daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region

West Region » Timișoara Metro Area | Arad | Deva | Reșița

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 18th, 2017, 03:49 PM   #2701
radutucra
Registered User

Likes (Received): 136

Pe asta cu strandul nu o sa o inteleg niciodata. Poate ca vorbim de perioade diferite dar cu putin timp inainte de reabilitarea strandului, imi aduc aminte cat de invechit arata totul. Nu era suficient sa repare bazinele, a trebuit sa modifice intreaga strategie a strandului. Daca nu se intervenea, strandul ramanea un loc de agrement molesit, plin de pensionari in timpul zilei, si noaptea aveai barurile alea care nu erau cine stie ce.

Localurile alea nu au murit cand au bagat accesul cu bratari. Cei care risipeau bani pe preturile lor de litoral brusc nu mai aveau bani de o taxa de intrare simbolica? Partea aia de strand pur si simplu si-a pierdut farmecul. La fel si acum se inghesuie lumea pentru aceleasi cateva localuri si dupa ce isi pierd farmecul dispar brusc.

Gdeck liked this post
radutucra no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 18th, 2017, 04:25 PM   #2702
radutucra
Registered User

@Kidu Referitor la ce ai zis de viata cultural-sociala. Asta chiar e o sarcina dificila pentru administratie. Sa ai oameni inventivi, cu gusturi, dispusi sa se inspire de la ce fac altii in orasele vecine sau in alte tari.

Am mai avut totusi cateva si inca avem:
- etapa de raliu in centrul orasului
- zilele orasului, o idee foarte faina si parerea mea ii ca a fost executata perfect in fiecare an
- la Biserica Catolica sunt evenimente faine dar nu sunt mediatizate
- concertele de Craciun
- Cupa Aradului la ciclism
- Ceva Street food festival in perioada urmatoare
- La teatru daca excludem mizeriile de piese moderne prinzi chestii faine de genul festivalul Amifran si vin sa prezinte si alte teatre bune din Bucuresti si Cluj
- difuzare de filme in aer liber
- in cluburi si localuri ai constant concerte, uneori poti ajunge sa faci pub crawling daca sunt mai multe concerte in aceeasi seara.

@robertn89 Cum ziceam, daca sunt sau nu sunt destule evenimente este greu de stabilit. Oamenii au standarde diverse, difera conceptul de distractie. Sigur ca Atrium castiga pentru cat de laid back este distractia pe care o ofera. Eu inacadrez la activitati din cele de mai sus pana si piata de masini sau piata de vechituri de duminica dimineata, recomand!
Old May 18th, 2017, 05:13 PM   #2703
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Likes (Received): 1112

Propun sa continuam discutii de genul pe Caffe, ca doar de aia exista threadul si aici sa punem doar proiecte

bogdymol liked this post
Gdeck no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2017, 10:38 AM   #2704
adi_tudoroiu
Registered User

Likes (Received): 8

Corect.

Constructie noua - bloc P+3 in sens la Penny - UTA, pe locul fostei spalatorii; se lucreaza la fundatii. Nu am poze, din pacate.

Pe centura, la giratoriul cu Campul Linistii se decoprteaza un teren. Stie cineva ce urmeaza sa se construiasca acolo?

Gdeck liked this post
adi_tudoroiu no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2017, 10:47 AM   #2705
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1399

Si locuri de parcare, ioc. Urbanism marca Falca.
Old May 20th, 2017, 02:05 PM   #2706
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Primăria Arad vrea să construiască locuințe cu chirie de 35-50 de euro lunar pentru angajații din zonele industriale

Quote:
Municipiul Arad are un șomaj de aprox. 1%, județul aprox. 2,5%. Una dintre cele mai mari probleme ale angajatorilor este recrutarea personalului. Președintele Porta Doors Arad a declarat, astăzi, că fabrica sa are capacitatea de producție limitată de lipsa forței de muncă. Aradul este o destinație pentru angajați din județele din sudul țării, dar și pentru unii din Ungaria.

Primăria municipiului Arad vrea să construiască locuințe pentru angajații din zonele industriale. Acestea ar urma să fie date în chirie la prețuri extrem de avantajoase, între 35-50 euro lunar/apartament. La întâlnirea de astăzi cu ambasadorul Poloniei și, mai târziu, în cursul zilei, cu investitorii italieni din Arad, primarul Gheorghe Falcă a expus un proiect ambițios prin care companiile locale ar putea dobândi angajați noi.

Gheorghe Falcă spune că proiectul pe care îl susține ar ajuta dezvoltarea mediului local de afaceri și ar asigura cea mai importantă resursă a acestuia, resursa umană.
Concret, firmele interesate să se dezvolte în Arad ar urma să doneze teren primăriei, pentru ca aceasta să construiască blocuri de apartamente și să pună apoi la dispoziția angajaților aceste locuințe, în schimbul unor chirii de câteva ori sub prețul pieței.
„Îmi doresc să realizăm acest proiect încă în acest an. Avem o problemă de legislație, în momentul în care ni se donează terenul și proiectul tehnic, conform legislației Românești nu mai ai obligații față de cel care ți-a făcut donația, deci nu ești obligat să rezervi apartamentele pentru firma respectivă. Lucrăm la găsirea unei soluții și noi am și identificat ce trebuie să facem. Este nevoie de o schimbare de legislație, care cred că s-ar putea întâmpla în această toamnă, pentru ca firmele să își bugeteze pentru anul 2018 investițiile în teren. Aradul are un grad de îndatorare foarte mic, de aceea ne putem permite, fără să afectăm dezvoltarea infrastructurii Aradului, să ducem bani înspre construcția de locuințe”, a punctat Gheorghe Falcă.
Sursa
Old May 22nd, 2017, 02:23 PM   #2707
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 9939

how to screenshot on windows 7

Leoni a deschis o sectie si in cadrul fostului complex Armonia.
status no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2017, 11:40 PM   #2708
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Likes (Received): 334

Da, sectia respectiva este deschisa de circa 2 ani de zile in Log Center (noua denumire a fostului Armonia)
mash510void725 no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2017, 04:40 PM   #2709
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Hotel Ibis Styles

mash510void725, nicksson, Randaal liked this post
Old June 13th, 2017, 06:06 PM   #2710
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Undeva prin toamna ar trebui sa-l inaugureze. Deja sunt la faza de recrutare a paeronalului de management.
Old June 23rd, 2017, 12:27 AM   #2711
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Un mic update la proiectul celor de la AFI.

Quote:
Ansamblul este in stadiul de proiectare, se asteapta eliberarea autorizatiei de construire. Se doreste dezvoltarea unui retail parc si cu imobil de birouri pe un teren cu suprafata de 80.000 mp. Prima faza o reprezinta executia cladirii de birouri ce va avea regimul de inaltime P+15E si suprafata de 34.000 mp. In faza a doua, vor fi amenajate un hypermarket cu suprafata de 10.000 mp dar si spatii comerciale cu suprafata cuprinsa intre 1.000 si 2.000 mp. Complexul va dispunde de 1.000 locuri de parcare.
Sursa: e-santiere.ro

Daca lucrurile merg bine pentru ei, undeva cel tarziu in primavara anului viitor ar trebui sa vedem in lucru cladirea de birouri. Orasul are nevoie de cladirea asta ca de aer.

Gdeck liked this post
Old June 23rd, 2017, 10:54 PM   #2712
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Luna trecuta a iesit in sfarsit certificatul de urbanism pentru Lidl din Gradiste. Amplasamentul este Calea Zimandului nr. 3A. Acesta va fi amplasat undeva vis-a-vis de Praktiker, cel mai probabil in fata cartierului Romana Residence. Acesta ar urma sa fie cel de-al 6-lea Lidl din oras.

Gdeck liked this post
Old July 3rd, 2017, 05:25 PM   #2713
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Galleria se mărește cu un etaj, iar la parter se deschide un bazar

Foarte ciudata decizia celor din conducerea Galleria de a mai adauga un etaj. Tu ai un grad de ocupare falimentar si iti permiti sa investesti in extindere, fara a avea certitudinea unor chiriasi care sa atraga clienti. De urmarit.
Old July 4th, 2017, 12:20 AM   #2714
radutucra
Registered User

Din 2/7/2017..

Hotel pe str. Vasile Goldis

Arad Plaza

Burgeois Residence

Randaal, Gdeck liked this post
Old July 4th, 2017, 10:11 PM   #2715
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Multumim pentru fotografii @radutucra.
Sunt curios daca se va face ordine si curatenie in jurul Arad Plaza, pentru ca la acest moment zona arata dezamagitor pentru o locatie premium in centrul orasului.
Old July 5th, 2017, 05:48 PM   #2716
mns
Registered User

mns's Avatar

Likes (Received): 394

Eu am o problema in continuare cu proiectul asta. E total nepotrivit si incearca sa il vanda ascunzand adevarul.

Nu poti sa numesti asta locatie premium in centrul orasului cand pe o parte a proiectului esti la 5m sau mai putin de o baraca derapanata, iar in cealalta parte ai la cativa metri niste cladiri putrezite si nerenovate de 50 de ani.

Pe site in acelasi timp nu se zice nimic de locuri de parcare/parcare subterana iar toate pozele recente arata unghiuri in care nu vezi faptul ca iti iei apartament premium in Kabul practic, ca pana si unele zone bombardate din Serbia arata mai bine decat spatiul stramt in care s-au gasit sa construiasca cladirea.

Proiectul mi se pare cat de cat ok, dar nu arata decat lipsa unei viziuni urbanistice pentru Arad.

Kidu liked this post
mns no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2017, 07:15 PM   #2717
radutucra
Registered User

@mash510void725 Cei cu Galleria m-au pierdut complet. Ei chiar nu au vizitat la inceput mallul? Nici cand Galleria avea branduri mai bune ca si Atrium nu era ocupat cine stie ce etajul si acum ei gasesc lipsa spatiului in calea succesului lor. Galleria spre deosebire de Atrium nu este un mall pentru leisure, cafenele si spatii de joaca pentru copii. Toata lumea venea pentru supermarket si magazinele de haine nu biliard si food court.

"Prima schimbare va consta în deschiderea unui bazar pe o suprafață de aproximativ 3.000 de metri pătrați, care va avea spații comerciale închiriabile de 100 până la 300 de metri pătrați. Acesta va fi accesibil din exteriorul clădirii, din zona de parcare, fiind amenajat în fostul depozit al supermarket-ului Cora."

Bazar o sa fie unul autentic romanesc, adica carpe turcesti si plasticuri chinezesti cum ne rasfata tara peste tot unde populatia este de macar cateva mii. Faza cu "fostul depozit..." suna si asta cam ciudat. Nu mai au spatiu pentru cate idei au si ridica sau adapteaza cotete/anexe.

@mns Locuri de parcare o sa fie suficiente. Nu chiar doua la fiecare apartament dar ceva similar. Singurele doua cai de acces sunt de pe Tudor Vladimirescu, una singura este acces auto si este pe partea cu baraca aia deci sigur dispare. Oricum spatiul extrem de la limita. Unghiurile din care am facut pozele sunt singurele locuri de unde este vizibila cladirea.
Old July 5th, 2017, 07:36 PM   #2718
radutucra
Registered User

Cateva imagini pe care le-am uitat cu santierul de la RED7 din 3 iulie

Din fericire se amenajeaza si parcare si nu o sa trebuiasca sa conteze pe parcarea de la Carrefour cum s-a intamplat la blocurile de la Kaufland.

mash510void725 liked this post
Old July 5th, 2017, 10:11 PM   #2719
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 9939

Inafara de blocul acesta, mai construiesc ceva Ared la Arad acum? Fundatia din imagine este tot a unui bloc Ared, sau pentru altceva?
Old July 5th, 2017, 11:34 PM   #2720
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Fundatia din imaginea de mai sus nu apartine celor de la ARED. In acest moment nu stiu sa aiba planificat deocamdata nici un alt ansamblu de locuinte in oras. Stiu ca de cativa ani sunt in cautarea unei locatii care sa ii satisfaca, insa pentru moment nu am detalii suplimentare. Exista posibilitatea ca langa LIDL-ul de la Atrium sa se faca un ansamblu de locuinte insa cel mai probabil dezvoltarea o va face Vivalia.

In urmatorii 2 ani de zile perimetrul din zona 300 unde se afla si ansamblul ARED va fi ocupat integral de locuinte conform planurilor urbanistice existente pentru acea zona.

status liked this post

Reply

Tags
romania, ro_crisana

Thread Tools

Posting Rules