daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old November 26th, 2015, 02:02 PM   #101
Lahcim nitup
Registered User

Likes (Received): 3724

infokatowice.pl:
Na sesji rozmawiali o smogu w Katowicach. „To samo powietrze nas wszystkich zabija” (dźwięk)
Lahcim nitup no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 26th, 2015, 10:30 PM   #102
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Likes (Received): 292

Chciałem wyjść z domu, aby wynieść śmieci, ale przezornie najpierw zerknąłem na wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza, ze stacji pomiarowej położonej na ulicy Mewy w Gliwicach.

http://powietrze.katowice.wios.gov.p...nny/26.11.2015

Norma PM 10 wynosząca 50 [µg/m3] była o 20 00 przekroczona 4 krotnie z tendencja do wzrostu zanieczyszczenia.

Norma PM 10 wynosząca 25 [µg/m3] była o 20 00 przekroczona 8 krotnie z tendencja do wzrostu zanieczyszczenia.

Zdecydowałem, że śmieci będą mi dziś śmierdzieć w domu bo

"zanim stęchnie to długo jeszcze
ja w tym czasie trochę pośpię tym bezruchem się napieszczę
napieszczę się tym bezruchem potem otworzę okna"

Niestety okien nie otworzę

Last edited by Bursztyn; November 26th, 2015 at 11:05 PM.
Bursztyn no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2015, 10:26 AM   #103
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 16857

Przecież wczorajsze wieczorne powietrze było wyraźnie "widać"
Old December 4th, 2015, 06:43 PM   #104
MHL
Michał

MHL's Avatar

Likes (Received): 3915

Quote:
Wrocław walczy ze smogiem

Likwidacja palenisk domowych, promocja ekologicznego transportu i intensywne kontrole samochodów oraz stacji diagnostycznych, a także zmiany prawa, które ułatwiają wprowadzenie przepisów ograniczających zanieczyszczenie powietrza. Prezydent Rafał Dutkiewicz przedstawił plan walki ze smogiem nad Wrocławiem.
cd na stronie miasta: http://www.wroclaw.pl/wroclaw-walczy...glowym-smogiem

Quote:
Wrocław: Prezydent Dutkiewicz zapowiada program walki ze smogiem

Wymiana dwóch tysięcy pieców rocznie i kontrola prawidłowości przy rejestracji pojazdów - to dwa elementy programu, który w siedem lat ma spowodować, że zanieczyszczenie we Wrocławiu będzie w normie. W piątek jego założenia zaprezentowano w magistracie.
Cały tekst: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1...#ixzz3tN4l48vm

Last edited by MHL; December 6th, 2015 at 01:13 PM.
MHL no está en línea   Reply With Quote
Old December 4th, 2015, 11:42 PM   #105
jar_007
bezrobotny

jar_007's Avatar

Likes (Received): 3297

Przede wszystkim trzeba podłączać budynki do miejskiej sieci, a chyba nie wiele się w tym kierunku robi.
Nie ma też tak dobrej żeby jej zaszkodziły.

schuttenbach liked this post
jar_007 no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2015, 12:01 AM   #106
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 17222

A taki ,,drobiazg" by np. inwestować w tramwaje, gdzie jednocześnie planuje się budowę wlotówki dwupasmówki a BEZ tramwaju(mimo, że takie plany były) to nieistotne To musi być całym system działań a nie po partyzancku bo chyba jak sternik zdał sobie sprawę jaką wtopę zaliczył z ,,opłatą klimatyczną" i teraz próbuje ratować sytuację.
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 5th, 2015, 12:12 AM   #107
jar_007
bezrobotny

jar_007's Avatar

Likes (Received): 3297

Obawiam się, ze jednak decydujący wpływ ma ogrzewanie, a nie samochody. Choć oczywiście spaliby są mocno uciążliwe, bo ich emisja jest bliżej naszych płuc niż z kominów.
Nie ma też tak dobrej żeby jej zaszkodziły.
jar_007 no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2015, 10:30 AM   #108
Lahcim nitup
Registered User

Likes (Received): 3724

GW: Katowice. Tak dużo smogu, jakby każdy wypalał 2 tys. papierosów

EDIT:
GW: ArcelorMittal Poland. Huta Katowice obniży emisję

Last edited by Lahcim nitup; December 7th, 2015 at 05:26 PM.
Lahcim nitup no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2015, 08:30 PM   #109
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Polska została pozwana do Trybunału Sprawiedliwości UE, za przekroczenie norm ilości cząstek stałych w powietrzu.

Quote:
Komisja Europejska podjęła dziś [10 grudnia 2015] decyzję o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z utrzymującym się wysokim poziomem cząstek pyłu zawieszonego w powietrzu stanowiącym poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Przez co najmniej pięć ostatnich lat, w tym w roku 2014, dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były również roczne dopuszczalne wartości. Zanieczyszczenie pyłem PM10 w Polsce jest spowodowane głównie tzw. niską emisją (tj. emisją ze źródeł o wysokości nieprzekraczającej 40 m) z ogrzewania gospodarstw domowych. Środki legislacyjne i administracyjne stosowane do tej pory w celu ograniczenia tych nieprzepisowych wartości zostały uznane przez Komisję za niewystarczające.
...

Źródłami emisji małych cząstek stałych lub pyłu PM10 (tj. cząstek stałych o średnicy mniejszej niż 10 mikronów) są przemysł, pojazdy, domowe systemy grzewcze i rolnictwo. Cząstki pyłu mogą powodować astmę, schorzenia układu krążenia, nowotwory płuc i prowadzić do przedwczesnej umieralności, która przekracza roczną liczbę zgonów w wyniku wypadków drogowych. Unijne przepisy dotyczące jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (dyrektywa 2008/50/WE) nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia narażenia obywateli na pył zawieszony. W przepisach tych ustanowiono dopuszczalne wartości narażenia obejmujące zarówno roczną dopuszczalną wartość stężenia (40 μg/m3), jak i dobową dopuszczalną wartość stężenia (50 μg/m3), której nie można przekroczyć więcej niż 35 razy w ciągu roku kalendarzowego.
europa.eu (więcej)
Old December 24th, 2015, 12:53 PM   #110
Maciej_Bn
Registered User

Maciej_Bn's Avatar

Likes (Received): 157

Dzisiejszy smog nad Będzinem:

puciak liked this post
Maciej_Bn no está en línea   Reply With Quote
Old December 24th, 2015, 01:12 PM   #111
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Obserwuję od miesiąca wskazania stacji pomiarowej położonej przy ulicy Mewy w Gliwicach. Rzuca się w oczy zależność między prędkością wiatru a zanieczyszczeniem powietrza; im większa prędkość wiatru tym mniej zanieczyszczone powietrze.

Dziś o godzinie 12 00 normy PM 10 są przekroczone trzykrotnie, a normy PM 2,5 aż sześciokrotnie. Szkoda, że brak danych o stężeniu benzoalfapirenu. Zastanawiam się dlaczego gliwiczanie są zmuszeni do oddychania tak brudnym powietrzem? I dlaczego miasto stawia na komunikację samochodową, skoro przyczynia się ona do wzrostu zanieczyszczenia powietrza?

Na pocieszenie dodam, że od jutra do niedzieli będzie - jak wskazują prognozy - lepiej. Powieje.

A szkoda. Na spacer chciałem pójść. Sadło spuścić. A tak będę je hodować

Oby był wiatr.

Last edited by Bursztyn; December 24th, 2015 at 01:22 PM.
Old December 24th, 2015, 01:13 PM   #112
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Z Chorzowa Starego ładnie to widać - warstwa chmur plus wydzieliny z Łagiszy
Old December 24th, 2015, 05:26 PM   #113
iandreas1000
Registered User

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Bursztyn View Post
I dlaczego miasto stawia na komunikację samochodową, skoro przyczynia się ona do wzrostu zanieczyszczenia powietrza?
Sprawdź sobie lepiej pomiary w lato i zastanów się dla czego wyniki są zdecydowanie niższe.. Bo nie wydaje mi się by wtedy jeździło mniej samochodów.

Główną przyczyna wzrostu zanieczyszczenia są piece, a dokładniej sposoby palenia w nich. I do tego czym tylko popadnie.. Więc zamiast skupiać się na marginalnym wpływie samochodów na jakość powietrza, lepiej zająć się właśnie tym tematem. A ewentualnie później można zabrać się za stare diesle. Które nie powinny przechodzić przeglądu, a jeżdżą po naszych drogach.

Last edited by iandreas1000; December 25th, 2015 at 01:02 AM.
iandreas1000 no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2015, 12:10 AM   #114
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Quote:
Originally Posted by iandreas1000 View Post
Główną przyczyna wzrostu zanieczyszczenia są piece, a dokładniej sposoby palenia w nich. I do tego czym tylko popadnie.. Więc zamiast skupiać się na marginalnym wpływie samochodów na jakość powietrze, lepiej zająć się właśnie tym tematem. A ewentualnie później można zabrać się za stare diesle. Które nie powinny przechodzić przeglądu, a jeżdżą po naszych drogach.
Strzał w dziesiątkę, zresztą jest to fakt powtarzany bardzo często. Wystarczy przejechać się praktycznie przez dzielnice w każdym mieście, gdzie większość budynków ogrzewane jest piecami - warto wyczuć, czym się, gdzie pali... Kwestia diesli to osobna sprawa, możliwe że w kolejnych latach bardziej restrykcyjne zasady przeprowadzania przeglądów rejestracyjnych dadzą jakiś efekt
Old December 25th, 2015, 12:20 AM   #115
gauomzei
Registered User

gauomzei's Avatar

Likes (Received): 2025

Zanim w polskich miastach uporają się z problemem pieców i kotłowni to samochody spalinowe zaczną już odchodzić do lamusa.
gauomzei está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 25th, 2015, 10:57 AM   #116
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Niestety wszyscy zaczynają się zastanawiać co zrobić dobre kilka lat za późno. Na dofinansowanie ekologicznych źródeł ogrzewania można było zgarnąć trochę pieniędzy z UE.
Old December 25th, 2015, 11:52 AM   #117
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Quote:
Originally Posted by iandreas1000 View Post
Sprawdź sobie lepiej pomiary w lato i zastanów się dla czego wyniki są zdecydowanie niższe.. Bo nie wydaje mi się by wtedy jeździło mniej samochodów.

Główną przyczyna wzrostu zanieczyszczenia są piece, a dokładniej sposoby palenia w nich. I do tego czym tylko popadnie.. Więc zamiast skupiać się na marginalnym wpływie samochodów na jakość powietrza, lepiej zająć się właśnie tym tematem. A ewentualnie później można zabrać się za stare diesle. Które nie powinny przechodzić przeglądu, a jeżdżą po naszych drogach.
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w miastach jest rzeczywiście niska emisja, nie oznacza to jednak, że wpływ samochodów i przemysłu jest marginalny (bo to są trzy główne źródła zanieczyszczeń, nieprawdaż?). Danych o zanieczyszczeniu powietrza powodowanym przez samochody jest sporo, i w każdej chwili można je tutaj przytoczyć. Jak znajdę chwilę, to chciałbym porównać stan powietrza w Gliwicach w styczniu i w czerwcu - dane zWIOŚu - pozwalają na to. Dzięki temu porównaniu będzie można oszacować, w jakim stopniu, czynniki inne niż niska emisja, są odpowiedzialne za stan powietrza.

schuttenbach liked this post
Old December 26th, 2015, 03:35 PM   #118
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 3527

U mnie we wsi zawsze przyjeżdżając do domu z Krakowa (w którym to niby jest najgorsze powietrze pod słońcem) czuję intensywny smród, który obojętny nie jest. I niestety mimo trąbienia w mediach, gazetach i bilbordach o czystym paleniu to słuchając mojej rodziny nie mam nadziei na jakąkolwiek zmianę.

Zacznijmy od tego, że mój dom rodzinny jest chyba jedynym na ulicy, gdzie palimy węglem, tak tak, węglem, bo cała reszta pali największym dziadostwem jaki jest odwodniony odpad poflotacyjny nazywany potocznie mułem. Inna sprawa, że i tak rodzice palą od dołu i syfią, ale na prawdę, w mojej okolicy palenie węglem to już jest "pro-ekologiczne".
Ja się dziwię czemu jeszcze ojciec nie wymienił tego gó*** starego pieca na piec z podajnikiem. Dostałby za to chyba z 50% zwrotu z gminy i byloby po prostu wygodniej, ale nie, lepiej jest łazić co 2 godziny do piwnicy i dokładać a jak mnie nie ma, a rodzice są w pracy to po ich powrocie w domu jest tak zimno, że wytrzymać się nie da...
Na prawdę dziwi mnie fakt, że w odpicowanych, nowoczesnych domach nadal kryterium doboru środka opałowego jest w 100% cena. Ludzie jeżdżą nowymi autami, wyjeżdżają po 2 razy w roku na wczasy (tak, tak, górnicze pensje i emerytury ze starego portfela na to w zupełności pozwalają), ale palić będą mułem, bo jest najtaniej.
Przy dyskusjach na temat palenia w piecu jakiekolwiek wytknięcie faktu, że sami się przyczyniają do takiego a nie innego stanu powietrza oczywiście jestem zrównywany z ziemią, bo co taki smark jak ja może wiedzieć o życiu.
Pod tym względem niestety mentalność ludzi to nadal głęboka komuna i beton.
Old December 26th, 2015, 10:59 PM   #119
Bursztyn
Registered User

Bursztyn's Avatar

Quote:
Originally Posted by Angulo View Post
Zacznijmy od tego, że mój dom rodzinny jest chyba jedynym na ulicy, gdzie palimy węglem, tak tak, węglem, bo cała reszta pali największym dziadostwem jaki jest odwodniony odpad poflotacyjny nazywany potocznie mułem.
Dlaczego dotąd nie wprowadzono zakazu palenia mułem? Politycy obawiają się trudnych, niepopularnych decyzji? Bo trzeba by ludziom uboższym, którzy dotąd stosowali muł, zapewnić jakiś rodzaj wsparcia, dla zakupu choćby węgla? Wiec lepiej zostawić jak jest, bo palenie to nawet jak zabije to za 20 lat, a może dopiero za 50, i nikt tego zresztą nie udowodni.

Czy może sprzedaż mułu jest intratna, i są grupy nacisku, chcące, aby wszystko zostało po staremu?
Old December 26th, 2015, 11:26 PM   #120
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 3527

Taka decyzja w pobliżu kopalń byłaby strzałem w głowę dla rządzących samorządów. Sprzedaż mułu niestety dla naszego środowiska opłaca się i kopalniom, bo zwyczajnie nie trzeba go składować, i ludziom, którzy nim palom, bo jest zwyczajnie tani. Jak to mówią:wilk syty i owca cała, ale wdychać rtęć, siarkę i metale ciężkie dalej musimy.
Angulo no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
brzeg, bytom, chorzów, częstochowa, gliwice, jelenia góra, katowice, legnica, oława, opole, rybnik, sosnowiec, wałbrzych, zabrze

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules