daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 12th, 2008, 09:28 PM   #41
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Filip01 View Post
I moim zdaniem tak powinno pozostać. Plac Staszica powinniśmy pozostawić takim jaki jest. (...)
Na placu można ustawić jakąś współczesną, ale nie designerską, odstrzeloną, bardzo nowoczesną fontannę i kilka ławek.
To dalej nie zmieni faktu, że plac bedzie świecił pustkami. Mowie - obok jest park i duzo przyjemniej siedziec na ławce w parku a nie na betonie (kostce brukowej czy innej). Do tego, jak za duzo ławek tam bedzie to zaniknie jedyna impreza, która odbywa się na placu - turniej koszykówki.

Nie wiem jak teraz ale pamietam czasy jak próbowałem przywitać Nowy Rok własnie na placu Staszica. Spęd tylu pijanych ludzi w jednym miejscu nie mógł sie skończyć niczym dobrym. Ani sie obejrzałem, jak pod moimi nogami leżała ogromna czarna petarda z czachą :O. Później w pobliżu jakieś dwie mniejsze (łaskawie ktoś sie zlitował). Z tego co wiem to sie zdarzyło kilku osobom, nie tylko mi.
Dlatego, żeby to sie więcej nie powtórzyło należy plac zamknąć dla ludzi i postawić tam lidla i biedronkę )
donQRu no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 12th, 2008, 09:56 PM   #42
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 87

Quote:
Originally Posted by donQRu View Post
To dalej nie zmieni faktu, że plac bedzie świecił pustkami. Mowie - obok jest park i duzo przyjemniej siedziec na ławce w parku a nie na betonie (kostce brukowej czy innej).
Jak żyję, nie widziałem tam na pl. Domańskiego nigdy żywej duszy. A jezeli ktoś tam zagląda to chyba tylko mieszkańcy okolicznych bloków miedzy Konopnickiej a Witaszka.
We Wrocławiu też obok Rynku, pl. Solnego są promenady nad Odrą. A mimo to ludzie lubią posiedzieć przy fontannie, przy dobrej kawie, spotkać się ze znajomymi.
Problemem pl. Staszica nie jest to, że jest wybrukowany. Rynek w Krakowie wybrukowany - obok Planty. Rynek w Warszawie i pl. Zamkowy wybrukowany - obok Ogród Saski. Faktem jest, że te odległości w tych miastach są większe od placu o utwardzonej nawierzchni do terenu zielonego. Ale żeby ludzie zaczęli doceniać pl. Staszica, jego potencjał i pięńó, a nie tylko narzekać że nic tam się nie dzieje, musi znaleźć się tam coś co mieszkańca przyciągnie, co sprawi że będzie chciał tam posiedziec ze znajomym i zostawić kilkanaście zlotych. Czyli lokal gastronomiczny, restauracja, kawiarnia - wszystko to co znajduje się na przytoczonych placach w innych miastach, a czego jest duży niedobór w Pile.

Quote:
Do tego, jak za duzo ławek tam bedzie to zaniknie jedyna impreza, która odbywa się na placu - turniej koszykówki.
A to ci powiem jest wielka strata, bo raz, że to nie miejsce na taką imprezę - mamy stadion na Górnym i nową halę - i dwa, że te dwa kosze wyglądają tam uroczo, zupełnie jak kwiatek przypięty do kożucha.

Quote:
Nie wiem jak teraz ale pamietam czasy jak próbowałem przywitać Nowy Rok własnie na placu Staszica. Spęd tylu pijanych ludzi w jednym miejscu nie mógł sie skończyć niczym dobrym. Ani sie obejrzałem, jak pod moimi nogami leżała ogromna czarna petarda z czachą :O. Później w pobliżu jakieś dwie mniejsze (łaskawie ktoś sie zlitował). Z tego co wiem to sie zdarzyło kilku osobom, nie tylko mi.

To dziwne, musiało sie to zdarzyć już parę ładnych lat temu, bo z tego co wiem to od kilku lat organizowane sa tam jakies fajerwerki a wodzirejem noworocznej imprezy jest prezydent Kosmatka w całej okazałości.

Last edited by Filip01; August 13th, 2008 at 02:10 PM.
Filip01 no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 10:45 PM   #43
Bolek
Registered User

Likes (Received): 130

Ostatnio w weekend zdarzyło mi się jechać przez Piłę 2 razy. I muszę pochwalić, ze pod kątem infrastruktury drogowej to miast stoi całkiem nieźle. Większe i bogatsze miasta stoją gorzej.
pzdr.
Bolek no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 11:09 PM   #44
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

To fakt, przez miasto przejeżdza sie dobrze, a to efekt rozbudowy głównych tras przelotowych po 1975 roku, czyli po tym jak Piła zostala województwem i wg planów, do lat 90 miała przekoroczyć liczbę 100 tys. mieszkańców. Ale gdyby Piła nie była zburzona tak drastycznie w trakcie wojny, przy obecnej liczbie samochodów, przejeżdzałoby sie okropnie przez dość wąskie, jednojezdniowe drogi, które teraz w większości pewnie byłyby jednkierunkowe. Ale architektury to my za to nie mamy
Old August 13th, 2008, 01:34 AM   #45
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

W żadnym wypadku an placu Staszica nie może powstać wieżowiec. Nie może to być coś, co będzie zasłaniało czy konkurowało z monumentalnymi gmachami, raczej powinno mocno kontrastować, być transparentne, lekkie, eteryczne, częściowo ukryte.

Ale przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, na czym nam zależy. W tym przypadku turniej koszykówki odpada, bo można go zorganizować wszędzie.
Moim zdaniem w Pile są trzy miejsca na wysokiej klasy przestrzeń publiczną:
1. Plac Zwycięstwa - naturalna lokalizacja, bo tu był dawniej Rynek. MPZP zakłada ponowne zabudowanie kwartału bez pomników. Może coś z tego będzie, ale trudno będzie miastu znaleźć inwestora na tak dużą działkę. Już są z tym problemy, tym bardziej, że rynek niedługo się nasyci centrami handlowymi. Moim zdaniem powinno się tam zrobić kilka mniejszych działek. Poza tym przez wiele lat bedą tam straszyć samochody, papież i kretyńsko pomalowane bloki.
2. Teren za telekomunikacją. Z tym miejscem wiążę największe nadzieje, bo można tu stworzyć coś neimal od podstaw. Tylko ten MPZP w tym miejscu jest jakiś taki koślawy...
3. Plac Staszica - obok dwa centra handlowe, węzeł komunikacyjny PKP-PKS, rzeka na plus. Na minus zamknięte tereny Szkoły Policji i biura.

Pytanie, czy chcemy to zostawić w tej monumentalnej, zimnej formie? Możemy jeśli wypalą dwa poprzednie projekty.
Jeśli nie, to tak jak sugeruje Filip można zabudować skwer na miejscu pomnika ofiar stalinizmu, ale to nie ożywi tego miejsca.
Problemem są te gówniane murki i parkujące samochdy... raczej nikt się nie zgodzi na wyrzucenie parkingów. Stąd pomysł na postawienie czegoś na środku, ale bliżej pomnika.
Dlaczego nowoczesne i transparentne? Bo tak jak z piramidą na dziedzińcu Luwru od razu widać co jest nowe, a co stare - widać więc także logikę starego założenia, wprowadzając nową jakość. W ten sposób szanujemy zastaną tkankę i jej autorów. Błędem byłoby budowanie tam czegoś ciężkiego lub wysokiego. Moim zdaniem ten plac to wspaniałe wyzwanie dla architekta. Może coś niebawem narysuję, ale serio - mam mało czasu ostatnio.

Filipie nie myślałeś o nigdy architekturze krajobrazu? Znasz się dobrze na zieleni...
Bocian no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2008, 10:19 AM   #46
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

No dobra - Wy jesteście światowi. Jak to wygląda w innych miastach - Poznań / Wrocław? W Poznaniu jest jakis wielki plac (pod którym nota bene jest parking) chyba naprzeciw jakiegoś teatru (dawno tam byłem). Tam też za dużo życia nie było pomimo, że zieleń jako tako zadbana była.
Podejrzewam, że w większych miastach spotkania na placu to głównie stary rynek.

Jak studiowałem w Koszalinie, tam też nie było ani rynku, ani centrum z prawdziwego zdarzenia. Owszem jest dużo więcej kamienic niż w Pile, ale raczej na uboczu. W centrum jest nowe budownictwo z placem i pomnikiem przed ratuszem (ratusz raczej brzydki). Tam dla przykładu w dzień zawsze cos sie dzieje, bo to ścisłe centrum, ludzie karmią setki gołębi, niedaleko przystanek MZK itp. W nocy wymiera pomimo 20tys studentów w mieście.

Quote:
Dlaczego nowoczesne i transparentne? Bo tak jak z piramidą na dziedzińcu Luwru od razu widać co jest nowe, a co stare - widać więc także logikę starego założenia, wprowadzając nową jakość. W ten sposób szanujemy zastaną tkankę i jej autorów. Błędem byłoby budowanie tam czegoś ciężkiego lub wysokiego.
W moim pomyśle biurowiec miał mieć raczej niedużą średnicę tej elipsy i tylko 10 pięter, więc strasznie przytłaczające by to nie było. Oczywiście miałbyć nowoczesny z wyglądu (na pewno nie postmodernistyczny bo widziałem co nieco w innym wątku ). Miał być własnie lekki, wysoki i dość zwiewny.

No ale ja sie nie znam i to tylko moj feblik taki . Po prostu znudził mnie juz przestarzały symbol Piły - hotel rodło, podczas gdy inne miasta budują na potęgę i prześcigają się w inwestycjach.
Old August 13th, 2008, 01:48 PM   #47
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bocian View Post
Ale przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, na czym nam zależy. Moim zdaniem w Pile są trzy miejsca na wysokiej klasy przestrzeń publiczną:
1. Plac Zwycięstwa - naturalna lokalizacja, bo tu był dawniej Rynek. MPZP zakłada ponowne zabudowanie kwartału bez pomników. Może coś z tego będzie, ale trudno będzie miastu znaleźć inwestora na tak dużą działkę. Już są z tym problemy, tym bardziej, że rynek niedługo się nasyci centrami handlowymi. Moim zdaniem powinno się tam zrobić kilka mniejszych działek. Poza tym przez wiele lat bedą tam straszyć samochody, papież i kretyńsko pomalowane bloki.
Żeby pl. Zwycięstwa był wysokiej klasy przestrzenią publiczną, na której będziemy widywać tabuny ludzi, przede wszystkim - co prawda nie wiem jakim cudem, bo to niemożliwe - powinna stamtąd zniknąc aleja. Bo chyba nikomu nie będzie sie piło miło kawy w towarzystwie charczących autobusuów, hałasujących TIRów i produkujących spaliny samochodów. Poza tym, umówmy się że z architekturą okoicznych bloków trudno będzie zrobić cokolwiek zjadliwego, chociażby dlatego, ze mają jakieś dziwne "przedproża", które ani do wyburzenia ani do ogródków na powietrzu się nie nadają.

Quote:
Originally Posted by Bocian
2. Teren za telekomunikacją. Z tym miejscem wiążę największe nadzieje, bo można tu stworzyć coś neimal od podstaw. Tylko ten MPZP w tym miejscu jest jakiś taki koślawy...
Tam może być w Pile, po znalezieniu inwestorów i dobrym zaprojektowaniu przestrzeni najciekawiej. Choć trochę przeraża mnie bliskość kolejnego placu, który po wybudowaniu nowej drogi będzie tam dostępny w sumie tylko dla pieszych - pl. Konstytucji - który chyba jednak pozostanie placem B/bankowym. Poza tym pl. Staszica też jest blisko.

Quote:
3. Pl. Staszica - obok dwa centra handlowe, węzeł komunikacyjny PKP-PKS, rzeka na plus, minus zamknięte tereny Szkoły Policji i biura.
Ten plac, obecnie moim zdaniem ma największy potencjał, przy najmniejszym chyba nakładzie pracy.

Quote:
Pytanie, czy chcemy to zostawić w tej monumentalnej, zimnej formie? Możemy jeśli wypalą dwa poprzednie projekty.
Myśle, że założenie powinno pozostać takim jakim zostało stworzone, a my możemy go "przysposobić" do własnych potrzeb, nie zaburzając jednak dość surowej i monumentalnej koncepcji, która powstała. Dlatego zależy mi też na jednolitej podłodze, ograniczonej na dwóch dłuższych pierzejach szpalerem jednolitych drzew, aby plac, przócz funkcji "półrynku" pilskiego, mógł spełniać także rolę pod imprezy kulturalne, czy historyczne.

Quote:
Jeśli nie, to tak jak sugeruje Filip można zabudować skwer na miejscu pomnika ofiar stalinizmu, ale to nie ożywi tego miejsca.
Ozywi, jeżeli tylko na dole znajdą się kawiarnie a na górze albo biura, a najlepiej jakaś ksiegarnia czu usługi. Można zrobić jeszcze inaczej. Postawić coś do wysokości 6 pięter, gdzie na parterze od strony placu bedą kawiarnie, na 1 i 2 piętrze usługi (ksiegarnia, coś na kształt Empiku, inne sklepy) a wyżej biura. Do tego nowy budynek Szkoły Policji, dzień muzealny w budynku głównym, kawiarnia i galeria sztuki pod pałami.

Quote:
Problemem są te gówniane murki i parkujące samochdy... raczej nikt się nie zgodzi na wyrzucenie parkingów. Stąd pomysł na postawienie czegoś na środku, ale bliżej pomnika.
Murki i parkingi to naprawdę nie problem. Jest pl. Domańskiego i tam mogliby parkować urzędasy z UM. A murki? Kilof i jechane. To jest raptem kilka cegieł. Z resztą, człowiek ich nie rozwali, to jeszcze kilka zim i same się rozpadną.
Obawiałbym się jednak zbudowania czegoś bliżej środka placu. Dlaczego - dlatego że zasłoni to bryłę PDK i jego modernistyczna fasadę. Myślę, że najlepszym pomysłem jest po prostu zagospodarowanie tego skweru pod jakiś budynek, tak aby zlikwidować ogromne rosnące tam topole i zakończyć jakby całą kompozycję placu tworząc tam 4tą i ostatnią pierzeję, która wchodziłaby w ulicę Witaszka, likwidując przy okazji tamte magazyny, stare PRLowskie sklepy i podwórka kamienic.
Po tym zabiegu osiągniemy po prostu ładne, miejskie, czytelne wnętrze z dobrymi zamknięciami, z uniknięciem chaosu na narożnikach.

Quote:
Filipie nie myślałeś o nigdy architekturze krajobrazu? Znasz się dobrze na zieleni...
Myśleć, myślałem, ale chyba architektura i urbanistyka bardziej mnie kręcą. Z resztą nie wiem, kto powiedział, że nie można robić jednego i drugiego

Quote:
Originally Posted by donQRu
W moim pomyśle biurowiec miał mieć raczej niedużą średnicę tej elipsy i tylko 10 pięter, więc strasznie przytłaczające by to nie było. Oczywiście miałbyć nowoczesny z wyglądu (na pewno nie postmodernistyczny bo widziałem co nieco w innym wątku ). Miał być własnie lekki, wysoki i dość zwiewny.
Pod żadnym pozorem, na środku placu nie może nic powstać. Bo nie jest to plac powstały z wyburzenia kwartału kamienic, a dookoła były kiedys tylko uliczki. Ten plac zaplanowany był od początku do końca. I tak powinno pozostać. Co innego pl. Zwycięstwa gdzie planuje się galerię handlową. Ale ten wieżowiec na pl. Staszica wyglądałby troche tak jak PKiN na Zamkowym.
Old August 13th, 2008, 03:32 PM   #48
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Byłem dzis na placu Staszica (akurat w szkole policji ) i rzeczywiście dupowato wyszło z tym biurowcem ;/. Juz nie bede forsował tego pomysłu

A moze jak dojdziemy juz do jakiegoś konsensusu to warto by wysłać do Prezydenta miasta ten pomysł i zobaczymy co on na to. Nie trzeba nawet znaczka kupować bo pójdzie mejlem .

Filip a Ty w ogole to studiujesz? Mi sie zdaje, ze juz troche starszy Pan jesteś .
PS - czekamy na UPC
Old August 13th, 2008, 05:05 PM   #49
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Quote:
Byłem dzis na placu Staszica (akurat w szkole policji ) i rzeczywiście dupowato wyszło z tym biurowcem ;/. Juz nie bede forsował tego pomysłu
Dziękuje On naprawdę nie był choć trochę sensowny.

Quote:
A moze jak dojdziemy juz do jakiegoś konsensusu to warto by wysłać do Prezydenta miasta ten pomysł i zobaczymy co on na to. Nie trzeba nawet znaczka kupować bo pójdzie mejlem .
Pan przeydent zwykł nie odpowiadać na maile, przynajmniej na moje. Odopowiedział na jeden, bardzo dawno temu, a potem głucho. Jeden raczył przeforwardować - czy może to jakiś jego asystent? - do jakiegoś innego działu, nawet nie pamietam o co chodziło za bardzo.

Quote:
Filip a Ty w ogole to studiujesz? Mi sie zdaje, ze juz troche starszy Pan jesteś .
Mam podać datę urodzenia, czy stworzyć sobie drugą osobowość ?

Quote:
PS - czekamy na UPC
Doczekacie sie, ale pod koniec wakacji, na początku września. Nie mam kiedy posiedzieć, zeby poprzeglądać i poobrabiać trochę zdjęcia. A mam Toruń (1 dzień), Wrocław (2,5 dnia) i dojdzie Warszawa (około 5 dni)
Old August 13th, 2008, 09:19 PM   #50
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

A co z Twoim wątkiem?:P

http://www.skyscrapercity.com/showth...=428295&page=4

Kiedy kończy się kadencja pana Kosmatego? Moze Filip pojdzie na prezydenta?
Przynajmniej zielono będize , ale wiezowce to chyba każe zburzyć
Old August 13th, 2008, 09:33 PM   #51
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

O matko kochana, Bogumił, ale żeś staroć odkopał Nie będę się kompromitować
Nie wiem dokładnie kiedy powinny być kolejne wybory samorządowe, kiedy dokładnie były ostatnie?

PS. Przygasa nam plan dotyczący pl. Staszica i co z nim kiedyśtam potem zrobić. Można by dojść do jakiegoś konsensusu, ustalić kompromis i może nawet zapukać do pracowni urbanistycznej?
Old August 13th, 2008, 09:35 PM   #52
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Jak kompromitował? Komentarze były całkiem całkiem. Myśle że powinieneś tam zupdejtować coś. Wyspa, park, nasza sławna fontanna . To wszystko co ludzie chcą zobaczyć trzeba IM DAĆ ! Jak bede miał okazję pojechac do miasta z aparatem to moge Cie jakimiś fotami wspomóc.

PS. To możemy zapukać i powiedzieć im, że ustaliliśmy, że nie warto tam stawiac biurowca (())
Old August 13th, 2008, 09:45 PM   #53
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Nie będę się kompromitował odgrzewaniem starego kotleta . Z resztą nie wiem. Może może. Tylko, że możnaby ciut zmienić tytuł threadu. Na np. [Piła] Zdjęcia miasta czy [Piła] Miasto w oczach mieszkańców.

Poza tym. Bardziej myślałem o reanimacji wątku o porównaniach. Stan przedwojenny w różnym okresie/ewentualnie zaraz powojenny/ jak dorobię się skanera lata 70-te/ współcześnie.
Old August 14th, 2008, 01:01 AM   #54
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

Dobra, to nie wątek o Filipie.

Proponowany przeze mnie budynek na placu Staszica nie musi zasłaniać elewacji PDK, o ile nie będzie za duży i będzie stał w odpowiedznim miejscu. To nie jest problem... Murki oczywiście można wyrzucić, też to przewiduję w swojej koncepcji Niestety nadal nie mam czasu na narysowanie tego choćby w formie szkicu w sketchupie... Swoją drogą polecam Tobie Filip sketchupa, abyś nie musiał się męczyć w paincie

Co do placu Zycięstwa się zgadzam. To, że plac za telekomuną będzie blisko pozostałych placów to w niczym nie przeszkadza. Miejsce ma potencjał. Już teraz jest w tej okolicy sporo jak na Piłę pubów i klubów. Może kiedyś doczekamy się czegoś we wnętrzu przepompowni?
Bocian no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2008, 10:27 PM   #55
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bocian View Post
Swoją drogą polecam Tobie Filip sketchupa, abyś nie musiał się męczyć w paincie
Moje drugie podejście do Skechupa - tym razem bardziej udane. Na razie sobie podłubałem co nie co i to owoc jakiejś mniej wiecej godzinnej pracy, która utknie, na tydzień i więcej z powodu wyjazdu Oczywiście to tylko początek, takie zalążek w powikajach.

Last edited by Filip01; August 15th, 2008 at 10:43 AM.
Old August 15th, 2008, 12:12 PM   #56
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Ale Ty jesteś! Zostawiasz nas z apertiff i każesz czekać na danie główne prawie tydzień??
Old August 21st, 2008, 05:04 PM   #57
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Oho ho, tydzień to mało. Na koniec prac poczekacie z miesiąc
Old August 21st, 2008, 09:01 PM   #58
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Łee, ale żeś pourlopowy wpis dał. Ja myślałem, że Filip przyjedzie z workiem pełnym pomysłów na polepszenie naszej pilskiej rzeczywistości a tu klops !! Dopiero wtedy urlop mógłbyś zaliczyć do udanych.
Old August 21st, 2008, 10:14 PM   #59
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Pomysły ja mam zawsze. Nawet teraz Ale nie bardzo skończyliśmy nasze dysputy nt. pl. Staszica, a nowych na razie chyba nie ma sensu zaczynać.
Old August 24th, 2008, 01:43 PM   #60
dexter77
Registered User

proponuje takie obiekty (ale w wymiarach rzeczywistych) wklepac do google earth.. mialem kiedys propozycje zrobienia w 3d pewnych czesci miasta ale z punktu widzenia urbanistyki, czyli omijamy detale
dexter77 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
piła, plany, wielkopolskie, wizje

Thread Tools

Posting Rules