daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 11 votes, 5.00 average.
Old December 2nd, 2009, 08:42 PM   #81
baron de m966
Przyjaciel KM - Gliwice

baron de m966's Avatar

Likes (Received): 421

Quote:
Originally Posted by Arteks View Post
A Podium pasuje do Gliwic
Podium ma przede wszystkim pasować do GOPu, bo to inwestycja regionalna. Zresztą, to nie jest kwestia tego, czy coś pasuje do miasta czy nie, tylko czy jest do zrealizowania. Podium finansowanie ma już zagwarantowane (choć aktualnie zamrożone), a Ruda... o tym już pisałem.

Quote:
Kiedyś podałem parę przykładów, że Rybnik wcale nie stoi dużo gorzej cywilizacyjnie od Gliwic - pod niektórymi względami lepiej. Ale ja się nie lubię powtarzać.
Wszystko jest kwestią priorytetów, ale moim zdaniem wartości miasta nie mierzy się ilością farby na budynkach. Najważniejszy jest potencjał ekonomiczny, naukowy, kulturalny. Nic Rybnikowi nie ujmując, w tej dyscyplinie gra jednak o ligę niżej, niż najważniejsze miasta GOPu. Ale w rywalizacji na najbardziej sielskie i urokliwe miasteczko powyżej 100 tys. mieszkańców pozostaje bez konkurencji.

Last edited by baron de m966; December 2nd, 2009 at 08:53 PM.
baron de m966 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 2nd, 2009, 09:11 PM   #82
Megaziom
Registered User

Megaziom's Avatar

Likes (Received): 995

Quote:
A czy za wykształceniem i wiedzą idzie kultura? Ja bym tego nie powiedział. Nawet Mieszko który się pochwalił kiedyś, że pochodzi z pod Cieszyna nie bronił gliwickiej atmosfery kresowego miasteczka - tak typowej dla każdego polskiego miasta na Ziemiach Odzyskanych obojętnie czy Koszalin, Braniewo czy Lubomierz albo Gliwice... W Gliwicach jest lepiej bo trochę autochtonów zostało i oni nieco poprawiają wizerunek. Ale generalnie ten syf i brzydota Śródmieścia nie bierze się znikąd.
Zapomniales tylko o tym, ze w odroznieniu od wymienionych miasteczek , po tak bardzo oczernianym przez ciebie Lwowie (ktory przed wojna byl jednym z glownych osrodkow kultury i nauki w kraju - w odroznieniu od Gornego Slaska, a juz w szczegolnosci okolic Rybnika ,ktore byly jednymi z najbiedniejszych na Slasku ) Gliwice odziedziczyly to co dzis procentuje i sprawia ,ze to miasto wyroznia sie wsrod takich miast jak Rybnik czy Zabrze- odziedziczyly kadre naukowa oraz rzesze studentow i nauczycieli lwowskich oraz takich ludzi jak np Wojciech Pszoniak czy Adam Zagajewski. To oni zapoczatkowali na wieksza skale szkolnictwo wyzsze w tym rejonie i to dzieki nim Gliwice to nie drugi Bytom , a rybniczanie moga dzis zdobywac wyksztalcenie .

Powstanie Politechniki
http://www.iele.polsl.pl/ie/node/38

Quote:
Wyjazdy do Polski były organizowane przez pracowników uczelni w porozumieniu z władzami polskimi, zaczęły się we wrześniu 1945 roku, ostatni wyjechał w czerwcu roku 1946. Większość tych transportów była kierowana do Gliwic, część do Wrocławia i Gdańska.

Ewakuacja polskich instytucji oświatowych ze Lwowa

Quote:
* Transport oznaczony jako GRUPA I jechał do Krakowa, Gliwic i Gdańska, gdzie odłączano kolejne wagony z uczonymi.[3].
* Po wizycie Grabskiego 31 października 1945 roku ruszył transport oznaczony jako GRUPA IIa pod kierownictwem profesora Roberta Szewalskiego. Liczył on 85 wagonów. Grupy uczonych zostały kolejno rozmieszczone w Krakowie, Gliwicach, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Łodzi.[3].
* Grupa IIb pod kierownictwem Włodzimierza Kuryłowicza i profesora Zygmunta Czernego opuściła Lwów 6-7 listopada 1945 roku.[3].
* Ostatnia Grupa III została skompletowana z pomocą profesora Roberta Szewalskiego, który w styczniu 1946 powrócił w tym celu do Lwowa. Objęła ona naukowców zwolnionych z Donbasu, więzień i łagrów. Była kierowana przez profesora Włodzimierza Burzyńskiego i opuściła miasto w czerwcu 1946 roku. Uczeni z tego transportu zostali rozmieszczeni w Krakowie i Gliwicach.
A oto jak gliwickie czasy szkolne wspomina (rodowity) Stanislaw Soyka . Pokazuje to , jacy ludzie przyjechali do Gliwic

Quote:
To, że radzę sobie z językiem polskim – śląski to jakbym wypił z mlekiem matki – jest z pewnością także zasługą mojej pierwszej polonistki, pani Misińskiej, i całego grona pedagogicznego z „siedemnastki” przy ul. Ziemowita, które w większości pochodziło ze Lwowa, łącznie z dyrektorem szkoły, panem Czelnym. To byli niezwykli ludzie, pasjonaci dyscyplin, których nauczali, a jednocześnie posiadający to coś, co nazywamy powołaniem. A pani Misińska, sama uwielbiając literaturę, potrafiła i w nas obudzić to uczucie. Przede wszystkim właśnie jej zawdzięczam miłość do poezji. Inną nauczycielką, którą muszę wspomnieć – i to z dwóch powodów – jest pani Danikiewicz, matematyczka. Dopóki ona uczyła tego przedmiotu, to ja, mimo niewielkiej umiejętności ścisłego myślenia, wszystko rozumiałem i z „matmą” nie miałem problemów.
Z wywiadow z Jerzym Buzkiem wiemy tez ,ze to wlasnie lwowska inteligencja zrobila na nim najwieksze wrazenie kiedy przyjechal do Gliwic .

Czy gliwickie "kresowe" srodmiescie , rozni sie swoim syfem od wielu zapuszczonych dzielnic innych miast GOP , w ktorych znakomita wiekszosc to autochtoni ? A moze gliwicka kultura potomkow kresowiakow rozni sie bardzo od tej autochtonicznej z Rybnika ? (wyksztalceniem z tego co juz wiemy rozni sie i to bardzo) Powiem szczerze ,ze jadac na pierwszy mecz Piasta do Wodzislawia , nie zauwazylem tego ,kiedy rybniccy fani pilki zabrzanskiej , rzucali w samochody kibicow Piasta kamieniami , w ktorych jechaly czesto cale rodziny - moze to jakis slaski zwyczaj z okolic Rybnika ? Moi dziadkowie (ze Slaska) mnie tego nie uczyli . Wg niedawno przeprowadzonej Diagnozy Spolecznej - najniebezpieczniejsze miasta w wojewodztwie , z najwieksza patologia to autochtonicze Zabrze i Katowice ,a w Gliwicach najgorsza opinia cieszy sie ta bardziej "tutejsza" strona czyli Labedy i Sosnica .

PS. Juz nie pierwszy raz na tym forum, doswiadczam niewiedzy dotyczacej srodmiescia Gliwic , co ciekawe wykazuja ja ludzie mieszkajacy blisko Dla niektorych (np dla Arteksa) Srodmiescie ogranicza sie do Zwyciestwa , okolic starowki i dziurawych okolic Wroclawskiej/Mikolowskiej - tymczasem znacznie wieksza czesc tej dzielnicy , zachowana w duzo lepszym stanie, znajduje sie w calkiem innym kierunku - za pl. Mickiewicza w okolicach Kosciuszki , parku grunwaldzkiego , Korfantego - wg mnie jest to chyba najfajniejsze miejsce w miescie odbiegajace od tego z czym kojarzy sie np Wroclawska .

Last edited by Megaziom; December 2nd, 2009 at 10:17 PM.
Megaziom no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2009, 09:22 PM   #83
HS
I am the passenger

Likes (Received): 4620

Quote:
Originally Posted by Megaziom View Post
To oni zapoczatkowali na wieksza skale szkolnictwo wyzsze w tym rejonie i to dzieki nim Gliwice to nie drugi Bytom , a rybniczanie moga dzis zdobywac wyksztalcenie .
To zabawne, zważywszy na to, że w Bytomiu napływowych jest znacznie więcej, nawet jest tam chyba stowarzyszenie Kresowiaków.
HS no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2009, 09:31 PM   #84
Megaziom
Registered User

Megaziom's Avatar

w Gliwicach , Kresowiacy tez dzialaja jak widac

http://www.telewizja.gliwice.pl/artykul.php?id=2537

http://www.telewizja.gliwice.pl/artykul.php?id=2590

Nie znam liczb , ale zawsze wydawalo mi sie ,ze w Bytomiu , pomimo tego ,ze to miasto najbardziej kojarzy sie z Kresami , jest wiecej autochtonow . Mam sporo znajomych z Bytomia i znaczna ich czesc zna dobrze slaski , ma akcent - w Gliwicach jest to niestety duzo rzadziej spotykane .

Last edited by Megaziom; December 2nd, 2009 at 10:38 PM.
Old December 2nd, 2009, 10:43 PM   #85
Nexus
✰✰✰✰✰

Nexus's Avatar

Likes (Received): 700

del

Last edited by Nexus; January 21st, 2013 at 06:51 PM.
Nexus no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2009, 10:47 PM   #86
Arteks
Registered User

Likes (Received): 446

Quote:
Zapomniales tylko o tym, ze w odroznieniu od wymienionych miasteczek , po tak bardzo oczernianym przez ciebie Lwowie (ktory przed wojna byl jednym z glownych osrodkow kultury i nauki w kraju - w odroznieniu od Gornego Slaska, a juz w szczegolnosci okolic Rybnika ,ktore byly jednymi z najbiedniejszych na Slasku ) A moze gliwicka kultura potomkow kresowiakow rozni sie bardzo od tej autochtonicznej z Rybnika ? (wyksztalceniem z tego co juz wiemy rozni sie i to bardzo) Powiem szczerze ,ze jadac na pierwszy mecz Piasta do Wodzislawia , nie zauwazylem tego ,kiedy rybniccy fani pilki zabrzanskiej , rzucali w samochody kibicow Piasta kamieniami , w ktorych jechaly czesto cale rodziny - moze to jakis slaski zwyczaj z okolic Rybnika ? Moi dziadkowie (ze Slaska) mnie tego nie uczyli . Wg niedawno przeprowadzonej Diagnozy Spolecznej - najniebezpieczniejsze miasta w wojewodztwie , z najwieksza patologia to autochtonicze Zabrze i Katowice ,a w Gliwicach najgorsza opinia cieszy sie ta bardziej "tutejsza" strona czyli Labedy i Sosnica .
Wspomnienia z młodości są przeważnie bardzo ciepłe odnośnie swoich miast. To, że jednak ani Pszoniak ani Różewicz nie zagrzali zbyt długo miejsca świadczy, że mocy przyciągającej ono nie miało. Tuwim miał w towarzystwie o Różewiczu mówić "co on robi w tych Gliwicach" Natomiast czytałem wspomnienia Pszoniaka i natrafiłem na wątek w którym opowiada on, że w kamienicy gdzie mieszkał ludzie hodowali: kozy, gęsi i kury i, że to było w latach powojennych normalnym zjawiskiem w Gliwicach... Nie słyszałem o takich zwyczajach nawet od najstarszych Rybniczan, którzy pamiętali jeszcze przedwojenny małomiasteczkowy Rybnik.

Ile procent przedwojennego Lwowa to inteligencja? 5? 8? Nawet jeśli 10% to logiczne, że rozsiała się ona po Polsce tym bardziej, że poza Śląskiem o lwowską inteligencję upomina się Gdańsk, Wrocław czy Kraków.

Last edited by Arteks; December 2nd, 2009 at 10:59 PM.
Arteks no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2009, 10:58 PM   #87
Arteks
Registered User

Quote:
Originally Posted by Nexus View Post
Dzis Arteks powraca z nowym watkiem "[Rybnik] Najlepsze miejsce do zycia (bo wzrasta liczba mieszkancow)". Tylko ze i ta teza powoli zostaje obalona przez kilka osob. Problem w tym ze jest ich troche za malo zeby te fakty dotarly do Arteksa. Trzeba by wezwac wsparcie w postaci licznych userow z GOP
Nexus, ja nie zakładam takich głupich wątków i bardzo lubię userów z GOP-u Nikt tezy o wzroście mieszkańców Rybnika nie obalił bo z faktami się nie dyskutuje...

Natomiast Rybnik pod wieloma względami wyprzedził wiele miast GOP-u - chociażby pod kątem wprowadzania innowacji, estetyki, nowoczesnych rozwiązań. Np. e-karta w miastach GOP będzie za 2-3 lata. U nas jest od 3 lat. Kilka lat temu po ulicach Rybnika jeździły jakieś różnokolorowe rzęchy jak w GOP, obecnie 55% taboru to niskopodłogowce, wszystko w barwach miejskich.

Pożyjemy, zobaczymy ale Rybnik to miasto które ma przestrzeń do rozwoju, bardzo duże zaplecze sypialniane wokół i będzie się dobrze rozwijać.
Old December 2nd, 2009, 11:01 PM   #88
Megaziom
Registered User

Megaziom's Avatar

Quote:
To, że jednak ani Pszoniak ani Różewicz nie zagrzali zbyt długo miejsca świadczy, że mocy przyciągającej ono nie miało. Tuwim miał w towarzystwie o Różewiczu mówić "co on robi w tych Gliwicach"
Nie podlega dyskusji , ze wieksza moc przyciagania ma np Wroclaw , do ktorego wyjechal Rozewicz .Sprawa byla juz nie raz komentowana przez jego rodzine - Rozewicz chcial zyc w wiekszym miescie . Do tego ,za komuny , Gliwice "miasto obce"marginalizowane wsrod reszty "bardziej polskich" miast GOP (a takze mniej "przodujace w pracy" ) przez wladze - to raczej nie bylo dobre miejsce dla artysty . Nie przeszkadzalo mu jednak to , ze Wroclaw rowniez byl kresowy (Rozewicz nie pochodzi z Kresow)

Quote:
Natomiast czytałem wspomnienia Pszoniaka i natrafiłem na wątek w którym opowiada on, że w kamienicy gdzie mieszkał ludzie hodowali: kozy, gęsi i kury i, że to było w latach powojennych normalnym zjawiskiem w Gliwicach...
I to jest prawda . Zdziwiony , sam rozmawialem na ten temat z moim dziadkiem (rodowitym Slazakiem) . I odpowiedzial mi , ze wiele osob tak robilo w tym Slazacy ,ktorzy zosatli w Gliwicach - wiazalo sie to z szabrowaniem ,kradziezami i wywozeniem wszystkich dobr przez Rosjan , w czasie wojny i w latach powojennych . Rodzina mojego dziadka trzymala kozy w piwnicy pod kluczem (choc mieszkali w domku) . Tak sie jeszcze zastanawiam - ludzie ktorzy przyjechali do Gliwic z calym dorobkiem (w tym wlasnie z kurami czy kozami) i dostali mieszkanie w kamienicy - gdzie to niby mieli trzymac ? Na ulicy czy w sypialni

Last edited by Megaziom; December 2nd, 2009 at 11:21 PM.
Old December 2nd, 2009, 11:21 PM   #89
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Likes (Received): 637

Quote:
Powiem szczerze ,ze jadac na pierwszy mecz Piasta do Wodzislawia , nie zauwazylem tego ,kiedy rybniccy fani pilki zabrzanskiej , rzucali w samochody kibicow Piasta kamieniami , w ktorych jechaly czesto cale rodziny - moze to jakis slaski zwyczaj z okolic Rybnika ? Moi dziadkowie (ze Slaska) mnie tego nie uczyli . Wg niedawno przeprowadzonej Diagnozy Spolecznej - najniebezpieczniejsze miasta w wojewodztwie , z najwieksza patologia to autochtonicze Zabrze i Katowice ,a w Gliwicach najgorsza opinia cieszy sie ta bardziej "tutejsza" strona czyli Labedy i Sosnica .
Za to lwowska inteligencja w Gliwicach pisze na scianach cytat: "Jebać Zabrze!" Katowice nie sa bardziej autochtonicznym miastem niz Gliwice. Wręcz mam wrazenie ze w Gliwicach czesciej jest slychac ludzi z slaskim akcentem niz w Katowicach.
Quote:
PS. Juz nie pierwszy raz na tym forum, doswiadczam niewiedzy dotyczacej srodmiescia Gliwic , co ciekawe wykazuja ja ludzie mieszkajacy blisko Dla niektorych (np dla Arteksa) Srodmiescie ogranicza sie do Zwyciestwa , okolic starowki i dziurawych okolic Wroclawskiej/Mikolowskiej - tymczasem znacznie wieksza czesc tej dzielnicy , zachowana w duzo lepszym stanie, znajduje sie w calkiem innym kierunku - za pl. Mickiewicza w okolicach Kosciuszki , parku grunwaldzkiego , Korfantego - wg mnie jest to chyba najfajniejsze miejsce w miescie odbiegajace od tego z czym kojarzy sie np Wroclawska .
Ale to właśnie ulice Wrocławska, Dworcowa, Mikołowska i plac Piastów maja najawieksy wpływ na to jak postrzega się Gliwice. To sa ulice ktore stanowia pierwszy widok dla wiekszosci wjezdzajacych do miasta. Te ulice sa tez znacznie bardziej aktywnymi miejscami niz Korfantego, Kosciuszki, Kozielska itp. Ja w tamte okolice zaszedlem raz i tylko w celu zwiedzenia tamtych okolic. Natomiast kazdy kto w Gliwicach pracuje/studiuje/handluje przebywa wlasnie w okolicach Dworcowej i Wroclawskiej - bo to razem z ul Zwyciestwa jest serce miasta.

Sytuacja przypomina mi Katowice z pieknym poludniowym srodmiesciem i brzydkim polnocnym srodmiesciem, ktore to wlasnie wplywa na caly wizerunek miasta.
miglanc no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2009, 11:23 PM   #90
Arteks
Registered User

Quote:
Czy gliwickie "kresowe" srodmiescie , rozni sie swoim syfem od wielu zapuszczonych dzielnic innych miast GOP , w ktorych znakomita wiekszosc to autochtoni ? A moze gliwicka kultura potomkow kresowiakow rozni sie bardzo od tej autochtonicznej z Rybnika ?
Różni się. W Katowicach np. jest wiele zrewitalizowanych deptaków. A dzielnice w stylu Ligota, Brynów, Piotrowice prezentują niezły poziom jak na Polskę. Znajdź mi drugi równie zapuszczony w GOP i brzydki plac śródmiejski jak gliwicki plac Piastów? Ten plac koło katedry też bez rewelacji. A to przecież ścisłe centrum miasta. Ja nie mam pretensji o Zatorze czy okolice Sądu Okręgowego w jakich niedawno byłem po raz pierwszy w życiu. Powiem Ci szczerze, że tam bez żadnych dekoracji możnaby kręcić dalsze odcinki Kapitana Klossa... Tam się nie zmieniło nic od 1945 roku. W Rybniku też znajdzie się jakieś zaniedbane miejsca ale CZŁOWIEKU! nie całe pierzeje czy dzielnice!!! Zobacz dla przeciwwagi jak wyglądają okolice dworca w Bielsku, Sosnowcu, Rybniku, Mikołowie, Tarnowskich Górach - a jak paskudnie wyglądają w Gliwicach czy Zabrzu albo Bytomiu... Gliwice nie pracują na swój pozytywny wizerunek, a osób takich jak ja czy może ty które potrafią się zachwycać architekturą pruską, modernizmem czy secesją nie ma zbyt wiele. Pokaż mi miasto w Polsce które miałoby ochydniejszy Urząd Miasta od Gliwic?!?! Jak to świadczy o Gliwicach wobec gości i interesantów którzy przyjeżdżają do Waszego znamienitego grodu???

Co do kultury to miałem na myśli zachowanie. Czy mam opisywać tu różne przypadki? Chyba nie o to chodzi. Znam paru lokalnych gliwickich patriotów którzy by mnie pobili jakbym coś złego powiedział o Zwycięstwa i którzy kochają swoje miasto bardziej niż ja swoje, a sami stwierdzają, że to miasto bez tożsamych mieszkańców zamieszkane przez niezbyt grzecznych i kulturalnych ludzi - czasem używali dosadniejszych określeć jak chołota itd. Przy czym potomkowie kresowiaków wcale się nie wypierają swojej krzepy. Sami swoi i Nie ma mocnych - to filmy które z dużą dozą humoru ale bez przekłamania pokazali typowe kresowe rodziny...

Fakt, że po komunie nasze miasta były trochę zapuszczone ale zauważ, że np. Katowice czy Sosnowiec a nawet Chorzów na tyle na ile finanse pozwalały dbały o swoje centra. Natomiast w Gliwicach nie zrobiono prawie nic. Do znudzenia będę powtarzał ten argument, że jak oprowadzałem z kolegą ekipę miłośników wąskotorówek po hucie a potem jechaliśmy przez miasto to oni się nas pytali czy tu dalej trwa kryzys z lat dwudziestych... To było z jakieś 6 lat temu. Gdybym ich wziął teraz i pokazał Wrocławską, Opolską, Bohaterów Getta, pl. Piastów mogliby stwierdzić to samo mimo, że minęło sporo lat.

Myślę, że nie ma sensu się przekonywać, które miasto jest lepsze czy ciekawsze. Każde historyczne miasto z rynkiem, zabytkami, interesującymi gmachami ma arsenał argumentów, żeby się nim szczycić. Natomiast błąd kolegów z Gliwic którzy są o wiele aktywniejsi w wątkach rybnickich niż my w gliwickich polega na tym, że mają swoje schematy poza które nie wychodzą... Ja znam Jastrzębie czy Gliwice i stąd mogę czasem sobie pozwolić na różne komentarze. Ale poza Mieszkusiem nikt z Gliwiczan nie zna Rybnika - stąd plecie różne głupoty opierając się na opiniach tendencyjnego (nawet w sprawach tramwajów gliwickich) Mieszkusia i na Wikipedii czy na pojedynczych fotach zamiast ruszyć tyłek i zobaczyć swojego niedalekiego sąsiada i zobaczyć jak to miasto żyje wieczorem, jak kierowcy szanują się wzajemnie i jak się zachowują ludzie np. w niedzielę na mieście , by i potem stwierdzić, że chociaż sąsiad jest mniejszy to pod wieloma względami wcale nie mniej ciekawy.

Jeśli więc czasem słyszę argumenty np. Mieszkusia, że Gliwice mają taki dobry budżet to ja się pytam - na co on idzie??? Poza przejazdem ulicą koło strefy oraz zmianą jaka nastąpiła po Zakładach Mat. Ogniotrwałych oraz paru bardzo fajnych kamienicach przy wjeździe od Rybnickiej - nie widać żadnego przełożenia dochodów na poziom życia i wygody mieszkańców. Myślę, że jest to też kwestia mentalna o jakiej pisałem w jednym z poprzednich postów.

Last edited by Arteks; December 2nd, 2009 at 11:43 PM.
Old December 2nd, 2009, 11:31 PM   #91
Megaziom
Registered User

Megaziom's Avatar

Quote:
Originally Posted by miglanc View Post
Za to lwowska inteligencja w Gliwicach pisze na scianach cytat: "Jebać Zabrze!"
Nie chcialem robic z nich lepszych , chcialem tylko pokazac ,ze patologia nie zna podzialow na lwowskich i slaskich

Quote:
Katowice nie sa bardziej autochtonicznym miastem niz Gliwice. Wręcz mam wrazenie ze w Gliwicach czesciej jest slychac ludzi z slaskim akcentem niz w Katowicach.
To dziwne , ja mam calkowicie odmienne zdanie Teraz mnie zdziwiles .

Quote:
Ale to właśnie ulice Wrocławska, Dworcowa, Mikołowska i plac Piastów maja najawieksy wpływ na to jak postrzega się Gliwice. To sa ulice ktore stanowia pierwszy widok dla wiekszosci wjezdzajacych do Miasta. Te ulice sa tez znacznie bardziej aktywnymi miejscami niz Korfantego, Kosciuszki, Kozielska itp. Ja sam w tamte okolice zaszedlem raz i tylko w celu zwiedzenia miasta. Natomiast kazdy kto w Gliwicach pracuje/studiuje/handluje przebywa wlasnie w okolicach Dworcowej i Wroclawskiej - bo to razem z ul Zwyciestwa jest serce miasta.
Tak , masz racje - chodzilo mi o to ,ze te rejony to wcale nie jest cale srodmiescie - a czesto za takie jest odbierane podczas gdy ma ono takze druga strone , znacznie ciekawsza i mniej znana . Ostatnio wcale nie malo sie tam dzieje - powstaja Lofty , biurowiec R&P , sa tam szpitale i sad , winiarnia Kondrada hehe ,w planach byla tez Glivia . Kiedys na forum zarzucane bylo ,ze gliwickiemu srodmiesciu brak zabudowy kwartalnej - tymczasem tam jej nie brakuje.
Old December 2nd, 2009, 11:43 PM   #92
Rafiki
FotoManiac_ SilesiaRybnik

Likes (Received): 124

Quote:
I to jest prawda . Zdziwiony , sam rozmawialem na ten temat z moim dziadkiem (rodowitym Slazakiem) . I odpowiedzial mi , ze wiele osob tak robilo w tym Slazacy ,ktorzy zosatli w Gliwicach - wiazalo sie to z szabrowaniem ,kradziezami i wywozeniem wszystkich dobr przez Rosjan , w czasie wojny i w latach powojennych . Rodzina mojego dziadka trzymala kozy w piwnicy pod kluczem (choc mieszkali w domku) . Tak sie jeszcze zastanawiam - ludzie ktorzy przyjechali do Gliwic z calym dorobkiem (w tym wlasnie z kurami czy kozami) i dostali mieszkanie w kamienicy - gdzie to niby mieli trzymac ? Na ulicy czy w sypialni
Quote:
Na podstawie przepisów ogólnych o postępowaniu egzekucyjnym, zgodnie z art. 829 kpc, egzekucji nie podlegają następujące ruchomości:

jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów;
To tylko tak odnośnie tego, że dziś nie trzeba ich chować po domach

Arteks, a z której strony Katowice Ligota wg Ciebie są zadbane, nawet jak na polskie zwyczaje? No bez przesady, to przecież jest sypialnia Katowic. Obecnie jedyne wartościowe miejsca to akademiki oraz szpital i ŚAM, ewentualnie Łagiewniki i PKP. Tam nawet PKS nie dojeżdża
Rafiki no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2009, 11:48 PM   #93
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Likes (Received): 637

Quote:
To dziwne , ja mam calkowicie odmienne zdanie Teraz mnie zdziwiles .
.
Nie wiem czemu. Katowice byly najbardziej niemieckim miastem okregu przemyslowego przed 1922. W Gliwicach i Bytomiu bylo wiecej polskojezycznych Slazakow.
miglanc no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2009, 12:02 AM   #94
baron de m966
Przyjaciel KM - Gliwice

baron de m966's Avatar

Quote:
Znajdź mi drugi równie zapuszczony w GOP i brzydki plac śródmiejski jak gliwicki plac Piastów?
Właściwie każdy "dworzec autobusowy" w GOP tak wygląda. Chorzów (Rynek), Zabrze, Bytom, Katowice (pl. Szewczyka + Rynek). Plac Wolności w Rybniku, zanim zabrał się za niego Parkridge, też nie prezentował się dużo lepiej.

Quote:
Zobacz dla przeciwwagi jak wyglądają okolice dworca w Bielsku, Sosnowcu, Rybniku, Mikołowie, Tarnowskich Górach - a jak paskudnie wyglądają w Gliwicach czy Zabrzu albo Bytomiu...
To akurat zarzut tylko i wyłącznie pod adresem władz PKP i dobrze o tym wiesz. Zresztą, jak się zejdzie do rybnickiego tunelu pod peronami, to czar pryska.

Quote:
Pokaż mi miasto w Polsce które miałoby ochydniejszy Urząd Miasta od Gliwic?!?!
Można by długo wyliczać. Generalnie, strasznie cieńkie te twoje zarzuty i, tak jak pisałem wcześniej, ograniczające się do tego, w którym mieście jest więcej farby na budynkach. A rozwój miasta nie polega tylko na tym, żeby centrum ładnie wyglądało. Chciałoby się rzec, że liczy się wnętrze, a nie tylko opakowanie.

Quote:
Jeśli więc czasem słyszę argumenty np. Mieszkusia, że Gliwice mają taki dobry budżet to ja się pytam - na co on idzie???
Wystarczy sobie przejrzeć WPI. Jak wymienić tegoroczne inwestycje, to się robi niezła sumka: pływalnia olimpijska - 34 mln zł, Kino Bajka - 10 mln zł, Radiostacja - 7 mln zł, Ratusz - 7 mln zł, skwery - kilka mln zł, itd. itd. Kilkadziesiąt mln zł miasto zainwestowało też w gliwickie szpitale.

Quote:
jak to miasto żyje wieczorem, jak kierowcy szanują się wzajemnie i jak się zachowują ludzie np. w niedzielę na mieście ,
Ja myślę, że ten fragment dobrze podsumowuje całą dyskusję. GOP ma za sobą potencjał ekonomiczny, naukowy, kulturalny (w sensie kultury instytucjonalnej), a Rybnik... szanujących się nawzajem kierowców i kulturalnych niedzielnych spacerowiczów. Nic nie ujmując Rybnikowi, ale to są argumenty rodem z wsi bieszczadzkiej, a nie nowoczesnego, ambitnie rozwijającego się miasta.

Last edited by baron de m966; December 3rd, 2009 at 12:16 AM.
Old December 3rd, 2009, 12:28 AM   #95
Megaziom
Registered User

Megaziom's Avatar

Quote:
Nie wiem czemu. Katowice byly najbardziej niemieckim miastem okregu przemyslowego przed 1922. W Gliwicach i Bytomiu bylo wiecej polskojezycznych Slazakow.
Podczas plebiscytu, za Niemcami w Katowicach glosowalo tylko 6% wiecej ludzi (jednak dane jakie mam pokazuja Gliwice + okolice , a te okolice zapewne zanizaja ten procent , dla przykladu -w okolicach Katowic za Polska glosowalo wiecej ludzi niz za Niemcami ) Po przylaczeniu Katowic do Polski miasto stalo sie napewno bardziej polskie .Sporo Niemcow wyjechalo za granice do Zabrza i Gliwic .Po wojnie , "wyzwoliciele" duzo brutalniej obeszli sie z mieszkancami Gliwic i Bytomia niz z mieszkancami Katowic .

Quote:
a jak paskudnie wyglądają w Gliwicach czy Zabrzu albo Bytomiu...
Widzisz ,sam sobie przeczysz - Zabrze nie jest i nigdy nie bylo kresowe - odsetek autochtonow jest tam z cala pewnoscia duzo wiekszy niz w Gliwicach i Bytomiu (moze nawet razem wzietych) jednak wg ciebie miasto to jest tak samo paskudne jak te dwa - wiec teza jakoby wyglad miast GOP zalezal od pochodzenia jego mieszkancow jest bzdurna . Poza tym czytajac co piszesz mam wrazenie, ze pochodze z innego GOP - jesli cala reszta sasiednich miast to jakas oaza w porownaniu do kresowych Gliwic i Bytomia to ty chyba malo GOPu widziales

Co do twoich obserwacji zachowan -to sa one po prostu smieszne - moze kazdy tu teraz napisze co niemilego spotkalo go w "kresowych" Gliwicach , "autochtonicznym" Chorzowie lub Lipinach albo Nikiszu - a potem wyciagniemy wnioski jaka "rasa" gorsza

Quote:
Originally Posted by baron de m966 View Post
Wystarczy sobie przejrzeć WPI. Jak wymienić tegoroczne inwestycje, to się robi niezła sumka: pływalnia olimpijska - 34 mln zł, Kino Bajka - 10 mln zł, Radiostacja - 7 mln zł, Ratusz - 7 mln zł, skwery - kilka mln zł, itd. itd. Kilkadziesiąt mln zł miasto zainwestowało też w gliwickie szpitale.
Nie lubie pisac czego my tu nie zrobimy w przyszlosci ,ale skoro w tej rozmowie Arteks juz napisal jak to Rybnik bedzie sie rozwijal i jakie ma super perspektywy ,to napisze , ze przyszloroczne gliwickie inwestycje na dzien dzisiejszy zapowiadaja sie naprawde duzo lepiej niz w tym roku .Patrzac jak zwija sie rybnicki budzet to w Rybniku chyba fajerwerkow nie bedzie - cala nadzieja w tych Chinczykach i PPP w Kamieniu
Quote:
Pożyjemy, zobaczymy

Last edited by Megaziom; December 3rd, 2009 at 12:37 AM.
Old December 3rd, 2009, 12:47 AM   #96
szotrab70
Registered User

Likes (Received): 1

A na kiedy przesunięto plan budowy gliwickiego Podium?
Old December 3rd, 2009, 12:55 AM   #97
Megaziom
Registered User

Megaziom's Avatar

Z tym pytaniem musisz sie udac do marszalka . Gliwice sa przygotowane do rozpoczecia budowy , teren jest juz czesciowo przygotowany , inzynier budowy wybrany , projekt gotowy . Na ostatniej sesji RM , prezydent wspominal cos o "budowie wariantowej" nie wiem co mial na mysli , ale ta inwestycja jest priorytetowa dla wladz i raczej w niej nie odpuszcza Referendum mamy juz za soba i mysle ,ze najblizszy czas moze przyniesc jakies rozwiazania .
Old December 3rd, 2009, 01:14 AM   #98
Arteks
Registered User

Quote:
Z tym pytaniem musisz sie udac do marszalka . Gliwice sa przygotowane do rozpoczecia budowy , teren jest juz czesciowo przygotowany , inzynier budowy wybrany , projekt gotowy.
Podium dla Gliwic jest bardzo ważne bo to miasto (do czego mało który gliwiczanin się przyzna) nie ma żadnych reprezentacyjnych sal na jakieś imprezy. Operetka jest bardzo mała, no a chyba kino nie jest powodem do wielkiej dumy bo kina są wszędzie nawet w Żorach... A tu taki Rybniczek ma teatr z trzecią co do wielkości sceną w Polsce i z ok. 800 miejsc - w zasadzie nie ma imprezy która nie mogłaby się w nim odbyć... Wieloma rzeczami można byłoby was zaskoczyć. W każdym razie nie we wszystkim Gliwice są taką metropolią i nowoczesnym miastem. Natomiast Podium to jest trochę druga skrajność bo Gliwicom wystarczyłaby dobra akustyczna sala na 800-1000 miejsc i już byłby dobry poziom Jeśli Frankiewicz znajdzie na to kasę to niech buduje
Old December 3rd, 2009, 01:22 AM   #99
Arteks
Registered User

Quote:
Originally Posted by baron de m966 View Post
Ale Mieszkuś... takie rzeczy niektóre miasta mają już dawno za sobą. U nas ratusz na rynku przeszedł rozbudowę z tyłu i remont kapitalny kilka lat temu, remont kapitalny teatru za kilkanaście milionów złotych też się odbył, trzecią krytą pływalnię w mieście (acz nie olimpijską) oddano do użytku w tym roku, skwery u nas rewitalizowano jeszcze w czasach Makosza 15 lat temu i od tego czasu nie trzeba w nie specjalnie wkładać kasy bo są zadbane... Tak więc wszystko fajnie ale sam nie dawno pisałeś o gigantycznym potencjale finansowym Gliwic - po czym pokazujesz przykłady które w Rybniku nie zrobią wielkiego wrażenia.
Old December 3rd, 2009, 01:27 AM   #100
baron de m966
Przyjaciel KM - Gliwice

baron de m966's Avatar

Zapominasz, Arteksie, że teatr to nie tylko sala, ale przede wszystkim ludzie. Co z tego, że Rybnik ma salę, skoro żeby coś się w niej działo musi zapraszać do siebie na występy na przykład zespół Gliwickiego Teatru Muzycznego. Poza tym, można się zastanawiać, czy lepsza jedna sala na 800 osób, czy kilka sal po 300-500 miejsc?

Quote:
skwery u nas rewitalizowano jeszcze w czasach Makosza 15 lat temu i od tego czasu nie trzeba w nie specjalnie wkładać kasy bo są zadbane...
Tym właśnie różnią się Gliwice od Rybnika. Gdy Makosz trwonił pieniądze na skwery, Gliwice inwestowały w SSE. Jakie Rybnik ma dziś dochody ze swoich skwerów? A gliwicka SSE to dla miasta ok. 20 mln zł dochodu rocznie. Na tym właśnie polega rozsądne zarządzanie miastem, że najpierw inwestuje się w ekonomię miasta, w długofalowe zyski, a dopiero później kupuje świecidełka. Nie na odwrót.

Swoją drogą, takie mi przyszło do głowy porównanie, zobacz, jak wygląda obecnie zlikwidowana KWK Rymer, a jak wygląda zlikwidowana w tym samym czasie KWK Gliwice. Taka mniej więcej jest różnica pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem.

Last edited by baron de m966; December 3rd, 2009 at 01:50 AM.

Reply

Tags
rybnik, silesia

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules