daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Turizmi

Turizmi The future of Albanian Tourism.

Reply
 
Thread Tools
Old September 13th, 2017, 12:06 PM   #4461
Eagleson
Registered User
 
Eagleson's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 1,658
Likes (Received): 1083

Bilanci i turizmit arrin rekordin pozitiv nė 6 MI; Nga turizmi mbetėn nė Shqipėri 156 mln euro

eksa Shqipėria po kthehet nė njė destinacion turistik dhe mediat e huaja nuk pushojnė sė shkruari pėr vendin e shqiponjave, po vijnė rezultatet e para pozitive. Sipas statistikave tė publikuara nga Banka e Shqipėrisė, bilanci neto i tė ardhurave nga turizmi nė 6 muajt e parė tė vitit ishte 156 milionė euro, njė nivel rekord ky i pas viteve ’90.

Bilanci neto ėshtė diferenca mes parave qė tė huajt shpenzojnė nė Shqipėri (valuta qė ata sjellin), dhe atyre qė shqiptarėt shpenzojnė jashtė. Pėr 6 muajt e parė tė vitit, tė huajt shpenzuan 722 milionė euro, ndėrsa shqiptarėt jashtė lanė 567 milionė euro.

http://www.monitor.al/bilanci-i-turi...-156-mln-euro/
__________________

Kumanovari liked this post
Eagleson no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 01:51 PM   #4462
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4,431
Likes (Received): 1847

Duke qene se ne 6 mujorin e dyte te vitit kemi dyfish me shume turist mqs ne ate perjudhe gjendet edhe piku turistik , atehere si total per vitin 2017 do kemi 700 milion x 3 = 2,1 miljard euro te ardhura direkte nga turizmi.
__________________
-The fear of the LORD is the beginning of wisdom, And the knowledge of the Holy One is understanding (Proverbs 9:10)

-Therefore by the deeds of the law there shall no flesh be justified in His sight: for by the law is the knowledge of sin ( Romans 3.20 )
instantmalbin está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 09:02 PM   #4463
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,159
Likes (Received): 2993

Eshte trishtues qe mbi 500 mio euro shkojn jashta vendit.
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 10:25 PM   #4464
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,044
Likes (Received): 1893

Quote:
Originally Posted by Kumanovari View Post
Eshte trishtues qe mbi 500 mio euro shkojn jashta vendit.
Nuk eshte e trishtueshme eshte normale dhe bile ndikon pozitivisht sepse njerzit kulturohen, mesojne, ndergjegjsohen etj. nga cfare shohin ne vendet europiane dhe kur kthehen ne shqiperi investojne me shum ne ide te reja ose avangarde ne vendin e tyre.

Mendimi im pesonal eshte qe turizmi i jashtem ka ndiku shume here me shume ne zhvillimin e shoqerise shqiptare se sa emigracioni dhe remitancat qe sjellin.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 11:40 AM   #4465
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,159
Likes (Received): 2993

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
Nuk eshte e trishtueshme eshte normale dhe bile ndikon pozitivisht sepse njerzit kulturohen, mesojne, ndergjegjsohen etj. nga cfare shohin ne vendet europiane dhe kur kthehen ne shqiperi investojne me shum ne ide te reja ose avangarde ne vendin e tyre.

Mendimi im pesonal eshte qe turizmi i jashtem ka ndiku shume here me shume ne zhvillimin e shoqerise shqiptare se sa emigracioni dhe remitancat qe sjellin.
Po duhet bashkpunim te gjithave hotelave dhe sherbimeve tjera turistike ne Shqiperi per mu permisu. Ndryshu ka me vazdhu ky proces jo 2 Vjet po me shum se 20 Vjet. Sepse nje puntor i thjesht nuk ka llogari te jape mjera € jashta Shtetit.
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 11:46 AM   #4466
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,044
Likes (Received): 1893

Quote:
Originally Posted by Kumanovari View Post
Po duhet bashkpunim te gjithave hotelave dhe sherbimeve tjera turistike ne Shqiperi per mu permisu. Ndryshu ka me vazdhu ky proces jo 2 Vjet po me shum se 20 Vjet. Sepse nje puntor i thjesht nuk ka llogari te jape mjera € jashta Shtetit.


Ajo shifer (shpenzime per turizem) nuk eshte e sakte edhe aq, sepse aty perfshihen edhe njerez qe ikin me synime blerje... prsh. ka shum qe shkojne e marrin automjete ne vende si gjermania dhe shpenzojne mbi 5mije euro per 3 dit. Kjo shenohet si shpenzim turistik me shume mundesi
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 05:36 PM   #4467
helloween 1
Registered User
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2,753
Likes (Received): 1821

http://www.seatrade-cruise.com/news/...terranean.html
helloween 1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 08:51 PM   #4468
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,044
Likes (Received): 1893

Sezonin tjeter linja direkte ajrore mes suedise dhe shqiperise

http://www.expressen.se/allt-om-reso...till-albanien/
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 09:57 PM   #4469
helloween 1
Registered User
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2,753
Likes (Received): 1821

http://www.balkanweb.com/site/la-rep...-e-shqiperise/
__________________

rene1234 liked this post
helloween 1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 10:57 PM   #4470
besistos
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 181
Likes (Received): 63

Shpresoj tash se qeveria dhe bashkit e vendit do te investoj shum ma shum ne turizem dhe shteti do te fitoj akoma ma shum turizem.... duhet plazhet te pastrohen dhe mirbahen... te prishen ndertimet pa leje dhe te gjelbrohen.... wc publike dhe me rendshimja ne ata qe punojn me turizem shkoööim ma tmir
__________________

rene1234 liked this post
besistos no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 11:56 PM   #4471
besistos
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 181
Likes (Received): 63

Jo vetem nga suedia por edhe nga kopenhaga e danimarkes do te ket linj ajrore me kompanin turistike apollo
besistos no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 10:47 AM   #4472
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,135
Likes (Received): 1421

Quote:
Originally Posted by besistos View Post
Shpresoj tash se qeveria dhe bashkit e vendit do te investoj shum ma shum ne turizem dhe shteti do te fitoj akoma ma shum turizem.... duhet plazhet te pastrohen dhe mirbahen... te prishen ndertimet pa leje dhe te gjelbrohen.... wc publike dhe me rendshimja ne ata qe punojn me turizem shkoööim ma tmir
Ka nevoje per shume pune ne turizem, per te krijuar nje tradite te qendrueshme
__________________

Kumanovari liked this post
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2017, 09:40 PM   #4473
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,159
Likes (Received): 2993

Nga Qeveria, per Turzimin

TURIZĖM GJITHĖVJETOR DHE MBARĖKOMBĖTAR

ANGAZHIMI YNĖ: Shqipėria njė prej destinacioneve turistike nė Ballkan dhe pjesė integrale e ofertės turistike mesdhetare

ZOTIMET TONA
 • Turizmi, njė prej tre shtyllave kryesore tė ekonomisė kombėtare.
 • Zhvillim i njė industrie tė qėndrueshme turistike.
 • Themelim i trekėndėshit qė na jep avantazh konkurues: trashėgimi kulturore, peisazh natyror dhe mikpritje shqiptare.
 • Mbėshtetje nė kėtė trekėndėsh pėr ndėrtimin e ofertės turistike “Made in Albania”.
 • Krijim i njė oferte tėrheqėse qė nuk pėrqėndrohet nė muajt e verės, por pėrfshin tė gjithė vitin.
 • Fushatė informimi dhe promovimi pėr ofertėn turistike gjithėvjetore.
 • Zhvillim i turizmit shqiptar mbėshtetur nė 10 pole.
 • Pėrqėndrim i energjive projektuese, investuese, bashkėpunuese dhe promovuese nė 10 polet e zhvillimit tė turizmit.
 • Krijim i Agjencisė Kombėtare tė Bregdetit, pėrgjegjėse pėr planifikimin hapsinor dhe mbrojtjen e territorit tė bregdetit.
 • Nė bashkėrendim me Kosovėn, mundėsojmė ofertė turistike mbarėshqiptare, duke pėrfshirė nė njė rrjet tė gjitha burimet turistike tė hapsirave shqiptare.
 • Miratim i Masterplanit Kombėtar pėr Zhvillimin e Turizmit, i cili duhet tė orientojė ēdo investitor potencial shqiptar apo tė huaj.
 • Masterplani Kombėtar pėr Zhvillimin e Turizmit do tė ndėrveprojė aktivisht me Planin e Pėrgjithshėm Kombėtar qė nė fazėn e hartimit.
 • Pajisje e zonave turistike me studime dhe plane afatgjata zhvillimi tė qėndrueshėm, brenda vitit tė parė tė qeverisjes.
 • Implementim i njė studimi tė integruar pėr zhvillimin e bregdetit tė jugut dhe i njė strategjie pėr konsolidimin dhe densifikimin e zonave turistike.
 • Rishikim i barrės fiskale mbi njėsitė akomoduese, me qėllim uljen dhe pėrafrimin e saj me vendet e tjera tė rajonit.
 • Nxitje shkollimit profesional turistik.
 • Krijim i zėrave tė veēantė dhe progresivė nė buxhetin e shtetit pėr investime nė infrastrukturėn turistike.

Harmonizim i aktiviteteve kulturore me ofertėn turistike gjithėvjetore.

PS.al
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2017, 10:16 PM   #4474
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,159
Likes (Received): 2993

__________________

#Albania


Korca Forever liked this post
Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 03:18 PM   #4475
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 1,277
Likes (Received): 485

Duhen mė shumė shkolla dhe degė pėr hoteleri dhe turizėm.
Korca Forever está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 09:06 PM   #4476
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 1,277
Likes (Received): 485Korca Forever está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 04:56 PM   #4477
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,135
Likes (Received): 1421

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 08:16 PM   #4478
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 4,110
Likes (Received): 1795

Do doja shume ti thoja Ministrit te Ri te Mjedisit qe mjedisi nuk pastrohet me konferenca dhe bankete por me investime ne makineri qe sherbejne pikerisht per pastrimin e plazheve, autostradave, lumenjve etj.
Eshte butaforike qe ne 2017 te shikosh njerez skilipeca qe pastrojne me kazma e lopata plazhet apo rruget.
Mjafton nje kerkim i thjeshte ne youtube per te pare si i pastron bota plazhet, rruget, lumenjte etj...pa angazhuar as ushtrine as policine as zjarrfikset.
__________________
doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2017, 04:53 PM   #4479
helloween 1
Registered User
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2,753
Likes (Received): 1821

http://www.gazetatema.net/2017/09/25...peshe-e-rende/
helloween 1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2017, 08:18 PM   #4480
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,135
Likes (Received): 1421

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
Do doja shume ti thoja Ministrit te Ri te Mjedisit qe mjedisi nuk pastrohet me konferenca dhe bankete por me investime ne makineri qe sherbejne pikerisht per pastrimin e plazheve, autostradave, lumenjve etj.
Eshte butaforike qe ne 2017 te shikosh njerez skilipeca qe pastrojne me kazma e lopata plazhet apo rruget.
Mjafton nje kerkim i thjeshte ne youtube per te pare si i pastron bota plazhet, rruget, lumenjte etj...pa angazhuar as ushtrine as policine as zjarrfikset.
Per te dhene mend jemi te paret ne shqiptaret, problemi eshte me veprimet.
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, shqipėria, tourism

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:12 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu