search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 17th, 2017, 12:11 PM   #9561
jdarski
Registered User

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by hrabia_Tom View Post
Jaki przepis mówi, że na trzypasmowej drodze należy jechać prawym pasem?
Pytanie wynika z niewiedzy a nie chęci trollowania czy złośliwości.

Często korzystam ze środkowego pasa ponieważ prawym pasem jadą zawalidrogi znacznie poniżej prędkości, którą uznaję za komfortową (czyli poniżej górnej granicy prędkości na danej drodze).

Mam jeździć slalomem?
Lewy pas służy do wyprzedzania, zgadzam się. Do czego zatem jest środkowy na drodze trzypasmowej?
Art. 16 ust. 4 Ustawy prawo o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

notdot, kklisek liked this post
jdarski no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 17th, 2017, 12:19 PM   #9562
mati_uszek
Registered User

Likes (Received): 82

Quote:
Originally Posted by hrabia_Tom View Post
Jaki przepis mówi, że na trzypasmowej drodze należy jechać prawym pasem?
Pytanie wynika z niewiedzy a nie chęci trollowania czy złośliwości.

Często korzystam ze środkowego pasa ponieważ prawym pasem jadą zawalidrogi znacznie poniżej prędkości, którą uznaję za komfortową (czyli poniżej górnej granicy prędkości na danej drodze).

Mam jeździć slalomem?
Lewy pas służy do wyprzedzania, zgadzam się. Do czego zatem jest środkowy na drodze trzypasmowej?
PoRD
Art 16. 4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. (...)

Nikt Ci nie każe jechać slalomem. Jeżeli wyprzedzasz kolumnę wolniej jadących pojazdów, nie musisz pomiędzy nimi za każdym razem wbijać na prawy pas (choćby po to, żeby zachować bezpieczną odległość i nie zajeżdżać drogi). Tutaj bardziej chodzi o jazdę środkowym pasem, kiedy prawy jest wolny.

Przy dużym ruchu można z kolei kilometrami jechać poza prawym pasem zgodnie z przepisami. Ostatnie zdanie nie odnosi się do interpretacji "tych lepszych", którzy chcieliby móc jechać 200 km/h lewym pasem nawet gdy natężenie ruchu jest bliskie tworzenia się korka.
mati_uszek no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 12:30 PM   #9563
ggrafik
Registered User

ggrafik's Avatar

Likes (Received): 1868

Do tego samego. Ruch prawostronny obliguje nas do jazdy prawą stroną (choć nie jest to coś uniwersalnego na świecie - polecam US, gdzie na 5 pasach wszyscy jadą jednostajnie 50).

Świetnie wygląda to też na trasie Sosnowiec - Katowice Prawym pasem można jako jedynym rozwinąć pełną prędkość jaka obowiązuje na drodze S - bo prawie zawsze jest pusty

LaPlagne liked this post
ggrafik no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 01:33 PM   #9564
wojkos
Registered User

Likes (Received): 139

Quote:
Originally Posted by ggrafik View Post
polecam US, gdzie na 5 pasach wszyscy jadą jednostajnie 50)
Jeżeli różnica prędkości pomiędzy pasami jest niewielka, to dosyć łatwo jest można zmieniać pasy. Przy znacznych różnicach w prędkości (nie zawsze lewy to ten najszybszy) tak jak w Polsce i niewielkim doświadczeniu kierowców w jeździe po drogach szerszych niż dwa pasy, to jazda środkowym pasem wydaje się być najwygodniejsza.
Do prawej strony nie zachęca też budowa niektórych węzłów gdzie prawy pas zamienia się na pas do skrętu w prawo. Po prostu środkowym można przejechać znacznie dłuższy odcinek bez wymuszonej zmiany pasa.
Oliwy do ognia dolewają jeszcze nawigacje krzyczące 5 km przed węzłem komunikaty typu "Trzymaj się lewej strony!".
wojkos no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 04:07 PM   #9565
Zachu.
Registered User

Quote:
Originally Posted by wojkos View Post
Oliwy do ognia dolewają jeszcze nawigacje krzyczące 5 km przed węzłem komunikaty typu "Trzymaj się lewej strony!".
Najlepiej zwalić winę na to czego się nie zna.
Moja kulturalnie informuje kilometr prze, następnie sto metrów na takich drogach i gdzie "trzymaj się lewej"? W aglomeracjach to są takie węzły ale nie w polu.

