daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 10th, 2014, 12:45 PM   #921
mikielm
Registered User

Likes (Received): 44

Jak zawsze prowadzisz dyskusję na poziomie, do którego ja się nie zniżę, odniosę się tylko do merytorycznych kwestii.

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Z przytoczonym przez Ciebie artykułem CZT nie sposób się zgodzić, bo porównuje rzeczy nieporównywalne, co powiedział kolega wyżej. Innymi słowy - ten artykuł jest w dużej mierze populistyczny, choć faktem jest, że dzisiejsze modernizacje w całym kraju idą całkowicie niesprawnie i to ten artykuł miał pokazać, a rozwadnianie tego, że gdzie indziej też coś nie wychodzi, to znowu porównywanie nieporównywalnego w kontekście stanu kolei w tyhc krajach ogółem.
Zauważ, że wkleiłem link do artykułu nie komentując go, ale Ty od razu zinterpretowałeś moje stanowisko w sprawie, jakbym był jego autorem.. Wkleiłem link do tego artykułu, bo on pokazuje jedno - odcinek Radom - Warszawa jest nadal nie zmodernizowany i długo, długo nie będzie, nawet planowana data ukończenia podawana w tym artykule jest nieprawdziwa..
Quote:
Ja zaś odnosiłem się do Twojego stwierdzenia, że dzisiejszy stan torowisk jest pokłosiem stanu technicznego odziedziczonego po PRLu, co było i jest nieprawdziwe, co akurat CZT ładnie pokazało - przytoczyli statystyki utrzymaniowe PRLu i porównywali z tym, co się działo później, zresztą nie tylko oni. To nie ja, a Ty snułeś teorie, że to, co się dziś dzieje, to efekt "nadrabiania" po zostawieniu przez PRL przestarzałej i niedoinwestowanej kolei. Co ma się nijak do wychwalania PRLu z mojej strony, za to całkowicie do negowania bzdur, które wypisywałeś i tym, jak sytuacja wygląda dziś i skąd się wzięła. Propaganda sukcesu III RP utkwiła Ci dość głęboko....
Otóż nie, ja nie uważam, że dzisiaj jest wszystko różowo, ale zauważ, że odcinka, o którym mowa nie zmodernizowano również w okresie PRL'u. A to akurat, że nadrabiamy i długo jeszcze będziemy nadrabiać zaległości (w różnych dziedzinach) z okresu PRL'u, podtrzymuję.

lukasscyzor liked this post

Last edited by mikielm; November 10th, 2014 at 12:54 PM.
mikielm no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old November 11th, 2014, 03:49 AM   #922
redoxygene
Рэдоксыжен :)

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 89

Quote:
Originally Posted by mikielm View Post
Zauważ, że wkleiłem link do artykułu nie komentując go, ale Ty od razu zinterpretowałeś moje stanowisko w sprawie, jakbym był jego autorem.. Wkleiłem link do tego artykułu, bo on pokazuje jedno - odcinek Radom - Warszawa jest nadal nie zmodernizowany i długo, długo nie będzie, nawet planowana data ukończenia podawana w tym artykule jest nieprawdziwa..
Najwyraźniej nie zrozumiałeś tego, co napisałem. Wczytaj się:
Quote:
Tak a propos naszej jednej z ostatnich "kłótni" - CZT, jak dobrze kojarzę, publikowało ostatnio porównanie tego, z czym się upierałeś w kwestii kolei, czyli porównanie stanu remontów na kolei ostatniej pięciolatki PRLu i tego, co się robi dziś.
Jak widać po powyższym, nie o tym co wkleiłeś piszę, a o niegdysiejszym sporze, bo skoro wreszcie dotarłeś gdzieś, gdzie to podsumowują i cytujesz stamtąd artykuł, to piszę, żebyś doczytał o tamtej kwestii. Czy to zapóźnienie w spadku po PRLu, czy może jednak zapóźnienie po nim już powstałe i PRL w tym przypadku trzeba doganiać.

Quote:
Otóż nie, ja nie uważam, że dzisiaj jest wszystko różowo, ale zauważ, że odcinka, o którym mowa nie zmodernizowano również w okresie PRL'u. A to akurat, że nadrabiamy i długo jeszcze będziemy nadrabiać zaległości (w różnych dziedzinach) z okresu PRL'u, podtrzymuję.
I znowu jedno i to samo - nigdzie nie pisałem, że uważasz, że dziś jest różowo, tylko, że twierdzisz, że dzisiejszy stan się wywiódł z PRLu, a ja cały czas mówię, że to bzdety, a problem tego konkretnego odcinka jest tu bardzo dobrym przykładem i nie jest spadkiem po PRLu, co nawet Ci pisał mantis porównujac osiągane prędkości, bo w PRLu ten odcinek (jak i inne) był normalnie UTRZYMYWANY, co oznacza, że prędkości na nim osiągane były o wiele wyższe, stacje się nie rozpadały, tylko były w normalnym stanie technicznym i czynne dworce (to samo tyczy się dalszych odcinków i linii 25 w kierunku Przemyśla). Problemy zaczęły się pod koniec lat 90-tych, kiedy nie prowadzono praktycznie żadnych prac, tor zaczął się sypać, stacje się praktycznie rozpadały, a większość dworców poszła w p... (to i tak trzeba się cieszyć, bo 25 praktycznie została zamknięta). Przy czym problemem dzisiejszym są przede wszystkim prędkości tu osiągane i wysoka awaryjność - rozwalające się rozjazdy, które były przyczynami wykolejeń, gnijące podkłady, problemy z organizacją ruchu i rozpieprz w zakresie obsługi awarii i opóźnień. Kolejny raz powtórzę - linia ta nie wymagała modernizacji (w sensie rozbudowy) za PRLu, wymagała utrzymania i to robione było wtedy, a później nie, w zasadzie nawet nie wymagałaby teraz i nie byłoby o niej dyskusji, gdyby nie doprowadzenie linii do agonii technicznej poprzez praktyczny brak utrzymania w ciągu ostatnich 20 lat, nie wcześniej.
A przypomnę, że początkowo w ogóle twierdziłeś, że to co się stało, wynikało ze "zużycia" się linii w PRLu, który ją tylko konserwował i w końcu przyszedł na nią czas - to wtedy zacząłem wątpić w to czy w ogóle wiesz czym jest bieżące utrzymanie.
Bo wiesz - to nie tak samo jak ze starym wagonem - na bieżąco konserwowany wytrzyma 40 lat, a potem go trzeba będzie wymienić na nowy.

A zaległości po PRLu owszem są, ale najczęściej nie tam, gdzie powszechnie się ich doszukuje i owszem, dotyczą kolei, ale akurat kompletnie nie w zakresie o którym piszesz. Przede wszystkim w zakresie usprawiedliwiania stanu dzisiejszego i o ile PRL sobie słabo radził np. z planowaniem przestrzennym i należałoby oczekiwać, że III RP to naprawi, to okazuje się, że w III RP planowanie wręcz zarzucono. O ile w PRLu nie wprowadzono małego taboru na kolei do powszechnego użytku, to należałoby oczekiwać, że racjonalizacja przewozów będzie polegała na zastąpieniu wielkich, ciężkich i energochłonnych EZT małym taborem, a nie na likwidacji połączeń, a potem całych linii. W PRLu budowano w zasadzie wszędzie tylko długie perony - należałoby oczekiwać, że dostosuje się ich długość do potrzeb, a nie przestanie utrzymywać, bo za długie. I nie jest to wychwalanie PRLu jak notorycznie mi wytykasz, nie PRL w tych względach jest źródłem problemu, tylko to, co się działo później.

Last edited by redoxygene; November 11th, 2014 at 09:30 AM.
redoxygene no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2014, 08:49 PM   #923
GN
Registered User

Likes (Received): 236

Quote:
Najwyraźniej nie zrozumiałeś tego, co napisałem. Wczytaj się:

Jak widać po powyższym, nie o tym co wkleiłeś piszę, a o niegdysiejszym sporze, bo skoro wreszcie dotarłeś gdzieś, gdzie to podsumowują i cytujesz stamtąd artykuł, to piszę, żebyś doczytał o tamtej kwestii. Czy to zapóźnienie w spadku po PRLu, czy może jednak zapóźnienie po nim już powstałe i PRL w tym przypadku trzeba doganiać.

I znowu jedno i to samo - nigdzie nie pisałem, że uważasz, że dziś jest różowo, tylko, że twierdzisz, że dzisiejszy stan się wywiódł z PRLu, a ja cały czas mówię, że to bzdety, a problem tego konkretnego odcinka jest tu bardzo dobrym przykładem i nie jest spadkiem po PRLu, co nawet Ci pisał mantis porównujac osiągane prędkości, bo w PRLu ten odcinek (jak i inne) był normalnie UTRZYMYWANY, co oznacza, że prędkości na nim osiągane były o wiele wyższe, stacje się nie rozpadały, tylko były w normalnym stanie technicznym i czynne dworce (to samo tyczy się dalszych odcinków i linii 25 w kierunku Przemyśla). Problemy zaczęły się pod koniec lat 90-tych, kiedy nie prowadzono praktycznie żadnych prac, tor zaczął się sypać, stacje się praktycznie rozpadały, a większość dworców poszła w p... (to i tak trzeba się cieszyć, bo 25 praktycznie została zamknięta). Przy czym problemem dzisiejszym są przede wszystkim prędkości tu osiągane i wysoka awaryjność - rozwalające się rozjazdy, które były przyczynami wykolejeń, gnijące podkłady, problemy z organizacją ruchu i rozpieprz w zakresie obsługi awarii i opóźnień. Kolejny raz powtórzę - linia ta nie wymagała modernizacji (w sensie rozbudowy) za PRLu, wymagała utrzymania i to robione było wtedy, a później nie, w zasadzie nawet nie wymagałaby teraz i nie byłoby o niej dyskusji, gdyby nie doprowadzenie linii do agonii technicznej poprzez praktyczny brak utrzymania w ciągu ostatnich 20 lat, nie wcześniej.
A przypomnę, że początkowo w ogóle twierdziłeś, że to co się stało, wynikało ze "zużycia" się linii w PRLu, który ją tylko konserwował i w końcu przyszedł na nią czas - to wtedy zacząłem wątpić w to czy w ogóle wiesz czym jest bieżące utrzymanie.
Bo wiesz - to nie tak samo jak ze starym wagonem - na bieżąco konserwowany wytrzyma 40 lat, a potem go trzeba będzie wymienić na nowy.

A zaległości po PRLu owszem są, ale najczęściej nie tam, gdzie powszechnie się ich doszukuje i owszem, dotyczą kolei, ale akurat kompletnie nie w zakresie o którym piszesz. Przede wszystkim w zakresie usprawiedliwiania stanu dzisiejszego i o ile PRL sobie słabo radził np. z planowaniem przestrzennym i należałoby oczekiwać, że III RP to naprawi, to okazuje się, że w III RP planowanie wręcz zarzucono. O ile w PRLu nie wprowadzono małego taboru na kolei do powszechnego użytku, to należałoby oczekiwać, że racjonalizacja przewozów będzie polegała na zastąpieniu wielkich, ciężkich i energochłonnych EZT małym taborem, a nie na likwidacji połączeń, a potem całych linii. W PRLu budowano w zasadzie wszędzie tylko długie perony - należałoby oczekiwać, że dostosuje się ich długość do potrzeb, a nie przestanie utrzymywać, bo za długie. I nie jest to wychwalanie PRLu jak notorycznie mi wytykasz, nie PRL w tych względach jest źródłem problemu, tylko to, co się działo później.
Podpisuję się pod tym rękami i nogami. Może niektórzy po prostu za krótko żyją, albo wcześniej nie było internetu...

GN
GN no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2014, 09:17 PM   #924
zgorzala
Registered User

zgorzala's Avatar

Likes (Received): 1359

coś nowego ? ktoś ?
Old November 30th, 2014, 01:05 AM   #925
devoreaux
Registered User

Likes (Received): 15

Podejrzewam że trzeba napisać do PKP PLK. Może coś powiedzą na stronie na fejsie. Ale chyba trzeba poczekać do nowego roku niestety.
devoreaux no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2014, 04:30 PM   #926
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Likes (Received): 3345

RDOŚ Warszawa (DŚU)

Obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 2 grudnia 2014 r., znak WOOŚ-II.4201.9.2014.EWA.2, w sprawie wydania postanowienia dla przedsięwzięcia pod nazwą: Przebudowa i rozbudowa (modernizacja) linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie – Radom – Kielce, na obszarze województwa mazowieckiego, w zakresie stacji Radom od km 100+850 do km 104+250 wg. kilometracji istniejącej, a więc 100+750,00 do km 104+144,88 wg. kilometracji projektowanej.

http://bip.warszawa.rdos.gov.pl/file...2014_EWA_2.pdf
Old December 3rd, 2014, 07:51 PM   #927
devoreaux
Registered User

Likes (Received): 15

Quote:
Kto jest winien opóźnień przy budowie szybkiej kolei Radom - Warszawa?

Oświadczenie wykonawcy prac projektowych przy linii kolejowej numer 8

W nawiązaniu do wcześniejszych tekstów dotyczących gigantycznych opóźnień w budowie szybkiej kolei Radom - Warszawa, otrzymaliśmy pismo firmy Mott MacDonald Limited. Jej przedstawiciele dowodzą, że jednostronne przedstawienie problemu przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe stawia MML w złym świetle.

Firma Mott MacDonnald Ltd. uważa, że opinia PKP PLK o ich pracy przy modernizacji linii kolejowej numer 8 jest nieprawdziwa. Jej zdaniem, wiele artykułów o opóźnieniach przy budowie szybkiej kolei Radom - Warszawa - w tym nasz - powstało w "oparciu o subiektywne i nierzetelne informacje opublikowane przez PKP PLK".

MML nadal "podtrzymuje wolę współpracy z PKP PLK, gdyż stan zaawansowania prac, wykonanych przez MML pozwala na ukończenie rozpoczętych prac projektowych przez innego wykonawcę i jak najszybsze rozpoczęcie prac budowlanych w celu modernizacji linii kolejowej nr 8 na odcinku Warszawa Okęcie - Radom."

Oświadczenie Mott MacDonnald
"Wobec pojawiających się doniesień medialnych co do statusu zawartej pomiędzy PKP PLK a Mott MacDonald umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i materiałów przetargowych na wybór wykonawcy robót dla modernizacji fragmentu linii kolejowej Nr 8, odcinek Warszawa Okęcie - Radom, Mott MacDonald oświadcza, że wskazana umowa została rozwiązana wskutek złożenia przez Mott MacDonald skutecznego oświadczenia o odstąpieniu od ww. umowy w niewykonanej części, a twierdzenia PKP PLK o rozwiązaniu umowy z przyczyn leżących po stronie Mott MacDonald są bezpodstawne.

W trakcie wykonywania projektu terminowe wykonanie zamówienia było dla Mott MacDonald priorytetem. Wykonaliśmy szereg prac, które wykraczały poza zakres umowy, bo uważaliśmy, że były niezbędne do realizacji zadania. Możemy zapewnić, że przedstawiciele PKP PLK byli informowani o występowaniu przeszkód, które mogły potencjalnie opóźnić projekt lub nawet wstrzymać jego realizację w terminie oczekiwanym przez klienta. Proponowaliśmy PKP PLK rozwiązania, które miały na celu terminową realizację projektu.

Wezwaliśmy PKP PLK do zaprzestania formułowania nieprawidłowych twierdzeń i poprosiliśmy o usunięcie artykułów z ich strony internetowej, które takie twierdzenia zawierają.

Polski oddział firmy Mott MacDonald jest częścią globalnej grupy z ponad 16.000 pracowników wykonujących projekty w sektorze publicznym i prywatnym w ponad 140 krajach. W Polsce Mott MacDonald jest jedną z wiodących, multidyscyplinarnych, inżynieryjnych i zarządczych firm doradczych, realizującą wiele dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Wykonaliśmy w Polsce ponad 50 projektów i posiadamy zespół doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, którzy gwarantują właściwe wykonanie umowy uzgodnionej z PKP PLK.

Niezależnie od sporu pomiędzy stronami, MML w dalszym ciągu podtrzymuje wolę współpracy z PKP PLK. Stan zaawansowania prac wykonanych przez MML pozwala, przy współpracy opartej na partnerskich warunkach i współdziałaniu z PKP PLK, na ukończenie rozpoczętych prac projektowych przez innego wykonawcę, a następnie wykonanie prac budowlanych w celu modernizacji linii kolejowej nr 8 na odcinku Warszawa Okęcie - Radom."
Źr: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141127/POWIAT0209/141129007
devoreaux no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2014, 11:20 AM   #928
mikielm
Registered User

Quote:
Minister Wasiak w Radomiu. Jutro podpisanie umowy ws. modernizacji stacji Radom

Jutro w Radomiu Polskie Linie Kolejowe podpiszą umowę na modernizację stacji Radom. W wydarzeniu wezmą udział minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Wojciech Folojewski.

Umowa, jaka zostanie podpisana ws. modernizacji stacji Radom opiewa na 100 milionów złotych.
Modernizacja stacji Radom obejmie przebudowę układu torowego oraz peronów, które zyskają nowe zadaszenie, ławki i tablice informacyjne. Odnowione zostanie również przejście podziemne łączące plac dworcowy z ulicą Władysława Domagalskiego.
Prace remontowe wpisują się w przebudowę linii kolejowej nr 8. Modernizacja trasy Warszawa – Radom została podzielona na kilka kontraktów. Pierwszy z nich związany z przebudową na całej linii urządzeń sterowania ruchem kolejowym jest już realizowany. Przeprowadzone są już prace projektowe.
Linia kolejowa nr 8 łącząca Warszawę i Radom liczy ok. 100 km. Codziennie pociągami dojeżdża do stolicy do pracy kilkanaście tysięcy radomian. Podróż trwa dość długo, ponad 2 godz. A to wszystko przez zły stan torów. Dodatkowo odcinek Warka-Radom ma tylko jeden tor. To skutecznie wydłuża czas jazdy. Dlatego podjęto decyzję o modernizacji linii kolejowej nr 8. Po remoncie pociągi maja jechać szybciej tak, by podróż do warszawy skróciła się o połowę. Modernizację odcinka Warka – Radom planuje się przeprowadzić z wykorzystaniem funduszy UE na lata 2014 – 2020.
Źródło: http://www.radom24.pl/artykul/czytaj/21512
Old December 17th, 2014, 10:56 PM   #929
Psycho_Mantis
Registered User

Psycho_Mantis's Avatar

Likes (Received): 8

Tymczasem na CMK oddano drugiego paszkwila drenującego nam tkankę kolejową czyli Opoczno... Aby tylko patrzeć jak PKP IC odpiszę komuś, że z Radomia do Gdańska to można się dostać jadąc z Opoczna.

szosaszosa liked this post
Psycho_Mantis no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2014, 11:25 PM   #930
Swarożyc
Registered User

Swarożyc's Avatar

Likes (Received): 664

???
Old December 17th, 2014, 11:25 PM   #931
Atrem
Registered User

Quote:
Originally Posted by Psycho_Mantis View Post
Tymczasem na CMK oddano drugiego paszkwila drenującego nam tkankę kolejową czyli Opoczno... Aby tylko patrzeć jak PKP IC odpiszę komuś, że z Radomia do Gdańska to można się dostać jadąc z Opoczna.
Nóż się w kieszeni otwiera. Rozebrać CMK.

szosaszosa liked this post
Atrem no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2014, 12:06 AM   #932
Psycho_Mantis
Registered User

Psycho_Mantis's Avatar

Quote:
Originally Posted by Swarożyc View Post
???
???
Rozwijanie infrastruktury biegnącej polami przez Włoszczowę i Opoczno i wrzucanie tam pociągów dotowanych TLK drenuje totalnie linię nr 8. A ciekawe jest to jak wiele wskórano remontem LK8 Radom - Kraków. Z 3h 30 min zrobiło się 2h 45 min czyli krócej o 45 min niż 7-10 lat temu.
Old December 18th, 2014, 01:01 AM   #933
ET42
Registered User

Likes (Received): 143

2 pary TLK Kraków-Warszawa p. Kielce, Radom vs 4 pary TLK przez CMK. Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości?
ET42 no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2014, 01:40 AM   #934
Psycho_Mantis
Registered User

Psycho_Mantis's Avatar

Quote:
Originally Posted by ET42 View Post
2 pary TLK Kraków-Warszawa p. Kielce, Radom vs 4 pary TLK przez CMK. Ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości?
No zgadza się, i? Tu masz dwie pary pociągów i NIC poza tym, a na CMK masz przecieć 4 pary TLK, ale jak CI nie pasuje masz premium i praktycznie wychodzi często takt co godzinę.
Old December 18th, 2014, 01:41 AM   #935
Swarożyc
Registered User

Swarożyc's Avatar

Likes (Received): 664

Aaa, o to. Owszem, TLKi powinny zapychać Kielcami i Skarżyskiem, do zrobienia nawet w 3:30, co jest niezłym czasem. Byłoby cacy, gdyby postępy na ósemce były realne, a nie PLKowskie.

Swoją drogą Radom może liczyć nie tylko na Krakowskie TLKi, ale też Rzeszowskie (nie wiem, czy orientuje się ktoś kiedy to ma nastąpić, bo wiem tylko tyle, że ma). Naciskać też powinien (wspólnie z Krakowem zresztą) na remont/modernę linii na Tomaszów i dalej na Łódź, bo dzięki temu może się trafić kilka dodatkowych kursów w tamtym kierunku.
Old December 18th, 2014, 12:35 PM   #936
pcrulez2
Registered User

Likes (Received): 277

Quote:
Podpisali!

http://www.rynek-kolejowy.pl/55145/1...acje_radom.htm

Quote:
Dzisiaj, 18 grudnia PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z polsko-hiszpańskim konsorcjum firm Pol-Aqua, Dragados, Vias Y Construcciones, Electren na pierwszą fazę modernizacji linii kolejowej nr 8, łączącej stolicę z Radomiem. Inwestycja obejmuje m.in. przebudowę stacji Radom i Radom Wschodni, a także fragmentu linii kolejowej.

Pozdr.

Last edited by pcrulez2; December 18th, 2014 at 04:17 PM.
pcrulez2 no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2014, 12:46 PM   #937
ET42
Registered User

Likes (Received): 143

Quote:
Originally Posted by Psycho_Mantis View Post
No zgadza się, i? Tu masz dwie pary pociągów i NIC poza tym, a na CMK masz przecieć 4 pary TLK, ale jak CI nie pasuje masz premium i praktycznie wychodzi często takt co godzinę.
Ale to nie chodzi przecież o mnie (Kraków), lecz o mieszkańców Radomia, Skarżyska i Kielc
ET42 no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2014, 02:06 PM   #938
mikielm
Registered User

Quote:
Originally Posted by ET42 View Post
Ale to nie chodzi przecież o mnie (Kraków), lecz o mieszkańców Radomia, Skarżyska i Kielc
No właśnie o to chodzi, brak polityki zrównoważonego rozwoju, dotuje się tylko CMK.

Last edited by mikielm; December 18th, 2014 at 02:21 PM.

Reply

Tags
świętokrzyskie, kielce, kolej, radom, region radomski, skarżysko, skarżysko-kamienna

Thread Tools

Posting Rules