search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Софийско строителство, развитие и общи дискусии

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old Yesterday, 01:47 PM   #2601
pradeva
Registered User

pradeva's Avatar

Likes (Received): 56

Аз единственото, което виждам за момента като политика е за "маса" автомобили.

Тези алеи с боята по пътните платна са най-рядко използваните, въпреки, че свързват големи квартали. Защо се получава така ли? Липсва каквото и да е физическо разграничаване, тесни ленти, изпреварване на много близко разстояние, както и прекъсване. А и да си кажем честно, че едва ли изискват кой знае колко средства, все пак става дума за някаква боя, "котешки очи", светофарни уредби за велосипедисти, които не винаги са синхронизирани адекватно. По тези алеи спират неправилно автомобили, засичат и са прекалено тесни. Твърде много конфликти се събраха.

Да спрат да правят велосипедна инфраструктура, по която те самите и/или техните деца не биха карали колело! Такива велоалеи са обречени на неуспех!

Колко са излишни? Не знам и аз, но изчислените косвени или остойностени на някаква база ползи от ползването на колело в ЕС годишно възлиза на 513,19 милиарда евро. Това е на база изминати 134 милиарда километра, проблизително 8% дял на велосипедното движение в 28-те членки.
pradeva está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old Yesterday, 05:44 PM   #2602
vaduc
Registered User

Likes (Received): 3287

Quote:
Originally Posted by ИванТ View Post
Бездомни кучета има ли в изброените европейски столици?
За пример може да посочим град Букурещ, като град с ужасна велосипедна инфраструктура. В румънската столица има само 2 качествени велосипедни отсечки и при това са и сравнително кратки. Но броят на хората на велосипеди е значително по-висок от този в град София. Също популярни са различните видове тротинетки и сгъваеми велосипеди... Но там проблемът с бездомните животни беше разрешен, когато президент беше Траян Бъсеску.
Това, което се опитват да отбележа е, че софийската велосипедна инфрастуктура не е толкова изостанала в сравнение с други столици, но съпътстващите мерки изостават, а те са и ключ към привличането на велосипедисти. Едва ли за последните е много приятно, да бъдат обект на нападение от страна на агресивна глутница бездомни кучета. Това е проблем "Number One" за софийските велосипедисти.
Не само не е "нъмбър уан" този "проблем", но не бих казал, че и в топ 7 влиза!
Как пък Ви хрумна това?

Основният проблем, повече от ясно е, е липсата на велоалеи и особено - на качествени такива.
Друг проблем са кражбите. Велосипедистите няма къде да паркират велосипедите, така че да са сигурни, че няма да бъдат откраднати.
Проблем е и замърсеният въздух, който още повече се усеща и вреди, когато карате велосипед (заради учестеното дишане).

Аз досега в София не съм имал проблеми с бездомни кучета. И глутница никога не съм виждал. А в центъра дори не си спомням кога за последно съм виждал бездомно куче.

Shlosera liked this post
vaduc está en línea ahora   Reply With Quote
Old Yesterday, 06:45 PM   #2603
ИванТ
Engineer / Bus driver

ИванТ's Avatar

Likes (Received): 3772

Столицата не се изчерпва само с нейния център. Бездомни кучета могат да Ви нападнат в квартал "Бенковски": тук, тук или тук, в квартал "Орландовци": тук, тук или тук. В промишлена зона "Малашевци" ще бъдете нападнат тук и тук. Ако желаете да се придвижите от квартал "Обеля" до жилищен комплекс "Надежда 6" ще трябва да премине през стария път между двете бивши села, глутница е разположена до бившия завод за пластични детайли тук, като под естакадата на метрото също има няколко кучетата, но те предпочитат пешеходци. В рамките на град София най-опасната глутница се намира тук, на улица "Обелско шосе", близо до метродепото. При влизане в град Нови Искър потенциално опасното място е това. Друго опасно място, което вече е извън компактния град е в близост до МК "Кремиковци", до входа на бившия завод за стоманени конструкции тук, но като цяло целият район "Кремиковци" е опасно място в това отношение. Мога да напиша огромен пост с различни точки из цялата община и област, но е съвсем ясно, че ако искаме да привлечем велосипедисти това е ключов фактор.
Тук е моментът да Ви попитам, тезата за замърсяването на въздуха как Ви хрумна? Температурите не позволяват отопление с твърдо гориво и последните 2 месеца не са отчитани превишения на стойностите на финни прахови частици. Източниците на замърсяване ще се появят някъде около октомври.

sashoskiora liked this post
ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 07:06 PM   #2604
pradeva
Registered User

pradeva's Avatar

Освен велоалеите, друг голям проблем са кражбите на велосипеди. Доколкото ми е известно едва 20% са разрешите случаи на кражби. Имам познати, на които им крадат поредни пъти и то не става дума за висок клас.

Кученцата не ни харесват особено и в София тук-там се срещат и не е приятно да те подгонят, особено докато се движиш по пътното платно. Именно заради това спрях да минавам през МС "Сливница", както и когато видя повече от две сменям посоката
Old Yesterday, 07:19 PM   #2605
pradeva
Registered User

pradeva's Avatar

Чрез калкулатора във FT Magazine и данните за финото прахово замърсяване, публикувани в реално време на airbg.info, си проверявам колко часа мога да карам без да се притеснявам, че си нанасям някакви вреди покрай замърсяването на въздуха.

В момента повечето сензори показват стойност на PM2.5 под 20μg/m3.

PM2.5 = 20 μg/m3 =>
You could cycle *literally* all day before harm from pollution would outweigh the health benefits from exercise

PM2.5 = 25 μg/m3 =>
You could cycle for 20.2 hours before harm from pollution would outweigh the health benefits from exercise

PM2.5 = 30 μg/m3 =>
You could cycle for 14.0 hours before harm from pollution would outweigh the health benefits from exercise
Old Yesterday, 08:31 PM   #2606
vaduc
Registered User

Quote:
Originally Posted by ИванТ View Post
Тук е моментът да Ви попитам, тезата за замърсяването на въздуха как Ви хрумна? Температурите не позволяват отопление с твърдо гориво и последните 2 месеца не са отчитани превишения на стойностите на финни прахови частици. Източниците на замърсяване ще се появят някъде около октомври.
Че какво общо има отоплението? Аз не визирам общото замърсяване на въздуха, а това, което е от значение за колоезденето.
Ясно е, че това, което трови колоездачите, са изгорелите газове от автомобилите, които автомобили са на броени сантиметри от вас, дори и да сте на велоалея.

Затова нека и колежката не се заблуждава. Тези стойности, които гледа на сайта, нямат нищо общо със стойностите, които поемате, докато сте на сантиметри от ауспусите на колите.
Зиме, лете, няма значение.

Що се отнася до кучетата, благодаря за подробната информация. Дайте повече гласност, за да го имат предвид хората, които минават по тези места или биха имали път през някое от тях.

Иначе. Аз не съм казал, че градът се изчерпва с центъра, просто споменах, че из целия център почти не може да се види бездомно куче.
А повечето хора имат път през центъра.
Аз не живея в центъра, обикалял съм, също така и повечето квартали, но засега не съм забелязал кучетата да са проблем.
Явно е проблем в точките, които сте посочили, но не е масово. Пък и някои от местата, които сте посочили и без кучета не са удобни за минаване и бих ги избягвал.
Old Yesterday, 08:52 PM   #2607
Lhopital
Registered User

Likes (Received): 3263

Не знам дали политиката на СО е за "маса" автомобили, но ще кажа, че, ако господа и госпожи велосипедистите искат инфраструктура, редно е да започнат да внасят данъци за нея и да търсят сметка. Кофите боя не били подходящи, по тротоарите им било тясно, нямало велостоянки, някъде нещо си имало ръбове - егати госпожиците. Отнема се половин автомобилно платно, за което е платено с пътни данъци в полза на велосипедистите - не можело да се кара, защото наблизо минавали коли. Не може да изкарваш логика, че плащаш като спестяваш вредни емисии, защото спестяваш вредни емисии и ако си стоиш вкъщи - и тогава какво, да ти превеждат по картата ли нещо? Освен това е крайно време и за промени в ЗДвП, защото нарушенията на велосипедисти и мотористи се превърнаха не в тенденция, а в мания. Да не говорим, че едва 1% от тези толкова полезни пичове ползват необходимите каска, светлоотразителна жилетка, фар и т.н.

Също така започва да става крайно достадно, че във всяка тема се занимаваме само с вашите проблеми, а през зимата съм сигурен, че всички висите в автомобилите, ако ли и тука да сте много отракани. Ето защо по-горе kevin ви сподели някои съвсем верни заключения, след което "останахте без думи". Аз пък ще ви кажа, че си карам колелото сред автомобилите и нито някога съм провокирал ситуация, нито пък съм се отровил от газовете... разбира се софийските улици не са като да идеш на пикник. Не ми трябва инфраструктура - имам си глава на раменете. А на патицата без глава каквито и велоалеи да й направиш, все ще намери начин да се изджаска някъде.

momchilg liked this post
Lhopital no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 08:55 PM   #2608
pradeva
Registered User

pradeva's Avatar

Да, стойностите са получени встрани от булевардите и ауспусите съотвено, но добиваш някаква относителна представа. А и да не забравяме, че всички сме изложени на ФПЧ независимо дали сме в кола, градски транспорт, пеша или на колело. Може би само в метрото са по-защитени. Проблемно естествено е по-учестеното дишане при усиленото въртене на педали, но и това би могло да се ограничи с по-лека предавка или електрически велосипед

London air pollution: which mode of transport has the highest exposure? - video
Old Yesterday, 10:51 PM   #2609
pradeva
Registered User

pradeva's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lhopital View Post
... Отнема се половин автомобилно платно, за което е платено с пътни данъци в полза на велосипедистите - не можело да се кара, защото наблизо минавали коли. Не може да изкарваш логика, че плащаш като спестяваш вредни емисии, защото спестяваш вредни емисии и ако си стоиш вкъщи - и тогава какво, да ти превеждат по картата ли нещо?
Велосипедът, също като колата, позволява да се върши полезна работа, а не просто да се практикува за кеф. Както има и шофьори, които изпитват удоволствие да обикалят безцелно, така пък има и хора, които след работа се разтоварват и си карат колелата дали по парковете, дали по алеите или в планината.

Проблемът изхожда от там, че твърде малко са смелите да карат без велосипедна инфраструктура и да се смесват с моторизирания трафик. Докато са много повече тези, които биха ползвали велоалеи, стига да са достатъчно безопасни и адекватни. Велоалея, която като тръгнеш от точка А да те отведе до точка Б, като това да става без прекъсване и с минимално слизане и бутане на велосипеда през подлези и т.н.

Мисля си, че след като има място за безплатно паркиране, ще се намери и пространство за алтернативните методи за придвижване.
Old Yesterday, 11:13 PM   #2610
Lhopital
Registered User

Likes (Received): 3263

Нещо много хлъзгави станаха отговорите, когато стана въпрос за пари от вашия джоб. Защо така? Нали във всяка тема рецитирате едно и също - по-високи данъци за автомобилите, рестрикции, платено паркиране и прочее. Когато някой друг плаща сметката, изобщо не ви интересува какви са потребностите на хората и кой по какъв повод използва едно или друго превозно средство. Ето аз ви излагам същата теза. Искате инфраструктура - плащате, както всички останали в този град без значение колко екологично се придвижват. Всичките вело НПО-та да се съберат пред СО и да предложат на Фандъкова определена схема на таксуване, облагане или каквото там си изберете. Събирате си парички, разширяват я някое пътно платно, я някой тротоар или пък направо ви правят разни надземни трасета като в любимия ви Копенхаген. Нали сте много. Нали сте супер модерни, активни и красиви хора с идеална цел и ви е грижа за града - ето дарете от своето, за да живеем всички по-добре. Щото иначе давате вид на доста неприятни комунисти - държавата да ви направи еди какво си, за което друг да плати сметката, а вие да сте недоволни.
Lhopital no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 11:38 PM   #2611
troppper
Registered User

troppper's Avatar

Likes (Received): 2184

Аз пък като ежедневен автоталибанин малко ще те репликирам
Quote:
... ако господа и госпожи велосипедистите искат инфраструктура, редно е да започнат да внасят данъци за нея и да търсят сметка. ...
Не, защото целта и в локален и в глобален план е за придвижване с минимум емисии, по-здравословно и т.н.

Quote:
...Отнема се половин автомобилно платно, за което е платено с пътни данъци в полза на велосипедистите ...
Платното на основен булевард изисква 14-15 метра ширина (минимум 8м за 1+1 ленти), а за същия клас пропускливост на велоалея са нужни под 2м.

Quote:
... Освен това е крайно време и за промени в ЗДвП, защото нарушенията на велосипедисти и мотористи се превърнаха не в тенденция, а в мания. Да не говорим, че едва 1% от тези толкова полезни пичове ползват необходимите каска, светлоотразителна жилетка, фар и т.н. ...
+1
Тук съм 100% съгласен с теб.
Както закона сега позволява само на деца до 12г. да карат по тротоари и пешеходни алеи (не че въобще някой го спазва, пък да не говорим дали някой контролира), така същия този закон би следвало според мен да изисква книжка с категория М за преминат теоретичен изпит по ЗДвП преди възрастния велосипедист да кара по платното (може би възрастта да се вдигне на 16г, за да има смисъл от изпита).

vaduc liked this post
troppper no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 11:56 PM   #2612
pradeva
Registered User

pradeva's Avatar

Хмммм, а децата, които карат колело да плащат ли и те данък?
А електрическите автомобили облагани ли са с т.нар. от теб "пътен данък"?
А пешеходците да плащат ли и те данък "тротоари", за да им ги освободите от паркирането, което е масово без заплащане?

Наистина се изненадвам, че трябва да участвам в подобни безумни дискусии...
Old Yesterday, 11:59 PM   #2613
sashoskiora
Registered User

Likes (Received): 2330

Условия не се създават със забрани, а с инфраструктура която липсва!
Я ми кажете от Сухата река как да стигна с велосипед с голямата ми дъщеря/на 10/ до Борисовата-по тротоар, по платното, къде да пресека и ала бала.........
Няма нормален начин, освен да имам багажник на автомобила и да паркирам на стадиона, ама нали целта е да караме велосипеди, а не автомобили......

vaduc, pradeva liked this post
sashoskiora no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 12:05 AM   #2614
vaduc
Registered User

Quote:
Не знам дали политиката на СО е за "маса" автомобили, но ще кажа, че, ако господа и госпожи велосипедистите искат инфраструктура, редно е да започнат да внасят данъци за нея и да търсят сметка. Кофите боя не били подходящи, по тротоарите им било тясно, нямало велостоянки, някъде нещо си имало ръбове - егати госпожиците. Отнема се половин автомобилно платно, за което е платено с пътни данъци в полза на велосипедистите - не можело да се кара, защото наблизо минавали коли. Не може да изкарваш логика, че плащаш като спестяваш вредни емисии, защото спестяваш вредни емисии и ако си стоиш вкъщи - и тогава какво, да ти превеждат по картата ли нещо? Освен това е крайно време и за промени в ЗДвП, защото нарушенията на велосипедисти и мотористи се превърнаха не в тенденция, а в мания. Да не говорим, че едва 1% от тези толкова полезни пичове ползват необходимите каска, светлоотразителна жилетка, фар и т.н.

Също така започва да става крайно достадно, че във всяка тема се занимаваме само с вашите проблеми, а през зимата съм сигурен, че всички висите в автомобилите, ако ли и тука да сте много отракани. Ето защо по-горе kevin ви сподели някои съвсем верни заключения, след което "останахте без думи". Аз пък ще ви кажа, че си карам колелото сред автомобилите и нито някога съм провокирал ситуация, нито пък съм се отровил от газовете... разбира се софийските улици не са като да идеш на пикник. Не ми трябва инфраструктура - имам си глава на раменете. А на патицата без глава каквито и велоалеи да й направиш, все ще намери начин да се изджаска някъде.
Ти явно си много отракан, голям пич, мъжага, мачо... Но не може всички да са като теб.
Между другото, виждал съм немалко храбри мачовци като теб. Немалко такива са мотоциклетисти например.
Наистина не може да се оплаче човек от такива хора. А ако знаеш в центровете за трансплантации как ви се радват...

Относно данъците. Виждам, че няколко пъти се споменава, че велосипедистите трябвало да плащат отделен данък, за да имали право да искат алеи.
По тази "чудна ллгика" - трябва да има и специален данък за пешеходци, ако не - заслужават си да вървят по разбити тротоари.
Браво, страхотна логика!

Типичен Ганьовски манталитет! Затова страната е в това положение!

VeskoAtamianS40 liked this post

Last edited by vaduc; Today at 12:11 AM.
Old Today, 12:07 AM   #2615
pradeva
Registered User

pradeva's Avatar

От детските градини е най-добре да се започне едно изграждане на култура на движение на децата и то чрез колела и тротинетки. В някои детски градини и училища в България съм виждала интерактивни площадки, хубаво ще е, ако ги има навсякъде. Така ще се гарантира, че всички могат да карат колела, а не както сега - почти всеки 4-ти ми казва, че не знае как и го е страх да се научи

Някои видове нарушения се дължат на страх, неувереност и несъобразителност. Като например карането по тротоарите. Аз съм се сблъсквала с правоспособни водачи, които ми заявяват, че нямам право да се движа по пътното платно. На един по-неуверен човек само това му стига и ще започне да кара по тротоарите, за да не си навлича гнева на шофьорите. Обяснявам нарушението, като не целя да го оправдая.
Old Today, 12:39 AM   #2616
vaduc
Registered User

Quote:
Originally Posted by pradeva View Post
От детските градини е най-добре да се започне едно изграждане на култура на движение на децата и то чрез колела и тротинетки. В някои детски градини и училища в България съм виждала интерактивни площадки, хубаво ще е, ако ги има навсякъде. Така ще се гарантира, че всички могат да карат колела, а не както сега - почти всеки 4-ти ми казва, че не знае как и го е страх да се научи
За възрастни хора ли става въпрос?
Това ми е трудно да го повярвам. Аз например познавам един-единствен човек, който не може да кара колело.

Quote:
Някои видове нарушения се дължат на страх, неувереност и несъобразителност. Като например карането по тротоарите. Аз съм се сблъсквала с правоспособни водачи, които ми заявяват, че нямам право да се движа по пътното платно. На един по-неуверен човек само това му стига и ще започне да кара по тротоарите, за да не си навлича гнева на шофьорите. Обяснявам нарушението, като не целя да го оправдая.
Аз преди съм карал почти единствено по платното. Сега обаче това ми се вижда безразсъдно и глупаво. Ако тротоарът е достатъчно широк, не виждам какъв е проблемът да се кара по тротоара. Ако пък не е достатъчно широк - и при най-голямо желание е невъзможно да се кара по тротоара.
Между другото, забелязал съм, че пешеходците са много толерантни към велосипедисти на тротоара. Даже е изненадващо за мен колко са толерантни.
Иначе аз карам по тротоара само ако е: достатъчно широк и има съвсем малко хора на него.

И изобщо не се чувствам като нарушител, когато го правя. Щом паркиралите и задръстили стотици тротоари автомобили не са нарушители, аз съвсем не съм.
Между другото, неведнъж съм минавал покрай полицаи (включително пътни) на някои тротоари. Защо нито веднъж не са ме спирали?

Що се отнася до шофьорите. На мен пък ми се е случвало на светофар от близката до мен кола да ме питат: "Не те ли е страх да караш тук? Внимавай, че има всякакви, да не те отнесе някой."

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules