daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old February 6th, 2011, 02:14 AM   #301
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

Może to jakaś linia zakładowa?
Bocian no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 6th, 2011, 01:19 PM   #302
MikedBy
Michał W.

MikedBy's Avatar

A nie jest to przypadkiem ten autobus co jeździ z napisem 'Szkolny'?

http://www.mzk.pila.pl/downloads/zmRozk_0211.pdf
No to posiadające jeden kurs dziennie 2bis będzie praktycznie w całości dublowało zwykłą 2... No ale za to w rozkładzie 12 mamy nowe literki!
MikedBy no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2011, 11:02 PM   #303
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Na Bydgoskiej powstaną nowe przystanki autobusowe
http://asta24.pl/news-news-167-Na_By...nki_autobusowe
Old June 21st, 2011, 01:37 PM   #304
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Dyskusja nad zerówką
Quote:
MZK chce usłyszeć, czego pasażerowie oczekują od linii numer 0. To będzie pierwsza tak duża zmiana w komunikacji autobusowej na podstawie analizy rejestrów systemu karty miejskiej. Masz pomysł? Napisz lub zadzwoń.
Trzy nowe autobusy zasilą MZK
Quote:
Flota miejskiego przewoźnika wzbogaci się jesienią. Nowe niskopodłogowe pojazdy zastąpią Jelcze.
MZK na wakacje

Quote:
Linia P na Płotki już od Bożego Ciała. Letnie zmiany na liniach 0, 4, 5, 11 i 16. Pobierz i wydrukuj wakacyjne rozkłady jazdy (do powieszenia np. na lodówce).
Prasówka: zycie.pila.pl
Old June 21st, 2011, 08:59 PM   #305
Pilaninek
Registered User

Pilaninek's Avatar

Likes (Received): 3

Zmiany, wymiany... A ja nadal twierdzę, że w Pile potrzeba dłuższych autobusów (chociaż 15 metrowych) na linie 1, 5, 9, czasem 12 i 15. Autobusy przecież poradzą sobie z zakrętami (były na testach, zarówno 15 jak i 18 metrowe i zawsze powtarzano, że dobrze radzą sobie na pilskich ulicach). Nie trafia do mnie argument rzekomego zwiększania częstotliwości kursów. Dlaczego? Bo to się nie dzieje.

Dzięka Bogu i partii, że do szkoły mogę dojeżdżać rowerem...
Pilaninek no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2011, 09:59 PM   #306
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Quote:
Originally Posted by Pilaninek View Post
Nie trafia do mnie argument rzekomego zwiększania częstotliwości kursów. Dlaczego? Bo to się nie dzieje.
Co z tego, ze się nie dzieje? Głupi argument.
Zwiększanie częstotliwości kursów to korzyść dla pasażerów, bo krócej czekają na przystanku.
Wydłużanie autobusów to korzyść dla przewoźnika, bo nie musi zatrudniać dodatkowych kierowców.
W rozsądnych systemach komunikacji najpierw zagęszcza się takt, a dopiero jak to nie wystarcza, zwiększa pojemność pojazdów.

Lepiej napisz, jaki masz pomysł na zerówkę. Moim zdaniem da się z tego wykroić dwie linie. Nikt raczej z Lutyckiej nie jeździ na Jadwiżyn okrążając całe centrum. Chyba szybciej wychodzi przesiadka na Browarnej w trójkę.
Old June 21st, 2011, 10:46 PM   #307
Pilaninek
Registered User

Pilaninek's Avatar

Bocian, chodziło mi o to, że wymiana taboru nie wpływa na zwiększanie częstotliwości. Zwiększanie częstotliwości kursów nadal pozostaje mitem w Pile.

Pomysł na zerówkę? Trasa obwodowa po obwodnicy wewnętrznej. Z przystanków na obwodnicy można dojść do przystanków dla poszczególnych linii. Po prostu chodzi o wyprowadzenie zerówki na przedmieście, a centrum można by było pozostawić pozostałe linie. Dodatkowo nadal stoję za swoim pomysłem zorganizowania gdzieś w centrum głównego węzła przesiadkowego (miejsca, gdzie dojeżdżałaby większość autobusów - bo wszystkie to niemożliwość) - coś w stylu poznańskiego "dworca autobusowego" na Ratajach. Umożliwiło by to także wprowadzenie systemu park&ride: w sąsiedztwie takiego dworca musiałby być zlokalizowany parking (najlepiej podziemny), gdzie kierowcy zostawiali by samochody/rowery i dalej jechali autobusem. Myślę, że zdało by to egzamin chociażby dlatego, że większość linii byłaby dostępna w jednym miejscu - kierowca nie musiałby jechać na 14 lutego, żeby wsiąść w 5, lub na Wodną, żeby wsiąść w 2. Nie wiem, czy dobrze to opisałem ale mam nadzieję, że rozumiecie, o co chodzi.
Old June 22nd, 2011, 01:37 AM   #308
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Jeśli węzeł przesiadkowy miałby znajdować się w centrum, to już nie z park&ride. Dlaczego? Jeśli kierowcy udało się już dojechać do centrum a jedzie gdzieś dalej, to przesiadanie się w autobus jest bezcelowe.
W Pile nie ma korków, z parkingami nie jest najgorzej, więc nie wiadomo, czy park&ride by się sprawdził. Jeśli jednak już miałby powstawać, to parkingi powinny się znaleźć przy skrzyżowaniu Wojska Polskiego z Kamienną (obsługa Gładyszewa, Dolaszewa i okolicznych wsi), przy placu Inwalidów (dla Kotunia), w Motylewie lub na alei Poznańskiej oraz w Ujściu, gdzieś przy poligonie (dla Kaczor). Nie wiem, czy w niektórych przypadkach nie wystarczyłyby bike&ride.

Co do trasy zerówki po obwodnicy śródmiejskiej to byłbym ostrożny - wzdłuż niej mamy gęsto zaludnione tereny (Górne, Zamoście, Jadwiżyn, dworzec kolejowy), tereny generujące ruch tylko w szczycie (UAM, tereny przemysłowe na Warsztatowej) oraz pustawe tereny ogródków działkowych i lotniska, okolice ronda Kuronia.
Old June 22nd, 2011, 03:13 AM   #309
MikedBy
Michał W.

MikedBy's Avatar

Ja jestem sceptyczny co do tych zmian 0. Uważam, że skoro MZK ma dane z kart miejskich to należałoby przeprowadzić gruntowną analizę całej sieci i przeprowadzić kompleksowe, przemyślane zmiany w skali całej komunikacji miejskiej. Moim zdaniem linii jest za dużo, są poupychane gdzie się da, mają dziwne trasy, albo jeżdżą bardzo rzadko. Linia 0 nie ma racji bytu w obecnym kształcie już od dawna, ale co chce zrobić MZK? Podzielić ją na kolejne dwie linie? Z częstotliwością pewnie taką samą, a może i mniejszą niż obecnie? A może jednak ją zlikwidować, bo inne linie w dużej mierze mogą ją z powodzeniem zastąpić? Problem jest większy i bynajmniej nie dotyczy jedynie tej linii. Jednym z moich głównych zarzutów wobec MZK oprócz złego w mojej opinii układu linii jest też brak elastyczności w rozkładach jazdy. W Pile w godzinach szczytu niektóre linie przeżywają prawdziwe oblężenie, ale oczywiście autobusy jeżdżą z takim samym taktem przez cały dzień. Efekt jest taki, że poza szczytem jeżdżą puste, a w szczycie przepełnione. Z kolei P&R to chyba byłyby pieniądze wyrzucone w błoto. Piła ich nie potrzebuje z prostego względu - korki są niewielkie, a prawda jest taka, że w tym mieście wszędzie jest blisko. Nie wiem gdzie takie parkingi miałyby być, poza tym jeżeli autobus jedzie co 15, 20, 30, 60 minut to kto będzie na niego czekał? To zupełnie bez sensu. Może P&R fajnie brzmi, ale to nie dla Piły jest.
MikedBy no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2011, 02:06 PM   #310
GAWRON1990-PIŁA
GAWRON

Likes (Received): 9

z tego co wyczytałem to zmiany też szykują się na wszystkich liniach. więc może by tak zakasać rękawy, ruszyć głową i pokazać MZK jakieś mądre i sensowne rozwiązania.

i jeśli to wszystko dojdzie do siebie ja wtedy zacznę zabawę ze schematem (znacznie lepszym niż ten na stronie MZK)
GAWRON1990-PIŁA no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2011, 07:40 PM   #311
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Tylko fajnie byłoby wyciągnąć z MZK dane o napełnieniach.
Old July 1st, 2011, 02:19 AM   #312
GAWRON1990-PIŁA
GAWRON

mam dwie małe prośby.
1. chodzi o to, czy mógłby ktoś trochę odświeżyć trochę historię pilskiego MZK na wikipedii? bo trochę się pozmieniało. a jeśli uważacie, że jest ok to zostawcie tak jak jest. aha, i przy okazji zmienić znajdujące tam się zdjęcia. w chwili obecnej mamy całkiem fajny i nowy tabór. więc czemu by go nie pokazać (na stronie: http://phototrans.eu/ jest dużo fajnych zdjęć). można też pokazać kartę miejska.
ja bym mógł wszystko sam zrobić, ale niestety moja wiedza na temat jest zbyt mała, a zdjęć nie zrobię bo nie ma mnie w Pile. będę dopiero jakoś w lipcu/sierpniu (chyba)

2. od jakiegoś czasu bawię się w robienie obrazków związanych z Piłą na wikipedię. chcę zrobić schemat komunikacji miejskiej (lepszy niż ten znajdujący się na stronie MZK, bo jest jakiś dziwny i koślawy) ale nie wiem jak się do tego zabrać i jak miałby wyglądać. chcę na nim zamieścić wszystkie linie, każdą w innym kolorze (prócz 2BIS, 17BIS i 50BIS) oraz przystanki i ich nazwy. czy moglibyście podrzucić trochę pomysłów schematu pilskiego MZK oraz własne pomysły? z góry dziękuję za pomoc. na propozycje/pomysły czekam na PW.
nie śpieszę się z tym. wiem, że mam już pomoc u Bociana, ale na razie nie zawracam mu głowy, bo ma ważniejsze sprawy
Old July 2nd, 2011, 05:30 PM   #313
lukasz2557
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Pilaninek View Post
Dodatkowo nadal stoję za swoim pomysłem zorganizowania gdzieś w centrum głównego węzła przesiadkowego (miejsca, gdzie dojeżdżałaby większość autobusów - bo wszystkie to niemożliwość).
Nie wiem czy wiesz, ale większość linii przejeżdża przez przystanki przy Pl. Konstytucji 3 Maja i Alei Piastów. to jest taki pilski węzeł przesiadkowy. A jeśli twierdzisz, że to jeszcze nie to proponuje stworzyc takie węzeł na uliczce przecinającej Plac Zwycięstwa zamiast budować tam kolejne centrum handlowo-usługowe. Linie z Al. Piastów moglyby wjedzac na plac od alei WP a wyjezdzac w Boh. Staliningradu i dalej jechac swymi trasami.

"Nie trafia do mnie argument rzekomego zwiększania częstotliwości kursów. Dlaczego? Bo to się nie dzieje."

Do mnie też nie trafia. Działoby się tak gdyby nie kasowali starych Jelczy. 3 skasują i 3 kupią. Takt zostaje taki sam.
lukasz2557 no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2012, 12:37 AM   #314
Pilaninek
Registered User

Pilaninek's Avatar

Dziwnym trafem wiem, mieszkam tutaj już ponad 18 lat . O zmianach chwilę poszumiano i co z tego mamy? Kosmetyczne (jak co roku) zmiany w rozkładach jazdy. No i podniesione ceny biletów. Wszystko w MZK rozbija się o pieniądze, których ciągle brak. Miasto co rok dotuje spółkę kilkoma milionami, a mimo to dług rośnie. Może głupio i parcie ale zawsze będę twierdził, że przewoźnik jest sam sobie winien. Tak na prawdę sensownie jest ułożone maksymalnie kilka linii autobusowych, które jakiś ruch generują: oczywiście 5, 1, w niektórych porach 12, 14,15 i 9 (ale to z racji obsługi trasy do szpitala). Reszta wozi powietrze. Samo rozdzielanie taboru na linie czasem również woła o pomstę do nieba. Niepotrzebne pętelki, dublowanie się linii - sami pisaliście o tym wiele razy. Nic się nie zmienia i przypuszczam, że przez długi czas nie zmieni. Może porównanie, które teraz przytoczę nie będzie do końca trafne, ale wiele osób zawsze powtarzało, że kolej nie jest i nie może być dochodowym interesem - tymczasem warszawska SKM-ka jest na zdecydowanym plusie. Myślę, że i MZK mogłoby generować przychody gdyby poprawili dwa główne mankamenty - układ linii i częstotliwości. Piła nie jest dużym miastem, wielkiej ilości pasażerów również nie uświadczymy ale czy to powód żeby załamywać ręce? Mamy nienajgorszy tabor (brak klimatyzacji przedziału pasażerskiego ale cóż, pieniądze panie, pieniądze), do końca roku mają się również pojawić cztery mercedesy z Norwegii. Wymiana taboru posuwa się do przodu, to plus. Ale brak jakichkolwiek zmian w wykorzystaniu tego taboru i to chyba główny problem.
Old October 6th, 2012, 12:02 PM   #315
lukasz2557
Registered User

Likes (Received): 0

wie ktoś może keidy AMZ przyjedzie na testy i jaki model mercedesa i skąd zamierza kupić MZK?
lukasz2557 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 04:01 PM   #316
GAWRON1990-PIŁA
GAWRON

Quote:
Odchodzą prezesi miejskich spółek. Zmiany w MZK i Tarpilu

Prezesi Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile i spółki Tarpil żegnają się ze swoimi stanowiskami.

Prezes MZK, Antoni Serwacki i szef zarządzającej pilskimi targowiskami spółki Tarpil, Ksawery Ryń przestają pełnić swoje obowiązki. Powód? Obydwaj już dawno osiągnęli wiek emerytalny. - Panowie już wcześniej chcieli zrezygnować z zajmowanych stanowisk, ale poprosiłem ich żeby poczekali z tym do końca kadencji - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski.

Trwają już postępowania, które mają wyłonić nowych prezesów miejskich spółek. - Osoba, która zastąpi Antoniego Serwackiego w Miejskim Zakładzie Komunikacji będzie miała dużo nowych rzeczy do zrobienia, główie związanych z programem "Smart City". Chcemy wdrażać kolejne funkcje związane ze sterowaniem komunikacją miejską i informowaniem mieszkańców o tej komunikacji. Przed nami również perspektywa nowych unijnych pieniędzy, które trzeba będzie pozyskać i odpowiednio wykorzystać. W grę wchodzą m.in. systemy typu "park and ride" - dodaje Piotr Głowski.

Przed nowym prezesem Tarpilu stanie z kolei zadanie dalszego inwestowania w rozwój targowisk miejskich. - Nasze rynki i tak bardzo dobrze wypadają na tle kraju - mówi prezydent Piły.

Ustępujący prezesi mają wspierać nowych szefów MZK i spółki Tarpil w początkowym okresie ich pracy.

http://www.zycie.pila.pl/artykul/232...iany-w-mzk-i-t
może to szansa, żeby ktoś w MZK przejrzał na oczy i wprowadził jakieś zmiany w komunikacji miejskiej. a co wy o tym myślicie?
Old February 9th, 2015, 05:55 PM   #317
Hunta93
Polonia Piła!

Hunta93's Avatar

Likes (Received): 39

Było kilka dni temu, ale może nie wszyscy wiedzą

Jakdojade.pl w Pile

http://www.asta24.pl/2015/02/03/zapl...-jakdojade-pl/
Hunta93 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags