search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 10th, 2017, 06:12 PM   #141
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Likes (Received): 1625

Nowa strona, więc dla przypomnienia - jeszcze jesteśmy w Sopocie, a dokładnie przy ulicy Pułaskiego.

271. Ten sam adres (Pułaskiego 30) i drzwi do klatki budynku ze zrekonstruowaną werandą. Zdjęcia "przed" nie mam, ale co nie co można zobaczyć na street view (klik).

272.

273. Po sąsiedzku:

274. "Trochę, więcej, najwięcej". W tym miejscu spacer chodnikiem miałam "nieco" utrudniony. Zauważyłam w Trójmieście pewną zależność. Całkowicie zastawiony chodnik = rejestracja na B Czyżby Podlasie miało jakieś przywileje? Ale może to czysty przypadek.

275. Na ochłonięcie taka kamienica pod adresem Doktora Franciszka Kubacza 2. Pogooglowałam i widzę, że jest (była) na sprzedaż. Za 7mln. Rok budowy: 1920. Wysokość pomieszczeń 3,9m Ten fragment opisu mnie nieco rozbawił - "Otoczenie: morze"

chauffeur, Kubael liked this post
Lumina no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 10th, 2017, 10:25 PM   #142
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

276. I jak tu nie uwielbiać Sopotu? Haffnera 49 i 51. Na google street view jeszcze przed remontem, z płachtą "na sprzedaż". Na bocznej ścianie budynku z nr 49 widnieje data 1891, zdjęcia niestety nie mam.

277. Haffnera 51. Na zdjęciu z zeszłego roku, które znalazłam w internecie nie ma jeszcze ozdobników na elewacji (klik). Ciekawa jestem, czy pierwotnie też tam były. [5 minut później - znalazłam odpowiedź na moje pytanie: artykuł "Szalenie efektowne detale. Sopocka kamienica będzie wyglądać jak w XIX wieku"(klik). Na odtworzenie sztukaterii wspólnota mieszkaniowa otrzymała 100% dotację.]

278. Jedno z sopockich przedszkoli zapowiadało chmury. Podobnie jak pozostałe źródła było jednak w błędzie! No chyba, że to status na bieżący dzień.

279. Idąc dalej ulicą Haffnera mijaliśmy taką inwestycję. Według strony Projekt Dawny Sopot, to dawny Pałacyk Panny Teltmer, wybudowany w latach 1899-1900 (adres Budzysza 4).

Sporo się jak widać dzieje - postanowiłam więc rzecz sprawdzić. Co nie było trudne, bo gazety się na ten temat rozpisują (wystarczy wygooglować "dekpol sopot"). W pałacyku powstają "apartamenty" (wg niektórych źródeł to projekt "apartamentowo-hotelowy". Znalazłam wizualizacje i martwi mnie to, co widzę:

Quote:
Źródło:dekpol.pl

Quote:
Źródło:dekpol.pl

280. Czas wracać do Orłowa i jeść lody!

chauffeur, Rombi, Tomeyk liked this post
Old September 13th, 2017, 11:04 PM   #143
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy "Zdrowie" w Orłowie

Zapowiadałam wcześniej, że wrócimy jeszcze w to miejsce:

Quote:
Originally Posted by Lumina View Post

Budynek wynurzający się z zieleni drzew to Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy "Zdrowie" z 1962 roku, który może poszczycić się rewelacyjnym położeniem. Podobno jeszcze w latach 90-tych cieszył się dobrą sławą i uchodził za wizytówkę Gdyni. O ile dobrze pamiętam (przeczytałam kilka źródeł na ten temat), niszczeje od 2005 roku i - według lokalnych gazet - "straszy miejscowych i turtystów". Mnie jednak nie przestraszył, wprost przeciwnie Trafiłam na to miejsce w sieci jakiś czas przed wyjazdem, ale nie robiłam sobie nadziei - pierwsze z brzegu artykuły dostępne online zapowiadały rychłą jego rozbiórkę już parę lat temu. Jakież było moje zdziwienie, kiedy pierwszego dnia zobaczyłam z Promenady Królowej Marysieńki budynek sanatorium górujący nad okolicą. Wizyta natychmiast trafiła na listę rzeczy do zrobienia.

Zanim zajrzymy do środka, rzućmy okiem na kilka migawek z czasów świetności "Zdrowia". W latach 60-tych budynek był niższy (i zgrabniejszy).

Źródło: Gazeta Wyborcza - Trójmiasto

Źródło: Fotopolska.eu, Zbiory prywatne - piotrzoc, użytkownik PEŻ

Źródło: fotopolska.eu, autor M. Murman

Tu już z nadbudową:

Źródło: Fotopolska.eu, Zbiory prywatne - piotrzoc, użytkownik PEŻ, autor Sadowski

Przypadkiem znalazłam niemal identyczny ośrodek z Jastrzębiej Góry (Ośrodek Wypoczynkowy Syrena):

Źródło: fotopolska.eu (nie wyświetla się użytkownik, ani autor)

281. Problemów z wejściem od ul. Zacisznej nie ma w zasadzie żadnych. No chyba, że ktoś ma poważną nadwagę - szpara w ogrodzeniu jest raczej wąska. Po przeciśnięciu się przez nią naszym oczom ukazuje się taki widok:

282.

283. Główne wejście do budynku:

O właśnie to (prawdopodobnie 2004 rok):

Źródło powyższego zdjęcia to uwaga - strona internetowa "Zdrowia" (zdrowie.bg.net.pl), która nadal działa! Dzięki niej można się dowiedzieć, że
Quote:

DOM jest obiektem całorocznym. Posiada 160 miejsc noclegowych
( w pokojach 1, 2 , 3 i 4-osobowych o różnym standardzie). (...) jest także możliwość organizowania konferencji, szkoleń (sala konferencyjna na 30-40 osób) oraz imprez okolicznościowych tj. wesela, chrzciny itp. (sala restauracyjna na ok. 100 osób). (...) Przy współpracy ze specjalistami organizujemy turnusy rehabilitacyjne, odchudzające i rekreacyjne. Niezależnie od tego nasi goście mogą korzystać z usług masażysty przez cały rok.
Na stronie figuruje też cennik.

284. Stołówka mieszcząca się w części przypominającej spodek:

Jeszcze w 2004 roku (wnioskując na podstawie pozostałych zdjęć zamieszczonych na stronie sanatorium) prezentowała się tak:

Źródło:zdrowie.bg.net.pl

Niektórzy daliby się dziś pokroić za takie krzesła... swoją drogą ciekawa jestem co się z nimi stało - właściciel niestety zostawił wszystko nie zabezpieczając obiektu i obawiam się, że posłużyły jako podpałka podczas (według źródeł internetowych) licznych w tym miejscu pożarów.

285. Widok na morze z okien restauracji był, jak widać na starych zdjęciach, dużo lepszy. Dziś zasłaniają go drzewa.

286. Efekty świetlne zupełnie jak na dyskotece (tyle tylko, że nieruchome).

287. W środku i na terenie obiektu zwiedzających jak widać nie brakuje - co chwilę kogoś spotykaliśmy.
Wyobrażam sobie, że z tego miejsca można kiedyś było podziwiać morze i pogadać z pozostałymi kuracjuszami. Innej jego funkcji nie znajduję (w bocznej ściance zachowały się pozostałości ławek). Ciekawe, co przedstawiała mozaika na podłodze - dziś widać jedynie gwiazdę, której trzeba przyznać, że jest efektowna:

lenin, chauffeur, Rombi, Tomeyk, mar04 liked this post
Old September 14th, 2017, 01:55 PM   #144
Rombi
Registered User

Rombi's Avatar

Likes (Received): 298

OMG!
Nie wiedziałem, ze strona www sanatorium jeszcze działa. Wielkie dzięki
A byłaś w słynnym Maximie nieopodal?
Bo właśnie w podróży, rano, w obcym mieście, zanim druga kawa zacznie działać, doświadcza się najmocniej dziwności własnego, pozornie banalnego bytu. Podróż jest po prostu stosunkowo zdrowym rodzajem narkotyku.
Andrzej Stasiuk

Lumina liked this post
Rombi no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 02:01 PM   #145
chauffeur
Registered User

chauffeur's Avatar

Likes (Received): 9427

Quote:
Originally Posted by Rombi View Post
"Tym" Maximie?
Old September 14th, 2017, 02:44 PM   #146
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

288. Dawne hotelowe lobby i korytarz prowadzący do sali restauracyjnej.

Miejsce, choć z innej perspektywy, widać na tym zdjęciu sprzed ponad 10 lat:

Źródło:zdrowie.bg.net.pl

289. Połowa pokoi miała widok na morze. Druga połowa - na ciemną, zalesioną skarpę. Efekty świetlne na ścianach to sprawka potłuczonego szkła. Swoją drogą zawsze zastanawiam się, co kieruje wandalami, którzy koniecznie muszą wybić każdą szybę i zniszczyć wszystko, co tylko da się zniszczyć.

290. Boczna ściana budynku miała ozdobne "grochy" w postaci otworów. W jednym z nich nawet zachowała się szybka.

291. Sanitariaty. Niektóre pokoje posiadały prywatną łazienkę, inne jedynie umywalkę.

292.

293. Pokój z widokiem na morze.

294. Ozdobne otwory, o których wcześniej wspominałam. Trzeba przyznać, że całkiem fajnie to wygląda.

Quote:
OMG!
Nie wiedziałem, ze strona www sanatorium jeszcze działa. Wielkie dzięki

Quote:
Niestety nie. Choć przechodziłam kilka razy, ale domyślam się, że to się nie liczy Stoi w uczęszczanym miejscu i pewnie ciężko "ot tak" wejść do środka (?), a nie chciałam mieć ewentualnych problemów z policją... A Ty byłeś?

Quote:
Originally Posted by chauffeur View Post
"Tym" Maximie?
Innego chyba w Gdyni nie ma i nie było

chauffeur, Rombi, Tomeyk, mydelniczka liked this post
Old September 14th, 2017, 02:53 PM   #147
chauffeur
Registered User

chauffeur's Avatar

Quote:
Swoją drogą zawsze zastanawiam się, co kieruje wandalami, którzy koniecznie muszą wybić każdą szybę i zniszczyć wszystko, co tylko da się zniszczyć.
Bo niszczenie to jedyna rzecz, którą są w stanie, nomen-omen, robić.

Lumina liked this post
chauffeur no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 03:37 PM   #148
Rombi
Registered User

Rombi's Avatar

Likes (Received): 298

Quote:
290. Boczna ściana budynku miała ozdobne "grochy" w postaci otworów. W jednym z nich nawet zachowała się szybka.

Innego chyba w Gdyni nie ma i nie było
Zdecydowanie tak Zresztą od pomagiera w Maksimie do szefa trójmiejskiej mafii wyrósł swego czasu "Słowik" . Orłowo niby taka spokojna dzielnica, ale ma trochę historii "z pazurem"

A co do tego korytarza z otworami to nakręcono tam teledysk Organka do piosenki pt. "Głupi ja"

https://www.youtube.com/watch?v=Xnn7dNPDZlw

W "Zdrowiu" po tym jak podupadł nakręcono wiele teledysków.

MaJLo ft. Ralph Kaminski - Lights
https://www.youtube.com/watch?v=WTsE9_MqJ6w
Bo właśnie w podróży, rano, w obcym mieście, zanim druga kawa zacznie działać, doświadcza się najmocniej dziwności własnego, pozornie banalnego bytu. Podróż jest po prostu stosunkowo zdrowym rodzajem narkotyku.
Andrzej Stasiuk

Lumina liked this post

Last edited by Rombi; September 14th, 2017 at 03:49 PM.
Rombi no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 06:58 PM   #149
Marcino
Prymas Aprilis

Marcino's Avatar

Likes (Received): 1691

Sopockie wille, to prawdziwe perełki
"Zasada numer pierwsza: Nie będziesz pouczał króla swego." - Król Julian
Marcino no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 07:17 PM   #150
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

295. Niegłupio budzić się z takim widokiem za oknem... Przy okazji uzupełniania wątku nabrałam wielkiej ochoty na spędzenie weekendu w nadmorskim ośrodku (czynnym rzecz jasna), w którym czas zatrzymał się w PRL-u Myślę, że coś by się jeszcze znalazło. Pamiętam tydzień spędzony z babcią na początku lat 2000-nych w podobnym (choć brzydszym architektonicznie i nie będącym sanatorium) przybytku w Krynicy Morskiej - zdecydowanie ma to swój klimat. Ale tam nie było takich widoków z okien (niezależnie od pokoju), mimo, że do plaży miałyśmy bardzo blisko. Pamiętam też, że dniem babci rządziły pory rozpoczynających się i kończących seriali brazylijskich, ale czasem udało mi się ją wyciągnąć na spacer

296. To zdaje się pokój o wyższym standardzie - miejsca sporo i wygląda na to, że miał prywatną łazienkę.

297.

298. Resztki parkietu. W niektórych pokojach zachował się o dziwo w całości.

299. Widok na stołówkę i parking. Balkony były jak widać wąskie, ale do suszenia ręczników po plażowaniu na pewno wystarczały.

300. Na dachu spodka latającego, znaczy sali restauracyjnej, różne przesłania. Prócz "Kocham Adę", "Sebix", "Michał", "Gosia" i tym podobnych jest też... wiersz pod tytułem "Norwidzenie".

301.

Quote:
A co do tego korytarza z otworami to nakręcono tam teledysk Organka do piosenki pt. "Głupi ja"

https://www.youtube.com/watch?v=Xnn7dNPDZlw

W "Zdrowiu" po tym jak podupadł nakręcono wiele teledysków.

MaJLo ft. Ralph Kaminski - Lights
https://www.youtube.com/watch?v=WTsE9_MqJ6w
Dzięki za linki! Nie wiem, czy wiesz, ale "Zdrowie" jeszcze za czasów swojej świetności posłużyło za plener filmowy - będzie o tym w kolejnej wrzutce

Quote:
Originally Posted by Marcino View Post
Sopockie wille, to prawdziwe perełki
O tak! Wzdycham do nich nieustannie.

chauffeur liked this post

Last edited by Lumina; September 15th, 2017 at 07:24 AM.
Old September 14th, 2017, 07:21 PM   #151
chauffeur
Registered User

chauffeur's Avatar

Quote:

298. Resztki parkietu. W niektórych pokojach zachował się o dziwo w całości.

https://farm5.staticflickr.com/4358/...6b731b3e_o.jpg
Tak mi się skojarzyło:

Lumina liked this post
Old September 14th, 2017, 07:32 PM   #152
buczo85
Registered User

buczo85's Avatar

Likes (Received): 249

W tym roku pierwszy raz w życiu byłem w Sopocie. Przyjemnie powrócić do tych cudnych uliczek i willi Miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie i z chęcią odwiedziłbym je poza sezonem.
Old September 14th, 2017, 11:06 PM   #153
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7771

Sądząc po wyglądzie miejsca - zapachowo tez chyba dostarczało wrażeń
este no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 07:21 AM   #154
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:

Quote:
Originally Posted by buczo85 View Post
W tym roku pierwszy raz w życiu byłem w Sopocie. Przyjemnie powrócić do tych cudnych uliczek i willi Miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie i z chęcią odwiedziłbym je poza sezonem.
Cieszę się Też jestem pod ogromnym wrażeniem Sopotu - to chyba najładniejsze miasto w Polsce.

Quote:
Originally Posted by este View Post
Sądząc po wyglądzie miejsca - zapachowo tez chyba dostarczało wrażeń
Od pierwszego piętra w górę było ok Gorzej z pomieszczeniami na parterze - dlatego nawet nie próbowaliśmy schodzić do piwnicy.
Old September 15th, 2017, 09:01 PM   #155
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Dom Profilaktyczno-Wypoczynkowy "Zdrowie" w Orłowie

302. I jesteśmy na tarasie! A tam - widoki i sporo młodzieży.

Taras "Zdrowia" zagrał pod koniec lat 80-tych w filmie "Obywatel Piszczyk":

Źródło: youtube, youtube.com/watch?v=KHlppdPDj0s&t=1s

Dla ciekawych: film dostępny jest na youtube, a sceny nagrane w orłowskim ośrodku można zobaczyć w klipie poniżej (od 7:13). Prócz tarasu pojawia się też sąsiadujące z nim wnętrze i hotelowy pokój.

Ciekawe, czy w okresie PRL-u coś tu jeszcze nagrano, czy kariera filmowa "Zdrowia" była jednorazowa?

303. Rzut okiem na posadzkę. Wydaje mi się, że piętro z tarasem dobudowano pod koniec lat 60-tych lub w latach 70-tych.

304. Rombi , trochę Cię oszukałam, bo na dach właściwie nie weszliśmy. Wystarczył nam taras. Kiedy zadałeś pytanie moja pamięć zakwalifikowała go (znaczy taras) jako dach...

305. Widok na Orłowskie molo i ulicę Zaciszną

306. Wycofujemy się. Barierkami, które kiedyś zabezpieczały to miejsce chyba dość szybko zajęli się złomiarze.

307. Zwróćcie uwagę na to, jak drzwi ładnie zgrały się z linią morza

Przy okazji - miejsce z powyższego zdjęcia też zagrało w "Obywatelu Piszczyku":

Źródło: youtube, youtube.com/watch?v=KHlppdPDj0s&t=1s

308. Jak podejrzewam - wanna zabiegowa. Choć na myśl przywodzi raczej sarkofag

309.

310. Żegnamy się z Domem Profilaktyczno-Wypoczynkowym "Zdrowie". Na górze kultowy chyba już napis "W Gdyni nie pada" - niestety jakoś tak wyszło, że nie zrobiłam mu zdjęcia z bliska. Tak czy siak, rzeczywiście nie padało.

mydelniczka liked this post
Old September 15th, 2017, 10:12 PM   #156
chauffeur
Registered User

chauffeur's Avatar

Quote:

Ciekawe, czy w okresie PRL-u coś tu jeszcze nagrano, czy kariera filmowa "Zdrowia" była jednorazowa?
Próbowałem na filmpolski.pl, bo tam czasami podają lokalizacje, ale nic sensownego mi nie wyskoczyło, nawet ten Piszczyk.

Lumina liked this post
Old September 16th, 2017, 09:05 PM   #157
horizon2
Kolekcjoner wątków.

horizon2's Avatar

Likes (Received): 1071

https://farm5.staticflickr.com/4435/...931292d5_o.jpg
Rzeczywiście świetnie to wygląda.

https://farm5.staticflickr.com/4399/...31f71848_o.jpg
Wow!
horizon2 no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2017, 10:59 PM   #158
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
Próbowałem na filmpolski.pl, bo tam czasami podają lokalizacje, ale nic sensownego mi nie wyskoczyło, nawet ten Piszczyk.
Dzięki w każdym razie, że szukałeś! Ja też próbowałam, ale bez rezultatów.

Quote:
Originally Posted by horizon2 View Post
Rzeczywiście świetnie to wygląda.
Sam budynek też nie jest/nie był (szczególnie w latach 60-tych) najgorszy.

Quote:
Originally Posted by horizon2 View Post
Zdecydowanie polecam wizytę, jeśli będziesz w okolicy. Być może trzeba będzie się pośpieszyć - trochę googlowałam i wygląda na to, że miasto chce doprowadzić do budowy tzw. "apartamentów", choć wcześniej dopuszczana była jedynie myśl o hotelu/spa. Niewielka ulica Zaciszna, która prowadzi obecnie do dawnego sanatorium ma zostać poszerzona - nie wiem jak dokładnie sobie to wyobrażają, bo u jej początku po jednej stronie stoi tzw. Domek Żeromskiego, a po drugiej zabytkowy Zajazd Adlera.

Wracamy do relacji.

311. Suszące się pranie przy dawnym domu kuracyjnym (zdjęcie od ul. Zacisznej) z pewnością pachnie "morską bryzą" Zastanawiam się, czy ma ona jakiś konkretny zapach... producenci płynów do płukania lubią w każdym razie nazywać tak linie zapachowe swoich wyrobów.
Mieszkańcy tego budynku muszą chyba w nocy słyszeć szum fal. Widok tak czy siak na pewno mają rewelacyjny.

312. Uroczy Domek Żeromskiego. Prócz kawiarni mieści się w nim niewielkie muzeum poświęcone Żeromskiemu, którego w końcu nie odwiedziłam.

313. Dawny zajazd Adlera, któremu - jak się dowiedziałam - Orłowo zawdzięcza swoją nazwę. Dziś mieści się tu Pizzeria Orłowska i Galeria Debiut (taka prawdziwa, nie żadna handlowa ). Bardzo przyjemne miejsce, z mini(mikro?)-parczkiem. Gościem restauracji nie byłam, więc ciężko mi coś o niej powiedzieć ponadto, że przemawia do mnie pod względem estetycznym (przynajmniej jeśli chodzi o aranżację na zewnątrz).

314. Na terenie dawnego zajazdu znajduje się też budynek Zespołu Szkół Plastycznych. Zajrzałam przez okno i zobaczyłam całkiem fajne plakaty.

315. Jeszcze jedno spojrzenie na Zajazd Adlera, tym razem z boku. Kadr może nieco dziwny, ale jakoś głupio było mi celować w jedzących przy stolikach ludzi. Uniosłam więc przesadnie aparat, żeby dać im do zrozumienia, że to nie oni są przedmiotem mojego zainteresowania Przy okazji załapał się jakiś skrzydlaty gość.

316. Ulica Orłowska. Niby duża, a mała. W każdym razie przyjemna, a w kadrze dodatkowo nieoparkowana (nie pamiętam jak było na pozostałych jej odcinkach, ale biegnąca wzdłuż ścieżka rowerowa na pewno uniemożliwia parkowanie po jednej stronie ulicy). Na dość nieaktualnym street view widzę w każdym razie znak zakazu zatrzymywania się. Brak zaparkowanych samochodów zdecydowanie wpływa korzystnie na odbiór ulicy. Nie mówiąc o tym, że ułatwia fotografowanie znajdujących się przy niej budynków

chauffeur liked this post

Last edited by Lumina; September 17th, 2017 at 07:06 PM.
Old September 16th, 2017, 11:15 PM   #159
chauffeur
Registered User

chauffeur's Avatar

Quote:
Suszące się pranie przy dawnym domu kuracyjnym (zdjęcie od ul. Zacisznej) z pewnością pachnie "morską bryzą" Zastanawiam się, czy ma ona jakiś konkretny zapach... producenci płynów do płukania lubią w każdym razie nazywać tak linie zapachowe swoich wyrobów.
"Bałtyk śmierdzi ropą naftową" - pisał wieszcz.
Quote:
Mieszkańcy tego budynku muszą chyba w nocy słyszeć szum fal. Widok tak czy siak na pewno mają rewelacyjny.
"Na plażę brudnopiaskową" - tenże wieszcz.

Quote:
312. Uroczy Domek Żeromskiego. Prócz kawiarni mieści się w nim niewielkie muzeum poświęcone Żeromskiemu, którego w końcu nie odwiedziłam.
https://farm5.staticflickr.com/4363/...511b11d8_o.jpg
Trochę mi z tym domkiem i uliczką nie stroi ten masywny słup strunobetonowy i typowe oprawy uliczne na nim. Nie dało się jak na poniższym zdjęciu?
https://farm5.staticflickr.com/4392/...9f8d60b5_o.jpg
Może i się nie dało.
Quote:
315. Jeszcze jedno spojrzenie...
315. Ulica Orłowska...
316

Lumina liked this post
Old September 17th, 2017, 07:04 PM   #160
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
"Bałtyk śmierdzi ropą naftową" - pisał wieszcz.
Zapach luksusu?

Quote:
"Na plażę brudnopiaskową" - tenże wieszcz.
Faktycznie w tym miejscu nie grzeszyła czystością.

Quote:
Trochę mi z tym domkiem i uliczką nie stroi ten masywny słup strunobetonowy i typowe oprawy uliczne na nim. Nie dało się jak na poniższym zdjęciu?
https://farm5.staticflickr.com/4392/...9f8d60b5_o.jpg
Może i się nie dało.
Mnie o dziwo nieco bardziej niż ten słup rażą... latarnie i ławki przy Promenadzie Królowej Marysieńki o krok dalej (i te i te stylizowane na "ogólno-stare") rodem z OBI/innego dowolnego marketu budowlanego. Do tego (czerwona!) kostka bauma. Zdjęcia niestety nie mam, ale orłowskiemu deptakowi przydałoby się według mnie odświeżenie - widziałabym w tym miejscu aleję z piasku - podobną do alejek w Parku Kaczyńskich w Sopocie (lub innym dowolnym parku, gdzie zastosowano taką nawierzchnię, podaję jako przykład, bo akurat mam pod ręką zdjęcie):

Quote:
140.
Ławki wymieniłabym na nawiązujące do tych, które stały tu przed wojną/w jej trakcie (zdjęcie podpisane jako 1940). Podobne stoją zresztą obecnie bliżej molo, więc...

Źródło: fotopolska.eu

Plus białe latarnie - takie, jak ta z ulicy Orłowskiej. Albo podobne do tych z pocztówki powyżej.

Quote:
316
Ups! Dzięki za czujność! Już poprawiam.

Reply

Thread Tools

Posting Rules