search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 9th, 2017, 03:10 PM   #4461
witu102
Registered User

witu102's Avatar

Likes (Received): 1569

Kebab za 9zł?? Ostatni taki jadłem z 15lat temu...
witu102 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 9th, 2017, 05:56 PM   #4462
johny.f
Registered User

johny.f's Avatar

Likes (Received): 6223

Quote:
Originally Posted by Woo_leo View Post
Oczywiście, zjesz. Jednak jest różnica między dobrej jakości kuchnią za 10 EUR, a Kebabem za 9 zł.
Ja widzę wyraźną różnicę między kebabem za 3€ a za 12zł...

We are escalator walkers
In the brand new temple
johny.f está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 9th, 2017, 08:35 PM   #4463
jar_007
bezrobotny

jar_007's Avatar

Likes (Received): 3252

Quote:
Originally Posted by ixs View Post
eee Moze nie w Warszawie, ale no bez przesady... w PL zjesz obiad dwudaniowy 'domowy' za 15 zl, a jednodaniowy nawet za 10.
Poza tym roboczogodzina duzo tansza... a przeciez to winduje na zachodzie ceny uslug. Utrzymanie zieleni to usluga.
Chyba żartujesz? Nawet w barze mlecznym płacę 20zł za obiad dwudaniowy, o ole mówimy o takim typowym obiedzie z kotletem, a nie np. o pierogach.
W byle jakiej restauracji ponad 20 zł zestaw obiadowy + zupa 7-10 zł.

PS. Używaj proszę polskich znaków. To nie takie trudne.
Nie ma też tak dobrej żeby jej zaszkodziły.

Woo_leo liked this post
jar_007 no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2017, 09:14 PM   #4464
michael_siberia
Trzecie pokolenie akowców

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 23955

Poszukaj na kampusach uczelnianych.
Old September 9th, 2017, 09:16 PM   #4465
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

Likes (Received): 55357

serio, nie zmyslam. Jadlodalnie, bary mleczne...
Tylko trzeba uwazac co sie zamawia w takich miejscach. Unikac potraw panierowanych, frytek itd. Ja najczesciej celuje w jakies grillowane piersi z kurczaka, ryby, golabki, placki po wegiersku itd... Nawet w sieciowce (Cleopatra?) ostatnio jadlem z Menu lunchowego shoarme drobiowa z ryzem, do tego herbata w cenie. 14,99 chyba. Dla mnie porcja az nadto.

PS. Nie badz prosze upierdliwy. To nie takie trudne.
(czy to wystarczy aby juz ostatecznie trafic do ignorowanych? )

Last edited by ixs; September 9th, 2017 at 09:23 PM.
ixs está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 9th, 2017, 09:29 PM   #4466
michael_siberia

michael_siberia's Avatar

Ja wręcz odwrotnie - unikam ryb i potraw grillowanych.
Old September 9th, 2017, 09:35 PM   #4467
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

dlaczego?
(jak rozumiem, poza kwestiami smakowymi widzisz tutaj jakies plusy ujemne?)
Old September 9th, 2017, 09:45 PM   #4468
perdurabo
Silesian InExile

perdurabo's Avatar

Likes (Received): 4484

Quote:
Originally Posted by jar_007 View Post
Chyba żartujesz? Nawet w barze mlecznym płacę 20zł za obiad dwudaniowy, o ole mówimy o takim typowym obiedzie z kotletem, a nie np. o pierogach.

PS. Używaj proszę polskich znaków. To nie takie trudne.
Ikea i klopsiki wege z kartą Ikea family w tygodniu masz jeszcze herbatę lub kawę za darmo
perdurabo no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2017, 09:57 PM   #4469
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

Ikea to syf, to jest niejadalne.
Kiedys jak se klopsiki miesne zamowilem to malo nie zwrocilem... nie wiem co oni tam miela... pelno jakichs podejrzanych grud.
Old September 9th, 2017, 10:12 PM   #4470
marcin.poznan
Moderator

Likes (Received): 4523

Quote:
Originally Posted by jar_007 View Post
Ja tam nie wiem gdzie Ty mieszkasz, ale w takim dusigroszowym Poznaniu , to obok licznych knajp ą-ę z byle sałatką za 30 zł są i jadłodajnie prowadzone osobiście przez osoby, które same gotują i obiad 2-daniowy świeżo przygotowany za 15-16 zł to norma. I nie są to żadne odgrzewane dania "prosto z gara", a gęsta zupa, kotlet, ziemniaczki i surówka. Jak będziesz kiedyś, to zapraszam!

ixs liked this post
marcin.poznan no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2017, 10:38 PM   #4471
pecet86
Registered User

pecet86's Avatar

Likes (Received): 497

Potwierdzam, są tak zwane bary albo "studenckie" często też robiące obiady na wynos i w tej kwocie można dostać dosyć sporą porcję.
W Lublinie w okolicy biura mam 3, wszystkie funkcjonują może z racji tego że sporo studentów w okolicy a różne chińczyki / kebaby / pizze są często droższe
pecet86 no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2017, 06:50 PM   #4472
michael_siberia

michael_siberia's Avatar

Quote:
Originally Posted by ixs View Post
dlaczego?
(jak rozumiem, poza kwestiami smakowymi widzisz tutaj jakies plusy ujemne?)
Przy rybie łatwo jest ukryć, że jest nieświeża, a potrawy sprzedawane jako grillowane pachną mi drugą obróbką (tzn. kiedyś usmażone, a teraz grillowane dla odświeżenia).
Old September 11th, 2017, 08:55 PM   #4473
Qaromi
less is moar.

Qaromi's Avatar

Likes (Received): 2952

Quote:
Originally Posted by marcin.poznan View Post
Ja tam nie wiem gdzie Ty mieszkasz, ale w takim dusigroszowym Poznaniu , to obok licznych knajp ą-ę z byle sałatką za 30 zł są i jadłodajnie prowadzone osobiście przez osoby, które same gotują i obiad 2-daniowy świeżo przygotowany za 15-16 zł to norma. I nie są to żadne odgrzewane dania "prosto z gara", a gęsta zupa, kotlet, ziemniaczki i surówka. Jak będziesz kiedyś, to zapraszam!

Ja w tygodniu dość często jadam na mieście - głównie na warszawskim Śródmieściu Południowym. Nie zdarza mi się wydać więcej niż 20 zł w porze lunchu za dwa dania. Polecam aplikację Lunch Mapa z codziennymi propozycjami zestawów obiadowych z okolicy.
Qaromi no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 10:35 AM   #4474
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Wystarczyło wyrzucić samochody i zrobić ten deptak, a już pojawiły się różne pomysły na wykorzystanie przestrzeni.

targ uliczny

AMS guy está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 11:14 AM   #4475
ixs
Deptać Karaczany

ixs's Avatar

Kolejne podobienstwo Gdanska i Amsterdamu... Jarmark Dominkanski
Old September 14th, 2017, 07:20 PM   #4476
Michał Ch.
Moderator

Michał Ch.'s Avatar

Likes (Received): 6805

Hej @AMS, jak tam u was w Amsterdamie? Są jakieś rowery? Bo u nas jest tak:

Quote:
Policjant do rowerzysty: "Rowerzystów to bym wyp****lił z miasta"

We wtorek na ul. Grunwaldzkiej doszło do wypadku z udziałem rowerzysty. Na miejsce przyjechała policja, która orzekła winę kierowcy samochodu. Mimo to funkcjonariusz miał w wulgarnych słowach zwracać się do poszkodowanego. Policja obiecuje zbadać tę sprawę.

- Do wypadku doszło niedaleko redakcji "Głosu". Jechałem ul. Grunwaldzką w stronę miasta. Wyprzedzałem wolno jadący samochód. Nagle jego kierowca odbił w lewo i uderzył mnie błotnikiem w tylne koło. Wypadłem na torowisko w kierunku Junikowa - relacjonuje pan Paweł, poszkodowany we wtorek rowerzysta. Z naprzeciwka jechał akurat tramwaj, ale na szczęście motorniczy zdążył wyhamować.

- Kierowca mówił, że ktoś wyjeżdżał z parkingu i mnie nie zauważył. Faktycznie, chyba tak było. Trudno, zdarzyło się i nikogo nie obwiniam. Skończyło się na potłuczeniach - dodaje pan Paweł. Zadziwiło go jednak to, jak przebiegała interwencja policji.

Funkcjonariusz, który zjawił się na miejscu orzekł winę kierowcy. Jednak według relacji rowerzysty nie przeszkodziło mu to wulgarnie zwracać się zarówno do niego, jak i winnego zdarzenia. Policjant miał m. in. powiedzieć, że "Wszystkich tych rowerzystów, to bym k**wa, wyp*****ił z miasta"
http://www.gloswielkopolski.pl/wiado...asta,12480925/

ixs, AMS guy, kamilbuk, Kubael liked this post
Michał Ch. no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 06:59 PM   #4477
mlodyy1985
Registered User

mlodyy1985's Avatar

Likes (Received): 16039

Quote:
Jeden autobus przegubowy „odblokowuje” kilometr ulicy

Nie szukajmy wymówek, że wprowadzanie zmian ograniczających ruch samochodowy w miastach, spotka się z gigantycznym oporem społecznym. Gdy ludzie zobaczą, że to działa, poprą to – tłumaczył dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, podczas zorganizowanej w Ministerstwie Rozwoju konferencji „Jak rozwiązać problem smogu?”. Rozmowa o zanieczyszczeniach powodowanych przez transport płynnie przeszła do dyskusji o konieczności ograniczania ruchu samochodowego.

– Moi znajomi, którzy mieszkają pod miastem i dojeżdżają do pracy samochodem, bo, jak twierdzą, inaczej nie mogą, gdy wjeżdżają w granice miasta stają się takimi samymi mieszkańcami jak ja. Tak samo jak ja mogą wtedy przesiąść się do transportu publicznego, zamiast jechać autem do centrum – tłumaczył Andrzej Siemiński z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. – Dlaczego tego nie robią? Bo nie wiedzą, że mogą, w dodatku są przekonani, że autem dojadą szybciej. Dlatego tak ważne są akcje informacyjne i promocyjne transportu publicznego – dodawał.

W Polsce musiało się zacząć od autobusów

W dyskusji dotyczącej transportowych przyczyn zanieczyszczeń powietrza wzięli udział eksperci i urzędnicy. Wszyscy zgodzili się, że rozwijana na świecie i mocno wspierana przez polski rząd moda na elektromobilność, to rozwiązanie tylko części problemu. – Nawet jeśli wymienimy wszystkie auta na niskoemisyjne, to rozwiążemy tylko część problemu – zaznaczała Monika Daniluk ze stowarzyszenia „Warszawa bez smogu”. – Nie chodzi przecież tylko o spaliny, ale też o zanieczyszczenie wtórne, czyli kurz wzbijany przez przejeżdżające auta, czy to co odpada z opon i zużywanych klocków hamulcowych, a też stanowi istotną część zanieczyszczeń – dodawała, w czym była zgodna choćby z niedawnymi uwagami doradcy rządu brytyjskiego, prof. Franka Kelly'ego. Choć wszyscy zgadzali się, że pojazd elektryczny jest pod względem czystości lepszy niż spalinowy, to przypomniano, że w polskich warunkach będzie to prąd z węgla.

Zresztą „elektromobilny przewrót” w Polsce zaczyna się od autobusów. Prowadzący Piotr Patkowski z Ministerstwa Rozwoju pytał, czy jest sens zużywać energię i pieniądze na wymianę w miarę czystych (Euro 6) autobusów na jeszcze czystsze (elektryczne), zamiast zająć się często dwudziestoletnimi samochodami, które jeżdżą po polskich drogach. – W Polsce zaczynamy od elektrobusów, bo mamy do tego bazę. Rocznie w Europie produkuje się 35 tys. autobusów, z czego nad Wisłą 4 tys. – ripostował Bartłomiej Sawicki z „BiznesAlert”. Dodawał, że kłopotem jest to, że polskie elektrobusy, to w zasadzie autobusy dieslowskie, w których silnik spalinowy zastąpiono napędem elektrycznym. Autobus od podstaw elektryczny dopiero ma powstać do czego impuls dał program badawczy NCBiR, obliczony na 100 mln zł. – Tylko czy to nie za mało? – pytał retorycznie Sawicki.

Ryszard Wróbel z MPK Kraków tłumaczył, że samorządy napotykają w trakcie pracy nad czystszym powietrzem, na szereg przeszkód. – W MPK próbowaliśmy najróżniejszych paliw. Sam pamiętam, jak dziesięć lat temu byłem na podobnej konferencji, gdzie słyszałem na każdym kroku, że to gaz ziemny jest przyszłością transportu autobusowego. Dziś rozmawiamy o elektromobilności, a moim zdaniem to tylko etap przejściowy do pojazdów na ogniwa paliwowe – tłumaczył.

Młodzi nie chcą aut?

– Proszę jednak sobie wyobrazić, że w Krakowie ruszyliśmy z pierwszym autobusem elektrycznym w 2013 r., gdy nikt nie myślał jeszcze o ustawie o elektromobilności. Po roku okazało się, że system ładowania, który zamontowaliśmy jest niezgodny z przepisami, bo te się zmieniły. Koszt jego dostosowania dostosowania, to mniej więcej jedna czwarta ceny nowego autobusu – zwracał uwagę Wróbel. Dodawał jednak, że od wygodnego transportu publicznego, zamiast swobodnego dostępu samochodów do każdej części miasta, nie ma odwrotu.

– „Przesadzenie” osób korzystających na co dzień z samochodu, do jednego tylko przegubowego autobusu, który mieści 140 pasażerów, to uwolnienie od samochodów… kilometra ulicy – wskazywał.

Paneliści dość zgodnie stwierdzali, że ograniczenie dostępu aut do centrów miast – choćby przez, wciąż niedopuszczane przez prawo w Polsce, strefy niskiej emisji czy strefy płatnego wjazdu – to konieczność i im szybciej tym lepiej.

– W Londynie burmistrz Ken Livingstone postanowił wprowadzić kilkanaście lat temu strefę płatnego wjazdu. Wywołał gigantyczną burzę. Nawet odcięła się od niego partia, która nie chciała być z tą inicjatywą kojarzona. I co się stało po wprowadzeniu strefy? Przez dwa dni nic się nie działo, a potem wszyscy nagle zorientowali się, że w centrum ruch samochodowy spadł o 18 proc. i jeździ się wygodniej – tłumaczył Kassenberg. – Nie zgadzajmy się na argumenty, że takie działania spotkają się z gigantycznym oporem. Gdy ludzie zobaczą, że to działa, poprą to.

– Z jednej strony niedawno w Krynicy jeden z popularnych ekonomistów [chodzi o Roberta Gwiazdowskiego – red.] zapewniał, że nigdy nie zrezygnuje z samochodu i jest on elementem polskiej tożsamosci – zaznaczał Jakub Majewski z fundacji ProKolej. – Z drugiej strony, już dziś koncerny samochodowe biją na alarm, że coraz trudniej przekonać młodych ludzi, że samochód jest częścią ich stylu życia i nie tylko, że powinni go wymieniać co kilka lat, ale w ogóle mieć. To pocieszające.
http://www.transport-publiczny.pl/wi...icy-56311.html
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

BartonBarton, Chudy1210 liked this post
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2017, 08:16 PM   #4478
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Niby to nic, ale fanpejdż EL. 00000 ma już prawie tyle samo polubień co Fundacja Fenomen. Dawniej ci drudzy mieli dwa razy więcej.
Sponsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2017, 08:42 PM   #4479
nowy1212
Registered User

nowy1212's Avatar

Likes (Received): 6006

Bo Fenomen ma złą opinię poza tym EL dają sporo newsów, a fanpage FF to pojedyncze newsy. Ja bym raczej porównywał EL do Rowerowej Łodzi, a RŁ ma 15,5 tys lajków.
nowy1212 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 05:20 PM   #4480
mlodyy1985
Registered User

mlodyy1985's Avatar

Likes (Received): 16039

FB Zrównoważony:
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
komunikacja, komunikacja zbiorowa, nowy urbanizm, postmodernizm, samochód, transport, urbanistyka, zrównoważony transport

Thread Tools

Posting Rules