search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 3rd, 2008, 11:07 PM   #21
igorlan
אני חושב, משמע אני קיים

igorlan's Avatar

Likes (Received): 747

Quote:
Originally Posted by Rusonaldo View Post
pisalem kilka razy do gdaki nie do MI ale tam siedzi beton (taki jak w pzpn) i do nich nic nie dociera oni wiedza swoje. (a dlaczego na A-1 maja byc inne znaki niz te tutaj??)
Mam nadzieję, że przy autostradach będą inne, bardziej czytelne przy większych prędkościach, natomiast przy małych przejsciach to co jest w zupełności wystarcza. Wracając do przedmiotu dyskusji to należy pamiętać, że obecne tablice były zaprojektowane grubo przed wejściem do Unii, więc przy konieczności zatrzymania się na przejściu taka tablica była wystarczająca, gdyż i tak nie zdążyłbyś się rozpędzić do takiej prędkości żeby nie móc odczytać całej jej zawartości. Oczywiście teraz w teorii jest inaczej gdyż pomimo braku konieczności zatrzymywania się do kontroli i tak musimy zwolnić gdyż przy kazdym przejściu jest ograniczenie prędkości, którego przestrzeganie zwiększy szanse na zapoznanie się z detalami tablicy.

Sponsored Links
Old August 3rd, 2008, 11:09 PM   #22
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by Piotrek_409 View Post
W Warszawie na al. Krakowskiej była sprawa oznakowania drogi nr 7 jako trasy na Katowice a nie jak do tej pory tylko na Wrocław
(...) jeśli droga (np.: wspomniana 7) formalnie jest na Wrocław
7->Kraków
8->Wrocław
Katowice = DK8+DK1

Quote:
Najbardziej intryguje mnie (i dlatego po części założyłem ten wątek) w jaki sposób nasi sąsiedzi np.: Niemcy, Czesi rozwiązali ustawowo sposób oznakowania.
Wiesz czy zgadujesz?

Quote:
Może powinni przyjąć zasadę, że na każdej bramie na autostradzie, ekspresówce czy GP niezależnie od formalnego kierunku drogi muszą znaleźć się kierunki na miasta wojewódźkie/ ew. ważne miasta do których można dojechać (nawet w pewnym momecie zbaczając z trasy) plus granice państwowe?
Polecam lekturę rozporządzenia MI w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, załącznik 1, część 6.

Na forum istnieją wątki ogólne:
Dlaczego skasowano mojego posta w dziale drogowym ->
Ogłoszono program budowy dróg ->
Odwołano ministra ->
Nie zaśmiecaj takimi sprawami wątków dotyczących poszczególnych inwestycji.

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).

Last edited by pmaciej7; August 3rd, 2008 at 11:35 PM.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 11:27 PM   #23
Piotrek_409
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Quote:Najbardziej intryguje mnie (i dlatego po części założyłem ten wątek) w jaki sposób nasi sąsiedzi np.: Niemcy, Czesi rozwiązali ustawowo sposób oznakowania.

Wiesz czy zgadujesz?
nie wiem i dlatego mnie to ciekawi, chyba logiczne?

dzieki za linka
Piotrek_409 no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 11:41 PM   #24
Piotrek_409
Registered User

Quote:
7->Kraków
8->Wrocław
Katowice = DK8+DK1
właśnie to miałem na myśli. Miejscowość kierunkowa, czyli np.: miasto wojewódzkie na 8 Wrocław. Formalnie wszystkie jest jak najbardziej ok i nie można mieć zarzutów. Problem jednak w tym, jak formalnie rozwiązać tę kwestię, żeby nie było powtórki z rozrywki np.:
*jak już powstanie trasa salomea - wolica i s7 będzie kierowała tylko na Wrocław a już nie na Katowice, granice czeską itp. (chociaż oczywiście tak będzie poprawnie)

*albo jak powstanie A2 od granicy do Poznania i s3 do Gorzowa ihipotetycznie ktoś zza Odry będzie chciał dojechać z Berlina do Wrocławia naszym systemem dróg. Najpierw A2, później S3 a na samym końcu kawałek A4. Czy na A2 na węźle z S3 znajdzie się chocież wzmianka o Wrocławiu? wątpie, Niemiec zobaczy co najwyżej mało znany i tajemniczy Gorzów czy Zieloną Górę.

Wydaje mi się, że w innych krajach mają to mądrzej rozwiązane. Oczywiście formalnie jest opcja, żeby dodac te informacje ("dopuszcza się") ale nie jest to system i takie rozwiązanie tym bardziej wprowadza w błąd.
Old August 3rd, 2008, 11:47 PM   #25
K3
Registered User

K3's Avatar

Likes (Received): 1853

Quote:
*albo jak powstanie A2 od granicy do Poznania i s3 do Gorzowa ihipotetycznie ktoś zza Odry będzie chciał dojechać z Berlina do Wrocławia naszym systemem dróg. Najpierw A2, później S3 a na samym końcu kawałek A4. Czy na A2 na węźle z S3 znajdzie się chocież wzmianka o Wrocławiu? wątpie, Niemiec zobaczy co najwyżej mało znany i tajemniczy Gorzów czy Zieloną Górę.
przecież z Berlina do Wrocławia jest jedna autostrada
jedzie się cały czas prosto....
K3 no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 11:48 PM   #26
Kleszczu
Registered User

Likes (Received): 20

Mam jeszcze jeden niechlubny przykład z Zachodniego Pomorza. Kikorze przy krajowej szóstce:

Zdjęcie z sierpnia 2007 -może przez ten czas to naprawili
Kleszczu no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 11:54 PM   #27
Piotrek_409
Registered User

Quote:
Quote:Originally Posted by Piotrek_409

przecież z Berlina do Wrocławia jest jedna autostrada
jedzie się cały czas prosto....
może przykład z lekka nietrafiony (sorry mało spałem), ale zamień sobie Berlin na np.: Kopenhage, Hamburg, ewentualnie miasto na północy Europy (przykład nawet będzie wkrótce bardziej aktualny) zakładamy, że ktoś wjeżdża do Polski a6 na wysokości Szczecina a chciałby dojechać np.: na mecz do Wrocławia... czy obecny system oznaczeń mu w tym pomoże?
Old August 4th, 2008, 12:07 AM   #28
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
hipotetycznie ktoś zza Odry będzie chciał dojechać z Berlina do Wrocławia naszym systemem dróg. Czy na A2 na węźle z S3 znajdzie się chocież wzmianka o Wrocławiu? wątpie, Niemiec zobaczy co najwyżej mało znany i tajemniczy Gorzów czy Zieloną Górę.
Kto by tak chciał jechać? Tylko skyscraperowiec, a oni mają wszystkie trasy opracowane, więc Gorzów i Zielona Góra nie stanowiłyby dla niego problemu.

Quote:
Wydaje mi się, że w innych krajach mają to mądrzej rozwiązane. Oczywiście formalnie jest opcja, żeby dodać te informacje ("dopuszcza się") ale nie jest to system i takie rozwiązanie tym bardziej wprowadza w błąd.
Ale Niemcy wcale nie mają tego oznakowanego w jakiś cudowny sposób umożliwiajacy jazdę niewiadomo gdzie. Jedziesz A9 od Berlina i kierują Cię na Leipzig München, po drodze dochodzą Hof i Nürnberg. Boczne kierunki Halle, Dresden, Frankfurt, Gera, Erfurt, Regensburg, Stuttgart, Salzburg, Innsbruck pojawiają się 15-20 km (2-3 zjazdy) przed skrzyżowaniami autostrad. Jadąc z Berlina nie znajdziesz drogowskazu na Stuttgart aż do chwili dojazdu w pobliże Kreuz Neufahrn koło Monachium.

Nieco inna sytuacja z kierunkami jest na Berliner Ringu, ale tam nie ma jednego docelowego kierunku. I też wjeżdżając na Ring od strony Szczecina nie wiesz którędy na Lipsk i Monachium, a którędy na Dortmund i Hannover czy bliższy, a leżący przy tej samej drodze Magdeburg.

Tak samo wreszcie z odległych krańców Niemiec nie kierują do Berlina, chyba że jest to bezpośrednie połączenie (A2 i A9); na innych autostradach informacje o Berlinie pojawiają się rzadko.

Uff, to tyle o Niemczech.

Odwołano ministra ->

Naprawdę ważne informacje do zamkniętych wątków można dodać (w dokładnie taki sposób).
Old August 4th, 2008, 12:21 AM   #29
Piotrek_409
Registered User

[I[IMG]http://www.*******************/europe/germany/images/s/germany-autobahn.jpg[/IMG]

to co mi się na pewno u nich podoba to informacja o kierunkach (np.: przed węzłami) dla różnych pasów osobno, czcionka, rozmiar + mimo wszystko trochę więcej logiki (nawet jeśli przepisy mają podobne)

na przykładowym zdjęciu informacja o węźle autostrady 5 i 3 (uwaga zdjęcie nie jest moje)

5 prowadzi od granicy Szwajcarskiej do Hesji (chyba do stolicy landu)
http://de.wikipedia.org/wiki/Bundesautobahn_5

3 od granicy z Holandią przez Dusseldorf, Norymbergę do granicy z Austrią
http://en.wikipedia.org/wiki/Bundesautobahn_3

jak widzimy na powyższym obrazku znalazło się miejsce na kierunek na Monachium, mimo, że żadna trasa formalnie tam nie prowadzi, tylko pewnie z doświadczenia wiadomo jak wielu kierowców tam zmierza. (taka troche analogia do tego Wrocławia przez Szczecin). Jest również Hannover.

warto również zauważyć oznakowanie portu lotniczego we Frankfurcie, pewnie na długo przed zjazdem o to powinni koniecznie zadbać u nas na a2, s2 czy s7/8
Old August 4th, 2008, 12:36 AM   #30
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Oj zdarza im się oznakowanie wprowadzające w błąd co do układu poszczególnych pasów.

Strzałki nad poszczególnymi pasami. Myślałby ktoś, że za łukiem pasy się rozłączą i każdy pobiegnie w swoją stronę.

A tu guzik. Do Prenzlau odłącza się dodatkowy pas. Ale zanim dojechałem do miejsca z którego widać drugi znak, to jak głupi jechałem lewym pasem.

Ilustracja poprzedniej tezy. Oznakowanie kierunków przy wjeździe na Ring (Dreieck Schwanebeck) i na Ringu przed Kreuz Oranienburg.

Zdjęcia z wczoraj.

Odwołano ministra ->

Old August 4th, 2008, 01:52 AM   #31
Piotrek_409
Registered User

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Oj zdarza im się oznakowanie wprowadzające w błąd co do układu poszczególnych pasów.

Strzałki nad poszczególnymi pasami. Myślałby ktoś, że za łukiem pasy się rozłączą i każdy pobiegnie w swoją stronę.

A tu guzik. Do Prenzlau odłącza się dodatkowy pas. Ale zanim dojechałem do miejsca z którego widać drugi znak, to jak głupi jechałem lewym pasem.
jakaś w tym logika jednak jest ale na pewno czasem wszystkiego nie da się rozwiązać np.: ciężarówa jadąca na Stralsund pojedzie sobie pasem bardziej po lewej a skrecający w prawo na Frankfurt mają osobny pas, ale oczywiście ze wszystkich błędów rozlicac Niemiachów nie będę.

Przypuszczam, że mają jakiś system, który również nie jest niezawodny... co nie znaczy, że niektórych dobrych rozwiązań nie moglibyśmy od nich przejąć

a ciekawe jak to wygląda np.: we Francji albo UK?
Old August 4th, 2008, 11:50 AM   #32
bogusz00
Registered User

bogusz00's Avatar

Likes (Received): 19

Quote:
Originally Posted by yasioo7 View Post
Na tych wielkich bramownicach za jakiś czas zawisną znaki zmiennej treści, które podadzą informacje o sytuacji ruchowej w centrum. Dobrze, że już dziś myśli się do przodu. Nie tak jak na Marynarskiej, gdzie po 2 latach będą ściągać położony asfalt i robic przekrój 2x4.
Kiedy te znaki zawisną w tym miejscu? Obawiam się, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie nim one się pojawią. A jeśli tam te znaki będą to białe znikną?

yasioo7 czasem sie myśli aż za bardzo do przodu.
Zdjęcie toonczyka z Al.Jerozolimskich

Znaki powinny być odzwierciedleniem teraźniejszości a nie przyszłości.
bogusz00 no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2008, 12:33 PM   #33
PitiMaur
Registered User

Likes (Received): 6

Jeszcze co do tego oznakowania "kierunkowego".

Jeżeli np. jedziemy DK1 od Siewierza na północ, to większość znaków kieruje nas na Łódź, Częstochowę i Warszawę, tyle że znaczek [1][E75] jest w połowie wysokości między Łodzią i Częstochową, a obok Warszawy po prostu numerka nie ma. Da się? Da się!

Tam dla tej DK8 mogłoby być coś takiego:
[8] Wrocław
Katowice
PitiMaur no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2008, 01:15 PM   #34
mat2230
BANNED

Quote:
Originally Posted by wiewior View Post

No to niech zwolni i się przyjrzy. Zresztą powinien był przed wyjazdem sprawdzić.
Jakie przepisy, taki znaki.
I pisz jak człowiek - to nie onet.
A wszysyc z tyłu niech stoją, bo zaznajomienie się z treścią tej tablicy dla "czterookiego" człowieka trwa więcej niż pół doby. Zobacz jak wygląda wjazd do Niemiec. Tam jest wszystko czytelne a nie 100 tablic z czego 50 reklamuje "przybytki". Wjeżdzając do Niemiec z Polski przeżywam prawie w każdym tygodniu szok estetyczny.
mat2230 no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2008, 01:19 PM   #35
mat2230
BANNED

Quote:
Originally Posted by wiewior View Post

A jak ma być?? Takie w Polsce mamy przepisy (o ile Ty czy Rusonaldo o tym wiecie). Więc albo będzie to wyglądać jak na tych zdjęciach, albo informacja będzie niepełna. I też się zaraz grupa oburzonych odezwie, że to bez sensu.
To wypisz najlepiej cały kodeks drogowy.
Co do projektów: - we wcześniejszych postach było ich bardzo dużo, najpierw przejrzyj wątek a potem pisz komentarz. Wszystkie zaprezentowane amatorskie pomysły na tablice były stokroć lepsze od tych, które są zaprojektowane przez "specjalistów" drogowców...
mat2230 no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2008, 04:14 PM   #36
Piotrek_409
Registered User

z czytelnością rzeczywiście marnie

może mogliby chociaż podzielić tablice na dwie odrębne: jedną dla samochodów do 3,5 t a drugą powyżej, wtedy liczba ograniczeń prezentowanych na jednej tablica zmiejszyłaby się do 5... w Europie przewaznie są 4 więc to jeszcze dałoby radę.

Na przejściach najpierw mogłaby być tablica z ograniczeniami tylko dla samochcodów osobowych a po 15 - 20 m druga analogiczna dla tych większych.

Koszty co prawda podwójne, ale jeśli zależy nam na umieszczeniu całego kodeksu i czytelności to chyba jest to jedyne wyjście.
Old August 4th, 2008, 05:05 PM   #37
maciek2000
Registered User

Likes (Received): 69

Quote:

z czytelnością rzeczywiście marnie

może mogliby chociaż podzielić tablice na dwie odrębne: jedną dla samochodów do 3,5 t a drugą powyżej, wtedy liczba ograniczeń prezentowanych na jednej tablica zmiejszyłaby się do 5... w Europie przewaznie są 4 więc to jeszcze dałoby radę.

Na przejściach najpierw mogłaby być tablica z ograniczeniami tylko dla samochcodów osobowych a po 15 - 20 m druga analogiczna dla tych większych.

Koszty co prawda podwójne, ale jeśli zależy nam na umieszczeniu całego kodeksu i czytelności to chyba jest to jedyne wyjście.
Ach, zaryzykuję i wtrącę się:

Całego kodeksu i tak się nie umieści, trzeba się informować przed wyjazdem do PL. W szczególności od kierowców zawodowych można tego wymagać.
Nikomu się nic nie stanie, jeśli nie będzie wiedział, że w nocy można w mieście szybciej (wyrzucamy dwa zakazy). Kierowca ciężarówki poniżej 3,5t, który się nie doinformuje, będzie jeździł za wolno (wyrzucamy różne pojazdy, zostawiamy osobowy i ciężarówkę (pow. 3,5t)). Wyrzucić czteropasmówkę poza terenem zabudowanym (minus jeden zakaz). Droga szybkiego ruchu dla osobowych: "100/110" (ślad jest. tu również: niech się informują). Ważne aby nikt nie miał błędnej informacji, że można szybciej, odwrotnie to już nie problem.
maciek2000 no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2008, 05:42 PM   #38
wojtor
Quasimodo

wojtor's Avatar

Likes (Received): 521

Quote:
Originally Posted by maciek2000 View Post
Ach, zaryzykuję i wtrącę się:

Nikomu się nic nie stanie, jeśli nie będzie wiedział, że w nocy można w mieście szybciej (wyrzucamy dwa zakazy). Kierowca ciężarówki poniżej 3,5t, który się nie doinformuje, będzie jeździł za wolno (wyrzucamy różne pojazdy, zostawiamy osobowy i ciężarówkę (pow. 3,5t)). Wyrzucić czteropasmówkę poza terenem zabudowanym (minus jeden zakaz). Droga szybkiego ruchu dla osobowych: "100/110" (ślad jest. tu również: niech się informują). Ważne aby nikt nie miał błędnej informacji, że można szybciej, odwrotnie to już nie problem.
Najlepiej napiszmy, że w PL obowiązuje 50km/h. Znak będzie prościutki, łatwy do zapamiętania, a kierowcy będą co najwyżej jeździć za wolno
wojtor no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2008, 08:12 PM   #39
zicc
Registered User

zicc's Avatar

Likes (Received): 114

Z reguły Polska wita przyjezdnych 1000 i jednym znakiem

tu i tak brakuje koljnego "pięknego" znaku w stylu "województwo xxx wita" "powiat xxx wita" itd
ale taki jest tu
image hosted on flickr

Dla zwolenników znaku z ograniczeniami, powiedzcie jak kierowca jadący autostradą ma się zapoznać z treścią tego znaku?

kiedyś już pisałem że najczytelniejszą taką tablicę ma Słowacja

a co do Polski, ktoś kiedyś dał piękny przykład tego jak tablica taka powinna wyglądać
[img]http://i13.************/7x9cs9j.gif[/img]
oczywiście z takim znakiem:

i nie postawionym przez Niemców jak tu (gdzie widać jak pięknie czytelny jest nasz biały znak z ograniczeniami, zasłonięty przez tablicę autostradową)

czy słowaków jak tu

Dla tych co nie zakumali. To nie kierowca ma być dla znaku ale znak dla kierowcy. Skoro Niemcy czy Słowacy mogą to my nie? zresztą to pytanie retoryczne
zicc no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2008, 08:56 PM   #40
Rusonaldo
Autostrady Polska

Rusonaldo's Avatar

Likes (Received): 11804

zicc kolego widze ze Ty mnie rozumiesz. wspominalem wczoraj w poscie ze jadac autostrada nic ze znaku nie wynika. kierowca zeby zobaczyc znak musi sie zatrzymac a wtedy drugi kierowca moze mu wjechac w dupe. znak ktory pokazales jest bardzo dobry.
Rusonaldo no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
highways, polskie drogi, roads, signs

Thread Tools

Posting Rules