daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old August 7th, 2009, 02:15 PM   #1001
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Eksporti rritet me kėrpudha

Mbi 40 pėr qind e eksporteve nė qershor kishte destinim Italinė. Kryesisht janė eksportuar kėrpudhat. Ndėrmarrja “Fungo FF” atje ka shitur 60 tonė tė kėtyre produkteve, prej nga ka realizuar 300 mijė euro

Nga Agon Sinanaj mė 07.08.2009 nė ora 11:03
Kosova ka mall qė e pėlqejnė italianėt. Pėr kėtė arsye nė maj, e posaēėrisht nė qershor shėnohet njė pjesėmarrje shumė e madhe e eksportit nė Itali. Madje, sipas tė dhėnave tė Entit tė Statistikave tė Kosovės (ESK), ajo kalon mbi 40 pėr qind. Nė qershor eksporti ishte 6,2 milionė euro, ndėrsa njė vit mė parė vetėm 1,2 milion euro.

Tregu italian nga vendi ynė kryesisht furnizohet me produkte bimore, nė mėnyrė tė veēantė me kėrpudha. Eksportuesi mė i madh i kėtyre frutave ėshtė ndėrmarrja “Fungo FF” nga Dardana. Pronari i saj, Fatmir Krasniqi, thotė se vetėm nė qershor dhe korrik ka eksportuar nė kėtė vend 60 tonė kėrpudha.

“Krahas kėsaj, 30 deri 60 tonė janė duke u pėrpunuar dhe tė gjitha i kam tė shitura”, thotė Krasniqi.

Kjo masė e kėrpudhave, atij i ka sjellė tė ardhura deri nė 300 mijė euro, vetėm kėtė gjysmėviti. Ndėrsa pret qė deri nė fund tė vitit kjo shumė tė dyfishohet.

Interesimi i italianėve pėr kėrpudhat e Kosovės, sipas tij, nuk ka ardhur nga institucionet. Mė shumė nga pėrpjekjet vetanake tė prodhuesve, tė cilėt thonė se kanė pengesa burokratike nė marrjen e dokumentacionit pėr eksport. Ata nuk kėrkojnė asgjė me shumė, se lirimin nga procedurat e stėrzgjatura.

“Pa pėrkrahje tė institucioneve, eksporti do tė jetė zero. Serbia ka bllokuar mundėsinė qė kėtė mall ta transportojmė transit pėrmes saj. Prandaj, institucionet tona duhet tė na lirojnė nga procedurat e tepėrta burokratike”, thotė Krasniqi, i cili nė ndėrmarrje i ka tė punėsuar mbi 50 veta.

Ai bashkėpunimin me italianėt e ka filluar qė nga vitet ‘90, mirėpo pėr shkak tė rrethanave politike, thotė se eksporti ka qenė i varur nga Serbia. Tash, kur Kosova ėshtė shtet, ky prodhues ka eksportuar kėrpudha direkt pėr Itali.
“Tash meqenėse jemi shtet, ne e dėrgojmė mallin direkt pėr Itali. Kam marrėveshje me dy kompani italiane. Pėrfaqėsuesit e saj janė kėtu pėr vlerėsimin e cilėsisė sė mallit”, pohon ai.

Edhe Halit Avdia, pronar i ndėrmarrjes “Agro Produkti” nga Istogu, thotė se nė Itali kryesisht eksportohen kėrpudha tė malit. Megjithėse, ndėrmarrja e tij, mė shumė ėshtė e njohur pėr eksport tė kėtyre prodhimeve nė tregun gjerman, ndėrsa sivjet i janė hapur dyert edhe pėr Itali.

“Kemi eksportuar kėrpudha nė Itali, por jo nė sasi shumė tė madhe sikurse nė Gjermani”, thotė Avdija.

Ky prodhues nga Istogu, vjet nga ky biznes ka pėrfituar mbi 800 mijė euro. Ndėrsa sivjet, nė shtator, thotė se do ta vizitojė Italinė, pėr tė fuqizuar bashkėpunimin tregtar me kėtė vend.

Kryetari i Aleancės Kosovare tė Bizneseve, Agim Shahini, ka thėnė se fermerėt kosovarė kanė problem nė gjetjen e tregjeve tė huaja. Prandaj, shumė prej tyre kanė depėrtuar nė tregun italian.

“Biznesmenėve u ngarkohet aktiviteti me burokraci administrative, kryesisht nė marrjen e dokumenteve pėr eksport, apo certifikatave tė ndryshme”, pohoi Shahini.

Sipas tij, vėshtirėsi paraqet edhe kalimi transit pėrmes Serbisė, pasi ky shtet ka bllokuar hyrjen pėr kosovarė. Thotė se iu mbetet institucioneve tona qė tė bėjnė trysni nė CEFTA, qė kėto vėshtirėsi me Serbinė tė tejkalohen.
Sado qė ka lėvizje vetanake tė prodhuesve vendorė pėr tė eksportuar jashtė vendit, megjithatė, shifrat flasin nė favor tė importit.

Sipas ESK-sė, eksporti nė muajin qershor kishte vlerėn 15,4 milionė euro, me njė rėnie prej 9.2 pėr qind krahasuar me vitin 2008, ndėrkaq importi 162,6 milionė euro, apo 5.1 pėr qind mė pak.

Prej artikujve tė eksportuar - 52.2 pėr qind e pėrbėjnė metalet bazė dhe artikujt prej tyre, 19.8 pėr qind produktet minerale, 7.1 pėr qind ato bimore, 5.3 pėr qind ushqimet e pėrgatitura, pijet dhe duhani, 4.5 pėr qind plastikė, gomė dhe artikuj prej tyre, etj.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../12781/C4/C14/
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 07:00 PM   #1002
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Ardhja ne aeroport osht e keqe, po largimi (departures) s'osht i keq. Kah i re, kah Lipjani a ka rruga ne ndertim?
Ashtu eshte, largimi eshte ma i rregullum, kursje ardhje eshte . Une i kam ra ka rruga ne ndertim, kishte punime bukur te mira ne rruge, por per fat te keq nuk kom pas mundesi me bo ndonje foto.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 07:02 PM   #1003
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by Bohem View Post
welcome to the jungle
Falm. hahah. Prishtinan jan duke e demtu disa gjana qe nuk jane shume te medhaja, por qe venerohen shume lehte.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2009, 02:16 AM   #1004
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,103
Likes (Received): 128

Quote:
Edhe njė kompani lė garėn pėr termocentralin Kosova e Re

Nė konkurrencė tani kanė mbetur vetėm dy kompani pasi ėshtė njoftuar edhe zyrtarisht se ėshtė tėrhequr nga gara kompania ENBW dhe partneri I saj, WGI. Sipas ligjeve nė fuqi, tani nevojitet leja e Agjencisė sė Prokurimit Publik tė Kosovės pėr tė vazhduar mė tej procesin. Por nė gara mbetet kompania mė e fuqishme, ceko-amerikan CEZ and AES.

Lajmi pėr tėrheqjen e kompanisė e ka dhėnė e pėrditshmja Koha Ditore, sipas tė cilės tani vihet nė pikpyetje i gjithė ky investim i madh. Para disa kohėsh qe tėrhequr nga gara pėr shkak tė vonesave kompania e fuqishme gjermane RWE.
Qeveria e Kosovės, e cila ėshtė bartėse e procesin nuk ka komentuar tėrheqjen e kompanisė.

Nė shtator tė kėtij viti pritet tė hapet tenderi pėr termocentralin, pasi deri mė tani qenė kualifikuar 4 kompani pėr tė vazhduar mė tej procesin.

Termocentrali i Ri Kosova e Re parashihet ti prodhojė 2 mijė megawatt orė energji elektrike, ndėrsa investimet pritet tė jenė rreth 3.5 miliardė euro, investimi mė i madh qė ėshtė bėrė ndonjėherė nė Kosovė. /Telegrafi/
Telegrafi
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2009, 01:08 PM   #1005
kosovania
BANNED
 
Join Date: May 2009
Location: Prishtina
Posts: 890
Likes (Received): 0

I'm not sure whether this thread is the best place to post this, but it could behttp://www.roamingkosova.com/
kosovania no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2009, 01:53 PM   #1006
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Kosovo GDP to grow in '09 despite global crisis:c.bank


* Kosovo's GDP to grow 3.4-3.8 pct in '09 - c.banker * Remittances fall by 5 pct in Jan-May * Lending growth slows to 5 pct from 32 pct By Fatos Bytyci PRISTINA, July 7 (Reuters) - Kosovo's 3.8 billion euro economy will grow in 2009 but more slowly than the government hoped because the global crisis is hitting its exports, banking, remittances and foreign investment, the central bank said. The government of Europe's youngest state had hoped the economy would grow 5.0 percent.

http://article.wn.com/view/2009/07/0...l_crisiscbank/
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2009, 04:09 PM   #1007
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

...

Quote:
Qeveria nė mbledhjen e sotme ėshtė informuar nga ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj lidhur me shpalljen e ofertės sė shprehjes sė interesit pėr Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės.

Sipas z. Limaj kohėzgjatja e kontratės ėshtė pėr 20 vjet. Investimet janė 85 milionė euro. Nė bazė tė projektit do tė ndėrtohet terminal i ri 25 mijė metra katror, kulla e re e kontrollit dhe ambientit pėrcjellės.

ANP planifikohet tė ndėrtohet me kapacitet prej 2.5 milionė pasagjerė nė vit. Benefitet e Kosovės pėr kėto 20 vite do tė jenė 400.3 milionė euro.


Oferta ėshtė publikuar nė mediet lokale dhe ndėrkombėtare relevante. “Planifikojmė qė nė dhjetor tė jemi tė gatshėm pėr tė nėnshkruar koncesionin e parė”, theksoi ministri Fatmir Limaj.

http://www.ks-gov.net/pm/?page=1,9,780
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2009, 07:03 PM   #1008
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45wow.... great news!
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2009, 07:09 PM   #1009
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

me shume:Quote:
Shpallet oferta pėr dhėnien me koncesion tė ANP-sė

Nga Express mė 10.08.2009 nė ora 14:50
Kryeministri Hashim Thaēi u zotua sot se dhėnia me koncesion e Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės do tė bėhet pėrmes njė procesi transparent. Koncesioni 20-vjeēar pritet t’i sjellė Kosovės mė shumė se 400 milionė euro fitim.

Kryeministri kosovar i bėri kėto komente nė mbledhjen e Qeverisė, nė ditėn kur ėshtė shpallur oferta e Qeverisė sė Kosovės pėr dhėnien me koncesion tė ANP-sė.

“Do tė kemi njė proces, i cili do tė rezultojė me njė aeroport ndėrkombėtar shumė modern, shumė profitabil qė ANP-nė do tė bėjė model pėr rajonin tonė”, u shpreh Thaēi, transmeton KosovaLive.

Procesi, siē tha nė vazhdim shefi i qeverisė, do tė jetė plotėsisht transparent, ndėrsa qytetarėt dhe tė gjithė udhėtarėt, sipas tij, do tė sigurohen se do tė kenė shėrbime shumė mė tė mira dhe shumė mė kualitative.

“Tė hyrat e buxhetit do tė rriten shumė, prandaj iu garantojmė tė gjithė ofertuesve se i gjithė procesi do tė jetė plotėsisht transparent”, tha Thaēi, i cili i ftoi tė gjitha kompanitė mė tė njohura ndėrkombėtare dhe vendore, qė tė shprehin interesin e tyre nė Kosovė.

Ndėrsa ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj dha nė detaje tė gjitha sektorėt ku pritet tė bėhen investime. Ai tha se do tė ndėrtohet njė terminal i ri me 25 mijė metra katrorė, do tė bėhet kulla e re e kontrollit dhe ambienti pėrcjellės, qė edhe mė tej do tė mbetet aset i shtetit pėr shkak tė sigurisė.

Po ashtu, sipas Limajt, do tė bėhet zhvendosja e pajisjeve tė radarit, do tė ndėrtohet njė platformė e re pėr parkimin e aeroplanėve, parkingu 56 mijė metra katrorė, vendqėndrime tė reja pėr autobusė e taksi, korsi tė reja pėr hyrje nė aeroport etj.

Kėto investime llogariten tė kushtojnė rreth 85 milionė euro. “ANP planifikohet tė ndėrtohet pėr njė kapacitet prej 2.5 milionė pasagjerė nė vit, ndėrsa benefitet e Kosovės pėr kėto 20 vite do tė jenė 400.3 milionė euro, pa kėto investime”, tha Limaj.

Ministri i TPT-sė tha se nga oferta e publikuar sot nė media prestigjioze ndėrkombėtare, pritet qė tė kėtė shumė tė interesua qė do tė konkurrojnė.

Sipas tij, planifikohet qė nė dhjetor tė nėnshkruhet kontrata, ndėrsa nė qershor 2010 do tė fillojė ndėrtimi i terminalit tė ri.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2009, 01:10 AM   #1010
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,150
Likes (Received): 617

Kosovo: If you build our airport, you can run it


PRISTINA, Kosovo (AP) — Kosovo is asking for bids to take over its only civilian airport in exchange for putting in a new terminal and other building.
The Ministry of Transport said in a statement Monday that it is seeking a private investor to build a new terminal, control tower, a hangar and a parking area in exchange for running the airport for 20 years.

Investors are being asked to chip in at least euro100 million ($142 million). Projected profits from a 20-year concession are euro400 million.

Kosovo's main airport is among the busiest in the region. operating 17,000 flights a year and transporting some 1.2 million passengers. The airport reported 25 million euros in revenues for 2008, up 11% from last year.

The winner is to be named by the end of the year.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2009, 01:14 AM   #1011
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,150
Likes (Received): 617

In a way its a good thing the airport wasnt privatised earlier. Now, because the airport has proven to be a profitable business and the prospects are huge, its value has increased and in turn, the asking bid can be higher. I think a lot of companies will enter this bid, and if the ministry sees it fit, they should play around with the price. Maybe even ask for more money to be invested if the interest and competition is there between the bidders.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2009, 01:29 AM   #1012
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

May the best offer win
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2009, 02:22 PM   #1013
kosovania
BANNED
 
Join Date: May 2009
Location: Prishtina
Posts: 890
Likes (Received): 0

If you build our airport, you can run it = Excellent thinking.Lubirni what is the source of this article?
kosovania no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2009, 03:27 PM   #1014
kosovania
BANNED
 
Join Date: May 2009
Location: Prishtina
Posts: 890
Likes (Received): 0

More on that news...


Quote:

The Republic of Kosovo Government has invited all potential bidders to submit their credentials by 23 September 2009 to qualify for the management and further development of its only commercial service airport, Prishtina International Airport. All potential bidders who will qualify in accordance with the minimum requirements specified in the Request for Qualifications (RFQ), will be invited to submit proposals for the project. The government aims to conclude the
transaction by December.

"The Government of the Republic of Kosovo invites experienced airport operators, developers, and investors to submit qualifications for the purposes of being short-listed to participate in a competitive tender for the operation and expansion of Prishtina International Airport," says a Government announcement.

"As is currently envisioned, the project will be a 20-year agreement of the type design-build-finance-operate-transfer (DBFOT) and contains the following: management, operation, and maintenance of Prishtina International Airport and the financing, design, procurement and construction of a program for expansion of infrastructure, which includes the building of a new 25,000 m2 landmark terminal, air traffic control facilities, new apron, taxiways, water treatment
facility, and parking areas," said in the announcement the Government of Kosovo.

Prishtina International Airport (PIA) is a vital component of the transport infrastructure of Kosovo and is one of the busiest airports in the Balkans, serving 1.2 million passengers and 14.000 flights in 2008.

PIA has growing passenger traffic marking an average annual increase of 11.4% in the period 2007-2008. The airport is currently profitable, but the government predicts that an experienced operator will be able to generate additional sources of revenue and improve the overall level of operation.
WWW.NEWKOSOVAREPORT.COM
kosovania no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2009, 02:15 PM   #1015
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45


(Foto: Visar Kryeziu)Pėrgjigjja, mė 2011
Nga 1 deri mė 15 prill tė vitit 2011, do tė bėhet regjistrimi i popullsisė nė Kosovė. Kjo do tė kushtojė 10 milionė euro. Shumicėn e parave do t’i japė Komisioni Evropian. Regjistrimin do ta bėjnė 7 mijė persona tė autorizuar. Do tė regjistrohen edhe tė huajt me qėndrim mbi njėvjeēar. Do tė jenė rreth 400 pyetje qė duhet pėrgjigjur. Viti 2011 do tė pėrmbyllet me pėrgjigjet se sa jemi, kush jemi dhe ēfarė kemi

Nga Jeton Musliu mė 12.08.2009 nė ora 8:50
Kinezi Chu Ling nga Pekini, nė prill tė vitit 2011, do tė numėrohet si banor i Kosovės. Por qė tė numėrohet si qytetar i kėtij vendi, ai duhet t’iu pėrgjigjet rreth 400 pyetjeve qė do tė jenė nė formularin pėrkatės. Nė fakt, kėtyre pyetjeve duhet t’iu pėrgjigjen tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pavarėsisht nacionalitetit dhe prejardhjes.

Nė kėtė rast pėrfshihen edhe tė huajt qė kanė mė shumė se njė vit qė jetojnė nė Kosovė, e qė janė tė regjistruar nė Zyrėn pėr tė Huajt. Kėtė kusht, kinezi Chu e plotėson ngase ai ka tri vjet qė jeton kėtu, duke punuar si shitės i rrobave pėr femra nė njė dyqan tė vogėl, jo shumė larg ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės. Pėr tė dhe tė huajt e tjerė, njėri nga formularėt pėr regjistrim do tė jetė i shtypur nė gjuhėn angleze.

Sipas zyrtarėve kosovarė qė merren me regjistrimin e popullsisė, ėshtė ligji aktual i cili ia mundėson kėtė ēdo personi tė huaj, me leje qėndrimi tė rregullt nė Kosovė, pėr mė shumė se njė vit. Por nė kėtė rast, edhe pas regjistrimit, Chu Ling nuk do tė quhet shtetas i Kosovės, por vetėm banor i saj.

Regjistrimi

Me dhjetė milionė euro qė do tė shpenzohen pėr regjistrimin e popullsisė, pritet qė fundit i vitit 2011 tė pėrmbyllet me shifra tė sakta pėr numrin e njerėzve qė jetojnė nė Kosovė.
Nėse ky plan nuk ndryshon pėr ndonjė arsye, atėherė gjashtė deri shtatė mijė persona tė autorizuar pėr tė numėruar kosovarėt, do tė dalin nė terren nga mėngjesi i 1 prillit deri mė 15 prill 2011.

Ata do tė trokasin njė nga njė nė tė gjitha shtėpitė e qytetarėve tė vendit dhe pėr kėto dy javė, nuk do tė regjistrojnė vetėm njerėzit, por edhe shtėpitė, objektet, dhe ekonomitė familjare.
Zyrtarė tė lartė tė Entit tė Statistikave tė Kosovės tregojnė se ėshtė planifikuar tė regjistrohet edhe materiali me tė cilat janė ndėrtuar objektet. “Nė kėtė rast kjo do t’iu shėrbejė sidomos arkitektėve pėr tė ditur se ēfarė ndėrtimesh janė nė rajone tė ndryshme, nėse duan tė bėjnė ndonjė hulumtim. Por edhe pėr arsye tė tjera qė lidhen me ndėrtime”, thotė Avni Kastrati, kryeshef ekzekutiv nė kėtė institucion.

Nė fakt, ėshtė planifikuar qė regjistrimi tė shfrytėzohet pėr tė mbledhur sa mė shumė tė dhėna qė tė jetė mundur.
Nė kėtė rast, nuk do tė aplikohet metoda e lėnies sė formularit pėr ta plotėsuar nga vetė qytetarėt, por personat e autorizuar do ta ndihmojnė secilėn familje ta bėjė kėtė. Sa u pėrket dhjet milionė eurove qė do tė pėrdoren pėr regjistrim, ato nuk do tė jepen vetėm nga Qeveria e Kosovės, saktėsisht Ministria e Administratės Publike, e cila ka nėn kompetencė tė saj Entin e Statistikave tė Kosovės.

Do tė jetė Komisioni Evropian i cili do tė financojė 60 deri 65 pėr qind tė parave pėr kėtė qėllim. “Ėshtė llogaritur qė pėrafėrsisht Kosova ka rreth 2.1 milionė banorė. Prandaj, shpenzimet pėr numėrimin e secilit person do tė jenė 4.5 deri 5 euro”, thotė kryeshefi ekzekutiv i ESK-sė. Kėta formularė do tė jenė tė shtypur nė katėr gjuhė tė ndryshme, shqip, anglisht, serbisht dhe turqisht.

Procesi

Derisa tė vijė koha pėr regjistrim tė popullsisė, i tėrė procesi ėshtė planifikuar tė kalojė nė tri faza. E para pėrfshin pėrgatitjet, duke pėrfshirė edhe fushatėn njoftuese pėr qytetarėt, faza e dytė ėshtė zbatimi nė terren dhe faza e tretė pėrpunimi i tė dhėnave. “Tė dhėnat e para preliminare, presim qė t’i publikojmė rreth tre muaj pas regjistrimit, kurse ato finale pas gjashtė deri shtatė muajve nga koha e regjistrimit”, sqaron kryeshefi Kastrati pėr Express. Ndėrkohė, ende nuk ėshtė finalizuar pyetėsori qė do tė pėrdoret pėr regjistrim. Letra e cila do tė pėrmbajė rreth 400 pyetje do tė pėrfundojė nė mars tė vitit tė ardhshėm.

Me regjistrimin e popullsisė pritet tė qartėsohen shumė tė dhėna, duke filluar nga numri i banorėve tė vendit, mosha e tyre, gjinia, profesioni, nacionaliteti, shtrirja gjeografike, etj. Regjistrimi i fundit nė Kosovė ėshtė bėrė nė vitin 1981, kohė kur vendi ishte pjesė e ish-federatės Jugosllave. Nė rast se regjistrimi bėhet nė vitin 2011, atėherė kėto do tė jenė tė dhėnat e para, zyrtarisht tė sakta, pas tridhjetė vjetėsh, pėr numrin e banorėve qė ka Kosova

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../13075/C4/C15/
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2009, 02:31 PM   #1016
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,150
Likes (Received): 617

Edhe ni kompani terheqet nga gara per te ndertuar Kosoven e Re. A eshte kjo per tu shqetsuar? Un se kuptoj pse ky process ka zgjat deri me tani. Kjo deshmon se qeveria jone dhe njerzit qe na udheqin ne ter spektrin politike jan fatkeqsisht te pa afte. Qfardush njeri osht ba politikan nditen e sodit.

Edhe ky artikulli qe postoi skanderbegi, kjo eshte deshte qe te ndodh moti, nuk e kuptoj pse vazhdon te shtyet. Democracia n'Kosove eshte ende e mitur. Njerzit duhet ti mbajn pergjegjes kta politikan per mos efikasitet.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2009, 02:56 PM   #1017
Bohem
memento mori
 
Bohem's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,103
Likes (Received): 128

Drejt me ju than, m'ka ardh mire qe u terhjek edhe ni kompani nga gara, dhe shpresoj qe te anulohet tenderi dhe te hartohet nje projekt i ri me ma pak MW... M'doket e pakuptimt me bo termocentralin me te madh se ~500MW, duke marr parasysh edhe hidrocentralin e Zhurit i cili do te kete kapacitet ~300MW..
Bohem no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2009, 05:26 PM   #1018
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Ofrohen 6,2 mil. pėr 7 ndėrmarrje

Nga Express mė 12.08.2009 nė ora 16:05
Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot nė ceremoninė e hapjes sė ofertave tė valės 37 tė privatizimit, shpalli ofertuesit e pėrkohshėm fitues tė ndėrmarrjeve tė reja tė shitura pėrmes Spinofit tė Rregullt.

Gjithsej 9 ndėrmarrje tė reja ishin nė dispozicion pėr shitje. Gjithsej janė pranuar 34 oferta.

Vlera e tėrėsishme e ofertave mė tė larta ishte 6 200 756 euro. Oferta mė e lartė ėshtė dhėnė pėr Ndėrmarrja e Re Agimi Shtėpi e Mallrave Sh.P.K. – 3 090 999 euro.

Pėr Ndėrmarrjen e Re Liria “Jeronim De Rada-1” Shitorja SH.P.K. dhe pėr Ndėrmarrjen e Re Shitorja nė Gojbulė dhe ngastra komerciale nė Gracė Sh.P.K nuk ka pasur asnjė ofertė.

Pėr ndėrmarrjen e re “Agrokosova”, zyrat Sh.P.K., ofertuesi me shifrėn P20 ka ofruar 321 111 euro.

Pėr ndėrmarrjen e re “Drithnaja”, zyrat Sh.P.K., ofertuesi me shifrėn P34 ka ofruar 555 555 euro.

Pėr ndėrmarrjen e re “Hotel Karagaq”, janė ofruar 426 426 euro nga shifra P13.

Ndėrmarrja e re “Agimi”, Shtėpi e Mallrave Sh.P.K. do t’i shitet pėr 3 090 999, ofertuesit me shifrėn P31.

Ndėrmarrja e re “Bashkimi”, Pompa e Benzinės nė Xėrxė SH.P.K., pas pagesės sė 266 666 eurove, do t’i shitet ofertuesit P23.

Pėr ndėrmarrjen e re “Lux 2” dhe dyqanet Sh.P.K.janė ofruar 81 111 euro nga P30.

Kurse pėr ndėrmarrjen e re “17 Nėntori”, shitoret nė Rrugėn “Vudrou Vilson”, Ferizaj Sh.P.K. shifra P24 ka ofertuar 1 458 888 euro.

Rezultatet dhe fituesit e dhėnė mė poshtė janė tė pėrkohshėm. Agjencia Kosovare e Privatizimit tani ėshtė duke punuar qė tė pėrfundoj tė gjitha shitjet, tė cilat varen nga kontrollimi i historikut dhe pėrfundimi i pagesave nga ofertuesit e pėrkohshėm si dhe vendimi i Bordit te AKP-sė.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../13126/C4/C14/
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2009, 03:19 PM   #1019
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by Bohem View Post
Drejt me ju than, m'ka ardh mire qe u terhjek edhe ni kompani nga gara, dhe shpresoj qe te anulohet tenderi dhe te hartohet nje projekt i ri me ma pak MW... M'doket e pakuptimt me bo termocentralin me te madh se ~500MW, duke marr parasysh edhe hidrocentralin e Zhurit i cili do te kete kapacitet ~300MW..
Dmth, deshiron qe ky tender ne formen e tanishme te deshtoje?! ... Do te ishte tragjike per Kosoven... Sa me shume qe po vonohet fillimi i ndertimit te ketij projekti, aq me shume edhe po vonohet dhe pengohet zhvillimi i Kosoves ne pergjithesi. Kemi nevoje per nje investim gjigant (3,5 milliard €), dhe ne duhet t'i shfrytezojme resurset tona natyrore. Kosoves i vyen nje projekt te permasave te tilla (2000MW), qe jo vetem ti mbulojme nevojat tona te energjise, por edhe te prodhojme dhe te eksportojme dicka me vlere...

Last edited by SkaNdErBeG; August 13th, 2009 at 03:31 PM.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2009, 03:20 PM   #1020
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45


CEZ-i nuk shkon


Konzorciumi ēeko-amerikn “CEZ &AES” do t’i mbyllė zyrat e veta nė Kosovė nė muajin shtator dhe do tė ndryshojė ofertėn, por nuk do tė tėrhiqet nga gara pėr ndėrtimin e termocentralit Kosova e Re

Nga Zekirja Shabani mė 13.08.2009 nė ora 8:16
Konzorciumi ēeko-amerikan “CEZ &AES”, nuk e ka ndėrmend tė tėrhiqet nga gara pėr ndėrtimin e termocentralit Kosova e Re, sado qė thuhet se nė shtator do t’i mbyllė zyrat e saj nė Kosovė.

Ekrem Belegu, pėrfaqėsues i kompanisė ēeke “CEZ” pėr Kosovė, ka pohuar se nuk bėhet fjalė pėr tėrheqje nga ky projekt dhe se do tė vazhdojnė deri nė fund.

“Nuk do tė tėrhiqemi nga projekti”, ka thėnė Belegu, i cili thotė se nuk mund tė flasė pėr planet e kompanisė dhe procesin e tenderit pa miratimin e kompanisė amė nė Ēeki.

Ndėrkaq, burime tė gazetės “Express” bėjnė tė ditur se nė shtator tė kėtij viti kompania do t’i mbyllė zyrat e saj nė Kosovė dhe do tė ndryshojė ofertėn pėr Kosovėn e Re, pasi qė ka ndryshuar interesi i kėsaj kompanie pėr investime nė Kosovė.

“Ka ndryshuar interesi dhe kėrkesat e prezantuara gjatė ofertės pėr pjesėmarrje nė kėtė tender”, thotė ky burim.

Ndėrkaq merret vesh se tėrheqja e dy konzorciumeve gjermane EnBW/WGI dhe “RwE” nga Gjermania, ka ndikuar qė zyrtarėt e CEZ-it tė rishikojnė interesat e veta nė kėtė tender. Megjithatė, kjo ėshtė pėrfolur tė jetė kompania mė e favorizuar nga Qeveria e Kosovės pėr projektin e termocentralit Kosova e Re dhe bashkė me konzorciumin tjetėr italo-grek “ENEL & Sencap”, janė tė vetmet qė kanė mbetur nė garė pėr tė fituar kėtė projekt

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../13154/C4/C14/
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
albania, kosova perjete shqiptare

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:41 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu