   #4
rafael
- -

Likes (Received): 20

Cieszę się z tego artykułu, już dawno zwracałem uwagę, że w niektórych samolotach są zasyfiałe fotele, tylko nie bardzo ktokolwiek chciał słuchać. Poza Embraerami, praktycznie wszystkie wnętrza są dość obskurne, sądzę że taki kubeł zimnej wody przyda się niektórym odpowiedzialnym za nie osobom.
Największe wyzwanie to zmiana postępowania mechaników, mam nadzieję że teraz bardziej wszyscy będą się przykładać do kontroli tego, co pozostawia po sobie obsługa oraz do tego, jak czyszczone są owe fotele.

HYDROprofil.pl - hydrolog / hydrotechnik
rafael no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2005, 06:18 PM   #5
arbuz
Registered User

Likes (Received): 1

Istotnie syf w ATR72 Eurolotu jest problemem. Gdyby na tym skupił się autor tego tekstu, byłoby ok. Kłopot w tym, że on na siłę stara się doszukać innych problemów (tam gdzie ich nie ma), skutkiem czego cały tekst robi się niewiarygodny.

Przykłady?
- nie tylko LOT korzysta z "podwykonawców". Jak dotąd nikogo to nie burzyło, ale widać są tacy którym to przeszkadza. Czy gdyby ten ATR72 należał do lotu to dla pana redaktora byłoby cacy?
- to bzdura że "biznes" i "wymagający klienci" wolą samoloty odrzutowe od turbośmigłowych. Jeśli by tak było to London City Airport świeciłby pustkami.
- ciekawe kto lata z WAW do Meksyku przez Berlin?
- 2,5 tys zł. za bilet powrotny WAW - MEX to IMO dobra cena.
arbuz no está en línea   Reply With Quote
Old March 15th, 2005, 08:48 PM   #6
rafael
- -

Mi osobiście nie podoba się korzystanie z "podwykonawców" na takiej trasie jak Berlin. Na tamtejszym lotnisku jest taki nieformalny konkurs, na najbrudniejszy samolot danego dnia. EuroLOTu jest tutaj niekwestionowanym liderem. Zdarzyło się, że sam posłałem kilka ATRów do mycia, chociaż to nie moja flota i teoretycznie nie powinienem tu mieć zdania. Te samoloty po prostu psują opinię na tak prestiżowej trasie, nie mówiąc o tym, że są wolniejsze.
Swobodnie bylibyśmy w stanie wysłać na tą linię EMB170, tylko niestety wielki jest upór EuroLOTu, aby utrzymywać ten kurs w obecnym stanie, a w dodatku dochodzi kwestia niższych kosztów.
Dużym problemem przy standardzie i jakości ATRów są mechanicy je obsługujący podczas "ciężkich" przeglądów. My w Embraerze korzystamy niemal wyłącznie z innej brygady i aż takiego problemu nie mamy. "Nasi" są zdecydowane porządniejsi, nie mówiąc już o tym że znacznie bardziej terminowi, dzięki solidnemu zarządzaniu.

20 marca przybywają dwa nowe Embraery 170, samoloty te będzie trzeba gdzieś rozdysponować, pozostaje mieć nadzieję że uda się przeforsować upór EuroLOTu i jedną z nowych tras obsługiwanych przez 170ki będzie właśnie Berlin.

Old March 15th, 2005, 11:22 PM   #7
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

W kwestii jakosci stanu wnetrz floty LOT-u i Eurolotu - wszystkie samoloty nadaja sie do gruntownej renowacji kabiny pasazerskiej oprocz Embraerow. Zarowno ATR72/42, jak i B737 oraz B767 przypominaja bardziej gierkowskie pks-y, anizeli flote szanujacego sie przewoznika. Pytanie tylko, czy to slowo 'szanujace' nie powinienem napisac w nawiasie
British Airways zrobilo ostatnio tzw. refurbishment swoich 767 (757 chyba takze) i naprawde wyglada to o wiele schludniej i milej wizualnie.
Uwazam takze, ze na takich prestizowych trasach jak ta, laczaca obie stolice powinny latac "normalne" samoloty, a nie glosne i wolne turbopropy. Te niech zostana na krajowych trasach, ew. plus takie kwiatki, jak Kaliningrad
No ale dopoki niektorzy mechanicy i czesc obslugi beda pracowali tak, jak dotyczas, dopoty dalej bedziemy sie wstydzic przed innymi.

Rafael - z tego, co wiem, jeden z EMB170 ma byc zbazowany w Gdansku, bo nastepuje zmiana samolotu ze 145-tki na 170-tke na trasie GDN-FRA. Mam racje?

Btw, nowy sezon tuz tuz, a nic nie slychac o planach nowych polaczen. Chodza ploty o takich destynacjach jak Birmingham, Edinburgh, Donieck, czy Washington / Philadelphia ale to chyba mzonki. O Azji LOT juz chyba zapomnial na amen ... a moze czeka na otwarcie T2? Ciekawe takze, czy leasing dodatkowego 767-300 to tylko na sezon letni, czy maja zamiar go zatrzymac na dluzej?
Old March 16th, 2005, 01:53 PM   #8
rafael
- -

Quote:
Originally Posted by WuMike
Rafael - z tego, co wiem, jeden z EMB170 ma byc zbazowany w Gdansku, bo nastepuje zmiana samolotu ze 145-tki na 170-tke na trasie GDN-FRA. Mam racje?
Tak, trasa z Gdańska do Frankfurtu ma być obsługiwana przez Embraera 170, przynajmniej w sezonie letnim. Samolot może nie tyle będzie zbazowany w Gdańsku, co ma przylatywać z Warszawy a następnie dopiero lecieć do Frankfurtu.

Quote:
Btw, nowy sezon tuz tuz, a nic nie slychac o planach nowych polaczen. Chodza ploty o takich destynacjach jak Birmingham, Edinburgh, Donieck, czy Washington / Philadelphia ale to chyba mzonki. O Azji LOT juz chyba zapomnial na amen ... a moze czeka na otwarcie T2? Ciekawe takze, czy leasing dodatkowego 767-300 to tylko na sezon letni, czy maja zamiar go zatrzymac na dluzej?
Niestety o nowych połączeniach mam blade pojęcie, nie miałem czasu przeanalizować jeszcze szczegółowo planu nowego rozkładu, a inne informacje do mnie na razie nie dotarły.
Co do 767, to ma on być wstępnie od maja do września, jednak przybycie może się trochę opóźnić. Będzie to samolot z Brazylijskich linii Varig, najprawdopodobniej o rejestracji PP-VOK.

Old March 16th, 2005, 02:28 PM   #9
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

Dzieki za informacje Rafael. Mam jeszcze jedno pytanie: czym dokladnie roznia sie wersje EMB-170ST od 170LR? Ze skrotow mozna wyciagnac wniosek, ze ST to standard, a LR -> long range. Czy moglbys precyzyjniej wyjasnic szczegoly?
Old March 17th, 2005, 08:35 AM   #10
rafael
- -

Quote:
Dzieki za informacje Rafael. Mam jeszcze jedno pytanie: czym dokladnie roznia sie wersje EMB-170ST od 170LR? Ze skrotow mozna wyciagnac wniosek, ze ST to standard, a LR -> long range. Czy moglbys precyzyjniej wyjasnic szczegoly?
Dokładnie tak jest, LR to long range, STD to standard. Maksymalny zasięg LR według producenta to ponad 3700 km, realny to ok. 3500 - 3600 km, zależnie od warunków.
LOT posiada obecnie dwa Embraery w wersji LR, są to DE i DF. Kolejne dostarczane samoloty również będą w tej wersji. Jeżeli nic się nie opóźni, DG i DH, będą już 20 marca. Na razie została wysłana ekipa po odbiór tych samolotów.

Wersja LR różni się też nieco wyposażeniem od STD, dokładnie jest to: brak czytnika płyt kompaktowych w bufecie G2 oraz brak dodatkowej, 3 maski tlenowej we wszystkich PSU nad miejscami A/B (lewa strona).

Old March 17th, 2005, 12:02 PM   #11
artoor
Registered User

artoor's Avatar

Likes (Received): 50

Dzisiaj rano lot ATR-em do Berlina został odwołany.
Może ekipa techniczna nie zdążyła zacerować podartych
zasłonek?
artoor no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2005, 01:57 PM   #12
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

Quote:
Originally Posted by artoor
Dzisiaj rano lot ATR-em do Berlina został odwołany.
Może ekipa techniczna nie zdążyła zacerować podartych
zasłonek?
Z tego, co wiem, polecial zamiast niego 737-400. Takze chyba ktos zaczyna sie uczyc na wlasnych bledach...
Old March 17th, 2005, 06:42 PM   #13
rafael
- -

@WuMike
Rozmawiałem dzisiaj o tym Varigowym 767-300, być może uda się aby samolot ten został u nas na znacznie dłużej, a jeśli nie ten, to może inny. Nasze B767-200 mają już bardzo duże naloty, a niedługo kończy im się umowa leasingowa, zamiast ją przedłużać, mamy chytry plan aby zostawić banki z tym złomem, a samemu pozyskać samolot lub samoloty z innych źródeł. Jeżeli negocjacje się powiodą, Varigowy samolot może zostać tutaj nawet na 2 - 3 lata, do czasu kiedy być może będą już nowe samoloty długodystansowe.

Na razie to jeszcze nic pewnego, ale są duże szanse, że pomysł ten może nam się udać. Nie sądzę by ktokolwiek z przedstawicielstw międzynarodowych instytucji finansowych czytał to forum po polsku, dlatego zamieszczam tą informację. Proszę jednak o nie publikowanie tego jeszcze na forach o tematyce typowo lotniczej, bo tam mogą się trafić różne osoby.

Old March 17th, 2005, 09:28 PM   #14
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

@Rafael

Super wiesci. Widze, ze cos sie jednak dzieje dobrego w Waszej firmie. Rzeczywiscie, 767-200 to juz praktycznie "latajace trumny" Oczywiscie przesadzam ale tak, jak mowisz, maja one tyle wylatanych godzin, co stary Rosjanin wypitych flaszek he he
Mam nadzieje, ze flota urosnie do 6-7 samolotow longhaul, no i w koncu zaczna sie pojawiac nowe trasy. Szczegolnie azjatyckie!

Nie wiesz moze, czy sa plany odswiezenia wnetrz "duzych benkow"? Stan foteli, a w szczegolnosci wystroj business class wyglada prawie jak jakis relikt ery paleozoicznej. Niedawno British Airways robili male "refurbishment" swoich 767 i 757. Nie wiem, czy wstawili ekrany z IFE w klasie ekonomicznej ale na pewno sporo sie poprawilo.

Ja ze swej strony zapewniam, ze siedzial cicho w tej sprawie
Old March 18th, 2005, 08:11 AM   #15
rafael
- -

B767 mają na dzień dzisiejszy nalatane odpowiednio:

SP-LOA - 74,597HRS 9,665CYC
SP-LOB - 73,324HRS 9,559CYC
SP-LPA - 67,160HRS 8,936CYC
SP-LPB - 46,726HRS 6,222CYC
SP-LPC - 37,261HRS 4,619CYC

Varigowy PP-VOK jest z 1990 roku i ma nalot ok. 60,000HRS. Nie jest to może znaczna różnica, ale zawsze pewna, a dodatkowo samolot ten umożliwiłby sprawne pozbycie się najstarszych B767. Istnieje tylko pewien problem, gdyż aby VOK mógł zostać tutaj na dłużej, musi przejść bardzo zaawansowany przegląd i trzeba odpowiednio zmienić harmonogramy, aby starczyło czasu i mocy przerobowych. Nie wiadomo też jeszcze jak ich program obsługi różni się od naszego. Być może lepiej zlecić wykonanie przeglądu od razu, w Brazylii? To się jeszcze okaże.
Realny termin pozbycia się 200tek to koniec roku lub początek przyszłego.

Nic nie wiem aby w najbliższym czasie zapowiadało się jakieś odmładzanie wnętrza, może ten artykuł coś pomoże, ale nie sądzę. Pokrycia foteli zmieniane są w miarę na bieżąco, ale różnica jest prawie żadna, a wzór stały od lat.

Wnętrze Variga wygląda niemal identycznie jak naszych:
http://www.airliners.net/open.file?i...=570674&size=L

Co ciekawe, samolot jest w okazjonalnym malowaniu na 500 lecie Brazylii:
http://www.airliners.net/open.file?i...=761601&size=L

EDIT: Przemianę wnętrza przechodził na razie tylko B737 SP-LKE:
http://www.airliners.net/open.file?i...=711369&size=L

Last edited by rafael; March 18th, 2005 at 08:18 AM.
Old March 18th, 2005, 03:45 PM   #16
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

Spore naloty obu 767-200. No ale nie ma sie co dziwic. Sa najstarsze
Mam nadzieje, ze artykul jednak troche pomoze. Radzilbym takze, zeby klase biznesowa nieco uatrakcyjnic - flat beds, IFE, skorzane fotele. W koncu na takich pax'ach najwiecej sie zarabia i trzeba im stworzyc komfortowe warunki w kabinie.

PS. Jeszcze jedno pytanie Rafael: wiesz cos moze o parze Boeingow 737-800, na ktore LOT zlozyl zamowienie ladnych kilka lat temu?? Czy ten kontrakt juz jest nieaktualny??

Last edited by WuMike; March 18th, 2005 at 03:56 PM.
WuMike no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2005, 02:00 AM   #17
rafael
- -

Quote:
PS. Jeszcze jedno pytanie Rafael: wiesz cos moze o parze Boeingow 737-800, na ktore LOT zlozyl zamowienie ladnych kilka lat temu?? Czy ten kontrakt juz jest nieaktualny??
Zamówienie to było w 1996 roku, czyli na długo przed moim przyjściem do LOTu. Nie znam szczegółów, ale kontrakt został anulowany, a na samoloty znalazł się inny chętny. Być może pozostawiono opcję, że do zamówienia wróci się w przyszłości? Ostatnio B737-800 były planowane jako uzupełnienie floty średniego zasięgu Embraerów 170 i 190. Jednak po ostatnich zagraniach z Airbusem, szanse na to są małe.

Nie chcę krakać, ale nieoficjalne pogłoski mówią, że jako flota dalekiego zasięgu, wybrany zostanie Airbus. Wielce "pomocny" w wyborze ponoć okazał się pan prezydent.

Old March 19th, 2005, 02:47 AM   #18
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

A co ma pan prezydent do tego? Niech tylko zamoczy w tym cokolwiek, to mam nadzieje, ze beknie sobie mocno. Niech sie nie wtraca. Wybor ma byc czysto ekonomiczny, a jego brudne paluchy niech wyladuja lepiej u kogos w ....
Sorry, ponioslo mnie ale jak slysze takie kwiatki, to lekko mi adrenalina skacze zawsze
Pan prezydent... juz niedlugo na szczescie...
Old March 19th, 2005, 03:27 AM   #19
Deadeye
BANNED

Deadeye's Avatar

Likes (Received): 18

Nie bylo by najlepiej sprzedac LOTa do Lufthansy? Na takich samych zasadach jak teraz Swiss zostanie przejeta przez Lufthanse, to znaczy ze firma LOT by dalej egzystowala jako polska linia ze swoim hubem w Warszawie tylko zarzadzana przez Lufthanse. Przeciesz juz dzisial jest LOT mocno powiazany z Lufthansa przez Star Alliance.
Jakos mi sie niechce wierzyc ze linia wielkosci LOTu bendzie umiala sie sama utrzymac na coraz bardziej trudniejszym rynku.
Deadeye no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2005, 01:11 PM   #20
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

Moim zdaniem nie. Tu nie chodzi o to, ze LOT jest mala firma, ktora lata garstka ludzi, tylko o to, ze to przedsiebiorstwo jest zarzadzane przez takich ludzi, jak terazniejszy prezes. Uwierz mi - dobry manager, bez ukladow potrafilby postawic LOT na nogi w ciagu kilku lat. Mysle, ze Rafael zgodzi sie ze mna w tej kwestii.
Jezeli, tak jak proponujesz, LOT bylby czescia LH, skonczyloby sie na tym, ze zostalibysmy praktycznie dostarczycielem pasazerow do hub'ow we Frankfurcie i Monachium. A TO JEST BEZ SENSU! Zreszta, czytajac kilka wypowiedzi o Swissie, pracownicy boja sie, ze hub w Zurychu straci swoja pozycje i wage.
Kolejny kontrargument - CSA Czech Airlines. Maja niewiele wiecej samolotow typu 737, a siatka polaczen imponujaca, zyski rowniez. To dlaczego dobrze zarzadzany, sprywatyzowany LOT nie moglby miec co najmniej takiej samej pozycji w Europie?
Szkoda tylko, ze zawsze jakis pseudo autorytet w tej dziedzinie, typu pan prezydent, moze wtracic swoje trzy grosze i stwierdzic, ze Airbus jest lepszy niz Boeing, czy odwrotnie!! Zalosne doprawdy...

Reply

Tags
lot, lotnictwo

Thread Tools

Posting Rules