search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 29th, 2012, 11:37 PM   #41
HS
I am the passenger

Likes (Received): 4457

Dzięki za bardzo ciekawe historyczne wstawki! Ten ratusz wygląda całkiem obiecująco, natomiast reszta projektów... cóż, cieszę się, że jednak nie powstały. Rybnik wiele zyskuje swoją małomiasteczkową zabudową, takie wysokie modernizmy zniszczyłyby klimat miasteczka.
HS no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 30th, 2012, 12:01 AM   #42
Rafiki
FotoManiac_ SilesiaRybnik

Likes (Received): 124

Tak sobie myślę, że do trasy wycieczki dodać można jeszcze szpital na Gliwickiej - pomimo nieciekawych skojarzeń jest to zabytkowy obiekt, który nosi ślady II WŚ - tak jak do niedawna bazylika i jej mury.
Old March 30th, 2012, 12:04 AM   #43
szym'car
1990

szym'car's Avatar

Likes (Received): 933

Znalazłem jeszcze taką 'wizkę' - jest już mega przerażająca

Dzisiejszy pl. Jana Pawła II

http://lh6.ggpht.com/_XUeh5MIOJAU/TK...sc00044c71.jpg
szym'car no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2012, 01:31 PM   #44
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Likes (Received): 934

O kurcze, nie myślałem że Rybnik ma taką ciekawą zabudowę. Mam nadzieję, że to wątek cykliczny
Fajne foty HS
jasiek67 no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2012, 12:38 AM   #45
hetmantom
Registered User

Likes (Received): 7

Piękne zdjęcia i miejsca. Aż by chciało się odwiedzić tamte rejony i zobaczyć na żywo.
Old March 31st, 2012, 12:06 PM   #46
ufoizba
Registered User

ufoizba's Avatar

Likes (Received): 1114

Zaskoczyły mnie te zdjęcia. Myślałem, że Rybnik jest mniej okazały
Old March 31st, 2012, 01:06 PM   #47
extaco
Silesia Superior

extaco's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by ufoizba View Post
Zaskoczyły mnie te zdjęcia. Myślałem, że Rybnik jest mniej okazały
Również się zdziwiłem, ale przekonałem się o tym osobiście. Oglądając zdjęcia autora utwierdzam się w przekonaniu.
extaco no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2012, 01:29 PM   #48
mark40
Registered User

mark40's Avatar

Likes (Received): 5396

Na zdjęciach centrum Rybnika (bo nie wiem czy można to nazwać starówką) wygląda lepiej niż starówka w Gliwicach.
mark40 no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2012, 01:49 PM   #49
HS
I am the passenger

Quote:
Originally Posted by mark40 View Post
Na zdjęciach centrum Rybnika (bo nie wiem czy można to nazwać starówką) wygląda lepiej niż starówka w Gliwicach.
Starówka w Gliwicach dopiero jest remontowana, po wszystkich przebudowach i renowacjach pewnie będzie lepiej wyglądać niż centrum Rybnika. Tym bardziej, że w Rybniku wszystkie ulice remontuje się Polbrukiem, podczas gdy w Gliwicach kładą dobrej jakości kostkę granitową. Natomiast według mnie inaczej wygląda to nieco dalej od rynku - w Rybniku jest dość mało okazałych kamienic (czy w ogóle kamienic wyższych niż dwa piętra), a istniejące są co najmniej zaniedbane, podczas gdy w Gliwicach w dzielnicach na zachód od centrum większość jest w całkiem dobrym stanie. Miasta po prostu miały inne priorytety w utrzymywaniu przestrzeni. Z resztą, nawet gdyby Rybnik chciał, to nie ma takich przyjemnych miejskich ulic jak Korfantego, Chopina, Zwycięstwa czy Sobieskiego, jakie są w Gliwicach. Inna sprawa, że Gliwice same w sobie też mają takich ulic dość mało (w porównaniu z Katowicami, Bytomiem czy nawet Chorzowem).

Last edited by HS; March 31st, 2012 at 01:55 PM.
Old March 31st, 2012, 02:15 PM   #50
HS
I am the passenger

Ponieważ jest paskudna pogoda i nie chce mi się biegać po mieście, pozwolę sobie przekopiować kilka archiwalnych zdjęć z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zamiast numeracji będą litery, żeby nie zaburzać porządku.

A. Zamek w okresie międzywojennym. Jak widać już wtedy zaadoptowano go na sąd. Wprawne oko dostrzeże, że wyglądał nieco inaczej niż dzisiaj.

B. Ochotnicy III powstania śląskiego z karabinami. W tle widać zabudowę rynku, która także znacząco się zmieniła. Dom skrajnie z lewej to ten pomarańczowy z prawej (akurat na odwrót) na tym zdjęciu. Dwóch dalszych w ogóle nie ma, w porządku od lewej: pierwszy został zburzony przez Armię Czerwoną (na jego miejscu stoi kompletnie nieprzystający do rynku budynek-blokokamienica), drugi przebudowany w dwudziestoleciu w stylu klasycystyczno-modernistycznym.

C. A tu zdjęcie z uroczystości 3 Maja w okresie międzywojennym. Kamienica, o której pisałem nieco wyżej jak widać już przebudowana, ta na rogu z ratuszem też z resztą jest dość nowa, bo wcześniej w tym miejscu stała podobna do tej pomarańczowej.

D. Panorama miasta z okresu międzywojennego. Widać mnóstwo wiejskiej jeszcze zabudowy na tyłach kamienic. Zdjęcie jak na mój gust wykonane gdzieś z okolicy dzisiejszej ulicy Raciborskiej.

Old March 31st, 2012, 09:05 PM   #51
MarcinK
Registered User

MarcinK's Avatar

Likes (Received): 4153

Dzięki za zdjęcia. Muszę sie wreszcie wybrać w ten rejon w tym roku - na pierwszy ogień pójdzie Rybnik, Wodzisław Śl. i Czerwionka-Leszczyny.
MarcinK no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2012, 10:35 PM   #52
szym'car
1990

szym'car's Avatar

Sąd ma niestety obniżony dach, w ogóle mimo że mam 21 lat to pamiętam jak w latach 90. stał opustoszały w katastroficznym stanie co widać na tym zdjęciu:

http://i0.simplest-image-hosting.net...ickimsdzie.jpg

Całe szczęście został wyremontowany i już nie straszy. Szkoda za to budynku dawnego teatru Bombaj, który mieścił się przy ul. Młyńskiej, należał chyba do Ryfamy. W PRLu próbowano go wyremontować betonując gdzieniegdzie, drewniane stropy nie wytrzymały stresu i niestety obiekt uległ zawaleniu, a szkoda, bo tworzył kiedyś całkiem ładną pierzeję i klimatyczną uliczkę, dziś jest tam parking

Widok z dzisiejszego pl. Kopernika, naprawdę nie do porównania

http://i0.simplest-image-hosting.net...ika-bombaj.jpg

I po katastrofie

http://s3.postimage.org/e2io66msy/Bombaj.jpg

http://s3.postimage.org/l09gq9xpu/Bombaj_02.jpg

Taki był widok z teatru na północny zachód, widać O. Franciszkanów., a po prawej kawałek sądu.

http://s2.postimage.org/5ch77e7u0/Bo...ok_z_okien.jpg

Pozdrawiam i czekam na zdjęcia. Miejsca ogólnie dobrze mi znane, dlatego co rusz będę się starał zarzucić jakąś fotką z mojej dyskowej kolekcji.
Old April 1st, 2012, 12:45 PM   #53
Rafiki

Quote:
Originally Posted by HS View Post
Starówka w Gliwicach dopiero jest remontowana, po wszystkich przebudowach i renowacjach pewnie będzie lepiej wyglądać niż centrum Rybnika. Tym bardziej, że w Rybniku wszystkie ulice remontuje się Polbrukiem, podczas gdy w Gliwicach kładą dobrej jakości kostkę granitową.
Ekhm bez przesady, nawet na Twoich zdjęciach widać, że nie wszędzie jest zwykła betonowa kostka. Dla przykładu Plac Wolności wyłożony jest w całości granitową kostką częściowo nową, a częściowo szlachetną (pochodzącą z starego Placu Wolności), dobrym granitem jest też wyłożona Zamkowa, a ponadto w ciągu 3 lat miasto rozpocznie remont deptaków w Śródmieściu.

Quote:
Natomiast według mnie inaczej wygląda to nieco dalej od rynku - w Rybniku jest dość mało okazałych kamienic (czy w ogóle kamienic wyższych niż dwa piętra), a istniejące są co najmniej zaniedbane, podczas gdy w Gliwicach w dzielnicach na zachód od centrum większość jest w całkiem dobrym stanie. Miasta po prostu miały inne priorytety w utrzymywaniu przestrzeni. Z resztą, nawet gdyby Rybnik chciał, to nie ma takich przyjemnych miejskich ulic jak Korfantego, Chopina, Zwycięstwa czy Sobieskiego, jakie są w Gliwicach. Inna sprawa, że Gliwice same w sobie też mają takich ulic dość mało (w porównaniu z Katowicami, Bytomiem czy nawet Chorzowem).
Mógłbyś po raz kolejny nie zaczynać takich stronniczych porównań?

PS: Na zdjęciach z Kampusu brakuje budynków UŚ i CK PolŚl oraz dawnego zakładu naprawczego i tej kaplicy:

Last edited by Rafiki; April 1st, 2012 at 01:42 PM.
Rafiki no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2012, 02:09 PM   #54
HS
I am the passenger

Quote:
Originally Posted by Rafiki View Post
Ekhm bez przesady, nawet na Twoich zdjęciach widać, że nie wszędzie jest zwykła betonowa kostka. Dla przykładu Plac Wolności wyłożony jest w całości granitową kostką częściowo nową, a częściowo szlachetną (pochodzącą z starego Placu Wolności), dobrym granitem jest też wyłożona Zamkowa, a ponadto w ciągu 3 lat miasto rozpocznie remont deptaków w Śródmieściu.
Czy obu tych miejsc nie finansował i koordynował przypadkiem Focus Park? Ja na przykład mówiłem o ulicy Kraszewskiego, gdzie jest taka fajna stara nawierzchnia (jakby cegła) układana na nowo w tym roku, natomiast na chodnikach - obrzydliwy, różowy Polbruk. Już nie wspominam o tych dawniej wyremontowanych uliczkach w centrum, gdzie też Polbruk albo asfalt, ale to można wybaczyć, bo w latach 90-tych nikt nie miał ani kasy ani myśli na lepsze nawierzchnie.

Quote:
Mógłbyś po raz kolejny nie zaczynać takich stronniczych porównań?

PS: Na zdjęciach z Kampusu brakuje budynków UŚ i CK PolŚl oraz dawnego zakładu naprawczego i tej kaplicy
Czemu stronniczych? Zauważam tylko fakty: w Rybniku jest ładnie wyremontowane śródmieście, bo jest stosunkowo małe i nie ma tam jakiś wielkich, okazałych kamienic (poza tymi trzema czy czterema już przeze mnie pokazanymi), natomiast w Gliwicach starówka jest póki co zaniedbana (chociaż ich program wymiany nawierzchni naprawdę robi wrażenie, wszystkie ulice wysokiej jakości granitem w dwa lata!), za to dzielnice dziewiętnastowieczne robią całkiem dobre wrażenie.

Na Kampus jeszcze wrócę. Wtedy nie robiłem zdjęcia żadnemu z budynków po lewej, bo słońce świeciło z tamtej strony.
Old April 1st, 2012, 05:40 PM   #55
Rafiki

Quote:
(...) natomiast w Gliwicach starówka jest póki co zaniedbana (chociaż ich program wymiany nawierzchni naprawdę robi wrażenie, wszystkie ulice wysokiej jakości granitem w dwa lata!), za to dzielnice dziewiętnastowieczne robią całkiem dobre wrażenie.
Dobra, jedno muszę przyznać, w Gliwicach jest przynajmniej prawdziwa starówka ze zwartą zabudową, której niestety w Rybniku brakuje, chociaż patrząc "z satelity" układ uliczek jest dobry i daje potencjał na rozwój.

Quote:
Na Kampus jeszcze wrócę. Wtedy nie robiłem zdjęcia żadnemu z budynków po lewej, bo słońce świeciło z tamtej strony.
Sugeruję poczekać, aż się trochę zazieleni
Old April 2nd, 2012, 11:50 AM   #56
szym'car
1990

szym'car's Avatar

Dla mnie pogoda nie ma znaczenia, warto po prostu pokazać miasto takie jakim jest. Skończmy też porównania miast, które są kompletnie niekomparatywne. Przy okazji offtopu, możesz także sfocić pomału pojawiające się tablice elektroniczne na przystankach, to jest dopiero fajna rzecz, która już dawno powinna być normą
Old April 15th, 2012, 10:56 PM   #57
Deadeye Reloaded
Cold Ass Honkey

Deadeye Reloaded's Avatar

Likes (Received): 8870

Watek wlasnie znalazlem przez link w signaturze HS´a ale nie widac ani jednego zdjecia!
What Is Love?
Deadeye Reloaded no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2012, 11:01 PM   #58
HS
I am the passenger

Faktycznie, przekroczyłem limit photobucketa... Czy znacie może darmowy hosting bez limitów?
edit: przerzuciłem zdjęcia z dwóch pierwszych postów na... facebooka Dajcie znać, czy je widać, czy nie, ok?

Last edited by HS; April 16th, 2012 at 12:37 AM.
Old April 16th, 2012, 12:53 PM   #59
Deadeye Reloaded
Cold Ass Honkey

Deadeye Reloaded's Avatar

Likes (Received): 8870

Zdjecia sa widoczne (w tych pierwszych dwoch postach)!
What Is Love?
Deadeye Reloaded no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2012, 04:41 PM   #60
HS
I am the passenger

Podmieniłem wszystkie zdjęcia na ich facebookowe odpowiedniki. Straciły nieco na jakości i wielkości, ale wydaje mi się, że lepsze już mniejsze niż żadne. Nowe natomiast będę wrzucał na deviantart.com (specjalnie założyłem konto) i linkował stamtąd.

Przy okazji zdjęcia, które wcześniej mi umknęły przy publikowaniu:

47. Liceum i obecnie także gimnazjum sióstr urszulanek w Rybniku. Założone zostało w międzywojniu jako żeńskie liceum, dziś jest koedukacyjne i w nieformalnym rankingu uznawane za trzecie najlepsze w mieście - po Hance, czyli II LO im. A. Frycza-Modrzewskiego (nazwa pochodzi od wcześniejszej długoletniej patronki, Hanki Sawickiej) i Powstańcach, czyli I LO im. Powstańców Śląskich. / Co jakiś czas w moich komentarzach do zdjęć przebija się "zabudowa wiejska, a to tylko sto metrów od rynku" czy coś w ten deseń. Tutaj mamy dowód na prawdziwość tego twierdzenia, gdyż zdjęcie to przedstawia Stary Kościół i to okazałe gimnazjum nr 1, a zrobione jest z uliczki zabudowanej samymi domami jednorodzinnymi.

48. A to już sama wspomniana Hanka. Liceum uznawane powszechnie za ścisłe, czego dowodem jest m. in. obserwatorium astronomiczne na dachu szkoły. Pierwotnie w tym modernistycznym budynku mieściła się szkoła podstawowa im. Piłsudskiego, później szkoła niemiecka, potem niemiecki szpital, potem polski szpital, potem szkoła wieczorowa, szkoła dla dziewcząt, wreszcie powszechne liceum. Obecnie budynek w remoncie.

Last edited by HS; April 16th, 2012 at 04:51 PM.

Reply

Tags
śląsk, rybnik, silesia

Thread Tools

Posting Rules