daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 24th, 2012, 05:39 PM   #1
HS
I am the passenger

Likes (Received): 4620

[Rybnik] nasz przyjemny

W ramach wycieczek górnośląskich zapraszam do Rybnika, miasta położonego w połowie drogi między Katowicami i Ostrawą, w malowniczej dolinie Rudy i Nacyny. Wycieczka nie będzie jakaś bardzo pijarowa - mam zamiar pokazać zarówno te ładne jak i te brzydkie miejsca w mieście. Zapraszam do oglądania i komentowania!

Rybnik to miasto, jak tytuł wskazuje, bardzo przyjemne. Przez wieki małe miasto (co będzie widać po zabudowie) na rubieżach Królestwa Prus, w latach 50-tych ubiegłego stulecia zostało stolicą drugiego po GOP-ie zagłębia węglowego Polski. Do miasta szybko przyłączano okoliczne wsie i miasteczka, budowano osiedla bloków i tym sposobem z dwudziestotysięcznego miasteczka powiatowego Rybnik stał się prawie 150-tysięcznym miastem aspirującym (nieco na wyrost) do miana metropolii. Obecnie Rybnik znany jest na Górnym Śląsku z żużla, szpitala psychiatrycznego przy ulicy Gliwickiej (popularne jest stwierdzenie: ty się nadajesz na Gliwicko!) i ładnego, choć nieco małomiasteczkowego rynku.

Wątek polecam oglądać w rozdzielczości ekranu 1280x800 lub wyższej, bo ja mam taką () i ładnie wygląda - a nie wiem, czy przy mniejszej szerokości obrazy się nie rozjadą.

1. Zaczynamy naszą wędrówkę przy rybnickiej bazylice. Wzniesiona w 1906 roku po ledwie trzyletniej budowie wysiłkiem mieszkańców Rybnika (wszystkich wyznań) jest obecnie wielkim landmarkiem.

2. Bazylika położona jest przy ulicy Mikołowskiej, jednej z najstarszych ulic w Rybniku. Świątynia mimo swojego wieku ciągle jest przez starszych mieszkańców nazywana nowym kościołem - w odróżnieniu od starego kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej (który, swoją drogą, nie jest znów ani taki stary ani najstarszy w mieście).

3. W ostatnich latach kościół przeżył wielki i bardzo kosztowny remont, którego efekty jednak olśniewają. Przed remontem zdarzało się, że na głowy wiernych przechodzących obok spadały cegły!

4. Bazylika jest dziełem znanego architekta śląskich kościołów, Ludwiga Schneidera, autora około czterdziestu kościołów - głównie na Górnym Śląsku, ale także we Wrocławiu, na Morawach i w Danii. Był on wybitnym znawcą śląskiego gotyku, w związku z czym jego kościoły wyglądają faktycznie jak budowle średniowieczne.

5. Rybnicka bazylika nie mała łatwej przeszłości. W czasie trzeciego powstania śląskiego, 22 czerwca 1921 grupa powstańców wysadziła w powietrze skład dynamitu na dworcu kolejowym w Rybniku (około kilometra od bazyliki), w wyniku czego w całym mieście popękały szyby, a z kościoła poleciało wiele cegieł. W 1956 roku z kolei spłonęła w tajemniczym pożarze północna wieża kościoła, zniszczeniu uległy m. in. organy. Tutaj zdjęcie pożaru, a tutaj zdjęcie kościoła po katastrofie.

6. Kościół nosi wezwanie św. Antoniego Padewskiego, patrona miasta i jednego z najpopularniejszych na Górnym Śląsku świętych (od rzeczy zagubionych). Wieże kościoła mają 96 metrów wysokości - dokładnie sto razy więcej niż XVII-wieczna figurka św. Antoniego, która stała dawniej w tym miejscu, a obecnie wpleciona jest w ołtarz główny.

Na razie to tyle, mam nadzieję, że znajdą się jacyś ciekawi Rybnika, gdyż to miasto nie jest na skyscrapercity.com zbyt szeroko pokazane

Last edited by HS; April 16th, 2012 at 05:58 PM.
HS no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 24th, 2012, 09:00 PM   #2
HS
I am the passenger

Jak widzę, bazylika nie cieszy się specjalnym wzięciem Idźmy więc dalej.

7. Wpierw kierujemy się ulicą Kościuszki (podobno reprezentacyjna ulica Rybnika, ale osobiście nie przypadła mi do gustu) w kierunku dworca. Widoczny po prawej gmach to Technikum Górnicze - popularnie, od skrótu TG, zwane Tyglem.

8. Kręcimy w prawo i trafiamy na ulicę Saint-Vallier. Rybnik i Saint-Vallier były pierwszymi miastami położonymi po dwóch stronach żelaznej kurtyny, które nawiązany współpracę - było to w 1961 roku. Podczas gdy dla przeciętnego Polaka marzeniem były wakacje w Ustce, rybnicka młodzież jeździła wtedy do Burgundii. Tutaj jakaś ciekawa kamienica.

9. Po drugiej stronie uliczki stoi sobie taki budynek, który nieco mnie skonfundował. Wygląda bowiem jak typowy przedstawiciel międzywojennego budownictwa socjalnego w Republice Weimarskiej. Miasta takie jak Zabrze czy Gliwice są pełne podobnych osiedli, natomiast Rybnik po plebiscycie wylądował w Polsce, więc ten blok stanowi prawdziwą zagadkę.

10. Idziemy dalej i przechodzimy obok Teatru Ziemi Rybnickiej, skąd roztacza się widok na śródmieście Rybnika. Kilka schodków niżej i łapią się na zdjęcie już tylko postmodernistyczne kamienice Placu Wolności - głównego węzła autobusowego miasta już od czasów międzywojennych.

11. A to już sam teatr. Ustrojstwo na nim to nie płachta, ale ekran LED - na jedno wychodzi, okropnie szpeci budynek. TZR doczekał się kilka lat temu bardzo dobrej modernizacji, pomalowano go w oryginalne kolory i wyczyszczono wspaniałą elewację z czegoś w rodzaju małych kafelków. Niestety, w Rybniku to tylko jedna jaskółka, która wiosny nie czyni. Rybnickie blokowiska uniknęły generalnie jak na razie termodewastacji, ale te bloki, które ocieplono pomalowano w okropne kolory.

Na dzisiaj koniec. Mam wprawdzie jeszcze blisko sto zdjęć, ale pogoda była bardzo słoneczna i większość z nich jest prześwietlonych. Zapraszam do komentowania.

Last edited by HS; April 16th, 2012 at 05:57 PM.
Old March 25th, 2012, 12:34 AM   #3
Rafiki
FotoManiac_ SilesiaRybnik

Likes (Received): 124

A ja z kolei słyszałem, że "Tygiel" swoją nazwę wziął od szerokiego przekroju uczącej się tam młodzieży, ale to było dawno temu i widać się zmieniło, ot taka ciekawostka tylko.

PS: Świetne zdjęcia bazyliki i plus za oryginalny sposób ich przedstawienia. Sam jeszcze jej dokładnie nie obejżałem po remoncie, czekam na otwarcie tarasu widokowego i zazielenienie otoczenia
Old March 25th, 2012, 08:05 AM   #4
delfin_pl
Expert

delfin_pl's Avatar

Likes (Received): 56

ale gargamele
delfin_pl no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 11:39 AM   #5
szym'car
1990

szym'car's Avatar

Likes (Received): 947

Cóż mogę powiedzieć... zaczynając od zdjęć, których styl i wykonanie mocno mi się podobają, można wręcz stwierdzić, że sam dążę do uzyskania takiego efektu jak Ty

O mieście krótko i na temat. Biorąc pod uwagę położenie na Górnym Śląsku i liczbę mieszkańców, Rybnik nie posiada wielkomiejskiej architektury i klimatycznych ulic oplecionych siecią tramwajową, lecz jest jedna zasadnicza sprawa - miasto to mimo swojej lekkiej prowincjonalności daje dobry przykład miastom GOPu jak powinno dbać się o przestrzeń publiczną i zabytki. Nie mam tu na myśli nowoczesności rozwiązań, ale po prostu zwykłego porządku. Przemierzając tereny od Gliwic poprzez Rudę, Chorzów do Katowic zaobserwowałem dewastację z którą do tej pory nie miałem wcześniej do czynienia. To samo tyczy się transportu publicznego i wielu innych dziedzin życia miasta. Tylko w tramwaju nr 20 spotkałem się z paleniem papierosów w wagonie, libacją, grupami pseudokibiców, przewagą meneli nad pasażerami. Dla mnie, człowieka z prowincji to był szok :P
Podsumowując moje słowa, wolałbym zdecydowanie żyć już w tym małym Rybniku, niż w wielkomiejskich Katowicach, osobiście czuję się tu lepiej.

Czekam na kolejne zdjęcia, niedługo sam wybieram się na dokładne focenie, powodzenia!
szym'car no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 12:19 PM   #6
req
Andrzej

req's Avatar

Likes (Received): 493

HS: wspaniałe kadry! Szczególnie te pierwsze kościoła.
http://i1063.photobucket.com/albums/...burgss/02a.jpg
Brawo

SSC: Trójmiasto i woj. pomorskie | Kraków | Warszawa | Białystok | Polska z podróży
Fotografia: beresewicz.pl - portfolio | facebook
req no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 12:27 PM   #7
Gokufan
Registered User

Gokufan's Avatar

Likes (Received): 2331

Bazylika genialna Rybnik bardzo miło wspominam, uważam że to bardzo fajne miasto do życia.
Muszę przyznać że najbardziej mnie urzekło zdjęcie z technikum i bazyliką
Gokufan no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 02:51 PM   #8
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Likes (Received): 3917

Quote:
Originally Posted by delfin_pl View Post
Pewnie ze sa to garmgamele, ale trzeba wziasc pod uwage ze jest to cala zwarta pierzeja ktora powstala na samym poczatku lat 90'tych.
Same pojedyncze budynki nie przedstawiaja zadnej wartosci, ale cala pierzeje tych postmodernistycznych kamienic w takim miescie jak Rybnik trzeba postrzegac jako cos pozytywnego.
Old March 25th, 2012, 03:24 PM   #9
HS
I am the passenger

Rafiki, req i szym'car - dzięki za miłe słowa odnośnie zdjęć!
Jeśli chodzi o gargamelki na Placu Wolności - podobnie jak Marcin uważam, że w rzeczywistości nie tworzy to tak złego efektu. Gargamelem na tym placu jest natomiast biurowiec banku (ING chyba) na rogu z ulicą Reja.
Old March 25th, 2012, 03:30 PM   #10
Rafiki

A możemy dorzucić kilka swoich zdjęć Rybnika?
Jeśli nie, to przynajmniej napisz, które miejsca masz zamiar odwiedzić i sfotografować, być może będę mógł coś dodatkowo zasugerować.
Old March 25th, 2012, 03:45 PM   #11
HS
I am the passenger

Wolałbym, żeby ten wątek pozostał wątkiem autorskim Jest kilka wątków o Rybniku na forum, niektóre już dawno nieaktualizowane - może tam wrzucisz?
Mam zamiar obfotografować jak najwięcej. Całe śródmieście + kilka wybranych ulic z innych dzielnic (np. Piasta, Wyzwolenia) i kilka ważniejszych obiektów (np. kopalnia Ignacy, szpital, kościół w Boguszowicach).
Old March 25th, 2012, 04:24 PM   #12
baron de m966
Przyjaciel KM - Gliwice

baron de m966's Avatar

Likes (Received): 421

Quote:
Originally Posted by HS View Post
Gargamelem na tym placu jest natomiast biurowiec banku (ING chyba) na rogu z ulicą Reja.
Deutsche Banku. Gdybym miał wybierać, to wyburzyłbym jednak te kamienice, a bank bym zostawił.
baron de m966 no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 04:29 PM   #13
HS
I am the passenger

Faktycznie, Deutsche Bank. Kwestia gustu, ale według mnie DB jest jednak gorszy od tych kamienic
Old March 25th, 2012, 05:07 PM   #14
extaco
Silesia Superior

extaco's Avatar

Likes (Received): 1

Bazylika w Rybniku robi wrażenie.
extaco no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 05:28 PM   #15
Beck's
Polska wielonarodowa!!

Beck's's Avatar

Likes (Received): 7908

Super miasto Co do gargameli no cóż, cała masa tychże "architektonicznych perełek" powstała w latach 90tych i po dziś dzień szpecą nasz kraj.
Beck's no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 06:41 PM   #16
Jakobhorner
Guest

Likes (Received):

Quote:
11. A to już sam teatr. Ustrojstwo na nim to nie płachta, ale ekran LED - na jedno wychodzi, okropnie szpeci budynek. TZR doczekał się kilka lat temu bardzo dobrej modernizacji, pomalowano go w oryginalne kolory i wyczyszczono wspaniałą elewację z czegoś w rodzaju małych kafelków. Niestety, w Rybniku to tylko jedna jaskółka, która wiosny nie czyni. Rybnickie blokowiska uniknęły generalnie jak na razie termodewastacji, ale te bloki, które ocieplono pomalowano w okropne kolory.

W PRL była jakać elementarlna uczciowość i klarowność inwestycji. Poproszę zdjęcia teatru.
  Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 10:07 PM   #17
Rafiki

Quote:
Mam zamiar obfotografować jak najwięcej. Całe śródmieście + kilka wybranych ulic z innych dzielnic (np. Piasta, Wyzwolenia) i kilka ważniejszych obiektów (np. kopalnia Ignacy, szpital, kościół w Boguszowicach).
Proponowałbym ponadto odwiedzić jeszcze Kampus, kościółek akademicki, zamek [Sąd Rejonowy] i Juliusza łącznie z parkiem i kaplicą.
Old March 25th, 2012, 10:16 PM   #18
szym'car
1990

szym'car's Avatar

Właśnie, teren Juliusza jest już otwarty?
Old March 25th, 2012, 10:25 PM   #19
HS
I am the passenger

Quote:
Originally Posted by Rafiki View Post
Proponowałbym ponadto odwiedzić jeszcze Kampus, kościółek akademicki, zamek [Sąd Rejonowy] i Juliusza łącznie z parkiem i kaplicą.
Kampus to już nawet mam obfotografowany, ale było nieco za mocne światło i chyba będę musiał się tam wybrać jeszcze raz. Natomiast wszystkie te budynki leżą w centrum, nie?
Old March 25th, 2012, 10:58 PM   #20
szym'car
1990

szym'car's Avatar

Quote:
Kampus to już nawet mam obfotografowany, ale było nieco za mocne światło i chyba będę musiał się tam wybrać jeszcze raz. Natomiast wszystkie te budynki leżą w centrum, nie?
Na to wygląda, dla mnie im mniej centrum tym lepiej, bo zauważyłem, że przedmieścia są równie ciekawe poprzez swoją autentyczność i nierzadko nienaruszoną od wielu lat formę pierwotną ;-)

Reply

Tags
śląsk, rybnik, silesia

Thread Tools

Posting Rules