search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Република Српска > Исток

Исток Podrinje, Semberija and East Herzegovina

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 16th, 2017, 02:47 AM   #5061
John Travolta
Registered User

Likes (Received): 5

Boza KG, AnelZ, East Metropolis, demijanrs liked this post
John Travolta no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 17th, 2017, 02:18 PM   #5062
vlado85rs
Registered User

vlado85rs's Avatar

Likes (Received): 286

Gledam nekoliko praznih parcela oko Toma, one su za ovih dvadeset godina uvećale vrijednost desetine puta
Old July 17th, 2017, 04:53 PM   #5063
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Likes (Received): 11

Najveće srpsko gradilište na svijetu.

vladanng liked this post

Last edited by East Metropolis; July 17th, 2017 at 05:04 PM.
East Metropolis no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 05:00 PM   #5064
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Hilandarska izgleda veličanstveno, prava gradska ulica!
Istočno Sarajevo nezaustavljivo raste!

Old July 18th, 2017, 06:24 PM   #5065
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Likes (Received): 221

По мене има мало цркви у Источном Новом Сарајеву и Источној Илиџи. На 23.000 становника са пописа из 2013 (данас је тај број сигурно већи), имамо двије цркве у Источној Илиџи, и три у Источном Новом Сарајеву, значи једна црква на преко 4500 становника.

East Metropolis liked this post
Mare93 no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 07:23 PM   #5066
Jaroxxx
Registered User

Jaroxxx's Avatar

Likes (Received): 312

Више свакако него фабрика.
Jaroxxx no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 07:55 PM   #5067
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jaroxxx View Post
Више свакако него фабрика.
Мофас, Ласта, Фаст, Унис Мгм, Грамат, Фабрика специјалних возила, Енергомонтажа, Енергоинвест Мдп, Енергоинвест Термоапарати, Енергоинвест Расклопна опрема, Енергоинвест Мдп, Енергоинвест Енергоинжињеринг, Енергоинвест Аутоматика, Аутоматићинвест, Фероелектро...
Old July 18th, 2017, 08:22 PM   #5068
Boza KG
Дреница

Boza KG's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mare93 View Post
По мене има мало цркви у Источном Новом Сарајеву и Источној Илиџи. На 23.000 становника са пописа из 2013 (данас је тај број сигурно већи), имамо двије цркве у Источној Илиџи, и три у Источном Новом Сарајеву, значи једна црква на преко 4500 становника.
Ништа против цркава наравно, нити ми смета да има више...

Али једна црква на 4.500 је сасвим довољно. Моја у насељу у КГ покрива око 7.000 - 8.000 и никад није гужва
Boza KG no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2017, 08:59 PM   #5069
Jaroxxx
Registered User

Jaroxxx's Avatar

Quote:
Мофас, Ласта, Фаст, Унис Мгм, Грамат, Фабрика специјалних возила, Енергомонтажа, Енергоинвест Мдп, Енергоинвест Термоапарати, Енергоинвест Расклопна опрема, Енергоинвест Мдп, Енергоинвест Енергоинжињеринг, Енергоинвест Аутоматика, Аутоматићинвест, Фероелектро...

А од тога 5% ради.
Old July 18th, 2017, 09:46 PM   #5070
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Quote:
Originally Posted by Boza KG View Post
Ништа против цркава наравно, нити ми смета да има више...

Али једна црква на 4.500 је сасвим довољно. Моја у насељу у КГ покрива око 7.000 - 8.000 и никад није гужва
Другачије је код нас, народ је много религиознији, нису цркве празне. А и такав је положај Источног Сарајева, да треба што више да се потенцира на православљу. Примјери тога су Православно обданиште "Патријар Павле", Омладински православни центар "Свети Петар Сарајевски" и други.

Quote:
А од тога 5% ради.
"Ласта"
https://www.youtube.com/watch?v=8annCRH17ak

"Мофас"
https://www.youtube.com/watch?v=c8YXMHo0Eoc

"Термоапарати ТАТ"
https://www.youtube.com/watch?v=_0efuK-EP9c

"Махагони"
http://mahagoni.ba/
Old July 18th, 2017, 10:44 PM   #5071
Jaroxxx
Registered User

Jaroxxx's Avatar

Знам све, џаба ми причаш. То су већином имена некадашњих гиганата чији су делићи пресељени из Сарајева.
Old July 19th, 2017, 02:36 AM   #5072
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Quote:
Знам све, џаба ми причаш. То су већином имена некадашњих гиганата чији су делићи пресељени из Сарајева.
Чисто да се упознаш са реалним стањем, пошто видим по екавици да си из Србије. Ја живим у Источном Сарајеву, и није тако како ти причаш, има овдје и посла, и може се пристојно зарадити за живот, поготову кад је зимска сезона. Нису то дјелићи пренесени из Сарајева, него су то читаве фирме, са комплетном механизацијом и машинама, евакуисани из Сарајева након егзодуса. Неки од њих данас раде у пуном капацитету попут "Ремонта" који је из Хаџића у комплету пренесен у Братунац, и данас Братунац у великој мјери живи од те фирме, затим "Орла" који је из Рајловца пренесем у Бијељину, и такође је гигант међу бијељинским фирмама, вјероватно и најјача фирма у Бијељини. Има и оних од којих данас није остало ни име, попут "Интала" који је из Илијаша пренесен у Милиће. Ово што је у Српско Сарајево пренесено су такође били гиганти, који су током приватизације уништени, пар их је остало, али се ситуација полако поправља, чак је у "Мофасу" прошле године забиљежен феномен за наше друштво. Дјевојку су звали са бироа, да ради у "Мофасу". Има фабрика, има фирми, има погона производних из разних сфера, и свако ко реално сагледава ситуацију ће ти рећи, да за оног ко хоће да РАДИ има посла.
Old July 19th, 2017, 11:44 AM   #5073
Jaroxxx
Registered User

Jaroxxx's Avatar

Често сам ту код вас, на Палама тачније. Некако ми изгледају од свих делова које чине Српско или ти Источно Сарајево најбоље, добро ту Јахорина, факултети, шума и близина Сарајева доста помажу
Old July 19th, 2017, 12:16 PM   #5074
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Quote:
Често сам ту код вас, на Палама тачније. Некако ми изгледају од свих делова које чине Српско или ти Источно Сарајево најбоље, добро ту Јахорина, факултети, шума и близина Сарајева доста помажу
Спусти се сљедећи пут и у доњи град, да видиш љепоте

Old July 19th, 2017, 12:33 PM   #5075
Jaroxxx
Registered User

Jaroxxx's Avatar

Био сам и доле, паркинга и парка ни за лека.
Old July 19th, 2017, 05:21 PM   #5076
Whisper W
Registered User

Likes (Received): 45

Mare93 - Већина наведених фирми су у категорији машинске индустрије. Додуше, од тога једино што ради је Мофас, Махагони и Ласта цибуља, ТАТ више нема ни једног радника, само издају дио простора. Ја као дипломирани машински инжењер сам тражио посао годину и по И. Сарајеву и Сарајеву, цијелој РС и ФБиХ и ништа. На крају сам добио посао 250 км од И. С. и напусио сам град иако сам заиста хтио остати. Не бих се сложио са тобом у констатацији да ко хоће да ради има посла у И. С. Упркос томе што сам машински инж. нисам бирао посао па сам годину дана тражио БИЛО КАКАВ посао и нисам га нашао само нешто хонорарно за "хљеб и млијеко" мјесечно.

vladosa12 liked this post
Whisper W no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2017, 05:31 PM   #5077
Boza KG
Дреница

Boza KG's Avatar

Boza KG no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2017, 06:05 PM   #5078
East Metropolis
Registered User

East Metropolis's Avatar

Quote:
Слажем се! Мислим, такође, да визуелном идентитету града фали један велики, репрезентативни вјерски објекат, Саборни храм, који би задовољио вјерске потребе растућег становништва Источног Сарајева. Он треба димензијама и изгледом да прати оно што на овом простору настаје, модеран и динамичан град.

Мислим да би у наредном периоду велики значај требало дати управо развоју визуелног идентитета који би један нови град требао да његује.
Потребно је повести јавну расправу, консултовати грађане и струку прије почетка радова на формирању центра града и градског трга.

Такође, сматрам да би добра идеја била да, с обзиром на то да баштинимо традицију градског живота Срба са подручја Сарајева, попут Андрићграда (псеудо-историјске архитектонске цјелине) покушамо направити реконструкцију историјског језгра града какаво би постојало да није прекинут континуитет развоја градског живота на овом простору турским освајањима.
Old July 19th, 2017, 06:23 PM   #5079
Mare93
Registered User

Mare93's Avatar

Quote:
Био сам и доле, паркинга и парка ни за лека.
Ниси ти онда био доле, чим то кажеш, највећи парк у Републици Српској се налази у Источном Сарајеву, Парк Сунца, па онда имаш и Принципов парк, и велики број зелених површина и стабала недифинисано набацаних свугдје Још ако се не исуши језеро, а највјероватније да неће, Источно Сарајево ће добити праву оазу природе у самом центру града. А што се тиче паркинга, сваки блок у Хиландарској и Спасовданској, као и на Добрињама има добар паркинг.

Quote:
Originally Posted by East Metropolis View Post
Слажем се! Мислим, такође, да визуелном идентитету града фали један велики, репрезентативни вјерски објекат, Саборни храм, који би задовољио вјерске потребе растућег становништва Источног Сарајева. Он треба димензијама и изгледом да прати оно што на овом простору настаје, модеран и динамичан град.

Мислим да би у наредном периоду велики значај требало дати управо развоју визуелног идентитета који би један нови град требао да његује.
Потребно је повести јавну расправу, консултовати грађане и струку прије почетка радова на формирању центра града и градског трга.

Такође, сматрам да би добра идеја била да, с обзиром на то да баштинимо традицију градског живота Срба са подручја Сарајева, попут Андрићграда (псеудо-историјске архитектонске цјелине) покушамо направити реконструкцију историјског језгра града какаво би постојало да није прекинут континуитет развоја градског живота на овом простору турским освајањима.
Да слажем се апсолутно, рецимо да се уради реконструкција заборављене сарајевске четврти гдје је живјело искључиво православно становништво, то јесте Вароши гдје се налази Стара црква. А такође и изградња Саборног храма је нешто што би употпунило град, наравно на најидеалнијем мјесту, које тек треба утврдити.

Old July 19th, 2017, 07:09 PM   #5080
Jaroxxx
Registered User

Jaroxxx's Avatar

Оно што сам видео зграда до зграде начичкана, зеленила врло мало, а паркирају по тротоарима. Уживао сам рецимо на паљанском шеталилшту, олимпијски парк и променада су заиста лепи.

Reply

Tags
construction, gradilista, projekti, razvoj, republika srpska, sarajevo

Thread Tools

Posting Rules