search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 20th, 2017, 09:58 AM   #141
Velaxa
Registered User

Likes (Received): 1118

Sau în caz de război, te aperi de gloanțe...

Serban.k liked this post
Velaxa no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 20th, 2017, 12:14 PM   #142
Barasu
Registered User

Barasu's Avatar

Likes (Received): 138

Quote:
Originally Posted by Dubreu View Post
Păi am postat eu aici poze acum o lună și ceva cu alveolele astea care erau șlefuite de muncitori. Alea cam așa ar trebui să rămână niște mulți ani, plus/minus stratul inutil de vopsea peste (proastă idee).
Sper sa reziste mult si bine, aparent sunt singurele solutii care chiar protejeaza spatiul pietonal, dar nu vad de ce unele alveole ar rezista ani pe cand alea postate mai sus sunt macinate dupa cat? 2-3 ierni? Iti dai seama ca fiind orientate spre sosea trebuie sa rezista la nenumarate ingheturi in zona scuarului, spray-uri in fiecare iarna cu saruri/nisip, toate cu, probabil, 0 mentenanta.
Am vazut cand turnau bordurile astea rosii pe Coposu' acum 2 ani si cu regret, nu-mi parea ca meseriasii aia care 'mestecau cimentu' la fata locului stiau sa puna amestecul de polimeri necesari in proportiile necesare ca sa scoata o lucrare de durata. Faptul ca nu sunt in stare sa scoata o linie drepata pe mai mult de 2 m sau ca zone sunt sunt atat de prost compactate/vibrate ca au gaurele de cativa cm imi intareste opinia.

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Nu-i vorba ca n-avem abilitatea.
Idk man, evident daca ar depinde viata cuiva de asta poate am reusi sa scoatem ceva, dar considerand puzderia de proiecte private, unele fitoase in care constructorii nu sunt in stare sa toarne o alee de ciment care sa nu arate ca fata unui adolescent dupa prima iarna, raman sceptic. Case in point, intrarea la Sun Plaza, inainte sa inlocuiasca placile vechi de ciment cu granit. Zici ca imitau suprafata lunii.
Barasu está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 20th, 2017, 02:03 PM   #143
Serban.k
.'.

Likes (Received): 3258

Quote:
Originally Posted by Oprescu
au si avantaje bordurile astea inalte.daca te ataca vreuncaine te sui pe ele.
Quote:
Originally Posted by Velaxa View Post
Sau în caz de război, te aperi de gloanțe...
Sau, daca sunt inundatii, pot fi folosite pe post de baraj.

Sau in caz de invazie, se pot pune porti intre ele si ne baricadam in spatele lor.

Serban.k no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2017, 02:21 PM   #144
geobic
Registered User

Likes (Received): 146

http://www.bucurestiivechisinoi.ro/2015/11/41771/

Serban.k, the old rax, GENERAL07 liked this post
geobic no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2017, 05:01 PM   #145
the old rax
Registered User

Likes (Received): 1633

Cu tot dorul de Romania, ma felicit ca sint intr-o tara unde oamenii de la primarii inca gindesc. Uite un trotuar la care veveritele, ratonii si chiar dihorii ar ride in hohote, aici. De curci , nu mai vorbesc!
the old rax está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 20th, 2017, 06:08 PM   #146
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 2642

Ultima poza pare ca e un test din cadrul unei idei pe care o tot am de ceva vreme. Decat sa ne tot complicam cu asfaltat&shit, mai bine sapam 2m pe fiecare strada si umplem cu apa. Fiecare cu salupa lui, frumos, daca tinem apa curata cresc si pesti in ea. Paris is overrated, Venice is where it's at.

Saint666, the old rax liked this post
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2017, 06:38 PM   #147
Dubreu
Registered User

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 8024

Trec pe-acolo zilnic și n-am avut niciodată probleme, TBH.

lovalova liked this post
Dubreu está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 20th, 2017, 06:57 PM   #148
Neufunk
Registered User

Likes (Received): 208

Nu e o idee buna pentru ca dupa aia va trebui sa taiem copacii carora le cad frunze in apa si incurca circulatia!

the old rax liked this post
Neufunk no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 10:20 AM   #149
ionut.cava
Ex-Dobrogean

ionut.cava's Avatar

Likes (Received): 132

Guys, nu stiu unde s-ar incadra asta mai bine, asa ca o las aici fiindca imi imaginez ca o sa fie imposibil de umblat pe trotuar de acum incolo:

Quote:
Incepand de marti, politistii locali nu mai pot trimite amenzi prin posta pentru ca nu mai au dreptul sa ceara informatii despre un sofer care a parcat neregulamentar, conform unei decizii a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Marti, judecatorii au stabilit ca "doar agentul constatator din cadrul politiei rutiere are competenta de a solicita proprietarului sau detinatorului mandatat al unui vehicul comunicarea identitatii persoanei careia i-a incredintat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum si de a aplica sanctiunile contraventionale prevazute de lege, in cazul necomunicarii relatiilor solicitate".

....

Politistii locali vor avea la dispozitie doua solutii: fie amendeaza soferul daca il gasesc in masina, fie il asteapta pana revine de unde e plecat.
Sursa

@Serban.k & Co, care-i atitudinea politiei rutiere fata de trotuare blocate?

geobic liked this post
ionut.cava no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 10:44 AM   #150
Serban.k
.'.

Este o veste foarte trista. 90% din activitatea Politistilor Locali (cel putin a celor care se ocupa de circulatie) e aruncata la gunoi.

Singura posibilitate este ca soferii sa fie amendati daca sunt la masina, ceea ce este utopic in cazuri cum sunt cele de la Herastrau, de exemplu.

Din pacate, Politia Rutiera nu face mare lucru in acest domeniu. In primul rand pentru ca si ei amendeaza tot daca soferul e la masina. Mi s-a intamplat sa le sesizez cazuri de masini parcate nesimtit si m-au trimis la locala, sub pretextul ca ei au camere foto si pot lua masuri. La rutiera e mai complicat, trebuie sa vina masina din aceea doata cu camera video si sa filmeze. Din nou, utopic.

Nu am vazut niciodata instiintari lasate de Rutiera in parbriz. Nu stiu daca pot face asta sau nu, dar eu nu am vazut.

Singura sansa pe care o vad in momentul de fata este sa se reia ridicatul masinilor. Banuiesc ca acolo nu ar fi probleme. Am trimis ieri niste adrese la Sectorul 1 in care m-am interesat despre acest subiect, mai exact cand au de cand sa reinceapa activitatile de ridicare. Va tin la curent.

Din pacate, viitorul e sumbru. S-a cam dat liber la parcat nesimtit. Singura mea speranta e sa gaseasca o portita, ceva, prin care sa poata lua masuri in continuare.

ionut.cava, Dubreu liked this post
Old June 21st, 2017, 11:00 AM   #151
Neufunk
Registered User

Likes (Received): 208

Politia locala insasi este un organism inutil. Nici macar nu trebuie politisti. Trebuie sa fie angajati, functionari publici ai primariei care sa dea amenzile de trafic pe jurisdictia municipiului. Atat. Dupa asta, politia locala poate sa fie desfiintat, iar unele atributii sa fie date politiei "normale".
Neufunk no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 12:03 PM   #152
Serban.k
.'.

Quote:
Originally Posted by Neufunk View Post
Trebuie sa fie angajati, functionari publici ai primariei care sa dea amenzile de trafic pe jurisdictia municipiului.
Pai cam asta sunt Politistii locali. Conteaza denumirea? Eu zic ca e mai bine ca se numesc asa, le mai creste cat de cat autoritatea. Si-asa in Romania e o lipsa acuta de asumare de raspundere si de lipsa de respect fata de autoritati din partea cetatenilor. Nu vreau sa imi imaginez cum ar arata o discutie intre un cetatean indignat ca e amendat si un biet functionar. Ar fi un scenariu asemanator cu interactiunea calator - controlor RATB.

Quote:
Originally Posted by Neufunk View Post
Dupa asta, politia locala poate sa fie desfiintat, iar unele atributii sa fie date politiei "normale".
Dupa ce ca nu sunt foarte eficienti in momentul de fata, daca le mai dai si atributii in plus o sa fie un esec total. Macar asta cu parcarile si-o luasera de pe cap.

Imi pare rau s-o spun, nu sunt genul care sa nu aprecieze eforturile Politiei sau care sa ii iau in deradere, dar in Sect 1 (nu stiu cum e in alt orase/sectoare) Politia locala este muuuult mai serviabila decat Politia Rutiera. S-a intamplat sa apelez de multe ori la ambele. In timp ce Pol Loc a raspuns de nota 10 de fiecare data, Pol Rutiera a fost, de multe ori, mult sub asteptari.
Old June 21st, 2017, 12:46 PM   #153
cris23
Registered User

Likes (Received): 20

Quote:
Originally Posted by Serban.k View Post
Singura mea speranta e sa gaseasca o portita, ceva, prin care sa poata lua masuri in continuare.

Am primit si eu o data o astfel de amenda de parcare, in sectorul 1. Am gasit informarea in parbriz, nu m-am prezentat in termenul indicat, iar dupa vreo 3 luni am primit prin posta invitatie de la Politia Locala. Acolo scria ca, daca nu ma prezint, voi fi sanctionat conform articolul 31 din legea 61/1991, care spune ca se sanctioneaza "refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu".

M-am dus la politia locala, si acolo am fost pus sa semnez o declaratie ca eu am condus masina, si pe baza acesteia am primit PV si am platit amenda.

Deci, politia locala (cel putin in Bucuresti, sectorul 1) uzeaza pentru a te invita la sediul lor de acest articol din legea 61/1991, si nu de articolul din codul rutier (nu-l gasesc acum) care spune ca trebuie sa dai date despre identitatea soferului, in caz contrar esti sanctionat cu X puncte amenda/penalizare. Cred ca decizia Curtii se refera la faptul ca nu au voie sa foloseasca articolul acela din codul rutier.

Ramane totusi discutabila varianta in care raspunzi invitatiei (pe legea 61, ca sa nu iei amenda), dar acolo declari ca nu iti amintesti cine a condus.

Serban.k, ionut.cava liked this post
cris23 no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 05:13 PM   #154
ByOnu
Registered User

Likes (Received): 1730

Serban, cum mai stam cu trotuarele de la Romana? Ce raspuns ai primit? Incep sa dispara din ce in ce mai multe... =(

Btw, se intra pe trotuare pe la Baratia, la greu! Nu m-am mai intors sa fotografiez pe aceasta canicula.

the old rax liked this post
ByOnu no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 09:28 PM   #155
Serban.k
.'.

Au zis ca o sa repare si atat...trimit maine iar. Dar Adm Strazilor se misca greu, greu de tot.

Reply

Thread Tools

Posting Rules