daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Društvo i Turizam

Društvo i Turizam Society and tourism

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old May 10th, 2010, 12:09 PM   #1
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 3377

Bosnian Pyramids | Bosanske Piramide

Pošto nam ljepše vrijeme dolazi, i intenziviraniji su radovi na daljnjem iskopavanju Bosanskih Piramida, prve otkrivene evropske piramide, prvenstveno Piramide Sunca, mislim da je vrijeme da imamo poseban thread i za ovo.

Više informacija imate na siteu Fondacije Arheološkog Parka Bosanske Piramide Sunca na:

www.piramidasunca.ba

Last edited by mirza-sm; May 10th, 2010 at 12:16 PM.
mirza-sm no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 10th, 2010, 12:12 PM   #2
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Evo i prvih novih vijesti, od danas..

Bosanska piramida Sunca

Quote:
Pronađene dvije prostorije u podzemnim tunelima Ravne!

Tim Fondacije "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" otkrio je dvije prostorije u kompleksu podzemnih tunela "Ravne".

Prostorije su pronađene nakon što je stručni tim Fondacije započeo čišćenje jednog tunela koji je bio sastavni dio tzv. "novogodišnje raskrsnice". Ova raskrsnica je udaljena 220 metara od ulaza.

Nakon izbacivanja naslaga šljunka kojom je bila zatrpana ova raskrsnica, radnici Fondacije ušli su u prostoriju visine četiri, dužine osam i širine oko četiri metra. To je, do sada, najveća pronađena prostorija površine 32 kvadratna metra.

Ova prostorija se račva na čak sedam tunelskih prolaza u različitim pravcima. Svi su oni zatvoreni ubačenim šljunkovitim materijalom.

Nakon što je tim Fondacije započeo čišćenje jednog od tih prolaza ispostavilo se da je na samo dva metra od prve prostorije locirana druga prostorija. Njena visina je četiri metra, a površina oko 16 kvadratnih metara.

Ove dvije postorije su odijeljene pregradnim zidom od konglomerata. Nakon ulaska zraka u prostorije došlo je do manjeg osipanja konglomeratnog materijala s plafona i sa strana. U toku je podgrađivanje ovih prostorija da bi istraživači i turisti mogli sigurno posjećivati lokaciju.

U prostorijama su pronađena dva suhozida koji zatvaraju ulaz u bočne prolaze i nekoliko kamenih ploča koje su ostavljene za daljnju arheološku obradu.

Ventilacija u tunelskim prolazima je i dalje odlična. Udaljenost Bosanske piramide Sunca od ovih galerija je oko 2,5 km. Kompleksu prahistorijskih podzemnih tunela je, pronalaskom ovih galerija, dodatno podignuta arheološka vrijednost, saopćila je Pres- služba Fondacije.

Last edited by mirza-sm; May 10th, 2010 at 12:34 PM.
mirza-sm no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2010, 12:20 PM   #3
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Još par slika s iskopavanja od prošle godine..

Old May 10th, 2010, 06:22 PM   #4
SaRaJeVo-City
BANNED

Likes (Received): 3

ovdje sigurno nesto ima.... 110%... sada je li piramida... bog zna...
jer ima mnogo mjesta gdje su poplocani prostori...nema sanse da je prirodno...a ima i mjesta gdje izgleda prirodno...
SaRaJeVo-City no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2010, 06:47 PM   #5
Make it so
Cylon

Make it so's Avatar

Likes (Received): 916

Ima

Quote:
Pyramids were alien landing pads,
di mi je vrime stalo,
što mi je srce taknulo
Make it so no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2010, 06:49 PM   #6
SaRaJeVo-City
BANNED

Quote:
Originally Posted by Make it so View Post
Ima

ne fakat nesto ima...sad necu reci da su piramide jer treba jos kopati i sta god....ali sigurno nesto ima..mozda neki stari grad ili dvorac... jer postoje tuneli...ima dosta iskopani mjesta gdje postoje ogromni poplocani prostori...znaci sve je poplocano u kamenim ciglama...

samo sto su oni odma ovo nazvali piramidama...mislim ipak je bilo bolje samo iskopati koliko se moze pa onda nazivati...ovako moze s sve iskopati i na kraju bude nesto skroz drugo...
Old May 10th, 2010, 06:52 PM   #7
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Likes (Received): 1775

moze bit da bidne sta...moze bit da nebidne ..budemo vidjeli
corvus_edin no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2010, 06:57 PM   #8
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Nema šanse teoretske da je prirodno, jedino ako je priroda mogla oblikovati savršeno simetričan trougao, i iskopati tunele unutra s putevima i velikim sobama.
Old May 10th, 2010, 06:59 PM   #9
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Hobbits?
Old May 10th, 2010, 06:59 PM   #10
SaRaJeVo-City
BANNED

Quote:
Originally Posted by mirza-sm View Post
Nema šanse teoretske da je prirodno, jedino ako je priroda mogla oblikovati savršeno simetričan trougao, i iskopati tunele unutra s putevima i velikim sobama.
da to i ja tvrdim...
ja ipak mislim da je ovo neki stari historiski bosanski grad...sigurno najstari u BH...mozda je neki dvorac, sa vise objekta... a jedino sto je ko piramida oblikovan... more bid bidne piramida...ha jebo te zamislite bude piramida... turiste bi morali na waiting list stavljati...
Old May 10th, 2010, 07:01 PM   #11
amriiich
Registered User

amriiich's Avatar

Likes (Received): 18

Gdje ima dima, ima i vatre !! A tu zasigurno ima dima...

Mislim da nisu bas piramide, ali svakako da ima nesto sto je nekad davno sagradjeno...
amriiich no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2010, 07:04 PM   #12
corvus_edin
fundentalist

corvus_edin's Avatar

Svejedno sta je - teba napraviti brend od toga i iskoristiti preko medijskog puta u turisticke svrhe - i to punom parom
Old May 10th, 2010, 07:18 PM   #13
Fazla
Registered User

Likes (Received): 264

Zasmislite još da neko kaže da je vidio djevicu Mariju u piramidi kakav bi to fol tek bio, ne bi se imalo mjesta za sve posjetioce
Old May 10th, 2010, 07:19 PM   #14
Make it so
Cylon

Make it so's Avatar

Quote:
Originally Posted by SaRaJeVo-City View Post
ne fakat nesto ima...sad necu reci da su piramide jer treba jos kopati i sta god....ali sigurno nesto ima..mozda neki stari grad ili dvorac... jer postoje tuneli...ima dosta iskopani mjesta gdje postoje ogromni poplocani prostori...znaci sve je poplocano u kamenim ciglama...

samo sto su oni odma ovo nazvali piramidama...mislim ipak je bilo bolje samo iskopati koliko se moze pa onda nazivati...ovako moze s sve iskopati i na kraju bude nesto skroz drugo...

Pa ima

Bilo je nedavno u emisiji na rubu znanosti bas o megalitskim strukturama i prastarim građevinama na podrucju europe i spomenute su te piramide ali i nekakvi stari gradovi diljem cilog podrucja od istre do male azije ..naprimjer kod stolca ima jedan

Iako ja i dalje mislim da mi teorija iz jednog od mojih najdrazih filmova dosta dobra

Quote:
Pyramids were alien landing pads,
di mi je vrime stalo,
što mi je srce taknulo
Old May 11th, 2010, 02:37 AM   #15
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul
Likes (Received): 1169

Quote:
Originally Posted by Make it so View Post
Ima

nema sanse dasu Goa'uld prije bi bilo Ori

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

LordMarshall no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2010, 02:39 AM   #16
LordMarshall
Evil is a Point of View

LordMarshall's Avatar

Location: Banja Luka - San Francisco - Washington DC - Taipei - Damascus - Amman - Jakarta - Seoul
Likes (Received): 1169

btw Stargate rocks, got all the dvds...

“The Roots of Violence: Wealth without work, Pleasure without conscience, Knowledge without character, Commerce without morality, Science without humanity, Worship without sacrifice, Politics without principles” - Mahatma Gandhi

LordMarshall no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2010, 12:13 PM   #17
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Piramide žele otkopavati volonteri iz 28 zemalja

Quote:
U Fondaciji "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" polako se privode kraju sve pripreme pred početak Međunordne radne akcije volontera "Bosanske piramide 2010" koja će početi 1. juna u Visokom.

Osnivač Fondacije Semir Osmanagić za San kaže da je do sada stiglo 450 prijava iz 28 zemalja sa četiri kontinenta.

- Prijavljuju se i studenti i radnici, ali i doktori, kompjuterski stručnjaci, geolozi, arheolozi, naučnici, profesori, muzičari... Ima svih zanimanja, a akcija će trajati puna četiri mjeseca. Volonteri će biti raspoređeni u 12 smjena po 10 dana da bi priliku mogli dobiti svi - kaže Osmanagić.

Volonteri će biti smješteni u motelu "Piramida sunca" u Visokom gdje će im biti obezbjeđena i ishrana, imat će osiguranje...

- Akcija će se bazirati na spoju arheologije, turizma i kulture. Uređivat ćemo i turističke staze, izbacivati šljunak, uređivati ulaze. Cilj nam je izgraditi jaku turističku infrastrukturu. Osim toga, kopat ćemo na svim lokacijama za koje imamo dozvolu - kaže Osmanagić.

Akciju je podržalo i Ministarstvo odbrane BiH koje je Fondaciji dozvolilo korištenje kasarne u Gornjoj Vratnici, koja će, po Osmanagićevim riječima, biti uređena i bitće kamp akcije za naredne godine.

Do sada je najviše prijava za akciju stiglo iz Hrvatske, zatim iz BiH, a prijave su stigle i iz Srbije, Malezije, Italije, Mađarske, Slovenije, SAD, Kanade, Meksika, Egipta, Maroka, Bocvane, Njemačke, Holandije, Španije, Rusije, Makedonije, Bugarske, Austrije, Češke, Velike Britanije, Irske, Pakistana, Izraela...

Tim Fondacije, nakon što je započeo čišćenje jednog tunela koji je bio sastavni dio takozvane "novogodišnje raskrsnice" udaljene 220 metara od ulaza, otkrio je dvije prostorije u kompleksu podzemnih tunela "Ravne". Jedna od njih je visine četiri, dužine osam i širine oko četiri metra. To je, do sada, najveća pronađena prostorija površine 32 kvadratna metra. Ova prostorija se račva na čak sedam tunelskih prolaza u različitim pravcima. Svi su oni zatvoreni ubačenim šljunkovitim materijalom. Na samo dva metra od nje na jednom od tih puteva locirana druga prostorija, visine četiri metra, a površina oko 16 kvadratnih metara.
Old May 11th, 2010, 02:54 PM   #18
Make it so
Cylon

Make it so's Avatar

Quote:
Originally Posted by LordMarshall View Post
nema sanse dasu Goa'uld prije bi bilo Ori

Pa goauldi su pokrali tehnologiju od ancienta a oni su bliski rođaci ori-ima ... svejedno goauldi su veci show od ori-a .. bude li zlata u piramidama ..zna se ko ih je pozlatija .. over-dressed snakehead
di mi je vrime stalo,
što mi je srce taknulo
Old May 11th, 2010, 03:03 PM   #19
Mordaunt-S
Jolan

Mordaunt-S's Avatar

Likes (Received): 1413

Kakav ovaj Osmanagić ima glas, miran, uspavljujući . Dok ga slušam točno bi mogao krknut u san.
Mordaunt-S no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2010, 05:31 PM   #20
mirza-sm
Boznian

mirza-sm's Avatar

Podsjeća me na mog profesora koji mi je geografiju predavao u gimnaziji, pitam se što

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules