daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old April 19th, 2009, 01:41 PM   #1
iCarlz
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Location: Bologna
Posts: 114
Likes (Received): 1

[TEG] Qendra Tregtare "Tirana East Gate" (MBARUAR) | "Tirana East Gate" Shopping Centre (COMPLETED)

Nje nga projektet tona te shumta, eshte nje qender tregtare gjigande e quajtur "Tirana East Gate" (Porta Lindore e Tiranes), me vendodhje ne Jug- Lindje te Tiranes.Ai konsiston ne 50,000 m2 per perdorim te shitjes me pakice, argetim dhe ambjente zyrash. Qendra do te jete me dy kate; gjithashtu do te perfshihen minimumi 1500 vende parkimi nen toke dhe mbi toke, ambjente argetimi, restorante, bowling, 6 kinema te pershtatura, lojra, bilardo, qendra te vogla fitnesi dhe pishina te mbyllura, supermarke dhe dyqan elektronik.Arkitekti projektues i ketij projekti eshte "Laguarda Low" nga Teksas, SHBA, projektuesi i struktures eshte "Conisbee" nga Anglia, ndersa projektuesi mekanik dhe elektrik eshte "Curona Design", nga Anglia.
Kjo qender ka avantazhin, sepse ne afersi eshte planifikuar te kaloje rruga e unazes, si dhe eshte e vetmja qender tregtare e aprovuar per kete zone gjeografike ne Tirane.

http://www.manetci.com.al
iCarlz no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2009, 01:57 PM   #2
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Well.....great ...
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2009, 09:30 PM   #3
Justme78783
BANNED
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 375
Likes (Received): 1

50.000 m2 wow , if it will be built then it will be an enormous and impressive building !
Justme78783 no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2009, 09:32 PM   #4
iCarlz
Registered User
 
Join Date: Jan 2009
Location: Bologna
Posts: 114
Likes (Received): 1

Constructions started on January 2009
iCarlz no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2009, 02:24 AM   #5
Tele-joni
Registered User
 
Tele-joni's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 356
Likes (Received): 0

Niiicee
__________________
"Do you remember when the air was so clean and the sex so dirty"
Tele-joni no está en línea   Reply With Quote
Old April 21st, 2009, 02:40 PM   #6
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,134
Likes (Received): 52

Ku eshte kjo. Drejt Elbasanit, brapa liqenit dhe pyjeve?
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2009, 02:00 PM   #7
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

Te ish Kartodromi
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2009, 03:26 PM   #8
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Projekt shum i mire.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2009, 04:09 PM   #9
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 71

Banka Evropiane per Rindertim dhe Zhvillim (BERZH) synon te rrise standartet dhe te nxise konkurrencen ne sektorin e shitjeve me pakice ne Shqiperi, me nje hua prej 24 milione euro, per ndertimin e qendres me te madhe tregtare ne vend. Ne nje njoftim per shtyp, BERZH ka bere te ditur dje se kjo hua do te ndihmoje kompanine "Tirana East Gate", nje prej kompanive kryesore ne fushen e pasurive te patundshme ne Shqiperi dhe pjesetare e Balkan Finance Ivestment Group (Balfin), per te zhvilluar dhe ndertuar nje qender moderne tregtare dhe argetimi ne Lunder, komuna e Farkes, 5 km ne jug-lindje te Tiranes. Qendra e re tregtare do te jete qendra me e madhe e stilit perendimor ne Shqiperi, me nje siperfaqe dyqanesh prej 39.000 metrash katrore, si edhe vende parkimi per me shume se 1.600 makina. Duke iu pergjigjur kerkeses se madhe per qendra moderne tregtare, ky projekt do te nxise konkurrencen dhe do te reklamoje standarde te cilesise se larte ne sektorin e shitjeve me pakice ne Shqiperi. Ndertimi i kesaj qendre tregtare, do te krijoje mundesi te reja punesimi dhe do te ndihmoje ne modernizimin e kesaj zone periferike te Tiranes. Sipas informacionit per shtyp, paketa e financimit nga BERZH me vlere 24 milione euro, do te forcoje strukturen kapitale te projektit dhe do te mbeshtese sektorin e shitjeve me pakice ne Shqiperi ne kete periudhe krize, kur financimi afatgjate eshte i paket. Drejtoresha e Departamentit te Pasurive te Patundshme dhe Turizmit te BERZH, Sylvia Gansser-Potts, eshte shprehur se "ne jemi shume te kenaqur qe po mbeshtesim zhvillimin e nje qendre moderne tregtare ne Shqiperi. Qendra tregtare "East Gate" do te sjelle nje eksperience te re dhe me cilesore per bleresit, si dhe do te ndihmoje ne shnderrimin e periferive te Tiranes ne qendra moderne. Ky projekt verteton se sektori i infrastruktures tregtare ne Shqiperi eshte i shendetshem dhe ka mundesi te pershtatet per te perfshire instrumente inovatore financimi ne tregun aktual te veshtire te huadhenies". Ndersa presidenti dhe drejtori Ekzekutiv i Balfin Group, Samir Mane, ka vleresuar angazhimin e BERZH-it ndaj projektit dhe kompanise qe ai drejton. "Jemi krenare qe po vazhdojme marredhenien tone te suksesshme me Banken. Te sigurosh financim dhe te terheqesh investitore ne klimen aktuale ekonomike eshte nje arritje shume e madhe. Tregu i shitjes me pakice ne Shqiperi eshte akoma ne hapat e tij te pare dhe ne jemi shume te kenaqur qe do t'i sjellim konsumatoreve shqiptare akoma me shume produkte te reja", tha ai. Prej fillimit te aktivitetit ne Shqiperi ne vitin 1992, BERZH ka investuar rreth 450 milione euro ne me shume se 30 projekte ne sektoret e infrastruktures, korporatave private, energjise dhe ne sektorin financiar. investimet e BERZH-it jane plotesuar me investime shtese prej 945 milione euro.

Te dhenat e projektit

Qendra e re tregtare, do te jete qendra me e madhe e stilit perendimor ne Shqiperi.

Siperfaqe dyqanesh prej 39.000 metrash katrore, si edhe vende parkimi per me shume se 1.600 makina

Paketa e financimit nga BERZH me vlere 24 milione euro, do te forcoje strukturen kapitale te projektit dhe do te mbeshtese sektorin e shitjeve me pakice ne Shqiperi.

Prej fillimit te aktivitetit ne Shqiperi ne vitin 1992, BERZH ka investuar rreth 450 milione euro, ne me shume se 30 projekte ne sektoret e infrastruktures dhe korporatave private.


http://www.kohajone.com/html/artikull_43770.html
__________________
No One Can Handcuffs The Light"Albanians belong to the nations who are older than the history, and the grandfathers of Albanians took part in the Troy War, ruled by Hector (...on one part) and by Achilles (on the other part)"
Maurico Druon- Secretary of the French Academy
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 02:08 AM   #10
Kumanovari
#Vetevendosje
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 6,175
Likes (Received): 3004

aka fillu?
__________________

#Albania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 02:59 AM   #11
Illyrian_Patriot
BANNED
 
Illyrian_Patriot's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,373
Likes (Received): 127

po
Illyrian_Patriot no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 03:03 AM   #12
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0

http://www.teg.al/teg.php
ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 03:58 AM   #13
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0
Disa foto te punimeve nga fresh property
ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 04:18 PM   #14
kusho
BANNED
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 369
Likes (Received): 1

ardenica,mua nuk me hapen fotografite...
kusho no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2009, 02:13 AM   #15
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0

http://blog.freshpropertyalbania.com...head-in-farke/
ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2010, 08:58 PM   #16
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0

Nga Mars 2010

ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2010, 08:59 PM   #17
ardenica
Registered User
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tirana
Posts: 270
Likes (Received): 0
ardenica no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2010, 12:47 PM   #18
kusho
BANNED
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 369
Likes (Received): 1

he ardenica.une nuk i shikoj dot fotografite qe postove me larte...
kusho no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2010, 06:55 PM   #19
AltinD
The Modecator
 
AltinD's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: TIRANA / Dubai / Vienna
Posts: 31,827
Likes (Received): 6071

LOL, fotot e para te ndertimeve nga Shqiperija ku duken puntore duke punuar
__________________
I am the eye in the sky, Looking at you
I can read your mind
I am the maker of rules, Dealing with fools
I can cheat you blind.

AltinD no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2010, 08:18 PM   #20
Pr038
Registered User
 
Pr038's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 500
Likes (Received): 451

very good photos, thanks.
__________________
Kshtu ka ec gjithmon shqiptari, maja malesh gjer ne det...
Pr038 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 02:34 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu