daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News.
» Tirana | Prishtina

Reply
 
Thread Tools
Old July 17th, 2017, 03:19 PM   #2461
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,858
Likes (Received): 4695

Quote:
Originally Posted by FijuBriju View Post
Nese ndalimi eshte selektiv atehere eshte vendim palidhje, ndoshta ka edhe ndonje detaj tjeter ne kete tregim mirepo rregullat e trafikut jane universale dhe nese nuk lejohet kalimi i ndonje mjeti ne ndonje zone atehere ndalimi eshte per te gjithe.

Autobuset nga Bosnja dhe vendet tjera s'po bojshin zhurme, mundesh me pushu ti ne Durres nga Greqia ku je se s'po te vijne kosovaret me bostan e pula mo.
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:19 PM   #2462
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Quote:
Originally Posted by Dorado. View Post
Si te thoni ju, keni gjithmone te drejte. V.K

Nderkohe doli se qenkan selektive dhe se problem nuk perbejne te huajt por vetem autobuzet nga Kosova qe jane edhe pesha kryesore e turisteve ne Durres .

Tani do dali dikush ne mbrojtje edhe te ketij budalliku.
Lexo komentet e mija, hajde tani ne plash po ishe burr dhe shofim si funksionon

ps

Ato jane autobuz hoteli, kta qe jan ndalu jo
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:21 PM   #2463
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,858
Likes (Received): 4695

Autobuse hoteli me targa nga Bosnja.
__________________

Battlefield liked this post
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:22 PM   #2464
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 1,737
Likes (Received): 691

__________________
Only Judge Can God Me!!!
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:22 PM   #2465
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Autobuse hoteli me targa nga Bosnja.
Ore mos u bo i trash, kan hotel te prenotuar. Palace e ka hoteli nese do me e dit, dhe ka parking te vetin... nuk rrin i parkum autobuzi ne shetitore si ato te kosoves
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:26 PM   #2466
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,858
Likes (Received): 4695

Sa shume probleme po bojkan keta te Kosoves... bostan, pula, autobuse qe parkohen gjithkah. S'di qysh po i lejoni me hi ne Shqipni.
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:27 PM   #2467
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,385
Likes (Received): 522

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Autobuset nga Bosnja dhe vendet tjera s'po bojshin zhurme, mundesh me pushu ti ne Durres nga Greqia ku je se s'po te vijne kosovaret me bostan e pula mo.
Sic e thash, ndalimi selektiv eshte palidhje, shume palidhje, nese e vendos nje shenje trafiku per te ndaluar ndonje mjet atehere ajo shenje duhet te vleje per te gjithe.

Perndryshe ndalimi duhet te zbatohet, hapesirat duhet te lirohen nga automjetet sa me shume qe eshte e mundur, kurse kosovaret e te gjithe shqiptaret tjere duhet te mesohen te mos hajne bostan e pula apo ndonje ushqim tjeter ne plazh. Eshte shume bazike, aq bazike saqe une po duhet te ndalem cdo here me sekonda te tere edhe te mendoj se cfare ka ketu qe disa njerez nuk kuptojne. Kurse e njoh Durresin mire, shume mire e njoh edhe pjesen e plazhit per te cilet po flitet dhe patjeter qe ajo pjese ka nevoje per hapesire per njerez, jo per makina.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:28 PM   #2468
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Sa shume probleme po bojkan keta te Kosoves... bostan, pula, autobuse qe parkohen gjithkah. S'di qysh po i lejoni me hi ne Shqipni.
Or bos a the targa bosnje, un thash kosove. Ku e shef ofendimin?

Autobuzat e Kosoves vijne pa organizim me hotel, i shkarkojn njezit ne mes te rruges dhe pastaj vijne hajnat e shqiperise qe ofrojne shpija me qera
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:29 PM   #2469
Baruti
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Mua me eshte nxire jeta ne rruge dhe parkingje ne Mal te Zi dhe Kroaci..! Kjo gje ndodh ne vende te vegjel dhe pikun e stines..

Por ne Durres eshte tjeter pune. Shqiptaret e Kosoves kane mbi 15 vjet qe bejne pushime. Kjo eshte tashme pjese e kultures se qytetit. Duhet qe bashkia ti jape zgjidhje te shpejte per cdo pengese sado te vogel.

Kaq eshte e gjitha.
  Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:30 PM   #2470
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,858
Likes (Received): 4695

Ndoshta prioritet duhet me qene me kriju kushte per parkim te perkohshem (10-15 minuta) te autobuseve per shkarkim/ngarkim, jo te ndalohen autobuset e te detyrohen njerezit te shpenzojne kohe, mund, dhe pare per taksi private.
__________________

Drenicaku liked this post
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:31 PM   #2471
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 7,392
Likes (Received): 4814

Quote:
Originally Posted by Be5-4rt View Post
Lexo komentet e mija, hajde tani ne plash po ishe burr dhe shofim si funksionon
Isha para disa ditesh (jo per te bere pazh) dhe opinioni mbetet tejet negativ. As me Shengjinin nuk krahasohemi dot persa i perket bregdetit.

Po te thuash per Durresin si qytet eshte fantastik, nuk kam cfare them, por ama elozhet per zonen e plazhit kurseji se skandal eshte.
__________________
It's about you. If you win, it's you; if you lose, it's you. Black and white. Nowhere to hide. Greg Rusedski
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:33 PM   #2472
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,385
Likes (Received): 522

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Sa shume probleme po bojkan keta te Kosoves... bostan, pula, autobuse qe parkohen gjithkah. S'di qysh po i lejoni me hi ne Shqipni.
Une nuk jam i Shqiperise oj locke, kurse pikerisht une e ceka problemin e bostanit e pulave, por pak rendesi ka se kush prej nga eshte, se ne ate emisionin te cilin e pash une konsumuesit e bostanit ishin shqipnias dhe jo kosovar, ama me te vertet shume e pa rendesishme se prej ciles treve shqiptare ishin, me rendesi eshte qe te behet norme bazike fakti qe duhet te kete me shume shetitore, me pak tollovi ne trafik, me shume rregull ne plazhe dhe jo keshtu se mjafte me me turizem tallava.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:36 PM   #2473
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 7,392
Likes (Received): 4814

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Ndoshta prioritet duhet me qene me kriju kushte per parkim te perkohshem (10-15 minuta) te autobuseve per shkarkim/ngarkim, jo te ndalohen autobuset e te detyrohen njerezit te shpenzojne kohe, mund, dhe pare per taksi private.
Nga 6 korsi u ngushtua ne 2 ne favor te kembesoreve prandaj duhen krijuar xhepa ne rruge se hapesire ka plot.
__________________
It's about you. If you win, it's you; if you lose, it's you. Black and white. Nowhere to hide. Greg Rusedski
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:37 PM   #2474
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,858
Likes (Received): 4695

Quote:
Originally Posted by FijuBriju View Post
Une nuk jam i Shqiperise oj locke, kurse pikerisht une e ceka problemin e bostanit e pulave, por pak rendesi ka se kush prej nga eshte, se ne ate emisionin te cilin e pash une konsumuesit e bostanit ishin shqipnias dhe jo kosovar, ama me te vertet shume e pa rendesishme se prej ciles treve shqiptare ishin, me rendesi eshte qe te behet norme bazike fakti qe duhet te kete me shume shetitore, me pak tollovi ne trafik, me shume rregull ne plazhe dhe jo keshtu se mjafte me me turizem tallava.
Dashamir, ti locke munesh me i thane dikujt tjeter e mu jo.

Ti ketu na the qe ne Greqi po ju thu "jam nga Shqiperia", edhe pse une e di mire qe je i Kosoves, po kjo s'osht me rendesi.

Ne Durres dihet kush pushon, edhe dihet kujt i referohen njerezit per bostan (per pula hera e pare qe po nij).

Ndoshta do te jete mjaft me turizem tallava kur ne pllazhe te kete WC publike, kur te mos derdhen ujnat e zeza direkt ne det, dhe kur s'do te kete muzike tallava deri ne 12 te nates.

Edhe keto kane nevoje per rregullim qe sa vite, po si duket paskan fillu prej autobuseve. Ani, mire osht me ja fillu...
__________________

L1nk1g liked this post
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:38 PM   #2475
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Ndoshta prioritet duhet me qene me kriju kushte per parkim te perkohshem (10-15 minuta) te autobuseve per shkarkim/ngarkim, jo te ndalohen autobuset e te detyrohen njerezit te shpenzojne kohe, mund, dhe pare per taksi private.
Ate thuaj ti. Po te dalesh nga unaza dhe te hysh ne rrugicat nderlidhese me rr.Pavarsia parkingje gjen sa duash. Te hysh ne rrugen pavarsia dhe te tentosh me gjet parkim apo me u kthy neper rruge dytsore eshte 1000 here me e veshtire sepse rr.Pavarsia eshte bere per me ec vetem drejt.

Diferenca mes BH dhe KS eshte qe ato hyne direkt ne parkimin e hotelit ndersa ato te KS duan 20min me shkarku valixhet dhe jo te gjith kan parkime te siguruara. Edhe jeni kap kot me ate qe i ka BH targat sepse ka plot me KS qe kalojne sepse kane parkime te siguruara me pagese.

Ato qe shef ne vidjo jane agjenci hajna sepse i trajtoj njerzit si plehra dhe i len ne mes te rruges sepse nuk duan te paguajn parkimet

Last edited by Be5-4rt; July 17th, 2017 at 03:49 PM.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:40 PM   #2476
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3,320
Likes (Received): 2007

Quote:
Originally Posted by Dorado. View Post
Isha para disa ditesh (jo per te bere pazh) dhe opinioni mbetet tejet negativ. As me Shengjinin nuk krahasohemi dot persa i perket bregdetit.

Po te thuash per Durresin si qytet eshte fantastik, nuk kam cfare them, por ama elozhet per zonen e plazhit kurseji se skandal eshte.
Elozhe spo bej, po them arsyjen pse ndalohen ato autobuzet dhe po jap zgjidhje.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:46 PM   #2477
NYC/TIRANA
BANNED
 
Join Date: May 2016
Posts: 426
Likes (Received): 126

Ore jeni ne vete ju karagjoza qe krahasoni Durresin me Budven dhe Dubrovnikun Nuk thoni shyqyr qe vin dhe ato turist nga Kosova qe bejn shumicen e xhiros neper bizneset e Durresit se askush tjeter nuk vjen ne Durres per te ber pushime. Une nuk e kuptoj se si vin Kosovaret ne ate katrahur te madhe qe quhet Durres por besoj se ka te bej me turizem "patriotik" dhe duan qe ti shpenzojn parat e tyre ne Shqiperi dhe jo ne ndonje shtet tjeter megjithese Durresi nuk ka kushte per te pritur kafshet(qe ende ecin neper plazh) dhe jo njerezit. Une do ti keshilloja te gjithe turistet perfshi edhe Shqiptaret nga Kosova ose Maqedonia qe ta braktisin komplet Durresin derisa te futet ne burg kryebashkiaku i keti qyteti dhe qeveria te ndermar investimet e duhura ne infrastruktur, pasterti, siguri dhe sherbim qe jan ZERO.
NYC/TIRANA no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:53 PM   #2478
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,385
Likes (Received): 522

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Dashamir, ti locke munesh me i thane dikujt tjeter e mu jo.

Ti ketu na the qe ne Greqi po ju thu "jam nga Shqiperia", edhe pse une e di mire qe je i Kosoves, po kjo s'osht me rendesi.

Ne Durres dihet kush pushon, edhe dihet kujt i referohen njerezit per bostan (per pula hera e pare qe po nij).

Ndoshta do te jete mjaft me turizem tallava kur ne pllazhe te kete WC publike, kur te mos derdhen ujnat e zeza direkt ne det, dhe kur s'do te kete muzike tallava deri ne 12 te nates.

Edhe keto kane nevoje per rregullim qe sa vite, po si duket paskan fillu prej autobuseve. Ani, mire osht me ja fillu...
Bash lockoman po me dukesh, spo muj mos me shpreh emocione te theksuara ndaj teje eshte ma e forte se sa une

Une ketu ne Greqi ju them qe jam nga Shqiperia vetem per shkak te faktit qe dua pa hamendje ta theksoj faktin qe jam shqiptar edhe per te vleresuar reagimet, paragjykimet, qendrimet e tyre .

Sidoqofte, krejt ato qe i permende ti jane gjera bazike, se bashku me hapesiren publike dhe rregullat dhe miresjellen qe duhen te jete norme. Te gjitha keto gjera e bejne Durresin minimalisht te pranueshem per pushime. Tani Durresi, ne shume pjese te plazhit te tij, eshte i papranueshem per te bere pushimet.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:56 PM   #2479
helloween 1
Registered User
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2,838
Likes (Received): 1855

Po ca patriotizem leshi flet ti, vijne se ne asnje vend tjeter nuk gjejne dot dhoma me 10 euro nata, plus edhe 10 euro udhetimi dhe beji llogarite vete. Ata kosovare qe i kane mundesite shkojne e pushojne ne Rivieren e jugut ose ne vende te tjera. Pyetja eshte a do vazhdoje Durresi te jete nje plazh i krahasueshem me favelat e Rios apo do mundohemi ta permiresojme disi?
helloween 1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2017, 03:58 PM   #2480
NYC/TIRANA
BANNED
 
Join Date: May 2016
Posts: 426
Likes (Received): 126

Fakti qe eshte aq I lirė flet shume per vendin dhe cilesine.
NYC/TIRANA no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:26 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium