daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old January 5th, 2008, 03:53 PM   #1
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Likes (Received): 26

[Polska] Budowa dróg w latach 2007-2015 [opłaty = brig]

Stary wątek
http://www.skyscrapercity.com/showth...93654&page=100

Sponsored Links
Old January 5th, 2008, 04:02 PM   #2
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
Wyslalem bardzo uprzejmy list do Pana Maciejewskiego z GDDKiA i internetowego biura prasowego GDDKiA o dokladny spis tego co zaczna budowac w 2008, co jest budowane i kiedy to wszystko bedzie wybudowane. Wiem, mamy wlasna statystyke, ale chce sprawdzic jak to ma sie do planow centrali budowy drog
Ja za te ponad 110km sie nie obraze

Mogłeś zapytać czy chodzi o rozpoczynane przetargi czy rozpoczynane budowy
Old January 5th, 2008, 06:09 PM   #3
nsolak
xxxxxxxxxxx

nsolak's Avatar

Rzeczywiscie, ale szczerze mowiac nie licze na odpowiedz. Ale jak juz bedzie to kontakt wykorzystam do konca, i w nastepnym mailu sie spytam o niejasnosci.

Bo tak to juz jest z GDDKiA, ze nie odpowiadaja na wiekszosc maili, ale jak sie juz nawiaze kontakt to pozniej korespondencja idzie znacznie lepiej.

Poprosilem tez o osobne miejsce na statystyki o drogach na stronie GDDKiA i IBP, oraz o rzetelnosc, bo jej ostatnio na stronach centrali brakuje
nsolak no está en línea  
Old January 5th, 2008, 06:23 PM   #4
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Quote:
Rzeczywiscie, ale szczerze mowiac nie licze na odpowiedz. Ale jak juz bedzie to kontakt wykorzystam do konca, i w nastepnym mailu sie spytam o niejasnosci.

Bo tak to juz jest z GDDKiA, ze nie odpowiadaja na wiekszosc maili, ale jak sie juz nawiaze kontakt to pozniej korespondencja idzie znacznie lepiej.

Poprosilem tez o osobne miejsce na statystyki o drogach na stronie GDDKiA i IBP, oraz o rzetelnosc, bo jej ostatnio na stronach centrali brakuje
To ja trochę o GDDKiA napisze - kiedyś bardzo narzekałem na oddział w Poznaniu- jednak obecnie jestem w miłym szoku -bardzo szybkie i konkret odpowiedzi - czekam teraz na odpowiedź z centrali w sprawie A1 - węzeł Sośnica i S8 w Warszawie ,oraz z oddziału w Szczecinie w sprawie S10 - obw. Stargardu

Z centrali i ze Szczecina już kiedyś odpowiedzi uzyskałem więc może ....

Szczerze cały czas jestem za tym ze był ktoś na forum - oficjalnie z GDDKiA na forum - sam jestem za jakąś akcją mailową z naszej strony w tej sprawie
Old January 5th, 2008, 06:36 PM   #5
igorlan
אני חושב, משמע אני קיים

igorlan's Avatar

Likes (Received): 781

Ja służę pomocą w kontaktach z GDDKIA w Krakowie w razie czego.
Old January 5th, 2008, 08:54 PM   #6
dominobb
Registered User

Likes (Received): 5799

Quote:
Originally Posted by igorlan View Post

Jeśli się oferujesz, to chciałbym Cię wykorzystać.
Pisałem ostatnio do krakowskiej gdaczki w sprawie przetargu na wykonanie dokumentacji BDI (nowy przebieg DK52).

Z góry dziękuję.
dominobb no está en línea  
Old January 6th, 2008, 11:26 AM   #7
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 532

@ jarekles [post w poprzednim wątku]

A ja myślę, nie wdawając się w szczegóły tego, obcego mi przypadku, że to złe myślenie. Nie powinniśmy chcieć przekwalifikowania dróg z miejskich, gminnyczh czy wojewódzkich na krajowe, tylko 10x większych budżetów lokalnych na drogi i wolną rękę w dysponowaniu nimi. Tak by decyzje były jak najbliżej ludzi, jak najdalej od centrali. Choć to tylko moje zdanie.

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea  
Old January 7th, 2008, 03:18 PM   #8
YAMATO
Registered User

YAMATO's Avatar

Likes (Received): 3

Drogi trzeba budować 20-kilometrowymi odcinkami
Agnieszka Stefańska,
Rząd ma pomysł, jak sprawniej budować drogi. Chce przydzielać kontrakty na krótkie, ok. dwudziestokilometrowe odcinki. Mniejsze firmy zacierają ręce, giganci kręcą nosem
autor zdjęcia: Dariusz Majgier
źródło: Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita

* Kolejna nadzieja na tanie polskie drogi

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada rewolucję budzącą kontrowersje na rynku. – Kontrakty będziemy dzielić na małe ok. 20-km odcinki – zapowiada Zbigniew Kotlarek, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. Twierdzi, że GDDK przetestowała już to rozwiązanie, budując między innymi autostradę A2 między Koninem a Strykowem. Podzielono 105-kilometrowy odcinek na pięć mniejszych. Budowę wszystkich udało się zakończyć w ciągu 22 miesięcy. Cieszą się z tego małe firmy.

– Popieramy ten pomysł Generalnej Dyrekcji, od dawna to właśnie postulowaliśmy – mówi Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. – Skorzystają na tym przede wszystkim mniejsze firmy, głównie z polskim kapitałem. Będą mogły zdobyć doświadczenie i referencje wymagane np. przez kontrahentów poza granicami naszego kraju – dodaje.

Do tej pory głównymi graczami na rynku było pięć dużych firm budowlanych – Budimex-Dromex, Strabag, Kirchner, Skanska i WPRD. To one na przestrzeni kilku ostatnich lat brały najwięcej zleceń. I to im najbardziej nie na rękę jest dzielenie inwestycji na mniejsze odcinki.

– Dzielenie budowy na mniejsze odcinki nie zawsze jest ekonomicznie opłacalne dla zamawiającego – mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu-Dromeksu. – Im dłuższy odcinek drogi buduje jedna firma, tym mniejszy koszt budowy 1 km – wyjaśnia.

Drogowcy chcą też obniżyć wymagania stawiane firmom startującym w przetargach, przyspieszyć procedurę wyboru kontrahentów – wszystko, by zrealizować ambitny plan budowy sieci dróg ekspresowych i autostrad.– Nasz budżet na ten rok wynosi ponad 20 mld zł. To dwukrotnie więcej, niż mieliśmy do dyspozycji w 2007 r. – mówi Zbigniew Kotlarek.

Na prace przygotowawcze ma zostać wydane 1,9 mld zł, o 600 mln zł więcej niż w 2006 r. W ciągu roku GDDKiA chce przygotować do budowy ponad 625 km dróg. Nawet jeżeli doinwestowanemu i rozbudowanemu urzędowi się to uda – problemy mogą jak zwykle pojawić się w momencie wyboru wykonawców. Praktyką są niestety liczne odwołania od wyników przetargów. To sprawia, że wybór wykonawcy od momentu otwarcia kopert może trwać i rok. – Przygotowaliśmy projekt nowych przepisów, które skrócą ten czas do trzech miesięcy – wyjaśnia Zbigniew Kotlarek.

Plany urzędu przewidują też większe złagodzenie warunków stawianych przyszłym kontrahentom. Pierwsza liberalizacja przepisów nastąpiła na początku 2007 r. Dzięki temu do przetargów zaczęły stawać i mniejsze firmy. Wraz z ich pojawieniem się udało się obniżyć koszty budowy – składane przez nich kosztorysy były dużo niższe niż oferty głównych graczy od lat obecnych na rynku.

Teraz Generalna Dyrekcja liczy na dalszy spadek lub przynajmniej na zahamowanie wzrostu kosztów budowy. Wtedy zdaniem władz sekcji krajowej drogownictwa NSZZ „Solidarność” te wymagania mogłyby być jeszcze niższe.

W 2007 roku nasz rząd wybudował tylko ok. 7,7 km autostrad. W tym roku będzie podobnie. Ok. 100 km odda prywatna firma.

Źródło : Rzeczpospolita
YAMATO no está en línea  
Old January 7th, 2008, 03:48 PM   #9
pietreck
Registered User

Quote:
Originally Posted by YAMATO View Post
W 2007 roku nasz rząd wybudował tylko ok. 7,7 km autostrad. W tym roku będzie podobnie. Ok. 100 km odda prywatna firma.
To znaczy że co? Rząd osobiście powinien wsiąść na koparki i spychacze i budować autostrady w 20 osób? Nie rozumiem tej Pani..
A dlaczego w artykule nie ma ani słowa o drogach ekspresowych? Czy może dlatego, że wtedy ta statystyka nie wyglądałaby tak jak sobie Pani umyśliła na wstępie? Co za tendencyjność..
pietreck no está en línea  
Old January 7th, 2008, 05:08 PM   #10
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Jak bym nie liczył to 7 km wybudowanych autostrad przez rząd nie widze - będzie troche więcej cała A4 Zgorzelec - Krzyżowa i prawie 2 km A2 koło Strykowa
Old January 7th, 2008, 05:17 PM   #11
krzyzk
Registered User

krzyzk's Avatar

Likes (Received): 0

I jeszcze A4 Kraków- Szarów i oczywiście pozostała część A1, tzn. że trochę się tego nazbiera;]

Last edited by krzyzk; January 7th, 2008 at 05:19 PM. Reason: Oczywiście Kraków - Szarów *
krzyzk no está en línea  
Old January 7th, 2008, 05:20 PM   #12
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Quote:
Originally Posted by krzyzk View Post
I jeszcze A4 Kraków- Stryków i oczywiście pozostała część A1, tzn. że trochę się tego nazbiera;]
A4 Kraków - Szarów zostanie zakończona w roku 09 (chyba marzec) - a A1 buduje GTC a nie rząd
Old January 7th, 2008, 05:35 PM   #13
igorlan
אני חושב, משמע אני קיים

igorlan's Avatar

Likes (Received): 781

Quote:
Originally Posted by dominobb View Post
Jeśli się oferujesz, to chciałbym Cię wykorzystać.
Pisałem ostatnio do krakowskiej gdaczki w sprawie przetargu na wykonanie dokumentacji BDI (nowy przebieg DK52).

Z góry dziękuję.
Ok, skrobnę do Pani Chacagi w wolnej chwili.
Old January 7th, 2008, 08:49 PM   #14
dominobb
Registered User

Likes (Received): 5799

Quote:
Ok, skrobnę do Pani Chacagi w wolnej chwili.
tez pisalem wlasnie pare tyg. temu do p. Chacagi, ale niestety nie dostalem odpowiedzi...
dominobb no está en línea  
Old January 8th, 2008, 02:15 PM   #15
km4
Registered User

km4's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:

a jestes w stanie uzyskac info co z WOK ?
Old January 8th, 2008, 05:00 PM   #16
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Euro 2012 - drogowa strategia

Do Euro 2012 pozostało 1613 dni. Na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych trwa zaawansowany proces inwestycyjny. Na autostradach, trwa opracowanie dokumentacji środowiskowych dla odcinka o długości 56 km, gotowe są już wszystkie decyzje lokalizacyjne, trwa przygotowanie projektów budowlanych dla 313 km, 484 km to długość odcinków autostradowych dla których toczą się postępowania przetargowe lub negocjacje PPP. Prace budowlane trwają na 197 km, natomiast długość istniejących autostrad to 674 km. W przypadku dróg ekspresowych te wartości kształtują się następująco: dokumentacja środowiskowa 1787 km, lokalizacyjna 522 km, projekty budowlane 349 km, przetargi 79 km, w budowie jest 282 km, a istniejących dróg ekspresowych jest 317 km. Poniżej po raz kolejny prezentujemy drogową strategię Euro 2012:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje program budowy dróg i autostrad na lata 2008-2012, przyjęty przez Radę Ministrów.
Program opracowano m. in. z myślą o planowanych na 2012 r. rozgrywkach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Do tego czasu w całości powstać mają dwie autostrady: Al z Gdańska do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Gorzyczkach oraz A4 spod polsko-niemieckiej granicy w Jędrzychowicach do polsko-ukraińskiej w Korczowej wraz z łącznikiem A18 z Olszyny.

W przygotowaniu jest również budowa dwóch odcinków autostrady A2: Świecko-Nowy Tomyśl oraz Stryków-Warszawa, które wraz z istniejącym już odcinkiem połączą stolicę z granicą polsko-niemiecką. Budowę ostatniego etapu tej autostrady z Warszawy do granicy z Białorusią — decyzją Rady Ministrów — przesunięto na okres po roku 2012.

Plan przewiduje też budowę dróg ekspresowych, umożliwiających komunikację między miastami, w których odbywać będą się mecze. Na liście priorytetów znajdują się m. in. trasy S-7 z Gdańska do Warszawy, a dalej do Krakowa oraz S-8 między Wrocławiem, Łodzią, Warszawą i Białymstokiem. Dojazd z Gdańska do Poznania ułatwić ma planowana trasa S-5, która na północy rozpoczynać będzie się łącznikiem z autostradą Al, dalej pobiegnie przez Bydgoszcz do stolicy Wielkopolski. Poprzednia Rada Ministrów założyła ponadto, że do 2012 r. powstać powinien też odcinek S5 z Poznania do Wrocławia.

Strategiczna dla komunikacji z Ukrainą, która będzie współgospodarzem Euro 2012, staje się budowa trasy S-17 z Warszawy do Lublina. Do mistrzostw musi zakończyć się budowa S-l 7 do węzła w Piaskach. Dalszy jej odcinek do przejścia w Hrebennem wpisano na listę projektów rezerwowych, podobnie jak fragment trasy S-12 z Piasków do przejścia w Dorohusku. Ruch transgraniczny mają usprawnić także drogi: S-69 z polsko-słowackiego przejścia w Zwardoniu do Bielska-Białej, fragment S-1 z polsko-czeskiego przejścia w Cieszynie do autostrady Al oraz fragment S-3 z polsko-czeskiego przejścia w Lubawce do węzła z autostradą A4 pod Legnicą. Do 2012 r. powstać ma też drugi odcinek S-3 ze Szczecina do Zielonej Góry.

Realizację programu na lata 2008-2012 oszacowano na 121 mld złotych. By realne stało się jego urzeczywistnienie za tę kwotę, wymagane jest ustabilizowanie cen materiałów budowlanych oraz kosztów prac wykonawczych. Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu konkurencji na polskim rynku budowlanym wobec pojawienia się firm z innych państw. Do budowy polskich dróg Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zachęcała m.in. podczas Międzynarodowego Kongresu Drogowego w Paryżu. Dzięki temu zainteresowanie polskim rynkiem wykazują firmy nie tylko europejskie, ale również amerykańskie, chińskie czy południowokoreańskie.

Na bieżąco postęp na wszystkich odcinkach autostrad i dróg ekspresowych istotnych z punktu widzenia Euro 2012 w specjalnym serwisie internetowym – www.droginaeuro.pl

Źródło:www.gddkia.gov.pl
Old January 8th, 2008, 10:29 PM   #17
De_Tal
Registered User

Likes (Received): 0

Interesująca wydaje się być ta strona droginaeuro.pl Znajdę trochę czasu to zbadam ją dogłębnie
De_Tal no está en línea  
Old January 8th, 2008, 10:33 PM   #18
Patryjota
DROGI TO MOJA PASJA

Patryjota's Avatar

Quote:

Domyślam się że zostałeś olany przez GDDKiA - może za trudne pytanie było :P - mi centrala od piątku jeszcze nie odpisała co z przetargami na S8 w Wa-wie i A1 - węzeł Sośnica
Old January 9th, 2008, 06:29 PM   #19
Paul
Ĺ Ř Ć

Paul's Avatar

Z wczorajszego WSJ:

Paul no está en línea  
Old January 9th, 2008, 06:35 PM   #20
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 17462

Trochę zaniżyli łączną ilość dróg ekspresowych i autostrad w tym artykule
Luki_SL no está en línea  

Closed Thread

Tags
autostrada-a1, autostrada-a2, autostrada-a4, droga ekspresowa, drogi, euro 2012, polskie drogi, s17, s19

Thread Tools

Posting Rules