daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region > Iași Metro Area

View Poll Results: Are you for the construction of Palas?
Yes 69 78.41%
No 19 21.59%
Voters: 88. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old January 28th, 2010, 06:04 PM   #1
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 171

Palas Development

Proiectul Palas: DA sau NU

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)

Last edited by nebunul; January 28th, 2010 at 06:41 PM.
nebunul no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old January 28th, 2010, 06:15 PM   #2
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Likes (Received): 15

E oarecum tarziu pentru aceasta intrebare asa cum este under construction. Plus la asta, orice roman viseaza la spatiu verde cat mai mult si caprioare. Problema cea mai mare e ca nu se prevad parcuri in strategia de dezvoltare urbana si cred ca autoritatile ar trebui atacate anume in acest sens. In privinta proiectului Palas pot spune ca acea zona e mult prea centrala si at the same time mult prea izolata ca sa fie animata de un parc. In afara de adiacenta la palat si cateva blocuri, nu prea vad cum un parc alone putea atrage viata in acea zona. Asa insa se si mareste centrul pentru ca proiectul va atrage lumea prin diversele functiuni pe care le are. Parerea mea
stereodoping no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2010, 06:18 PM   #3
gattone
Extended Holiday

Likes (Received): 597

DA

Desigur era mai frumos un parc, dar 50 de ani a fost jeg in acel loc si la cum se misca autoritatile locale ar mai fi ramas jeg 50 de ani de acum inainte.
gattone no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2010, 06:30 PM   #4
InuTM
Registered User

InuTM's Avatar

Likes (Received): 0

initial nu. parerea mea este ca aceste proiecte (considerabile), desi destul de importante pentr orasele in care sunt construite,si pt dezvoltarea acestora, ar trebuii construite in zonele de la marginea oraselor, in zone special organizate pentru toate aceste proiecte, cu utilitati, infrastructura si toate cele, astfel si proiectele de zone metropolitane ar fi mult mai usor de realizat.
Iar spatiile ramase goale in orase ar trebuii sa existe doar spatii verzii, zone de recreere, agrement, etc. dar pt ca este inceput si nu mai e cle de intoarcere...da

Last edited by InuTM; January 28th, 2010 at 10:17 PM.
InuTM no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2010, 06:32 PM   #5
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

cosmin ... please add a poll yes/no

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
Old January 28th, 2010, 06:35 PM   #6
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Originally Posted by stereodoping View Post
E oarecum tarziu pentru aceasta intrebare asa cum este under construction. Plus la asta, orice roman viseaza la spatiu verde cat mai mult si caprioare. Problema cea mai mare e ca nu se prevad parcuri in strategia de dezvoltare urbana si cred ca autoritatile ar trebui atacate anume in acest sens. In privinta proiectului Palas pot spune ca acea zona e mult prea centrala si at the same time mult prea izolata ca sa fie animata de un parc. In afara de adiacenta la palat si cateva blocuri, nu prea vad cum un parc alone putea atrage viata in acea zona. Asa insa se si mareste centrul pentru ca proiectul va atrage lumea prin diversele functiuni pe care le are. Parerea mea
de acord ... sunt si eu putin suparat pe inaltimea cladirilor si aranjamentul relativ haotic; dar compromisul, PRIVIT DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE, mi se pare OK
Quote:
Originally Posted by gattone View Post
DA

Desigur era mai frumos un parc, dar 50 de ani a fost jeg in acel loc si la cum se misca autoritatile locale ar mai fi ramas jeg 50 de ani de acum inainte.

Old January 28th, 2010, 08:13 PM   #7
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
cosmin ... please add a poll yes/no
Many Thanks !

Old January 28th, 2010, 08:17 PM   #8
rgi
Registered User

Likes (Received): 411

Inutil, meciul e jucat ....... desi surprize pot aparea, dar nu in ceea ce priveste renuntarea la proiectul in ansamblu.

Asa ceva ar fi fost bun acum cativa ani si mai degraba sub forma unui concurs de idei si solutii pentru zona respectiva, concurs deschis pentru firme din intreaga lume (si cu sanse mari de interes de pe mai multe continente), cu alegerea castigatorului de catre un juriu desemnat (sunt atatea exemple in lumea asta larga).

Quote:
Originally Posted by gattone View Post
DA
Ai putea sa ne povestesti (poate si ai si ceva fotografii de atunci) de cum arata locul respectiv acum 35 ani (1975) si acum 45 ani (1965)?
Asta inseamna ca inainte de 1960 era mai frumos? Ce anume s-a intamplat in jurul anului 1960?
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2010, 08:53 PM   #9
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 32

I don't understand why someone would vote against it. The whole area would be revitalized and at the same time none of the buildings in the project would dwarf the beauty of the palace.
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2010, 09:01 PM   #10
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5203

It's not like we don't have plenty of NIMBYs and BANANAs...
Old January 29th, 2010, 03:43 AM   #11
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 32

Can anyone post a couple of pictures of the Palace's interior. I'm curious to see what it looks like
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2010, 05:17 AM   #12
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 151

Quote:
E oarecum tarziu pentru aceasta intrebare asa cum este under construction.
Ca si cum poll-ul de pe SSC ar fi putut schimba intr-un fel inceperea constructiilor

Pana nu se face un ONG, TOATE posturile de pe SSC sunt simple pareri si atat
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2010, 08:06 AM   #13
LuluMOB
Registered User

LuluMOB's Avatar

Likes (Received): 94

Parerea e cam unanima. Cam asa zic si eu: acum da, la inceput nu, si nu pentru ca proiectul in sine n-ar fi ok ci pentru ca a fost amplasat cu lacomie in coasta Palatului.

A fost jeg pentru ca asa s-a dorit... doar nu e prima data cand un obiectiv cu potential e tinut cu buna stiinta in mizerie si degradare pentru a se putea veni cu argumentul asta.
LuluMOB no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2010, 11:15 AM   #14
gattone
Extended Holiday

Quote:
Originally Posted by rgi View Post
De ce arhitectii proiectului original iar apoi arhitectii "comunisti" si autoritatile timpului au preferat sa faca toate acestea, cand puteau foarte bine sa ridice cateva blocuri adevarate pentru clasa muncitoare sau, mai bine, pentru nomenclatura locala (cu view la simbolul respectiv!!), nu se poate intelege in zilele noastre si ramane, bineinteles, un mister (ce nu va trebui deslusit ... pentru ca ... who cares, right?).
Deci dacă un arhitect de la 1900 avea o anumită viziune, atunci toți trebuie să fim de acord cu el? Vremurile se schimbă. Cât despre comuniști, au dărâmat ștrandul vechi și au făcut un ștrand și mai urât și mai jegos (conjunctivita era la fel de normală ca și "spațiul verde" de la baza Palatului care puțea a urină și a c****). Mai contează că Palatul se deplasa încet dar sigur spre ștrand? Și acum la un cutremur mai mare se duce naibii. Noroc de faptul că cei de la Palas consolidează și versantul.

Din punctul meu de vedere ideal ar fi fost un parc, dar prefer Palas decât un ștrand în acea zona. Trebuie puțină sobrietate, că nu suntem în Disneyland. Iar daca un arhitect de la 1900 a pus un veceu in puntul x, nu inseamnă că trebuie să-l lasam acolo până în 2750.

Palas este un compromis acceptabil, un preț mic pentru a salva Palatul. Am văzut unde ne-a adus "Noi nu ne vindem țara", iar unii continuă cu "Noi nu ne vindem orașul".
Old January 29th, 2010, 11:18 AM   #15
gattone
Extended Holiday

Quote:
Originally Posted by LuluMOB View Post
A fost jeg pentru ca asa s-a dorit... doar nu e prima data cand un obiectiv cu potential e tinut cu buna stiinta in mizerie si degradare pentru a se putea veni cu argumentul asta.
A fost jeg pentru că autoritățile locale sunt incapabile și tot ce au făcut comuniștii au fost cârpeli care țin de azi pe mâine (de la infrastructură până la restaurări).
Old January 29th, 2010, 02:41 PM   #16
stereodoping
Registered User

stereodoping's Avatar

Likes (Received): 15

Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
Ca si cum poll-ul de pe SSC ar fi putut schimba intr-un fel inceperea constructiilor

Pana nu se face un ONG, TOATE posturile de pe SSC sunt simple pareri si atat
Era un mod de a-mi incepe discursul Nu pretindeam la vreo putere magica. Am tinut sa imi exprim acest punct de vedere pentru ca am multi prieteni la Iasi care se plang mai mereu de "grozavia si imoralitatea proiectului".
stereodoping no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2010, 03:56 PM   #17
Derbedeu
Registered User

Derbedeu's Avatar

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by BG_PATRIOT View Post
Can anyone post a couple of pictures of the Palace's interior. I'm curious to see what it looks like
I couldn't find that many, but here you go:

Old January 29th, 2010, 07:16 PM   #18
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

In care "coasta" a palatului? Mie mi se pare chiar foarte decenta solutia.

Quote:

Quote:
Palas size
Majoritatea ar fi fost pro si inainte de constructie; sa nu ne imbatam cu apa rece sau sa gasim explicatii convenabile; daca exista o minoritate, care nu e de acord cu proiectul, it's called … life. Ironia soartei! Unii considera acest proiect o gura de aer pentru Iasi, iar altii il vad ca pe un "dezastru"

Nu pot sa descriu mai concis, in contextul actual, (si) parerea mea vis a vis de Palas, decat a facut-o stereodoping:
Quote:
In privinta proiectului Palas pot spune ca acea zona e mult prea centrala si at the same time mult prea izolata ca sa fie animata de un parc. In afara de adiacenta la palat si cateva blocuri, nu prea vad cum un parc alone putea atrage viata in acea zona. Asa insa se si mareste centrul pentru ca proiectul va atrage lumea prin diversele functiuni pe care le are. Parerea mea
IMO Inaltimea celor doua turnuri/blocuri (13/9) nu ar fi trebuit aprobata. Trebuia acceptat max. 6-7 etaje

@Bogdan BMB daca ai avea habar la ce ce gherete s-au dat aprobare (sunt functionale) in centrul Iasilor si ai cunoaste si detaliile tehnice ale proiectului Palas ... poate ca ai intelege de ce acest compromis era necesar ... Argumentul principal nu este in nici un caz faptul ca zona era lasta in paragina, ci solutia aleasa: intre un proiect integrat cu un parc de 40000 m patrati si un parc "cu caprioare" ... only

Last edited by nebunul; January 29th, 2010 at 07:30 PM.
Old January 29th, 2010, 09:38 PM   #19
depresivu'
Registered User

depresivu''s Avatar

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by rgi View Post
Inutil, meciul e jucat ....... desi surprize pot aparea, dar nu in ceea ce priveste renuntarea la proiectul in ansamblu.

Asa ceva ar fi fost bun acum cativa ani si mai degraba sub forma unui concurs de idei si solutii pentru zona respectiva, concurs deschis pentru firme din intreaga lume (si cu sanse mari de interes de pe mai multe continente), cu alegerea castigatorului de catre un juriu desemnat (sunt atatea exemple in lumea asta larga).

Ai putea sa ne povestesti (poate si ai si ceva fotografii de atunci) de cum arata locul respectiv acum 35 ani (1975) si acum 45 ani (1965)?
Asta inseamna ca inainte de 1960 era mai frumos? Ce anume s-a intamplat in jurul anului 1960?
PROBABIL ca nebunul nu va cere "acordul" pt constructia prpriu-zisa, de altfel cum stie toata lumea ea a inceput, ci din punctul de vedere al calitatii, design sau stiu eu mai ce.
PS arata super inside
depresivu' no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2010, 06:21 AM   #20
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 3241

Quote:
Originally Posted by Derbedeu View Post
I couldn't find that many, but here you go:

Looks quite a big of Gothic style.
Castles and Mansions in Romania