daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Shėrbimet Publike

Reply
 
Thread Tools
Old March 27th, 2012, 05:44 PM   #1
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

[AL/RKS] Ujėsjellėsat dhe Kanalizimet | Water Supply & Sewage Treatment Plants

Ujsjelles dhe Kanalizime
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2012, 05:46 PM   #2
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2012, 05:47 PM   #3
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2012, 05:54 PM   #4
doctorx
Registered User
 
doctorx's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Tirana
Posts: 3,827
Likes (Received): 1555

doctorx no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2012, 05:55 PM   #5
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

Basha:Pas instalimit tė sistemit tė shpėrndarjes sė ujit, nisim rehabilitimin urban tė zonės

Nė fillim tė muajit maj 35 mijė banorėt e zonės sė “Kodrės sė Priftit” do tė furnizohen me ujė tė pjishėm nga Ujėsjellėsi i Tiranės. Me njė investim prej 50 milion lekėsh ka nisur puna pėr rikonstruksionin e rrjetit tė shpėrndarjes sė ujit me njė gjatėsi prej 15 km. Kryetari i Bashkise sė Tiranės, Lulzim Basha, i cili siē pati deklaruar edhe gjatė fushatės elektorale ka vendosur tė marrė pėrgjegjėsitė e furnizimit me ujė tė banorėve tė Tiranės me marrjen nė administrim tė aksioneve tė ujėsjellės-kanalizimeve, ka inspektuar sot punimet qė po kryhen nė rrjetin e kanalizimeve dhe ujsjellėsit.
“Kjo zonė e qytetit, ndonėse nuk ėshtė nė qendėr dhe pėr fat tė keq nuk ka qenė as nė qendėr tė vėmendjes, sot ėshtė rikthyer fuqishėm jo vetėm nė buxhet, por edhe nė zbatimin e kėtyre projekteve nga ujėsjellės-kanalizimet dhe nga ndėrmarrjet e tjera tė bashkisė, sė shpejti edhe nga kontraktorėt, nė mėnyrė qė kėtu si edhe nė zonat e tjera, ku do tė ndėrhyjmė me buxhetin e vitit 2012, ne tė sjellim njė standart mė tė mirė jetese, sipas angazhimit tonė pėr njė Tiranė ku punohet, jetohet dhe shijohet mė mirė jeta dhe kjo fillon nga lagjet e qytetit, nga pragu i derės sė ēdo qytetari, nė kėtė rast nga pragu i derės sė ēdo banori tė “Kodrės sė Priftit””, vlerėsoi Basha, gjatė inspektimeve tė kėtyre punimeve.

Pas pėrfundimit tė punimeve pėr rrjetin e ujėsjellėsit zoti Basha bėri tė ditur se do tė nisė puna pėr rikualifikimin urban tė kėsaj zone qė nga shtrimi i rrugėve, ndėrtimi i trotuareve ndriēimi, gjelbrimi etj. Paralelisht, sipas zotit Basha, do tė nisė puna edhe pėr rehabilitimin e kolektorit tek rruga “Dalip Topi”.

Gjate inspektimit tė punimeve pėrgjatė gjithė zonės, Basha u njoh edhe me shqetėsimin e disa banorėve, tė cilėt si pasojė e punimeve pėr kėtė projekt kishin mungesė tė ujit tė pishėm. Zoti Basha i garantoi kėta banorė se deri nė datėn 27 prill kur pėrfundon edhe projekti do tė furnizohen nė mėnyrė tė pandėrprerė nga Ndėrmarrja e Ujėsjellės-Kanalizimeve.

“Njė vėmendje tė veēantė i kėrkova Ujėsjellės – Kanalizimeve, Drejtorit z.Dollapi, pėr 32 familje tė rrugės “Violeta Manushi”, tė cilėt si rezultat i kėtij projekti kanė humbur lidhjen me sistemin e vjetėr tė ujėsjellėsit. Kėto 32 familje deri nė datėn 27 prill do tė furnizohen nė mėnyrė tė pandėrprerė nga Ndėrmarrja e Ujėsjellės-Kanalizimeve pa kosto dhe duke filluar nga data 27 prill do tė rikthehem kėtu personalisht pėr tė kontrolluar qė nė rubinetat e tyre rrjedh ujė i pijshėm nga sistemi i Ujėsjellės – Kanalizimeve tė Tiranės”, theksoi Basha.
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2012, 06:02 PM   #6
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2012, 12:13 AM   #7
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 6,800
Likes (Received): 1165

Quote:
Originally Posted by doctorx View Post
Keta maskarenjte e ujesjellesit i kane hapur gjithe rruget e Durresit, dhe pastaj i kane mbushur gropat me zhavorr
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2012, 06:28 PM   #8
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 6,800
Likes (Received): 1165

Europa investon 71.7 milion euro per ujerat e zeza ne Shqiperi
27/03/2012- Burimi: BalkanInsight


Shqiperia nenshkroi te merkuren e kaluar nje sere marreveshjes me KfW gjermane, te cilat kishin per qellim permiresimin e sistemit te ujit dhe te kanalizimeve ne disa qytete te vendit.

Delegacioni i Bashkimit Europian ne Tirane, ne nje deklarate per shtyp, ben te ditur se Ministria Shqiptare e Financave, ajo e Transportit dhe autoritetet e ujesjelles-kanalizimeve kane nenshkruar pese marreveshje financimi dhe huadhenieje.

Shuma totale e marreveshjeve eshte 71.7 milion euro dhe perfshin nje grant prej 25.5 milion nga Bashkimi Europian. Fondet, e mundesuar nga Bashkimi Europian, Gjermania dhe Zvicra do te shpenzohen ne permiresimin e sherbimit te ujesjellesve ne Fier, Sarande, Lushnje, Berat, Kucove, Kamez dhe Korce.

Qellimi eshte "permiresimi i cilesise se furnizimit me uje dhe i sistemeve te derdhjes se ujerave te zeza", theksoi delegacioni i Bashkimit Europian.

Sistemet e ujesjelles-kanalizimeve ne Shqiperi ende nuk jane pershtatur me ndryshimet demografike dhe nevojen per modernizim. Rrjeti i furnizimit me uje te pijshem eshte kryesisht i vjeter dhe ne gjendje te keqe, nderkohe qe trajtimi i ujerave te zeza eshte i kufizuar, ku vetem dy impiante te trajtimit te ujerave te zeza jane funksionale, ne Pogradec dhe ne Kavaje.

Megjithese investimi eshte i madh dhe do te duhet deri ne 2015-en per te qene i plote, shefi i delegacionit te Bashkimit Europian ne Tirane, Ettore Sequi, theksoi se fondi i dhene nuk do te jete i mjaftueshem nese Shqiperia nuk vendos permiresimin e menaxhimit te ujit ne programin e saj ne nivel lokal dhe qendror.

"Deshtimi ne kete drejtim do te rrise kostot e rregullimeve ne te ardhmen", theksoi Sequi.
http://www.mjedisisot.info/content.a...=239&lloji=dok
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2012, 03:19 AM   #9
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2012, 06:41 PM   #10
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 6,202
Likes (Received): 4295

__________________

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.


To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2012, 06:48 PM   #11
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

Olldashi: Nga vjeshta ujėrat e zeza jo mė nė det

Durrės, 31 mars 2012, NOA – Derdhja e ujėrave tė zeza nė gjirin e Durrėsit do tė marrė fund nė vjeshtėn e kėtij viti.

Kėtė premtim e dha sot ministri i Punėve Publike Sokol Olldashi, teksa inspektoi punimet nė stacionet e pompimit nė fshatin Qerret, pjesė e projektit tė investimeve nė bregdetin e Durrėsit dhe tė Kavajės, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Ministri Olldashi bėri me dije se investimi prej 4.3 milion euro do tė pėrfundojė nė fund tė muajit prill, duke bėrė qė ujėrat e zeza tė derdhen jo mė nė det, por nė impiantin e Kavajės, qė do tė thithė ujėrat e zeza nga Pėrroi i Agatit deri nė Qerret.

Sipas Olldashit, ėshtė drejt pėrfundimit faza e parė e punimeve pėr ndėrtimin e magjistralit kryesor pėr ujėrat e zeza nė bregdetin e Kavajės.

Ndėrkohė ndėrtimi i kanalizimeve sekondare dhe terciale dhe lidhja e tyre me magjistralin kryesor qė do kushtojnė 4 milion euro pritet tė pėrfundojė nė vjeshtėn e kėtij viti.

Deri mė tani nė plazhet nga zona e Pėrroit tė Agait deri nė bregun e Qerretit janė ndėrtuar pesė stacione pompimi tė ujėrave tė zeza, tė cilėt thithin pėr nė impiantin e pėrpunimit nė Kavajė tė gjitha ujėrat e zeza duke bėrė qė gjiri i Durrėsit tė jetė mė i pastėr pėr pushuesit, tė cilėt do tė kalojnė pushimet e verės atje.

http://noa.al/news/artikull.php?id=167865
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2012, 01:44 AM   #12
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2012, 01:58 PM   #13
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2012, 12:15 PM   #14
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Gjendja e ujėsjellėsit tė Tiranės

__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2012, 03:13 PM   #15
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

Taksa e pastrimit, nis kompensimi pėr 8 mijė familjeUjėsjellėsi i Tiranės ka nisur procesin e kompensimit pėr taksėn e pastrimit pėr 8 mijė familje tė pėrjashtuara nga pagesa e saj. Pranė zyrave tė marrėdhėnieve me konsumatorin nė UKT prej tre ditėsh kategoritė qė e kanė paguar taksėn e pastrimit prej 420 lekėsh bashkė me faturėn e ujit nė muajt e parė tė kėtij viti kanė filluar tė pėrfitojnė nga vendimi qė mori Bashkia e Tiranės.
Ujėsjellėsi i Tiranės ka nisur procesin e kompensimit pėr taksėn e pastrimit pėr 8 mijė familje tė pėrjashtuara nga pagesa e saj. Pranė sporteleve tė zyrave tė marrėdhėnieve me konsumatorin nė UKT janė drejtuar tė gjithė ata pensionistė, veteranė, invalidė tė luftės dhe tė punės, pėrfituesit e ndihmės ekonomike, tė verbrit, tė sėmurėt paraplegjikė dhe tetraplegjikė qė i pėrkasin kategorive tė pėrjashtuara.

Listat e emrave tė qytetarėve qė e kanė paguar taksėn e pastrimit prej 420 lekėsh bashkė me faturėn e ujit nė muajt e parė tė kėtij viti janė dėrguar pranė zyrave te sheshi ‘Ėillson’, rruga ‘Mine Peza’, ‘Ali Demi’ dhe pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė UKT-sė.

Lista e emrave qė do tė kompensohen pėr taksėn e pastrimit ėshtė hartuar nga Bashkia e Tiranės mbi bazėn e dokumentacionit qė kategoritė tė cilat nuk duhet ta shlyejnė kėtė detyrim kanė dorėzuar pranė njėsive bashkiake pėrkatėse.

Bashkia e Tiranės ka sqaruar se pranimi i dokumenteve qė vėrtetojnė se individi ose familja i pėrket kategorive qė pėrjashtohen nga tarifa e pastrimit, do tė vazhdojė pa u kufizuar nė kohė dhe ēdo pėrfitues do tė kompensohet pėr paratė e paguara.

http://www.tvklan.al/lajmi.php?id=23484
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2012, 05:10 PM   #16
JoniTTML
JoniTTML
 
JoniTTML's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3,121
Likes (Received): 1441

Durrės, aksion pėr ujėrat e zeza

Drejtoria e mjedisit ndėrpret derdhjen e ujėrave tė zeza nė detNjė ditė pas kronikės problematike tė ngritur nė media, inspektorė tė mjedisit si dhe tė drejtorisė sė ujėsjellės-kanalizimeve nė Durrės kanė nisur punėn nė terren pėr ndėrprerjen e tubacioneve tė ujerave tė zeza qė shkarkohen nė det, por edhe pėr zhbllokimin e pusetave nė bllokun e pallateve nė sektorin Apollonia. Drejtori i drejtorisė rajonale tė mjedisit Durrės, Ramzan Kalia i pranishėm nė aksionin e ndėrmarrė shprehet se do tė ketė penalizimeve me gjoba deri nė ndjekje penale jo vetėm pėr njėsitė vendore por edhe pėr ndėrtuesit, tė cilėt tentojnė tė shkarkojnė ujerat e zeza nė det.
Franc Stajka Drejtori Teknik i Ujėsjellėsit, pėr kėtė situatė pėrveēse ndėrtuesit bėn pėrgjegjės edhe bashkinė e qytetit, e cila ka dhėnė lejen e shfrytėzimit pa plotėsuar kriteret.
Dhėnia pa kriter e lejeve tė ndėrtimit nga ana e bashkisė sė Durrėsit nder vite ka krijuar vatra tė shumta ndotjeje tė ujėrave tė Adriatikut, duke rrezikuar sezonin turistik. Alarmi ėshtė dhėnė kohė mė parė edhe nga Sektori i Higjienės qė gjatė inspektimeve kanė konstatuar se njėsitė vendore kanė dhėnė leje ndėrtimi pėr shumė subjekte pa njė studim paraprak, tė cilat nuk janė tė lidhur me rrjetin e kanalizimeve, por pėrdorin gropat septike, shumica e tė cilave ėshtė parė se janė nėn kapacitet, tė dėmtuara dhe aspak hermetike, duke shtuar ndjeshėm ndotjen e ujėrave detare.

http://abcnews.al/lajme/aktualitet/2/17079
JoniTTML no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2012, 12:06 AM   #17
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Pogradec - Ujesjelles & Kanalizime
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2012, 02:55 PM   #18
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 6,800
Likes (Received): 1165


Projekte te tilla, duhen per te gjitha zonat turistike ne vend
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2012, 04:39 PM   #19
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Ky projekt ka perfunduar, mesa kam marre vesh.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2012, 02:16 PM   #20
Mr_Albalover
Registered User
 
Mr_Albalover's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: London
Posts: 7,079
Likes (Received): 2629

Nėnshkruhet kontrata e furnizimit me ujė dhe Shėrbime Sanitare nė Orikum
Quote:
U nėnshkrua sot nė ambjentet e MPPT-sė kontrata ”Furnizimi me ujė dhe Shėrbime Sanitare nė Orikum”. Me anė tė kėtij projekti synohet pėrmisimi i shėrbimit tė furnizimit me ujė tė pishėm dhe kanalizime pėr rreth 15000 banorė aktual tė kėsaj zone si dhe plotėsimin e nevojave pėr njė popullėsi nė rritje tė Bashkisė Orikum deri nė 53.000 banorė, shtuar kėtu dhe 30.000 turistė qė frekuentojnė kėtė zonė gjatė sezonit veror.

Vlera e projektit ėshtė16.441 milion $, njė financim i Bankės Islamike pėr Zhvillim dhe Qeverisė Shqiptare.

Projekti pėrbėhet nga tre komponentė.

Komponenti i parė: Furnizimi 24 orė me ujė i qytetit tė Orikumit, fshatrave tė Rradhimės, Tragjasit, Dukatit tė vjetėr, Dukatit tė Ri si dhe tė zonės turistike Rradhimė-Orikum. Janė 54.3 km rrjet i ri ujėsjellėsi qė do tė ndėrtohet dhe qė do tė bėj tė mundur furnizimin me rreth 150-220 litra ujė nė ditė pėr frymė.

Komonenti i dytė: Ndėrtimi i rrjetit tė kanalizimeve pėr kėtė bashki dhe fshatrat e pėrmendur mė sipėr. Janė rreth 30km kanalizime qė do tėndėrtohen, shoqėruar nė tė njėtėn kohė me ndėrtimin e ujėsjellėsit si dhe me stacioneve pėrkatėse tė pompimit.

Komponenti i tretė : Ndėrtimi i impiantit tė trajtimit tė ujėrave tė zeza tė Orikumit.

Aktualisht ujėrat e zeza tė bashkisė sė Orikumit derdhen nė gjirin e Vlorės, duke qėnė se ky ėshtė njė gji i futur, procesi i pastrimit ėshtė mė i ngadaltė.Nė kėtė aspekt ky projekt merr njė rėndėsis edhe mė tė madhe duke qėnė se do tė eleminoj njė ndotės premanet tė tanishėm tė detit.

Indėrtimi i impiant ėshtė nė vazhdėn e pėrpjekjeve qė qeveria shqiptare po ndėrmer pėr ti gjetur njė zgjidhje cėshtjes sė bregdetit, jo vetėm nė Orikum, por nga zona e Velipojės deri nė Sarandė. Mė konkretisht sitauata paraqitet si mė poshtė:

Nė Sarandė impianti ėshtė i pėrfunduar dhe po pritet lidhja e tij
Nė Himarė procesi ėshtė nė procedurė,
Nė Vlorė impianti ėshtė i pėrfunduar po ndėrtohen linjat qė do tė dėrgojnė ujėrat e pėrdoruara nė impiant.
Nė Kavajė impianti ėshtė nė punė, po pėrgatitet dyfishimi i tij pėr tė pėrballuar nevojat e zonės nga Pėrroi i Agait nė Qerret.
Nė Durrės impianti ėshtė i pėrfunduar pritet tė bėhet lidhja me magjistralin e qytetit.
Nė Lezhė po ashtu impianti ėshtė i pėrfunduar, pritet lidhja e magjistralit tė qytetit.
Nė Velipojė po punohet.
Nė Tiranė impianti ėshtė nė fazė tenderimi. Me anė tė kėtij impianti do tė zgjidhet njėherė e mirė problemi i Tiranės sė Madhe.
Nė Progradėec imianti ėshtė nė gjėndje pune
Nė Korcė ėshtė nė pėrfundim e sipėr.
Nė Velipojė impianti ėshtė nė ndėrtim.

Gjithė sa pėrmendėm mė siper zgjidhė pėrfundimisht problemin e mbajtjes pastėr tė vijės tonė bregdetare dhe eleminimin e derdhjes tė pakontrolluar tė ujėrave tė zeza nė det.
http://www.lajmifundit.com/lajme/201...are-ne-orikum/
__________________


"Ne, shqiptarėt e anės kombėtare, nuk kemi tjetėr mendim pėrveē ta heqim Shqipėrinė nga balta. Kėrkojmė tė jetojė kombi ynė me gjuhė tė tij, me mendime e me nder tė tij.
Sa shqiptarė janė tė ndershėm, do tė mbajnė tė gjithė mė anėn kombėtare. Ata qė janė zuzarė, shpirtrobėr e bij kurvash, le tė mbajnė mė anėt e tjera."
-Faik Konica
Mr_Albalover no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:11 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu