daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 14th, 2008, 08:39 PM   #41
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 87

Kolejne remonty:

Chyba dosyć niedawno wymieniane dachy na dwóch czynszówkach przy ul. Warsztatowej. Podoba mi się zastosowanie zwyczajnej, ładnej dachówki ceramicznej.

Przydałoby się jeszcze odświeżyć elewację i wymienić resztki starych okien - o dziwo, prócz jednego tylko przypadku ciemnych okien w kolorze "drewnianym", w obydwu domach wymienione okna są białe z prawidłowymi podziałami.

A teraz budynek, który ma chyba największą liczbę rodzajów pokryć dachowych w mieście, spokojnie mógłby robić za wzornik w PCMB. Szkoła Policji, której dachy wymieniano już jakiś czas temu.

O ile na dachu nad fasadą mamy do czynienia z bardzo fajną ceramiczną karpiówką:

To już na dobudówce od strony Konopnickiej zastosowano blachę o brązowym odcieniu:

Od tyłu, także blacha i chyba w jeszcze innym odcieniu niż od Konopnickiej

Ogólnie budynek na pl. Staszica traktuje się okropnie - najpierw piękny kolorek na cegłach w latach 70-tych, to teraz pokrycia dachowe, na każdej połaci, rodzaj pokrycia z różnej parafii. Mam nadzieje, że się to wkrótce zmieni.

Last edited by Filip01; September 14th, 2008 at 09:06 PM.
Filip01 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 15th, 2008, 09:10 PM   #42
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Osiedle Okólna - Ludowa - Roosevelta.

Zaczne od renowacji, przeprowadzonej pod koniec zeszłego roku chyba, godnej wielkiej pochwały. Budynek należący do wspólnoty, ale chyba bardzo dobrze zarządzanej, przez kogoś logicznie myślącego. Budynki ocieplano, nie jestem pewien jednak, czy tylko sczyty, czy fasadę także (elewacja od podwórka jeszcze nie została odremontowana). Pomimo tego, kolory sa dobrane moim zdaniem dobrze, w budynku mieszkańcy sukcesywnie wymieniają dobrane okna z podziałami, a na dachu polożono nową, porządną dachówkę ceramiczną w naturalnym kolorze.

ul. Okólna, róg Roosevelta. Remont dachu, ocieplanie elewacji od podwórka, Mam nadzieję, że położą dobrą dachówkę jak na domu obok, a nie blachę.

Jeszcze widok od ul. Okólnej

ul. Roosevelta. Dorabianie balkonów z nowości i przeprowadzony jakiś czas temu remont dachu - oczywiście paskudna blacha
A co do balkonów - nie wyglądają na razie źle, ale już jest kilka rzeczy, do których można się przyczepić. Po pierwsze - czemu nie mogli balkonów rozmieścić symetrycznie względem klatek? Nie mam pojęcia. Poza tym - dość paskudnie wyglądają okrągłe słupy, chyba bardziej pasowałyby kwadratowe. Obawiam się także, że na ostatnim piętrze, mogą pojawić się dość obleśne, pleksiglasowe daszki niebawem.

Tu już widać, jak to bedzie pomalowane

Gdyby nie popełniono kilku błędów, balkony wyglądałyby dobrze. Teraz przypominają chińską altankę w barokowym ogrodzie.

Jeszcze na sam koniec przełożenie dachu na budynku przy ul. Ludowej, połączonego bramą z drugim, na rogu Ludowej i Roosevelta. Widok od podwórka. Pamiętam, że kładli tam dachówkę, nie blachę, ale szkliwiona, błyszcząca i w parszywym kolorze - czyli rozwiazanie czysto najtańsze.

Last edited by Filip01; September 15th, 2008 at 09:16 PM.
Old September 16th, 2008, 12:46 AM   #43
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

kiepsko...
Bocian no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2008, 09:40 PM   #44
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Kolejne "remonty":

Od jakiegoś czasu strasznie niszczeje nam osiedle ładnych, ciekawych czynszówek w rejonie Ceglanej, Buczka, Rymarskiej i Świętojańskiej. Poza samowolą okienną każdy budynek zachwyca innym ciekawym zabiegiem "remontowym"

Najpierw dwa zdjęcia przedwojenne do porównania:

Duże: http://img84.imageshack.us/img84/626...baf0097nq5.jpg

Zaczynam od ul. Ceglanej.

Budynek pierwszy z brzegu, z najbardziej tajemniczą i najdziwniejszą dobudówką jaka w Pile chyba została przeprowadzona. Nie wiem czy ktokolwiek na to wyraził zgodę - jeśli tak, tym gorzej:

I widok od podwórka:

Róg Ceglanej i Buczka, wymiana dachu. Oczywiście blacha, nie odtworzono też zwieńczenia "baszty" w której na rogu ulic jest klatka schodowa, poza tym "wyjechano" z połacią dachu mocno tworząc chyba za duży okap.

I od podwórka:

Te budynki intrygują mnie najbardziej. Na przedwojennych zdjęciach ich nie ma, choć architekturą nie przypominają niczego co mogłoby powstać po wojnie, do tego dachówka wyglądająca na starą i wieżyczka zakończona księżycem i mam wrażenie, że właśnie zaczął się styropianowy pomór na osiedlu. Jeżeli ktoś będzie pewien co do daty powstania tych budynków, to chętnie się upewnie.

Jeszcze ul. Świętojańska, wymiany dachów na blachę w większości przypadków, chyba tylko dwa budynki otrzymały dachówkę ceramiczną, część cały czas czeka na blaszane szaleństwo:

Last edited by Filip01; September 18th, 2008 at 09:54 PM.
Old September 18th, 2008, 10:18 PM   #45
SA108
Registered User

SA108's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Te budynki intrygują mnie najbardziej. Na przedwojennych zdjęciach ich nie ma, choć architekturą nie przypominają niczego co mogłoby powstać po wojnie, do tego dachówka wyglądająca na starą i wieżyczka zakończona księżycem i mam wrażenie, że właśnie zaczął się styropianowy pomór na osiedlu. Jeżeli ktoś będzie pewien co do daty powstania tych budynków, to chętnie się upewnie.
Początek lat dziewięćdziesiątych, dokładnej daty nie znam Zdaje się, że spółdzielnia która budowała te bloki upadła jeszcze przed końcem budowy i w efekcie przez wiele lat nie były one w ogóle otynkowane i straszyły elewacjami z pustaków. Dopiero w zeszłym roku otynkowano je i przy okazji docieplono.

Od pewnego czasu trwa ocieplanie kamienicy przy ul. Śniadeckich 1 (pisałem o niej parę postów wcześniej).
SA108 no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2008, 01:04 AM   #46
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Zasmuciłeś mnie Filipie, bo chciałem tam pojechać porobić zdjęcia, a tu takie gówno wysmażono...

Kamienica na Śniadeckich 1 - ktoś na tym forum, albo na dawnej pile pytał się, gdzie ten budynek dokładnie się znajduje. Nie wiem, czy sprawa się wyjaśniła, nawet jeśli tak, to przypomnę, że jest to dość ciekawe miejsce. Widać tam wyraźnie dawniejszy przebieg ulicy Śniadeckich, która wpadała w główną Dąbrowskiego po lewej stronie budynku. Teraz główną ulicą jest Dąbrowskiego-Śniadeckich. Ślad starego układu pozostał w nazewnictwie i numeracji tych ulic. Jadąc od strony miasta po prawej numery na Śniadeckich zaczynają się od 3 i dalej nieparzyście. Po lewej jest 1,2,4,6...
Może to nic ciekawego i znana rzecz, ale piszę, bo były jakieś wątpliwości.
Old September 19th, 2008, 06:38 PM   #47
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bocian
Zasmuciłeś mnie Filipie, bo chciałem tam pojechać porobić zdjęcia, a tu takie gówno wysmażono...
Niestety ale patrząc na ogólny brak remontów w Pile i sporadyczne pseudo-remonty, miasto nam brzydnie w oczach.

