daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Klub Forum > Turystyka miejska i nie tylko

Turystyka miejska i nie tylko Polish tours | Wycieczki forumowe

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 9th, 2009, 01:52 PM   #1
mislaw
Powiślak

Likes (Received): 0

Smile Jeden dzień w Poznaniu. Co zobaczyć??

Witam, jutro się wybieram do Poznania na cały dzień prawie i proszę Was o doradzenie gdzie warto się zapuścić a co ominąć.
Na pewno chciałbym zajrzeć w okolice Malty, do Starego Browaru i na starówkę i chętnie bym coś w środku dnia przekąsił i tu również zdaje się na wasze opinie.
Stadionu Lecha nie muszę oglądać chyba ze by był po drodze

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie rady
mislaw no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 9th, 2009, 03:22 PM   #2
Picek
Miejski Szeryf Estetyki

Picek's Avatar

Likes (Received): 342

Koniecznie zobacz mój blok!

Jeżeli masz cały dzień, to zapraszam do ZOO, do Słoniarni. Nie musisz obchodzić całego ogrodu, więc droga do słoni i spowrotem zajmie ci do 2 godzin. Przejedz się koniecznie maltanką - zobaczysz budowę sławnych Term.

W centrum możesz zaczać od SB, skąd skieruj się na stary rynek (tam pozwiedzaj także okoliczne uliczki). Następnie możesz udać się na Plac Wolności. Kolejnym przystankiem może być Zamek Cesarski.
Picek no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 03:23 PM   #3
Pablorosi
Projekt 2010

Pablorosi's Avatar

Jeśli jedziesz od strony Warszawy to proponuje wpierw wskoczyć nad Maltę bo masz po drodze. Potem podjechać do Starego Browaru. Tam zaparkuj auto i pieszo przejdź ul. Półwiejską w stronę Starego Rynku. Możesz zahaczyć jeszcze o Plac Wolności.
Co 15 student w Polsce kształci się w Poznaniu. Herb Poznania pod względem treści heraldycznej należy do najbogatszych w Polsce. Co czwarty mieszkaniec Poznania ma w sobie krew osadników z okolic Bambergu. W Poznaniu uruchomiono pierwszy w kraju teleks. Poznań zajmuje 1. miejsce pod względem liczby widzów na 1000 mieszkańców w Polsce.
Pablorosi no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 04:04 PM   #4
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Likes (Received): 326

Koniecznie pl. Wolności, Okrąglak, ulicą Fredry pod Operę i na pl. Mickiewicza, dalej Zamek i spacer Św. Marcinem
cichy87 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 04:20 PM   #5
Smuggler
You read the Bible ringo?

Smuggler's Avatar

Likes (Received): 659

Quote:
Originally Posted by Picek View Post
Przejedz się koniecznie maltanką
Nie czyń tego!! To jest poniżające i bardzo niewygodne. Chyba że masz 10 lat, ale tego nie wiem
Smuggler no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 06:57 PM   #6
mislaw
Powiślak

Quote:
Originally Posted by Pablorosi View Post
Jeśli jedziesz od strony Warszawy to proponuje wpierw wskoczyć nad Maltę bo masz po drodze. Potem podjechać do Starego Browaru. Tam zaparkuj auto i pieszo przejdź ul. Półwiejską w stronę Starego Rynku. Możesz zahaczyć jeszcze o Plac Wolności.
Tyle, że ja przyjadę pociągiem
Będę w Poznaniu między 10:30 a 19:30.
Dzięki za informacje.
A gdzie można coś zjeść za w miarę normalne pieniądze?
Tylko nie piszcie mi o Sfinksach i McDonaldach bo to żadna atrakcja
Old July 9th, 2009, 07:08 PM   #7
Arki89
IdP, RO Junikowo

Arki89's Avatar

Likes (Received): 169

Jak z PKP to najpierw Browar(zobaczysz też nasze drapacze ), potem deptakiem(ulica Półwiejska) w strone Rynku(poza samym Rynkiem(o 12 koziołki!-powinieneś być w sam raz) warto zobaczyć wnętrze Fary czy też Kościoła Franciszkanów. Następnie myślę że możesz się skierować w stronę Malty-a wracając zatrzymać się przy Placu Wolnośći oraz Dzielnicy Cesarskiej(Zamek, Opera, itp) skąd już będziesz miał niedaleko na Rynek.
Zjeśc sobie możesz w którejś z knajp w uliczkach przy Starym Rynku-niektóre mają bardzo urokliwe ogródki(myślę, że pare propozycji tutaj dzisiaj padnie).
Old July 9th, 2009, 07:34 PM   #8
ChrisPL
Registered User

ChrisPL's Avatar

Likes (Received): 978

Quote:
o 12 koziołki!-powinieneś być w sam raz)
Byłem w Poznaniu ponad 30 razy i któregoś razy w końcu postanowiłem wstać wcześnie (znaczy przed południem ), lekko niewyspany poszedłem na rynek i powiem szczerze: nuda!! Kicz na 102 z tymi kozłami. Przecież one nawet się nie uderzają :P Nie warto się spieszyć

W Poznaniu warto zobaczyć rynek, Stary Browar, Półwiejską oraz zrobić spacer Most Teatralny - Okrąglak - Pl. Wolności - rynek. Poniekąd atrakcją jest też przejazd Trasą Szybkiego Tramwaju

Nie wiem po co sugerujecie odwiedzać koledze z Warszawy zoo W Wawie też jest słoniarnia
Duch Gdańska donosi: Przepustowość ulicy to pojęcie takie samo jak nośność wiaduktu czy zdolność przesyłowa linii energetycznej. A jej braki przekładają się na korki na ulicach, tak samo jak brak nośności mostu na jego awarię czy brak zdolności przesyłowej linii energetycznej na braki w dostawach prądu.

UrbFoto.pl
ChrisPL no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 07:36 PM   #9
mateq
POZnan*

mateq's Avatar

Na piwko koniecznie do Dragona (http://www.dragon.krzyk.pl/) no chyba, że nie trafisz - to bardziej komercyjnie (ale smacznie) w Brovarii (http://www.brovaria.pl/). Jeśli odpowiada Tobie ideologia (z przymrużeniem oka ) zalicz Proletariat - dobre piwko Ciemne Nadnoteckie.

Fajnie jest też w tymczasowym Pasażu Kultury - często koncerty, pokazy filmowe...

Piwko pij wszędzie, począwszy od Starego Browaru, przez na Maltę, skończywszy na Starym Rynku. W Zamku jest plaża - http://www.mmpoznan.pl/5869/2009/7/3...ctChanged=true - też fajna rzecz

Jedzenie. To zależy co lubisz. Wybierz jakąś knajpkę w okolicach Starego Rynku - może poszukaj w uliczkach bocznych, odrobinę taniej Polecam np. Cactus Factorię (http://www.cactusfactoria.com.pl/)

Last edited by mateq; July 9th, 2009 at 07:44 PM.
mateq no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 07:55 PM   #10
Picek
Miejski Szeryf Estetyki

Picek's Avatar

Quote:
Originally Posted by Smuggler View Post
Nie czyń tego!! To jest poniżające i bardzo niewygodne. Chyba że masz 10 lat, ale tego nie wiem
No faktycznie, powinien być Pendolino albo Maglev.

Quote:
Originally Posted by ChrisPL View Post

Nie wiem po co sugerujecie odwiedzać koledze z Warszawy zoo W Wawie też jest słoniarnia
Ale nasze ZOO jest większe i ma w dodatku przewagę liczebną.

Quote:
Byłem w Poznaniu ponad 30 razy i któregoś razy w końcu postanowiłem wstać wcześnie (znaczy przed południem )
Aaaaale z ciebie kozak!
Old July 9th, 2009, 08:00 PM   #11
adam2a
Registered User

adam2a's Avatar

Likes (Received): 4213

Koledzy cieszą się ze Słoniarni, że dojazd tam z centrum i powrót to dobre 2 godziny. Jeśli masz tylko kilka godzin to warto ten czas inaczej spożytkować. Jeśli jesteś fanem XIX-wiecznych kamienic to poza centrum polecam odwiedzić Park Wilsona i okoliczne kwartały, potem spacerek na Jeżyce.
adam2a no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 09:02 PM   #12
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 604

Quote:
Originally Posted by adam2a View Post
Koledzy cieszą się ze Słoniarni, że dojazd tam z centrum i powrót to dobre 2 godziny. Jeśli masz tylko kilka godzin to warto ten czas inaczej spożytkować. Jeśli jesteś fanem XIX-wiecznych kamienic to poza centrum polecam odwiedzić Park Wilsona i okoliczne kwartały, potem spacerek na Jeżyce.
Dokładnie, to chyba najciekawsza rzecz w Poznaniu, zwłaszcza dla Warszawiaka, tym bardziej ze te XIX-wieczne kamienice sa troszke inne. Polecam, jak przedmówca, okolice Matejki, Wyspiańskiego, Niegolewskich itd..

Poza tym Stary Browar jest rzeczywiscie wart obejrzenia, nawet dla kogoś kogo mało interesują galerie handlowe. Jest też w Poznaniu najstarsza polska katedra...moim zdaniem ważna atrakcja. Aaaa - i najwazniejsze - należy poruszać się bimbą, i tylko bimbą, jeśli choć troszkę zależy ci na liźnięciu charakteru tego miasta.
to tak na te pare godzin.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 09:12 PM   #13
Arki89
IdP, RO Junikowo

Arki89's Avatar

Likes (Received): 169

Quote:
Byłem w Poznaniu ponad 30 razy i któregoś razy w końcu postanowiłem wstać wcześnie (znaczy przed południem ), lekko niewyspany poszedłem na rynek i powiem szczerze: nuda!! Kicz na 102 z tymi kozłami. Przecież one nawet się nie uderzają :P Nie warto się spieszyć
No jak tak możesz :P Ja i tak jak mi się zdarzy trafić na koziołki to się zawsze dziwię ile ludzi ogląda, i że oklaski na końcu są Poza tym takich nigdzie indziej nie ma Ale nasz gość sam zdecyduje:P
A ZOO, myślę, że warto kiedy indziej-przy raptem 7-8 godzinach, warto zobaczyć co innego-choćby właśnie wspomniane kamienice
Old July 9th, 2009, 09:19 PM   #14
Poz83
Registered User

Na jeden dzień to proponuję:

1. Stary Rynek, czyli standard: m.in. ratusz, fara, Wzgórze Przemysła, mury miejskie + remiza strażacka (jest nawe w pollu), Plac Wielkopolski (centrum)
2. Stary Browar (centrum) (oczywiście ze Starego Rynku do SB i odwrotnie tylko ul. Półwiejską, czyli "deptakiem")
3. Pl. Wolności i okolice (centrum)
4. tzw. Dzielnica Zamkowa (m.in. Zamek Cesarski - jedyny w Polsce, budynki UAM, Teatr Wielki, budynek Uniwersytetu Ekonomicznego) (centrum)
5. Malta + Nowe Zoo + Maltanka (wcale nie jest to upokorzenie, jechałem w poniedziałek - pierwszy raz od nastu lat i wcale nie czułem się upokorzony) (na wschód od centrum)
6. Ostrów Tumski (między centrum a Maltą)
7. Jeżyce (z zastrzeżeniem, o którym napisał adam2a) (na zachód od centrum)
8. Park Wilsona z Palmiarnią (na zachód od centrum, niedaleko Dworca Głównego PKP)

Knajp w centrum masz mnóstwo, więc tylko od Ciebie i Twojego portfela zalezy co i gdzie zjesz i wypijesz.

Szkoda, że tylko 1 dzień bo mógłbyś zaliczyć jeszcze Zamek w Kórniku z największym Arboretum w Polsce i Pałac w Rogalinie z najstarszym skupiskiem starych dębów (w tym Lechem, Czechem i Rusem) w Europie, przynajmniej tych naturalnie "posadzonych". No, ale to zostawmy na następny raz...

Stadion Lecha nie jest po drodze...

P.S. W zasadzie wszędzie (nawet ze Starego Rynku nad Maltę to jest jakieś 20-30 minut) da radę dojść pieszo, ale jakby co, to pamiętaj, że u nas BILETY TRAMWAJOWE SĄ NA OKREŚLONY CZAS, a nie trasę! I - jeżeli czas pozwoli - na tym samym bilecie możesz jechać zarówno tramwajem, jak i autobusem (tym drugim można podjechać trochę bliżej mety (bardziej na wschód) nad Maltą). Najkrótsze są na 15 minut - normalny 2 zł/ulgowy 1 zł. Myślę, że dwa takie Ci w zupełności wystarczą (jeżeli nie będziesz poruszał się tylko po centrum i Malcie).

Last edited by Poz83; July 9th, 2009 at 09:35 PM.
Poz83 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 10:05 PM   #15
mislaw
Powiślak

Quote:
Originally Posted by Poz83 View Post
Na jeden dzień to proponuję:

1. Stary Rynek, czyli standard: m.in. ratusz, fara, Wzgórze Przemysła, mury miejskie + remiza strażacka (jest nawe w pollu), Plac Wielkopolski (centrum)
2. Stary Browar (centrum) (oczywiście ze Starego Rynku do SB i odwrotnie tylko ul. Półwiejską, czyli "deptakiem")
3. Pl. Wolności i okolice (centrum)
4. tzw. Dzielnica Zamkowa (m.in. Zamek Cesarski - jedyny w Polsce, budynki UAM, Teatr Wielki, budynek Uniwersytetu Ekonomicznego) (centrum)
5. Malta + Nowe Zoo + Maltanka (wcale nie jest to upokorzenie, jechałem w poniedziałek - pierwszy raz od nastu lat i wcale nie czułem się upokorzony) (na wschód od centrum)
6. Ostrów Tumski (między centrum a Maltą)
7. Jeżyce (z zastrzeżeniem, o którym napisał adam2a) (na zachód od centrum)
8. Park Wilsona z Palmiarnią (na zachód od centrum, niedaleko Dworca Głównego PKP)

Knajp w centrum masz mnóstwo, więc tylko od Ciebie i Twojego portfela zalezy co i gdzie zjesz i wypijesz.

Szkoda, że tylko 1 dzień bo mógłbyś zaliczyć jeszcze Zamek w Kórniku z największym Arboretum w Polsce i Pałac w Rogalinie z najstarszym skupiskiem starych dębów (w tym Lechem, Czechem i Rusem) w Europie, przynajmniej tych naturalnie "posadzonych". No, ale to zostawmy na następny raz...

Stadion Lecha nie jest po drodze...

P.S. W zasadzie wszędzie (nawet ze Starego Rynku nad Maltę to jest jakieś 20-30 minut) da radę dojść pieszo, ale jakby co, to pamiętaj, że u nas BILETY TRAMWAJOWE SĄ NA OKREŚLONY CZAS, a nie trasę! I - jeżeli czas pozwoli - na tym samym bilecie możesz jechać zarówno tramwajem, jak i autobusem (tym drugim można podjechać trochę bliżej mety (bardziej na wschód) nad Maltą). Najkrótsze są na 15 minut - normalny 2 zł/ulgowy 1 zł. Myślę, że dwa takie Ci w zupełności wystarczą (jeżeli nie będziesz poruszał się tylko po centrum i Malcie).
Dziękuje wszystkim pięknie za pomoc. Mam tylko jeszcze jedno pytanie i jedną prośbę.
Pytanie brzmi: gdzie złapać szybki tramwaj, bo chętnie bym się przejechał
a teraz prośba
A czy mógłby ktoś jakąś mapkę zrobić? nawet w Paincie na zrzucie z zumi
Bo dość rozrzucone są te atrakcje u Was Przynajmniej na pierwszy rzut oka na plan

P.S.
Wiem że wybrzydzam
Old July 9th, 2009, 10:09 PM   #16
Picek
Miejski Szeryf Estetyki

Picek's Avatar

Ja zrobię! Zaraz będzie.

Oto jest: Niestety jako poznaniak jestem oszczędny i szczędząc klawiaturę sam musisz się domyslić poszczególnych kolorków.

Dobra żartowałem.

Legenda:
Zielona linia - PST
Biały - katedra
Żolty - Nowe ZOO
Niebieski - Stary Browar i nasz skyline
Czerwony - Stary Rynek
czerwona kreska - Deptak (ul. Pólwiejska)
Czarny - Dworzec Główny
Zielony - Targi POznańskie
Fioletowy - okolice z kamieniczkami (także Park Wilsona z Palmiarnią)
Błekitny - Plac Wielkopolski a na południe od niego Zamek Przemysła (tuż obok Starego Rynku)
Brązowy - Zamek Cesarski (UAM na zachód od niego, Opera na północ, czerwony wieżowiec UE na południe)

Last edited by Picek; July 9th, 2009 at 10:20 PM.
Old July 9th, 2009, 10:13 PM   #17
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 1302

http://www.skyscrapercity.com/showth...0#post39504110

Kostarykańczyk w Poznaniu!
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).

Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 10:33 PM   #18
mislaw
Powiślak

Quote:
Originally Posted by Picek View Post
Ja zrobię! Zaraz będzie.

Oto jest: Niestety jako poznaniak jestem oszczędny i szczędząc klawiaturę sam musisz się domyslić poszczególnych kolorków.

Dobra żartowałem.

Legenda:
Zielona linia - PST
Biały - katedra
Żolty - Nowe ZOO
Czerwony - Stary Rynek
Czarny - Dworzec Główny
Błekitny - Plac Wielkopolski a na południe od niego Zamek Przemysła (tuż obok Starego Rynku)
Brązowy - Zamek Cesarski (UAM na zachód od niego, Opera na północ, czerwony wieżowiec UE na południe)
Picek, jesteś wielki
Dzięki
Old July 9th, 2009, 10:40 PM   #19
Poz83
Registered User

@Picek - Ale żeś mapę wrzucił! Malta jeszcze nie zapełniona wodą... A fe! Ale spoko, myslaw - teraz w Malcie jest tyle wody, ile powinno być, nie ma żadnego szlamu...
Możesz mu zaznaczyć jeszcze kamienice na Jeżycach - te wszystkie ulice Mickiewiczów, Kochanowskich, no i te "obowiązkowe" przy Roosevelta, a na łazarzu Niegolewskich, Matejków i inne. Może myslaw lubi kamienice...
Zaznacz jeszcze farę, ul. Św. Marcin i Pl. Wolności - tak żeby miał jako taką orientację.

@myslaw - A jeśli chcesz się przejechać PST (szybki tramwaj), to będąc w centrum, najlepiej niedaleko Dworca Głównego PKP albo pytaj gdzie jest Most Teatralny (i stamtąd jedź) albo przy Targach (MTP, widoczne z dworca bo jest iglica) wsiądź do 12 albo 14 i kieruj się na północ (zrób sobie wydruk tego, co zaznaczył Picek lub sam zaznacz na jakiejś mapie). Ale jedź tylko Tatrą albo Combino/Siemens bo N105 to żadna przyjemność jechać PST.
No i kup wtedy więcej biletów...
Poz83 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2009, 11:16 PM   #20
Picek
Miejski Szeryf Estetyki

Picek's Avatar

W takim razie wrzucam wersję 1.1

Legenda:
Zielona linia - PST
Biały - katedra
Żolty - Nowe ZOO
Czerwony - Stary Rynek
Czarny - Dworzec Główny
Pomarańczowy - Fara (Urząd Miasta w dawnym Kolegium Jezuickim oraz urokliwy Park Chopina tuż obok)
Ciemny zielony - Plac Wolności
Jasny żółty - Stare ZOO
Żółte linie - obszar Jeżyc z ciekawym kamienicami oraz zabytkową zajezdnią Tramwajową
Różowy - Okrąglak
Ciemny fioletowy - Ceglana Jednostka Straży Pożarnej oraz ciekawe fragmenty murów miejskich (tuż obok Synagoga - basen)
Jasny zielony - główne obszary rekreacyjne nad jeziorem maltańskim (minigolf, tor zjazdowy, kino letnie, itd.)

Last edited by Picek; July 9th, 2009 at 11:24 PM.

Reply

Tags
poznań, zwiedzanie

Thread Tools

Posting Rules