search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Katowice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old September 12th, 2017, 11:57 PM   #41
ZTJ
Registered User

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by HS View Post
W mojej opinii problemem centrum Katowic jest to, że jest ono zimne i bezosobowe.
Jest tak, jak piszesz. W mieście nie ma specjalistów od zadbania i tworzenia przestrzeni miejskiej. Trudno zrozumieć, czemu to takie trudne.

Brakuje też odwagi przy realizacji aktualnych inwestycji. Wystarczy spojrzeć na nowy rynek.

I myślę, że to ewidentny brak reakcji z naszej strony, mieszkańców. Katowiccy urzędnicy zaczynają działać dopiero jak się ich przyciśnie.

Nie stosuje się kolorów. Dla mnie przerażającą przestrzenią, oprócz pasażu po zachodniej stronie Korfantego, jest strefa wokół ronda. Gdzie nie spojrzeć to wszystko jest szare - Superjednostka, półdekiel, Pomnik Powstańców Śląskich, Altus, Spodek, plac przed nim, nowe MCK i .KTW nie wyłamują się ze schematu. I wszystko rozstrzelone. Brak przytulności.

Co do Grundmanna Face 2 Face Baildon Business Park to oczywiście dobrze, że te chaszcze wreszcie zostaną zamienione na zabudowę miejską. Ale gdybym miał wybierać, to wolałbym, żeby przekonali się do działki po Pałacu Ślubów i kupili od UM za kwotę z wyceny, zamiast wywalać kupę kapusty na teren pod omawiany projekt. A mówi się, że tanio nie było. Szczególnie, że Echo tak bardzo chwali się, że tworzy miejsca, a nie tylko buduje budynki... Bezsens.
ZTJ no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 13th, 2017, 12:10 AM   #42
HS
I am the passenger

Likes (Received): 4347

Quote:
Originally Posted by ZTJ View Post
Nie stosuje się kolorów. Dla mnie przerażającą przestrzenią, oprócz pasażu po zachodniej stronie Korfantego, jest strefa wokół ronda. Gdzie nie spojrzeć to wszystko jest szare - Superjednostka, półdekiel, Pomnik Powstańców Śląskich, Altus, Spodek, plac przed nim, nowe MCK i .KTW nie wyłamują się ze schematu. I wszystko rozstrzelone. Brak przytulności
Budynki wg mnie mogą być szare, szczególnie takie wielkie - nie wyobrażam sobie, żeby Superjednostka miała np. być wściekleczerwona czy (jeszcze gorzej) pastelowa. Ale w połączeniu z brakiem drzew, granitem, aluminium (akurat ławki aluminiowe na rondzie nie wyglądają tak źle, bo za nimi jest zieleń, ale już te barierki to dramat) robi się już mocno bezosobowo i bezdusznie.

Ale w tamtej okolicy nie jest to aż tak wielki problem, bo całe założenie jest modernistyczne i na upartego można by powiedzieć, że taka bezduszność jest właśnie celem. Co innego jednak np. ulica Stanisława czy Mielęckiego, gdzie jak idę to autentycznie robi mi się zimno.

LibiazCity, ormi, filczyk liked this post
HS no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 12:25 AM   #43
michael_siberia
Trzecie pokolenie akowców

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 23817

Quote:
Czwarty budynek Silesia Business Park? Fajnie. Biura przy Grundmanna? Spoko. Kolejny biurowiec Ghelamco? Ekstra. Ale każda z tych inwestycji oddala nas od nowej zabudowy po zachodniej stronie strefy rondo-rynek.
Na odwrót. Każda, ale to dosłownie każda z tych inwestycji, jeśli zostanie uplasowana na rynku biurowym, przybliża nas do realizacji pożądanych budynków w strefie rondo-rynek. Po prostu dzięki nim rośnie rynek biurowy, a co za tym idzie - powierzchnia, na którą są podpisywane umowy najmu w danym roku. Na chwilę obecną samo KTW2 to 9 procent całej obecnej przestrzeni biurowej klasy A w mieście (lub inaczej - cały roczny popyt netto na powierzchnię klasy A). Budowa potrwa 2 lata, więc muszą zgarnąć aż połowę popytu, jaki się w tym czasie pojawi, aby mieć zapełniony budynek.

Wróćmy jednak do tytułowego kompleksu. Jego powierzchnia to nie 9, ale aż 10 procent aktualnej powierzchni biurowej w mieście. Nie dziwi mnie, czemu kompleks będzie etapowany - po prostu inwestor nie jest głupi (w myśleniu zapewne pomogą mu banki dające kredyt) i wie, że takiej powierzchni nie uplasuje skutecznie za jednym razem. Zwłaszcza że żaden z budynków nie będzie wysokościowy, co zwiększyłoby jego prestiż - ale też i oczekiwane od najemców czynsze. Na korzyść inwestora zadziała na pewno to, że dosłownie pod płotem będzie miał funkiel nówkę linię tramwajową oraz wygodny dojazd drogowy ze wszystkich stron (mieszkający na wschód od tunelu na DTŚ-ce muszą "tylko" przejechać przez niego w godzinach porannego szczytu ).

Molibden, Janek liked this post
michael_siberia está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 12:31 AM   #44
ormi
Registered User

Likes (Received): 1217

Quote:
Originally Posted by HS View Post
Co innego jednak np. ulica Stanisława czy Mielęckiego, gdzie jak idę to autentycznie robi mi się zimno.
https://www.google.fr/maps/@50.25890...7i13312!8i6656

Co na wejściu na Mielęckiego robi ta kompletnie niezrozumiała zaśmiecona mała architektura?
Czemu na tej przekształconej przecież całkowicie ulicy nie pomyślano o szpalerze normalnych drzew?
Kiedy Miasto coś zrobi wreszcie z tym "Dawno w mieście nie byłem"?
ormi está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 01:13 AM   #45
Kodi_
Registered User

Likes (Received): 810

Ormi co do Twojego pytania o spodek to nie widzialem bo na komorce mi sie nie chce otworzyc a jestem w trasie. A co do tej architektury i braku drzew... Nie jest to standard od 10 lat w Katowicach?
Kodi_ no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 01:48 AM   #46
LibiazCity
Registered User

Likes (Received): 233

Tamta okolica jest zdecydowanie o wiele brzydsza niż mogłaby być. Wystarczy parę zmian i byłoby pięknie. Warszawska cała potrzebuje zwężenia, aż do Dudy Gracza. Natomiast na odcinku od Kryształowej do Szkolnej można by nawet pomysleć o całkowitym jej wyłączeniu z ruchu. Widziałbym to tak: linia tramwajowa, dwa szpalery drzew i dwa ciągi piesze od strony kamienic.

forwiser liked this post
LibiazCity no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 06:14 AM   #47
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Likes (Received): 405

Quote:
Jest tak, jak piszesz. W mieście nie ma specjalistów od zadbania i tworzenia przestrzeni miejskiej. Trudno zrozumieć, czemu to takie trudne.

Brakuje też odwagi przy realizacji aktualnych inwestycji. Wystarczy spojrzeć na nowy rynek.

I myślę, że to ewidentny brak reakcji z naszej strony, mieszkańców. Katowiccy urzędnicy zaczynają działać dopiero jak się ich przyciśnie.

Nie stosuje się kolorów. Dla mnie przerażającą przestrzenią, oprócz pasażu po zachodniej stronie Korfantego, jest strefa wokół ronda. Gdzie nie spojrzeć to wszystko jest szare - Superjednostka, półdekiel, Pomnik Powstańców Śląskich, Altus, Spodek, plac przed nim, nowe MCK i .KTW nie wyłamują się ze schematu. I wszystko rozstrzelone. Brak przytulności.

Co do Grundmanna Face 2 Face Baildon Business Park to oczywiście dobrze, że te chaszcze wreszcie zostaną zamienione na zabudowę miejską. Ale gdybym miał wybierać, to wolałbym, żeby przekonali się do działki po Pałacu Ślubów i kupili od UM za kwotę z wyceny, zamiast wywalać kupę kapusty na teren pod omawiany projekt. A mówi się, że tanio nie było. Szczególnie, że Echo tak bardzo chwali się, że tworzy miejsca, a nie tylko buduje budynki... Bezsens.
Co za bzdury
Old September 13th, 2017, 08:37 AM   #48
bregi
Registered User

bregi's Avatar

Likes (Received): 478

Ta dyskusja jaka się wywiązała przypomina mi komentarze trolli na GW.
Jest nowa inwestycja to czego tam a nie tu. A powinno być tu i tu. Tym bardziej że "tam" to powinna być głównie mieszkaniówka a nie biurowce. Już bardziej bym się martwił że np. Deweloperka buduje na przedmieściach, czy osiedle Tysiąclecia rośnie.
A Echo nie zbawi tego miasta, a od centrum są inne tematy na forum.
bregi no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 11:18 AM   #49
Lahcim nitup
Registered User

Likes (Received): 3255

ok, wróćmy do samej inwestycji: ja będzie się komponowała inwestycja z planowanym tramwajem? ktoś zna, jakie odległości będą między tramwajem a najbliższym budynkiem biurowym?
Lahcim nitup está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 11:50 AM   #50
ormi
Registered User

Quote:
Originally Posted by Lahcim nitup View Post
ok, wróćmy do samej inwestycji: ja będzie się komponowała inwestycja z planowanym tramwajem? ktoś zna, jakie odległości będą między tramwajem a najbliższym budynkiem biurowym?
Zadawałem już właściwie to pytanie w związku z przebiegającą tam linią wysokiego napięcia, która, logicznie biorąc, znajdzie się między planowaną linią tramwajową i nowym zespołem biurowym.
Czy są zamiary podziemnego skablowania tej linii?
I przede wszystkim: jakie jest rozplanowanie budynków na działce?
Ogólnie tylko wiadomo, że 13-piętrowa dominanta ma być ulokowana w północno-wschodnim narożu działki.
Old September 14th, 2017, 12:34 PM   #51
ormi
Registered User

Quote:
Originally Posted by Kodi_ View Post
Co do braku sensownych uslug to mamy tak przy kazdym nowym biurze w Katowicach. Dlatego uwazam ze jakby przerobic kiepski parter spodka na uslugi to by bylo to na plus dla ktw, dla zarzadcy spodka i dla strefy kultury.... Ktora tez jest dla mnie martwa na tej samej zasadzie.
Old September 14th, 2017, 01:31 PM   #52
NDSCh
Registered User

Likes (Received): 1444

Quote:
Originally Posted by ormi View Post
I przede wszystkim: jakie jest rozplanowanie budynków na działce?
Ogólnie tylko wiadomo, że 13-piętrowa dominanta ma być ulokowana w północno-wschodnim narożu działki.
Pewne jest tylko, że dominanta musi być przy Chorzowskiej, wynika to z MPZP. Nie jest natomiast pewne czy będzie to narożnik wschodni czy zachodni.
Old September 14th, 2017, 01:52 PM   #53
ormi
Registered User

Quote:
Originally Posted by NDSCh View Post
Pewne jest tylko, że dominanta musi być przy Chorzowskiej, wynika to z MPZP. Nie jest natomiast pewne czy będzie to narożnik wschodni czy zachodni.
cytat z artykułu anonsującego ten projekt biurowy:
Quote:
Z przedstawionej w poniedziałek wizualizacji wynika, że całość będzie składała się z niższego, 8-kondygnacyjnego biurowca oraz 15-kondygnacyjnej dominanty zlokalizowanej w północno-wschodniej północnej części działki.
Teraz północno-wschodniej w cytowanym artykule jest przekreślone.
Nie pamiętam jednak, czy tak było, gdy ten artykuł czytałem pierwszy raz.
Z uwagi na dużą wagę tego projektu biurowego warto by było już teraz znać jego szczegółowe rozplanowanie na działce przy DTŚ.
Old September 14th, 2017, 02:08 PM   #54
NDSCh
Registered User

Likes (Received): 1444

Quote:
Z przedstawionej w poniedziałek wizualizacji wynika
Tylko nie wiadomo z której strony była robiona wizualizacja czy od Chorzowskiej, czy od Żelaznej.

ormi liked this post
NDSCh no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 02:43 PM   #55
ormi
Registered User

Quote:
Originally Posted by NDSCh View Post
Tylko nie wiadomo z której strony była robiona wizualizacja czy od Chorzowskiej, czy od Żelaznej.

Po Twoich postach skłaniam się ku przekonaniu, że powyższa wizualizacja przedstawia projekt biurowy jednak od strony Żelaznej.
To byłoby najlepsze ustawienie najwyższego budynku: dłuższym bokiem równolegle do Chorzowskiej i w odległości od linii wysokiego napięcia.
Ten niższy budynek zresztą też mógłby być zwrócony dłuższym bokiem do Zelaznej, ale to już mniejsza sprawa.
Z wizualizacji nie wynika czy będzie jeden niższy budynek czy dwa.
Mogliby już przedstawić bardziej szczegółową wizualizację z uwzględnieniem otoczenia.
Old September 15th, 2017, 12:05 PM   #56
--lukas--
Registered User

Likes (Received): 3

Quote:
Z przedstawionej w poniedziałek wizualizacji wynika, że całość będzie składała się z niższego, 8-kondygnacyjnego biurowca oraz 15-kondygnacyjnej dominanty zlokalizowanej w północno-wschodniej północnej części działki.
Porównując powyższe zdanie z wizualizacją nijak mi nie wychodzi 8 i 15 pięter. Podejrzewam, że wizualizacja jest bardziej wiarygodna, a w tekście ktoś omyłkowo dodał po dwa piętra dla każdego z budynków.

Swoją drogą 8 i 15 do mnie bardziej przemawia.

Tak czy inaczej projekt całkiem fajny. Przypomina trochę .KTW
--lukas-- no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 12:21 PM   #57
ormi
Registered User

Quote:
Originally Posted by --lukas-- View Post
Porównując powyższe zdanie z wizualizacją nijak mi nie wychodzi 8 i 15 pięter.
Podejrzewam, że wizualizacja jest bardziej wiarygodna, a w tekście ktoś omyłkowo dodał po dwa piętra dla każdego z budynków.
Swoją drogą 8 i 15 do mnie bardziej przemawia.
Tak czy inaczej projekt całkiem fajny. Przypomina trochę .KTW
Piętro i kondygnacja to nie to samo. Piętra są liczone powyżej parteru, a kondygnacje od poziomu terenu, a nawet piwnic.
Tak więc 15-kondygnacyjny budynek jest najzwyczajniej 13-piętrowym biurowcem.

NB. Baildon BP przypomina najbardziej raczej A4 BP.

LibiazCity, Buster90 liked this post
Old September 17th, 2017, 10:31 PM   #58
maciek55
tyski fanatyk

maciek55's Avatar

Likes (Received): 127

Prosiłbym moderatora o opisanie tematu tagiem "Katowice"

Luki_SL liked this post
maciek55 no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 06:58 AM   #59
Luki_SL