daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Architecture and Photography > Architecture, Arts and Design

Architecture, Arts and Design Дискусии и анкети за архитектура, изкуство и дизайн
Rate Our Architecture | Building Of The Year

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old June 13th, 2011, 02:19 AM   #1
dia
ъхъ

dia's Avatar

Likes (Received): 1

Arch. Shinkov's work| Работата на архитект Шинков

В темата за град Пловдив се разви дискусия относно кино Комсомол/Космос и заплахата която го грози, и ми дойде идеята да представя проекти, реализирани в България, на арх. Шинков.

Ще започна именно с въпросното кино.

Проектът е реализиран 1964г, намира се на ул. Гладстон в гр. Пловдив. Цитирам малко информация намерена онлайн:

"Самата сграда е стойностен пример за модерна архитектура. Кино „Комсомол“ е проектирано през 1960 г от арх. Шинков и е завършено през 1964 година. Макар и прекалено голяма за околните сецесионни или просто скромни къщи, сградата на киното прави силно впечатление с пропорционалните си обеми и хармонични фактури. Пестеливите акценти като вита стълба във фоайето и нагънатата „оригами“ фасада от едната му страна са запечатани в съзнанието на всеки пловдивчанин. Емблематичният характер на киното е неоспорим за всеки, който помни тълпите от посетители на площадчето пред него десетилетия наред. Най-голямото и модерно кино в Пловдив с 900 амфитеатрално разположени места бе оставено в забрава преди близо 15 години и така до края на 2010, когато общинската управа го обяви за напълно ненужно за пловдивчани и техните бъдещи поколения."

снимката е взета от тук
dia no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 13th, 2011, 02:28 AM   #2
dia
ъхъ

dia's Avatar

Друг проект в Пловдив е Братската могила.

Отпред:

Вътре:
Old June 13th, 2011, 02:35 AM   #3
dia
ъхъ

dia's Avatar

Съвсем скоро, Трансофрматори.нет възстановиха една емблематична за част от гражданите на София автобусна спирка. Повече за акцията може да прочетете тук, използвам техни снимки, за да покажа колко е красива спирката

спирка Шинков

Тук може да се прочете повече. Например за аналогии в дизайна на спирката.

Old June 13th, 2011, 09:20 AM   #4
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 1562

Много интересна информация, Дия! Благодаря
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2011, 01:18 PM   #5
Avus
Gro▀papa

Avus's Avatar

Likes (Received): 3184

Темата е готина и дано не се изроди. Освен в пловдивската секция, такъв спор има и в блога на Provocad. Жалко е, защото голяма част от така наречените емблематични сгради у нас, строени в периода от края на 50-те години та чак до началото на 80-те, са доста актуални за времето си. Самата архитектура в огромна степен е повлияна от западно-европейската - Франция, типичния немски минимализъм и прочие.

У нас тези неща се отричат. Докачливи сме на тема, строено преди 10 ноември, 1989 година.

А още по-жалко е, че в края на 20 век и началото на този, бихме могли да дадем стотици примери на абсурдно съвременно строителство.
Avus no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2011, 04:48 AM   #6
vstoyanov
Registered User

http://stroitelstvo.info/obshtini/20...hteto_na_kino/

а между другото пловдивчани успяха да спасят кино космос. въпреки, че съм 100% шоп - огромно браво на майните!

а нещата, които авус е казал са доста верни.
vstoyanov no está en línea   Reply With Quote
Old June 29th, 2011, 05:24 AM   #7
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 444

Quote:
Originally Posted by vstoyanov View Post
http://stroitelstvo.info/obshtini/20...hteto_na_kino/

а между другото пловдивчани успяха да спасят кино космос. въпреки, че съм 100% шоп - огромно браво на майните!

а нещата, които авус е казал са доста верни.
Какво като си шоп, не може ли да се радваш за киното без да изтъкваш изключителност в действията си? И аз съм шоп, ама преди всичко сме българи. Иначе се надявам след като са решили да го запазят, то тогава да приведат в приличен вид и околното пространство, не както е сега. Шаренията също не е лошо да изчезне от киното.

Иначе спирката вече е надраскана от някое лумпенче.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2011, 08:08 PM   #8
dia
ъхъ

dia's Avatar

Quote:
Originally Posted by Avus View Post
Темата е готина и дано не се изроди. Освен в пловдивската секция, такъв спор има и в блога на Provocad. Жалко е, защото голяма част от така наречените емблематични сгради у нас, строени в периода от края на 50-те години та чак до началото на 80-те, са доста актуални за времето си. Самата архитектура в огромна степен е повлияна от западно-европейската - Франция, типичния немски минимализъм и прочие.

У нас тези неща се отричат. Докачливи сме на тема, строено преди 10 ноември, 1989 година.

А още по-жалко е, че в края на 20 век и началото на този, бихме могли да дадем стотици примери на абсурдно съвременно строителство.
Чак сега видях написаното, извинявам се, не знам къде съм гледала . Да, съгласна съм с всяка дума. Архитектурата всъщност беше едно от малкото поприща, в които сравнително свободно (тук разбира се с някои условности) западното влияние навлиза в България. Жалко е, че малко хора го осъзнават. Аз затова и пуснах темата, да ги видим тези неща. Може би трябва да направим повече теми посветени на самите стилове, с примери, за да се взаимообразоваме и да не свързваме чак толкова някой стил с политически режим?!
Old September 2nd, 2011, 07:44 PM   #9
ataknoT
Registered User

ataknoT's Avatar

Likes (Received): 204

Като се абстрахирам напълно от политиката и идеологията, за мен показаните в първите три поста образци за невъобразимо грозни, особено могилата. Този гол бетон е толкова студен и отблъскващ...
ataknoT no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules