search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 17th, 2010, 12:23 AM   #1
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 28654

[Kępno i okolice] U wrót Wielkopolski

Witam wszystkich

Od dłuższego czasu przymierzałem się do założenia wątku o moim rodzinnym mieście, ale dopiero długie jesienne wieczory spowodowały że myśli zamieniły się w czyny.
Mam nadzieję przypadnie wam do gustu ten wątek i zaszczycicie mnie swoimi komentarzami.
Dodatkowo zaznaczam iż nie jest to wątek autorski, jakby ktoś odczuwał potrzebę podzielenia się swoimi zdjęciami miasta czy okolic, droga wolna

Wiem, po takim wstępie czas na bliższe przedstawienie Kępna, 99% z was pewnie myśli "Ok, ale co to za dziura i gdzie to jest?".
No więc Kępno leży na samym południu Wielkopolski. Powiat Kępiński graniczy z trzema województwami, a mianowicie z Opolskim, Dolnośląskim i Łódzkim. Stąd też można rzec iż moje miasto jest bardzo nietypową Wielkopolską, ponieważ istnieje tutaj swojego rodzaju 'tygiel kulturowy'. Kluski śląskie i gwara śląska miesza się z pyrami wielkopolskimi, a najbliższym miastem , swoistym centrum kulturowym, jest Wrocław.
Położenie miasteczka najlepiej zaprezentuje mapka:

W ogóle , z Kępna bliżej jest do Łodzi(128km) czy Katowic (145km) niż do Poznania, stolicy województwa

Każde miasto musi teraz mieć swoje logo promocyjne, my mamy łabądka:

Jeszcze oczywiście nie może zabraknąć suchych faktów nt. Kępna.
A więc, jest to miasteczko mające blisko 15 tys. obywateli, posiadające prawa miejskie od 1283 roku. Powiat , jak i miasto jest dosyć mocno uprzemysłowione. Czasami nawet mówi się o "kępińskim zagłębiu meblowym" ponieważ większość produkcji są to meble bądź akcesoria z nimi powiązane.
Kępno i okolice nie należą do biednych regionów, w powiecie stopa bezrobocia wynosi 4.9%.

Dobra, za bardzo się rozpisałem, czas na trochę zdjęć.
Zapewniam was że nie uświadczycie tutaj tylko pocztówkowych, zachwalających miasto zdjęć. Zdaję sobie sprawę z jego wad i czasem aż za mocno krytykuje

Zapraszam do oglądania i komentowania!

SPIS TREŚCI:

Dworzec PKP w Kępnie
Kościół pw. Św Marcina w Kępnie - od postu nr. 90
Kępno z lotu ptaka:cz. I i cz. II
Cmentarz Rzymsko-Katolicki i Ewangelicki fot. Ewka - od postu nr. 136.
Baranów - od postu nr. 214
Baranów - Osiedle Murator
Grębanin i okolice fot. Krzychu70
Grębanin - od postu nr. 505
Stacja kolejowa w Mroczeniu fot. Krzychu70
Rychtal fot. Krzychu70
Rychtal - od postu nr. 594
Hala widowiskowo-sportowa: cz. 1 cz. 2 cz. 3
Trochę dalsze okolice - Twardogóra - od postu nr. 470.
Bralin - Zabytkowy drewniany Kościół "Na pólku"
Pisarzowice - Neoromański kościół z 1902 roku
Kobyla Góra - Zalew oraz najwyższe wzniesienie Wielkopolski
Wieruszów - od postu nr. 697
Kępno z lotu ptaka - sierpień 2014

Last edited by lulek89; August 10th, 2014 at 02:47 PM.
lulek89 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 17th, 2010, 12:24 AM   #2
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

1. Zaczniemy od najnowszej (i jedynej...) wizytówki miasta - Rynku wraz z Ratuszem.

2. Kępiński ratusz został wybudowany w stylu klasycystycznym w 1835 roku. W zeszłym roku zakończył się gruntowny remont budynku. Jak to odmieniło cały wygląd otoczenia wystarczy porównać współczesne zdjęcie:

Ze stanem poprzednim:

3. W centralnym punkcie przed ratuszem znajduję się też nowa fontanna, dla mnie o dość kontrowersyjnej formie, ale to później

4. Nie można zapomnieć o tym , iż jak na tak małe miasteczko rynek w Kępnie jest wręcz ogromny (ok 130m x 110m) :

5. Widzimy wieżę neobarokowego kościoła św. Marcina, który obecnie przechodzi lifting elewacji więc zdjęcia pokaże po ukończeniu prac.

Za chwilę ciąg dalszy
Old November 17th, 2010, 12:35 AM   #3
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

6. Rynek w ciepłe wrześniowe popołudnie:

7.

8.

9.W tym roku zakończył się kilkuletni remont i przebudowa nawierzchni rynku, teraz doskonale widać jak stan większości kamienic kontrastuje z nową nawierzchnią.

10.
Old November 17th, 2010, 11:50 AM   #4
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

Likes (Received): 170

Jak na 15 obywateli to całkiem duże miasto
SebastianNS no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 12:15 PM   #5
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

No ba, tych 15 obywateli ma dużo miejsca

11. Do rynku jeszcze wrócimy, teraz uderzymy w inne rejony miasteczka.
Tutaj ul. Sienkiewicza:

12.

13. Znajdującą się przy ul. Sienkiewicza Szkoła podstawowa nr. 1

14. Ul. Dąbrowskiego - co warte zauważenia, Kępno jest bardzo zielonym miastem, nie to że wybieram takie zdjęcia ale w tym mieście naprawdę jest duża ilość zieleni

15. Prawie 100 letni (z 1912r.) gmach Liceum Ogólnokształcącego nr. 1 :

Last edited by lulek89; November 17th, 2010 at 12:28 PM.
Old November 17th, 2010, 12:30 PM   #6
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

16. Znajdująca się obok LO bardzo ciekawa willa, niestety strasznie zaniedbana.

17. Wieża licealna:

18. Ul. Sikorskiego:
Old November 17th, 2010, 01:06 PM   #7
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Likes (Received): 3797

Przyjemny rynek, ale te parkujące fury Jak na takie małe miasteczko, to kamieniczki są całkiem spore, ale na Zachodzie tak już chyba jest
Old November 17th, 2010, 03:22 PM   #8
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Niestety, ale całkowicie usunąć aut z rynku się nie da. Po prostu jest on za duży jak na takie miasteczko i te wszystkie auta nie miałyby się gdzie podziać
Całe szczęście zamknięto dla aut jedno skrzydło placu, lepsze to niż nic. Wcześniej Rynek był po prostu wyasfaltowanym parkingiem.

19. Rzeźba nad wejściem do gmachu Liceum:

20. Szpital:

21. Tutaj niestety ulica w trakcie remontu została ogołocona z drzew które pięknie rosły po jej dwóch stronach

Tak to wyglądało wcześniej

Last edited by lulek89; November 17th, 2010 at 03:31 PM.
Old November 17th, 2010, 11:03 PM   #9
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

22.Kościół ewangelicko-augsburski z 1863 roku:

23. Budynek sądu rejonowego:

24. Jedyna rzeczka przepływająca przez Kępno - Niesób:
Old November 17th, 2010, 11:04 PM   #10
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

25. Trochę nocnych ujęć, tutaj ratusz:

26. Nowa fontanna, w tym roku uruchomiona:

27. Jak już wspomniałem, forma jej jest dosyć kontrowersyjna, powiedzmy że jej walory artystyczne wielu mieszkańcom nie przypadły do gustu
Old November 17th, 2010, 11:34 PM   #11
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Z ciekawością poznam to miasto i rejon. Szczególnie ze względu na te "kluski śląskie"

Lulek, czy po pokazaniu samego Kępna jest szansa na zobaczenie we wątku fotek z okolic Rychtala, albo Bralina?

Rejon ten, tzw. Kraj Rychtalski został obsadzony przez wojsko polskie, a następnie, na mocy Traktatu Wersalskiego 10 stycznia 1920r. bez plebiscytu, wyłączony z niemieckiej Prowincji Śląskiej (powiatu sycowskiego) i włączony w wyniku prac Międzysojuszniczej Komisji Granicznej - 19 stycznia 1920r. do województwa poznańskiego. W dokonanej nieco później 17 lipca 1920r. korekcie, część tego terenu (Dziadowa Kłoda i Ślizów) w zamian za tereny w okolicach Żarnowca na Pomorzu, powróciły do Ślaska. Do roku 1925 rejon ten pozostawał w granicach diecezji wrocławskiej.

Pisałem nieco na ten temat we wątku, który próbuje robić. Tu jest trochę. Chętnie dowiedział bym się więcej jakichś lokalnych ciekawostek i z przyjemnością obejrzę zdjęcia Kępna.
silesius no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2010, 11:52 PM   #12
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Dzięki Silesius za komentarz i linka do tego wątku, przeglądałem go ale na to nie trafiłem
Heh, kluski śląski w Kępnie muszą być na świąteczny obiad, do tego rolada i modra kapusta. Co to panie za Wielkopolska

Naprawdę ciekawa sprawa z tymi okolicami które wymieniłeś, czyli z Bralinem i Rychtalem. Do dzisiaj mieszkańców Bralina traktuje się u nas jak Ślązaków.
Nawet mają swoją gwarę, co prawda na wymarciu ale jest(co ciekawe podobno nazwa "Berlin" wywodzi się od "Bralina" co łechce ego tej miejscowości ).
Zdjęcia Bralina pojawią się na pewno, chociaż jego największa atrakcja(kościółek "na Pólku") jest już w Twoim linku.
Co do Rychtala, to szczerze mówiąc za bardzo się w nim nie orientuję ale może w któryś weekend skoczę tam porobić trochę zdjęć, zależy od pogody

Jeszcze raz dzięki za odwiedziny, ja jako w połowie Ślązak bardzo interesuje się tymi tematami. Wiem też że, przedwojenne kontakty Kępna(wtedy miasta granicznego) i Niemców były bardzo dobre, nawet pewną anegdotę znam na ten temat ale to może innym razem

P.S Nie bez przyczyny studiuje we Wrocławiu a nie Poznaniu
Old November 17th, 2010, 11:53 PM   #13
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Nie zamierzałem, ale już wrzucę kolejne zdjęcia wieczorne.

28. Ul. Kościuszki:

29. Budynek poczty z 1889r, jeszcze zawita ona do tego wątku:

30. Znów widoczna wieża kościoła św. Marcina:
Old November 18th, 2010, 12:12 AM   #14
silesius
Silesiographia

silesius's Avatar

Quote:
Wiem też że, przedwojenne kontakty Kępna(wtedy miasta granicznego) i Niemców były bardzo dobre, nawet pewną anegdotę znam na ten temat ale to może innym razem
Ci "Niemcy" wg obywatelstwa tak naprawdę, podobnie jak w rejonach Namysłowa i Sycowa nie mieli raczej większych barier językowych z mieszkańcami sąsiedniej Wielkopolski, wiec domyślam się, ze może być ciekawie..

Jest to jedyny region Śląska gdzie zachowała się w stanie szczątkowym reliktowo słowiańska gwara dolnośląska, co stanowi swoisty ewenement.
silesius no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2010, 03:10 PM   #15
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Quote:
Originally Posted by silesius View Post
Jest to jedyny region Śląska gdzie zachowała się w stanie szczątkowym reliktowo słowiańska gwara dolnośląska, co stanowi swoisty ewenement.
Serio? Nie wiedziałem o tym. Dzięki za taką ciekawostkę

31. Część drogi krajowej nr 11. biegnącej przez miasto:

32. Ośrodek sportu i rekreacji:

33. Tutaj ta gorsza część KOSiRu, zaniedbany amfiteatr:
Old November 18th, 2010, 03:12 PM   #16
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

34. Obok powyższej hali sportowej i amfiteatru znajduję się też sztuczny staw:

35.

36. Jest też basen miejski, funkcjonujący ,tyle że akurat tutaj (przed sezonem) pływają w nim kaczki
Old November 18th, 2010, 07:16 PM   #17
tF23
Registered User

Likes (Received): 0

Fajne Fotki, w granicach Kępna bywam czesto - z racji tego że weekendowo kursuję na trasie Kielce - Wrocław. Niestety w moim przypadku widzę tylko McDonalda przy Wiadukcie i spory węzeł kolejowy. A tu na zdjeciach widać całkiem miłe miasteczko w centrum.

Mam jednak konkretne pytanie , gdzie na trasie 8 - znajdowała się granica Polsko - Niemiecka; wiem ze gdzieś pomiedzy Bralinem a Sycowem, ale gdzie dokładnie ? W miejscowości Słupia? (od słupów granicznych). Czasami się pytam ludzi na "radyjku" ale nikt nie wie. Masz może jakieś fotki dawnych urzędów celnych, słupów granicznych ect. ?

ps. Moja babka urodzona poznanianka o Kępnie mówi "Kympno" - miejscowi tak samo wymawiają czy to jakaś jej osobista językowa fanaberia ?
tF23 no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2010, 01:39 AM   #18
hetmantom
Registered User

Likes (Received): 7

ładne miasteczko sprawia wrażenie klimatycznego. No i dość chyba jest spokojne z tego co widać na fotkach. Nie było mnie tam jeszcze niestety.
Old November 19th, 2010, 02:12 AM   #19
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Quote:
Originally Posted by tF23 View Post
Mam jednak konkretne pytanie , gdzie na trasie 8 - znajdowała się granica Polsko - Niemiecka; wiem ze gdzieś pomiedzy Bralinem a Sycowem, ale gdzie dokładnie ? W miejscowości Słupia? (od słupów granicznych). Czasami się pytam ludzi na "radyjku" ale nikt nie wie. Masz może jakieś fotki dawnych urzędów celnych, słupów granicznych ect. ?
Dokładnie, granica znajowała się przed miejsowoścą Słupia, a dokładnie w okolicach obecnej stacji Lotos. Tutaj jest zdjęcie byłego budynku celnego na górce przed Słupią.

Quote:
ps. Moja babka urodzona poznanianka o Kępnie mówi "Kympno" - miejscowi tak samo wymawiają czy to jakaś jej osobista językowa fanaberia ?
Hehe, "kympnioki, kympno" to normalne nazewnictwo u nas
Wiadomo że zwykle się tak nie mówi, ale dla żartu bądź podkreślając swoje pochodzenie czemu nie

@Hetmantom - czasami miasto wydaję się aż za spokojne, szczególnie jak chcę się wyjść gdzieś ze znajomymi. A tak serio to zdjęcia były głównie robione w Niedziele , która jest dniem martwym u nas. W tygodniu to na tych ulicach co pokazałem, bądź na rynku nie idzie zaparkować i się przecisnąć autem.
Old November 19th, 2010, 02:18 AM   #20
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Jeszcze kilka 'zielonych' ujęć.

37. Park miejski, tutaj kiedyś była fontanna a zimą lodowisko. Niestety, obecnie park zamienił się w las. Jeżeli ulice czy budynki publiczne są zadbane to zieleń miejska jest istną dżunglą

38. Amfiteatr w parku. Jakieś próby rewitalizacji zostały podjęte, ale skończyło się na dwóch puszkach farby...

39. Wygrzebałem jeszcze zdjęcie wiaduktu obwodnicy , czyli DK8 biegnącej 'nad' Kępnem:

40. Krajowa 'ósemka' u góry , a na dole nieczynna linia kolejowa do Wrocławia.

Reply

Tags
kępno, wielkopolska, wielkopolskie, wieruszów

Thread Tools

Posting Rules