daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old November 12th, 2017, 07:35 PM   #3001
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 1,666
Likes (Received): 666

Normal qe eshte i paqendrueshem kur bazohet vetem ne te hyrat e doganave (import) dhe dijaspore.

20 vjet liri po bahen dhe ende jemi ne varferi te thelle, ende as qe e kemi nje strategji per zhvillim ekonomik, nuk e kemi idene se cilat jane prioritetet tona, cfare industrie me zhvillu, ku me investu, nuk e dijme as ku jemi e as ku dojme me shku.
__________________
Only Judge Can God Me!!!
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2017, 09:12 AM   #3002
Gjin Tonikaj
Zog shqiptari
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 5,474
Likes (Received): 5225


Me pas nje qeveri si duhet, kish angazhu komision te vecante te perbam prej eksperteve te fushave te ndryshme, ekspert te ekonomise te pergjithshme, ekspert industrie, tregtie, etj per me kriju nje masterplan te percaktimit te modelit dhe zhvillimit ekonomik. Ne baze te tij duhet te percaktohet kursi ekonomik per gjeneratat perkatesisht per dekadat e ardhshme. Perndryshe kjo ekonomi kurr nuk ka me u zhvillu si duhet, perpos te ndonje zhvillimi sporadik, qe e favorizon ndonje levizje rajonale ose globale, por kurr per shkak te impulseve te brendshme.

Sipas meje, ne rend te pare duhet me u fuqizu sistemi arsimor dual, ku te rinjet kryejne zanate dhe bejne pervoj ne ndermarrje ne aspektin praktik, ndersa ne aspektin teorik aftesohen ne shkolla profesionale. Ēasja duhet te jete e pakufizuar qofte per kah suksesi i arsimimit paraprak, qofte per kah mosha. Ne anen tjeter ne fakultete duhet me u reduktu numri i studenteve ne menyre drastike, me u kufizu numri i vendeve te studimeve, dmth duhet me u ngrit edhe ma shume nc-ja (numerus clausus), me u kufizu koha e studimeve. Te ne aftesohen idiota me diploma, qe nuk i hyjne as vetes ne pune, e leje ma shoqnise ose ekonomise te saj.

Keto jane masat e para qe japin frytet ma te qendrueshme ne aspektin ekonomik. Aftesohet popullata dhe me kete hapen dy mundesi fundamentale: 1. mundesia qe investitorė te huaj te gjejne nje ambient pune perkrah kushteve e mundesive tjera si ato ligjore e financiare dhe 2. qe vet popullata te mund te jete aktive dhe te krijoj vet vende pune duke posedu aftesi profesionale.

Ne Kosove edhe pse nje sistem i tille egziston ne kontura, ai eshte teprer i pazhvillun e i vjetrun. Per kete mendoj qe ky sistem duhet me u zhvillu si impulsi i pare drejt zhvillimit te qendrueshem ekonomik.
__________________
Iu qit Zoti fare!
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 02:37 PM   #3003
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,854
Likes (Received): 4692

Quote:
Sipas raportit mė tė fundit ekonomik tė Bankės Botėrore pėr Ballkanin Perėndimor, tė prezantuar sot nė Prishtinė, rritja ekonomike nė Kosovė nė vitin 2017 pritet tė arrijė 4.4 pėrqind, nga 3.4 pėrqind nė vitin 2016, e udhėhequr kryesisht nga investimet dhe mbėshtetur nga konsumi dhe njė rigjallėrim i eksporteve. Deficiti fiskal nė vitin 2017 parashikohet tė zgjerohet nė 2 pėrqind tė Bruto Prodhimit Vendor pėr shkak tė rritjes sė pėrfitimeve sociale dhe ekzekutimit tė shpejtė tė projektit Rruga 6. Eksportet po stimulohen nga rritja e fortė e vendeve tė Eurozonės, rritja e prodhimit tė metaleve bazė, ēmimet e larta ndėrkombėtare pėr nikelin dhe plumbin dhe njė rritje me bazė tė gjerė nė prodhimin e mallrave dhe shėrbimeve tė tregtueshme. Perspektiva e rritjes ekonomike nė Kosovė ėshtė pozitive, dhe rritja ekonomike parashikohet tė arrijė 4.8 pėr qind nė vitet 2018 dhe 2019, por pėrmirėsimi i parashikuar ėshtė objekt i rreziqeve, pėrfshirė perceptimet rreth stabilitetit politik, dhe mungesėn e mundshme tė kapaciteteve pėr tė ēuar pėrpara planet ambicioze tė investimeve publike.
Raporti:https://www.worldbank.org/en/region/...conomic-report
__________________

Llapi 1 liked this post
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 07:52 PM   #3004
Festin
To be... or not to be...
 
Festin's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: N/A
Posts: 2,970
Likes (Received): 1434

__________________
"Time is the coin of your life. It is the only coin you have, and only you can determine how it will be spent. Be careful lest you let other people spend it for you." -Carl Sandburg
Festin no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2017, 08:58 PM   #3005
besistos
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 185
Likes (Received): 66

Festin ku esht ber kjo foto.... une ketu ne landskrona e kam ble 24 (1 pako) per 110 kr duke perfshi edhe pant.... ne tjera shitore ne Landskrona helsingborg dhe malmö kushtojn 24 copa dikun 130 krona
besistos no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2017, 12:18 AM   #3006
Festin
To be... or not to be...
 
Festin's Avatar
 
Join Date: May 2010
Location: N/A
Posts: 2,970
Likes (Received): 1434

Quote:
Originally Posted by besistos View Post
Festin ku esht ber kjo foto.... une ketu ne landskrona e kam ble 24 (1 pako) per 110 kr duke perfshi edhe pant.... ne tjera shitore ne Landskrona helsingborg dhe malmö kushtojn 24 copa dikun 130 krona
Ne shitoren City Gross te Malmös sipas ni postimi ne facebook. Por ka edhe ne shitoret tjera ne suedi po thojn.

Per ata qe jetojn jasht suedis, City Gross esht nje kompani me "super marketa", keshtu lirisht kishin mujt me pas nje "brand" te vetin per pije energjetike, qe ne fakt i kan kompanit tjera.
__________________
"Time is the coin of your life. It is the only coin you have, and only you can determine how it will be spent. Be careful lest you let other people spend it for you." -Carl Sandburg
Festin no está en línea   Reply With Quote
Old November 17th, 2017, 07:00 AM   #3007
besistos
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 185
Likes (Received): 66

Flm per info festin... kohen e fundit ne shun shitore po mundesh mi gjet goldeb eagle ketu ne rajonin e skånes por me se shum Landskrona Helsingborg dhe Malmö ... ne keto qytete i kam par edhe vet dhe po shiten shum mir dhe po kan sukses.... ketu ne Landskrona ku jetoj une ka edhe Relax po nga e njetja kompani fruktex cila e prodhon edhe golden eagle... shpresoj shum te ken sukses tmadh tash kur kan hi bashkpunim me me adelina gross cila ka bashkpunim tmir ketu ne suedi me marketat coop dhe city gross e shum tjera.... perveq city gross edhe ne coop kam pat ble golden eagle ... me vjen mir kur sho made in ks ne marketa jasht kosoves
__________________

natedhedite, Festin liked this post
besistos no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 12:07 AM   #3008
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,987
Likes (Received): 4328

Izraeli investon 100 milion euro ne Kosove

__________________
It's about you. If you win, it's you; if you lose, it's you. Black and white. Nowhere to hide. Greg Rusedski
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 12:44 AM   #3009
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,854
Likes (Received): 4692

"Ambasadorja e Izraelit ne Kosove" ???

Izraeli nuk ka ambasade/ambasador ne Kosove.
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 09:39 PM   #3010
YH-AK
Registered User
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 124
Likes (Received): 42

Eshte ambasadore jo rezidente e Kosoves dhe Malit te zi, dhe ambasadore residente e Serbis ne te njejten kohe.
YH-AK no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 09:44 PM   #3011
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,854
Likes (Received): 4692

Ajo nuk eshte ambasadore as rezidente e as jo-rezidente ne Kosove.

Ne webfaqen zyrtare te Ambasades se Izraelit ne Serbi thuhet se eshte ambasadore rezidente ne Serbi dhe jo-rezidente ne Mal te Zi. Kosova as qe permendet bile.

http://embassies.gov.il/beograd/Abou...mbassador.aspx
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2017, 09:44 PM   #3012
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 6,987
Likes (Received): 4328

Dmth thjesht ambasadore e serbise.

Perse gazetaret i referohen me “ambasadore” kur ate status nuk e mban ne Kosove.
__________________
It's about you. If you win, it's you; if you lose, it's you. Black and white. Nowhere to hide. Greg Rusedski
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2017, 07:00 PM   #3013
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 3,001
Likes (Received): 2650

Fabrika per prodhimin e paneleve solare "Jaha Solar" ne Sllatine - Fushe Kosove:__________________
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2017, 10:31 AM   #3014
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 4,854
Likes (Received): 4692

Duhet me perdor "comparative advantage" qe e kemi ne krahasim me disa shtete tjera ne Evrope; bujqesine.Quote:
Sot eshte bere eksporti i pare i mjedrave nga fermeri Muhamet Murati nga fshati Llapashtice, Podujeve. Muhameti e tere mjedren e vjelur gjate vitit e ka ruajtur ne frigorifera me kapacitet prej 5 t, ku mjedren e tij dhe te disa fermereve te tjere, (Mehmet Brymes, Feim Ibishit etj) ne total prej 20 t e ka eksportuar per ne Zvicer.


https://www.facebook.com/pg/mjedratn...68990043364512
__________________

Plisat, Llapi 1, devolli, Festin, Geographica liked this post
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2017, 05:14 PM   #3015
besistos
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 185
Likes (Received): 66

M&SILLOSI NGA TANI EDHE NĖ KFC

LAJME

*

By*admin

*

0 Comments

Nė ambientet e M&Sillosi-t tė enjten ėshtė nėnshkruar marrėveshja e bashkėpunimit nė mes tė pėrfaqėsueseve tė kėsaj kompanie dhe atyre tė Kentucky Fried Chicken (KFC) pėr furnizim me produktin miell. Melli KFC ėshtė produkt enkas i zhvilluar nga M&Sillosi pėr nevojat e KFC-sė.

E themeluar nė SHBA nga Colonel Harland Sanders, KFC ėshtė njė ndėr rrjetet mė tė mėdha tė restoraneve tė ushqimit tė shpejtė nė botė. Ajo ėshtė prezente nė 123 vende tė botės me 20,000 lokacione nė mbarė globin.

Ky brend i njohur Amerikan nga viti 2016 ka shtrirė rrjetin e saj edhe nė Kosovė, fillimisht nė Prishtinė e mė pastaj edhe nė qytete tė tjera.

M&Sillosi ėshtė fabrika mė e madhe e prodhimit tė miellit nė regjion. Kapacitetet e prodhimit tė miellit janė rreth 600 ton nė ditė, ndėrsa ato tė depozitimit tė grurit rreth 60.000 ton.

*

Brendeve tanimė tė njohura nė Kosovė dhe rajon, Finnesa, Dellino dhe Sofra i ėshtė shtuar edhe njė produkt mielli i cili enkas prodhohet pėr nevojat e KFC-sė sipas formulės dhe aprovimit nė bazė tė YUM standardit ndėrkombėtar.

Produktet e fabrikės sė miellit M&Sillosi janė tė ēertifikuara nga institucionet mė tė larta ndėrkombėtare pėr auditimin e produkteve ushqimore FSSC 22000, BRC, IFS dhe FDA.

Me nėnshkrimin e kėsaj marrėveshje nga tani produkti KFC Mielli do tė jetė prezent edhe nė rrjetin zinxhirorė tė KFC-sė si nė Kosovė e po ashtu edhe nė restorantet e tyre nė vendet e ndryshme tė botės.

Pėrfaqėsuesit e dy kompanive u zotuan se ky bashkėpunim do tė thellohet edhe mė tepėr duke u zgjeruar edhe nė fusha tė tjera.

*
__________________

Drenicaku liked this post
besistos no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2017, 05:20 PM   #3016
besistos
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 185
Likes (Received): 66

Burimi:faqja zyrtare m&sillosi..... nese esht e vertet qe do ti ti dergon miell kfc ne vende tjera botes at her do te ke shum export per kosoven sepse kan shum resturante kfc ne bot plus njerz ne kosov do te punsohen... shpresoj shum per lajme te mira nga fusha e ekonomis....

Nje tjeter lajm tash po sho edhe nje produkt te ri ketu ne suedi ... bahet fjal per vajin nga gjilani floil qe tash gjindet ne markete
__________________

Llapi 1, Drenicaku liked this post
besistos no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2017, 12:02 AM   #3017
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 3,001
Likes (Received): 2650

Quote:
Dogana kalon 1 miliard euro tė mbledhura

Dogana e Kosovės ka vazhduar me performacėn tė lartė nė mbledhjen e tė hyrave, saktėsisht sot kemi mbledhur mbi 1 miliard e 6 milionė euro.

“Krahasimi ne mes tė viteve 2016 dhe 2017 nė periudha tė njėjta kohore tregon qė kemi njė rritje prej 6.4 % mė shumė, apo shprehur nė milion kjo ėshtė mbi 60 milionė euro mė shumė. Pra gjatė viti 2016 dogana nė tė njėjtėn periudhe kishte mbledhur 946 milionė euro derisa nė kėtė periudhė janė mbledhur 1,06 miliard euro”.

Kjo rritje tregon edhe njė herė pėrkushtim e Doganės nė realizimin dhe mbushjen e buxheti gjithashtu kjo rritje tregon se Dogana ėshtė njė administratė moderne, efikase dhe profesionale gjithashtu e aftė pėr tė u pėrballuar me tė gjitha sfidat ashtu qė tė Kosova tė ketė fonde tė mjaftueshme tė cilat rikthehen tek qytetarėt e Kosovės pėrmes investimeve.
Telegrafi.com
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2017, 01:08 AM   #3018
omnipotent
Registered User
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 687
Likes (Received): 137

Ska lidhje. Differencen ja dhurojme Bechtel Enkas �� se i fshivi nja 2 miliarde deri tash, ...dikur edhe naj cope autostrade te Gjilanit ja japim e kshtu me rradhe...
omnipotent no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2017, 09:13 AM   #3019
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 1,666
Likes (Received): 666

I mjere eshte ai shtet qe krenohet me rritjen e te mbledhurave ne dogana.
__________________
Only Judge Can God Me!!!

Dorado. liked this post
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2017, 01:07 PM   #3020
Gega9
Registered User
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 11
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by besistos View Post
Burimi:faqja zyrtare m&sillosi..... nese esht e vertet qe do ti ti dergon miell kfc ne vende tjera botes at her do te ke shum export per kosoven sepse kan shum resturante kfc ne bot plus njerz ne kosov do te punsohen... shpresoj shum per lajme te mira nga fusha e ekonomis....

Nje tjeter lajm tash po sho edhe nje produkt te ri ketu ne suedi ... bahet fjal per vajin nga gjilani floil qe tash gjindet ne markete
Ne tokat bujqesore te Kosoves, sa e mbaj mend une, nuk eshte prodhuar grure mjaftueshem as per nevoja te popullates se Kosoves e lere me per te eksportuar, ndaj shtrohet pyetja nga do e marr miellin Kosova per ta eksportuar?! Do e importoj Kosova grurin nga Serbia, Rusia..., pastaj ta eksportoj ate, pra te behet njefare lloj stershitje?!
Problemi me i madh i Kosoves eshte mungesa e mallerave ushqimore te prodhuara nga vet bujqesia dhe industria ushqimore e Kosoves, por e keqja me e madhe eshte se gati te gjitha prodhimet ushqimore(grure, miser..., vaj, sheqer, prodhime te gatuara nga brumerat...) merren nga Serbia dhe te gjitha keto prodhime Serbia i bene gati vecent per Kosoven, ne vija te vecanta prodhuese, me receta te vecanta per shqiptaret e Kosoves, pra jane ushqime qe shkakltojne semundje e vdekje te popullata e Kosoves.
Edhe nje gje! Dyshohet se i tere gruri i prodhuar ne arat e Kosoves dergohet ne Rusi, ndersa nga Serbia e Rusia vie grur me afate te tejkaluara dhe i "biberosur" me shije te vecanta per ta zhdukur popullaten e Kosoves.
Keshtu eshte kur armiku ta gatuan buken! Keshtu eshte kur edhe "Paria" e Kosoves gju ne gju me armikun e perjetshem bene pazarlleqe ne kurriz dhe dem te popullit te Kosoves. Edhe Shqiperia i ka hapur dyert e tregut per prodhime te gatauara ne Serbi e grurin qe e merr nga Rusia e Serbia!
Gega9 no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, kosova perjete shqiptare

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 02:47 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu