daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region

West Region » Timișoara Metro Area | Arad | Deva | Reșița

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 6th, 2017, 07:52 PM   #2721
radutucra
Registered User

Likes (Received): 136

Quote:
Originally Posted by status View Post
Inafara de blocul acesta, mai construiesc ceva Ared la Arad acum? Fundatia din imagine este tot a unui bloc Ared, sau pentru altceva?

Acolo unde e fundatia se ridica o locuinta colectiva P+4 cu parter servicii.

Se gasea acum ceva timp pe net o harta cu planurile urbanistice din zona Billa, daca poate cineva sa o posteze...

status liked this post
radutucra no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 16th, 2017, 01:01 AM   #2722
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Likes (Received): 1112

+ blocul ala de 26 de etaje propus de cei de la Gemi, care teoretic tot prin zona aia ar veni. Stie cineva mai multe detalii?

Si un proiect aparut luna trecuta. Nu cred ca se va realiza, n-am auzit de Adrian Luca asta pana acum si de unde ar avea finante pentru o astfel de investitie...dar pare ceva samsar

Quote:
Omul de afaceri Adrian Luca & Friends pregătește o mare lovitură în vestul României. Potrivit proiectului de hotărâre care va fi supus votului consilierilor locali municipali marți, în cadrul ședinței CLM, este planificată construirea unei zone de servicii și comerț, la ieșirea din municipiul Arad, spre Timișoara.

Conform Planului Urbanistic General (PUG), zona se va extinde pe 931.786 mp, din care 786.767,00 mp pentru zone comerciale și de interes public! Ca punct de comparație, specificăm că vestitul centru de cumpărături din Austria, Parndorf, are doar 57.000 mp!

Zona luată în studiu este situată în partea de sud a municipiului Arad, în extravilan, limitrofă intersecției DN 69 Timișoara – Arad și autostrada A1 Timișoara – Arad – Nădlac, la o distanță de cca 430 m sud față de limita intravilanului municipiului Arad. Obiectul investiției va include modernizarea drumului DJ 709 G, inclusiv construcția unui pod pe Mureș, pentru funcțiunea de Centură de Est Arad, de interes județean, stabilit prin documentație de urbanism, plan urbanistic zonal și documentație tehnico-economică, studiu de fezabilitate, al căror titular va fi Județul Arad prin Consiliul Județean Arad.

Regimul maxim de înălţime al clădirilor este de parter + 2 etaje, cu înălțimea maximă de 12 m. Zona verde din zonă trebuie să fie de minim 5,12% și maxim 10% din totalul suprafeței. Potrivit informațiilor noastre, zona va găzdui spații comerciale, birouri, până și locuințe.

Sursa

radutucra liked this post
Gdeck no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2017, 02:30 PM   #2723
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Likes (Received): 334

In legatura cu blocul GEMI din cate stiu urmeaza sa primeasca avizul Autoritatii Aeronautice Civile Romane care ar putea taia chiar si 10 etaje din inaltimea acelui bloc. Acest aviz este cheia de bolta a proiectului deoarece in functie de el se va proceda la proiectarea intregului ansamblu.

Luca Petru Adrian este un mare proprietar de terenuri mai ales in zona municipiilor Timisoara si Arad. Numai in jurul Aradului acesta detine circa 400(patru sute) de hectare de teren intravilan. Scopul lui nu este de a dezvolta proiecte ci de a vinde teren ready for development.

mash510void725 no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2017, 05:46 PM   #2724
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Aradul va avea o nouă zonă industrială și va scăpa de traficul de mare tonaj, datorită modernizării străzii Cometei

Quote:
Potrivit informațiilor oferite de primarul Aradului, Gheorghe Falcă, în zona străzii Cometei, către Centura Aradului, se pregătește o investiție ce se va ridica la 18 milioane de euro pentru construirea celui mai mare depozit de carburant din vestul țării, iar acest lucru a fost generat de planurile Primăriei Arad de a moderniza strada Cometei. Pe lângă acest lucru, faptul că se reabilitează strada Cometei, va avea un impact mai mult decât pozitiv și pentru trafic.

„Pentru acest lucru, în parteneriat cu OMV-ul, noi am decis să reabilităm acel drum care va genera o zonă industrială. O să vedeți și că o mare companie din Arad a făcut o mare investiție în zonă, una dintre cele mai mari fabrici de construcții metalice din Europa de sud-est. Deci faptul că noi modernizăm drumul, deja generează investiții și Aradul va avea încă o zonă industrială bine definită, produsă și de ceea ce înceamnă depozitul OMV, pentru că, în momentul în care există acest lucru care înseamnă alimentare cu combustibil pe cale ferată și distribuție pe auto, toate companiile care lucrează pe auto vor avea bazele acolo, plus companiile care lucrează pe alte domenii, pe servicii, cu OMV, vor avea și acestea o bază acolo. Asta înseamnă că toată zona aceea va fi o zonă de servicii industriale”, a spus primarul Falcă.

Despre zona Calul Bălan, primarul a afirmat că se va putea acum lua în considerare și acolo reabilitarea drumului, întrucât nu va mai exista trafic de mare tonaj, acesta urmând să fie deviat pe strada Cometei. Modernizarea străzii respecitve va scoate traficul de mare tonaj și din cartierul Grădiște.

„Până acum, aprovizionarea cu combustibil și aprovizionarea firmelor de construcții treceau prin Grădiște. În momentul în care vom finaliza strada Cometei, aprovizionarea nu se va mai face nici prin Grădiște, nici prin Micălaca”, a spus Gheorghe Falcă.
Old August 11th, 2017, 12:56 PM   #2725
Gdeck
I ♥ Arad

Gdeck's Avatar

Monumentul Unirii va fi amplasat în Piaţa Catedralei!

Quote:
E aproape sigur: Monumentul Marii Uniri de la 1918, aparţinând sculptorului Florin Codre, va fi amplasat în Piaţa Catedralei din Arad. Amplasamentul a fost stabilit, în cele din urmă, de către Ministerul Culturii şi artist, în urma vizitei efectuate, luna trecută, la Arad, spun mai marii Primăriei Arad. Atunci au fost studiate şi analizate mai multe posibile locaţii pentru amplasarea Monumentului: lacul de la Pădurice, zona Consiliului Judeţean, în faţa Palatului Administrativ, Piaţa Catedralei. Opţiunea sculptorului şi a ministerului pentru Piaţa Catedralei ar putea avea legătură cu faptul că pentru această zonă există deja un PUZ (adoptat în unanimitate, în legislatura trecută a CLM) care prevede amenajarea spaţiului din jurul Vechii Catedrale ca piaţă publică.

Poate ar trebui reamintit aici şi faptul că Municipalitatea a lansat în luna februarie a acestui an ideea amplasării Monumentului Marii Uniri în Piaţa Catedralei, însă s-a lovit de reacţia virulentă a pieţarilor, care a fost rapid exploatată politic de către PSD, social-democraţii arădeni alăturându-se nemulţumirilor celor din Piaţa Catedralei şi susţinându-le cauza în spaţiul public. Ironic, acum, Ministerul Culturii – din Guvernul PSD! – propune, spun cei de la Primărie, acelaşi amplasament pentru Monumentul Marii Uniri de la 1918: Piaţa Catedralei.

Urmează şedinţa CLM

Viceprimarul Călin Bibarţ ne oferă mai multe detalii: „În 2 august am primit o adresă de la Ministerul Culturii, referitor la Monumentul Marii Uniri, în care ni se solicită hotărâre de consiliu pe noul amplasament, respectiv Piaţa Catedralei Vechi. Am participat la discuţiile care au fost la Arad cu ocazia vizitei secretarului de stat şi a sculptorului, care au optat pentru acea locaţie. Avem nevoie de o hotărâre de consiliu, am convocat şedinţa săptămâna viitoare, în 17 august. M-aş bucura să avem o unanimitate măcar pe problemele foarte serioase ale Municipalităţii, ale Aradului, ale istoriei Aradului. În acea locaţie, în mandatul trecut, toţi consilierii din tot spectrul politic au votat pentru amenajarea spaţiului din jurul Catedralei Vechi ca o piaţă publică, nu ca piaţă de zarzavaturi sau alte spaţii comerciale. Acum, având acest Plan Urbanistic Zonal, având dorinţa sculptorului şi a Ministerului Culturii, din punctul nostru de vedere nu e nicio problemă ca acel monument să fie amplasat de către Ministerul Culturii acolo. Aştept votul consilierilor şi, evident, o cât mai rapidă evoluţie a lucrurilor astfel încât Aradul să fie respectat printr-un monument pe care îl merită. Inclusiv ministerul accentuează că timpul e destul de strâns, motivând graba pentru a da această hotărâre de consiliu.”
Pareri? Mi se pare cea mai ok locatie din cele propuse.
Old August 11th, 2017, 01:40 PM   #2726
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 9938

Monumentul respectiv mi se pare o porcărie... sincer. Nu are nici o treaba cu nimic, si a mai fost si modelat in China... o copie ieftina a Coloanei Infinitului. Scuzati-ma pentru acest mesaj dur, dar m-am saturat de monumente de prost gust.
Old August 11th, 2017, 11:48 PM   #2727
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

In ceea ce priveste monumentul sunt de aceeasi parere cu @status, insa amplasarea lui in Piata Catedralei ma bucura prin prisma faptului ca este singurul mod in care se poate curata zona de toate constructiile oribile care tin de piata. Nu as dori insa incetarea totala a activitatii pietei, ci mi-as dori o relocare a acesteia in proximitatea actualului amplasament. Sa vedem insa ce va iesi, deoarece va fi o rezistenta locala destul de mare la aceasta schimbare in bine a Aradului. Sunt multi oameni care nu vad peste gard si se complac in mizerie si mediocritate.

status liked this post
Old August 17th, 2017, 12:31 PM   #2728
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1399

Subscriu parerii enuntate de @status. Nu sunt de acord nici cum amplasamentul pentru un "falus" din asta necesita spatiu larg pentru panorama, Piata Catedralei este mica si inconjurata de cladiri.
Mult mai potrivita mi se pare propunerea arhitectului Marian Heredea care vedea monumentul asta amplasat in Cetate.
Old August 17th, 2017, 12:44 PM   #2729
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Subscriu parerii enuntate de @status. Nu sunt de acord nici cum amplasamentul pentru un "falus" din asta necesita spatiu larg pentru panorama, Piata Catedralei este mica si inconjurata de cladiri.
Mult mai potrivita mi se pare propunerea arhitectului Marian Heredea care vedea monumentul asta amplasat pe platoul din Cetatea Aradului.
Old August 17th, 2017, 11:14 PM   #2730
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Dupa sedinta de astazi a consiliului local este mai clar ca niciodata ca actualul primar este depasit total de situatie. Omul nu mai are idee cum anume se poate dezvolta un oras. Nu mai are idei, sau daca le are, le pune in aplicare prost. Sunt convins ca daca construia deja acea piata noua unde anume doreste sa mute actualii pietari, lumea s-ar fi resemnat si ar fi luat situatia ca atare.
In opinia mea:
- acea zona trebuie sa fie o piata deschisa, libera de orice constructie;
- piata actuala trebuie relocata pe locatia propusa de Primaria Arad, eventual gasite solutii suplimentare prin exproprierea unor imobile, dar tot in zona;
- locul perfect al monumentului este in Cetatea Aradului;
- consider ca acesta era un moment prielnic de a darama acareturile din jurul pietei, un alt moment favorabil nu vad in viitorul apropiat, fara un primar capabil;
Old August 27th, 2017, 12:31 AM   #2731
radutucra
Registered User

Likes (Received): 136

Hotel Ibis pare sa stagneze de doua luni si totusi il termina oare toamna asta?

Randaal, MHN liked this post
radutucra no está en línea   Reply With Quote
Old August 27th, 2017, 02:18 PM   #2732
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Se lucrează la interioare. Inaugurarea se va face undeva in luna Noiembrie, deși termenul inițial era Septembrie.

Old August 31st, 2017, 02:37 PM   #2733
dani_ar
Registered User

Likes (Received): 94

Proprietarii AFI Cotroceni spun că ar putea începe anul viitor construcţia unui mall în Arad

Quote:
AFI Arad Retail Park va fi dezvoltat în de*cursul anului 2018. Proiectul comercial de tip retail park va include un hipermarket, un ma*gazin de tip DIY (do it yourself – engl.), pre*cum şi alte magazine de tip stand alone (de sine stătătoare – trad.) din zona de fa*shion, sport şi electronice, cu suprafeţe cu*prin*se între 1.000 şi 2.000 de metri pătraţi

mash510void725, Gdeck liked this post
dani_ar no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2017, 02:30 PM   #2734
robertn89
Registered User

Likes (Received): 2

Stie cineva daca se mai construieste ceva prin micalaca in urmatoarea perioada?(~6 luni)
robertn89 no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2017, 02:08 PM   #2735
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

In Micalaca nu exista in acest moment proiecte mari. Proiecte mai mici sunt blocurile de langa Ared de pe mal care se afla in constructie.
Se va construi de asemenea de la 0 un magazin Altex langa Selgros, insa nu cred ca vor demara lucrarile in acest an.

robertn89, Gdeck liked this post
Old September 7th, 2017, 12:00 AM   #2736
robertn89
Registered User

Likes (Received): 2

Se pare care blocul de langa Ared este construit de catre Urbanna.

robertn89 no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 10:46 AM   #2737
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1420

Alber Holding a dezvoltat în Arad și Oradea mai multe proiecte sub brand-ul ARED.
În Timișoara sunt în diferite faze de construire mai multe proiecte, unul sub denumirea de City of Mara, iar celelalte cu denumirile Vivalia Grand, Vivalia Complex și Vivalia Soarelui.
Consultând azi website-ul proiectelor acestora, vivalia.ro, în secțiunea de proiecte (http://www.vivalia.ro/proiecte) am văzut că a apărut și Vivalia Arad (Calea Aurel Vlaicu, Nr. 139-151).
Are cineva idee dacă vor să schimbe denumirea tuturor proiectelor noi din ARED în Vivalia?
Old September 14th, 2017, 11:09 AM   #2738
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Nu am acces de la munca la situl postat de tine mai sus insa stiu sa iti spun sigur ca ARED si Vivalia Arad nu au nicio legatura.
Stiam ca ARED si Bermo sunt detinute de acelasi Holding sau ma rog, acelasi patron Alexandru Bercea.

MHN liked this post
Kidu no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 02:22 PM   #2739
timeandspace
Registered User

timeandspace's Avatar

OT ce fel de net/regim e la job de nu se poate accesa un .ro ?
timeandspace no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 02:58 PM   #2740
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Ared și Vivalia fac parte parte din același holding Alber Holding. De asemenea și Mara Com Mixt, dezvoltatorul City of Mara este parte a holdingului. Vivalia Arad a fost prima construcție a Vivalia. Pentru Timisoara s-a luat decizia de a nu intra Ared deoarece duce prea mult cu UTA Arad și de aceea proiectele holdingului pentru acest oraș sunt dezvoltate de celelalte societăți asociate.

timeandspace liked this post

Reply

Tags
romania, ro_crisana

Thread Tools

Posting Rules