daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region

West Region » Timișoara Metro Area | Arad | Deva | Reșița

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 21st, 2017, 10:20 PM   #2681
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Likes (Received): 334

In acceptiunea mea varianta ideala de amplasare a monumentului este Cetatea Aradului cu toate argumentele sustinute de arhitectul Marian Heredea. In schimb, varianta realista si realizabila imediat avand in vedere timpul scurt ramas pana la finele lui 2018 este cea de fata. Mai mult decat atat, cu aceasta ocazie se va demola in sfarsit cladirea din fata Consiliului Judetean Arad, existand de asemenea posibilitatea ca Palatul Sindicatelor sa fie cosmetizat.
mash510void725 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 24th, 2017, 12:16 PM   #2682
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1399

Din pacate este doar o fusereala in nota caracteristica a Primariei Arad.
Au avut tot timpul din lume sa pregateasca un amplasament decent insa n-au facut nimic si acum au venit cu solutia asta scoasa din joben.
Pacat insa nu ma mai mira nimic la administratia Falca.

mash510void725 liked this post
Kidu no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2017, 05:14 PM   #2683
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Likes (Received): 1112

Un nou bloc în Micălaca, în apropiere de Billa

Construcţia va avea 29 de apartamente, repartizate pe şapte niveluri. Terenul pe care va fi ridicat blocul aparţine SC Performance Special Buildings SRL.

Quote:
[...] Potrivit Planului Urbanistic Zonal (aflat în fază preliminară), „demisolul va fi parţial şi anume va fi reprezentat de o zonă închisă în care se vor regăsi accesul, circulaţiile verticale, spaţiile tehnice necesare, boxe de depozitare, o parte din spaţiile comerciale etc. O altă parte a demisolului va fi deschis şi amenajat la cota carosabilului ca parcări acoperite pentru autoturismele proprietarilor de apartamente, dacă locurile de parcare amenajate pe teren nu sunt suficiente. La nivelul parterului, se vor amenaja spaţii comerciale/ prestării servicii. În imobil se vor amenaja un număr de 20‐25 apartamente pe etajele curente (câte 4–5 apartamente pe nivel şi 2+2 apartamente pe etajele retrase). În total vor fi amenajate maxim 29 apartamente la care le revin câte un loc de parcare la fiecare apartament. În plus, pentru etajul destinat spaţiilor comerciale/ prestări servicii se vor amenaja separat un număr de locuri de parcare, socotind conform Regulamentului general de urbanism un loc de parcare la 100 mp suprafaţă desfăşurată de spaţii comerciale/ prestări servicii. Spaţiile comerciale sau de prestări servicii vor avea un număr limitat de angajaţi, aproximându-se numărul acestora la 12 persoane.” [...]
Gdeck no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2017, 12:02 AM   #2684
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

PH PUZ si RLU Extindere cartier rezidențial -extravilan municipiul Arad
Old May 3rd, 2017, 10:40 AM   #2685
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Cam asa ar trebui sa arate Westfield-ul intr-un final cand vor toate zonele gata:

In prezent zona 1 este plina (minus 2-3 parcele aflate in constructie), iar zona 2 este cam pe jumatate plina cu parcele aflate in constructie. Ar urma zona 3 cu acele condomii cu apartamente si zona 4 cu spatiile comerciale iar intr-un final cartierul s-ar inchide cu zona 5.

ixpix liked this post
Kidu no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2017, 09:31 PM   #2686
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Acest cartier prin calitatea lucrarilor efectuate si modelele caselor construite ma surprinde placut. Are avantajul de a se putea dezvolta cat doreste si trebuie sa o faca doar calibrandu-si reteaua stradala la posibilitata de extindere viitoare. Spre deosebire de alte cartiere rezidentiale a caror retea stradala este subdimensionata (Via Carmina, Romana Residences), acest cartier a inceput bine si sper sa continue asa.

Klausenburg liked this post
Old May 6th, 2017, 11:59 PM   #2687
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Conform celor de la agendaconstructiilor.ro Imotruct Arad va da drumul in sfarsit cladirii de birouri de pe strada Vasile Milea.
Quote:
Compania Imotrust SA - Arad lucreaza la elaborarea conceptului pentru dezvoltarea cladirii de birouri Arc'Via Office, ce va fi situata pe Bd. Vasile Milea, la intersectia cu str. I.C. Bratianu, din Arad. Imobilul va avea o suprafata desfasurata totala de 5.673,21 mp, urmand a fi construit in urma unei investitii de 6,5 milioane de euro. La parter vor fi amenajate spatii comerciale.
Se pare ca au depasit toate probleme de ordin urbanistic si juridic care priveau vecinatatile si se vor apuca de treaba. Ramane de vazut daca solutia initiala cu parcare subterana sub intersectia Vasile Milea-I.C.Bratianu-Traian Mosoiu si sens giratoriu la suprafata va fi si cea finala.

Conceptul prezentat pana acum era urmatorul conform site-ului simetriq.ro

Gdeck, radutucra liked this post
Old May 11th, 2017, 06:16 PM   #2688
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Noul sediu al IŞJ Arad, inaugurat în prezența Ministrului Educației

Noul sediu al Inspectoratului Școlar Județean Arad (IŞJ Arad) a fost inaugurat astăzi, 11 mai 2017, în prezența reprezentanților IŞJ, ai Primăriei Municipiului, ai diferitelor culte religioase din oraș, dar și în prezența lui Pavel Năstase, Ministrul Educației Naționale.

Quote:
[...]
Conferința și ședința de lucru
După încheierea ceremoniei de inaugurare a sediului, într-una din sălile de ședință ale IȘJ Arad a avut loc o conferință de presă susținută de Claudius Mladin și Pavel Năstase. În cadrul acesteia s-au discutat atât problemele educației pe plan local, cât și cele de pe plan național.

Odată finalizată întâlnirea cu presa, Ministrul Educației, prof. univ. dr. Pavel Năstase s-a îndreptat către o altă sală de ședințe unde s-a desfășurat o întâlnire de lucru cu inspectorii școlari generali din județele Arad, Alba, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Satu Mare, Sibiu și Timiș. Șederea Ministrului în Arad va continua cu vizite la cele două instituții de învățământ superior din municipiu.

Obiectivul și valoarea investițiilor
Obiectivul de investiție „Clădire nouă pentru Palatul Copiilor și Inspectoratul Școlar Județean Arad” a fost finanțat de către Guvernul României, prin Ministerul Educației Naționale, construcția începând acum aproape un deceniu. Valoarea totală a proiectului se ridică la peste 30 de milioane de Lei, susținută în totalitate de către Minister. Întregul complex cuprinde clădirea IȘJ, clădirea Palatului Copiilor și o anexă.

Clădirea Inspectoratului, respectiv anexa, au costat în total aproximativ 12 milioane de lei. Având parter și două etaje, edificiul inspectoratului are o suprafață desfășurată de 1.780 metri pătrați. La parter și etajul întâi se regăsesc 19 birouri, etajul secund fiind prevăzut cu cinci camere de cazare pentru două persoane fiecare.

Palatul Copiilor, încotro?
În momentul de față, în jur de doar 30% din lucrările la Palatul Copiilor sunt realizate, costul acestor lucrări ridicându-se până în prezent la aproximativ 5,6 milioane lei. Conform informațiilor oferite de IȘJ Arad, pentru finalizarea lucrărilor la această clădire mai este necesară suma de 12,5 milioane de Lei, bani ce vor veni de la Ministerul Educației.

Clădirea se va întinde pe aproape cinci mii de metri pătrați, fiind o construcție tip parter și un etaj, cu subsol tehnic general. 32 de cercuri specifice activităților Palatului Cultural vor fi găzduite de clădire, ce a fost proiectată pentru a asigura desfășurarea activităților pentru aproape trei mii de copii. Pe lângă vestiarele, grupurile sanitare, depozitele și birourile de care va dispune clădirea, în cadrul viitorului Palat al Copiilor se va regăsi și o sală de spectacole. [...]

sursa foto

Randaal, mash510void725, RunRun1730 liked this post
Old May 11th, 2017, 11:06 PM   #2689
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

In sfarsit, dupa aproape zece ani de zile de la momentul inceperii lucrarilor....
Zona dimprejur va incepe sa arate tot mai bine in urmatorii ani si ma refer la amplasarea Monumentului Marii Uniri, la o eventuala reabilitare a Casei Sindicatelor (peste vreo 5-6 ani), la finalizarea lucrarilor la sediul Uniunii Artistilor Plastici din spatele CJA, precum si la viitorul Palat al Copiilor.
Old May 14th, 2017, 10:22 PM   #2690
robertn89
Registered User

Likes (Received): 2

Salut, stie cineva daca vor incepe anul acesta lucrarile la al-2-lea bloc Adora Park?

Multumesc!
robertn89 no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2017, 12:05 AM   #2691
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Cei de la Adora Park au finalizata inca de anul trecut documentatia pentru blocul nr. 2 si pentru parcul din cartier. Biroul de vanzari de cate ori am trecut pe acolo era tot inchis deoarece...nu mai are ce sa vanda. Lucrarile trebuiau incepute de anul trecut, apoi le-au amanat pentru anul acesta, insa pana acum...pauza. Desi finisajele oferite sunt printre cele mai bune din oras, sa nu construiesti atat timp cat este cerere....mi se pare cel putin ciudat. Am discutat cu cineva care mi-a spus ca de vina ar fi indisponibilitatea de moment a constructorului lor de casa, Danya Cebus.

robertn89 liked this post
Old May 15th, 2017, 12:09 AM   #2692
robertn89
Registered User

Inteleg, intr-adevar ciudat...intreb deoarece am vazut si pe site la ei ca deja sunt rezervate anumite apartamente, ce-i drept acum ca nu stiu cat de actualizat este site-ul lor. Daca intr-adevar de vina ar fi indisponibilitatea de moment a constructorului lor de casa atunci presupun si sper ca este doar o chestiune de timp pana incep sa construiasca. Ar putea fi totusi putin mai transparenti.

Later Edit: Fiind plecat din oras am rugat pe cineva sa sune si sa mearga pana acolo la Adora. Deci pozitia oficiala este ca lucrarile vor incepe din aceasta vara cu finalizare intr-un an, apartamentele se pot rezerva.

Gdeck liked this post

Last edited by robertn89; May 15th, 2017 at 11:43 AM.
Old May 15th, 2017, 07:23 PM   #2693
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

https://www.facebook.com/mywayarad/ cladirea aceasta de pe Calea Romanilor e aproape gata si arata destul de bine.

+ noul Lidl de pe Calea Aurel Vlaicu (vis-a-vis de Atrium Mall), unde cel putin la partea de demolat a fostei turnatorii se lucreaza intens

Randaal, mash510void725 liked this post
Old May 17th, 2017, 06:23 PM   #2694
radutucra
Registered User

Likes (Received): 136

Quote:
Originally Posted by mash510void725 View Post
Cei de la Adora Park au finalizata inca de anul trecut documentatia pentru blocul nr. 2 si pentru parcul din cartier. Biroul de vanzari de cate ori am trecut pe acolo era tot inchis deoarece...nu mai are ce sa vanda. Lucrarile trebuiau incepute de anul trecut, apoi le-au amanat pentru anul acesta, insa pana acum...pauza. Desi finisajele oferite sunt printre cele mai bune din oras, sa nu construiesti atat timp cat este cerere....mi se pare cel putin ciudat. Am discutat cu cineva care mi-a spus ca de vina ar fi indisponibilitatea de moment a constructorului lor de casa, Danya Cebus.
Sa fie totusi cerere? Cand au aparut toate dezvoltarile imobiliare acum cativa ani intr-un interval mic (Ared, Urbanna, Bermo) au ajuns sa fie vandute pentru niste preturi nu foarte mari. Perspectivele nu sunt aceleasi ca in Timisoara si totusi este o oferta disproportionata. Orasul e mai pustiu ca niciodata si in plus se orienteaza lumea spre terenuri de casa sau blocuri din 80-90.

Adora Park este un proiect foarte inspirat dar nu cred ca exista o categorie de oameni (cei ce cauta locuinte cu pretentii) suficient de numeroasa in Arad pentru dimensiunea proiectului.

Dezvoltatori cum sunt Ared Uta sau cum vrea sa fie Adora permit proiecte de calitate si felul in care sunt zonate da imaginea de comunitate ferita. Cand ma uit pe pagina cu proiecte din Bucuresti si vad ce ciuperci de bloculete rasar acolo, aradenii par mai decisi si pretentiosi in imobiliare si cu toate astea un apartament din anii 80 se vinde cu putin sub un apartament nou.

Si mai greu daca intra si acesti jucatori. Un altfel de lux.
http://www.arad-apartamente.ro/prope...zona-micalaca/

mash510void725 liked this post
radutucra no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2017, 11:31 PM   #2695
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Faptul ca apartamentele celor de la ARED si Adora, precum si altele de prin oras s-au vandut foarte bine, nu conduce decat la concluzia ca exista cerere. Mai mult, Ared este de multa vreme in cautarea unui teren propice pentru o dezvoltare a unui ansamblu de locuinte, insa sunt atenti si la pret si pana in acest moment nu au gasit cel mai bun raport amplasament/suprafata/pret pentru ei. In acest moment in oras sunt cateva blocuri in constructie care suplinesc din punct de vedere cantitativ oferta Ared-ului sau a Adora. De asemenea absenta de pe piata vanzarilor de apartamente a acestor mari dezvoltatori a stimultat proiectarea si pe viitor dezvoltarea unor blocuri deloc de neglijat ca si oferta calitativa.
@radutucra Am dat like pentru partea cu pretentia la locuinte. Intradevar aradenii sunt pretentiosi din acest punct de vedere (nu isi fac casa noua in plin camp, fara utilitati si cu wc in fundul curtii, precum si nici apartament fara finisaje decente). Ai cunostiinta de vreun bloc construit in ultima vreme in care apartamentele sa nu fie vandute? Daca nu, atunci iti vei da seama de ce cauta lumea apartamente vechi. Oras pustiu? Poti sa detaliezi la ce anume te referi?

Gdeck, radutucra liked this post
Old May 18th, 2017, 12:25 AM   #2696
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

probabil la sporul natural negativ, asta e, ardelenii/crisaneni nu fac prunci . Mie personal mi se pare orasul mai aglomerat ca niciodata (in termen de constructii, trafic etc). Dar intr-adevar, daca faci referire la probleme de gen viata de pe strand sau corso si altele apartinand acelei epoci de aur (pe care sincer nu am inteles-o niciodata) ai partea ta de dreptate. In aceleasi timp, sa fim totusi realisti, cu probleme de genul acesta se confrunta aproape toate orasele din Romania, diferenta ar fi ca la noi s-ar putea rezolva mai usor daca am avea o administratie locala ceva mai atenta la detalii si mai activa. Din pacate in Arad doar privatii fac chestii interesante, primaria cam tot pe ce pune mana de vreo 2 mandate incoace face in bataie de joc si asta influenteaza foarte mult dezvoltarea orasului
Old May 18th, 2017, 12:31 AM   #2697
radutucra
Registered User

Likes (Received): 136

Eu cam asa vad situatia, nu au avansat pentru ca cererea nu este in asteptarile lor. Exista cerere cu siguranta, si de ce nu ar fi cand atatea blocuri cu niste zeci de ani in spate sunt o adevarata durere, ies total din calculele multora, familii de 4 persoane sa zicem. Totusi faptul ca se inghesuie dezvoltatori cu oferte foarte bune ( noroc cu uzinele ca au fost atat de bine aranjate ) nu ii ajuta cu nimic, ei nu fac bani mai bine in felul asta. Se cauta acum apartamentele dar multe raman cumparate si nelocuite, tinute pentru oportunitate, date in chirie. Si asta nu o sa tina mult. Cumpara toti aradenii cate un apartament si il inchiriaza studentilor italieni?

La faza cu "pustiu" m-am referit la faptul ca pentru cineva care isi face facultatea la Timisoara sau Cluj, poate nu il mai duce drumul incoace. Sau natalitatea poate sa fie un bai sau ca faci 5 ore pana la Viena. Orasul nu isi atinge nivelul care si-l impune. Economia zonei numai matura si stabila nu este. Zone industriale, oferta educationala, nod comercial, potential turistic si ceva tot nu functioneaza...
radutucra no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2017, 11:46 AM   #2698
robertn89
Registered User

Pai atata timp cat universitatile locale sunt la nivelul la care sunt, nici nu prea ai cum sa atragi studenti iar mie cel putin mi se pare ca nu prea avem evenimente sociale in Arad, nu prea ai ce sa faci in timpul liber, marea majoritatea merg ori in Atrium la vre-un film ori la ceva cafenea. Daca am fi avut un primar mai activ precum are Oradea si alte cateva putine orase, probabil era ceva mai ok.
Old May 18th, 2017, 12:51 PM   #2699
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Revenim la o discutie mai veche: viata economica a unei urbe nu este dictata de catre administratie ci mai mult de amplasament, gradul de educatie si calificare al populatiei insa o administratie competenta si cu viziune pune umarul, ajuta cu infrastructura si lucrarile edilitare necesare, ceea ce in Arad nu se intampla.

Viata cultural-sociala insa este strict influentata de competenta administratiei locale si cand spun asta ma gandesc la strand, ma gandesc la concerte si festivaluri, ma gandesc la teatru, la evenimentele sportive. Chiar vi se pare ca face primaria ceva in directia asta?
Old May 18th, 2017, 03:16 PM   #2700
timeandspace
Registered User

timeandspace's Avatar

evenimentele, viata culturala si dinamismul orasului nu pot fi ceva exclusiv top-down ci mai degraba grass roots.

adica administratia trebuie sa ajute si sa creeze mediu propice si infrastructura si oportunitati de finantare dar initiativa si activitatile trebuie sa vina din sinul populatiei a comunitatilor si a diferitelor pasionati, interesati si a initiativelor private.
timeandspace no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
romania, ro_crisana

Thread Tools

Posting Rules