daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region

West Region » Timișoara Metro Area | Arad | Deva | Reșița

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 18th, 2012, 12:22 PM   #1741
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1399

Bine ai venit!

Daca esti aradean si binevoiesti, te rog trece-ti Arad la locatia din profil si voteaza si aici: http://www.skyscrapercity.com/showth...1500775&page=4
Multumesc!

Sponsored Links
Old October 18th, 2012, 12:32 PM   #1742
rudolf.s
Registered User

Likes (Received): 325

Completat, votat si mai si recomand un articol.

http://bit.ly/RF8c2e
rudolf.s no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2012, 02:48 PM   #1743
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 18313

trist
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2012, 03:15 PM   #1744
rudolf.s
Registered User

Foarte trist chiar. De fapt tot parcul arata DEZASTRUOS! Au inceput construcita unei biserici de care (dupa parerea mea) nu era absolut deloc nevoie in zona si au distrus un parc frumos care putea fi dezvoltat. Nu parca am avea prea multe parcuri in Vlaicu... Si au mai permis si amplasarea unei statii de combustibil in parc. Cum asa ceva?
Cladirea din articol e doar cireasa de pe tort...
Old October 18th, 2012, 04:20 PM   #1745
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 18313

Din pacate Romania a fost invadata de biserrici ortodoxe, mai ales in fostele regiuni catolice sau protestante, care mai de care mai inutile, astfel s-au sacrificat parcuri si locuri de recreere pt a le face loc.
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old October 18th, 2012, 10:33 PM   #1746
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Quote:
Originally Posted by rudolf.s View Post
Foarte trist chiar. De fapt tot parcul arata DEZASTRUOS! Au inceput construcita unei biserici de care (dupa parerea mea) nu era absolut deloc nevoie in zona si au distrus un parc frumos care putea fi dezvoltat. Nu parca am avea prea multe parcuri in Vlaicu... Si au mai permis si amplasarea unei statii de combustibil in parc. Cum asa ceva?
Cladirea din articol e doar cireasa de pe tort...
Ce este cel mai revoltator pentru mine este ca de cand s-a deschis restaurantul "Cocosul de aur" cu care chiar nu as avea de altfel nimic pentru ca au mancare foarte buna la preturi decente, tot parcul (ce a mai ramas din el) a fost umplut cu pietris organizandu-se o parcare adhoc pentru clientii restaurantului de mai sus.
Nu mai vorbesc ca aleea ce facea legatura intre calea Aurel Vlaicu si poarta principala a fostei fabrici UTA (cam pe unde este Penny acum) a fost lasata in paragina ani de zile de iti rupeai picioarele pe loc drept. Cum a aparut restaurantul cum s-a si asfaltat aleea respectiva. Nu m-ar deranja asta daca nu ar intra toti cocalarii cu masinile pe aleea aia care are destinatie pietonala, cocalari care trebuie sa isi parcheze masinele exact langa restaurant.
Intr-o zi chiar m-am luat de unul si l-as fi dat un pic cu capul de volan daca nu era sotia cu mine.
Old October 19th, 2012, 12:09 PM   #1747
Oblio
Registered User

Oblio's Avatar

Likes (Received): 0

Bine v-am regasit!

Vom avea un nou bulevard:
Noul cartier este amplasat la ieșirea din Arad spre localitatea Iratoș, iar denumirea propusă este „Westfield“. Proprietarul și dezvoltatorul acestui cartier este Emanuel Bistrian, care a cerut municipalității aprobarea pentru denumirea cartierului, dar și a bulevardului și a celor trei străzi.

http://www.actualitati-arad.ro/2012/...n-nou-cartier/
Old October 28th, 2012, 11:17 AM   #1748
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Quote:
CJA a aprobat începerea unor noi investiţii pentru modernizarea Spitalului Judeţean

Un număr de 10 proiecte ce vizează noi investiţii ori lucrări de modernizare la Spitalului Judeţean au fost aprobate ieri, de aleşii judeţeni, în şedinţa ordinară a Consiliului Ju*deţean Arad. Unele dintre proiectele avizate vizează construirea unor noi obiective, în timp ce altele lucrări de reabilitare însă, după calculele făcute până acum, toate ar urma să fie finanţate din bugetul Consiliului Judeţean. CJA se pregăteşte să inves*tească milioane de lei în sistemul medical, însă, cu toate acestea, conducerea administraţiei speră că în viitor va fi alocată finanţare şi prin Ministerul Sănătăţii.
http://glsa.ro/arad/stiri-informatii...-judetean.html
Foarte bine! Ma bucur ca se continua investitiile la Spitalul Judetean Arad care si-a schimbat complet fata in ultimii ani. Cand spuns asta nu ma refer numai la exterior unde este vizibil ci si in interior. Ce m-a impresionat cel mai mult a fost blocul operator de la Chirurgie unde conditiile sunt impresionante la fel ca in oricare alta clinica privata.
Old October 28th, 2012, 05:39 PM   #1749
Jeff.Lebowski
Registered User

Jeff.Lebowski's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by Kidu View Post
Foarte bine! Ma bucur ca se continua investitiile la Spitalul Judetean Arad care si-a schimbat complet fata in ultimii ani. Cand spuns asta nu ma refer numai la exterior unde este vizibil ci si in interior. Ce m-a impresionat cel mai mult a fost blocul operator de la Chirurgie unde conditiile sunt impresionante la fel ca in oricare alta clinica privata.
Ai dreptate,doar ca au cam exagerat cu taierea copacilor.
Jeff.Lebowski no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2012, 11:04 PM   #1750
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Si pe mine m-a nemultumit acest lucru insa justificarea lor din cate am inteles a fost ca trebuiau sa faca loc pentru aterizarea elicopterului SMURD.
Old October 29th, 2012, 04:45 PM   #1751
rudolf.s
Registered User

Si un nou corp la Spitalul Judetean:

http://www.aradon.ro/o-noua-investit...spital/1194593
Old November 8th, 2012, 06:20 PM   #1752
Oblio
Registered User

Oblio's Avatar

ARAD. Gata cu visul de a include Cetatea Aradului în circuitul turistic şi de a face din oraş, cu ajutorul acesteia, în sfârşit, un loc de vizitat. Acestea au părut ieri a fi cuvintele primarului Gheorghe Falcă, care a organizat o conferinţă de presă în care a acuzat Guvernul de faptul că face tot posibilul pentru a nu transfera cetatea arădenilor. Cu schiţa noilor cereri ale ministerului pe masă, Falcă a precizat că dorinţa Aradului de a primi cetatea e iarăşi spulberată, ca în 2007, şi că, asemeni acelui moment, se va pierde din nou şansa de a dezvolta acest obiectiv pe fondurile europene ce vor fi alocate pentru 2014-2020.
Reprezentanţii Prefecturii Arad nu au dorit să comenteze declaraţiile edilului. Nu aceeaşi poziţie au avut-o, însă, liderii USL Arad pe care Falcă i-a amintit în conferinţa de ieri. În timp ce Dorel Căprar i-a amintit edilului că în 2008 se lăuda că a rezolvat problema transferului Cetăţii Aradului, Calimente l-a acuzat pe edil de minciună, precizând că ministerul nu a cerut nici o lucrare în plus…

Articol complet:
http://www.aradon.ro/cetatea-la-mare-pret/1200277
Old November 15th, 2012, 11:26 AM   #1753
Hothouser
Registered User

Am gasit ceva interesant.

De asta stiati?

http://www.facebook.com/media/set/?s...5896576&type=1

Hothouser no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2012, 09:27 PM   #1754
mash510void725
mash510void725

mash510void725's Avatar

Likes (Received): 334

Frumos proiectul, sper sa si fie realizat. Parca imi si imaginez cum se va vedea de pe noua centura. Intentiile celor de la Oberon Equity exista de cca. 4-5 ani de zile. Proiectul lor a fost prezentat publicului doar in format PDF in momentul elaborarii PUZ-ului. La momentul acesta din cate cunosc, ei au toate autorizatiile necesare si pot incepe constructia ansamblului oricand. Cerere pe piata pentru apartamente noi exista, cel mai bun exemplu fiind cel al Ared care vinde in continuare intr-un ritm sustinut.
mash510void725 no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2012, 09:48 PM   #1755
timeandspace
Registered User

timeandspace's Avatar

sper sa le faca parcari subterane in incinta complexului e un proiect mare nu vad unde o sa-si tina altfel masinile
timeandspace no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2012, 05:01 PM   #1756
timeandspace
Registered User

timeandspace's Avatar

pe mine proiectele astea rusesti-sraeliene nu ma incanta cu nimic. un fel de hot money. in presa s-a mai scris despre proiectul de mai sus ca sunt prea multe blocuri in cartier de case. vor crea umbre asupra gospodariilor dimprejur, lumea pierde intimitatea din curtile lor.

in alta tara sau cultura institutionala mai sanatoasa, ar fi trebuit retrase blocurile de la marginea parcelei, si probabil impusa o limita de densitate si inaltime, asa va fi dezastru in circulatie pe strazile mici din parneava.
Old November 16th, 2012, 06:45 PM   #1757
rudolf.s
Registered User

Arata bine dar sunt prea inalte. Mai multe de maxim 6 etaje nu as autoriza. Construim la fel ca nea Nicu doar ca sunt "blocuri noi".
Old November 17th, 2012, 08:53 AM   #1758
ixpix
Registered User

Likes (Received): 73

Initial blocurile erau de 17 sau 19 etaje. Cei de la primarie le.au limitat la maxim 11. Intre timp s.a emis un regulament care interzice constructia de cladiri mai inalte de 2-3 etaje (nu stiu exact) in cartierele de case. Cred ca acest proiect nu mai e de actualitate.
Interesante planurile lor si la Timisoara, dar mai ales la Oradea, cu cele 4 turnuri de peste 20 de etaje.
ixpix no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 12:26 AM   #1759
timeandspace
Registered User

timeandspace's Avatar

trebuie sapat un pic pe aradon si site-ul primariei. impresia mea era ca au scapat fara limita de inaltime(bakshish?), neputand-se aplica retroactiv restrictii asupra autizatiilor, si oricum s-ar putea sa te gandesti la o hotarare a CLM timisoara cu privire la blocuri printre case.

tin minte ca era o stire relativ recenta cu vecinii organizand o sedinta si conferinta de presa, fiind foarte ingrijorati. lucrurile parea decise si batute in cuie.

normal ca personal sunt pro investitii, domestice sau straine, dar e loc si in alte domenii in afara de imobiliare.
Old November 28th, 2012, 01:16 PM   #1760
rudolf.s
Registered User

Monumentul Unirii vine din China. Si ia ghiciti: si asta v-a avea legatura cu Vasila Goldis. Mai putin si schimbam numele orasului in Vasile Goldis. De banii aia nu mai bine restaurau niste cladiri? Chiar era nevoie de monumentul unirii in mijlocul lacului? (aroganta...) Devine prea incarcata zona Podgoria...

Articolul aici.

ARAD. Prin ianuarie scriam despre manifestările ce se vor desfăşura sub genericul „Anul Vasile Goldiş – 150 de ani de la naştere”. Pe lângă faptul că , pe tot parcursul anului 2012, au fost programate diverse activităţi ştiinţifice şi culturale, s-a dorit, ca punctul central să fie inaugurarea Monumentului Marii Uniri. Ba mai mult, conf. univ. dr. Marius Grec, decanul Facultăţii de Ştiinţe Umaniste, Politice şi Administrative din cadrul Universităţii de Vest „V. Goldiş” declara atunci că a „propus conducerii universităţii (n.n. UVVG) să facă demersurile necesare pentru adoptarea Zilei Monumentului Marii Uniri la data de 15 noiembrie”, dată la care era preconizată dezvelirea acestui monument. Numai că a trecut şi acea zi, şi ziua de naştere a mare patriot Vasile Goldiş, va trece şi Ziua Naţională fără ca arădenii să vadă monumentul. Ce motive ar fi?…
Prea departe de China
„Sculptorul care a câştigat proiectul pentru realizarea Monumentului Marii Uniri de la Arad, Florin Codre a ales să-l lucreze în China. El a motivat că, acolo, materialul pentru sculptură este de natură să fie prelucrat mai bine şi, în plus, forţa de muncă e mai ieftină – ne-a informat, ieri, prof. univ. dr. Aurel Ardelean, preşedintele «Asociaţiei pentru Ridicarea Monumentului Marii Uniri la Arad». Din câte am fost informat, lucrarea este terminată. Sculptorul s-a întors în ţară. Urmează ca, dezmembrat, Monumentul să fie transportat, în România, cu un vapor, în cursul lunii ianuarie. Consiliul Local Arad a aprobat deja proiectul pentru amplasarea Monumentului Marii Uniri cu cele trei poduri suspendate spre mijlocul lacului din Pădurice (fântâna color, existentă acum, putând fi uşor deplasată într-o altă zonă). Din punctul de vedere al Asociaţiei noastre, înainte de Sfintele Paşti, s-ar putea inaugura şi astfel, la anul, când vom aniversa 95 de ani de la Marea Unire din 1 Decembrie 1918, să sărbătorim lângă Monumentul mult aşteptat de toţi arădenii”.
Acces la monument
Reamintim că în vară, CLM aproba proiectul care face referire „Amplasarea monumentului Marii Uniri Arad” pe lacul din Pădurice. 3,6 milioane de lei (3.689.536 de lei cu TVA), adică echivalentul a 843.400 de euro, va costa amplasarea monumentului pe lac pentru cei 418 mp de terase şi pasarele.
Alegere de la centru
La Ministerul Culturii, Comisia de Jurizare a Concursului de creaţie plastică pentru realizarea „Monumentului Marii Uniri de la 1918 în municipiul Arad” a selectat, din mai multe variante, proiectul sculptorului Florin Codre.
„Credem că, până la Sf. Paşti, Monumentul Marii Uniri va fi inaugurat” (Aurel Ardelean)

Reply

Tags
romania, ro_crisana

Thread Tools

Posting Rules