Quote:
Originally Posted by SA108 View Post
Początek lat dziewięćdziesiątych, dokładnej daty nie znam Zdaje się, że spółdzielnia która budowała te bloki upadła jeszcze przed końcem budowy i w efekcie przez wiele lat nie były one w ogóle otynkowane i straszyły elewacjami z pustaków. Dopiero w zeszłym roku otynkowano je i przy okazji docieplono.
A to całkiem możliwe. Tez podejrzewałem lata 90-te, ale zmyliła mnie dachówka, no i ta wieżyczka. Ale teraz myśle, ze tam stoi cały czas jeden niukokończony budynek w stanie surowym, więc może to sprawka tego samoego inwestora. Mam nadzieje, że się te kolory nie spodobają ludziom z tych starszych, przedwojennych czynszówek.

Jeszcze kilka na koniec:

Blacha

Blacha

Nie-blacha

To też mnie cholernie intryguje! Postawione w podwórku Świętojańskiej, prostopadle mniej więcej do Buczka i Krynicznej. Fatalny budynek.

Last edited by Filip01; September 19th, 2008 at 06:43 PM.
Old September 25th, 2008, 08:20 PM   #48
SA108
Registered User

SA108's Avatar

Ostatnio odnowiono kamienicę przy ul. Browarnej 26 (taka mała, piętrowa). Dzisiaj jeszcze coś przy niej skrobali
Old September 25th, 2008, 09:29 PM   #49
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Chodzi o tą piętrową. Jej i jej dużej sąsiadce izolowali w tym roku piwnice, po czym otynkowali partery szarym tynkiem.

Ukończnono remont budynku przy pl. Konstytucji, przynajmniej od pl. Konstytucji. Nałożyli styropianowe kształtki, które już z daleka wyglądają jakby miały odpaść, poza tym nie nalożono ich w dokładnie tych samych miejsach i się troche proporcje gibły.
Old September 26th, 2008, 12:49 AM   #50
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Mam fotki tego cudu - oto one:

Jedna z tyłu budynku - a może to będzie front? Trudno orzec
Sorki, że pod światło, ale zależało mi na fotce z tej strony.

Piszesz Filipie, że proporcje się lekko gibły... nic dziwnego, skoro budynek ma zupełnie nowy kształt, nowe podziały okienne i dużo styropianu.
Old September 26th, 2008, 05:20 PM   #51
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Akurat do styropianu na kamienicach - jeżeli wszystko jest bardzo porządnie i dobrze jakościowo wykonanie - nic nie mam. Jednak na tym budynku odwalono po prosu fuszerkę. Dorobiono niby jakies gzymsiki wg własnego uznania nie w tych miejscach co trzeba i nic poza tym. O rozbudowie budynku nie będe już chyba wspominał, bo o ile samodzielny ryzalit z tyłu i niewielki ryzalit z boku od ul. 1 Maja wyglądałby dobrze, to chęć zwiększenia powierzchni kamienicy wzięła górę nad jakimikolwiek względami estetycznymi. Szczególnie ta basteja, pseudo-latarnia czy w ogole trudno to nazwać od projektowanej nowej ulicy wygląda załośnie.
I mimo, że wykuli kilka nowych okien, nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie inne zabiegi, które budynek po prosu skopały pernamentnie.
Old September 26th, 2008, 07:40 PM   #52
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

W ogole ta wieżyczka na tyłach budynku to konstrukcja stalowa obita sklejką. Na tym stypopian i tynk.
Old September 29th, 2008, 06:27 PM   #53
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Nowości:

Wymiana dachu na czynszówce przy ul. Niepodległości, ta za Szkołą Biznesu, wolnostojący budynek, przed narożnym z Popiełuszki. Nie wiem jeszcze co tam kładą, mam nadzieję, że nie blachę.

Izolacja piwnic i jakieś prace w podwórku na ul. Ludowej 38-40-42. Ta duża czynszówka w której jest bank i sklep z butami, pierwsza kamienica patrząc od Domu Rzemiosła.

W Parku od strony al. Woj. Pol. kopali dzisiaj fundament pod ogrodzenie. Bardzo dobra wiadomość. Myślę, że będą montować płot przeniesiony sprzed obecnego Gemaru, takie przynajmniej były plany. Dobrze, że ten secesyjny płot znajdzie gdzieś swoje miejsce, a nie pójdze na złom.
Old October 3rd, 2008, 11:16 PM   #54
realwoodland
Registered User

Likes (Received): 14

To mój pierwszy post w tym temacie. Swoim stylem okraszę go zdjęciami...

Remont kamienicy przy ul. Okólnej. Budynek docieplono, wymieniane jest też pokrycie dachu. Co do elewacji, to moim zdaniem jej kolory są nieco zbyt krzykliwe... Lepiej wyglądałyby kolory takie jak w sąsiedniej kamienicy na Okólnej. Jednak co wspólnota mieszkaniowa, to inny pomysły...
[IMG]http://i35.************/2j0egas.jpg[/IMG]

A tutaj dobudówka balkonów w kamienicy przy Roosevelta... Wygląda to jak wygląda, ale chociaż standart życia mieszkańców się polepszy. Mam nadzieję, że tamtejsza wspólnota pójdzie za ciosem i także wyremontuje elewację...
[IMG]http://i38.************/mukcid.jpg[/IMG]
realwoodland no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2008, 12:54 PM   #55
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Bo ja wiem czy się standard życia polepszy. Po porstu zamiast dojść 20 metrów do sznura przeciągnietego od trzepaka do trzepaka na podwórzu, każdy będzie miał swoje sznury i swoje pranie na balkonie . Tak będzie na 100%
Poza tym - w sumie nie miałbym nic przeciwko takiej dobudowie balkonów gdyby to jednak wykonano porządnie - słupy prostopadłościenne i nie pomalowane na cudny pomarańczowy kolorek, a balkony rozstawione symetrycznie względem klatek schodowych. Zamiast wąziutkiego okna wyjściowego i drugiego malutkiego obok, można było zrobić po prostu jeden duży otwór na porządne okno balkonowe - w końcu bez kucia ścian i tak się nie obyło. Tak jak to wykonano całkiem niedawno na osiedlu pokoszarowym. Niekoniecznie trzeba brać po uwagę zaokrąglone fronty balkowón, ale uważam, że o ile w koszarowcach zrobili to porządnie, tak czynszówke na Roosevelta spieprzyli pernamentnie

Last edited by Filip01; October 5th, 2008 at 01:57 PM.
Old October 4th, 2008, 11:11 PM   #56
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

O tak, koszarowce są naprawdę przyjemne dla oka...
Old October 5th, 2008, 01:10 PM   #57
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Mam nadzieję, że to nie ironia? Mi się osobiście podobają, można mieć momentami zastrzeżenia do kolorystyki, ale wyglądają najlepiej z pilskich osiedli.
Old October 5th, 2008, 04:47 PM   #58
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Serio, nie było tu ironii. Z zewnątrz wygląda to bardzo przyzwoicie. Choć oczywiście będzie mi żal koncertów w Variete...
Old October 8th, 2008, 08:32 PM   #59
SA108
Registered User

SA108's Avatar

Dobre wieści - planowany jest remont elewacji kamienic Popiełuszki 6 i Żeleńskiego 1
Old October 8th, 2008, 08:36 PM   #60
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

No proszę. Które to dokładnie ?

Reply

Tags
kamienice, piła, remonty, wielkopolskie

Thread Tools