Temat budowy się mocno wyczerpał
Zachu. no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 05:02 PM   #9566
wn2007
Registered User

Likes (Received): 57

Quote:
Originally Posted by Zachu. View Post
Moja kulturalnie informuje kilometr prze, następnie sto metrów na takich drogach i gdzie "trzymaj się lewej"? W aglomeracjach to są takie węzły ale nie w polu.

Temat budowy się mocno wyczerpał
Przepisy i oznakowanie jezdni wielopasmowych są pełne sprzeczności. Należy zakreskować środkowy i lewy pas na S7, postawić pachołki i zostawić na razie tylko prawy pas do czasu uporządkowania przepisów. Na jednym pasie zasady ruchu są bardzo jasne, a i bezpieczeństwo większe.
wn2007 no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 05:27 PM   #9567
kozl
Registered User

Likes (Received): 1260

No i wreszcie udało Mi się znaleźć powód i czas żeby pojechać nowym mostem
Przekonany o tym że jadę funkiel nówką się cieszyłem jak dziecko a tu kurcze goście coś na środku naprawiają
Dobra bez żartów pewnie kończą budować Więc jeszcze chwilka do zakończenia inwestycji została chyba jednak

Czytam ostatnie wpisy i zwątpiłem....
To jest proste Jedziemy prawą stroną.
Jak wyprzedzamy jedziemy pasem po lewej od wyprzedzanego. jak kończymy wyprzedzanie zjeżdżamy na prawy pas....

Patologią naszych dróg są mistrzowie lewego pasa.
Na A1 kocham po prostu to że prawy pas wyprzedza lewy....
No bo mistrzowie nie zjadą na prawą tylko snują się lewym.
Podziwiam to za każdym razem jak tam jadę.
Czasem będąc na prawym człowiek sie czuje tak z lekka nieswojo.
Oczywiście zaraz szybcy i sprytnie próbują wbić na szybszy pas
A potem się widzi złom po poboczach i sie człowiek zastanawia jak im się to udało na prostej drodze.

Nie ma wygodniej.
Nie ma bo tylko 500m przerwy między autami.
Takie tłumaczenia to w Niemczech jak jedziecie 200+ i 500m robicie poniżej 10 sekund. A i tak w takiej jeździe oni grzecznie schodzą na środkowy bądź prawy jeśli tylko jest pusty!!!!!
Z tym że tam za bycie mistrzem lewego płaci się sporo ojro.

Quote:
Originally Posted by mati_uszek View Post

Nikt Ci nie każe jechać slalomem. Jeżeli wyprzedzasz kolumnę wolniej jadących pojazdów, nie musisz pomiędzy nimi za każdym razem wbijać na prawy pas (choćby po to, żeby zachować bezpieczną odległość i nie zajeżdżać drogi). Tutaj bardziej chodzi o jazdę środkowym pasem, kiedy prawy jest wolny.
Ostrożnie z takimi radami.
Większość jak widzi na horyzoncie majaczący punkt to nie zmieni pasa. Jeszcze jak jadą to 140 to ok ale jak jedzie taki baran 120...
I jedzie lewym pasem. 300 400m.... A potem zdziwienie że korki się robią.

Quote:
Przy dużym ruchu można z kolei kilometrami jechać poza prawym pasem zgodnie z przepisami.
Nie wiem co rozumiesz przez kilometrami ale takie cuda niezmiernie rzadko się zdarzają i niestety nieraz jest to tak że wtedy zaczyna lewy pas zwalniać bo jeden wyprzedza z prędkością 140 ale kilku takich co uważają ze na 200m nie ma sensu sie chować jadą 110-120 i blokują...

Jest jeszcze taka uwaga. Jak widzicie ze ktoś jadący woniej nieraz słabszym autem zjeżdża i robi miejsce szybszym to jak dojedzie do tira to do cholery wpuście go a nie zmuszajcie do zwolnienia do 90.
Wystarczy zdjąć nogę z gazu mrugnąć a on za 5s wyprzedzi zawalidrogę i pojedziecie swoje.
Przez to że nagminnym jest blokowanie na prawym pasie wszyscy potem jadą na wszelki wypadek lewym i jest jak jest.

zeralda, mackal, vutik, Karput, lyncz and 3 others liked this post
kozl no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 09:31 PM   #9568
city runner
Registered User

city runner's Avatar

Likes (Received): 748

U mnie w pracy koleś dostał w Niemczech bilecik 500€, ale nie za to że leciał lewym pasem, a leciał ... a za to że siedzial na zderzaku innym ...
Wcale tez nie jest tak że za Odrą nagminnie trzymaja sie prawego pasa ... choc różnica z PL jest bardzo wyrazna, to zdarzają się też Ci pilnujacy lewego pasa, nawet zdarzają sie ponaglenia swiatlami... co wydawalo sie do niedawna standardem wschodnioeuropejskim...

JIMEK
city runner no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 10:20 PM   #9569
kris_
Registered User

Likes (Received): 17

Ja w zeszłym roku jechałem właśnie A1 od Łodzi do Torunia, wakacje, w miarę wcześnie, droga prawie pusta na horyzoncie mistrz lewego pasa poza nim pusto, dojeżdżam do delikwenta, jadę za nim kilka sekund, brak reakcji, mrugam, trąbie, brak reakcji, no to wyprzedzam prawym. Gość na niemieckich blachach.
kris_ no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 10:33 PM   #9570
Agusia
d(*_*)b ~{|KR|)

Agusia's Avatar

Likes (Received): 15106

Tak tylko powiem, że dzisiaj wieczorem droga całkowicie pusta.
Os. Piastów - Nowy Bieżanów po S7: 16 minut.

Nie mogę się przyzwyczaić...
S7 Wschodnia obwodnica Krakowa
A1 Stryków - Tuszyn (ostatni).
Wszystkie schematy tutaj.
Agusia no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 11:25 PM   #9571
Zyzio
Registered User

Zyzio's Avatar

Likes (Received): 3556

...to jedź przez Proszówki i nie marudź tutaj
Old July 18th, 2017, 12:50 AM   #9572
kozl
Registered User

Likes (Received): 1260

Za to na półłanki masakra Dobrze ze jechałem rowerem.

@city runner mruganie a i owszem. Ale to raczej przy większych prędkościach się spotkałem i nawet policja to stosowała. Ja sobie spokojnie 200 a oni bezczelnie mi mrugają... Kilka sekund później ich nie było jakby jechał 50

Nie twierdze że tam wszyscy idealni ale różnica jest kolosalna. Zmęczenie jazdą również. Zawsze te km od granicy do KRK mnie wielokrotnie bardziej meczą niż prawie dwa razy dłuższy dystans tam

@kris_ ja troszkę jeździłem na szwajcarskich.... Robi to ze mnie szwajcara?
kozl no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 09:02 AM   #9573
wojkos
Registered User

Likes (Received): 139

Quote:
Moja kulturalnie informuje kilometr prze, następnie sto metrów na takich drogach i gdzie "trzymaj się lewej"?
Np. NaviExpert na każdym węźle daje komunikat: trzymaj się lewej lub prawej strony. Dla bardziej dociekliwych jest wyświetlany plan pasów.

Quote:
W aglomeracjach to są takie węzły ale nie w polu.
Mówimy o obwodnicy, czyli właśnie o aglomerecji.
wojkos no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 09:22 AM   #9574
Zwykły Człowiek
Registered User

Likes (Received): 5

Witam,

Czy mógłbym spytać jak wygląda sytuacja z wjazdem na WOK od strony DK79?
Warto wjeżdżać od ul. Igołomskiej poza godzinami szczytu, czy ze względu na remont powyższej lepiej pojechać po staremu DW 768 i na autostradę przed Brzeskiem?
Zwykły Człowiek no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 10:20 AM   #9575
soforo
Registered User

Likes (Received): 214

Generalnie na Igołomskiej jedzie się płynnie. Bywa, że zatrzymają ruch, np. przy manewrach ciężarówek z budowy, ale trwa to chwilkę. Jazda oboma pasami.
soforo no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 11:16 AM   #9576
mati_uszek
Registered User

Likes (Received): 82

Quote:
Originally Posted by kozl View Post
(..)
Ostrożnie z takimi radami.
Większość jak widzi na horyzoncie majaczący punkt to nie zmieni pasa. Jeszcze jak jadą to 140 to ok ale jak jedzie taki baran 120...
I jedzie lewym pasem. 300 400m.... A potem zdziwienie że korki się robią.
(..)
Nie wiem co rozumiesz przez kilometrami ale takie cuda niezmiernie rzadko się zdarzają i niestety nieraz jest to tak że wtedy zaczyna lewy pas zwalniać bo jeden wyprzedza z prędkością 140 ale kilku takich co uważają ze na 200m nie ma sensu sie chować jadą 110-120 i blokują...
Wyjaśnię bez zbędnego cytowania, ponieważ z Tobą to do niczego dobrego nie prowadzi. Zazwyczaj roztrząsasz każde słowo, a w tym wypadku zdajesz się nie rozumieć ich znaczenia.

Przez kolumnę rozumiem sytuację, w której po prawym pasie jadą samochody w odległościach, które wykluczają wjazd pomiędzy nie bez zachowania bezpiecznego odstępu i zajechania drogi. Oczywiście te samochody jadą wyraźnie poniżej prędkości dopuszczalnej, ponieważ za jadącymi z prędkością dopuszczalną po prostu trzeba się ustawić w bezpiecznej odległości.

Co do takiej jazdy kilometrami, to wyraźnie napisałem, że chodzi o duże natężenie ruchu. Naprawdę duże: wszystkie pasy ciasno wypełnione, a na skrajnym lewym kolumna 130 km/h po horyzont i na wszystkich pasach czasami spowolnienia lub w ogóle coś w kierunku korka. W Polsce rzeczywiście tak jest rzadko, ale będzie coraz częściej. Jestem świeżo po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów autostradami w krajach bardziej od nas cywilizowanych. Inna kultura jazdy; tak to powinno wyglądać. Podstawa to zachowanie bezpiecznych odległości. Bezcenny jest w Niemczech widok kolumny wypasionych BMW, Audi itp., które zwalniają do 120 na ograniczeniu i lewym pasem, jadąc w bezpiecznych odległościach, wyprzedzają tych jadących 100 na prawym pasie.

W Polsce to wygląda znacznie gorzej. Wina leży zarówno po stronie miszczów lewego pasa (blokujących), jak i dupków lewego pasa (jadących zbyt szybko, nie zachowujących bezpiecznej odległości i mrugających długimi). Muszą jeszcze przejść z dwa pokolenia, żeby to się zmieniło.

Osobiście zawsze zjeżdżam na prawy pas, kiedy to tylko możliwe. Bardzo tego pilnuję. Jednocześnie nigdy nie jadę 5 m za wolniejszym samochodem na lewym pasie, wywierając niezdrową presję. Nic się nie stanie, jeżeli go przepuszczę. I innym też tak polecam.

EOT
mati_uszek no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 03:52 PM   #9578
loll
Registered User

Likes (Received): 9

Przyczepka chyba nie dala rady ladunkowi cegiel i tam odpoczywala
loll no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2017, 01:58 PM   #9579
Dakorn
Registered User

Likes (Received): 15

Coś z ustawieniem podświetlania do poprawki

OT: Szkoda, że nie działa BBcode. Zrobiłbym przeskalowanie.
Old July 19th, 2017, 03:10 PM   #9580
pepe72
Registered User

Likes (Received): 55

Quote:
Originally Posted by kubajj View Post
Kilka postów wyżej była o tym dyskusja. Odcinek Igołomska-Widoma jest w innym temacie, podlinkowanym przez zylx.
Może nie czytam tamtego wątku zbyt namiętnie ale nie pamiętam, by coś było pisane o S7 w Krakowie.
pepe72 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
droga ekspresowa, droga ekspresowa s7, ekspresówka-s7, kraków, obwodnica, s-7

Thread Tools

Posting Rules