daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 11th, 2008, 04:24 PM   #21
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Likes (Received): 0

To co piszesz napawa mnie nadzieją, że tereny o których tutaj mowa w niedługim czasie może zostaną zagospodarowane czego i sobie i Wam życzę
donQRu no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 11th, 2008, 04:31 PM   #22
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 87

Wolałbym jeszcze sporo poczekać, niż w tym niedługim czasie zobaczyć projekt który swoim nowatorstwem i brzydotą wykręca człowiekowi gały. Ale się zobaczy. Wg wytycznym UM, za wiele zabudowy to tam nie planują, a szkoda.
Filip01 no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2008, 05:08 PM   #23
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Własnie to jest bolączką naszego miasta! Czas najwyższy zrobić inwestycję z JAJEM. Coś co bedzie nowym symbolem miasta (a nie ciągle rodło i szalenie przebrzydły wieżowiec koło rodła). Dawno juz popadliśmy w przeciętność i czas najwyższy sie z tego obudzić.
Jak nie to zostaniemy na zawsze miastem z trzeciej ligi z zastępem emerytów jako mieszkańcami - bo nikt inny nie bedzie chciał tu mieszkać.
Old August 11th, 2008, 05:15 PM   #24
emyk
P I Ł A

Quote:
Originally Posted by Filip01 View Post
Wolałbym jeszcze sporo poczekać, niż w tym niedługim czasie zobaczyć projekt który swoim nowatorstwem i brzydotą wykręca człowiekowi gały. Ale się zobaczy. Wg wytycznym UM, za wiele zabudowy to tam nie planują, a szkoda.

Co do miasta to bym się nie martwil. Znając ich szybkosć działania, to te zamierzenia zrealizowane zostaną za wiele, wiele lat. Zderzając ich pomysły (co by ewentualnie chcieli) z tym co robią, to są dwie rózne rzeczy.
Niestety zbyt wiele rzeczy decydentom miasta się nie udaje - np zamierzenia odnośnie lotniska, sprzedaż poligonu, i... itd.
emyk no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2008, 05:20 PM   #25
emyk
P I Ł A

Plac obok Szkoły Policji

Nie wiem czy ten temat już się gdzieś pojawiał.
W dalekich zamierzeniach szkoły policji (MSWiA) jest wykupić tereny obok szkoły, na którym miał być zbudowany market. Obok szkoły, wzdłuż obwodnicy Śródmiejskiej chcą wybudować hotel (internat) dla słuchaczy policji - w obecnym budynku się nie mieszczą, i zagospodarowują wszystkie możliwe pomieszczenia dla swoich potrzeb. W obecnej szkole znajdowała by się tylko szkoła.
Old August 11th, 2008, 06:44 PM   #26
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Wyprowadzą się z budynku tzw. "pod pałami" czy planują się rozszerzyć o jeden budynek więcej?
Fajnie byłoby gdyby na narożniku placu wyburzono rzeźnię w ruinie i gdyby stworzyć tam budynek tworzący uliczkę przy ścianie obecnego gmachu Szkoły Policji, który sięgałby aż do obecnej obwodnicy i tam także stworzył jakieś zamknięcie.
A "pod pałami" marzy mi się przedwojenny klimat. Czyli teatr połączony z biblioteką, muzeum i restauracją, z wyjściem na plac z budynku "pod pałami", które obecnie jest zamurowane, i ze stylowym ogródkiem przy restauracji.

Quote:
Originally Posted by donQRu View Post
Własnie to jest bolączką naszego miasta! Czas najwyższy zrobić inwestycję z JAJEM. Coś co bedzie nowym symbolem miasta (a nie ciągle rodło i szalenie przebrzydły wieżowiec koło rodła). Dawno juz popadliśmy w przeciętność i czas najwyższy sie z tego obudzić.
Jak nie to zostaniemy na zawsze miastem z trzeciej ligi z zastępem emerytów jako mieszkańcami - bo nikt inny nie bedzie chciał tu mieszkać.
Bez przesady. Obawiałbym się czegokolwiek z tym "jajem". Wolałbym zachować w Pile charakter mniejszego skalą miasta, w którym fajnie się mieszka, bo jest cicho, spokojnie i łatwo tu o dobrą komunikację. Faktem jest, że na nadmiar imprez kulturalnych nie możemy narzekać a i centrum też mamy bardzo nieciekawe, a jedyna rzecz do której się nadaje to chyba wyburzenie. Jednakże nie wiem za bardzo o jakie "jajo" tam chodzi. Bo jedynym racjonalnym planem byłoby nowe ciekawe osiedle, z jakąś uliczką na tyłach LO na Pola, o nietuzinkowej, ale nieprzytłaczającej i prostej architekturze, tak naprawdę najlepiej nie więcej niż 2/3 piętra + parter w górę. Plan miasta na stworzenie tam jakiegoś praku czy skweru jest dla mnie kompletnie poroniony, bo mamy już tyle brzydkiej zaniedbanej zieleni i tyle planów na nowe tereny zielone, że niedługo będziemy przypominać Borne Sulinowo - prawie radzieckie, nudne (nie mam tu na myśli atrakcji "militarnych" i historycznych) miasto, które teraz już opanował młody, niezarządzany las.

Last edited by Filip01; August 11th, 2008 at 06:51 PM.
Old August 11th, 2008, 10:20 PM   #27
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Coś na szybko:

Nakreśliłem szybko swoją wizję bryły nowego budynku Szkoły Policji. Wyszedł dość ogromny, ale o co mi chodzi.
Stworzyłem budynek w kształcie podkowy, tak, aby wewnątrz zmieścić duży dziedziniec na użytek szkoły, na zbiórki, ćwiczenia i do czego jeszcze tam taki plac potrzebują. Moim zamiarem jest zlikwidowanie terenu o podobnej funkcji znad bulwarów i zlikwidowanie ogrodzenia od strony rzeki. Chciałbym, aby po przecięciu trochę drzew nad bluwarem, można było podziwiać stary budynek spacerujac po bulwarze. Obecnie jest to od strony bulwaru niemożliwe, przez to, że znajduje się tam na tyłach ogrodzony wysokim płotem plac do użytku szkoły, poza tym rośnie tam bardzo dużo wysokich drzew, tworzących nieprzebity ekran.
Co więcej - chciałbym, aby Szkoła Policji zwolniła budynek "pod pałami". Dobrze byłoby, co z resztą jest postulatem wielu mieszkańców, aby ożywić w ten sposób plac Staszica i na parterze umieścić np. kawiarnię i restaurację, a na górze choćby i galerię sztuki, albo jakiś tematyczny oddział Muzeum Okręgowego - w większości miast znajdują się muzea tym miastom poświęcone - czemu nie w Pile? Idąc dalej - może Muzeum Designu, Muzeum Wnętrz. Nie wiem.
Szary pas, który biegnie od budynku szkoły do obwodnicy to nowa, planowana na razie droga - przedłużenie ul. Konopnickiej.
Zamknięcie dziedzińca otoczonego podkowiatym budynkiem zaplanowałem od strony bulwarów, aby zagospodarować ten teren i aby stworzyć tło nad rzeką. Niebieski zarys czworokąta to taka prowizoryczna wizja gdzie miałoby być ogrodzenie.
Budynek jest duży, ale mógłby powstawać etapami. Możliwe także że dość mocno przegiąłem planując taki ogromny gmach. Ale na czym mi jeszcze zależy. W budynku głównym Szkoły Policji jest wiele ciekawych pomieszczeń, do których nigdy nie ma dostępu. Fajnie byłoby, gdyby w jeden dzień tygodnia, mogłby być do tych kliku ciekawych pomieszczeń dostęp z zewnątrz, nawet za parę złotych. Jest bardoz fajna sala, w której istniał zniszczony fresk - faktem jest, że zatytułowany był "Symboliczne zwycięstwo Rzeszy", jednakże jest to zawsze jakaś atrakcja.
http://architekturmuseum.ub.tu-berli...9&Daten=156995 - tak wyglądał.
Stalinowi w końcu też stawiano pomniki, a ZSRR miał trwać wiecznie, wszystko teraz można oglądać w Muzeum Socrealizmu w pałacu w Kozłówce. Jest też sala (chyba że to ta sama) w której jest ogromny przedwojenny witraż z herbami miast dawnej rejencji pilskiej, z wymienonymi szybkami z nazwami tychże miejscowości z niemieckich na polskie zaraz po wojnie. Poza tym chciałbym zobaczyć też ogrom budynku. Wewnątrz są dwa dziedzińce których nie widział chyba nikt z mieszkańców, poza pracownikami i uczniami od czasu powstania szkoły.
Jeszcze o budynku - chciałbym, aby był niższy od samego budynku głównego Szkoły Policji i aby go nie przytłaczał. Nie wiem czy skośne dachy z dachówka ceramiczną są tam konieczne. Budynek jednakże musi mieć proste, stonowane elewacje, aby stworzył opozycję w stosunku do czerwonoceglanego (o ile kiedyś sie doczekamy odczyszczenia) gmachu przy pl. Staszica. Na samym budynku widziałbym także kilka akcentów - dominant, jednak nie bardzo agresywnych, ich rolą mialoby być bardziej złamanie monotonii długich elewacji nowego budynku. Jedna nieagresywna sygnatura musiałaby znależć sie na narożniku budynku przy nowym przedłużeniu ul. Konopnickiej i uliczce która stworzyła sie i prowadzi ku rzece. Widziałbym także jakąś dominantę na budynku, na ukośnej ściane od strony rzeki, kolejne znalazłyby się na środku długiej elewacji od strony obecnej obwodnicy, tam gdzie stykają się dwie ukosem stojące ściany, pozostałe dwie także na narożnikach tej elewacji.
To tak po krótce moja wizja. Czekam na komentarze i burzliwą dyskusję

Last edited by Filip01; August 11th, 2008 at 11:16 PM.
Old August 12th, 2008, 12:04 AM   #28
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

Ulica, którą narysowałeś jest już planowana. W każdym razie jest zaznaczona w MPZP dot. Focus Parku.
Generalnie urbanistyka, którą tutaj wymyśliłeś daje radę, oczywiśie wymaga dopracowania jeszcze na etapie dośc ogólnym, np uwzględneinie otwarć widokowych z mostu na Szkołę Policji.

Ostatnio idąć przez plac Staszica pomyślałem sobie w następujący sposób:
PlacStaszica jest martwy, bo dominują na nim mało atrakcyjne funkcje: Szkoła Policji - teren zamknięty, pod Pałami - nic się nie dzieje, Urząd Miasta i biura Nafty, które wymierają po 15. W pobliżu dominuje mizerna mieszkaniówka bez usług. Są też trzy puby/kluby: Tequila i Trzynasta na tyłach PDK i Panorama na 14 Lutego.
i nic dziwnego, bo plac został wybudowany na modłę totalitarną. Bardziej dla defilady wojskowej niż na spacer z dziewczyną.
Przyszło mi do głowy, że nie warto wypruwać obecnych funkcji z pierzei i na siłę wciskać tam ogródki piwne. Należałoby wybudować dla kontrastu coś bardzo nowoczesnego w środkowo-zachodniej części placu o funkcji typowo rozrywkowo-kulturalnej - może nawet coś pod placem... Oczywiście ważne byłoby zachowanie odpowiedniej skali obiektu, jakaś transparentność, aby nie wrzucać tam czegoś o masywnej kubaturze.
Co zyskujemy?
- nadajemy bardziej ludzką skalę placowi (jak blok śródrynkowy)
- tworzymy atrakcyjne miejsce spotkań
- szansa na nowy symbol miasta
- przez zastosowanie dużego kontrastu z tkanką zastaną (masywne, wielkie bryły konfrontujemy ze spokojnym, transparentnym pawilonem) podkreślamy historyszną wagę tego miejsca i nowoczesność nowej bryły, szanując w ten sposób starą tkankę, bo niczego nie udajemy...
Bocian no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 09:09 AM   #29
emyk
P I Ł A

Quote:
Wyprowadzą się z budynku tzw. "pod pałami" czy planują się rozszerzyć o jeden budynek więcej?
Fajnie byłoby gdyby na narożniku placu wyburzono rzeźnię w ruinie i gdyby stworzyć tam budynek tworzący uliczkę przy ścianie obecnego gmachu Szkoły Policji, który sięgałby aż do obecnej obwodnicy i tam także stworzył jakieś zamknięcie.
.
Pod pałami zostanie - tam będzie dalej stołówka (nie wiem czy nie jest to nawet ich budynek). Oczywiście ruiny rzeźni zostaną wyburzone, gdyż w przyszłości ma iść ulica od placu Staszica do Gemaru-Umech (z rondem na obwodnicy Śródmiejeskiej).
To ma być kolejny budynek - tylko hotel.
W planie należy uwzględnić, że szkoła chce mieć również duży, ogólnodostepny parking (gdzieś między Szkołą a Hotelem) - dla słuchaczy.
Old August 12th, 2008, 10:35 AM   #30
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

A może na środku placu staszica postawic przeszklony 10-piętrowy biurowiec? Tak żeby swoją powierzchnią zajął 45% placu (powstałby na samym środku - budynek w kształcie elipsy).
Byłby to budynek ewenement na skalę Piły z paru względów:
1. Nie mamy zadnego biurowca (nie licząc berpilu) z typowego zdarzenia,
2. Wreszcie w mieście powstanie budynek wyższy niż 5 kondygnacji,
3. Ludzie mogliby sie poczuć dumni z tego, że w ich mieście wreszcie powstało coś nowoczesnego na skalę kraju.

Oto mniej więcej co udało mi sie naszkicować w Wordzie

Jak zapewne widzimy (), biurowiec jest w samym środku placu a czerwone strzałki oznaczają najbardziej oblegane ścieżki przez pieszych (strzałka z N->S ludzie idący przez most dla pieszych i plac na dworce pkp i pks, druga strzałka ludzie idący z dworców w stronę miasta najkrótszą drogą).
Postawienie tam biurowca byłoby dobrym rozwiązaniem ze względu na bliskość obwodnicy śródmiejskiej - łatwiejszy dojazd dla kilku tysięcy pracowników.
Juz widze to oczyma wyobraźni () jak ludzie wychodząc z dworca PKP widzą na wprost siebie błyszczący w słońcu kawał szkła.

Mniej więcej to byśmy zyskali:
- nadajemy bardziej ludzką skalę placowi (turyści, mieszkańcy, przyjezdni przyjdą pooglądać)
- tworzymy atrakcyjne miejsce spotkań (patrz wyżej)
- szansa na nowy symbol miasta (jak najbardziej)
- przez zastosowanie dużego kontrastu z tkanką zastaną (masywne, wielkie bryły konfrontujemy ze spokojnym, transparentnym biurowcem) podkreślamy historyczną wagę tego miejsca i nowoczesność nowej bryły, szanując w ten sposób starą tkankę, bo niczego nie udajemy...

To co Filip zaproponowal to mi sie podoba - zwłaszcza ta droga łącząca obwodnicę ze szkołą. Nie znam sie na architekturze zbytnio (może dlatego ciągle forsuje wieżowce ), ale Filip widać się zna i sądzę, że dobrze gada/pisze!
Burzliwej dyskusji z mojej strony raczej nie bedzie gdyż zgadzam się co do koncepcji (wiem wiem rozczarowałem Cie Filip ).

pozdrówki dla Was

Last edited by donQRu; August 12th, 2008 at 10:51 AM.
Old August 12th, 2008, 01:11 PM   #31
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bocian View Post
Ulica, którą narysowałeś jest już planowana. W każdym razie jest zaznaczona w MPZP dot. Focus Parku.
Też napisałem, że ta ulica na razie jest tylko planowana

Quote:
Generalnie urbanistyka, którą tutaj wymyśliłeś daje radę, oczywiśie wymaga dopracowania jeszcze na etapie dośc ogólnym, np uwzględneinie otwarć widokowych z mostu na Szkołę Policji.
Ten szkic w paincie to tak bardzo na szybko, bryła wymaga kilku poprawek, jednak chodziło mi bardziej o pokazanie idei, niż jakiegoś górnolotnego gotowego projektu do realizacji.

Quote:
i nic dziwnego, bo plac został wybudowany na modłę totalitarną. Bardziej dla defilady wojskowej niż na spacer z dziewczyną.
Zgadza się. Plac, powstały na dawnym targu końskim, miał służyć do defilad, być miejscem kulturalnym, a przede wszystkim miejscem wszystkich ważniejszych dla ówczesnego miasta instytucji rządowych.
Jednakże istniała tam także pierzeja stricte "kulturalna" wsród wszystkich tych urzędów.
http://www.miastowirtualne.pila.pl/c...losci/pdk1.jpg - jeżeli zapiszesz to zdjęcie i powiększysz je w Windows Viewer, zobaczysz, że znajdowała się tam restauracja, muzea, biblioteka.
I w moim pomyśle, chodzi mi tylko o przywrócenie tej funkcji. Żeby znalazła sie tam porządniejsza restauracja z przedwojennym klimatem - nie bar, Sphinx czy inna pizzeria, a poza tym może prawdziwy - i jedyny - w Pile antykwariat, galeria sztuki.
Niestety, jesteśmy miastem, które nie ma Rynku, i nie może pozwolić sobie na wesoły, kolorwy plac, z mnóstwem kawiarenek i z tłumem łażącym i snującym się od miejsca do miejsca. Faktem jest, że pl. Staszica jest miejscem dostojnym, nie "luzackim". Ale moim zdaniem ten jedyny plac z prawdziwego zdarzenia nadaje się, aby posiedzieć tam i pogadać i zdjeść obiad w eleganckiej restauracji. I nie miałem na mysli typowych ogródków piwnych otwartych do ostatniego klienta, gdzie można zamówić tylko piwo i frytki, ale po prostu o kilkanaście stolików, aby można było zjeść coś na powietrzu.

Quote:
Przyszło mi do głowy, że nie warto wypruwać obecnych funkcji z pierzei i na siłę wciskać tam ogródki piwne. Należałoby wybudować dla kontrastu coś bardzo nowoczesnego w środkowo-zachodniej części placu o funkcji typowo rozrywkowo-kulturalnej - może nawet coś pod placem... Oczywiście ważne byłoby zachowanie odpowiedniej skali obiektu, jakaś transparentność, aby nie wrzucać tam czegoś o masywnej kubaturze.
Co zyskujemy?
- nadajemy bardziej ludzką skalę placowi (jak blok śródrynkowy)
- tworzymy atrakcyjne miejsce spotkań
- szansa na nowy symbol miasta
- przez zastosowanie dużego kontrastu z tkanką zastaną (masywne, wielkie bryły konfrontujemy ze spokojnym, transparentnym pawilonem) podkreślamy historyszną wagę tego miejsca i nowoczesność nowej bryły, szanując w ten sposób starą tkankę, bo niczego nie udajemy...
Quote:
Originally Posted by donQRu
A może na środku placu staszica postawic przeszklony 10-piętrowy biurowiec? Tak żeby swoją powierzchnią zajął 45% placu (powstałby na samym środku - budynek w kształcie elipsy).
Byłby to budynek ewenement na skalę Piły z paru względów:
1. Nie mamy zadnego biurowca (nie licząc berpilu) z typowego zdarzenia,
2. Wreszcie w mieście powstanie budynek wyższy niż 5 kondygnacji,
3. Ludzie mogliby sie poczuć dumni z tego, że w ich mieście wreszcie powstało coś nowoczesnego na skalę kraju.

Jak zapewne widzimy (), biurowiec jest w samym środku placu a czerwone strzałki oznaczają najbardziej oblegane ścieżki przez pieszych (strzałka z N->S ludzie idący przez most dla pieszych i plac na dworce pkp i pks, druga strzałka ludzie idący z dworców w stronę miasta najkrótszą drogą).
Postawienie tam biurowca byłoby dobrym rozwiązaniem ze względu na bliskość obwodnicy śródmiejskiej - łatwiejszy dojazd dla kilku tysięcy pracowników.
Juz widze to oczyma wyobraźni () jak ludzie wychodząc z dworca PKP widzą na wprost siebie błyszczący w słońcu kawał szkła.

Mniej więcej to byśmy zyskali:
- nadajemy bardziej ludzką skalę placowi (turyści, mieszkańcy, przyjezdni przyjdą pooglądać)
- tworzymy atrakcyjne miejsce spotkań (patrz wyżej)
- szansa na nowy symbol miasta (jak najbardziej)
- przez zastosowanie dużego kontrastu z tkanką zastaną (masywne, wielkie bryły konfrontujemy ze spokojnym, transparentnym biurowcem) podkreślamy historyczną wagę tego miejsca i nowoczesność nowej bryły, szanując w ten sposób starą tkankę, bo niczego nie udajemy...
W obu tych pomysłach obawiam sie kilku rzeczy. Niewielkie pawilony wg pomysłu Bociana, mogą zakłócić podłogę placu. Blok śródrynkowy na pl. Staszica nie jest dobrym pomysłem. Budynki na placu, a w szczególności Szkoła Policji, miały sprawiać potężne wrażenie i zachwycać ogromem założenia. Zimny, surowy plac, o prostych bryłac ze szpalerem niskich drzew, o jednolitej podłodze jest częścią założenia i uważam, ze powinniśmy to uszanować. Natomiast biurowiec na środku placu kompletnie zasłoni widok na budynek Szkoły Policji z przeciwległego boku placu. Nie jest to korzystne rozwiązanie.

Ciekawym rozwiązaniem byłoby po prostu wyburzenie PRLowskiego bloku z klubem Panorama i dostawienie do kamienic nowoczesnego budynku, nawet wyższego, z dyskretnym przejściem arkadowym, symetrycznie na środku pierzei placu. Budynek musialby być przyklejony do kamieniczek od 14 lutego i obejmować cały skwer z pomnikiem Ofiar Stalinizmu. Bydynek o funkcji biurowej, z usługami na dole.

Quote:
Originally Posted by donQRu
To co Filip zaproponowal to mi sie podoba - zwłaszcza ta droga łącząca obwodnicę ze szkołą. Nie znam sie na architekturze zbytnio (może dlatego ciągle forsuje wieżowce ), ale Filip widać się zna i sądzę, że dobrze gada/pisze!
Burzliwej dyskusji z mojej strony raczej nie bedzie gdyż zgadzam się co do koncepcji (wiem wiem rozczarowałem Cie Filip ).
Dziękuje bardzo , wcale nie jestem rozczarowany.
I tak z dyskusji o nowym budynku Szkoły Policji, zeszliśmy na temat o zagospodarowaniu i ozywieniu pl Staszica
Old August 12th, 2008, 02:39 PM   #32
SA108
Registered User

SA108's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
W budynku głównym Szkoły Policji jest wiele ciekawych pomieszczeń, do których nigdy nie ma dostępu. Fajnie byłoby, gdyby w jeden dzień tygodnia, mogłby być do tych kliku ciekawych pomieszczeń dostęp z zewnątrz, nawet za parę złotych. Jest bardoz fajna sala, w której istniał zniszczony fresk - faktem jest, że zatytułowany był "Symboliczne zwycięstwo Rzeszy", jednakże jest to zawsze jakaś atrakcja.
http://architekturmuseum.ub.tu-berli...9&Daten=156995 - tak wyglądał.
Stalinowi w końcu też stawiano pomniki, a ZSRR miał trwać wiecznie, wszystko teraz można oglądać w Muzeum Socrealizmu w pałacu w Kozłówce. Jest też sala (chyba że to ta sama) w której jest ogromny przedwojenny witraż z herbami miast dawnej rejencji pilskiej, z wymienonymi szybkami z nazwami tychże miejscowości z niemieckich na polskie zaraz po wojnie. Poza tym chciałbym zobaczyć też ogrom budynku. Wewnątrz są dwa dziedzińce których nie widział chyba nikt z mieszkańców, poza pracownikami i uczniami od czasu powstania szkoły.
Z wejściem do samego budynku i obejrzeniem witraży z herbami miast nie ma większego problemu. W pomieszczeniu z tymi witrażami jest galeria "Akwarium" którą osoby "z zewnątrz" także mogą zwiedzać (zdaje się, że wystarczy pokazać dowód osobisty).
Ciekawe witraże są też w auli szkoły, w której był ten fresk o którym piszesz. Sam fresk został zamalowany po dojściu Hitlera do władzy (tutejsi naziści nie lubili sztuki nowoczesnej ). Słyszałem opinię, że jeszcze dzisiaj byłoby możliwe jego odsłonięcie.
SA108 no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 02:41 PM   #33
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Quote:
Budynki na placu, a w szczególności Szkoła Policji, miały sprawiać potężne wrażenie i zachwycać ogromem założenia. Zimny, surowy plac, o prostych bryłach ze szpalerem niskich drzew, o jednolitej podłodze jest częścią założenia i uważam, ze powinniśmy to uszanować. Natomiast biurowiec na środku placu kompletnie zasłoni widok na budynek Szkoły Policji z przeciwległego boku placu. Nie jest to korzystne rozwiązanie.
Szkoła policji może i mogłaby sprawiać potężne wrażenie, ale zawsze jak jestem na tym placu bardziej zwracam uwagę na wszechogarniającą pustkę i wyludnienie. Dodatkowo negatywne wrażenie potęgują samochody ustawione na obwodzie placu ;/.
Tak jak piszesz Filip, jest to zimne i surowe miejsce i wcale nie dziwie się, że ludzie nie mają ochoty tam przychodzić zwłaszcza, ze za UM jest też park Domańskiego i to tam jest o wiele przyjemniej spędzić czas!
Biurowiec, który poleciłem, ma mieć własnie taki kształt, żeby nie zasłaniał zbytnio szkoły policji (ewentualnie można go postawić bliżej dolnego-lewego rogu placu z rysunku).
Mnie osobiście nie podoba się plac w formie jaką ma teraz.

Jeśli chodzi o te restauracje to załóżmy, że pomysł jest OK, ale pod warunkiem, że restauracja powstanie jak na zdjęciu z mw.pila.pl. CZyli przywracamy pierwotną funkcje tak jak chciał Filip. Tym lepiej jadło by mi sie na świeżym powietrzu siedząc w stoliku i mając widok na nowy symbol miasta - Biurowiec Patrona ().

EDIT:
PS @Filip: Czy tam, gdzie narysowałes ten dodatkowy budynek koło szkoły policji nie ma powstać Focus Park ?
Old August 12th, 2008, 02:47 PM   #34
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Quote:
Originally Posted by SA108 View Post
Z wejściem do samego budynku i obejrzeniem witraży z herbami miast nie ma większego problemu. W pomieszczeniu z tymi witrażami jest galeria "Akwarium" którą osoby "z zewnątrz" także mogą zwiedzać (zdaje się, że wystarczy pokazać dowód osobisty).
No właśnie - czyli jednak nie tak dostępny. A urządzając dzień czy dwa dni muzealne Szkoła miałaby dodatkowe fundusze.
Old August 12th, 2008, 02:56 PM   #35
emyk
P I Ł A

Quote:

EDIT:
PS @Filip: Czy tam, gdzie narysowałes ten dodatkowy budynek koło szkoły policji nie ma powstać Focus Park ?
Focus Park ma powstać dokładnie na terenach Gemar-Umech (czyli po drugiej stronie obwodnicy)
Old August 12th, 2008, 03:18 PM   #36
emyk
P I Ł A

Quote:

Mnie akurat, taki wysoki, przeszklony biurowiec ze sklepikami i restauracją na ostatnim pietrze (np. o podstawie koła) widział by się na placu Zwycięstwa lub na terenach za Telekomunikacją.
Old August 12th, 2008, 03:49 PM   #37
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Pewnie ze na placu zwyciestwa moglby też być, ale tam juz jest inny plan zagospodarowania wiec nic z tego. Ale jakbysmy tam go postawili, to plac Staszica dalej by swiecił pustkami
Old August 12th, 2008, 06:18 PM   #38
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

I moim zdaniem tak powinno pozostać. Plac Staszica powinniśmy pozostawić takim jaki jest. Usunąc na dwóch dłuższych pierzejach zarośla i murki które z pasją tworzyła w całym mieście pani Krupka, posadzić wzdłuż tych pierzei pojedynczy szpaler niewielkich drzew z regularnymi koronami - np. robinii akacjowej odmiany kulistej, która bez przycinania ma ładną kulistą koronę, albo dość wrażliwej na mrozy, co byłoby ryzykowne, trochę egzotycznej katalpy - ona także bez przycinania tworzy ładne kulite, jasnozielone korony.
Na placu można ustawić jakąś współczesną, ale nie designerską, odstrzeloną, bardzo nowoczesną fontannę i kilka ławek.
Do tego budynek, o którym wspomniałem na przeciwległej pierzei od Szkoły Policji i mamy bardzo ładny i bardzo miejski plac. Żałuję, że Szkoła Policji, nie planuje nowego obiektu na większą skalę, bo obawiam się, że jak to ma być tylko jakiś hotel czy akademik, to powstanie coś na kształt kolejnego PRLowskiego bloczku. A po oddaniu budynku pod pałami do użytku publicznego, pod jakąś działalność gastronomiczną i kulturalną, plac także by zyskał.

A w ogole - jak to się stało, że ten budynek przejęła Szkoła Policji? Kupiła go od klubu EDEN który iks iks lat temu się stamtąd wyniósł? Czy może go tylko wynajmowali?
Old August 12th, 2008, 08:30 PM   #39
emyk
P I Ł A

Quote:
A w ogole - jak to się stało, że ten budynek przejęła Szkoła Policji? Kupiła go od klubu EDEN który iks iks lat temu się stamtąd wyniósł? Czy może go tylko wynajmowali?
Jak dobrze pamiętam to ten budynek był zawsze policji, a Eden tylko wynajmował. Potem jak wzrosły potrzeby policji (w miejsce Edenu zrobili pokoje hotelowe, bodajże dla wykładowców) to wypowiedzieli umowę Edenowi.
Old August 12th, 2008, 09:20 PM   #40
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

To dupowato, bo się raczej tego budynku nie pozbędą, a możnaby tam zamiast szczelnie zamknietej instytucji państwowej zrobić coś dla ludzi...

Reply

Tags
piła, plany, wielkopolskie, wizje

Thread Tools

Posting Rules