search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 6th, 2008, 11:56 PM   #21
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Likes (Received): 2258

Jawcio: z tego co wiem, pierwszy dom jest pusty (pierwszy od wiaduktu). Ale cała zabawa polega na tym, że ten, oraz środkowy wchodzą w zakres działki, która jest na przetargu. I ich wyburzenie nie koliduje z drogą.
Co do samej drogi, nie wiem, czy najpierw nie zaczną robić od strony ul. Rzemieślniczej + media, zostawiając odcinek od ul. Kolejowej na sam koniec. Wtedy wyburzenie domu może być dopiero na wiosne.
Możliwe, że ma to również przyczyne w okresie zimowym i świąt.

Generalnie, jak robiłem te zdjęcia, to widziałem - w domu przez który ma iść droga, kobietę myjącą okna
nomad_fh no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 9th, 2008, 01:28 PM   #22
hawkmoon
Registered User

Likes (Received): 566

Quote:
Originally Posted by nomad_fh View Post
Jawcio: z tego co wiem, pierwszy dom jest pusty (pierwszy od wiaduktu). Ale cała zabawa polega na tym, że ten, oraz środkowy wchodzą w zakres działki, która jest na przetargu. I ich wyburzenie nie koliduje z drogą.
Co do samej drogi, nie wiem, czy najpierw nie zaczną robić od strony ul. Rzemieślniczej + media, zostawiając odcinek od ul. Kolejowej na sam koniec. Wtedy wyburzenie domu może być dopiero na wiosne.
Możliwe, że ma to również przyczyne w okresie zimowym i świąt.

Generalnie, jak robiłem te zdjęcia, to widziałem - w domu przez który ma iść droga, kobietę myjącą okna

Domy będą wyburzane w marcu. Gmina jest już ich właścicielem. Powstała działka będzie idealna pod stację paliw - 4 tys. m2
hawkmoon no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2008, 01:31 PM   #23
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Dzieki za info

Jedno pytanie - powstała działka, która jest na terenie tych domów, czy też ta, która jest obecnie w przetargu?

Bo z tego co widziałem założenia przetargowe, to ten teren był wiekszy (i te budynki chyba były nim objęte, ale pewności teraz nie mam).

Edit, sprawdziłem i na mapie zamieszczonej przez Jawcia, te domy są na terenie działki wystawionej w przetargu:
http://www.skyscrapercity.com/showpo...8&postcount=12

Cały działka ma 2.5 ha.
Old December 9th, 2008, 03:14 PM   #24
hawkmoon
Registered User

Teren wystawiany na przetarg miał 1,8 ha.
2,5 ha to powierzchnia terenu o przeznaczeniu 2U.

Uwalniany ze starej zabudowy teren dopiero zostanie wystawiony na przetarg. Po zrealizowaniu dróg.
Old December 9th, 2008, 10:11 PM   #25
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Dzięki, po prostu wydawało mi się, że w przetargu było wspomniane o konieczności wyburzenia również budynków mieszkalnych.

Swoją drogą, mam nadzieje, że jednak nikt nie wpadnie tam na pomysł budowy stacji benzynowej

Jak dla mnie - za blisko proponowanego "nowego miasta". Z pewnością nie podniosłoby to "atrakcyjności" nowego miasta. Akurat na stacje jest dużo miejsca pomiędzy np Matejki, a Olszewskiego.
No chyba, że robimy na przekór trendom. Wszystkie miasta wywalają stacje z centrum, a my na przekór ja wsadzimy w to miejsce
Old December 10th, 2008, 08:39 AM   #26
hawkmoon
Registered User

Ze względu na ukształtowanie terenu i powierzchnię ten teren i tak byłby trudny do innego zagospodarowania. Wzdłuż łącznicy TŚ powstała wielka patelnia bez dojazdu. Jedyny sposób zagospodarowania to zieleniec. Zieleń zostanie tam wykonana na wiosnę
Old December 10th, 2008, 10:54 AM   #27
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Czy ja wiem, czy aż tak trudny?
Na pewno na tej działce (mówie o tej, na której są domy) znalazłoby się miejsce dla jakiejś gastronomi (oczywiście nie mówie o "budzie z kebabem"), a zdecydowanie w bliskim rejonie TS brakuje czegoś takiego. Mamy hot-dogi na statoilu, a następne kanapkarnie na Orlenie. Pomiędzy nimi nie ma niczego sensownego (bez konieczności solidnego nadrabiania drogi).
Oczywiście powinno mieć trochę ciekawszą architekturę niż "budka z hotdogami", ale na pewno byłoby bardziej atrakcyjne dla wyglądu centrum miasta, od stacji paliw.

Swoją drogą ciekawiło mnie cały czas, dlaczego - skoro Noworzemieślnicza była w planach, nie zrobiono od razu skrzyżowania prostego, o zamkniętym dla ruchu wjeździe w stronę zaprojektowanej ul. Noworzemieślniczej? (dokładnie tak, jak zrobione jest to w przypadku projektowanego ronda na Noworzemieślniczej oraz nowego przebiegu ul. Grunwaldzkiej)
Obecnie trzeba będzie zmieniać dopiero co zrobione skrzyżowanie.
Old December 10th, 2008, 03:55 PM   #28
hawkmoon
Registered User

Noworzemieślnicza nie była w planach. Po pierwsze jej projektowaniu umożliwiła specustawa drogowa, która uprościła kwestie nabywania nieruchomości. Po drugie droga jest realizowana za unijne pieniądze w ramach projektu "Gospodarcza Brama Śląska" i obok niej jest budowany również kolektor deszczowy, kanalizacyjny, wodociąg i kanalizacja teletechniczna.

Pieniądze na drogę pojawiły się dopiero w 2007 roku czyli już po tym jak już ruszyła budowa TŚ (PnB z 2006).
W przypadku Noworzemieślniczej udało się ten projekt doprowadzić do stanu od pomysłu do wejścia maszyn na budowę w ciągu 18 miesięcy (PnB - czerwiec 2008).
Przy starych przepisach trwałoby to 60 miesięcy.
Old December 10th, 2008, 04:07 PM   #29
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Rozumiem, dzięki za informację

Właśnie jak przygotowywałem kiedyś tam (starodawne dzieje , jeszcze przed I etapem MTdA) materiały na temat projektów unijnych i układu komunikacyjnego, to nie pamiętałem, aby była tam zarówno ta ulica, jak i łącznik Matejki - Młynarskiej.
Tak jak mówiłem, pod tym względem Jaworzno już mnie kilka razy pozytywnie zaskoczyło

A jak już jesteśmy przy tamtym rejonie (wprawdzie to około drogowe pytanie). Są jakieś plany odnośnie starej hałdy przy ul. Chopina? Mam nadzieję, że nie wywiezienie i sprzedanie miejsca pod zabudowę
Old December 12th, 2008, 10:45 AM   #30
Jawcio
Registered User

Jawcio's Avatar

Likes (Received): 87

Ze strony: www.jaworzno.pl

PYTANIE: Oddano do użytku II etap programu "twarzą do autostrady.Kiedy będą realizowane następne etapy - w szczególności ten który odciąży Dąbrowę Narodową i Ubowiec?
ODPOWIEDŹ: W przyszłym roku będzie realizowany IV Etap projektu Miasto Twarzą do Autostrady, który obejmuje wykonanie budowy, remontu i modernizacji odcinka ulicy Grunwaldzkiej położonego w centrum Jaworzna, od skrzyżowania z ul. Kolejową do skrzyżowania z ul. Olszewskiego. Po zakończeniu IV etapu MTdA ulica Grunwaldzka w centrum miasta stanie się dwukierunkowa.
Natomiast przetarg na realizację III etapu MTdA obejmującego budowę drogi od ul. Katowickiej (rejon Fashion House) do ul. Wojska Polskiego najprawdopodobniej zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
Jawcio no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2008, 11:14 AM   #31
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

O miło, miło. Bo droga przez DN to obecnie bardzo wąskie gardło.
Old December 13th, 2008, 12:45 PM   #32
hawkmoon
Registered User

Co do łącznika Młynarskiej i Matejki - urodził się gdy okazało się, że nie można pozostawić skrzyżowania z Chopina na TŚ - jest niezgodne z warunkami technicznymi, oznaczałoby potężne spowolnienie ruchu w tym rejonie. Zresztą obecna sytuacja na skrzyżowaniu z Matejki pokazuje, że potrzebna tam będzie interwencja - na początku w cykle sygnalizacji, a potem - niestety - przebudowa. Skrzyżowanie powstało w 2001 roku i nie przeprowadzono analiz ruchowych. W przypadku TŚ projektowanej w 2003-2004 robione były koreferaty do dokumentacji budowlanej. Efektem koreferatu dla II etapu była rezygnacja z ronda kompaktowego na Lipowej i Grunwaldzkiej oraz zlecenie łącznika Młynarska -Matejki do obsługi terenów pozbawionych wjazdu na TŚ.
Old December 14th, 2008, 06:29 PM   #33
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Hawkmoon: tak, pisałem już o tym w postach powyżej. Tzn o przyczynach powstania łącznika.
Co do Matejki - racja, mieszkam przy tej ulicy, często przechodzę/przejeżdżam przez to skrzyżowanie i nie jest zbyt dobrze. Nie mówiąc o tym, że moim zdaniem przejście przez Chopina również było średnim pomysłem. Tylko, że kładka/przejście podziemne byłoby pewnie zbyt drogie.
Old January 9th, 2009, 04:17 PM   #34
Jawcio
Registered User

Jawcio's Avatar

46 mln dotacji na MTdA

www.jaworzno.pl

Prezydent podpisał dwie umowy o dofinansowanie projektów unijnych z funduszy na lata 2004-2006. Otrzymamy łącznie 46 milionów złotych. Większość tej sumy, bo aż 43 miliony zostały przyznane na dofinansowanie zakończonej przed miesiącem budowy Trasy Śródmiejskiej. Natomiast 3 miliony złotych na wykonaną dokumentację projektową dla kolejnych etapów projektu.

W przypadku II Etapu projektu nie są to jedyne pozyskane pieniądze. W grudniu miasto otrzymało ponad 10 milionów złotych w ramach Kontraktu Wojewódzkiego, a wcześniej 8,5 mln zł z Budżetu Państwa – komentuje Prezydent Miasta Paweł Silbert. Po całkowitym rozliczeniu projektu zapłacimy tylko 8 milionów za budowę wartej 90 milionów złotych Trasy Śródmiejskiej (od Borów do Leopoldu), czyli średnio na jednego mieszkańca pozyskaliśmy ponad 850 złotych dofinansowania z różnych źródeł – dodaje prezydent.

Uzyskanie dotacji było możliwe dzięki temu, że gmina podjęła ryzyko budowy drogi z własnych środków. Podobnie jak w przypadku biblioteki okazało się, że ryzyko się opłaca i projekty naprawdę dobrze przygotowane otrzymują ostatecznie wsparcie. Otrzymanie tych dwóch dotacji całkowicie zmienia rankingi pozyskiwania środków. Dotychczas Jaworzno wyróżniało się wśród średniaków, dziś awansowalibyśmy do 1 ligi.

Wielokrotnie tłumaczyliśmy, że były to konsekwencje wieloletnich zaniedbań w dziedzinie pozyskiwania środków unijnych powstałych przed 2003 rokiem. Przygotowanie odpowiednich projektów trwa lata i Jaworzno spóźniło się na pierwsze konkursy, podczas których rozdano większość pieniędzy na lata 2004-2006.

W rankingu, który prowadziła Gazeta Prawna razem z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, jeśli dziś startowalibyśmy w rankingu, jeżeli chodzi o środki na „Transport”, awansowalibyśmy z szóstego miejsca w województwie śląskim z kwotą z 14 milionów na pierwsze – 60 milionów złotych. Jeśli chodzi o sumę pozyskanych środków – z 20 miejsca na 15 miejsce.

Największy skok dotyczyłby jednak ilości środków pozyskanych na jednego mieszkańca w województwie – z 62 miejsca awansowalibyśmy na 26. Dla informacji - w województwie jest 167 gmin. Należy podkreślić, że Jaworzno nie pozyskało jeszcze środków unijnych na realizację projektu kanalizacyjnego. W przypadku większości liderów rankingów to te środki zdecydowały o ich wysokich pozycjach.

Łącznie za lata 2004-2006 pozyskaliśmy na każdego mieszkańca 930 złotych ze środków unijnych - więcej niż Sosnowiec (647), Mysłowice (863), Trzebinia (819), Chrzanów (600), Chełmek (807), Bukowno (30), Sławków (274). Z naszych sąsiadów więcej uzyskał tylko Libiąż (1534).

Obie uzyskane dotacje zostaną wprowadzone do budżetu na najbliższej sesji Rady Miejskiej i praktycznie w całości zostaną przeznaczone na budowę III Etapu Projektu MTdA od ul. Orląt Lwowskich do ul. Wojska Polskiego. W styczniu zostanie rozpoczęta procedura przetargowa na wybór wykonawcy tego odcinka.

Old January 22nd, 2009, 04:44 PM   #35
hose
Registered User

Likes (Received): 0

Mam pytanie : na kilku przejściach dla pieszych w Jaworznie widziałem zamontowane kamery . Czy to jest jakiś miejski monitoring, a może radarki? ;-)
hose no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2009, 02:19 AM   #36
Promil
Registered User

Likes (Received): 39

Tak, dodam, że nawet mandaty przychodzą

To są kamery wyłącznie na przejścia dla pieszych, niestesty często są aktywne

Jest to monitoring miejski, zresztą cały czas liczba kamer w mieście rośnie, ogólnie rzecz biorąc, są do tego możliwości. Jaworzno jako miasto wybudowało własny światłowód mniej-więcej w kształcie litery U, który biegnie przez prawie całe miasto, także pozwala to na znaczące posunięcia do przodu monitoringu, sieci łączącej placówki oświatowe oraz różnego rodzaju urzędy.
Promil no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2009, 04:39 PM   #37
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

No i wróciłem. W ciągu najbliższych kilku dni uzupełnie relacje z początku pracy przy kolejnym etapie MTdA. Zacznijmy od soboty - dwa dni przed zmianą organizacji ruchu w centrum. Na placu po kopalni zaczynają się pierwsze wykopy...

Grunwaldzka - jeszcze jednokierunkowa...

ul. Królowej Jadwigi - jeszcze przejezdna...

Budynek zaznaczony na czerwono - do wyburzenia w II etapie prac.

Zdjecia z poniedzialku (2 lutego), oraz z wczoraj wrzuce później - widać ogromny postęp prac... Ze względu na napięte terminy - ekipy pracują również w niedzielę. Za chwile część komunikacyjna...

Last edited by nomad_fh; February 7th, 2009 at 04:48 PM.
Old February 7th, 2009, 04:44 PM   #38
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Rozpoczęcie prac przy kolejnym etapie MTdA - przygotowanie do zmian komunikacyjnych w centrum miasta.

Montowanie nowych znaków (sobota 31.01., ok godz. 14):

ul. Mickiewicza - jeszcze stara organizacja ruchu (skręt tylko od lewej strony). Widoczny nowy przystanek autobusowy - w dniu 02.02 - przesunięty ok 50m wyżej.

Parking, który obecnie jest zlikwidowany - już raczej nie wróci w to miejsce.

Nowe znaki - obowiązujące od dnia 02.02.

Przystanek na ul. Pocztowej - obecnie już nieczynny. Wg planów przebudowy ul. Grunwaldzkiej - nie wróci juz w to miejsce. Zamiast niego będą przystanki przy UM, oraz w rejonie hali Widowiskowo - Sportowej. Obecnie zamiast niego zorganizowano przystanki przy wydziałe UM (na wprost ul. Matejki), na ul. Matejki i na ul. Mickiweicza.

ul. Pocztowa/Rynek - jeszcze jednokierunkowa.

Tymczasowy przystanek przy wydziale UM - zastępujący przystanek przy ul. Pocztowej (część lini). Czynny od 02.02.

Tymczasowy przystanek przy ul. Matejki. Czynny od 02.02.

Last edited by nomad_fh; February 7th, 2009 at 04:54 PM.
Old February 8th, 2009, 11:29 AM   #39
Jawcio
Registered User

Jawcio's Avatar

Quote:
Originally Posted by nomad_fh View Post
No i wróciłem.
I bardzo dobrze, bo już się martwiłem że sam zostanę...

Foty z Pocztowej i Królowej Jadwigi (8 lutego) zamieściłem

Tutaj: http://www.skyscrapercity.com/showpo...8&postcount=61
Old February 8th, 2009, 02:56 PM   #40
nomad_fh
Registered User

nomad_fh's Avatar

Juz sie zdazylem zapoznac z ekipa z kosciuszki musze tylko kamizelke sobie kupic
Wiecej zdjec z przebudowy wrzuce wieczorem.

Reply

Tags
śląskie, dk79, drogi, drogi miejskie, inwestycje, jaworzno, obwodnica

Thread Tools

Posting Rules