daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old August 17th, 2011, 10:56 PM   #1
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Hapėsirat e Parkimit | Parking Spaces

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2011, 03:33 AM   #2
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,776
Likes (Received): 527

Per mendimin tim te bejne parkime te nendhenshme. Do zgjidhte problemin e parkimin ne tirane.

Last edited by StevenNL; August 18th, 2011 at 04:11 AM.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2011, 04:55 AM   #3
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Po cfare sigurie mund te kete nje parking i nendheshem ne tirane ose ne shq? Top kanali para disa ditesh kishte nje kronike rreth disa adoleshenteve qe duhet ti paguaje per te sigurar nje vend parkimi perndryshe mund ta gervishtin ose thyejne pasqyrat.... Imagjino nje parkim i nendheshem vetem me drita(qe do thyhen ose vidhen). Vetem nqs e merr persiper nje firme private mirembajtjen dhe i paguan bashkise gjysmen e fitimit.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2011, 04:59 AM   #4
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,776
Likes (Received): 527

Ktu eshte problemi si mund ta marri nje firme private kur gangsterat e vegjel te parkimeve s'kuptojne ligjin. Asnje firme private nuk e merr persiper po nuk u forcua ligji.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2011, 05:19 AM   #5
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Firma private e merr persiper sepse nuk merret fare me ligjin per problemin e adoleshenteve ne shq.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2011, 05:50 AM   #6
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,776
Likes (Received): 527

Se kuptove. Si mund te perfitoj privati kur ka parkime paralele te paligjshme?
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2011, 06:59 AM   #7
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Me ate gje jam dakort. Por nuk ka shume te paligjshme dhe privati do e gjej nje menyre per ti ELEMINUAR.
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2011, 09:53 PM   #8
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2011, 06:17 PM   #9
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Tiranė, 600 gjoba nė ditė!

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2011, 08:37 PM   #10
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Shyqyr qe filluan te zbatojne rregullat dhe ligjin me rreptesisht! Por duhen rritur gjobat. 3000 Leke asgje nuk jane.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2011, 09:21 AM   #11
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,263

Parkimet nėntokėsore, gati nisja e punimeve te Sheshi "Italia"

TIRANĖ - Projekti pėr ndėrtimin e parkimeve nėntokėsore nė sheshin "Italia" ėshtė shumė pranė. Kjo pėr arsye sepse Bashkia e Tiranės ka dorėzuar nė Kėshill njė projekt-vendim i cili pritet tė miratohet nė datė 28 dhjetor, ku do t'i jepet nė pėrdorim trualli nė zonėn kadastrale 8160, nė sheshin "Italia", firmės fituese tė kėtij projekti "Gener 2", nė konēension pėr 35 vjet.

Koncesionari detyrohet qė pas ndėrtimit tė objektit dhe pėrpara fillimit tė operimit tė shėrbimit, tė realizojė punimet qė e kthejnė mbitokėn nė destinacionin aktual, pėrkatėsisht nė shesh publik. Gjatė periudhės sė operimit tė shėrbimit, koncensionari do tė aplikoi tarifat e miratuara nga Kėshilli Bashkiak nė pėrputhje me politikėn tarifore tė Bashkisė sė Tiranės. Tarifa pėr orėn e parė tė parkimit ėshtė 150 lekė. Ndėrkohė qė numri i makinave qė do tė parkohen nė kėtė parkim ėshtė 1008 automjete, ku 24 vende janė pėr kategoritė e veēanta.

Vlera totale e investimit ėshtė rreth 1.6 miliardė lekė. Ndėrtimi i parkimeve nėntokėsore ka qenė njė projekt i kahershėm i Bashkisė sė Tiranės. Ku veē projektit te sheshi "Italia" ėshtė edhe ai te parku "Rinia". Tenderi pėr kėto projekte ėshtė zhvilluara nė 20 prill tė vitit 2009. "Gener 2" sh.p.k u shpall firma fituese e projektit tek sheshi "Italia", pranė stadiumit "Qemal Stafa". Kėshill Bashkiak nė lidhje me kėto projekte ka miratuar nė muajin tetor 2008 formėn BOT, qė do tė thotė ndėrtim, operim dhe transferim, tė dhėnies me konēension tė dy parkimeve nėntokėsore, propozim i cili ėshtė dhėnė nga Bashkia. Forma BOT e dhėnies me konēesion parashikon se pasi tė ndėrtohen parkimet nėntokėsore dhe pas njė afati 35-vjeēar qė firma fituese e tenderit do ta pėrdori atė, do t`i rikthehen sėrish nė pronėsi Bashkisė sė Tiranės.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...lia-77448.html
7t no está en línea   Reply With Quote
Old December 26th, 2011, 02:14 PM   #12
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2012, 12:52 AM   #13
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2012, 12:52 AM   #14
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,593
Likes (Received): 2024

U hap si vaji ne lakra ky me gjithe keto projekte
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2012, 01:32 AM   #15
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

ke inat ti lol, s'eshte si Rama te pakten te mbillte dy peme dhe direkt te Top CHannel lol
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2012, 02:54 PM   #16
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904


C'a do i bėjnė asaj gjėsė aty nė mes?
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2012, 10:53 PM   #17
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,582
Likes (Received): 842

nuk e di perse por kam idene se kete punen e parkimeve sikur e kishte thene edhe rama, mbase ishte gati projekti dhe duhej vetem te zbatohej!!
Jam kurioz te shikoj rezultatet... kur isha ne tr muajin e kaluar nuk e di por mu duk e ndotur dhe ai sheshi i ri qe shume antare e lavderojne mua mu duk shume kot!!! vetem shesh qe nuk ishte!!
mbrapa pallatit te kultures nje pjese te lulishtes e kishin bere parkim me pagese...
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old March 14th, 2012, 01:23 AM   #18
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,436
Likes (Received): 3045

- Projekt per parking nuk ka pasur e nuk ka akoma, per momentin ka nje plan-koncept qe eshte miratuar ne keshillin bashkiak, kthyer perseri per miratim, ri-miratuar (albanian job) pasi u percaktua forma e ndertimit/koncesionit (BOT) e ditet e fundit u nenshkrua kontrata me firmen ndertuese.

- Sheshi eshte sistemim provizor.

- Lulishtja prapa pallatit te kultures ka qene parking, pasi ishte ne pritje te zbatimit te planit per gjelberim qe tashme ka nisur....

Quote:
Originally Posted by KingGenti View Post
__________________
Vox populi, vox Dei

Last edited by AlbanPOLIMI; March 14th, 2012 at 01:47 AM.
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old March 14th, 2012, 01:40 AM   #19
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,436
Likes (Received): 3045

Quote:
Parkingu nėntokėsor:

Kreu i bashkisė, Lulėzim Basha, nėnshkruan kontratėn e dhėnies sė koncesionit 20-vjeēar pėr ndėrtimin e parkimit nėntokėsor.

Vendimi ėshtė marrė nė kėshillin e kaluar bashkiak ku janė miratuar dhe tarifat pėrkatėse, ndėrkohė qė nėnshkruhet nga kreu aktual i bashkisė dhe vendoset nė zbatim nga subjektit “Gener 2”. Parkimi nėntokėsor zė njė sipėrfaqe prej afro 9 mijė metrash katrorė tė sheshit “Italia”. Do tė shtrihet nė katėr nivele nėntokėsore dhe do tė ketė hapėsirė parkimi pėr 1000 automjete. Vlera e investimit ėshtė rreth 1.6 miliardė lekė dhe realizimi i saj do tė bėhet brenda njė viti, nga dita e nisjes sė punimeve.

Tarifat qė do tė paguajnė qytetarėt pėr pėrdorimin e parkingut:

Nė mbyllje tė vitit tė shkuar kėshilli bashkiak i Tiranės ka aprovuar tarifat qė do tė paguhen pėr orare tė caktuara parkimesh. Firma qė ka marrė me koncesion kėtė parking deri nė pėrmbyllje tė afatit tė pėrcaktuar do tė jetė e detyruar qė t’i pėrgjigjet listės sė ēmimeve tė referencės qė ka miratuar kėshilli. Vendimi saktėson se pėrpara fillimit tė operimit tė shėrbimit nga koncesionari Bashkia e Tiranės duhet tė miratojė tarifat e zbatueshme qė do tė aplikohen pėr parkimin nėntokėsor. Deri nė pėrfundimin e punimeve dhe nė marrjen e njė vendimi tjetėr nga kėshilli bashkiak pėr kėtė koncesion do tė aplikohen tarifat referencė tė parkimit, pėrderisa nuk bien nė kundėrshtim me dispozitat ligjore nė fuqi. Nė rast se tarifa e zbatueshme ėshtė mė e ulėt se tarifa referencė e parkimit, Bashkia e Tiranės do tė ndėrmarrė politika dhe vendime qė ndikojnė nė kompensimin e efektit financiar negativ. Sipas detajimeve tė bėra nė vendim, bėhet me dije se tarifa e parkimit pėr njė orė do tė kushtojė rreth 150 lekė.
Tarifat e referencės pėr parkimet nėntokėsore si dhe pajtimet periodike:

Tarifa e parkimit

Ora 1, 150 lekė/orė

Ora 2-4, 54 lekė/orė

Ora 4-8, 48 lekė/orė

Ora 8-12, 44 lekė/orė

Biletat

Biletė ditore, 361 lekė

Biletė nate, 22-07, 351 lekė

Biletė mujore, 10.833 lekė

Tarifa koncesionare 10%

Tarifat e parkimit pėr kategori tė veēanta

Ora 1, 31 lekė/orė

Ora 2-4, 31 lekė/orė

Ora 4-8, 31 lekė/orė

Ora 8-12, 31 lekė/orė

Biletė ditore, 133 lekė

Biletė nate, 22-07, 279 lekė

Biletė mujore, 4.000 lekė
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old March 14th, 2012, 02:11 AM   #20
Zwanse
m'oderatori i ardhshem
 
Zwanse's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: New York
Posts: 2,367
Likes (Received): 291

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post

C'a do i bėjnė asaj gjėsė aty nė mes?
se di po per mu duhet te shembet se s;ben. stonon komplet.
Zwanse no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
tirana

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:33 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu